Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#46226 Re: Zeničani

Post by belfy »

Tempo wrote: 19/09/2020 12:13
clio_dci120 wrote: 19/09/2020 11:32 Strasno kako se dopustaju ovakvi sovinisticki ispadi po forumu, odron zivi od teme sta je postala zbog nekog poremecenog vjerovatno seksualno zlostavljanog pojedinca.
Lokalni sovinizam na djelu uz podrsku "migranata zenicana u drugim gradovima".
Ovo je samo slika i odraz grada Zenice, zenickog drustva otupjelog u sirovosti i siromastvu, jadu i zavisti sto drugi ima i mogu koliko toliko bolje.
Cast izuzecima, ovih par forumasa, ali toliko propagiranje sovinizma i segregacije nisam vidio odavno.
Na forumu pljuvanje, uzivo po Zenici mlacenje lopatama i krampovima.
Izgleda da smo sa razlogom tu gdje jesmo.
Od sada sam samo aktivan kada trebam neku informaciju, a od teme bjezim sto dalje. :run:
P.S. Samo od toliko sposobnih zenicana, spadoste na to da vam grad vodi Vakuf, Prozor, Starina i Babino.
ovo isto su na kamberovica polju napiali migranti iz azije, samo krace: fuck zenica. to je standardni obrazac ponasanja za sve neaklimatizovane migrante. mrze i grad u koji su dosli, mrze i ljude koji nisu migranti, raduju se tudjoj nesreci i doprinose joj koliko god mogu, a istovremeno pokusavaju napraviti svoju drustvenu promociju i postati neko i nesto iako su niko i nista. prije svega mrze i boje se konkurencije, bila ona u vidu drugih migranata, a svjedoci smo izljeva mrznje prema njihovim arapskim supatnicima, ili u vidu domaceg stanovnistva koji su im krivi zato sto postoje i sto pretenduju na njihove zivote, socijalni status i sto ih podsjecaju na njihov stvarni polozaj kojeg su oni naravno svjesni. skoro stopostotno se radi o migrantima iz ruralnih i pasivnih krajeva, obicno za sebe misle da su religiozni i predani bogu mada su u stvarnosti spremni na sve i rade sve. dobro, ne jedu svinjetinu, ali piju, dilaju, zele zlo bliznjima, skloni su porodicnom nasilju, nacionalizmu i sovinizmu, mrze zivotinje, spremni su svakoga ko izlazi iz njihovih svjetonazora proglasiti za izdajnika, cetnika, cafira, vlaha, komunjaru, bosance ne priznaju, protjerali bi srbe hrvate i sve druge, a najradije bi da se svi zaposle u drzavne institucije. cesto se, profesionalno ili volonterski, bave internetskom propagandom.

ima i drugih ljudi koji su doli u zenicu, a da potpuno iskacu iz ovog obrazca. to su uglavnom banjalucani. fin i pismen svijet koji se preselio iz jednog grada u drugi, bez ikakvih kulturoloskih sokova koji bi im podstakli komplekse nize vrijednosti i zapoceli kaskadno moralno posrnuce.

da i ja kao arapski migranti skratim stvar i svedem je na dvije rijeci: seljacka posla.
drug Tempo, kako bi ti opisao zasto volis Zenicu?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66063
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#46227 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

belfy wrote: 19/09/2020 14:43
to je sve tacno, ali pogledaj jednu prostu stvar. napravio je najcitaniji zenicki portal i toga se drzi. dakle, mozemo reci da je na neki nacin uspio u novoj sredini i napravio nesto sto ima vrednost. evo, kada bi ga uporedio sa sobom kako bi opisao ono sto je on postigao i ono sto si ti? i ti si u drugom gradu...
Da li je najcitaniji, a posebno da li to sto je napravio ima vrijednost, dalo bi se diskutovati.

Ne znam sto imas toliki fetis na svodjenje price na licni nivo, ali da ti odgovorim, iako ce zvucati kao da se kurcim, za 7 godina od čekača u redovima i manje više potrčka dogurao sam do zamjenika direktora departmenta jedne multinacionalne firme. Izabran lično imenom i prezimenom da za tu funkciju prodjem neophodnu obuku kroz rad u Moskvi, Ruska Federacija.
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#46228 Re: Zeničani

Post by belfy »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 15:10
belfy wrote: 19/09/2020 14:43
to je sve tacno, ali pogledaj jednu prostu stvar. napravio je najcitaniji zenicki portal i toga se drzi. dakle, mozemo reci da je na neki nacin uspio u novoj sredini i napravio nesto sto ima vrednost. evo, kada bi ga uporedio sa sobom kako bi opisao ono sto je on postigao i ono sto si ti? i ti si u drugom gradu...
Da li je najcitaniji, a posebno da li to sto je napravio ima vrijednost, dalo bi se diskutovati.

Ne znam sto imas toliki fetis na svodjenje price na licni nivo, ali da ti odgovorim, iako ce zvucati kao da se kurcim, za 7 godina od čekača u redovima i manje više potrčka dogurao sam do zamjenika direktora departmenta jedne multinacionalne firme. Izabran lično imenom i prezimenom da za tu funkciju prodjem neophodnu obuku kroz rad u Moskvi, Ruska Federacija.
mislim da me nisi razumio. ti si nadodao na ono prije receno da je migrant, kako je nepismen, nenacitan i neelokventan. i sa tim sam se slozio.

no, ipak je, cak i takav, napravio uspjeh u novom okruzenju. nisam trazio ovu tvoju licnu pricu nego da je uporedis sa njegovom. eto, sada imamo i tvoju, pa mi reci kako bi opisao njegov uspjeh i svoj? znaci, ponavljam pitanje iz razloga sto odgovor koji si dao opisuje samo ono sto si ti postigao. uporedi tvoj i njegov. ili, ako to sta znaci, mogu to reci u strucnijem smislu, ali ce onda zvaucati prepotentno.

!prepotentni dio! da li bi ste mogli napraviti uporednu analizu djelovanja gospodina Dzonlica i Vaseg djelovanja? koje su tacke na koje bi obratili paznju pri analizi i gdje bi mogli biti zajednicke ili suprotne tacke u vasem djelovanju tokom licnog napretka?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#46229 Re: Zeničani

Post by Tempo »

djelovanje dzonlica je anticivilizacijsko, a moje djelovanje je civilizacijsko.
on je potpuno neuspjesna i nerealizovana osoba koja sticajem okolnosti svoj primitivizam i nepismenst, svoju antiestetiku uspijeva usmjeriti prema vecem broj ljudi. sto bi se reklo, prirodna nepogoda.

nadam se da kad kazes uspjeh, ne mislis na neku zaradu koju je taj tip ostvario drzeci portal i pisuci narucene clanke.
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#46230 Re: Zeničani

Post by belfy »

Tempo wrote: 19/09/2020 15:46 djelovanje dzonlica je anticivilizacijsko, a moje djelovanje je civilizacijsko.
on je potpuno neuspjesna i nerealizovana osoba koja sticajem okolnosti svoj primitivizam i nepismenst, svoju antiestetiku uspijeva usmjeriti prema vecem broj ljudi. sto bi se reklo, prirodna nepogoda.

nadam se da kad kazes uspjeh, ne mislis na neku zaradu koju je taj tip ostvario drzeci portal i pisuci narucene clanke.
naravno da ne mislim. takodjer, mozda si previdio pitanje, a volio bih cuti tvoje misljenje: "drug Tempo, kako bi ti opisao zasto volis Zenicu?"
Last edited by belfy on 19/09/2020 15:49, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66063
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#46231 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Druže život je prekratak, a tvoja pitanja preduga. :-)

Poentirao bih ovako:

Džonlić takav kakav jeste, sa znanjem, referencama i obrazovanjem kakvo ima može postati to što je postao samo u korumpiranom, postkonfliktnom i uništenom društvu, vođenom kleptomansko-mafijaškom organizacijom.

Ovo što sam ja postigao, uz malo sreće i pravog tajminga u životu da ti se stvari poklope na pravi način i dosta rada, truda, zalaganja, borbe, dosta pretrpljene nepravde i poniženja, može se postići u svakoj prosperitetnoj i normalnoj državi, da ih ne nabrajamo sad, prepoznajemo ih po redovima ispred njihovih ambasada.
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#46232 Re: Zeničani

Post by belfy »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 15:49 Druže život je prekratak, a tvoja pitanja preduga. :-)

Poentirao bih ovako:

Džonlić takav kakav jeste, sa znanjem, referencama i obrazovanjem kakvo ima može postati to što je postao samo u korumpiranom, postkonfliktnom i uništenom društvu, vođenom kleptomansko-mafijaškom organizacijom.

Ovo što sam ja postigao, uz malo sreće i pravog tajminga u životu da ti se stvari poklope na pravi način i dosta rada, truda, zalaganja, borbe, dosta pretrpljene nepravde i poniženja, može se postići u svakoj prosperitetnoj i normalnoj državi, da ih ne nabrajamo sad, prepoznajemo ih po redovima ispred njihovih ambasada.
nisu moja pitanja preduga, nego su samo jako dobro ciljana. ovo je vec odgovor koji se moze nazvati dobrim ili barem zadovoljavajucim.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#46233 Re: Zeničani

Post by Tempo »

belfy wrote: 19/09/2020 15:49
Tempo wrote: 19/09/2020 15:46 djelovanje dzonlica je anticivilizacijsko, a moje djelovanje je civilizacijsko.
on je potpuno neuspjesna i nerealizovana osoba koja sticajem okolnosti svoj primitivizam i nepismenst, svoju antiestetiku uspijeva usmjeriti prema vecem broj ljudi. sto bi se reklo, prirodna nepogoda.

nadam se da kad kazes uspjeh, ne mislis na neku zaradu koju je taj tip ostvario drzeci portal i pisuci narucene clanke.
naravno da ne mislim. takodjer, mozda si previdio pitanje, a volio bih cuti tvoje misljenje: "drug Tempo, kako bi ti opisao zasto volis Zenicu?"

a jebo te, ko ce to sad objasnjavat nadugacko i nasiroko...

ljudi iz industrijskih gradova su uvjek imali izrazen lokalpatriotizam. i ja isto. valjda je to to. osim sto sam se rodio u zenici, isao u osnovnu, srednju, prvi put se zaljubio, guzio, izlazio, pio, motorkom ganjo seljake oko derbija...
a zenica je grad koji je prakticno nastao od kasabice, nakon 45. i treba je posmatrati u njenoj sveukupnosti shvatajuci i drustvenoistorijski kontekst svog tog vremena, od 45. do danas.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#46234 Re: Zeničani

Post by Tempo »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 15:49 Druže život je prekratak, a tvoja pitanja preduga. :-)

Poentirao bih ovako:

Džonlić takav kakav jeste, sa znanjem, referencama i obrazovanjem kakvo ima može postati to što je postao samo u korumpiranom, postkonfliktnom i uništenom društvu, vođenom kleptomansko-mafijaškom organizacijom.

Ovo što sam ja postigao, uz malo sreće i pravog tajminga u životu da ti se stvari poklope na pravi način i dosta rada, truda, zalaganja, borbe, dosta pretrpljene nepravde i poniženja, može se postići u svakoj prosperitetnoj i normalnoj državi, da ih ne nabrajamo sad, prepoznajemo ih po redovima ispred njihovih ambasada.
djelovanje dzonlica je anticivilizacijsko, a tvoje djelovanje je civilizacijsko.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#46235 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Jel te stid Bata kada obrises korektan i istinit post?
A govor mrznje ostavljas?

Nemoj biti papčina koja se dokopala pozicije.

Iduci post koji obrises jer se ne slazes sa njim a koji ne krsi pravila ako obrises vrijeme je da se napusti ovaj forum i ako se to desi molim bobija da banuje akaunt da ne bi bio necivilozovan i psovao.
Last edited by Nivelacija on 19/09/2020 16:31, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#46236 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Nivelacija wrote: 19/09/2020 16:29 Jel te stid Bata kada obrises korektan i istinit post?
A govor mrznje ostavljas?

Nemoj biti papčina koja se dokopala pozicije.
Ja sam ti obrisao post. Zato što vrijeđaš sagovornika. Onda će ti Tempo spomenuti porodicu, i eto nas na starom.

A nema povratka na staro.
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#46237 Re: Zeničani

Post by belfy »

Tempo wrote: 19/09/2020 16:14
belfy wrote: 19/09/2020 15:49
Tempo wrote: 19/09/2020 15:46 djelovanje dzonlica je anticivilizacijsko, a moje djelovanje je civilizacijsko.
on je potpuno neuspjesna i nerealizovana osoba koja sticajem okolnosti svoj primitivizam i nepismenst, svoju antiestetiku uspijeva usmjeriti prema vecem broj ljudi. sto bi se reklo, prirodna nepogoda.

nadam se da kad kazes uspjeh, ne mislis na neku zaradu koju je taj tip ostvario drzeci portal i pisuci narucene clanke.
naravno da ne mislim. takodjer, mozda si previdio pitanje, a volio bih cuti tvoje misljenje: "drug Tempo, kako bi ti opisao zasto volis Zenicu?"

a jebo te, ko ce to sad objasnjavat nadugacko i nasiroko...

ljudi iz industrijskih gradova su uvjek imali izrazen lokalpatriotizam. i ja isto. valjda je to to. osim sto sam se rodio u zenici, isao u osnovnu, srednju, prvi put se zaljubio, guzio, izlazio, pio, motorkom ganjo seljake oko derbija...
a zenica je grad koji je prakticno nastao od kasabice, nakon 45. i treba je posmatrati u njenoj sveukupnosti shvatajuci i drustvenoistorijski kontekst svog tog vremena, od 45. do danas.
da, ljudi koji su radili u industriji su vecinski uvijek bili lokalpatriote i to je tacno. i sam sam takav. jesi i ti radio u nekog od zenickih industrija (ako da, u kojoj)?

niko nije trazio nadugacko i nasiroko. moja pitanja su vrlo decidna i konkretna.
Last edited by belfy on 19/09/2020 16:34, edited 1 time in total.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#46238 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

ExNihilo wrote: 19/09/2020 16:30
Nivelacija wrote: 19/09/2020 16:29 Jel te stid Bata kada obrises korektan i istinit post?
A govor mrznje ostavljas?

Nemoj biti papčina koja se dokopala pozicije.
Ja sam ti obrisao post. Zato što vrijeđaš sagovornika. Onda će ti Tempo spomenuti porodicu, i eto nas na starom.

A nema povratka na staro.
Migrant nije uvreda a jalijas jeste?

@bata izvinjavam se.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#46239 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Nivelacija wrote: 19/09/2020 16:32
ExNihilo wrote: 19/09/2020 16:30
Nivelacija wrote: 19/09/2020 16:29 Jel te stid Bata kada obrises korektan i istinit post?
A govor mrznje ostavljas?

Nemoj biti papčina koja se dokopala pozicije.
Ja sam ti obrisao post. Zato što vrijeđaš sagovornika. Onda će ti Tempo spomenuti porodicu, i eto nas na starom.

A nema povratka na staro.
Migrant nije uvreda a jalijas jeste?

@bata izvinjavam se.
Da si se zadržao na "jalijaš" i nisi upustio u psihoanalizu njegove ličnosti, možda bi i prošlo.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#46240 Re: Zeničani

Post by Tempo »

u periodu socijalisticke republike bosne i hercegovine, jedine istinske domovine, grad su napravili i naseljavali migranti. od migranata je stvoren i migranti su ga izgradili. however, ti tadasnji migranti su prevareni i uvuceni u klopku. kada su dosli u zenicu tu su ih cekali kursevi za opismenjavanje, vecernje skole, kulturnoumjetnicka drustva, posao, prave skole, osnovne i srednje, kasnije masinski i metaluski fakulteti, sve u reziji komunistickih civilizatora i prosvetitelja. napravili su kina, pozorista, biblioteke, stadione, dvorane, skole, jos skola, skola u svakom selu u okolini, jos biblioteka, domove kulture, ambulante, jos abulanti, stanove, jos stanova, naselja, jos naselja, jos stanova, ceste, mostove, poste, prodavnice, muzeje, parkove, biciklisticke staze, zeljeznicku stanicu, autobusku stanicu, polet, vatrostalnu, preporod, prim, zeljezaru, rudnike, radio, novine, penzionerske domove, garaze, parkinge, streljane, apoteke, instalacije, izgradnju, komrad, vodovod, grijanje, deponije, razne sportske terene, kupili su odmaraliste u ducama, za djecu zenice, kako pise u opstinskoj odluci o kupovini, napravili su hotel zenit u neumu, haman ima i neka zemlja koju su tek nedavno otkrili da je nasa, a negdje oko makarske valjda, ski lift, planinarske domove, izletiste bistricak, savez izvidjaca i nebrojene druge drustvene organizacije i kolektive. od radioamatera do radnickih savjeta. ia jos pun kurac toga, metalno zenica, ogranci gp bosna, zgp sarajevo, zenicatrans. nema kraja.
sve u svemu, napravili su pitu od govana.
sa danasnjim migrantima je stvar drugacija, da se sad ne upustam u analizu i posljedice vladavine nacionalistickih oligarhija. to je vec druga tema.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#46241 Re: Zeničani

Post by Tempo »

belfy wrote: 19/09/2020 16:31
Tempo wrote: 19/09/2020 16:14
belfy wrote: 19/09/2020 15:49
naravno da ne mislim. takodjer, mozda si previdio pitanje, a volio bih cuti tvoje misljenje: "drug Tempo, kako bi ti opisao zasto volis Zenicu?"

a jebo te, ko ce to sad objasnjavat nadugacko i nasiroko...

ljudi iz industrijskih gradova su uvjek imali izrazen lokalpatriotizam. i ja isto. valjda je to to. osim sto sam se rodio u zenici, isao u osnovnu, srednju, prvi put se zaljubio, guzio, izlazio, pio, motorkom ganjo seljake oko derbija...
a zenica je grad koji je prakticno nastao od kasabice, nakon 45. i treba je posmatrati u njenoj sveukupnosti shvatajuci i drustvenoistorijski kontekst svog tog vremena, od 45. do danas.
da, ljudi koji su radili u industriji su vecinski uvijek bili lokalpatriote i to je tacno. i sam sam takav. jesi i ti radio u nekog od zenickih industrija (ako da, u kojoj)?

niko nije trazio nadugacko i nasiroko. moja pitanja su vrlo decidna i konkretna.
ne ljudi koji su radili u industriji, nego ljudi iz industrijskih gradova.
i ne, nisam radio i ne radim u industriji.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#46242 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Trebamo se svi naći u ZS-u, ispušit lulu mira, popit omanji caddy Nektara i Premingera i zakopat ratne sjekire. Tema je stvarno postala nepodnošljiva.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#46243 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Jimmy McNulty wrote: 19/09/2020 16:38 Trebamo se svi naći u ZS-u, ispušit lulu mira, popit omanji caddy Nektara i Premingera i zakopat ratne sjekire. Tema je stvarno postala nepodnošljiva.
bas je super tema.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#46244 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Jimmy McNulty wrote: 19/09/2020 16:38 Trebamo se svi naći u ZS-u, ispušit lulu mira, popit omanji caddy Nektara i Premingera i zakopat ratne sjekire. Tema je stvarno postala nepodnošljiva.
Bobi časti.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#46245 Re: Zeničani

Post by Tempo »

belfy, ako imas jos koje potpitanje, izvoli, dok imam napad skribomanije.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#46246 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Čiča Gliša :lol:

Prva tura od mene momci. Red je počastit. Neki dan sam se upisao u treću srednju školu. :lol: Cilj mi je da imam najviše završenih srednjih u kantonu. 8-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#46247 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Izbrisano je flejmanje obojice. Nastavite dalje o Zenici, ne jedni o drugima. :bih:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#46248 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Jimmy McNulty wrote: 19/09/2020 16:51 Čiča Gliša :lol:

Prva tura od mene momci. Red je počastit. Neki dan sam se upisao u treću srednju školu. :lol: Cilj mi je da imam najviše završenih srednjih u kantonu. 8-)
Ti piće, Bobi hranu. Pošteno.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3581
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#46249 Re: Zeničani

Post by anex »

Jimmy McNulty wrote: 19/09/2020 16:38 Trebamo se svi naći u ZS-u, ispušit lulu mira, popit omanji caddy Nektara i Premingera i zakopat ratne sjekire. Tema je stvarno postala nepodnošljiva.
Može.
Prva tura na mene ide....
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#46250 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

A onda nas Bata, pošto je multinacionalni menadžer, vodi u onu rozu kuću, što je nedavno spominjao. :lol:
Post Reply