Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1601 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Zar nisi procitao bar zadnji post sa razumjevanjem :roll: Ne zelim sa tobom da diskutujem, to je za mene gubljenje vremena.. Thanks but no thanks, zivot je jednostavno prekratak. Halali :sax:

P.S. I ne brini se nisi ti mene nagazio niti sam ja tebi pokazivao svoje znanje i praksu, to se plaća :wink:
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1602 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Nije stvar da ne zelis, nego nisi u stanju da diskutujes pa te to malo handri.
Genijalac nabacuje na plan da ekonomske probleme rjesavamo tako sto cemo jos vise podsticati migracije/gubitak stanovnistva, ovo je vec za Nobela.
Provalis se i to dobro, onda ide zivot je kratak, necu da diskutujem sa tobom, vrati mi moje klikere :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1603 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Pa evo fino si istresao svoju drob, sve se samo pokazalo.

Da je tebi sa nekim diskutovati ali da ti drzis ders, poklapas, dominiras, gazis, tudje znanje i reference nipodastavas...i sve bi to bilo i okej da to ne cinis na osnovu onoga sto si ti istumacio da je neko rekao, a ne sta je neko ZAPRAVO rekao.

A to se druze zove malogradjanstina, haman dzaba tolike godine u bijelom svijetu. Prema tome sta ja imam sa tobom pricati, kad ces se ti na to samo izdrkavati. Jel posteno :P
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1604 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 18:12
elcaliente wrote: 19/09/2020 16:34 Mal procenat je pametnih sto idu.
Kada pogledas ko ide to je ulavnom niza strucna sprema ili srednja strucna sprema.

Bez njihovih mozgova se moze jer niti bi zemlju povukli naprijed niti ce unsprijediti sistem gdje odu.

Problem je u tome sto ti svi sto idu su uglavnom mladje ili srednje starosne dobi.
Thanks @elcaliente from @_BataZiv_0809
Da opet postavim, da vidimo kako se prica o malogradjanstini.
Dzabe ti sto si iz manjeg preselio u veci grad, ne ide te i bog.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1605 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Pogodilo te, sta ces zivot je takav. Naviklo se kenjat da su ostali samo uhljebi i nesposobni pa kuknjava kad se dobije po picki istom mjerom :P
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1606 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Je li ti citas samog sebe, ispadas sve gluplji i gluplji iz posta u post.
Od koga sam dobio, od tebe :lol: , od pravnika koji veze nema o poslu koji radi a da zna o nekim drugim temama.
Hajde vec jednom, napisi nesto konkretno pa da diskutujemo. Ovako, vrtis se jedno 20 postova a nista jos nisi rekao.
Mislim, pravo te je krenulo, guraj emigraciju kao put ekonomskog oporavka a za jedno 20-30 godina stvari se mozda i promijene :mrgreen:.
Genije :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1607 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

I dalje pljuste uvrede od uspjesnog i ostvarenog Amerikanca koji ima potrebu da dodje na forum da divljake u domovini prosvjetljuje i da im se obraca sa visoka. Bolan i ne bio uzmi Harlija i provozaj se po Route 66 i pokupi usput kakvu priglupu mladu Amerikanku u teksas šorcu, pusti nas da lagano crknemo bez tvoje pameti. :P

Ali eto, samo nastavi, sile koje nasrcu na Bosnu ce se umoriti, mi se necemo umoriti :D
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1608 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Interesantno jos nista nisi rekao na temu :mrgreen:.
Pa nije toliko tezak subjekt za raspravu. I zasto sebe stavljas u mnozinu :mrgreen:.
Da rezimiramo u kratkim crtama, put ekonomskog oporavka, sto vise ljudi da emigrira a za dvadeset-trideset godina sta nam bog da :mrgreen:.
I onda skontas koliko si se provalio i stid te ali se samo vise i vise uvaljujes :mrgreen:.
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#1609 Re: Demografija

Post by desni »

Raspravljaju dvojica od kojih jedan živi u Detroitu, a drugi u Sarajevu. Vidi čuda više se za penzioni i zdravstveni fond stanovnika Sarajeva brine ovaj iz Detroita :lol: :lol: :lol: .
Iako živi i radi u Ameriki, duša mu doći na ovakve teme da piše kako je sve u Bosni jadno i čemerno :( Valjda mu lakše podnijeti svakodnevne probleme kad napiše ovima što su ostali nešto kao :"E jeste jadni, fukare jedne ni za penzija nećete imati" :-)

Inače, po zvaničnim podacima broj zaposlenih u Federaciji Bosne i Hercegovine porastao je sa 435.113 na kraju 2013. na 531.483 na kraju 2019. godine a broj nezaposlenih je pao sa 391.942 na kraju 2013. na 307.864 na kraju 2019.

Anketna nezaposlenost 2015. godine iznosila je 29,1%, da bi 2016. procenat pao na 25,8% i na kraju 2019. godine iznosila 18,4%.

Podaci sa linka http://fzs.ba/index.php/2016/09/07/fede ... -brojkama/
Znači nije baš da se situacija ne mijenja već 25 godina :thumbup:
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1610 Re: Demografija

Post by espn »

detroit-mercy wrote: 24/09/2020 18:51 Nije stvar da ne zelis, nego nisi u stanju da diskutujes pa te to malo handri.
Genijalac nabacuje na plan da ekonomske probleme rjesavamo tako sto cemo jos vise podsticati migracije/gubitak stanovnistva, ovo je vec za Nobela.
Sto je najgore nije jedini, jos se forumasa slagalo s njim.
desni wrote: 24/09/2020 20:39 Raspravljaju dvojica od kojih jedan živi u Detroitu, a drugi u Sarajevu. Vidi čuda više se za penzioni i zdravstveni fond stanovnika Sarajeva brine ovaj iz Detroita :lol: :lol: :lol: .
Iako živi i radi u Ameriki, duša mu doći na ovakve teme da piše kako je sve u Bosni jadno i čemerno :( Valjda mu lakše podnijeti svakodnevne probleme kad napiše ovima što su ostali nešto kao :"E jeste jadni, fukare jedne ni za penzija nećete imati" :-)

Inače, po zvaničnim podacima broj zaposlenih u Federaciji Bosne i Hercegovine porastao je sa 435.113 na kraju 2013. na 531.483 na kraju 2019. godine a broj nezaposlenih je pao sa 391.942 na kraju 2013. na 307.864 na kraju 2019.

Anketna nezaposlenost 2015. godine iznosila je 29,1%, da bi 2016. procenat pao na 25,8% i na kraju 2019. godine iznosila 18,4%.

Podaci sa linka http://fzs.ba/index.php/2016/09/07/fede ... -brojkama/
Znači nije baš da se situacija ne mijenja već 25 godina :thumbup:
To su dobre vijesti, treba nastaviti tim tempom.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1611 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

desni wrote: 24/09/2020 20:39 Raspravljaju dvojica od kojih jedan živi u Detroitu, a drugi u Sarajevu. Vidi čuda više se za penzioni i zdravstveni fond stanovnika Sarajeva brine ovaj iz Detroita :lol: :lol: :lol: .
Iako živi i radi u Ameriki, duša mu doći na ovakve teme da piše kako je sve u Bosni jadno i čemerno :( Valjda mu lakše podnijeti svakodnevne probleme kad napiše ovima što su ostali nešto kao :"E jeste jadni, fukare jedne ni za penzija nećete imati" :-)

Inače, po zvaničnim podacima broj zaposlenih u Federaciji Bosne i Hercegovine porastao je sa 435.113 na kraju 2013. na 531.483 na kraju 2019. godine a broj nezaposlenih je pao sa 391.942 na kraju 2013. na 307.864 na kraju 2019.

Anketna nezaposlenost 2015. godine iznosila je 29,1%, da bi 2016. procenat pao na 25,8% i na kraju 2019. godine iznosila 18,4%.

Podaci sa linka http://fzs.ba/index.php/2016/09/07/fede ... -brojkama/
Znači nije baš da se situacija ne mijenja već 25 godina :thumbup:
Vids, ti si barem pokusao da napises nesto i da raspravljas o tome. Sad o cemu ja brinem ili ne nije tvoj problem, forum je otvoren za svakoga osim od onog momenta kada ga privatizujes pa bude samo tvoj, onda mozemo pricati ko smije a ko ne smije biti na formu.
Druga stvar, gdje sam ja napisao da ste fukare. Ja kritikujem politiku zemlje koja olako pusta svoje ljude da idu jer smatra da je to ispravna poitika i da ce se stvari popraviti nekada (20-30 godina).
2019e imamo 531k zaposlenih ali u isto vrijem i 417k penzionera. Mislis da taj podatak, uz ovaj gubitak potentne radne snage nije zabrinjavajuci. Ali, ako pratis trend ovaj broj ce se jako brzo izjednaciti i onda imamo problem (problem imamo vec sad a sa odnosom 1:1 to je onda jos veci problem). Problem je prvo sto jedan radnik na jednog penzionera a drugo je sto mi nismo ekonomija koja stvara visoku dodatnu vrijednost pa da mozes ocekivati da ovaj sto radi stvara prilicnu vrijednost i za ovoga sto je u penziji.
Drugo, naveo si da se je broj zaposlenih od 2013-2019 povecao za oko 100k, jako pohvalno medjutim, jesu li to zaista nova radna mjesta ili je jedan broj tih radnih mjesta evidentiran zahvaljujuci naporima drzave da sto vise radnika/firmi uveze u poreski sistem, odnosno radna mjesta koja su vec postojala. Realan broj novih/novostvorenih radnih mjesta bi nam onda mogao reci koliko smo potentna ekonomija.
Mi stanovnistvo vec gubimo po osnovu negativnog prirodnog prirastaja, ako na to jos dodamo emigraciju "plodnog stanovnistva" sta dobijamo, jos veci problem. Prakticki, imas lavinu losih vijesti/dogadja. Smanjuje ti se domace trziste, gubis ljudski kapital, smanjuje ti se konkurentnost za neke vece strane investicije i da ne nabrajam dalje.
Mi ovdje ne pricamo o malom gubitku stanovnistva, vec govorimo o smanjenju od jedne trecine pa i vise (ako se trend ne zaustavi).
Zbog nekih licnih animoziteta ljudi olako prelaze preko tih cinjenica, jer svodi se na ko ih jebe nek idu ionako nisu ni za sta.
Pa vidis, mi smo ionako rijetko naseljena zemlja, sad da li je isto odrzavati postojecu putnu strukturu na istoj povrsini kada imas 2.5M, 4M ili 8M stanovnika.
Da li je isto odrzavati postojecu elektroenergetsku mrezu za ove strukture stanovnistva, pa dalje da ne nabrajam od vodovoda i kanalizacije, preko zeljeznica, skola, bolnica i mase drugih stvari.
Jednostavan primjer gasifikacija, je li ista cijena gasifikacije ako se prikljuci million domacinstava i 10 hiljada kompanija ili ako se prikljuci 700 000 domacinstava i 5 hiljada kompanija ili mozda jos manje domacinstava. Ko placa tu cijenu.
Sve su to stvari koje direktno pogadjaju stanovnistvo ali izgleda da dosta ljudi ne razmislja na taj nacin.
Najlakse je reci ko ih jebe i bit ce to sve u redu.
Pa jebo te, nismo Banglades da nam se radja po 5-6oro djece po familiji, pa ako 1-2 i ode ko ga sisa :skoljka:.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1612 Re: Demografija

Post by Guadalajara »

detroit-mercy wrote: 24/09/2020 21:29 Pa jebo te, nismo Banglades da nam se radja po 5-6oro djece po familiji, pa ako 1-2 i ode ko ga sisa :skoljka:.
Ihhh...sta ima bangladesana, pakistanaca i Indijaca u Bosni... :lol:
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1613 Re: Demografija

Post by elcaliente »

detroit-mercy wrote: 23/09/2020 21:58 Vidis, ozbiljne drzave vec razmisljaju sta ce biti sutra, prave projekcije, posmatraju trendove. Nijemci znaju da prirodni prirastaj stanovnistva ne prati rast ekonomije i da su im potrebne migracije da popune prazninu. I ne za godinu ili dvije nego u iducim decenijama.
Kod nas, ma koga briga, ko zna sta ce se desiti, mozda bude ovako, mozda onako, nije hice, nek idu i onaku nisu ni za sta i slicno.
Da li iko radi projekcije kako ce se odliv stanovnistva odraziti na ekonomsku aktivnost, socijalne fondove, na kapitalne projekte i sl.
Nesto razmisljam, 25 godina je proteklo od kraja rata, mi se sa autoputem jos vrtimo oko Zenice, koliko ce biti potrebno da se covjek rahat provoza sa sjevera na jug zemlje, zar treba jos 25, odose godine.
Ti u citavoj diskusiji se nisi ocitovao sta bi ti uradio za tim ljudima sto su otisli niti si objasnio kako bi vecina tih ljudi sto su otisli svojim potencijalom da su ostali pokrenuli drustvo naprijed?
Opet ti dajem konkretne primjere, znaci nasa ekonomija nije imala, nema, niti ce u buducnosti imati potrebu za tolikom radnom snagom. Nevazno sto je to tako itd.
To je cinjenicno stanje koje se u bliskoj buducnosti nece promijeniti i to je totalno druga tema.
Svi se slazemo da je lose sto odlaze ljudi u najboljim repodukcionim godinama.
Ali odgovori mi zasto je lose da neko ko ima 25 godina i nema dana radnog staza ode negdje drugo raditi i kako bi taj mogao svojim ostankom poboljsati cijelokupnu situaciju u drustvu?
Drugo pitanje je zasto je veliki gubitak za nase drustvo ako ode neko ko 10 godina radi na benziskoj pumpi i kako je on svojim ostankom mogao doprinjeti nasem prosparitetu?

Opet ponavljam ja licno nisam primjetio nedostatak tog covjeka ali neko drugi jeste i to u pozitivnom smislu jer je konacno dobio posao.

Po nekima ovdje odlazi 50 posto srednje strucne spreme i 50 visoke strucne spreme, ja to u svom oktuzenju nisam primjetio.
Ja sam primjetio da odlaze medicinari,vozaci, gradjevina.
Ali sam isto primjetio da i tamo rade poslove u onoj strucnoj spremi koju imaju a nisam primjetio da su imali neki skriveni potencijal koji u BiH nije prepoznat a Svabo to odmah uvidio.
Last edited by elcaliente on 27/09/2020 12:42, edited 1 time in total.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1614 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Pa ne moze se svaka demografska promjena posmatrati jedan dan poslije. Sigurno je da covjek koji je otisao u inostranstvo pravi taj kratkorocni efekat i oslobadja radno mjesto nekom novom. Medjutim, veci obim odlazaka mladog stanovnistva pravi i takve promjene koje se mogu odrazavati na drustvo i ekonomiju u narednih 50 godina. Jedan mlad covjek je potencijal da sutra osnuje porodicu, radja djecu, ta djeca idu u skolu...sve je u lancu. Ako imas manje djece u skoli, odmah nastaje i rizik za smanjenje potrebe za radnicima u skoli, dakle dugorocno gubitak posla u tom lancu. Dugorocno gledano starija populacija ima slabiji potencijal za rast ekonomije. Recimo da neko dodje u sredinu gdje je mlado stanovnistvo masovno iselilo sa planom da pokrene proizvodnju, u startu ima problem.
S druge strane nismo jedina drzava koja ima takav problem ili koja je imala. Postoji primjeri drzava koje su demografske trendove okrenuli u svoju korist.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1615 Re: Demografija

Post by elcaliente »

mousstapha wrote: 27/09/2020 12:16 Pa ne moze se svaka demografska promjena posmatrati jedan dan poslije. Sigurno je da covjek koji je otisao u inostranstvo pravi taj kratkorocni efekat i oslobadja radno mjesto nekom novom. Medjutim, veci obim odlazaka mladog stanovnistva pravi i takve promjene koje se mogu odrazavati na drustvo i ekonomiju u narednih 50 godina. Jedan mlad covjek je potencijal da sutra osnuje porodicu, radja djecu, ta djeca idu u skolu...sve je u lancu. Ako imas manje djece u skoli, odmah nastaje i rizik za smanjenje potrebe za radnicima u skoli, dakle dugorocno gubitak posla u tom lancu. Dugorocno gledano starija populacija ima slabiji potencijal za rast ekonomije. Recimo da neko dodje u sredinu gdje je mlado stanovnistvo masovno iselilo sa planom da pokrene proizvodnju, u startu ima problem.
S druge strane nismo jedina drzava koja ima takav problem ili koja je imala. Postoji primjeri drzava koje su demografske trendove okrenuli u svoju korist.
Slazem se,ali pricamo o momentumu! Taj covjek zivi sada, sada ne radi nigdje, zadnjih 5 godina nije radio nigdje niti ima izgleda da ce raditi bilo gdje u sljedecih 5 godina.
Sve dok neko ne napusti radno mjesto npr sa odlaskom iz BiH on nece imati sanse.
Ima ljudi koji nisu 15-20 godina zaposleni ili neki koju su deset godina nezaposleni, po cemu je njegov odlazak srednjorocno los za drustvo u cijelini?
Taj isti ni do danas nije privrjedivao niti sebi niti drustvu.
U redu, sada ce mnogi reci pa on je uzimao cenera od staraca pa otisao na kafu u kladionicu itd. Ok,ali starci bi potrosli tog cenera na druge stvari i taj cener bi usao u novcane tokove svakako.
Ok mozda bi on nekada osnovao porodicu ali ko zna mozda i ne, ali je sigurno da on nece nesto izvanredno doprinjeti progresu drustva.
Eh sada po nekim forumasima je bolje da je on ostao ovdje i prezivljavao nego da ode na zapad i radi neki posao gdje ima barem neka primanja.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1616 Re: Demografija

Post by mousstapha »

Sve ok, samo demografija nije jedan covjek. Uvijek se stvari posmatraju u zbiru.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1617 Re: Demografija

Post by madner »

Oboje ste u pravu.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#1618 Re: Demografija

Post by Josip321 »

elcaliente wrote: 19/09/2020 16:34 Mal procenat je pametnih sto idu.
Kada pogledas ko ide to je ulavnom niza strucna sprema ili srednja strucna sprema.

Bez njihovih mozgova se moze jer niti bi zemlju povukli naprijed niti ce unsprijediti sistem gdje odu.

Problem je u tome sto ti svi sto idu su uglavnom mladje ili srednje starosne dobi.
Ovako, koliko prosječna baba i dida iz BiH potroše mjesečno?
Koliko baba i dida u BiH otvori firme ili se samo zaposli kroz godinu dana?
Koliko babe rode djece u godinu dana?
I na kraju, koliko uplate u proračun?

Bez uvrede, ali pokazao si toliko neznanje osnovnih postulata ekonomije i demografije.
Forum služi ljudima da bi pisali o svemu onome o čemu nemaju blage veze, to im je ovdje moguće. Bolje bi bilo da ne pišeš.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1619 Re: Demografija

Post by elcaliente »

Josip321 wrote: 27/09/2020 15:33
elcaliente wrote: 19/09/2020 16:34 Mal procenat je pametnih sto idu.
Kada pogledas ko ide to je ulavnom niza strucna sprema ili srednja strucna sprema.

Bez njihovih mozgova se moze jer niti bi zemlju povukli naprijed niti ce unsprijediti sistem gdje odu.

Problem je u tome sto ti svi sto idu su uglavnom mladje ili srednje starosne dobi.
Ovako, koliko prosječna baba i dida iz BiH potroše mjesečno?
Koliko baba i dida u BiH otvori firme ili se samo zaposli kroz godinu dana?
Koliko babe rode djece u godinu dana?
I na kraju, koliko uplate u proračun?

Bez uvrede, ali pokazao si toliko neznanje osnovnih postulata ekonomije i demografije.
Forum služi ljudima da bi pisali o svemu onome o čemu nemaju blage veze, to im je ovdje moguće. Bolje bi bilo da ne pišeš.
Koliko prosjecni nezaposleni u BiH potrosi para mjescno?
Koliko nezaposlenih otvori firme?
Koliko nezaposleni dobiju djece?
I na kraju koliko novca neko ko je 5 -10 godina nezaposlen uplati u proracun?

U pravu su bez uvrede, bolje da ne pises.
Last edited by elcaliente on 27/09/2020 16:43, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1620 Re: Demografija

Post by elcaliente »

mousstapha wrote: 27/09/2020 14:12 Sve ok, samo demografija nije jedan covjek. Uvijek se stvari posmatraju u zbiru.
U pravu si, ali u zbiru mi 25 godina imamo previse nezaposlenih.
Trebao mi ih drzati tu tako nezaposlene decenijama radi brojnog stanja? ( demografije )
Nadati se da ce nekada njihov potencijal doci do izrazaja?
Sumnjam da ako neko nije pokazao potencijal do 30-te godine zivota da ce ga pokazati sa 45.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1621 Re: Demografija

Post by espn »

Odjednom svi pokazu potencijal na Zapadu.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1622 Re: Demografija

Post by elcaliente »

espn wrote: 27/09/2020 17:09 Odjednom svi pokazu potencijal na Zapadu.
Tu je pitanje da li je Mujo iz Olova pokazao svoj potencijal ili menadzer Hans koji mu je rekao samo ti ove sarafe ovdje zavrci i to je to ili menadzer Janez u Celju govoreci Muji gdje svaki dan da prazni kante i kosi travu?
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1623 Re: Demografija

Post by espn »

elcaliente wrote: 27/09/2020 17:30
espn wrote: 27/09/2020 17:09 Odjednom svi pokazu potencijal na Zapadu.
Tu je pitanje da li je Mujo iz Olova pokazao svoj potencijal ili menadzer Hans koji mu je rekao samo ti ove sarafe ovdje zavrci i to je to ili menadzer Janez u Celju govoreci Muji gdje svaki dan da prazni kante i kosi travu?
Sto nema takav menadzer u BiH?
Btw. koji to menadzer zna zavrtati sarafe? :D
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#1624 Re: Demografija

Post by elcaliente »

espn wrote: 27/09/2020 17:42
elcaliente wrote: 27/09/2020 17:30
espn wrote: 27/09/2020 17:09 Odjednom svi pokazu potencijal na Zapadu.
Tu je pitanje da li je Mujo iz Olova pokazao svoj potencijal ili menadzer Hans koji mu je rekao samo ti ove sarafe ovdje zavrci i to je to ili menadzer Janez u Celju govoreci Muji gdje svaki dan da prazni kante i kosi travu?
Sto nema takav menadzer u BiH?
Btw. koji to menadzer zna zavrtati sarafe? :D
Pa naravno da ima, ali im ne treba toliko ljudi koji zavrcu sarafe.
Ja nisam rekao da menadzer zavrce sarafe nego je usmjerio Muju da zavrce sarafe.
Ti si rekao kako cim neko ode na zapad pokaze potencijal.
Ne znam kako ti to gledas ali u mojim ocima nije neki naruciti potencijal neko pokazao kada mu sef kaze uradi to i to. Da je imao sansu on bi u BiH isto taj posao radio.
Potencijal pokazati je za mene kada neko ode iz BiH i na zapadu dobije posao menadzera i sa firmom napravi velike rezultate.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#1625 Re: Demografija

Post by espn »

elcaliente wrote: 27/09/2020 18:11
espn wrote: 27/09/2020 17:42
elcaliente wrote: 27/09/2020 17:30

Tu je pitanje da li je Mujo iz Olova pokazao svoj potencijal ili menadzer Hans koji mu je rekao samo ti ove sarafe ovdje zavrci i to je to ili menadzer Janez u Celju govoreci Muji gdje svaki dan da prazni kante i kosi travu?
Sto nema takav menadzer u BiH?
Btw. koji to menadzer zna zavrtati sarafe? :D
Pa naravno da ima, ali im ne treba toliko ljudi koji zavrcu sarafe.
Ja nisam rekao da menadzer zavrce sarafe nego je usmjerio Muju da zavrce sarafe.
Ti si rekao kako cim neko ode na zapad pokaze potencijal.
Ne znam kako ti to gledas ali u mojim ocima nije neki naruciti potencijal neko pokazao kada mu sef kaze uradi to i to. Da je imao sansu on bi u BiH isto taj posao radio.
Potencijal pokazati je za mene kada neko ode iz BiH i na zapadu dobije posao menadzera i sa firmom napravi velike rezultate.
Onda ko ni jedna zemlja na svijetu imamo demografiju, cim nam je trecina stanovnistva otislo, a jos imamo visak radne snage.

Nesto tu ne stima, ozbiljno, cim nam ovakva kretanja stanovnistva ne ostavljaju visak radnih mjesta, nego se ljudi samo iseljavaju i iseljavaju.
Post Reply