Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7051 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by holowey »

MrShadow wrote: 23/09/2020 18:41 Toliko o profesionalnosti Raiffeisen banke, danas pokrenuta masovna zatvaranja racuna svima koji ne dostave podatke o svojim klijentima te dokaze o placenom porezu na Paypal uplate. Pored toga sto je upitna zakonitost ovakvog postupka, meni je nevjerovatan stepen neljubaznosti od strane banke.

Konkretno ja sam dostavio sve, dokaz o placenom porezu, Paypal izvod, potvrdu porezne uprave ali sam odbio dostaviti podatke o svojim klijentima i blokirali su mi racun.

Image
prebaci prihode u drugu banku, ako njima nije stalo da te zadrze kao klijenta, od*ebi ih...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#7052 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cassius »

Gdje i kako kontaktirat Paypal, da mi prestanu obracunavat Euro 1.89 ? Moze li se to kako promjenit da mi banka racuna po svom kursu ?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3578
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#7053 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by anex »

Pa odabereš pri plačanju da ti banka vrši konverziju...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#7054 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cassius »

anex wrote: 24/09/2020 08:40 Pa odabereš pri plačanju da ti banka vrši konverziju...
Ma pri , primanju para.. postavljeno mi je na BAM , da je primarna valuta.. I ne mogu promjenit da bude Euro.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#7055 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cassius »

Postavio sam nekako na Euro, valjda ne bude konverzije..
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#7056 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Forummeho »

holowey wrote: 23/09/2020 19:01
MrShadow wrote: 23/09/2020 18:41 Toliko o profesionalnosti Raiffeisen banke, danas pokrenuta masovna zatvaranja racuna svima koji ne dostave podatke o svojim klijentima te dokaze o placenom porezu na Paypal uplate. Pored toga sto je upitna zakonitost ovakvog postupka, meni je nevjerovatan stepen neljubaznosti od strane banke.

Konkretno ja sam dostavio sve, dokaz o placenom porezu, Paypal izvod, potvrdu porezne uprave ali sam odbio dostaviti podatke o svojim klijentima i blokirali su mi racun.

Image
prebaci prihode u drugu banku, ako njima nije stalo da te zadrze kao klijenta, od*ebi ih...
Isto mi se desilo u Sberbank. Na kraju mi blokirali podizanje s paypal pa zatvorio racun. Trazili mi dokumente koje nemam, npr da imam registrovanu online firmu a ja radio kao freelancer. Najgore sto te privatna banka tjera da placas porez. To nema nigdje. A porez je najblaze receno mutan. Ovo ce se vjerovatno na kraju desiti u svim bankama i veze nema s borbom protiv korupcije nego drzava preko banaka na silu tjera ljude da plate porez.
User avatar
Leverage
Posts: 9497
Joined: 27/05/2018 16:32

#7057 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Leverage »

Najbolje da otvorite račune u drugim državama, u kojim su takve stvari regulisane i to je to. Istina, valja se provozat do druge države zbog toga ali jednom to završite i budete rahat.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#7058 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MrShadow »

nije problem u porezu jer ja sam ga platio u fening a uzeo sam preko 100k na freelancingu prosle godine na projektima i drzava fino profitira od mene, ali sada smisljaju nova pravila, tipa ovo da dostavis listu klijenata.
Sada kada sam im dostavio to, zale se da nije ispravno raditi na takav nacin vec da moram imati firmu registrovanu.

Dakle radim posteno
Platim porez
Dostavim dokaze za sve to da sam platio
Dostavim listu klijenata

I onda me opterecuju jos da moram imati firmu.

Ne zelim imati firmu jer imam vec radni odnos i stalno zaposlenje gdje me prilicno dobro placaju i ne zelim to da odbacujem i idem u minus.
Bas je drzava te tjera da trazis nacine da zaobidjes sistem
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#7059 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MrShadow »

Leverage wrote: 26/09/2020 16:11 Najbolje da otvorite račune u drugim državama, u kojim su takve stvari regulisane i to je to. Istina, valja se provozat do druge države zbog toga ali jednom to završite i budete rahat.
daj primjer gdje? Otisao i do Beograda i Zagreba i na oba mjesta mi rekli da moram imati prebivaliste u SR odnosno HR za otvaranje racuna
User avatar
Leverage
Posts: 9497
Joined: 27/05/2018 16:32

#7060 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Leverage »

MrShadow wrote: 26/09/2020 16:15
Leverage wrote: 26/09/2020 16:11 Najbolje da otvorite račune u drugim državama, u kojim su takve stvari regulisane i to je to. Istina, valja se provozat do druge države zbog toga ali jednom to završite i budete rahat.
daj primjer gdje? Otisao i do Beograda i Zagreba i na oba mjesta mi rekli da moram imati prebivaliste u SR odnosno HR za otvaranje racuna
Npr. Rusija i Švicarska.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#7061 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MrShadow »

Leverage wrote: 26/09/2020 16:21
MrShadow wrote: 26/09/2020 16:15
Leverage wrote: 26/09/2020 16:11 Najbolje da otvorite račune u drugim državama, u kojim su takve stvari regulisane i to je to. Istina, valja se provozat do druge države zbog toga ali jednom to završite i budete rahat.
daj primjer gdje? Otisao i do Beograda i Zagreba i na oba mjesta mi rekli da moram imati prebivaliste u SR odnosno HR za otvaranje racuna
Npr. Rusija i Švicarska.
Bio i u Cirihu, minimalan polog za nas drzavljane 3 zemalja da dobijes mogucnost da otvoris racun jeste 2 miliona eura
User avatar
Leverage
Posts: 9497
Joined: 27/05/2018 16:32

#7062 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Leverage »

U kojoj banci si probao?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#7063 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Horcrux »

MrShadow wrote: 26/09/2020 16:13 nije problem u porezu jer ja sam ga platio u fening a uzeo sam preko 100k na freelancingu prosle godine na projektima i drzava fino profitira od mene, ali sada smisljaju nova pravila, tipa ovo da dostavis listu klijenata.
Sada kada sam im dostavio to, zale se da nije ispravno raditi na takav nacin vec da moram imati firmu registrovanu.

Dakle radim posteno
Platim porez
Dostavim dokaze za sve to da sam platio
Dostavim listu klijenata

I onda me opterecuju jos da moram imati firmu.

Ne zelim imati firmu jer imam vec radni odnos i stalno zaposlenje gdje me prilicno dobro placaju i ne zelim to da odbacujem i idem u minus.
Bas je drzava te tjera da trazis nacine da zaobidjes sistem
:-)

Pa i moras otvoriti firmu ako si ostvario toliki promet u godinu dana. Sa tolikim prometom, drugi su porezi u pitanju.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#7064 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MrShadow »

Gdje moram, ja ne radim izvoz i uvoz robe? Nigdje nije definisano u zakonu za freelancing i 100x je prozvakana prica.
Pa znam lika koji uzima 600k godisnje od youtube

i sto je ironija u svemu, poreznoj je ovo potpuno ok, njima je izgleda svejedno sve dok se placa porez, ali je banka ta koja zateze i mrcvari oko papirologije itd
User avatar
Leverage
Posts: 9497
Joined: 27/05/2018 16:32

#7065 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Leverage »

Znam dvojicu, jedan ima račun u Credit Suisse u Švicarskoj, drugi u Sberbank u Rusiji, pouzdano znam da nema šanse da su mogli položiti ikakve milione kao depozit (možda jesu morali nešto). Ali jesu im tražili svakakva dokumenta, prevedeno, ovjereno, itd.
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#7066 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nekome »

MrShadow wrote: 26/09/2020 16:15
Leverage wrote: 26/09/2020 16:11 Najbolje da otvorite račune u drugim državama, u kojim su takve stvari regulisane i to je to. Istina, valja se provozat do druge države zbog toga ali jednom to završite i budete rahat.
daj primjer gdje? Otisao i do Beograda i Zagreba i na oba mjesta mi rekli da moram imati prebivaliste u SR odnosno HR za otvaranje racuna
Ja sam cuo da mozes u HR ako imas OIB (njihov jedinstveni broj) a to mozes sa pasosem.
Horcrux wrote: 26/09/2020 16:29
MrShadow wrote: 26/09/2020 16:13 nije problem u porezu jer ja sam ga platio u fening a uzeo sam preko 100k na freelancingu prosle godine na projektima i drzava fino profitira od mene, ali sada smisljaju nova pravila, tipa ovo da dostavis listu klijenata.
Sada kada sam im dostavio to, zale se da nije ispravno raditi na takav nacin vec da moram imati firmu registrovanu.

Dakle radim posteno
Platim porez
Dostavim dokaze za sve to da sam platio
Dostavim listu klijenata

I onda me opterecuju jos da moram imati firmu.

Ne zelim imati firmu jer imam vec radni odnos i stalno zaposlenje gdje me prilicno dobro placaju i ne zelim to da odbacujem i idem u minus.
Bas je drzava te tjera da trazis nacine da zaobidjes sistem
:-)

Pa i moras otvoriti firmu ako si ostvario toliki promet u godinu dana. Sa tolikim prometom, drugi su porezi u pitanju.
Nije tacno. Nije tacno ni da uopste moras imati firmu. Pogotov nakon AMS-ova. I da ima, nije tacno da su drugi porezi u pitanju. Ako ide preko obrta ide isti nivo poreza, ako ide preko doo opet ide manje vise ista stopa poreza. U prvom slucaju ima puno papirologije, a u drugom jako puno. Ovo preko AMSa je najbolji nacin ali evo vidis banke zajebavaju iako ne bi uopste smjele.

Ici putem advokata je zaista tezak put. Pola advokata nece imati pojma o cemu govoris, ostalih 40% ce uzeti pare a nece nista uraditi, preostalih 10% mozda i nesto umiju a sa druge strane je banka :\...
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#7067 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Horcrux »

nekome wrote: 26/09/2020 17:44
MrShadow wrote: 26/09/2020 16:15
Leverage wrote: 26/09/2020 16:11 Najbolje da otvorite račune u drugim državama, u kojim su takve stvari regulisane i to je to. Istina, valja se provozat do druge države zbog toga ali jednom to završite i budete rahat.
daj primjer gdje? Otisao i do Beograda i Zagreba i na oba mjesta mi rekli da moram imati prebivaliste u SR odnosno HR za otvaranje racuna
Ja sam cuo da mozes u HR ako imas OIB (njihov jedinstveni broj) a to mozes sa pasosem.
Horcrux wrote: 26/09/2020 16:29
MrShadow wrote: 26/09/2020 16:13 nije problem u porezu jer ja sam ga platio u fening a uzeo sam preko 100k na freelancingu prosle godine na projektima i drzava fino profitira od mene, ali sada smisljaju nova pravila, tipa ovo da dostavis listu klijenata.
Sada kada sam im dostavio to, zale se da nije ispravno raditi na takav nacin vec da moram imati firmu registrovanu.

Dakle radim posteno
Platim porez
Dostavim dokaze za sve to da sam platio
Dostavim listu klijenata

I onda me opterecuju jos da moram imati firmu.

Ne zelim imati firmu jer imam vec radni odnos i stalno zaposlenje gdje me prilicno dobro placaju i ne zelim to da odbacujem i idem u minus.
Bas je drzava te tjera da trazis nacine da zaobidjes sistem
:-)

Pa i moras otvoriti firmu ako si ostvario toliki promet u godinu dana. Sa tolikim prometom, drugi su porezi u pitanju.
Nije tacno. Nije tacno ni da uopste moras imati firmu. Pogotov nakon AMS-ova. I da ima, nije tacno da su drugi porezi u pitanju. Ako ide preko obrta ide isti nivo poreza, ako ide preko doo opet ide manje vise ista stopa poreza. U prvom slucaju ima puno papirologije, a u drugom jako puno. Ovo preko AMSa je najbolji nacin ali evo vidis banke zajebavaju iako ne bi uopste smjele.

Ici putem advokata je zaista tezak put. Pola advokata nece imati pojma o cemu govoris, ostalih 40% ce uzeti pare a nece nista uraditi, preostalih 10% mozda i nesto umiju a sa druge strane je banka :\...
...fizičko lice koje u okviru samostalnog obavljanja privredne djelatnosti prodaje dobra, čijom prodajom je ostvarilo, ili je vjerovatno da će ostvariti, oporezivi promet veći od 50.000,00 KM dužno da se registrira za porez na dodanu vrijednost kod Uprave za indirektno oporezivanje.
http://www.new.uino.gov.ba/bs/Porezni%20obveznik

Jel ovo vrijedi?

Pogledati i ovaj post pdv-pitanje-za-pravnike-i-knjigovodje-t ... 6#p7908982 sta se moze desiti ako predjes 50k.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#7068 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MrShadow »

jeste, ali ovo je specificno, ne prodajes neki proizvod, da uvezes-izvezes robu pa od toga pravis 50k prometa, moj proizvod bukvalno nastaje na cloudu u stranoj zemlji, i prodajem ga takodje u stranoj zemlji, dakle osim sto ja fizicki sjedim u BiH, moj posao nema veze s njom.

opet ti kazem, ja bi i otvorio firmu, ali kada sam otisao u poreznu po misljenje - oni su rekli da je ams ok i da ih ne zanimaju cifre sve dok uredno placam porez na iste.

ali onda dodje banka i pravi cirkus
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#7069 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nekome »

@Horcrux na linkovima se govori o Porezu na Dodanu Vrijednost, aka PDV. PDV se moze obracunavati samo unutar drzave, tako da neko ko izvozi robu ili uslugu ne obracunava PDV (edit: za tu robu/uslugu sto izvozi), u tom slucaju je PDV=0%. Ostaje samo porez na dohodak ako je u pitanju fizicko/obrt ili dobit ako je doo. Ukoliko obrt predje prag od 50k mora se registrovati u PDV sistem ali ce se i dalje racuni koji idu vani obracunavati sa PDV=0%.

Ali sve ovo je tona papirologije i nema potrebe. Obaveza koja postoji se moze vrlo jednostavno zavrsiti AMSom.

@MrShadow jesu li ti blokirali uplatu sa PayPala, kakva je situacija? Ja sam kod njih imao samo par uplata ove godine ali nisu nista spominjali. Izgleda da oni, kao i svugdje ovdje, random pick i onda zajasu...
Last edited by nekome on 26/09/2020 18:46, edited 1 time in total.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#7070 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MrShadow »

Nisu blokirali jer sam na kraju isprintao listu imena klijenata i odnio u banku pa su onda bili ljubazni da mi cak ponude i kredit te zivotno osiguranje kao njihovom vjernom klijentu :?

Kada sam im predavao listu paypal klijenata, na moj upit "da jesu li svjesni da su me natjerali da im dostavim podatke o klijentima kompanije PayPal i da ce izgubiti na sudu ako ih odlucim tuziti", odgovor uz osmijeh je bio

"Necete tuziti nas vec banku"

svakako cu zatvoriti racun, samo da vidim sta su mi bolje opcije

Prijatelj blizak mi je prosao isto kao i ja, uredno lik placa porez, freelanca godinama i onda samo poziv dan nakon mene i kao iz topa "molimo vas da dostavite podatke inace cemo blokirati racun"
User avatar
Leverage
Posts: 9497
Joined: 27/05/2018 16:32

#7071 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Leverage »

MrShadow wrote: 26/09/2020 18:16 pa su onda bili ljubazni da mi cak ponude i kredit te zivotno osiguranje kao njihovom vjernom klijentu :?
MrShadow wrote: 26/09/2020 18:16"Necete tuziti nas vec banku"
:lol:
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#7072 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Horcrux »

Da, razumijem. Hvala na pojasnjenju.

MrShadow, za onaj post od neki dan za RFB, jesi to uspio rijesiti, nisu ti zatvorili racun?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7073 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

vi što plaćate te fiktivne poreze, samo će vas jahat dok ne lipsate.... posebno sad kad im je budžet prazan....
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7074 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

a za banke sam rekao već na temi UNICREDIT da su se pohasile.... možda spremaju teren poreskoj...
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#7075 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by zLatk0 »

victom wrote: 19/09/2020 00:26 paypal je propo ko kauč... nekidan kaže mi čoek, pokušao sam ti poslati pare, ali mi odbilo jer je "rizična transakcija"
pitam drugog druga, de mi i ti probaj poslat 1 €, kaze i njemu odbijeno, ja ko rizican.
Ja imam paypal od 2014, bez ijednog incidenta i ne koristim ga često.
Reko da ih nazovem i pitam. MALO MORGEN...Ne možeš dobiti živi osobu na telefon, nema email, ne možeš otvoriti case, nema ništa....
Piše, potraži odgovor preko FAQ ili na forumu...
Nazovem taj telefon u USA, traži code broj, koji treba biti u tvom profilu (a nema ga)... , a kaze mi masina ako nemas code reci "I don't have"
Reko: I don't have
Kaze masina "Sorry, I dont understand"
Ma smijurija.
Krenem preko Help Deska, ona neka standardna pitanja, došo do kraja, kažu saćemo vas preusmjeriti na operatera. Reko , nema fajde, al hajd preusmjeri. Kad kaže: sorry Covid, nema operatera, probaj kasnije
Krenem preko onog lafo "artificial intelegence" asistenta, gdje ti softver postavlja pitanja, jel ovo, jel ono, pa ponudi rješenje. pita jel ovo, reko nije, nije, nije, izaberem ja nešto off topic skroz, samo da poruka ode... napisem "ne mogu primati funds, a mogu slat"... odgovor, neka nebuloza, ja opet posaljem pitanje, pojasnim opet... kad stiže odgovor poslije 2 dana od drugog support radnika, kaze bukavlno: "eo ja sam sad nesto čačno, sad mozete primati pare"
i sad stvarno moze.
A meni na youtube kanalu stoji: plz, plz, donacije na paypal... ko zna, možda je neko i pokusao poslat u zadnjh godinu, ali nije išlo, bez da sam i znao.
Ko zna, sigurno su me oštetili za 5-10 € :)
Raspad sistema.
I kad je prošlo transakcije (send to friend), pare na hold 30 dana. To je samo za nas i jos 7 afričkih čunga lunga država. Kad ja nekom pošaljem u EU, njima su pare odmah na raspolaganju.
Kako si došao do ovog "čačkatora", da ne gubim vrijeme na ostale, isto mi se desilo sa prijemom uplate? Hvala
Post Reply