Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#32451 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Koja je to naučna studija dokazala da maske/brnjice pomažu? Kako zaključavanje pomaže kada se ne radi o karantinskom virusu? Možda zaključavanje od nekoliko godina? I šta kada se određeno područje otključa? Kako se onda ponašati? Ko može garantovati da se opet neće pojaviti virus?
Last edited by aldinjo on 21/09/2021 04:22, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32452 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Izvoli za maske. A ako ne razumijes kako karantin funkcionise kod zaraznih bolesti, ne znam sta da ti kazem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 4Uq5jmOQRs
User avatar
zubi
Posts: 5134
Joined: 16/07/2009 00:27

#32453 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Mogy87 wrote: 21/09/2020 21:02 Izvoli za maske. A ako ne razumijes kako karantin funkcionise kod zaraznih bolesti, ne znam sta da ti kazem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 4Uq5jmOQRs
:D
armin071
Posts: 5264
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#32454 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

Britanska farmaceutska kompanija AstraZeneca intenzivno sarađuje sa Univerzitetom Oxford na vakcini protiv korone. Ali klinička studija ne ide glatko: dva ispitanika su u međuvremenu razvila zabrinjavajuće simptome. Nekoliko dana nakon što je AstraZeneca zaustavila klinička ispitivanja svoje vakcine COVID-19 zbog neobjašnjivih neuroloških poremećaja kod dobrovoljca koji je učestvovao u studiji, anglo-švedska farmaceutska kompanija objavila je nacrt studije na 111 stranica koja ocjenjuje lijek protiv koronavirusa na "50 posto" Efikasnost "obećava. Ovo je prvi put da je AstraZeneca najavila drugi slučaj ozbiljne bolesti kod jednog od učesnika svoje faze 3 studije u Velikoj Britaniji. Kompanija je već nastavila studije u Velikoj Britaniji, iako je jedan od sudionika razvio poprečni mijelitis, upalu kičmene moždine, dok dijagnoza drugog pogođenog dobrovoljca tek treba biti potvrđena. Međutim, New York Times je citirao izvor upoznat sa situacijom kao pokazatelj da je druga osoba prethodno imala isti nuspojava koju AstraZeneca nikada nije izvijestila. Ispostavilo se da "prvi prekid u srpnju nije javno objavljen i postupak je ponovno pokrenut", pročitao je članak The Telegraph.
Još malo pa da se rješimo i ovog covida.... Samo vakcina nas može spasiti ovog smrtonosnog virusa. Probe idu ko halva zato bez brige...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6104
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32455 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Mogy87 wrote: 21/09/2020 21:02 Izvoli za maske. A ako ne razumijes kako karantin funkcionise kod zaraznih bolesti, ne znam sta da ti kazem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 4Uq5jmOQRs
https://www.6yka.com/novosti/stavili-ko ... og-crijeva
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#32456 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Lajavikrelac wrote: 22/09/2020 09:13
Mogy87 wrote: 21/09/2020 21:02 Izvoli za maske. A ako ne razumijes kako karantin funkcionise kod zaraznih bolesti, ne znam sta da ti kazem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 4Uq5jmOQRs
https://www.6yka.com/novosti/stavili-ko ... og-crijeva
Kao sto treba mijenjati gace svaki dan, tako i zastitnu masku treba mijenjati svaki dan, pa nece biti "pune bakterija iz debelog crijeva" :run:
Last edited by GAU8 on 22/09/2020 09:30, edited 3 times in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32457 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lajavikrelac wrote: 22/09/2020 09:13
Mogy87 wrote: 21/09/2020 21:02 Izvoli za maske. A ako ne razumijes kako karantin funkcionise kod zaraznih bolesti, ne znam sta da ti kazem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 4Uq5jmOQRs
https://www.6yka.com/novosti/stavili-ko ... og-crijeva
Ubaciti u masinu i prepeglati pamucnu masku moze se svaki dan. Ukoliko se nema para za klix.
Zasto ljudi to ne rade opet odrazava stanje svijesti o zdravlju generalno. To nije do maski, do ljudi je.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32458 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

GAU8 wrote: 22/09/2020 09:29
Lajavikrelac wrote: 22/09/2020 09:13
Mogy87 wrote: 21/09/2020 21:02 Izvoli za maske. A ako ne razumijes kako karantin funkcionise kod zaraznih bolesti, ne znam sta da ti kazem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 4Uq5jmOQRs
https://www.6yka.com/novosti/stavili-ko ... og-crijeva
Isto sto treba mijenjati gace svaki dan, tako i zastitnu masku treba mijenjati svaki dan, pa nece biti "pune bakterija iz debelog crijeva" :run:
Upravo sam to htjela napisati :lol: ali kontam dama sam, da ne prostacim :lol:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#32459 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Mogy87 wrote: 22/09/2020 09:30
GAU8 wrote: 22/09/2020 09:29
Isto sto treba mijenjati gace svaki dan, tako i zastitnu masku treba mijenjati svaki dan, pa nece biti "pune bakterija iz debelog crijeva" :run:
Upravo sam to htjela napisati :lol: ali kontam dama sam, da ne prostacim :lol:
Ili cemo reci nije dobro nositi gace, stalno su us.ane.. bjez' ba
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6104
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32460 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

E baš ste pametni :kiss:
Koliko bi jednom prosječnom radniku u prodavnici ili penzioneru trebalo dnevno para da kupuje i mijenja maske? Nije teško izračunati...
User avatar
zubi
Posts: 5134
Joined: 16/07/2009 00:27

#32461 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

:lol:

I to je dokaz da maske ne treba nositi?? E svašta, peksini ljudi, prema tome maske štete :lol:
User avatar
zubi
Posts: 5134
Joined: 16/07/2009 00:27

#32462 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Lajavikrelac wrote: 22/09/2020 09:36 E baš ste pametni :kiss:
Koliko bi jednom prosječnom radniku u prodavnici ili penzioneru trebalo dnevno para da kupuje i mijenja maske? Nije teško izračunati...
Ne, samo da ih redovno pere i pegla... al heeeej ko ce to :-)
BadBoy
Posts: 8045
Joined: 01/11/2005 21:55

#32463 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Pustite nar00d da živi ko će prat' to
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6104
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32464 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Vidi se da ste cuclači budžeta...'oće to kad laboratorijski štakori uzmu previše furseta :run:
Radnica u Bingu ili slično će svako dva sata ići prati i peglati masku :lol: gazde će naravno obezbijediti klix za svoje radnike :lol: Šta ima u Diznilendu?
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#32465 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Ja nemam para da svakodnevno mijenjam masku po nekoliko puta (prema preporuci).
Jednu hiruršku nosim u autu s kolegama, kada dođem na posao nema potrebe da je nosim zbog vrste posla koji obavljam (osim ako ne idem u zajedničke prostorije). AKo se ide na pauzu ili do granapa, stavim masku prilikom ulaska i to je to.
Kada se vratim kući našpricam je onim Saponia sredstvom za dezinfekciju i okačim na vješalicu.
Na taj način rotiram 10-tak maskica, a nakon što je nekoliko puta nošena bacim je. Tačno sam ih označio po brojevima.
Da imam viška para kupovao bih maske onako kako je preporučeno, ali nema para a nema ni donacija.

8-)
BadBoy
Posts: 8045
Joined: 01/11/2005 21:55

#32466 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 22/09/2020 09:55 Ja nemam para da svakodnevno mijenjam masku po nekoliko puta (prema preporuci).
Jednu hiruršku nosim u autu s kolegama, kada dođem na posao nema potrebe da je nosim zbog vrste posla koji obavljam (osim ako ne idem u zajedničke prostorije). AKo se ide na pauzu ili do granapa, stavim masku prilikom ulaska i to je to.
Kada se vratim kući našpricam je onim Saponia sredstvom za dezinfekciju i okačim na vješalicu.
Na taj način rotiram 10-tak maskica, a nakon što je nekoliko puta nošena bacim je. Tačno sam ih označio po brojevima.
Da imam viška para kupovao bih maske onako kako je preporučeno, ali nema para a nema ni donacija.

8-)
Uz blagu prilagodbu ponašanja i poštivanje drugih mjera, to je sasvim dovoljno. Možeš čak tako koristiti i onu pamučnu koja se može prati.

A što nekima pregore i one dvije moždane ćelije dok skontaju da je moguće nositi i pravilno koristiti masku bez da postane govnjiva... to je njihov problem. Međutim, kad se takvih nakoti veći broj, onda to postaje svačiji problem.

To je taj "anti-intelektualizam" o kojem sam ranije govorio. To što su utvrdili da na pojedinim maskama ima tragova bakterija iz debelog crijeva nije problem maske nego pogrešnog korištenje. U takvoj situaciji nije rješenje da se maska prestane koristiti nego da se nauči pravilno koristiti.

Nadam se da se razumijemo.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#32467 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Svuda u Europi maske obavezne (i hajmo reci da se postuje to) i brojevi skacu kao ludi, francuska, spanija, ceska, gori brojevi novozarazenih nego na pocetku. :roll:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6104
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32468 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Trappist wrote: 22/09/2020 10:02 Svuda u Europi maske obavezne (i hajmo reci da se postuje to) i brojevi skacu kao ludi, francuska, spanija, ceska, gori brojevi novozarazenih nego na pocetku. :roll:
Švedi je nikad nosili nisu pa najbolji... :oops:
Naslovnica wrote: 22/09/2020 09:55 Kada se vratim kući našpricam je onim Saponia sredstvom za dezinfekciju i okačim na vješalicu.
Zato li neki ljudi hodaju nasmijani i šire optimizam...nekad se za to koristio PP5 Tigar :mrgreen:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6104
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32469 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

GAU8 wrote: 22/09/2020 09:29
Kao sto treba mijenjati gace svaki dan, tako i zastitnu masku treba mijenjati svaki dan, pa nece biti "pune bakterija iz debelog crijeva" :run:
Nisam nikad disao na guzicu pa ne razumijem baš poređenje.... :zoka: A da si doktor ili medicinske struke znao bi da se u ljudskim ustima nalazi daleko više opasnih za zdravlje bakterija nego u guznom otvoru....a priličnom broju ljudi kod nas nema zalike ni u smradu kako ne peru zube :run:
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#32470 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 22/09/2020 10:01
Naslovnica wrote: 22/09/2020 09:55 Ja nemam para da svakodnevno mijenjam masku po nekoliko puta (prema preporuci).
Jednu hiruršku nosim u autu s kolegama, kada dođem na posao nema potrebe da je nosim zbog vrste posla koji obavljam (osim ako ne idem u zajedničke prostorije). AKo se ide na pauzu ili do granapa, stavim masku prilikom ulaska i to je to.
Kada se vratim kući našpricam je onim Saponia sredstvom za dezinfekciju i okačim na vješalicu.
Na taj način rotiram 10-tak maskica, a nakon što je nekoliko puta nošena bacim je. Tačno sam ih označio po brojevima.
Da imam viška para kupovao bih maske onako kako je preporučeno, ali nema para a nema ni donacija.

8-)
Uz blagu prilagodbu ponašanja i poštivanje drugih mjera, to je sasvim dovoljno. Možeš čak tako koristiti i onu pamučnu koja se može prati.

A što nekima pregore i one dvije moždane ćelije dok skontaju da je moguće nositi i pravilno koristiti masku bez da postane govnjiva... to je njihov problem. Međutim, kad se takvih nakoti veći broj, onda to postaje svačiji problem.

To je taj "anti-intelektualizam" o kojem sam ranije govorio. To što su utvrdili da na pojedinim maskama ima tragova bakterija iz debelog crijeva nije problem maske nego pogrešnog korištenje. U takvoj situaciji nije rješenje da se maska prestane koristiti nego da se nauči pravilno koristiti.

Nadam se da se razumijemo.
Ma sve jasno ba, razumijemo se.
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#32471 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Lajavikrelac wrote: 22/09/2020 10:04
Trappist wrote: 22/09/2020 10:02 Svuda u Europi maske obavezne (i hajmo reci da se postuje to) i brojevi skacu kao ludi, francuska, spanija, ceska, gori brojevi novozarazenih nego na pocetku. :roll:
Švedi je nikad nosili nisu pa najbolji... :oops:
Naslovnica wrote: 22/09/2020 09:55 Kada se vratim kući našpricam je onim Saponia sredstvom za dezinfekciju i okačim na vješalicu.
Zato li neki ljudi hodaju nasmijani i šire optimizam...nekad se za to koristio PP5 Tigar :mrgreen:
Ma ja nju našpricam sredstvom i okačim da se luftira, a dok ponovo dođe na red za heftu - ništa se ne osjeti.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32472 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lajavikrelac wrote: 22/09/2020 10:06
GAU8 wrote: 22/09/2020 09:29
Kao sto treba mijenjati gace svaki dan, tako i zastitnu masku treba mijenjati svaki dan, pa nece biti "pune bakterija iz debelog crijeva" :run:
Nisam nikad disao na guzicu pa ne razumijem baš poređenje.... :zoka: A da si doktor ili medicinske struke znao bi da se u ljudskim ustima nalazi daleko više opasnih za zdravlje bakterija nego u guznom otvoru....a priličnom broju ljudi kod nas nema zalike ni u smradu kako ne peru zube :run:
Moj post si lagano preskocio. Zasto je problem jednom dnevno oprati masku i preci peglom? 5 minuta "rada".
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6104
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32473 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Nisam preskočio dobila si odgovor. Samo se vrati pa pročitaj...
User avatar
zubi
Posts: 5134
Joined: 16/07/2009 00:27

#32474 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Lajavikrelac wrote: 22/09/2020 09:52
Radnica u Bingu ili slično će svako dva sata ići prati i peglati masku :lol:
Zaista nerjesiv problem, totalno se nemoguce organizovati i pripremiti, neoborivi su ti argumetni ... ko kad je moguce ponijeti samo jednu pamucnu masku, jbg :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32475 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Oprosti, nisam vidjela tvoj komentar.
Ne treba ici svaka 2 sata prati masku vec ponijeti par maski i oprati ih kad dodje kuci. I ne brini se ti za zaposlenice Binga, te zene vecinom svaki dan pale masine i peglaju planine vesa nakon cjelodnevnog stajanja za kasom ili nosanja robe. Jer porodica mora imati cist ves. Sta je u toj gomili ubaciti i nekoliko maski i preci ih peglom?

A sama maska ne kosta bukvalno nista jer moze se napraviti od krpe iz kuce.
Uostalom, ako ce ti nosenje maske od par sati dovesti do tako strasnog razvoja bakterija tvoj problem nije maska vec oralna higijena i pokvareni zubi. Koji mogu biti veliki problem.
Opet ponavljam: nije do maske, do ljudi je.
Locked