ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#5851 Re: ZOBS

Post by iceman ze »

Samo ti laganini, prijatelj vozi na povlasticu, proletio radar, oni fino kumulativno da vlasnilk nema vozacku(invalidna osoba, staracki dom itd). Pa ti Muradife se kupaj.... :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17203
Joined: 31/03/2019 14:56

#5852 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

iceman ze wrote: 21/09/2020 19:30 Samo ti laganini, prijatelj vozi na povlasticu, proletio radar, oni fino kumulativno da vlasnilk nema vozacku(invalidna osoba, staracki dom itd). Pa ti Muradife se kupaj.... :lol:
To nema nikakve veze sta su ti ispricali da su nekoga "zajebali"
Kad vade podatke ima posebna obavijest za oravna, fizicka i lica koja su vlasnici a bez vozacke,
Staracki dom je pravno lice, i kakve veze ima invalidna osoba? Nije amnestirana od kaznjavanja...
I zna se ako ne dostavi podatke sta slijedi
A vi i dalje slusajte lovacke
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#5853 Re: ZOBS

Post by iceman ze »

Idi fino na sud pa objasnjavaj cinjenice, da vlasnik vozila, nije vozio, a kako i zasto, pa to ti ganjaj, prijava je podnesena....nisu lovacke, ja isao u pu s njim da se ne brukaju ha ja.... pametice
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#5854 Re: ZOBS

Post by tabija »

bitanga_sa_otesa wrote: 21/09/2020 17:35
tabija wrote: 21/09/2020 16:48


Al sam ja vozio srednjom i u zadnji tren se prebacio u izlivnu.Jbg zamislio se, umalo i skretanje ne fuli..o brzini da ne pricam.
Ma nista slikali su me.Ode mami vozacka :(
kamera slika poslije semafora,senzori su tacno ispred semafora,ne moze te prije semafora uslikati...

Hvalaaa bitangoo
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5855 Re: ZOBS

Post by tempuser »

liaar wrote: 21/09/2020 15:50 I to je provjereno, mislim da ni na jednoj raskrsnici koje pokrivaju radari (raskrsnica kod RTV-a, Neđarići u oba smjera, Otoka, Socijalno prema ilidži, Pofalići prema gradu) nemaju senzore u izlivnim trakama. Više sam puta gledao "mangupe" kako prolijeću na tim semaforima kroz izlivne trake.
Vjetovatno zato što je interval prolaska na izlivnim različit od intervala na longitudinali da bi se kortistili isti senzori.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5856 Re: ZOBS

Post by tempuser »

iceman ze wrote: 21/09/2020 21:34 Idi fino na sud pa objasnjavaj cinjenice, da vlasnik vozila, nije vozio, a kako i zasto, pa to ti ganjaj, prijava je podnesena....nisu lovacke, ja isao u pu s njim da se ne brukaju ha ja.... pametice
Koliko znam, kod "automatskog" evidentiranja prekršaja prije kazne i suda MUP vlasniku vozila šalje obavijest o počinjenom prekršaju i poziv da se dostave podaci o vozaču. Ako se u predviđenom roku ne dostave podaci o vozaču, za fizička lica kazna ide na ime vzača, a za pravna, koliko se sjećam, ide kazna ukoliko u predviđenom roku ne dostave podatke o vozaču.

Vezano za senzore, nedavno me zbunio jaran. Ja sam bio ubjeđen da kamere mjere brzinu na senzorima, mjere vrijeme između fizičkog prelaska preko A i B senzora 2 x i tako izračunavaju brzinu, a jaran kaže da one kamere na Jošanici (a lik je građevinar godinama radi na izgradnji 5C i svaki dan prođe najmanje 2 x) optičkim putem. Ja sam bio siguran da su tamo bili senzori, ali kad sam zadnji put prolazio učinilo mi se da ih nema...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#5857 Re: ZOBS

Post by iceman ze »

Jeste, ali dostavljac nije dostavio u skladu sa zakonom, mup odmah donio rjesenje, negirajuci prethodno, e sad muradif je rijesio, donio dokaze, usvojili, tj onako kako je i bilo, radar kazna placeno, bez suda, a kako cete vi bogUmi ne znam....
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#5858 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

tempuser wrote: 22/09/2020 09:28
iceman ze wrote: 21/09/2020 21:34 Idi fino na sud pa objasnjavaj cinjenice, da vlasnik vozila, nije vozio, a kako i zasto, pa to ti ganjaj, prijava je podnesena....nisu lovacke, ja isao u pu s njim da se ne brukaju ha ja.... pametice
Koliko znam, kod "automatskog" evidentiranja prekršaja prije kazne i suda MUP vlasniku vozila šalje obavijest o počinjenom prekršaju i poziv da se dostave podaci o vozaču. Ako se u predviđenom roku ne dostave podaci o vozaču, za fizička lica kazna ide na ime vzača, a za pravna, koliko se sjećam, ide kazna ukoliko u predviđenom roku ne dostave podatke o vozaču.

Vezano za senzore, nedavno me zbunio jaran. Ja sam bio ubjeđen da kamere mjere brzinu na senzorima, mjere vrijeme između fizičkog prelaska preko A i B senzora 2 x i tako izračunavaju brzinu, a jaran kaže da one kamere na Jošanici (a lik je građevinar godinama radi na izgradnji 5C i svaki dan prođe najmanje 2 x) optičkim putem. Ja sam bio siguran da su tamo bili senzori, ali kad sam zadnji put prolazio učinilo mi se da ih nema...
Nema senzora, nekada davno je neko pisao ovdje da su ugradjeni tokom gradnje puta pa se ne vide, dok drugi pisu da je opticki...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5859 Re: ZOBS

Post by un1ted »

tempuser wrote: 22/09/2020 09:28 a jaran kaže da one kamere na Jošanici (a lik je građevinar godinama radi na izgradnji 5C i svaki dan prođe najmanje 2 x) optičkim putem.
Bila je vec rasprava na forumu. I ja sam imao takvu informaciju, ali eto pojedini pišu da su senzori u asfaltu i da se ne vide.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5860 Re: ZOBS

Post by tempuser »

azdralovic wrote: 22/09/2020 11:30
tempuser wrote: 22/09/2020 09:28 Vezano za senzore, nedavno me zbunio jaran. Ja sam bio ubjeđen da kamere mjere brzinu na senzorima, mjere vrijeme između fizičkog prelaska preko A i B senzora 2 x i tako izračunavaju brzinu, a jaran kaže da one kamere na Jošanici (a lik je građevinar godinama radi na izgradnji 5C i svaki dan prođe najmanje 2 x) optičkim putem. Ja sam bio siguran da su tamo bili senzori, ali kad sam zadnji put prolazio učinilo mi se da ih nema...
Nema senzora, nekada davno je neko pisao ovdje da su ugradjeni tokom gradnje puta pa se ne vide, dok drugi pisu da je opticki...
E sad se postavlja pitanje, ako su fakat optički, a kamera je ista (bar hardverski) da li i na semaforima nišane optički, a senzori služe samo za crveno svjelo? S druge strane ako nišane optički čemu onda senzori na kameri kod aerodroma.
To da su senzori u Jošanici u asfaltu mi nekako nema smisla. Kako će imati očitanje ako nema fizičkog dodira s gumom?! Jesu li ikad presvlačili taj dio ceste pa su presvukli i senzore? To bi objasnilo to što sam bio siguran da su bilis enzori, a kad sam zadnji put obratio pažnju ih nije bilo. Zna li iko kad je neko zadnji put dobio čestitku s tih kamera?
BTW mislim da ni u Drinskoj poslije popravljanja ceste nema senzora.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#5861 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

tempuser wrote: 22/09/2020 14:41
azdralovic wrote: 22/09/2020 11:30
tempuser wrote: 22/09/2020 09:28 Vezano za senzore, nedavno me zbunio jaran. Ja sam bio ubjeđen da kamere mjere brzinu na senzorima, mjere vrijeme između fizičkog prelaska preko A i B senzora 2 x i tako izračunavaju brzinu, a jaran kaže da one kamere na Jošanici (a lik je građevinar godinama radi na izgradnji 5C i svaki dan prođe najmanje 2 x) optičkim putem. Ja sam bio siguran da su tamo bili senzori, ali kad sam zadnji put prolazio učinilo mi se da ih nema...
Nema senzora, nekada davno je neko pisao ovdje da su ugradjeni tokom gradnje puta pa se ne vide, dok drugi pisu da je opticki...
E sad se postavlja pitanje, ako su fakat optički, a kamera je ista (bar hardverski) da li i na semaforima nišane optički, a senzori služe samo za crveno svjelo? S druge strane ako nišane optički čemu onda senzori na kameri kod aerodroma.
To da su senzori u Jošanici u asfaltu mi nekako nema smisla. Kako će imati očitanje ako nema fizičkog dodira s gumom?! Jesu li ikad presvlačili taj dio ceste pa su presvukli i senzore? To bi objasnilo to što sam bio siguran da su bilis enzori, a kad sam zadnji put obratio pažnju ih nije bilo. Zna li iko kad je neko zadnji put dobio čestitku s tih kamera?
BTW mislim da ni u Drinskoj poslije popravljanja ceste nema senzora.
Ja sam citao za Traffistar 520 ili tako nesto uglavnom neki koji mi je dosao na kazni, i kaze da koristi "dual loop per lane"... ono sto se ugradi u asfalt svakako ne reaguje na gumu, nego reaguje na felgu, tj aktivira ga magnetno polje...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5862 Re: ZOBS

Post by tempuser »

azdralovic wrote: 22/09/2020 14:58
tempuser wrote: 22/09/2020 14:41
azdralovic wrote: 22/09/2020 11:30

Nema senzora, nekada davno je neko pisao ovdje da su ugradjeni tokom gradnje puta pa se ne vide, dok drugi pisu da je opticki...
E sad se postavlja pitanje, ako su fakat optički, a kamera je ista (bar hardverski) da li i na semaforima nišane optički, a senzori služe samo za crveno svjelo? S druge strane ako nišane optički čemu onda senzori na kameri kod aerodroma.
To da su senzori u Jošanici u asfaltu mi nekako nema smisla. Kako će imati očitanje ako nema fizičkog dodira s gumom?! Jesu li ikad presvlačili taj dio ceste pa su presvukli i senzore? To bi objasnilo to što sam bio siguran da su bilis enzori, a kad sam zadnji put obratio pažnju ih nije bilo. Zna li iko kad je neko zadnji put dobio čestitku s tih kamera?
BTW mislim da ni u Drinskoj poslije popravljanja ceste nema senzora.
Ja sam citao za Traffistar 520 ili tako nesto uglavnom neki koji mi je dosao na kazni, i kaze da koristi "dual loop per lane"... ono sto se ugradi u asfalt svakako ne reaguje na gumu, nego reaguje na felgu, tj aktivira ga magnetno polje...
:thumbup:
Malo mi je to objanjenje sa mag. poljem ispod asfalta nategnuto... Npr. felga od kamiona, pa čak i nekih terenaca i dostavnjaka je udaljenija od tla, odnosno podzemnog senzora, od poda prosječnog putničkog auta i ako "hvata" mag. polje felge takve felge, uhvatiće mag. polje kompletnog poda putničkog auta koji će istovremeno biti iznad oba senzora.
User avatar
mk ultra
Posts: 19510
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5863 Re: ZOBS

Post by mk ultra »

nema veze felga, šta da vozim csl sa magenzijum felgama? ili mnogo češće sa alu felgama, ili od bilo kojeg neferomagnetnog materijala, ne bi reagovalo

računa se na bilo kakvo željezo gdje će se promjena induktivnosti i kapaciteta induktivne sonde promijeniti (detektovati prolaz vozila)

i mora biti 2 sonde (dual loop što gore neko napisa), 2 detekcije kretanja između 2 sonde fiksne udaljenosti, mjeri se vrijeme i dijeli, fizika osnovne skole.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#5864 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

tempuser wrote: 22/09/2020 15:39
azdralovic wrote: 22/09/2020 14:58
tempuser wrote: 22/09/2020 14:41

E sad se postavlja pitanje, ako su fakat optički, a kamera je ista (bar hardverski) da li i na semaforima nišane optički, a senzori služe samo za crveno svjelo? S druge strane ako nišane optički čemu onda senzori na kameri kod aerodroma.
To da su senzori u Jošanici u asfaltu mi nekako nema smisla. Kako će imati očitanje ako nema fizičkog dodira s gumom?! Jesu li ikad presvlačili taj dio ceste pa su presvukli i senzore? To bi objasnilo to što sam bio siguran da su bilis enzori, a kad sam zadnji put obratio pažnju ih nije bilo. Zna li iko kad je neko zadnji put dobio čestitku s tih kamera?
BTW mislim da ni u Drinskoj poslije popravljanja ceste nema senzora.
Ja sam citao za Traffistar 520 ili tako nesto uglavnom neki koji mi je dosao na kazni, i kaze da koristi "dual loop per lane"... ono sto se ugradi u asfalt svakako ne reaguje na gumu, nego reaguje na felgu, tj aktivira ga magnetno polje...
:thumbup:
Malo mi je to objanjenje sa mag. poljem ispod asfalta nategnuto... Npr. felga od kamiona, pa čak i nekih terenaca i dostavnjaka je udaljenija od tla, odnosno podzemnog senzora, od poda prosječnog putničkog auta i ako "hvata" mag. polje felge takve felge, uhvatiće mag. polje kompletnog poda putničkog auta koji će istovremeno biti iznad oba senzora.
There are two systems that these red light cameras work with.

The First is called an Induction Loop. The induction loop systems uses a magnetic field to judge when a car has entered and exited a loop of buried electrical wire. The electrical wire is created an electromagnetic field. When your car enters and exits the loop it changes the magnetic field, triggering the camera.
The second system is a Video Loop. A computer analyses video feed and is programmed to recognize when a car has entered the intersection after, and capture two photos if a car does so after the light has turned red.

ja sam ovako procitao... iskren da budem nemam pojma o ovome, znam samo da googlam :)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5865 Re: ZOBS

Post by tempuser »

azdralovic wrote: 22/09/2020 15:45
tempuser wrote: 22/09/2020 15:39
azdralovic wrote: 22/09/2020 14:58

Ja sam citao za Traffistar 520 ili tako nesto uglavnom neki koji mi je dosao na kazni, i kaze da koristi "dual loop per lane"... ono sto se ugradi u asfalt svakako ne reaguje na gumu, nego reaguje na felgu, tj aktivira ga magnetno polje...
:thumbup:
Malo mi je to objanjenje sa mag. poljem ispod asfalta nategnuto... Npr. felga od kamiona, pa čak i nekih terenaca i dostavnjaka je udaljenija od tla, odnosno podzemnog senzora, od poda prosječnog putničkog auta i ako "hvata" mag. polje felge takve felge, uhvatiće mag. polje kompletnog poda putničkog auta koji će istovremeno biti iznad oba senzora.
There are two systems that these red light cameras work with.

The First is called an Induction Loop. The induction loop systems uses a magnetic field to judge when a car has entered and exited a loop of buried electrical wire. The electrical wire is created an electromagnetic field. When your car enters and exits the loop it changes the magnetic field, triggering the camera.
The second system is a Video Loop. A computer analyses video feed and is programmed to recognize when a car has entered the intersection after, and capture two photos if a car does so after the light has turned red.

ja sam ovako procitao... iskren da budem nemam pojma o ovome, znam samo da googlam :)
Meni je obo boldirano privuklo pažnju, objašnjenje je za crveno svjetlo, što ima smisla, stvar je binarna, jesi li prošao preko ili nisi, dok je stvar sa brzinom dosta delikatnija, 1 km/h pravi razliku plaćaš li kaznu ili ne tj ostaješ li bez vozačke ili ne.
Aj znaj...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17203
Joined: 31/03/2019 14:56

#5867 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Sad ce navala glavatih majmunoida brudilica sa zdravstvenim poteskocama
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#5868 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Samo se budala ne veze.
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5869 Re: ZOBS

Post by mayab »

drug_profi wrote: 26/09/2020 00:16 Samo se budala ne veze.
Upravo tako, likovi ne kontaju da tako i u najbezazlenijim kritičnim situacijama mogu lako ostati bez zuba i (ili) razbijene šajbe...glavom :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5870 Re: ZOBS

Post by tempuser »

To je možda jedini prekršaj od kojeg može stradati samo onaj ko ga ne poštuje pa me živo boli patka za one koji se ne vežu, mene ne ugrožavaju svojom gliupošću!
Dzontra_Volta
Posts: 6493
Joined: 20/01/2011 11:10

#5871 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

To pravilo je za ljude kojima će pojas narušiti zdravlje svojim pritiskom kad se sveže. Imam među prijateljima jednu takvu osobu. Tako da ne treba generalizovati.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5872 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Dzontra_Volta wrote: 26/09/2020 10:28 To pravilo je za ljude kojima će pojas narušiti zdravlje svojim pritiskom kad se sveže. Imam među prijateljima jednu takvu osobu. Tako da ne treba generalizovati.
Ne obaveze od vezanja pojasa ne oslobađa stanje nego papir i tu je problem!
Dzontra_Volta
Posts: 6493
Joined: 20/01/2011 11:10

#5873 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

tempuser wrote: 26/09/2020 10:33
Dzontra_Volta wrote: 26/09/2020 10:28 To pravilo je za ljude kojima će pojas narušiti zdravlje svojim pritiskom kad se sveže. Imam među prijateljima jednu takvu osobu. Tako da ne treba generalizovati.
Ne obaveze od vezanja pojasa ne oslobađa stanje nego papir i tu je problem!
Pa koji bi onda bio tvoj prijedlog?
Da sve ostane kako jeste, pa da dobijaju kaznu oni koji stvarno ne mogu da se vežu?
Zaboli me ako neka budala dobije "papir", a ne bi trebala. Kad proleti kroz šoferšajbu, sam će biti kriv.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#5874 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ja bih upravo uklonio pojas potpuno iz ZOOBSa. Ali bih kod osiguranja ukidao odstetu za ozljedu ako nisi bio vezan, kao i odgovornost za povrede u udesu ako povrijeđeni nisu bili vezani.
I ostajem pri tom da je to licna stvar svakog ko sjeda u auto, ali samo budala se nece vezati...
Eto i recimo ljudi koji zaista ne mogu radi zdravstvenih razloga. to bi bilo mnogo jednostavnije nego sad ovo sto su smislili da ti treba neki papir...
I pare za taj papir, naravno...

A kod mene se svi putnici moraju vezati, nema neces...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5875 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Dzontra_Volta wrote: 26/09/2020 11:27
tempuser wrote: 26/09/2020 10:33
Dzontra_Volta wrote: 26/09/2020 10:28 To pravilo je za ljude kojima će pojas narušiti zdravlje svojim pritiskom kad se sveže. Imam među prijateljima jednu takvu osobu. Tako da ne treba generalizovati.
Ne obaveze od vezanja pojasa ne oslobađa stanje nego papir i tu je problem!
Pa koji bi onda bio tvoj prijedlog?
Da sve ostane kako jeste, pa da dobijaju kaznu oni koji stvarno ne mogu da se vežu?
Zaboli me ako neka budala dobije "papir", a ne bi trebala. Kad proleti kroz šoferšajbu, sam će biti kriv.
Prijedlog je ukinuti ovo nepostojanje države.
Kao što smo i ti i ja napisali, boli me dupe ako proleti kroz šajbu, slomije lobanju ili grudni koš zbog nevezanja, ali će u banana državi dobiti papir da ne mora i država će ostati bez priliva od njegovih kazni.
Post Reply