Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#29676 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by stakasa »

Naslovnica wrote: 16/09/2020 15:28
AmirBaa wrote: 16/09/2020 14:38 https://www.index.hr/vijesti/clanak/por ... 14351.aspx

NIsu uvodili represivne kineske mjere, ne preporucuju maske, i trenutno su najbolji u europi. U Francuskoj maske obavezne i vani u nekim podrucjima,a unutra pogotovo, i obaraju rekorde od pocetka pandemije. I da, bosnjo je najgori i najgluplji, ne nosi maske i zato imamo ove brojeve :thumbup:
Jedinu grešku su napravili jer nisu na vrijeme zatvorili i dovoljno zaštitili staračke domove, i u tome su ogleda najveći broj mrtvih. Da toga nije bilo niko im ništa ne bi mogao prigovoriti. Ovo što rade u Swe i kako se ponašaju, to kod nas južnjaka vrele krvi nikada ne bi moglo proći.
Tegnell je za France-24 rekao kako visoka stopa smrtnosti nije povezana s cjelokupnom strategijom, nego s neuspjehom u sprječavanju katastrofalnog širenja virusa u domovima za starije, u kojima se dogodila većina od švedskih 5846 smrtnih slučajeva. "Naravno, nešto je tu pošlo po zlu", rekao je Tegnell.

Vlada je u utorak objavila kako od listopada ukida zabranu posjeta domovima za starije koja je uvedena još 1. travnja. "Rizik je ukinuti zabranu. Želim da sada svatko preuzme odgovornost", rekla je ministrica za socijalna pitanja Lena Hallergren.
Proslo bi bez ikakvih problema. Moze proci i dan danas ako se odluci za tu strategiju. Distanca, peri ruke i ako imas bilo kakve simptome ostani kuci. I to bi bilo to
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29677 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

stakasa wrote: 16/09/2020 15:39
Naslovnica wrote: 16/09/2020 15:28
AmirBaa wrote: 16/09/2020 14:38 https://www.index.hr/vijesti/clanak/por ... 14351.aspx

NIsu uvodili represivne kineske mjere, ne preporucuju maske, i trenutno su najbolji u europi. U Francuskoj maske obavezne i vani u nekim podrucjima,a unutra pogotovo, i obaraju rekorde od pocetka pandemije. I da, bosnjo je najgori i najgluplji, ne nosi maske i zato imamo ove brojeve :thumbup:
Jedinu grešku su napravili jer nisu na vrijeme zatvorili i dovoljno zaštitili staračke domove, i u tome su ogleda najveći broj mrtvih. Da toga nije bilo niko im ništa ne bi mogao prigovoriti. Ovo što rade u Swe i kako se ponašaju, to kod nas južnjaka vrele krvi nikada ne bi moglo proći.
Tegnell je za France-24 rekao kako visoka stopa smrtnosti nije povezana s cjelokupnom strategijom, nego s neuspjehom u sprječavanju katastrofalnog širenja virusa u domovima za starije, u kojima se dogodila većina od švedskih 5846 smrtnih slučajeva. "Naravno, nešto je tu pošlo po zlu", rekao je Tegnell.

Vlada je u utorak objavila kako od listopada ukida zabranu posjeta domovima za starije koja je uvedena još 1. travnja. "Rizik je ukinuti zabranu. Želim da sada svatko preuzme odgovornost", rekla je ministrica za socijalna pitanja Lena Hallergren.
Proslo bi bez ikakvih problema. Moze proci i dan danas ako se odluci za tu strategiju. Distanca, peri ruke i ako imas bilo kakve simptome ostani kuci. I to bi bilo to
I ko bi se u BiH tako ponasao? Mi da drzimo distancu? Pa na obiljezenim mjestima u supermarketu ili prevozu to nismo u stanju. Koliko ljudi u Svedskoj znas da zivi s roditeljima? Koliko ljudi u BiH znas da zivi u zajednickom domacinstvu sa starijim?
Jesmo li kao nacija (mislim na BiH) drustveni ili vise individualci?
Eno neki dan momak pise da ih je sve zeznuo neki "bez kojeg bi firma propala" koji je 5 dana dolazio bolestan na posao. Znas koliko takvih primjera i mimo korone znam. "Hajd ti sine u skolu nije ti nista". "Nema veze sto nisi dobar hajd ti opet dodji na posao" i slicno.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#29678 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by stakasa »

Mogy87 wrote: 16/09/2020 15:46
I ko bi se u BiH tako ponasao? Mi da drzimo distancu? Pa na obiljezenim mjestima u supermarketu ili prevozu to nismo u stanju. Koliko ljudi u Svedskoj znas da zivi s roditeljima? Koliko ljudi u BiH znas da zivi u zajednickom domacinstvu sa starijim?
Jesmo li kao nacija (mislim na BiH) drustveni ili vise individualci?
Eno neki dan momak pise da ih je sve zeznuo neki "bez kojeg bi firma propala" koji je 5 dana dolazio bolestan na posao. Znas koliko takvih primjera i mimo korone znam. "Hajd ti sine u skolu nije ti nista". "Nema veze sto nisi dobar hajd ti opet dodji na posao" i slicno.
Silom prilika sam vecinu ljeta proveo u BiH i okolini (dnevni odlasci na kupanje u Hrvatskoj). Eto recimo pola ljeta u Svedskoj pola dole. Hocu da kazem da sam zivio i jedno i drugo, da mogu uporediti i utisak koji se namece, s nokta, je da se u BiH ljudi puno bolje pridrzavaju. Prije svega te distance po supermarketima ili prevozu.
To o domacinstvima sa vise generacija nije relevantno, eto ovi ovde ne zive pa im je uslo u domove i pokosilo. Manje bi da su kuci s djecom i unucima bili.
Ne prave kardinalne greske kao na primjer svadbe u zatvorenim prostorijama, drzava pokriva izostanke s posla a djeca nikad nisu prekidala odlaske u skolu.
Mit je da su BiH gradani nedisciplinovani. Gonjeni strahom u aprilu su pokazali nivo poslusnosti o kojima ostali mogu samo sanjat.
Naslovnica
Posts: 27899
Joined: 20/03/2013 15:38

#29679 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Ali_G wrote: 16/09/2020 15:33 Ne znam kako se postavlja slika, al kod Svedjana 5k umrlih je bilo iznad 70godina (najveca smrtnost 80-89). Ispod 70 su imali 600 (od toga 550 iznad 50god). Podaci su nekad od kraja jula.
Ti brojevi i procenti su upravo zbog greške koje su napravili sa staračkim domovima.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29680 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@stakasa Hvala za osvrt. Korisno je procitati iskustvo nekoga ko je bio i tamo i ovamo :)
Slazem se da su staracki domovi najgori moguci scenario. Ali je itekako olakotna okolnost Svedskoj sto u gradovima preko 40% ljudi zivi samo i sto imaju dosta ekspata koji su porodice ostavili u maticnim zemljama. Ti su ljudi prakticno u izolaciji.
Znamo da se virus siri u "kucnoj atmosferi" i ako imas porodice od vise generacija eto ti rizika. Nisam to rekla ja, vec to epidemiolozi smatraju relevantnim.
Iako sam najveci "protivnik" "svedskog modela" (mislim na onaj pocetni) sto se da primijetiti iz mog pisanja (mislim da sam i s tobom ulazila u diskusiju) mjere koje su uveli nakon revizije strategije uz njihov mentalitet su odgovarajuce. Ovdje na forumu kruzi urbana legenda da u Svedskoj nema nikakvih mjera sto jednostavno nije istina.
splinter
Posts: 7428
Joined: 08/10/2011 12:28

#29681 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

@Mogy87
Pa Evropska unija je izdala krajem juna preporuke o davanju i uzorkovanju plazme donora rekovalscenata
Situacija je takva da trenutno ne postoje čvrsti naučnii dokazi koji bi primijenili strogu granicu za neutralizirajuća Vrijednosti antitjela i titar se razlikuju ovisno vrsti analize i precizna korelacija s kliničkom učinkovitošću nije dokazana.
Postoje različiti sistemi za kvantificiranje nivoa antitijela. Pozitivni testovi na IgG, IgM i IgA općenito se opisuju kao> 1,0 proizvoljne jedinice / ml ili AU / ml. Vrijednosti za IgG antitijela> 6,5 AU / mL odgovaraju titru antitijela od> 1: 320, a vrijednosti IgG> 20 AU / mL odgovaraju titrima> 1: 1000. FDA je preporučila titar IgG protutijela> 1: 320 kao prag za određivanje treba li pacijentu koristiti rekonvalescentnu plazmu.
Ovisno o vrstiv analize koristi se i slijedi klinički protokol tako da svaki program treba uspostaviti vlastitu politiku.
Općenito, trebalo bi proći 28 dana od potpunog oporavka ili završetka preventivne izolacije.
Razlike koje se dobijaju u rezultatu vrijednosti antitjela ( ECLIA i CMIA metod ) su prije svega nastale su usljed kalibracija jer oba proizvođača Abbot i Rosche zadržavaju neke svoje specifičnosti.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#29682 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by stakasa »

Naslovnica wrote: 16/09/2020 16:01
Ali_G wrote: 16/09/2020 15:33 Ne znam kako se postavlja slika, al kod Svedjana 5k umrlih je bilo iznad 70godina (najveca smrtnost 80-89). Ispod 70 su imali 600 (od toga 550 iznad 50god). Podaci su nekad od kraja jula.
Ti brojevi i procenti su upravo zbog greške koje su napravili sa staračkim domovima.
Da, to je katastrofalna greska i tu ih nista ne moze oprat. Ostalo su meni se cini dobro uradili. Bio je ogroman peak u aprilu i maju sto se tice smrtnosti, puno veca nego proteklih godina u to vrijeme a sada je "podsmrtnost", manje se umire nego inace. Grubo receno, umrlo sto je bilo na putu.
E sada, postoje teorije kao na primjer ovaj Daddy kol da su oni to namjerno pobili sto je van svake pameti.
Tema je corona u BiH ali ne bi bilo mahnito razmotrit ovu strategiju koja je negdje drugo vec isprobana, konkretno u Svedskoj
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#29683 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by stakasa »

Mogy87 wrote: 16/09/2020 16:06 @stakasa Hvala za osvrt. Korisno je procitati iskustvo nekoga ko je bio i tamo i ovamo :)
Slazem se da su staracki domovi najgori moguci scenario. Ali je itekako olakotna okolnost Svedskoj sto u gradovima preko 40% ljudi zivi samo i sto imaju dosta ekspata koji su porodice ostavili u maticnim zemljama. Ti su ljudi prakticno u izolaciji.
Znamo da se virus siri u "kucnoj atmosferi" i ako imas porodice od vise generacija eto ti rizika. Nisam to rekla ja, vec to epidemiolozi smatraju relevantnim.
Iako sam najveci "protivnik" "svedskog modela" (mislim na onaj pocetni) sto se da primijetiti iz mog pisanja (mislim da sam i s tobom ulazila u diskusiju) mjere koje su uveli nakon revizije strategije uz njihov mentalitet su odgovarajuce. Ovdje na forumu kruzi urbana legenda da u Svedskoj nema nikakvih mjera sto jednostavno nije istina.
Prvo ti ekspati, to je mizeran, zanemarljiv procenat stanovnistva. Uopste nije za rasprave.
Drugo, nije bilo revizije strategije. I to je snaga ovog koncepta - ono sto se je zacrtalo pocetkom marta nije se vise mjenjalo. Ok, stalno se osluskuje i pomalo koriguje, i dalje ce se korigovat, ali ugrubo je to to, sto je tada receno i sto je tada vazilo vazi i sad.
Ne raspamecuje se narod stalnim promjenama
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#29684 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 16/09/2020 16:06 @stakasa Hvala za osvrt. Korisno je procitati iskustvo nekoga ko je bio i tamo i ovamo :)
Slazem se da su staracki domovi najgori moguci scenario. Ali je itekako olakotna okolnost Svedskoj sto u gradovima preko 40% ljudi zivi samo i sto imaju dosta ekspata koji su porodice ostavili u maticnim zemljama. Ti su ljudi prakticno u izolaciji.
Znamo da se virus siri u "kucnoj atmosferi" i ako imas porodice od vise generacija eto ti rizika. Nisam to rekla ja, vec to epidemiolozi smatraju relevantnim.
Iako sam najveci "protivnik" "svedskog modela" (mislim na onaj pocetni) sto se da primijetiti iz mog pisanja (mislim da sam i s tobom ulazila u diskusiju) mjere koje su uveli nakon revizije strategije uz njihov mentalitet su odgovarajuce. Ovdje na forumu kruzi urbana legenda da u Svedskoj nema nikakvih mjera sto jednostavno nije istina.
Mislim da previše mistifikuješ švedski mentalitet. Svi tamo imamo prijatelje i familiju i vidimo da to baš i nije tako kako predstavljaš. Neke priče o dobrovoljnim samoizolacijama padnu u vodu bukvalno kada se prvi put proguglaju slike iz Švedske iz ovog perioda ili pogleda face nekoga ko tamo živi. Takođe, zar zaista misliš da mladi ljudi koji su u Švedskoj (šdedjani ili ne) sami sjede u samoizolaciji već 6 mjeseci ? Ono, ništa izlasci, klubovi, druženja, ljubavni partneri nego samo samoizolacija ? Jašta radi.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#29685 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by stakasa »

kox wrote: 16/09/2020 16:13
Mogy87 wrote: 16/09/2020 16:06 @stakasa Hvala za osvrt. Korisno je procitati iskustvo nekoga ko je bio i tamo i ovamo :)
Slazem se da su staracki domovi najgori moguci scenario. Ali je itekako olakotna okolnost Svedskoj sto u gradovima preko 40% ljudi zivi samo i sto imaju dosta ekspata koji su porodice ostavili u maticnim zemljama. Ti su ljudi prakticno u izolaciji.
Znamo da se virus siri u "kucnoj atmosferi" i ako imas porodice od vise generacija eto ti rizika. Nisam to rekla ja, vec to epidemiolozi smatraju relevantnim.
Iako sam najveci "protivnik" "svedskog modela" (mislim na onaj pocetni) sto se da primijetiti iz mog pisanja (mislim da sam i s tobom ulazila u diskusiju) mjere koje su uveli nakon revizije strategije uz njihov mentalitet su odgovarajuce. Ovdje na forumu kruzi urbana legenda da u Svedskoj nema nikakvih mjera sto jednostavno nije istina.
Mislim da previše mistifikuješ švedski mentalitet. Svi tamo imamo prijatelje i familiju i vidimo da to baš i nije tako kako predstavljaš. Neke priče o dobrovoljnim samoizolacijama padnu u vodu bukvalno kada se prvi put proguglaju slike iz Švedske iz ovog perioda ili pogleda face nekoga ko tamo živi. Takođe, zar zaista misliš da mladi ljudi koji su u Švedskoj (šdedjani ili ne) sami sjede u samoizolaciji već 6 mjeseci ? Ono, ništa izlasci, klubovi, druženja, ljubavni partneri nego samo samoizolacija ? Jašta radi.
Jednom davno smo se mogy i ja raspravljali upravo u vezi ovog mentaliteta, evo sad se sjetih. I sjecam se da se je na kraju predala :D , ali jok, takticko povlacenje, samo cekam da se na Ibsena opet vrati :D
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#29686 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

kox wrote: 16/09/2020 16:13
Mogy87 wrote: 16/09/2020 16:06 @stakasa Hvala za osvrt. Korisno je procitati iskustvo nekoga ko je bio i tamo i ovamo :)
Slazem se da su staracki domovi najgori moguci scenario. Ali je itekako olakotna okolnost Svedskoj sto u gradovima preko 40% ljudi zivi samo i sto imaju dosta ekspata koji su porodice ostavili u maticnim zemljama. Ti su ljudi prakticno u izolaciji.
Znamo da se virus siri u "kucnoj atmosferi" i ako imas porodice od vise generacija eto ti rizika. Nisam to rekla ja, vec to epidemiolozi smatraju relevantnim.
Iako sam najveci "protivnik" "svedskog modela" (mislim na onaj pocetni) sto se da primijetiti iz mog pisanja (mislim da sam i s tobom ulazila u diskusiju) mjere koje su uveli nakon revizije strategije uz njihov mentalitet su odgovarajuce. Ovdje na forumu kruzi urbana legenda da u Svedskoj nema nikakvih mjera sto jednostavno nije istina.
Mislim da previše mistifikuješ švedski mentalitet. Svi tamo imamo prijatelje i familiju i vidimo da to baš i nije tako kako predstavljaš. Neke priče o dobrovoljnim samoizolacijama padnu u vodu bukvalno kada se prvi put proguglaju slike iz Švedske iz ovog perioda ili pogleda face nekoga ko tamo živi. Takođe, zar zaista misliš da mladi ljudi koji su u Švedskoj (šdedjani ili ne) sami sjede u samoizolaciji već 6 mjeseci ? Ono, ništa izlasci, klubovi, druženja, ljubavni partneri nego samo samoizolacija ? Jašta radi.
meni frend iz malmea palio video sa bazena i grada gdje budu kafici...nikakve distance, nikakve maske, ljudi zive skroz normalno...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29687 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Kolege prebacila sam raspravu na ispravnu temu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29688 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

splinter wrote: 16/09/2020 16:07 @Mogy87
Pa Evropska unija je izdala krajem juna preporuke o davanju i uzorkovanju plazme donora rekovalscenata
Situacija je takva da trenutno ne postoje čvrsti naučnii dokazi koji bi primijenili strogu granicu za neutralizirajuća Vrijednosti antitjela i titar se razlikuju ovisno vrsti analize i precizna korelacija s kliničkom učinkovitošću nije dokazana.
Postoje različiti sistemi za kvantificiranje nivoa antitijela. Pozitivni testovi na IgG, IgM i IgA općenito se opisuju kao> 1,0 proizvoljne jedinice / ml ili AU / ml. Vrijednosti za IgG antitijela> 6,5 AU / mL odgovaraju titru antitijela od> 1: 320, a vrijednosti IgG> 20 AU / mL odgovaraju titrima> 1: 1000. FDA je preporučila titar IgG protutijela> 1: 320 kao prag za određivanje treba li pacijentu koristiti rekonvalescentnu plazmu.
Ovisno o vrstiv analize koristi se i slijedi klinički protokol tako da svaki program treba uspostaviti vlastitu politiku.
Općenito, trebalo bi proći 28 dana od potpunog oporavka ili završetka preventivne izolacije.
Razlike koje se dobijaju u rezultatu vrijednosti antitjela ( ECLIA i CMIA metod ) su prije svega nastale su usljed kalibracija jer oba proizvođača Abbot i Rosche zadržavaju neke svoje specifičnosti.
Hvala puno. Kad uhvatis vremena: ti ne mislis da je ovo neka revolucija jer ne postoje konkretni dokazi ili je ipak dobar pokusaj da idemo u tom smijeru?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29689 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Mogy87 wrote: 16/09/2020 14:52 Na ovo su paznju skretali pojedini forumasi:

"Šest kantona bilježi više od 30 slučajeva na 100.000 stanovnika. Među njima najveću incidencu bilježe tri kantona, to su HNK sa 159 slučajeva na 100.000 stanovnika Kanton 10 sa 108 slučajeva i najgori je ZHK sa 202 stanovnika na 100.000 stanovnika", kazao je Musa.

Savjetnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez kazao je da će zbog ovakve situacije tražiti od Federalne uprave civilne zaštite da ponovo proglase stanje nesreće u entitetu.

"Teška je i vrlo ozbiljna situacija u ZHK i HNK, kapaciteti se proširuju da bi primili oboljele što izaziva zabrinutost. Analizirali smo razloge i uglavnom je to povratak sa godišnjih odmora, a još više nepoštivanje mjera. Očigledno je da se ni nadzor nije radio koliko treba i sad imamo jednu ozbiljnu situaciju", poručio je Čerkez.

Iako Krizni štab smatra da se treba proglasiti stanje prirodne nesreće, kažu da nemaju planova o pojačavanju restriktivnih mjera, odnosno da neće biti donošenja novih mjera.
@TESLA_EDISON procitaj posljednji pasus. O kakvom lockdownu pricas?
@bunk prakticno nista novo za nas.
User avatar
Edin H.
Posts: 46993
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#29691 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

zemomak wrote: 16/09/2020 00:30
Edin H. wrote: 15/09/2020 23:40
zemomak wrote: 15/09/2020 20:14

mislim da je bilo kakva operacija u tim godinama visoko rizicna i sumnjam da bi ga uopste operisali...
A hip replacement is a common type of surgery where a damaged hip joint is replaced with an artificial one (known as an implant).

Adults of any age can be considered for a hip replacement, although most are done on people between the ages of 60 and 80.

A modern artificial hip joint is designed to last for at least 15 years. Most people have a significant reduction in pain and improvement in their range of movement.

https://www.nhs.uk/conditions/hip-replacement/

Dakle rutinska operacija, bilo koja osoba bez obzira na godine se moze razmotriti za operaciju, premda se operacija najcesce radi na osobama koje su izmedju 60 - 80 godina.
nisam htio ovo da pisem ali eto, u mene je rahmetli djed slomio nogu u kuku (udario ga lik autom dok je isao u rikverc) i zavrsio u bolnici, nisu ga htjeli operisat ne znam iz kojeg razloga tačno dal zbog godina (88) ili zbog srčanih problema (pio je ono sto ide pod jezik)...nakon 3 sedmice je i preselio...a to je bilo prije 5 godina...to je bilo kod nas, mozda je na zapadu drugačije....
Hvala sto si napisao, i ne mislim da bi bilo drugacije u slucaju tvog rahmetli djeda, jer je bio u poodmaklim godinama sa srcanim problemom i u skladu je sa gore napisanim.

Svaki slucaj je individualan, ali sustina je da ne mozemo ljude otpisivati samo za to sto su u poodmaklim godinama i smatrati da je njihov zivot nebitan sa logikom: "Haj' sta ima veze sto je umro od korone (ne odnosi se na tvog djeda), ionako bi umro".
Mnogi od onih koji su preminuli bi zivjeli jos dugo u adekvatan lijecninki tretman da nije bilo korone.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#29692 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

AmirBaa wrote: 16/09/2020 14:38 I da, bosnjo je najgori i najgluplji, ne nosi maske i zato imamo ove brojeve :thumbup:
Tačno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#29693 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Mogy87 wrote: 16/09/2020 12:19 Znaci istina je. @banjaluka078 hvala za informaciju. Mene jako raduje ova vijest (naravno ne cinjenica da je mlada osoba lose) vec da se pokusavaju neke nove metode lijecenja i kod nas. Stoji da nemamo bas cvrste dokaze vezano za efikasnost, ali vrijedi pokusati :thumbup:
Izgleda da to ipak nije zvaničan protokol. Moguće da je situacija tako loša da su odlučili pokušati i ono što do sada nisu probali.

https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... mom/621727
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#29694 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by vjesticanametli »

stakasa wrote: 16/09/2020 15:56
Mogy87 wrote: 16/09/2020 15:46
I ko bi se u BiH tako ponasao? Mi da drzimo distancu? Pa na obiljezenim mjestima u supermarketu ili prevozu to nismo u stanju. Koliko ljudi u Svedskoj znas da zivi s roditeljima? Koliko ljudi u BiH znas da zivi u zajednickom domacinstvu sa starijim?
Jesmo li kao nacija (mislim na BiH) drustveni ili vise individualci?
Eno neki dan momak pise da ih je sve zeznuo neki "bez kojeg bi firma propala" koji je 5 dana dolazio bolestan na posao. Znas koliko takvih primjera i mimo korone znam. "Hajd ti sine u skolu nije ti nista". "Nema veze sto nisi dobar hajd ti opet dodji na posao" i slicno.
Silom prilika sam vecinu ljeta proveo u BiH i okolini (dnevni odlasci na kupanje u Hrvatskoj). Eto recimo pola ljeta u Svedskoj pola dole. Hocu da kazem da sam zivio i jedno i drugo, da mogu uporediti i utisak koji se namece, s nokta, je da se u BiH ljudi puno bolje pridrzavaju. Prije svega te distance po supermarketima ili prevozu.
To o domacinstvima sa vise generacija nije relevantno, eto ovi ovde ne zive pa im je uslo u domove i pokosilo. Manje bi da su kuci s djecom i unucima bili.
Ne prave kardinalne greske kao na primjer svadbe u zatvorenim prostorijama, drzava pokriva izostanke s posla a djeca nikad nisu prekidala odlaske u skolu.
Mit je da su BiH gradani nedisciplinovani. Gonjeni strahom u aprilu su pokazali nivo poslusnosti o kojima ostali mogu samo sanjat.
Bome i ja....u zadnja 3 mj bila u bih cro slo i de gdje zivim.....niko osim svaba se ne pridrzava.....u hr samo da se izvuce nesto od ono malo turista.....slo onako....SA uzas pune kafane maske sprdancija oko lakta :run: u bus trola tram uzaaaaas i to sve oni matori....maske ispod nosa il stave da uDZu pa onda na sva zvona prde ma skiniiiii guschiiiii.....
Naslovnica
Posts: 27899
Joined: 20/03/2013 15:38

#29695 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Krivulja u BiH se odavno stabilizovala i ide lagano prema dole.
Nema vise "lockdowna", dzaba se dize panika.
8-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#29696 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by _BataZiv_0809 »

U martu i aprilu smo bili topić nema šta. Ovo sad kako ko i kako gdje, dosta stihijski.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#29697 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DEMONIKA »

vjesticanametli wrote: 16/09/2020 22:19
stakasa wrote: 16/09/2020 15:56
Mogy87 wrote: 16/09/2020 15:46
I ko bi se u BiH tako ponasao? Mi da drzimo distancu? Pa na obiljezenim mjestima u supermarketu ili prevozu to nismo u stanju. Koliko ljudi u Svedskoj znas da zivi s roditeljima? Koliko ljudi u BiH znas da zivi u zajednickom domacinstvu sa starijim?
Jesmo li kao nacija (mislim na BiH) drustveni ili vise individualci?
Eno neki dan momak pise da ih je sve zeznuo neki "bez kojeg bi firma propala" koji je 5 dana dolazio bolestan na posao. Znas koliko takvih primjera i mimo korone znam. "Hajd ti sine u skolu nije ti nista". "Nema veze sto nisi dobar hajd ti opet dodji na posao" i slicno.
Silom prilika sam vecinu ljeta proveo u BiH i okolini (dnevni odlasci na kupanje u Hrvatskoj). Eto recimo pola ljeta u Svedskoj pola dole. Hocu da kazem da sam zivio i jedno i drugo, da mogu uporediti i utisak koji se namece, s nokta, je da se u BiH ljudi puno bolje pridrzavaju. Prije svega te distance po supermarketima ili prevozu.
To o domacinstvima sa vise generacija nije relevantno, eto ovi ovde ne zive pa im je uslo u domove i pokosilo. Manje bi da su kuci s djecom i unucima bili.
Ne prave kardinalne greske kao na primjer svadbe u zatvorenim prostorijama, drzava pokriva izostanke s posla a djeca nikad nisu prekidala odlaske u skolu.
Mit je da su BiH gradani nedisciplinovani. Gonjeni strahom u aprilu su pokazali nivo poslusnosti o kojima ostali mogu samo sanjat.
Bome i ja....u zadnja 3 mj bila u bih cro slo i de gdje zivim.....niko osim svaba se ne pridrzava.....u hr samo da se izvuce nesto od ono malo turista.....slo onako....SA uzas pune kafane maske sprdancija oko lakta :run: u bus trola tram uzaaaaas i to sve oni matori....maske ispod nosa il stave da uDZu pa onda na sva zvona prde ma skiniiiii guschiiiii.....
lol
jes skinula
gući
obišla si haman zemalja a maske stavila osim u đep nisi :mrgreen:
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#29698 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DEMONIKA »

splinter wrote: 16/09/2020 16:07
Pa Evropska unija je izdala krajem juna preporuke o davanju i uzorkovanju plazme donora rekovalscenata
Situacija je takva da trenutno ne postoje čvrsti naučnii dokazi koji bi primijenili strogu granicu za neutralizirajuća Vrijednosti antitjela i titar se razlikuju ovisno vrsti analize i precizna korelacija s kliničkom učinkovitošću nije dokazana.
Postoje različiti sistemi za kvantificiranje nivoa antitijela. Pozitivni testovi na IgG, IgM i IgA općenito se opisuju kao> 1,0 proizvoljne jedinice / ml ili AU / ml. Vrijednosti za IgG antitijela> 6,5 AU / mL odgovaraju titru antitijela od> 1: 320, a vrijednosti IgG> 20 AU / mL odgovaraju titrima> 1: 1000. FDA je preporučila titar IgG protutijela> 1: 320 kao prag za određivanje treba li pacijentu koristiti rekonvalescentnu plazmu.
Ovisno o vrstiv analize koristi se i slijedi klinički protokol tako da svaki program treba uspostaviti vlastitu politiku.
Općenito, trebalo bi proći 28 dana od potpunog oporavka ili završetka preventivne izolacije.
Razlike koje se dobijaju u rezultatu vrijednosti antitjela ( ECLIA i CMIA metod ) su prije svega nastale su usljed kalibracija jer oba proizvođača Abbot i Rosche zadržavaju neke svoje specifičnosti.
hvala za sve tvoje postove i osvrte
splinter
Posts: 7428
Joined: 08/10/2011 12:28

#29699 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

@DEMONIKA
Hvala i tebi što pročitaš. Za dan dva ću postaviti link za jedan članak koji upravo radim a vezano za odnos korone i gripe uz analizu efikasnosti vakcinacije protiv gripe prema dostupnim podacima.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#29700 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

vjesticanametli wrote: 16/09/2020 22:19
stakasa wrote: 16/09/2020 15:56
Mogy87 wrote: 16/09/2020 15:46
I ko bi se u BiH tako ponasao? Mi da drzimo distancu? Pa na obiljezenim mjestima u supermarketu ili prevozu to nismo u stanju. Koliko ljudi u Svedskoj znas da zivi s roditeljima? Koliko ljudi u BiH znas da zivi u zajednickom domacinstvu sa starijim?
Jesmo li kao nacija (mislim na BiH) drustveni ili vise individualci?
Eno neki dan momak pise da ih je sve zeznuo neki "bez kojeg bi firma propala" koji je 5 dana dolazio bolestan na posao. Znas koliko takvih primjera i mimo korone znam. "Hajd ti sine u skolu nije ti nista". "Nema veze sto nisi dobar hajd ti opet dodji na posao" i slicno.
Silom prilika sam vecinu ljeta proveo u BiH i okolini (dnevni odlasci na kupanje u Hrvatskoj). Eto recimo pola ljeta u Svedskoj pola dole. Hocu da kazem da sam zivio i jedno i drugo, da mogu uporediti i utisak koji se namece, s nokta, je da se u BiH ljudi puno bolje pridrzavaju. Prije svega te distance po supermarketima ili prevozu.
To o domacinstvima sa vise generacija nije relevantno, eto ovi ovde ne zive pa im je uslo u domove i pokosilo. Manje bi da su kuci s djecom i unucima bili.
Ne prave kardinalne greske kao na primjer svadbe u zatvorenim prostorijama, drzava pokriva izostanke s posla a djeca nikad nisu prekidala odlaske u skolu.
Mit je da su BiH gradani nedisciplinovani. Gonjeni strahom u aprilu su pokazali nivo poslusnosti o kojima ostali mogu samo sanjat.
Bome i ja....u zadnja 3 mj bila u bih cro slo i de gdje zivim.....niko osim svaba se ne pridrzava.....u hr samo da se izvuce nesto od ono malo turista.....slo onako....SA uzas pune kafane maske sprdancija oko lakta :run: u bus trola tram uzaaaaas i to sve oni matori....maske ispod nosa il stave da uDZu pa onda na sva zvona prde ma skiniiiii guschiiiii.....
Majke mi,ja ne mogu vjerovati kad mi kazu, kod nas se ljudi pridrzavaju mjera... Pitam se, kako bi bilo da se ne pridrzavaju?
Na forumu citam pridrzavaju se, odem dole 10 dana vidim nesto suprotno...
Locked