Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#1 Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by tovarish »

Gledam na Wish-u nude antenu koja hvata signal do 1500 km.

Da li to kod nas može funkcionisati, tj. ako ona i pola te dužine hvata mogu se gledati kanali ne samo iz hrvatske, nego i dalje iz slovenije, italije i austrije.

Znam da sam kod druga u bihaću vidio da njegovi hvataju digitalni signal iz hrvatske.

Da li neko ima iskustva sa ovim antenama?
User avatar
fusion_ba
Posts: 4406
Joined: 02/12/2017 20:10

#2 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by fusion_ba »

Ne ide to bas tako. :-D Mozda moze hvatati sa 1500km da nema apsolutno nikakvih prepreka u vidu brda i planina, tj. da je sama ravnica svih 1500km :-D
Cisti marketinski trik.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#3 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Tesla Edison »

tovarish wrote:Gledam na Wish-u nude antenu koja hvata signal do 1500 km.

Da li to kod nas može funkcionisati, tj. ako ona i pola te dužine hvata mogu se gledati kanali ne samo iz hrvatske, nego i dalje iz slovenije, italije i austrije.

Znam da sam kod druga u bihaću vidio da njegovi hvataju digitalni signal iz hrvatske.

Da li neko ima iskustva sa ovim antenama?
Jedino da postaviš antenu na Trebević ili Vlašić i da kablom je povežeš sa TV-om :D.

Marketing, nema od toga ništa.

Mislim da je nemoguće čak i ako nema brda. Sumnjam da Hrvati mogu uhvatiti grčki, egipatski ili španski signal preko mora.
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#4 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by tovarish »

:thumbup:

Hvala obojici na mišljenju.
bzlatko
Posts: 57
Joined: 27/05/2016 08:21

#5 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by bzlatko »

Iskustva sa tim antenama nemam, ali u Krajini odnosno u Bihacu nije čudno sto imaju Hrvatske kanale s obzirom da je njihov odašiljač na Plješevici tj. odmah iznad Bihaća. Ja lično imam Hrvatskih nekakvih 20-ak programa i 10-ak Slovenskih. Lokacija Krajina. Antena ISKRA DTX-ne znam broj, duga nešto preko 2 metra + ISKRA pojačalo. U blizini mene ima nekih koji imaju čak i Austrijske kanale ali su na dosta višoj lokaciji. Za divno čudo od naših kanala imam samo RTV Cazin i BHT u analognom signalu sa dosta lošom slikom.
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#6 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by tovarish »

bzlatko wrote:Iskustva sa tim antenama nemam, ali u Krajini odnosno u Bihacu nije čudno sto imaju Hrvatske kanale s obzirom da je njihov odašiljač na Plješevici tj. odmah iznad Bihaća. Ja lično imam Hrvatskih nekakvih 20-ak programa i 10-ak Slovenskih. Lokacija Krajina. Antena ISKRA DTX-ne znam broj, duga nešto preko 2 metra + ISKRA pojačalo. U blizini mene ima nekih koji imaju čak i Austrijske kanale ali su na dosta višoj lokaciji. Za divno čudo od naših kanala imam samo RTV Cazin i BHT u analognom signalu sa dosta lošom slikom.
To je to što me interesuje.Znači, teoretski bi moglo, zavisno od kvaliteta te antene.Ja nisam iz Bihaća, dosta dalje sam, al sam prije hvatao hrt sa Plješevice.Čak sam znao i slovenski Kanal A nekad uhvatiti, mada on više nema zemaljski signal.

To bih volio da funkcioniše, da starom omogućim slovenske kanale, jer je on gore radio čitav radni vijek.
bzlatko
Posts: 57
Joined: 27/05/2016 08:21

#7 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by bzlatko »

Imas aplikaciju za android "dvbt map eu" tu mozes vidjet gdje se nalazi koji odasiljac i utvrditi kako bi trebao okrenuti antenu. Imas i tu stranicu dvbt map eu i na stranici mozes pogledati prema svojoj lokaciji da li imas fizičkih prepreka (tipa planine) između svoje lokacije i odašiljača. Također na stranici možeš odabrati odašiljač i i vidjeti koji prostor pokriva signalom i to bi ti moglo najbolje pokazati da li se isplati ulagati u antene i slicno. Moj savjet ti je da prvo to isprovjeravas pa onda krenes sa nabavkom antene i kupuj provjerene antene a ne te kineske sa raznim astronomskim vrijednostima pojacanja i slicno. Kod mene je kao sto sam rekao ISKRA https://www.ronis.hr/vanjska-antena-isk ... 8/product/ i ovo pojacalo koje ide u antenu https://www.ronis.hr/antenska-oprema-po ... 0/product/ i to je najjednostavniji setup. Postoje i mnogo bolja pojacala ali su naravno i puno skuplja. Ova antena je dobra za daleki domet ali bi vjerovatno trebao odgovarajuce i bolje pojacalo. Sve ovo imas kupiti i kod nas u BIH.

LP
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#8 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by tovarish »

bzlatko wrote:Imas aplikaciju za android "dvbt map eu" tu mozes vidjet gdje se nalazi koji odasiljac i utvrditi kako bi trebao okrenuti antenu. Imas i tu stranicu dvbt map eu i na stranici mozes pogledati prema svojoj lokaciji da li imas fizičkih prepreka (tipa planine) između svoje lokacije i odašiljača. Također na stranici možeš odabrati odašiljač i i vidjeti koji prostor pokriva signalom i to bi ti moglo najbolje pokazati da li se isplati ulagati u antene i slicno. Moj savjet ti je da prvo to isprovjeravas pa onda krenes sa nabavkom antene i kupuj provjerene antene a ne te kineske sa raznim astronomskim vrijednostima pojacanja i slicno. Kod mene je kao sto sam rekao ISKRA https://www.ronis.hr/vanjska-antena-isk ... 8/product/ i ovo pojacalo koje ide u antenu https://www.ronis.hr/antenska-oprema-po ... 0/product/ i to je najjednostavniji setup. Postoje i mnogo bolja pojacala ali su naravno i puno skuplja. Ova antena je dobra za daleki domet ali bi vjerovatno trebao odgovarajuce i bolje pojacalo. Sve ovo imas kupiti i kod nas u BIH.

LP
Iscrpan odgovor, nema šta.Svaka čast.Kad odem starcima, baš ću isprobati.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#9 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by un1ted »

Sigurno se može naći neka lista kanala putem interneta, ili satelitski pristup slovenskim kanalima, ako je samo zbog toga.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#10 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Maraschino »

Zar jos uvijek postoje zemaljske antene?
bzlatko
Posts: 57
Joined: 27/05/2016 08:21

#11 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by bzlatko »

:-) Itekako postoje i za neke lokalne kanale najbolje su rješenje, nema zatamnjivanja slike na utakmicama i sl., nema veze sa internetom (cesto puta ne radi kako spada) i ne kosta nista.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#12 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Tesla Edison »

Maraschino wrote:Zar jos uvijek postoje zemaljske antene?
Naravno. U Hrvatskoj imaš Evo TV gdje uhvatiš preko 200 kanala putem DVB-T mreže i iste dekodiraš preko CI+ modula kojeg podržavaju svi tv prijemnici proizvedeni unazad 5 godina. Dakle kao kablovska samo preko riblje kosti. Uskoro kad puste DVB-T2 standard, biće i dosta HD kanala a taj standard podržava i 4K.

Razlika između ovog rješenja i kablovske je taj što je ovo puno pouzdanije i bolje od same kablovske i manje je podložno smetnjama (ne može se desiti da neka mašina zakači kabal i da ostaneš bez usluge) i dostupno je i u najzabačenijim mjestima. Mada i kablovska preko DVB-C standarda nije loša ovo je daljeko bolje i jednostavnije. O IPTV-u da i ne govorim.
Brcak1971
Posts: 681
Joined: 29/09/2020 23:57

#13 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Brcak1971 »

Pozdrav

Nalazim se u Brckom i trenutno mogu pratiti hrvatske i srbijanske kanale zahvaljujuci lokaciji gdje se nalazim.
Da pređem na stvar. Naime, imam smetnje na dvb t2, kako na hrvatskim, tako i na srbijanskim kanalima.
Slika se "kocka", "ledi", ponekad nema uopste slike, dok ponekad uopste nema prekida, slike su savrsene.
Na krovu imam tri riblje kosti, povezane strucno od strane majstora, znaci, tu mislm da nema problema, obzirom da nekad uopste nema smetnji.

Na dvb t hrvàtska ch36 drenovci uopste nemam smetnji, dok na 51 ch pratim hrvatski dvb t2, a na 24ch pratim srbijanske kanale.

Molio bih savjet od forumasa da mi kazu u cemu je problem i moze li se rijesiti?
Da li smetnje uzrokuje 4G mreza?
User avatar
PlusSA
Posts: 3167
Joined: 13/07/2011 16:51

#14 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by PlusSA »

Ima li kakve nafake od antena kucni-ribljih na podrucju TK?
TwixFix
Posts: 80
Joined: 23/09/2020 14:38

#15 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by TwixFix »

PlusSA wrote: 01/10/2020 13:36 Ima li kakve nafake od antena kucni-ribljih na podrucju TK?
jel te imalo stid?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#16 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Tesla Edison »

Sa određenim ulaganjem i pametno sklopljenom antenom, ima nafake i u Sarajevu tako da sigurno ima i u TZ.
User avatar
PlusSA
Posts: 3167
Joined: 13/07/2011 16:51

#17 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by PlusSA »

TwixFix wrote: 01/10/2020 13:47
PlusSA wrote: 01/10/2020 13:36 Ima li kakve nafake od antena kucni-ribljih na podrucju TK?
jel te imalo stid?
Jest, treba mi još live kamera na moja TV :thumbup:
User avatar
PlusSA
Posts: 3167
Joined: 13/07/2011 16:51

#18 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by PlusSA »

TESLA_EDISON wrote: 01/10/2020 13:47 Sa određenim ulaganjem i pametno sklopljenom antenom, ima nafake i u Sarajevu tako da sigurno ima i u TZ.
Ne znam koliko se sad izvlaci iz obicnih antena.

Znam da Bihac - Cazin uziva na HRT 1,2 Nova HR još besplatno što je top za njih.
Brcak1971
Posts: 681
Joined: 29/09/2020 23:57

#19 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Brcak1971 »

Brcak1971 wrote: 01/10/2020 12:47 Pozdrav

Nalazim se u Brckom i trenutno mogu pratiti hrvatske i srbijanske kanale zahvaljujuci lokaciji gdje se nalazim.
Da pređem na stvar. Naime, imam smetnje na dvb t2, kako na hrvatskim, tako i na srbijanskim kanalima.
Slika se "kocka", "ledi", ponekad nema uopste slike, dok ponekad uopste nema prekida, slike su savrsene.
Na krovu imam tri riblje kosti, povezane strucno od strane majstora, znaci, tu mislm da nema problema, obzirom da nekad uopste nema smetnji.

Na dvb t hrvàtska ch36 drenovci uopste nemam smetnji, dok na 51 ch pratim hrvatski dvb t2, a na 24ch pratim srbijanske kanale.

Molio bih savjet od forumasa da mi kazu u cemu je problem i moze li se rijesiti?
Da li smetnje uzrokuje 4G mreza?
Maninblack
Posts: 1
Joined: 29/10/2020 02:00

#20 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Maninblack »

Pozdrav,možda nekome bude korisna informacija,,iz tesnja sam i sa mrežastom antenom sam uvijek imao signal iz Hrvatske sa Papuka ,na analognom je i txt radio,,digitalni takodje ide,,i da na ovoj lokaciji na visini 170m imamo i dvije madjarske Tv,,tv2 i MTV,,.
Za vrijeme posle rata na VL band su se mogli hvatati kanali iy spanije,Norveške,Rusije,,ali to je dosta zavisilo od vremenskih uslova.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#21 Re: Digitalni signal iz drugih država u BiH?

Post by Tesla Edison »

HellBell wrote: 29/10/2020 11:31
Brcak1971 wrote: 10/10/2020 19:07
Brcak1971 wrote: 01/10/2020 12:47 Pozdrav

Nalazim se u Brckom i trenutno mogu pratiti hrvatske i srbijanske kanale zahvaljujuci lokaciji gdje se nalazim.
Da pređem na stvar. Naime, imam smetnje na dvb t2, kako na hrvatskim, tako i na srbijanskim kanalima.
Slika se "kocka", "ledi", ponekad nema uopste slike, dok ponekad uopste nema prekida, slike su savrsene.
Na krovu imam tri riblje kosti, povezane strucno od strane majstora, znaci, tu mislm da nema problema, obzirom da nekad uopste nema smetnji.

Na dvb t hrvàtska ch36 drenovci uopste nemam smetnji, dok na 51 ch pratim hrvatski dvb t2, a na 24ch pratim srbijanske kanale.

Molio bih savjet od forumasa da mi kazu u cemu je problem i moze li se rijesiti?
Da li smetnje uzrokuje 4G mreza?
Kakve veze 4G ima?
Preklapanje frekvencija u pojasu od 700 do 850 MHz.
Post Reply