Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1626 Re: Demografija

Post by elcaliente »

espn wrote: 27/09/2020 19:41
elcaliente wrote: 27/09/2020 18:11
espn wrote: 27/09/2020 17:42

Sto nema takav menadzer u BiH?
Btw. koji to menadzer zna zavrtati sarafe? :D
Pa naravno da ima, ali im ne treba toliko ljudi koji zavrcu sarafe.
Ja nisam rekao da menadzer zavrce sarafe nego je usmjerio Muju da zavrce sarafe.
Ti si rekao kako cim neko ode na zapad pokaze potencijal.
Ne znam kako ti to gledas ali u mojim ocima nije neki naruciti potencijal neko pokazao kada mu sef kaze uradi to i to. Da je imao sansu on bi u BiH isto taj posao radio.
Potencijal pokazati je za mene kada neko ode iz BiH i na zapadu dobije posao menadzera i sa firmom napravi velike rezultate.
Onda ko ni jedna zemlja na svijetu imamo demografiju, cim nam je trecina stanovnistva otislo, a jos imamo visak radne snage.

Nesto tu ne stima, ozbiljno, cim nam ovakva kretanja stanovnistva ne ostavljaju visak radnih mjesta, nego se ljudi samo iseljavaju i iseljavaju.
Naravno ali to je duga tema.
Eh to je ono sto sam htio da kazem, mi 25 godina imamo velike viskove radne snage i to se definitivno u sljedecih 20 godina nece promijeniti, zasto je to tako to je druga tema.
A sto se tice odlaska, vidis i sam koliko je ljudi otislo a jos imamo viska, kao i prije 20 godina. Ali to nije nista novo i bivsa Yuga je imala ogromne viskove radne snage, decenijama je na ovom prostorima tako.
Dok jedan radnik ne ode drugome nece svanuti.
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#1627 Re: Demografija

Post by zforumas »

Mi imamo visak budzetskih korisnika, svega ostalog fali.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#1628 Re: Demografija

Post by Država »

Sve su ovo majke krive. Ne daju one da njihov sultan radi na građevini. Zato je taj isti sultan u 35-oj pita:'Stara, daj cenera da izađem...'.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1629 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

elcaliente wrote: 27/09/2020 10:47
detroit-mercy wrote: 23/09/2020 21:58 Vidis, ozbiljne drzave vec razmisljaju sta ce biti sutra, prave projekcije, posmatraju trendove. Nijemci znaju da prirodni prirastaj stanovnistva ne prati rast ekonomije i da su im potrebne migracije da popune prazninu. I ne za godinu ili dvije nego u iducim decenijama.
Kod nas, ma koga briga, ko zna sta ce se desiti, mozda bude ovako, mozda onako, nije hice, nek idu i onaku nisu ni za sta i slicno.
Da li iko radi projekcije kako ce se odliv stanovnistva odraziti na ekonomsku aktivnost, socijalne fondove, na kapitalne projekte i sl.
Nesto razmisljam, 25 godina je proteklo od kraja rata, mi se sa autoputem jos vrtimo oko Zenice, koliko ce biti potrebno da se covjek rahat provoza sa sjevera na jug zemlje, zar treba jos 25, odose godine.
Ti u citavoj diskusiji se nisi ocitovao sta bi ti uradio za tim ljudima sto su otisli niti si objasnio kako bi vecina tih ljudi sto su otisli svojim potencijalom da su ostali pokrenuli drustvo naprijed?
Opet ti dajem konkretne primjere, znaci nasa ekonomija nije imala, nema, niti ce u buducnosti imati potrebu za tolikom radnom snagom. Nevazno sto je to tako itd.
To je cinjenicno stanje koje se u bliskoj buducnosti nece promijeniti i to je totalno druga tema.
Svi se slazemo da je lose sto odlaze ljudi u najboljim repodukcionim godinama.
Ali odgovori mi zasto je lose da neko ko ima 25 godina i nema dana radnog staza ode negdje drugo raditi i kako bi taj mogao svojim ostankom poboljsati cijelokupnu situaciju u drustvu?
Drugo pitanje je zasto je veliki gubitak za nase drustvo ako ode neko ko 10 godina radi na benziskoj pumpi i kako je on svojim ostankom mogao doprinjeti nasem prosparitetu?

Opet ponavljam ja licno nisam primjetio nedostatak tog covjeka ali neko drugi jeste i to u pozitivnom smislu jer je konacno dobio posao.

Po nekima ovdje odlazi 50 posto srednje strucne spreme i 50 visoke strucne spreme, ja to u svom oktuzenju nisam primjetio.
Ja sam primjetio da odlaze medicinari,vozaci, gradjevina.
Ali sam isto primjetio da i tamo rade poslove u onoj strucnoj spremi koju imaju a nisam primjetio da su imali neki skriveni potencijal koji u BiH nije prepoznat a Svabo to odmah uvidio.
Svaka ekonomija se moze okrenuti da raste, nas rast sa niskom polaznom osnovicom I godisnjim stopama rasta od 3-4 (optimisticne) nas nikada nece odvesti na zelenu granu niti cemo ikada postati malo ozbiljnija ekonomija za svoje gradjane.
Sta bi ja uradio, ja kao pojedinac ne mogu uraditi nista ali sistem (politicko ekonomski) nas je morao pogurati u smislu konkurentnosti, zasto smo na doing business listi jedna od zadnjih evropskih drzava, zasto 100km auto puta gradimo vec 25 godina, zasto jako malo ulazemo u nauku, zasto smo stvorili drustvo koje se temelji na korupciji, sta je potrebno dati da se privuku znacajnije greenfield investicije, ogromna dugovanja javnih korporacija, kakva nam je klima za start up-e i masa drugih stvari. Sad tvoje konstantno pitanje sta neko doprinosi drustvu ko je deset godina na pumpi je odlika koliko stvarno ne poznajes materiju, i taj na pumpi stvara neku vrijednost, i on ucestvuje u potrosnji i on doprinosi ekonomiji u cjelosti. Po tebi izgleda, u razvoju ekonomije samo se vidi udio direktora centrane banke i par gornjih menagera, ovi sa kase u Bingu nisu ni za sta. Matori, obzirom da stalno potenciras odlazak glupih i onih koji nista ne doprinose drustvu, koji je doprinos ovih pametnih sto po tebi doprinose drustvu, 2-3% godisnji rast, za tako nesto ne moraju se ni truditi, sam po sebi bi se desio.
Ti stalno presucujes cinjenicu da "pametni" ne rade ono sto be trebali, ne kreiraju nova radna mjesta, a zasto ne kreiraju to je vec pitanje za razgovora/diskusiju.
Cijenu odliva radne snage/stanovnistva ce placati svi, jer da opet podvucem, nije isto kad na ovu mrezu puteva/autoputeva imas million registrovanih automobile ili 700k, nije isto kada na gasovodnu mrezu prikljucis million domacinstava ili 700k. Svaki ozbiljniji infrastrukturni projekat/investiciju dijelis na manji broj konzumenata sto ti samim time poskupljuje tu investiciju po jedinici, sto ti kao pojedinac vidis na cijeni usluga i sto se opet preliva na cijeli sistem. Kao drustvo neces biti u stanju da ljudima obezbijedis neke osnovnu infrstrukuturu koja bi trebala da zadovoljava minimum standarda na kontinentu na kome se nalazis, sto je vidljivo vec sada a u buducnosti moze biti samo gore.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1630 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Država wrote: 28/09/2020 14:16 Sve su ovo majke krive. Ne daju one da njihov sultan radi na građevini. Zato je taj isti sultan u 35-oj pita:'Stara, daj cenera da izađem...'.
Ma ja ba, krivi nece da rade na gradjevini :mrgreen:. Zato smo i razvukli autoput vec 25 godina, nece niko da radi :mrgreen: .
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1631 Re: Demografija

Post by elcaliente »

detroit-mercy wrote: 28/09/2020 15:11
elcaliente wrote: 27/09/2020 10:47
detroit-mercy wrote: 23/09/2020 21:58 Vidis, ozbiljne drzave vec razmisljaju sta ce biti sutra, prave projekcije, posmatraju trendove. Nijemci znaju da prirodni prirastaj stanovnistva ne prati rast ekonomije i da su im potrebne migracije da popune prazninu. I ne za godinu ili dvije nego u iducim decenijama.
Kod nas, ma koga briga, ko zna sta ce se desiti, mozda bude ovako, mozda onako, nije hice, nek idu i onaku nisu ni za sta i slicno.
Da li iko radi projekcije kako ce se odliv stanovnistva odraziti na ekonomsku aktivnost, socijalne fondove, na kapitalne projekte i sl.
Nesto razmisljam, 25 godina je proteklo od kraja rata, mi se sa autoputem jos vrtimo oko Zenice, koliko ce biti potrebno da se covjek rahat provoza sa sjevera na jug zemlje, zar treba jos 25, odose godine.
Ti u citavoj diskusiji se nisi ocitovao sta bi ti uradio za tim ljudima sto su otisli niti si objasnio kako bi vecina tih ljudi sto su otisli svojim potencijalom da su ostali pokrenuli drustvo naprijed?
Opet ti dajem konkretne primjere, znaci nasa ekonomija nije imala, nema, niti ce u buducnosti imati potrebu za tolikom radnom snagom. Nevazno sto je to tako itd.
To je cinjenicno stanje koje se u bliskoj buducnosti nece promijeniti i to je totalno druga tema.
Svi se slazemo da je lose sto odlaze ljudi u najboljim repodukcionim godinama.
Ali odgovori mi zasto je lose da neko ko ima 25 godina i nema dana radnog staza ode negdje drugo raditi i kako bi taj mogao svojim ostankom poboljsati cijelokupnu situaciju u drustvu?
Drugo pitanje je zasto je veliki gubitak za nase drustvo ako ode neko ko 10 godina radi na benziskoj pumpi i kako je on svojim ostankom mogao doprinjeti nasem prosparitetu?

Opet ponavljam ja licno nisam primjetio nedostatak tog covjeka ali neko drugi jeste i to u pozitivnom smislu jer je konacno dobio posao.

Po nekima ovdje odlazi 50 posto srednje strucne spreme i 50 visoke strucne spreme, ja to u svom oktuzenju nisam primjetio.
Ja sam primjetio da odlaze medicinari,vozaci, gradjevina.
Ali sam isto primjetio da i tamo rade poslove u onoj strucnoj spremi koju imaju a nisam primjetio da su imali neki skriveni potencijal koji u BiH nije prepoznat a Svabo to odmah uvidio.
Svaka ekonomija se moze okrenuti da raste, nas rast sa niskom polaznom osnovicom I godisnjim stopama rasta od 3-4 (optimisticne) nas nikada nece odvesti na zelenu granu niti cemo ikada postati malo ozbiljnija ekonomija za svoje gradjane.
Sta bi ja uradio, ja kao pojedinac ne mogu uraditi nista ali sistem (politicko ekonomski) nas je morao pogurati u smislu konkurentnosti, zasto smo na doing business listi jedna od zadnjih evropskih drzava, zasto 100km auto puta gradimo vec 25 godina, zasto jako malo ulazemo u nauku, zasto smo stvorili drustvo koje se temelji na korupciji, sta je potrebno dati da se privuku znacajnije greenfield investicije, ogromna dugovanja javnih korporacija, kakva nam je klima za start up-e i masa drugih stvari. Sad tvoje konstantno pitanje sta neko doprinosi drustvu ko je deset godina na pumpi je odlika koliko stvarno ne poznajes materiju, i taj na pumpi stvara neku vrijednost, i on ucestvuje u potrosnji i on doprinosi ekonomiji u cjelosti. Po tebi izgleda, u razvoju ekonomije samo se vidi udio direktora centrane banke i par gornjih menagera, ovi sa kase u Bingu nisu ni za sta. Matori, obzirom da stalno potenciras odlazak glupih i onih koji nista ne doprinose drustvu, koji je doprinos ovih pametnih sto po tebi doprinose drustvu, 2-3% godisnji rast, za tako nesto ne moraju se ni truditi, sam po sebi bi se desio.
Ti stalno presucujes cinjenicu da "pametni" ne rade ono sto be trebali, ne kreiraju nova radna mjesta, a zasto ne kreiraju to je vec pitanje za razgovora/diskusiju.
Cijenu odliva radne snage/stanovnistva ce placati svi, jer da opet podvucem, nije isto kad na ovu mrezu puteva/autoputeva imas million registrovanih automobile ili 700k, nije isto kada na gasovodnu mrezu prikljucis million domacinstava ili 700k. Svaki ozbiljniji infrastrukturni projekat/investiciju dijelis na manji broj konzumenata sto ti samim time poskupljuje tu investiciju po jedinici, sto ti kao pojedinac vidis na cijeni usluga i sto se opet preliva na cijeli sistem. Kao drustvo neces biti u stanju da ljudima obezbijedis neke osnovnu infrstrukuturu koja bi trebala da zadovoljava minimum standarda na kontinentu na kome se nalazis, sto je vidljivo vec sada a u buducnosti moze biti samo gore.
Opet nista nisi odgovorio na moja pitanja.
To da nam je ekonomija takva kakva je to svi znamo, tako je bilo prije 50 godina i tako ce biti i u buducnosti.
To nije tema ove emisije.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1632 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

elcaliente wrote: 28/09/2020 16:07
detroit-mercy wrote: 28/09/2020 15:11
elcaliente wrote: 27/09/2020 10:47

Ti u citavoj diskusiji se nisi ocitovao sta bi ti uradio za tim ljudima sto su otisli niti si objasnio kako bi vecina tih ljudi sto su otisli svojim potencijalom da su ostali pokrenuli drustvo naprijed?
Opet ti dajem konkretne primjere, znaci nasa ekonomija nije imala, nema, niti ce u buducnosti imati potrebu za tolikom radnom snagom. Nevazno sto je to tako itd.
To je cinjenicno stanje koje se u bliskoj buducnosti nece promijeniti i to je totalno druga tema.
Svi se slazemo da je lose sto odlaze ljudi u najboljim repodukcionim godinama.
Ali odgovori mi zasto je lose da neko ko ima 25 godina i nema dana radnog staza ode negdje drugo raditi i kako bi taj mogao svojim ostankom poboljsati cijelokupnu situaciju u drustvu?
Drugo pitanje je zasto je veliki gubitak za nase drustvo ako ode neko ko 10 godina radi na benziskoj pumpi i kako je on svojim ostankom mogao doprinjeti nasem prosparitetu?

Opet ponavljam ja licno nisam primjetio nedostatak tog covjeka ali neko drugi jeste i to u pozitivnom smislu jer je konacno dobio posao.

Po nekima ovdje odlazi 50 posto srednje strucne spreme i 50 visoke strucne spreme, ja to u svom oktuzenju nisam primjetio.
Ja sam primjetio da odlaze medicinari,vozaci, gradjevina.
Ali sam isto primjetio da i tamo rade poslove u onoj strucnoj spremi koju imaju a nisam primjetio da su imali neki skriveni potencijal koji u BiH nije prepoznat a Svabo to odmah uvidio.
Svaka ekonomija se moze okrenuti da raste, nas rast sa niskom polaznom osnovicom I godisnjim stopama rasta od 3-4 (optimisticne) nas nikada nece odvesti na zelenu granu niti cemo ikada postati malo ozbiljnija ekonomija za svoje gradjane.
Sta bi ja uradio, ja kao pojedinac ne mogu uraditi nista ali sistem (politicko ekonomski) nas je morao pogurati u smislu konkurentnosti, zasto smo na doing business listi jedna od zadnjih evropskih drzava, zasto 100km auto puta gradimo vec 25 godina, zasto jako malo ulazemo u nauku, zasto smo stvorili drustvo koje se temelji na korupciji, sta je potrebno dati da se privuku znacajnije greenfield investicije, ogromna dugovanja javnih korporacija, kakva nam je klima za start up-e i masa drugih stvari. Sad tvoje konstantno pitanje sta neko doprinosi drustvu ko je deset godina na pumpi je odlika koliko stvarno ne poznajes materiju, i taj na pumpi stvara neku vrijednost, i on ucestvuje u potrosnji i on doprinosi ekonomiji u cjelosti. Po tebi izgleda, u razvoju ekonomije samo se vidi udio direktora centrane banke i par gornjih menagera, ovi sa kase u Bingu nisu ni za sta. Matori, obzirom da stalno potenciras odlazak glupih i onih koji nista ne doprinose drustvu, koji je doprinos ovih pametnih sto po tebi doprinose drustvu, 2-3% godisnji rast, za tako nesto ne moraju se ni truditi, sam po sebi bi se desio.
Ti stalno presucujes cinjenicu da "pametni" ne rade ono sto be trebali, ne kreiraju nova radna mjesta, a zasto ne kreiraju to je vec pitanje za razgovora/diskusiju.
Cijenu odliva radne snage/stanovnistva ce placati svi, jer da opet podvucem, nije isto kad na ovu mrezu puteva/autoputeva imas million registrovanih automobile ili 700k, nije isto kada na gasovodnu mrezu prikljucis million domacinstava ili 700k. Svaki ozbiljniji infrastrukturni projekat/investiciju dijelis na manji broj konzumenata sto ti samim time poskupljuje tu investiciju po jedinici, sto ti kao pojedinac vidis na cijeni usluga i sto se opet preliva na cijeli sistem. Kao drustvo neces biti u stanju da ljudima obezbijedis neke osnovnu infrstrukuturu koja bi trebala da zadovoljava minimum standarda na kontinentu na kome se nalazis, sto je vidljivo vec sada a u buducnosti moze biti samo gore.
Opet nista nisi odgovorio na moja pitanja.
To da nam je ekonomija takva kakva je to svi znamo, tako je bilo prije 50 godina i tako ce biti i u buducnosti.
To nije tema ove emisije.
Odgovorio sam ti, samo ne citas. Odlaskom ovog sa benzinske smanjuje ti se potrosacka baza tako da ces se jos dugo gusiti u smogu u Sarajevu ili drugim gradovima jer ce ti biti sve skuplje i skuplje da se upustas u vece infrastrukturne projekte jer nema ko da trosi. Lancana reakcija.
A ta konstatacija da je nemoguce izvrsiti promjenu ekonomije i da su stvari osudjene da budu takve kakve su isto ne stoji.
Hajmo da ponovim razvoj koji se je desion u 50-60 i ranim 70tim u BIH da ostvarimo taj skok i rast drustvenog proizvoda u odnosu na isti teritorij prije WWII (da iskljucimo rat kao destruktivni element) i biti ce puna saka brade.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1633 Re: Demografija

Post by elcaliente »

A sta je sa ovim sto je deset godina nezaposlen i samo zato sto je ovaj sa benziske pumpe otisao se on konacno zaposlio?
Tvoj stav je bio da odlaskom tih ljudi se gubi potencijal koji bi nas kao drustvo povukao naprijed i da mi uzasno puno gubimo.
Naglasak je bio na potencijal.
Ja sam te pitao kakav potencijal smo mi kao drustvo izgubili ako ode neko ko ima 30 godina i nikada nije radio?
Isto tako sam te pitao kako bi nas mogao neko povuci naprijed kao drustvo ko je radio na benziskoj i pored toga isao na kafe i po kladionicama.
To da je on bio potrosac svojih 580KM i placao pdv to naravno stoji ali isto tako sada tih 580KM trosi neko ko do sada je trosio ono sto mu starci daju.
Opet ti ponavljam: potencijal, ja ne vidim nikakav drugi potencijal osim to da je neko bio potrosac.
Praktican primjer: u BiH je bio vozac ode u Sloveniju i bude i tamo vozac, znaci nije pokazao potencijal da postane vrsni menadzer ili neki naucnik i pridonjeo velikim dijelom progresu slovenackog drustva.
A BiH kao to nije prepoznala.
Moj stav je taj da 80 posto ljudi sto ide iz BiH su sa nizom i srednjom strucnom spremom i oni i da su ostali u BiH vjerovatno uopste ne bi pridonjeli napredku drustva.
Izgubili jesmo mozda potrosaca neki vise a neki manje.
I problem je taj sto odlazi vitalno stanovnistvo.
Eh ako se u buducnosti promijeni omjer, da nam 80 posto VSS odlazi a 20 SSS ili NSS onda smo u problemu.

Ali ti na temi demografija konstatno vezes taj ekonomski faktor, da je ekonomija najbitniji faktor u demografiji Afrika i Azija bi bile poluprazne. A Njemacka bi eksplodirala od stanovnistva. Sto je naravno suprotno.
U bivsoj Yugi je bilo i gorih vremena nego danas pa su se opet djeca pravila.

Sve u svemu ko god je nezaposlen i moze da ode i treba da ide. A vidis i sam kolko god ljudi je do sada otislo mi imamo jos duplo toliko nezaposlenih.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1634 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Nisi ni potrosaca izgubio u cjelosti. Dodje taj ljeti da krka i loče :D
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1635 Re: Demografija

Post by belfy »

elcaliente wrote: 28/09/2020 17:05 A sta je sa ovim sto je deset godina nezaposlen i samo zato sto je ovaj sa benziske pumpe otisao se on konacno zaposlio?
Tvoj stav je bio da odlaskom tih ljudi se gubi potencijal koji bi nas kao drustvo povukao naprijed i da mi uzasno puno gubimo.
Naglasak je bio na potencijal.
Ja sam te pitao kakav potencijal smo mi kao drustvo izgubili ako ode neko ko ima 30 godina i nikada nije radio?
Isto tako sam te pitao kako bi nas mogao neko povuci naprijed kao drustvo ko je radio na benziskoj i pored toga isao na kafe i po kladionicama.
To da je on bio potrosac svojih 580KM i placao pdv to naravno stoji ali isto tako sada tih 580KM trosi neko ko do sada je trosio ono sto mu starci daju.
Opet ti ponavljam: potencijal, ja ne vidim nikakav drugi potencijal osim to da je neko bio potrosac.
Praktican primjer: u BiH je bio vozac ode u Sloveniju i bude i tamo vozac, znaci nije pokazao potencijal da postane vrsni menadzer ili neki naucnik i pridonjeo velikim dijelom progresu slovenackog drustva.
A BiH kao to nije prepoznala.
Moj stav je taj da 80 posto ljudi sto ide iz BiH su sa nizom i srednjom strucnom spremom i oni i da su ostali u BiH vjerovatno uopste ne bi pridonjeli napredku drustva.
Izgubili jesmo mozda potrosaca neki vise a neki manje.
I problem je taj sto odlazi vitalno stanovnistvo.
Eh ako se u buducnosti promijeni omjer, da nam 80 posto VSS odlazi a 20 SSS ili NSS onda smo u problemu.

Ali ti na temi demografija konstatno vezes taj ekonomski faktor, da je ekonomija najbitniji faktor u demografiji Afrika i Azija bi bile poluprazne. A Njemacka bi eksplodirala od stanovnistva. Sto je naravno suprotno.
U bivsoj Yugi je bilo i gorih vremena nego danas pa su se opet djeca pravila.

Sve u svemu ko god je nezaposlen i moze da ode i treba da ide. A vidis i sam kolko god ljudi je do sada otislo mi imamo jos duplo toliko nezaposlenih.
dal' je moguce da niko ne moze ni odgovora da ti ponudi...

elem, kada imas puno nezaposlenih onda imas i dosta onih koji ce raditi za male pare, jer znaju da ce sutra biti lako zamijenjeni novim nezaposlenim. tako dobijes jeftininje majstore, polumajstore, irgete, dobijes jeftinije vozace kamiona, javnog prevoza, teskih masina, jefinije konobare, kuhare, medicinske radnike itd. elem, imas jeftinu radnu snagu generalno. upravo ono sto i odgovara primanjima. kako se broj istih smanjuje tako ce cijena svih tih i takvih radova rasti. to bi uporedno trebalo da prati i razvoj industrijskog i poljoprivrednog sektora, a to se kod nas ne dogadja. ko ce otvoriti fabriku ako ne moze naci radnu snagu za istu? ko ce se baviti poljoprivredom ako ne moze naci ljude koji su voljni i sposobni tamo raditi? ko ce otvoriti staracki dom ili privatnu kliniku ako nema dovoljno obrazovanih da rade tamo?

sve ovo je samo dio onoga sto se da nabrojati, a generalno se odnosi na sve i jedan sektor.

ne znam koliko si imao potrebe za istim, ali mogao si mozda primjetiti iz okoline ili barem ako si pratio forum da se ljudi zale da je jako tesko vise do dobrog majstora doci bez liste cekanja. da ne mogu da nadju nikoga ni da im radi fizicke radove (tipa prenosenja namjestaja, cijepanja drva, utovar cumura i svi ostali "primitivni" poslovi). da bi dosao do tih i takvih "primitivnih" usluga vec sada se moras potruditi, a i platiti znatno vise. njihova cijena je, iz nekog razloga, porasla za duplo i vise. ko u Bosni zaradjuje od tada duplo vise? niko. onda su oni koji to nisu u stanju da priuste primorani sami da rade. onda sami nesto sfusere i ne budu zadovoljni, ali sta im drugo preostaje... to nadalje dovodi do pada kvalitete zivota. nemas nekoga da platis da ti nesto uradi, pa si primoran sam. time imas manje vremena da zivis zivot i cinis ono sto ti je draze, ljepse i bitnije. sto onda generalno vodi nervozi i stresu.

sve sto sam rekao je samo djelic problema, a ne tice se samo hebenog rasplodjavanja. mogu o svemu ovome i sire i dublje. elem, nema niti jedine pozitivne stvari u iseljavanju, osim one licne za one koji to urade, a i to je najcesce sa mukom popola, ali to je sasvim druga prica.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1636 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Elcaliente izvini se ljudima sto si rekao da glupi odlaze :D
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1637 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

skafiskafsnjak wrote: 22/09/2020 10:19
Sa jedne druge teme ali se tice itekako ove.
A vidimo i kako to pametni rade :mrgreen: .
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1638 Re: Demografija

Post by belfy »

_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2020 11:51 Elcaliente izvini se ljudima sto si rekao da glupi odlaze :D
sta si mislio reci ovim?
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1639 Re: Demografija

Post by fortaleza »

elcaliente wrote: 27/09/2020 20:18 Naravno ali to je duga tema.
Eh to je ono sto sam htio da kazem, mi 25 godina imamo velike viskove radne snage i to se definitivno u sljedecih 20 godina nece promijeniti, zasto je to tako to je druga tema.
A sto se tice odlaska, vidis i sam koliko je ljudi otislo a jos imamo viska, kao i prije 20 godina. Ali to nije nista novo i bivsa Yuga je imala ogromne viskove radne snage, decenijama je na ovom prostorima tako.
Dok jedan radnik ne ode drugome nece svanuti.
Jako fina logika, ali nažalost šupljak. Neće svanuti drugom radniku na takav način. Taj isti radnik je plaćao porez, kupovao, trošio i općenito doprinosio zajednici. Bez tog radnika je manje doprinosa i za sve ostale.
Posljedično pada kupovna moć, prodaja, proizvodnja, itd itd jer nema tko kupovati, trošiti, doprinositi. Pa onda ode i vlasnik trgovine.

Ako pogledamo realne brojke Juga je imala u najboljem dijelu 90 stanovnika po km kvadratnom, i imala je viškove radne snage, Nizozemska i Belgija preko 400 stanovnika po km, i nema viškova, Njemačka 270, Britanija 200, i apsurdno im fali radnika.

Danas to isto područje u najboljem slučaju ima 75st/km2 i navodno viškove radne snage. Sve ovisi kako gledamo na situaciju.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1640 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Visak i manjak radne snage nije izbalansiran prema kvalifikacijama, cak ni geografski. Za neka zanimanja vec postoji manjak radne snage, dok na drugoj strani imas ljude koji jednostavno predugo imaju status nezaposlen. Aktiviranje i prekfalifikacija je tezak proces za firme, a plus imaju strah da ce ih taj radnik napustiti kad stekne potrebne kvalifikacije.
Neko je spominjao da uglavnom odlaze ljudi koji ne pridonose razvoju ekonomije, pa se okrenulo i na zajebanciju da odlaze glupi :D U medijima se cesto zna, mozda ne vise tako cesto, spominjati sintagma "odliv mozgova." Naravno, ne radi se o tome da samo pametni odlaze, nego da je za drzavu najveci problem kada odlaze kvalifikovani ljudi, ciji odlazak se najprije osjeti. Na taj nacin se stvara rascjep i odlaskom ljekara, inzinjera, automahenacira, vozaca postaje izazov nadomjestiti taj odlazak.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1641 Re: Demografija

Post by espn »

Šta ono rekoše, samo "glupi" idu iz BiH?!

Image

Priča heroine neba Biljane Abule, jedine pilotkinje u BiH: Prvi let pamtit ću zauvijek

https://www.klix.ba/magazin/prica-heroi ... /200923044
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1642 Re: Demografija

Post by belfy »

belfy wrote: 29/09/2020 20:04
_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2020 11:51 Elcaliente izvini se ljudima sto si rekao da glupi odlaze :D
sta si mislio reci ovim?
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1643 Re: Demografija

Post by espn »

Sta ono kazu, nasi nista ne bi pridonijeli da su ostali?!

Novina je da se uvodi godišnja kvota od 25.000 ljudi. Prema saopštenju njemačke Vlade, postoji velika potražnja za radnom snagom sa Zapadnog Balkana, posebno u građevinskoj industriji.

https://www.klix.ba/biznis/njemacka-uvo ... /201009093

Znaci Njemacka koja ima 83 miliona stanovnika, ima manjak radne snage, a Bosna koja ima 3,2 miliona (25 puta manje) stanovnika ima visak radne snage, iako joj broj stanovnika opada vec 28 godina i neki rjesenje vide da joj jos stanovnika ode. Pa zar ne vidite da ste se pozdravili sa pamecu?

I mi koji primjecujemo to, da ju je napustilo milion stanovnika "nasrcemo" na Bosnu, i koji vidimo da to nije uredu, a oni koji obezvrijedjuju stanovnike te iste drzave, a samim tim i drzavu ne nasrcu na nju, vec je kao brane od nas? A sta je drzava ako to nisu njeni stanovnici, a neki vide da je "rjesenje" da je jos stanovnika napusti.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1644 Re: Demografija

Post by Hajvan »

ti jos ovdje?


ccc
Sonron
Posts: 128
Joined: 23/06/2010 15:03

#1645 Re: Demografija

Post by Sonron »

espn wrote: 01/10/2020 01:45 Šta ono rekoše, samo "glupi" idu iz BiH?!

Image

Priča heroine neba Biljane Abule, jedine pilotkinje u BiH: Prvi let pamtit ću zauvijek

https://www.klix.ba/magazin/prica-heroi ... /200923044
Biljana je bila stjuardesa u Qatar Airways i skupila novac sebi fino za obuku i dobila PPL i CPL. Taj novac i priliku ne bi nikad dobila u Bosni i Hercegovini. Sada je bez posla jer avijacija je stala pa je na čekanju dok ne prođe pandemija, a ne može se ni vratiti starom poslu zbog istih razloga a ni ne može nastaviti trening za ATPL bez novca ili sponzora tj. avio kompanije. U Bosni ne postoji šansa da skupiš novac i da postaneš pilot 1000000%. Najmanja cijena ATPL u Europi je 55.000€ za 2 godine, a u to uzmi u obzir troškove za stanovanje + hrana. Ode ti hladno na 70.000€ i dodaj 2500€ za EASA licencu. Ona je u Bosni sada jer je zbog pandemije forsirana da ostane u njoj. Bosna joj nije pružila ni priliku a ni šansu, čim prođe ovo sve Biljana će fino opet otići iz Bosne ko i svako drugi pametan/talentovan jer u BiH avijaciji generalno nema posla.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1646 Re: Demografija

Post by geralt »

Na osnovu izlaznosti na lokalnim izborima se moze zakljuciti koje su opstine demografski "ispraznjene", i gdje imamo puno manje stanovnika od zvanicnih podataka. Evo gdje je sve izlaznost bila ispod 35%, sto sam otprilike uzeo kao prag gdje se ne moze sve svaliti na apatiju:

- Odzak, 30,67% - 5343 / 17422
- Domaljevac-Samac, 23,25% - 1076 / 4627
- Orasje, 30,73% - 5603 / 18232
- Sanski Most, 27,74% - 9874 / 35597
- Kljuc, 31,4% - 5171 / 16469
- Dobretici, 10,73% - 250 / 2329
- Bos. Grahovo, 31,29% - 923 / 2950
- Livno, 27,91% - 7616 / 27286
- Tomislavgrad, 33,42% - 6859 / 20524
- Posusje, 32,88% - 4763 / 14485
- Grude, 33,91% - 4563 / 13458
- Usora, 22,96% - 1359 / 5920

Naravno da ni ovo nije precizna metoda, jer ima malverzacija sa spiskovima, lokalizovane apatije, itd. Dosta opstina je oko 40% - Tuzla, Prijedor, Novi Grad Sarajevo, Bihac, Cazin, itd.

Interesantno da su sve nabrojane opstine u Federaciji, odnosno da je izlaznost bila dosta veca u RS. Da li je Dodik vjestiji u angazovanju mrtvih da glasaju, ili je iseljavanje tamo stvarno manje nego u FBiH?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1647 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

geralt wrote: 23/11/2020 15:34 Na osnovu izlaznosti na lokalnim izborima se moze zakljuciti koje su opstine demografski "ispraznjene", i gdje imamo puno manje stanovnika od zvanicnih podataka. Evo gdje je sve izlaznost bila ispod 35%, sto sam otprilike uzeo kao prag gdje se ne moze sve svaliti na apatiju:

- Odzak, 30,67% - 5343 / 17422
- Domaljevac-Samac, 23,25% - 1076 / 4627
- Orasje, 30,73% - 5603 / 18232
- Sanski Most, 27,74% - 9874 / 35597
- Kljuc, 31,4% - 5171 / 16469
- Dobretici, 10,73% - 250 / 2329
- Bos. Grahovo, 31,29% - 923 / 2950
- Livno, 27,91% - 7616 / 27286
- Tomislavgrad, 33,42% - 6859 / 20524
- Posusje, 32,88% - 4763 / 14485
- Grude, 33,91% - 4563 / 13458
- Usora, 22,96% - 1359 / 5920

Naravno da ni ovo nije precizna metoda, jer ima malverzacija sa spiskovima, lokalizovane apatije, itd. Dosta opstina je oko 40% - Tuzla, Prijedor, Novi Grad Sarajevo, Bihac, Cazin, itd.

Interesantno da su sve nabrojane opstine u Federaciji, odnosno da je izlaznost bila dosta veca u RS. Da li je Dodik vjestiji u angazovanju mrtvih da glasaju, ili je iseljavanje tamo stvarno manje nego u FBiH?
Ja odmah ovo pomislio kad sam cuo izlaznost kolika je. Dobro je da ovo vise nepratim. Skonto da idemo u minus sto se tice ovoga i to citav svijet ne samo mi. Samo USA, UK, i Australija ce biti pozitivne sto se tice razvijenog svijeta, ako se nevaram i ako se sta nepromjeni.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1648 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

geralt wrote: 23/11/2020 15:34 Na osnovu izlaznosti na lokalnim izborima se moze zakljuciti koje su opstine demografski "ispraznjene", i gdje imamo puno manje stanovnika od zvanicnih podataka. Evo gdje je sve izlaznost bila ispod 35%, sto sam otprilike uzeo kao prag gdje se ne moze sve svaliti na apatiju:

- Odzak, 30,67% - 5343 / 17422
- Domaljevac-Samac, 23,25% - 1076 / 4627
- Orasje, 30,73% - 5603 / 18232
- Sanski Most, 27,74% - 9874 / 35597
- Kljuc, 31,4% - 5171 / 16469
- Dobretici, 10,73% - 250 / 2329
- Bos. Grahovo, 31,29% - 923 / 2950
- Livno, 27,91% - 7616 / 27286
- Tomislavgrad, 33,42% - 6859 / 20524
- Posusje, 32,88% - 4763 / 14485
- Grude, 33,91% - 4563 / 13458
- Usora, 22,96% - 1359 / 5920

Naravno da ni ovo nije precizna metoda, jer ima malverzacija sa spiskovima, lokalizovane apatije, itd. Dosta opstina je oko 40% - Tuzla, Prijedor, Novi Grad Sarajevo, Bihac, Cazin, itd.

Interesantno da su sve nabrojane opstine u Federaciji, odnosno da je izlaznost bila dosta veca u RS. Da li je Dodik vjestiji u angazovanju mrtvih da glasaju, ili je iseljavanje tamo stvarno manje nego u FBiH?
3.2 miliona registrovanih biraca :skoljka: kaman :mrgreen:
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#1649 Re: Demografija

Post by sinuhe »

Uvijek je izlaznost veca u RS kao i sto je iseljavanje izrazenije u npr. USK nego u susjednim mjestima u drugom entitetu. Moguce i da je sastav dijaspore nesto drugaciji kod Srba.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1650 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Broj biraca na izborima nije neki pokazatelj, jer se ne vrsi nikakva revizija u smislu da bi se trebao prijaviti, registrovati ili sl. Ja sam vec skoro 4 godine izvan domovine, ali uredno se vodim na birackom spisku.
Zato je po meni vaznije gledati broj ljudi koji su izasli na izbore ove godine i 2016. Najdramaticnije je cini se u Cazinu, jer je razlika skoro 10 000. Tolika ja otprilike i u Tuzli, ali radi se o vecem gradu, a vjerovatno i odredjenoj apatiji s obzirom da se vlast ne mijenja 20 godina.
Naravno, ovo su sve nepouzdani podaci, ali mogu da pokazu neki trend.
Post Reply