Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5451 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

Svaka čast, koliko si visok?
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5452 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Snake Eyes wrote: 22/09/2020 15:08 Svaka čast, koliko si visok?
Hvala, nizak sam 176, pa je svaka kila na meni ko 2 na nekom višem :D
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#5453 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by nekome »

Dobar. Pij puuuno vode i polako mrsaj da se i koza skupi...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5454 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

nekome wrote: 22/09/2020 15:39 Dobar. Pij puuuno vode i polako mrsaj da se i koza skupi...
Hvala :D Uvijek ispred mene čaša od pola litre vode. Sad je mjesečno -2 do 2,5kg.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5455 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

nema on nešto opuštene kože, ovo je super.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5456 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Snake Eyes wrote: 22/09/2020 15:45 nema on nešto opuštene kože, ovo je super.
Hvala, :D
Ne koristim ni neke preparate vala. Samo dosta vode, magnezij ako se puno znojim i proteine kad treniram. Vozam bajk i idem u teretanu, ali ništa ekstremno. Odabrao sam duži put jer mi je tako manja mogućnost da zeznem kožu, da se povrijedim, a i radi ostatka organizma. Ne koristim prečice :D nemam postavljen vremenski cilj, pa mi je faktički svejedno. Bitnije mi je da budem dobro i zdravo.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5457 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Dulcinea del Toboso wrote: 22/09/2020 18:20 Bravo!
Hvala :)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5458

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:17, edited 1 time in total.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#5459 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Euphoria »

Boemica wrote: 21/09/2020 20:39
jOFLA wrote: 21/09/2020 20:33
Boemica wrote: 16/09/2020 13:27
Stalno se potencira to da je 1200 kalorija dnevno minimum i da premalo unesenih kalorija može zaustaviti mršanje (a to mi je cilj).
Jeste, organizam se prilagođava tj, metabolizam usporava kad se unosi premalo. Dnevne kalorijske potrebe prije svega ovise o tjelesnoj građi. Možda je 1200 tebi zaista nedovoljno, a moguće da je upravo ono što ti treba, zavisi od tvoje tjelesne mase i visine. Koliki su ti makronutrijenti i gdje si ih izračunala? Kako si dobila tih 1200 ?
Sad već ne osjećam ni keto zadah, ne osjećam nikakav znak ketoze osim nekih generalnih promjena.
Simptomi kao zadah se javljaju u početku. Prođe to. To što je prošlo ne znači da nisi u ketozi.
1. Jako brzo se zasitim.
2. Nemam želju za slatkim, ne žudi mi organizam za hljebom, pecivom, tjesteninom.
3. Imam više energije. Ne osjećam onaj poslijepodnevni umor kad mi je do drjemke.
4. Puno bolje se osjećam ujutru kad se probudim, kao da duže spavam, a nije tako.
5. Nemam potrebu da grickam tokom dana ništa, naveče također (a bila sam ozbiljan night eater, više bih hrane pojela naveče uz laptop ili TV nego tokom čitavog dana)

Po ovome, ti si u ketozi 200km/h, bez brige. Ali, ketoza ne znači da će se smršati.
Meni i ovako odgovara, bila ili ne u ketozi, jer se bolje osjećam, samo su mi baš ti ljudi koje si nabrojao kao šarlatane nabili osjećaj da se brže mrša kad si u ketozi, iako unosiš kalorija kao recimo neko drugi koji drži drugu dijetu.

Tipa, da će osoba koja unosi 1200 kalorija dnevno smršati brže ako je u ketozi, nego ta ista osoba ako unosi 1200 kalorija i nije u ketozi.
Jedina "magija" ketoze kad je u pitanju uspješno mršanje je zatiranje osjećaja gladi, pa ljudi nemaju više potrebu stalno otvarati frižider i imati dvije tri užine, pa uvečer poslije večere nešto grickati uz film na TV ili u gradu naručiti burek s nekim, itd. Iako se najlakše udebljati od ugljikohidrata, ima više kliničkih uporedbi kad je u pitanju mršanje i svaka nalazi da ketogena ishrana ne dorinosi bržem mršanju na istom broju kalorija.

Doprinosti samo LAKŠEM mršanju jer je osjećaj gladi jako smanjen, te zato ljudi mogu istrajati na keto. U drugim dijetama mnogo više ljudi brže odustane zbog povećanog osjećaja gladi. To je jedina tajna ketogene ishrane kad se radi o mršanju. Ništa više. Oni šarlatani sa YT i FB ti žele prodati nečije MCT ulje i egzogenus ketone iz maline.
Šta misliš o IF, vrijedi li postiti?
Za smršati ? Mnogo ljudi smrša samo poste ukoliko su u kalorijskom deficitu 15-20 % od svojih dnevnih potreba. IF uopšte nije potreban za smršati u ketogenoj ishrani. Ima ljudi prakticiraju IF u keto jer im odgovara tako.
Najćešće keto i IF kombiniraju ljudi koji imaju dijabetes TIP-2, jer taj IF mnogo pomogne ne samo kod nivoa šećera u krvi poslije obroka, nego i kod jutarnjeg očitanja glukoze. U keto, IF uopšte nije potreban da se uspješno ili brzo smrša. Možeš ako hoćeš, tj, ako ti odgovara. Ali ne mora i to ništa ne koči i ništa ne poboljšava.
Ja evidenciju vodim u excelu. Sve aplikacije koje možeš skinuti za tu namjenu nemaju naše domaće brendove.

Tako recimo, kad god kupim nešto što ima etiketu a jedem, prepišem nutritivne vrijednosti u excel, porcija, kalorije i gramaža proteina, masti, vlakana i probavljivih UH. Sa interneta sam skinula nutritivne vrijednosti povrća, neobrađenog termički. Hranu vagam prije kuhanja. I imam tabelu u excelu, u koju ja unesem samo šta sam jela, prepišem nutritivne vrijednosti, a formule to saberu. Jeste da zvuči malo opsesivno, ali ja nisam od onih koji vjeruju da se može jesti koliko hoće a mršati, CICO je ipak jedini način da smršaš. Kako ćeš doći do kalorijskog deficita je drugo.

To sve radim samo zato što do sada uopšte nisam imala predstavu koliko je recimo 200 grama pilećih prsa ili šta se misli pod "šakom badema" itd.
Meni je dosta pomogla My fitness pal app. Brojala sam pomoću nje kalorije.
Imaju jela iz cijelog svijeta i njihove kalorijske vrijednosti.
Možes sama svoje obroke kreirati sa nutritivnim i kalorijskim vrijednostima i spasiti.
Isto tako imas barcode skener.
Npr na mažem hljeb pavlakom. Samo u slikam kodove, unesem gramazu koju sam uzela i sačuvam.
Ja sam tako 10kg smrsala.
Pomogla mi je da uvidim kako na glupostima unosim more kalorija.
Do tada sam živjela u uvjerenju da je voćni jogurt super zdrav i niskokalorican.
Sad već otprilike znam koliko kalorije modi hrana koju jedem i balansiram, ne koristim više app.
Nekad, kad me drma pms pa vidim da jedem bespotrebno, počnem je koristiti.
Eto, nadam se da ćeš probati, mislim da je praktičnija od excela.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#5460 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Boemica »

Miss Moonlight wrote: 22/09/2020 23:39
Boemica wrote: 21/09/2020 20:39
jOFLA wrote: 21/09/2020 20:33

Jeste, organizam se prilagođava tj, metabolizam usporava kad se unosi premalo. Dnevne kalorijske potrebe prije svega ovise o tjelesnoj građi. Možda je 1200 tebi zaista nedovoljno, a moguće da je upravo ono što ti treba, zavisi od tvoje tjelesne mase i visine. Koliki su ti makronutrijenti i gdje si ih izračunala? Kako si dobila tih 1200 ?



Simptomi kao zadah se javljaju u početku. Prođe to. To što je prošlo ne znači da nisi u ketozi.




Po ovome, ti si u ketozi 200km/h, bez brige. Ali, ketoza ne znači da će se smršati.



Jedina "magija" ketoze kad je u pitanju uspješno mršanje je zatiranje osjećaja gladi, pa ljudi nemaju više potrebu stalno otvarati frižider i imati dvije tri užine, pa uvečer poslije večere nešto grickati uz film na TV ili u gradu naručiti burek s nekim, itd. Iako se najlakše udebljati od ugljikohidrata, ima više kliničkih uporedbi kad je u pitanju mršanje i svaka nalazi da ketogena ishrana ne dorinosi bržem mršanju na istom broju kalorija.

Doprinosti samo LAKŠEM mršanju jer je osjećaj gladi jako smanjen, te zato ljudi mogu istrajati na keto. U drugim dijetama mnogo više ljudi brže odustane zbog povećanog osjećaja gladi. To je jedina tajna ketogene ishrane kad se radi o mršanju. Ništa više. Oni šarlatani sa YT i FB ti žele prodati nečije MCT ulje i egzogenus ketone iz maline.



Za smršati ? Mnogo ljudi smrša samo poste ukoliko su u kalorijskom deficitu 15-20 % od svojih dnevnih potreba. IF uopšte nije potreban za smršati u ketogenoj ishrani. Ima ljudi prakticiraju IF u keto jer im odgovara tako.
Najćešće keto i IF kombiniraju ljudi koji imaju dijabetes TIP-2, jer taj IF mnogo pomogne ne samo kod nivoa šećera u krvi poslije obroka, nego i kod jutarnjeg očitanja glukoze. U keto, IF uopšte nije potreban da se uspješno ili brzo smrša. Možeš ako hoćeš, tj, ako ti odgovara. Ali ne mora i to ništa ne koči i ništa ne poboljšava.
Ja evidenciju vodim u excelu. Sve aplikacije koje možeš skinuti za tu namjenu nemaju naše domaće brendove.

Tako recimo, kad god kupim nešto što ima etiketu a jedem, prepišem nutritivne vrijednosti u excel, porcija, kalorije i gramaža proteina, masti, vlakana i probavljivih UH. Sa interneta sam skinula nutritivne vrijednosti povrća, neobrađenog termički. Hranu vagam prije kuhanja. I imam tabelu u excelu, u koju ja unesem samo šta sam jela, prepišem nutritivne vrijednosti, a formule to saberu. Jeste da zvuči malo opsesivno, ali ja nisam od onih koji vjeruju da se može jesti koliko hoće a mršati, CICO je ipak jedini način da smršaš. Kako ćeš doći do kalorijskog deficita je drugo.

To sve radim samo zato što do sada uopšte nisam imala predstavu koliko je recimo 200 grama pilećih prsa ili šta se misli pod "šakom badema" itd.
Meni je dosta pomogla My fitness pal app. Brojala sam pomoću nje kalorije.
Imaju jela iz cijelog svijeta i njihove kalorijske vrijednosti.
Možes sama svoje obroke kreirati sa nutritivnim i kalorijskim vrijednostima i spasiti.
Isto tako imas barcode skener.
Npr na mažem hljeb pavlakom. Samo u slikam kodove, unesem gramazu koju sam uzela i sačuvam.
Ja sam tako 10kg smrsala.
Pomogla mi je da uvidim kako na glupostima unosim more kalorija.
Do tada sam živjela u uvjerenju da je voćni jogurt super zdrav i niskokalorican.
Sad već otprilike znam koliko kalorije modi hrana koju jedem i balansiram, ne koristim više app.
Nekad, kad me drma pms pa vidim da jedem bespotrebno, počnem je koristiti.
Eto, nadam se da ćeš probati, mislim da je praktičnija od excela.
Eh probala sam i MyFitnessPal . Ne dopada mi se

Probala sam i CarbManager, i bruku nekih drugih appova - meni ništa ne odgovara.

Ovako u excelu jednom unijela hranu koju ja jedem (što nije puno jer sam jako izbirljiva) - kasnije samo copy paste a forumule sve same izračunaju, doslovno mi treba 2 minute na kraju dana da sve unesem i to je to.

Hvala ipak.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#5461 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Kao neko ko je u životu do sada vjerovatno izgubio tonu mase, odgovorno tvrdim da su brojanje kalorija, aplikacije i sve to što spominjete - gluposti i zamaranje psihe.
Ako će Vam se život svesti na brojanje kalorija i buljenje u mobilni uređaj, to je nikakav život.
Kao neko ko ima inzulinsku rezistenciju, pobornik sam prehrane sa što manje UH.
Što se tiče mjerenja kilaže, uz pridržavanje režima ishrane, vaganje je jednom u mjesec dana.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5462 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Naslovnica wrote: 23/09/2020 09:20 Kao neko ko je u životu do sada vjerovatno izgubio tonu mase, odgovorno tvrdim da su brojanje kalorija, aplikacije i sve to što spominjete - gluposti i zamaranje psihe.
Ako će Vam se život svesti na brojanje kalorija i buljenje u mobilni uređaj, to je nikakav život.
Kao neko ko ima inzulinsku rezistenciju, pobornik sam prehrane sa što manje UH.
Što se tiče mjerenja kilaže, uz pridržavanje režima ishrane, vaganje je jednom u mjesec dana.
Što se tiče ishrane sa što manje UH, iz svog ličnog primjera mogu potvrditi da radi posao. Posebno sa osjećajem gladi koji je veoma smanjen. Koliko znam ovaj režim ishrane se koristi i za ljude koji imaju problema sa epilepsijom.
Ja koristim aplikaciju za praćenje težine i meni je strašno mnogo pomogla. Pomaže mi da ostanem fokusiran na cilj. Da pravim bolje izbore u prehrani. Dok to ne pređe u naviku pa je puno lakše. Vagam se često i sve bilježim i za mene taj režim ima uspjeha. Dnevne fluktuacije u nivou tečnosti u organizmu i unesene hrane ne uzimam u obzir. Također, redovno se fotografišem front i iz profila i stavljam slike u folder.
Nismo svi isti i nema univerzalne neke formule, osim strpljenja. Ko želi instant rezultate možda ih i dobije, skupa sa hrpom kila koje dolaze odmah poslije.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#5463 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

dadoka84 wrote: 23/09/2020 09:29
Naslovnica wrote: 23/09/2020 09:20 Kao neko ko je u životu do sada vjerovatno izgubio tonu mase, odgovorno tvrdim da su brojanje kalorija, aplikacije i sve to što spominjete - gluposti i zamaranje psihe.
Ako će Vam se život svesti na brojanje kalorija i buljenje u mobilni uređaj, to je nikakav život.
Kao neko ko ima inzulinsku rezistenciju, pobornik sam prehrane sa što manje UH.
Što se tiče mjerenja kilaže, uz pridržavanje režima ishrane, vaganje je jednom u mjesec dana.
Što se tiče ishrane sa što manje UH, iz svog ličnog primjera mogu potvrditi da radi posao. Posebno sa osjećajem gladi koji je veoma smanjen. Koliko znam ovaj režim ishrane se koristi i za ljude koji imaju problema sa epilepsijom.
Ja koristim aplikaciju za praćenje težine i meni je strašno mnogo pomogla. Pomaže mi da ostanem fokusiran na cilj. Da pravim bolje izbore u prehrani. Dok to ne pređe u naviku pa je puno lakše. Vagam se često i sve bilježim i za mene taj režim ima uspjeha. Dnevne fluktuacije u nivou tečnosti u organizmu i unesene hrane ne uzimam u obzir. Također, redovno se fotografišem front i iz profila i stavljam slike u folder.
Nismo svi isti i nema univerzalne neke formule, osim strpljenja. Ko želi instant rezultate možda ih i dobije, skupa sa hrpom kila koje dolaze odmah poslije.
Ne znam, ja više volim na kraju mjeseca stati na vagu, probati obući stare farmerice, i iznenaditi se kilažom, nego se vagati svaki dan, slikati se, pratiti aplikacije preko mobitela i slično.
Uz pravilnu prehranu koju valjda svako od nas treba da odredi onako kako osjeća (i šta smije a šta ne smije jesti), a ne kako mu kaže aplikacija, dugoročan rezultat sigurno neće izostati.
Ja sam prije nekoliko godina išao u Tuzlu kod Pašića na konsultacije vezano za barijatrijski zahvat. BMI 52. Trebao sam raditi Scopinario proceduru, počeo ganjati nalaze koje mi je doktor zada da uradim. Psiholog, kardiolog, endokrinolog, abdominalni, ne sjećam se koji sve ne. Spremio 10.000 KM na kamari da uradim taj zahvat.
I na endokrini mi otkriju da imam inzulinsku rezistenciju koja je imala krivulju koja ode u nebo. :cry:
Porodićni doktor mi nikada nije preporučio da uradim OGTT test nego mi govorio u smislu da "probušim kašiku" i davao uputnicu za Vrazovu, u Vrazovoj mi poznata nutricionistkinja prepiše dijetu, da gledam na sat kada jedem, 5 obroka, baš jelovnik, koja je opet bila puna UH. Bez da mije rekla da se prvo testiram na inzulinsku.
Na kraju, kada sam došao do operacije, napapirima je bilo da treba da se uradi i OGTT. Zakažem na endokrini pregled, bez da išta znam o tome šta je inzulinska rezistencija i OGTT test. Gore me primi dr. Cerićka. Uradim OGTT test i ustanovi se da imam inzulinsku. Tu mi ona kaže da razmislim, da probam terapiju za inzulinsku, preporuči mi način ishrane (bez ikakvih aplikacija, brojanja kalorija i sl) i ja za otprilike 6 mjeseci izgubim cca 45kg. Bez imalo muke. Vazda sit i pun energije.
Brojanje kalorija, mikro-makro nutrijenti, ovo-ono, to je jedno veliko opterećenje za psihu, pogotovu za ljude koji imaju posao i nemaju baš dovoljno vremena za sve to.
Drmnem DM-ov multivitamin, pijem D vitamin 4000 i to je to.
Opet sam na keto jer sam nakon što sam smršao za nekoliko godina opet vratio najmanje pola izgubljene kilaže jer sam jeo sve i svašta u enormnim količinama. Tu ne pomaže nikakva terapija.
Sretno svima!
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5464 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Zato sam i napisao da meni odgovara taj režim :D Nismo svi isti. Drago mi je da si riješio problem sa IR i kilogramima. Ista ta u vrazovoj je radila bivšoj ženi plan ishrane, bmi sličan tvom i rezultati su bili razočaravajući. Dnevno se jede 5-6 obroka isl.
Meni je ishrana bazirana većinom na proteinima mnogo bolja opcija, jedem dosta i masnoca, ugljikohidrate koliko moram. I naravno pazim na kolicinu, a kalorije ne brojim.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5465 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

Debljina deformise tijelo a Boga mi i duh. Nakon sto se skinu kilogrami koji su bili zaljepljeni godinama potrebne su godine da se zaista smrsa. Sta ovo znaci? Kako mozete primjetiti debljina razvlaci kozu, unutarnja viceralna masnoca pomjera organe (otud mnogi probavni problemi kod pretilih npr. Gerb), debljina ostavlja trag i na samom skeletu, grudnom kosu, tetivama, vezivnim tkivima, stavu (posture)...
Sto se godinama talozilo, skida se godinama. Visak kilograma se najlakse skine, proces vracanja na defaultne postavke je dug i trnovit.
Savjet svim pretilim ljudima, sjedi, razmisli i priznaj da si sebi veći neprijatelj nego što će to iko ikada biti.
Last edited by Snake Eyes on 23/09/2020 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
Luciano88
Posts: 539
Joined: 10/12/2019 12:22

#5466 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Luciano88 »

Meni jedino sto je "prolazilo" je proteinska dijeta, aktins, keto i slicno... Ugl citav zivot kuburim sa viskom, u jednom momentu je to bilo poprilicno zabrinjavajuce (170kg 197cm). Trenutno sam na nekih 120 sto je manje vise ok "izgled" na moju visinu ali problem mi je visak kože na rukama, stomaku, nogama. Sto se dijete cas pazim cas ne pazim, više mi se gadi svo moguce meso na sve moguce nacine, karfiol, brokule... Jednostavno ne mogu vise. Odlucio sam pokusati sa nekom varijantom odabira zdrave ishrane, tj odabir zdravijih namirnica pa cemo vidjeti.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5467 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Tačno, viceralna masnoća fakat može napravit probleme. Poznanica ima srčanih problema radi toga. Inače salo se ponaša kao endokrini organ pa luči hormone... itd itd.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5468 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

Mnogo tu ima problema, viceralna masnoća je puna toksina, dalje, tijelo je naviklo na lučenje dopamina uzrokovano unosom hrane (jedan od razloga što se ne zatvara frižider), dalje, tu je i hormonalni poremećaj, preuranjenja ejakulacija kod muškaraca, veličina polnog organa...
Tijelo teži da se vrati na nešto na čemu je bilo godinama, čelična volja treba da ga spriječi u tome.
Lično, ne bih nikome dao savjet kako da mrša dok ga ne bih vidio. Ogromnu ulogu igra koji je nivo debljine u pitanju, recimo, status overwheight osobe imaju mnogi a da to i ne znaju, čak za sebe smatraju da su "taman". Takav također treba da skine kilograme ali takvom su dovoljne blage promjene u jelovniku i ubacivanje sedmičnog treninga.
Dalje, jako je bitno da se procijeni kakvom je salu osoba sklona, neko npr. gomila salo ispod kože a iznad mišića i to je zapravo energija koju naš organizam ostavi za kasnije, s druge strane, neko gomila salo ispod mišića a oko organa (viceralna masnoća) koja je jako opasna, puna toksina i uzrokuje brojne zdravstvene probleme. Viceralno salo možete prepoznati po onom kugla/pivskom stomaku, kada ga pipnete, na dodir tvrd i zategnut za razliku od površinskog sala koje je mekano i pluta :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5469 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5470 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#5471 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Snake Eyes wrote: 23/09/2020 12:49 Debljina deformise tijelo a Boga mi i duh. Nakon sto se skinu kilogrami koji su bili zaljepljeni godinama potrebne su godine da se zaista smrsa. Sta ovo znaci? Kako mozete primjetiti debljina razvlaci kozu, unutarnja viceralna masnoca pomjera organe (otud mnogi probavni problemi kod pretilih npr. Gerb), debljina ostavlja trag i na samom skeletu, grudnom kosu, tetivama, vezivnim tkivima, stavu (posture)...
Sto se godinama talozilo, skida se godinama. Visak kilograma se najlakse skine, proces vracanja na defaultne postavke je dug i trnovit.
Savjet svim pretilim ljudima, sjedi, razmisli i priznaj da si sebi veći neprijatelj nego što će to iko ikada biti.
Ja bih sutra bio spreman pod nož, ali mi ne da familija.
Već sam pisao da sam trebao raditi Scopinario zahvat prije nego mi je okrivena inzulinska, ali gledajući familijarnu genetiku ovo je mučenje do kraja života.
Stari mi je umro na mojim rukama s 43 godine, hercika, debljina.
Ja sva sreća ne pušim, ne cugam, ali se slabo krećem i generalno sam lijen.
Ne predviđam sebi dugovječan život.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5472 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Iskreno ti želim da nađeš snage i to prebrodiš, da se aktiviraš fizički i odagnaš te crne misli i prognoze.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5473 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

Naslovnica wrote: 23/09/2020 15:27
Snake Eyes wrote: 23/09/2020 12:49 Debljina deformise tijelo a Boga mi i duh. Nakon sto se skinu kilogrami koji su bili zaljepljeni godinama potrebne su godine da se zaista smrsa. Sta ovo znaci? Kako mozete primjetiti debljina razvlaci kozu, unutarnja viceralna masnoca pomjera organe (otud mnogi probavni problemi kod pretilih npr. Gerb), debljina ostavlja trag i na samom skeletu, grudnom kosu, tetivama, vezivnim tkivima, stavu (posture)...
Sto se godinama talozilo, skida se godinama. Visak kilograma se najlakse skine, proces vracanja na defaultne postavke je dug i trnovit.
Savjet svim pretilim ljudima, sjedi, razmisli i priznaj da si sebi veći neprijatelj nego što će to iko ikada biti.
Ja bih sutra bio spreman pod nož, ali mi ne da familija.
Već sam pisao da sam trebao raditi Scopinario zahvat prije nego mi je okrivena inzulinska, ali gledajući familijarnu genetiku ovo je mučenje do kraja života.
Stari mi je umro na mojim rukama s 43 godine, hercika, debljina.
Ja sva sreća ne pušim, ne cugam, ali se slabo krećem i generalno sam lijen.
Ne predviđam sebi dugovječan život.
Roditelji su dosta krivi za debljinu djece, kažu, pusti ga nek jede, grehota je da gleda, u razvoju je.
Da ova rečenica "u razvoju je" išta znači ne bi smo nikada imali debelu djecu :-) .
Jednom sam čuo jednog, smršao bi nego se bojim opuštene kože, WHAT??? Bolje opuštena nego popunjena koža.
Nemoj da te opuštena koža sekira, niti tebe, niti bilo koga drugog.
Previše je dobrih strana skidanja kilograma da bi se zamarao estetskim dijelom koji se ne vidi toliko.
Lijenost koju posjeduješ opet potiče od viška kilograma, postoji magnetizam između debljine i kauča.
Moraš da mrziš ono što si do sada bio da bi uspio, skidanje kilograma je mentalna stvar.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#5474 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

dadoka84 wrote: 23/09/2020 15:38 Iskreno ti želim da nađeš snage i to prebrodiš, da se aktiviraš fizički i odagnaš te crne misli i prognoze.
Hvala! :thumbup:
Ko me ne zna, rekao bi da je sve normalno, nasmijan, omiljen u društu, šega, šala, zajebancija, pojest, popit, vazda raspoloženje na nivou.
Ali gledam svoju djecu i onda gledam sebe i svog oca koji je umro mlad i sit (a ja sam njegov copy/paste u većini stvari) i fakat bude čovjeku teško, ali to ostavljam u sebi i samo za sebe. I evo, za forum.
Fakat ne bih želio da moja djeca ostanu bez mene tako rano samo zato što ćaća voli pojest, nema potrebe da doživljavaju ono što sam ja doživio.
Svako ko muku muči sa ozbiljnim kilogramima zna kako je. Za ove koji mi kažu udebljao se ili smršao 5kg, ja to mogu za 7 dana. :roll:
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#5475 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Snake Eyes wrote: 23/09/2020 15:48
Naslovnica wrote: 23/09/2020 15:27
Snake Eyes wrote: 23/09/2020 12:49 Debljina deformise tijelo a Boga mi i duh. Nakon sto se skinu kilogrami koji su bili zaljepljeni godinama potrebne su godine da se zaista smrsa. Sta ovo znaci? Kako mozete primjetiti debljina razvlaci kozu, unutarnja viceralna masnoca pomjera organe (otud mnogi probavni problemi kod pretilih npr. Gerb), debljina ostavlja trag i na samom skeletu, grudnom kosu, tetivama, vezivnim tkivima, stavu (posture)...
Sto se godinama talozilo, skida se godinama. Visak kilograma se najlakse skine, proces vracanja na defaultne postavke je dug i trnovit.
Savjet svim pretilim ljudima, sjedi, razmisli i priznaj da si sebi veći neprijatelj nego što će to iko ikada biti.
Ja bih sutra bio spreman pod nož, ali mi ne da familija.
Već sam pisao da sam trebao raditi Scopinario zahvat prije nego mi je okrivena inzulinska, ali gledajući familijarnu genetiku ovo je mučenje do kraja života.
Stari mi je umro na mojim rukama s 43 godine, hercika, debljina.
Ja sva sreća ne pušim, ne cugam, ali se slabo krećem i generalno sam lijen.
Ne predviđam sebi dugovječan život.
Roditelji su dosta krivi za debljinu djece, kažu, pusti ga nek jede, grehota je da gleda, u razvoju je.
Da ova rečenica "u razvoju je" išta znači ne bi smo nikada imali debelu djecu :-) .
Jednom sam čuo jednog, smršao bi nego se bojim opuštene kože, WHAT??? Bolje opuštena nego popunjena koža.
Nemoj da te opuštena koža sekira, niti tebe, niti bilo koga drugog.
Previše je dobrih strana skidanja kilograma da bi se zamarao estetskim dijelom koji se ne vidi toliko.
Lijenost koju posjeduješ opet potiče od viška kilograma, postoji magnetizam između debljine i kauča.
Moraš da mrziš ono što si do sada bio da bi uspio, skidanje kilograma je mentalna stvar.
Ja nikada nisam imao problema s viškom kože, i kada sam smršao 45kg to se nije vidjelo na koži. I to bi mi bio zadnji problem o kojem bih razmišljao.
Trenutno sam duboko u ketozi, nemam nikakvog apetita, ujutro razmutim u čašici jogurta chia i još neke sjemenke, dođem kući i gledam pečeni komad mesine koji me čeka i salata uz to, ja ravnodušan. Jedem na silu. Jebo te ovaj život kada ne možeš umočiti i omastiti brk k'o čo'ek.
Post Reply