Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#31801 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 07/09/2020 08:02
Naslovnica wrote: 07/09/2020 02:13
Mogy87 wrote: 06/09/2020 23:29
Na kojim je nuspojava (jedna je rijec) navedena smrt?
Zasto ne komentarises glupost koju si izvalio koju je lako pobiti sa dva klika?
Znas li nuspojave paracetamola? E tu izmedju ostalog stoji smrt. Dajes li djetetu paracetamol kad ima temperturu?
S jednom fundamentaljom razlikom...
Kod paracetamola imaš izbor da li da ga upotrijebiš ili ne (pa makar to značilo i smrt), a vakcinacija je mandatorna (bez obzira na posljedice).
;-)
Ja lično bih voljela da nije obavezna. Da, po uzoru na zemlje Zapadne i Sjeverne Evrope koje imaju izrazito visoke obuhvate vakcinacije, je narod prosvijećen i obrazovan dovoljno da mu obaveza ne treba.
Evo ti si očit primjer. Ja sam postavila nuspojave "najzloglasnije" od svih vakcina. Ti ih nisi ni otvorio. Da jesi uočio bi da su ozbiljne nuspojave izrazito rijetke, a vakcina je u primjeni već 60tak godina.
Znači na jednoj strani je 99,99% svih ljekara na svijetu (koji podržavaju vakcinaciju), a na drugoj par osoba (koji itekako dobro zarađuju na "alternativi"). Osoba koja je pokrenula ovu priču priznala da je lažirala istraživanje i ovome se svemu smije iz svoje višemilionske vile dok izlazi s manekenkama. I ti odlučiš da vjeruješ ovom drugom. Nama kažete da smo "paničari", a vi vjerujete da se 99,99% ljekara urotilo da nam otruju djecu?
Takav pristup doveo je do epidemije morbila u FBiH prošle godine (majke malo gledale YT, kolegica joj rekla ne valja vakcina i slično). E onda je došlo iz guzice u glavu i za par mjeseci je vakcinacijski obuhvat u Sarajevu skočio sa 50% na 94%. Djeca su se bukvalno masovno vakcinisala. Gdje su te silne nuspojave? Mali je ovo grad čulo bi se nešto.

I još jedna fundamentalna činjenica: dijete ima pravo na zdravlje neovisno od mišljenja roditelja. Da se, ne daj Bože, dijete razboli i od bolesti umre, a moglo je biti spašeno medicinskim tretmanom ti roditelji idu u zatvor, bez obzira na njihova uvjerenja. Ali mi smo još na plemenskom "Ja sam ga rodila/napravio, ja ću ga ubit'".

I da pokušam se vratiti na temu: vakcina za COVID kad/ako bude u upotrebi biće elektivna. Znači ja koja želim ću se vakcinisati, ti koji ne želiš nećeš. Zašto ti/vam to predstavlja problem?
Znači ja koja želim ću se vakcinisati, ti koji ne želiš nećeš. Zašto ti/vam to predstavlja problem?
Nemoj izvrtati ono što sam rekao. Vakciniši se ti koliko hoćeš puta, meni to ne predstavlja nikakav problem, dokle god meni kaznenom politikom ne namećeš da se obavezno moram vakcinisati. Shvataš li to. Boli me briga za tebe, radi od svog života i zdravlja što želiš.
Nema potrebe da ti meni postavljaš bilo kakve nuspojave najzloglasnije vakcine.
Moje oboje djece su bili redovno vakcinisani, do momenta kada mi je jedno od djece nakon vakcinacije završilo u kolima hitne pomoći a nakon toga 7 dana na pedijatriji, a drugo je imalo takvu reakciju da smo nakon toga odlučili da je dosta vakcinacije u ovom sistemu i sa vakcinama koje se nama kao korumpiranoj zemlji trećeg svijeta serviraju. Na moje pitanje da se djeca vakcinišu privatno ili u Njemačkoj, rečeno nam je da ne dolazi u obzir i da je jedina validna vakcinacija i ona koja će se "pikati" ona vakcina koja se primi u DZ.
Nije mene toliko strah vakcina renomiranih proizvođača koliko onih koje su ubačene preko tendera, a koje su upitne kvalitete.
Evo, jedno sasvim normalno pitanje...da li bi se ti vakcinisala ovom ruskom vakcinom?
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#31802 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Moj rodjak fasovo morbile u cetrdesetoj godini.. Jedva zivu glavu izvukao.. Posljedice osjeca i danas, dvije godine posle..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31803 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@Naslovnica Da krenem od kraja: Ne, ne bih se vakcinisala ruskom vakcinom jer nije prošla faze ispitivanja i nije dokazano na velikom uzorku da je sigurna i efikasna. Također, čvrsto vjerujem da vakcinacija bilo kojom drugom COVID vakcinom neće biti obavezna.

Najiskrenije, jako mi je žao što ste prošli kroz to traumatično iskustvo.

Sad se već bolje razumijemo jer to što pišeš ima smisla. Tako nam je i sa drugim vrstama lijekova, nažalost.
Tvoja su djeca veća, koliko sam razumjela. Tada su u kalendaru bile vakcine koje su imale češće nuspojave. Protokom vremena, jedna za drugom te vakcine su otpadale i sad se zaista koriste one renomiranih svjetskih proizvođača koji se mogu nabrojati na prste jedne ruke. Ko "pobijedi" na tenderu javno je dostupan podatak i koga zanima može lako provjeriti. A razumijem da tebi džaba pišem, jer koga jednom opeče...i sasvim je normalno da imaš taj stav.
Jako me čudi tvrd stav u domu zdravlja, s obzirom na to da je moje dijete, igrom slučaja, jedan od 4 pentaxima koliko se prima primilo u inostranstvu. Samo smo donijeli potvrdu od pedijatra i bez problema upisali u karton. Ali moguće je da je to "kako se kome navrne" kao dosta stvari kod nas.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#31804 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 07/09/2020 08:33 @Naslovnica Da krenem od kraja: Ne, ne bih se vakcinisala ruskom vakcinom jer nije prošla faze ispitivanja i nije dokazano na velikom uzorku da je sigurna i efikasna. Također, čvrsto vjerujem da vakcinacija bilo kojom drugom COVID vakcinom neće biti obavezna.

Najiskrenije, jako mi je žao što ste prošli kroz to traumatično iskustvo.

Sad se već bolje razumijemo jer to što pišeš ima smisla. Tako nam je i sa drugim vrstama lijekova, nažalost.
Tvoja su djeca veća, koliko sam razumjela. Tada su u kalendaru bile vakcine koje su imale češće nuspojave. Protokom vremena, jedna za drugom te vakcine su otpadale i sad se zaista koriste one renomiranih svjetskih proizvođača koji se mogu nabrojati na prste jedne ruke. Ko "pobijedi" na tenderu javno je dostupan podatak i koga zanima može lako provjeriti. A razumijem da tebi džaba pišem, jer koga jednom opeče...i sasvim je normalno da imaš taj stav.
Jako me čudi tvrd stav u domu zdravlja, s obzirom na to da je moje dijete, igrom slučaja, jedan od 4 pentaxima koliko se prima primilo u inostranstvu. Samo smo donijeli potvrdu od pedijatra i bez problema upisali u karton. Ali moguće je da je to "kako se kome navrne" kao dosta stvari kod nas.
:thumbup:
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#31805 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saale »

Naka me malaksalost opucala prije par dana, groznica i hladan znoj izbijao iz mene, kazu CORONA , malo poležao,bubo paracetamol,C vitamin, i naklofen, poslje 4 dana dobar ko hljeb :D

PS TEŽE SAM GRIPU ZNAO PREBOLAVAT :run:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#31806 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Ima li ko da je upucen u situaciju u Spaniji.
Izgleda da su dohakali korona virusu. Vec nekoliko dana nema novih inficiranih.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31807 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Širi se teorija da je koronavirus sletio iz svemira

Koronavirus nije došao do čovjeka ni sa šišmiša, ni sa zmija, ni s glodavaca. On je u nas ušao ravno iz svemira, baš kao što su to prije učinili neki drugi virusi i bakterije. Tako barem tvrde autori rada objavljenog ljetos u znanstvenom časopisu Science Direct. Na taj nas je rad svojim postom na društvenim mrežama upravo podsjetio profesor Gordan Lauc.

'Kada ozbiljan i prilično ugledan znanstveni časopis iz genetike objavi recenzirani rad u kojem autori opisuju teoriju da je SARS-CoV-2 doletio meteorom iz svemira te to još upotpune slikom pada tog konkretnog meteora, čovjek stvarno više ne zna što bi rekao i mislio', zapisao je Lauc. 'I znanstvenici su samo ljudi i ima ih svakakvih. I pametnih i glupih i poštenih i nepoštenih, no doista ne mogu shvatiti kako je ovako nešto prošlo recenziju...'

SARS, MERS, Zika... svi ti virusi i bolesti koji se iznenada pojavljuju i nestaju podjednako brzo kao što su i došli. Njihovo je podrijetlo tajnovito i kontroverzno, ali se sve može objasniti njihovim svemirskim podrijetlom. I doista, za znanstvenike poput Chandre Wickramasinghea dvojbi nema: bolest poput španjolske gripe došla je iz svemira, baš kao što je to vjerojatno slučaj s najnovijom pandemijom Covida-19.

Autori kontroverznog rada sumnjaju u tezu da je bolest prešla na čovjeka sa životinje i iznose teoriju pa kojoj je riječ o još jednom slučaju u kojem su zemaljske bolesti izazvale kozmičke bakterije, virusi i drugi mikroorganizmi.

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/sir ... o-20200907
Last edited by biglebovski on 07/09/2020 14:34, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#31808 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Mogy87 wrote: 07/09/2020 08:33 @Naslovnica Da krenem od kraja: Ne, ne bih se vakcinisala ruskom vakcinom jer nije prošla faze ispitivanja i nije dokazano na velikom uzorku da je sigurna i efikasna. Također, čvrsto vjerujem da vakcinacija bilo kojom drugom COVID vakcinom neće biti obavezna.

Najiskrenije, jako mi je žao što ste prošli kroz to traumatično iskustvo.

Sad se već bolje razumijemo jer to što pišeš ima smisla. Tako nam je i sa drugim vrstama lijekova, nažalost.
Tvoja su djeca veća, koliko sam razumjela. Tada su u kalendaru bile vakcine koje su imale češće nuspojave. Protokom vremena, jedna za drugom te vakcine su otpadale i sad se zaista koriste one renomiranih svjetskih proizvođača koji se mogu nabrojati na prste jedne ruke. Ko "pobijedi" na tenderu javno je dostupan podatak i koga zanima može lako provjeriti. A razumijem da tebi džaba pišem, jer koga jednom opeče...i sasvim je normalno da imaš taj stav.
Jako me čudi tvrd stav u domu zdravlja, s obzirom na to da je moje dijete, igrom slučaja, jedan od 4 pentaxima koliko se prima primilo u inostranstvu. Samo smo donijeli potvrdu od pedijatra i bez problema upisali u karton. Ali moguće je da je to "kako se kome navrne" kao dosta stvari kod nas.
Boldirano dio je krucijalan za razumijevanje nekih stvari...
Upravo u tome lezi skepsa ljudi prema vakcinama. Mnogi su se opekli na neke od njih, i to upravo radi cinjenice da su kupovane ko zna kako i od koga, a predstavljane kao 100% sigurne i uspjesne.
Onda, kad se ispostavi da nisu ni blizu toga, idu gomile zataskavanja - od proizvodjaca, pa do onih koji su te vakcine nabavljali od njih, a onda i davali ljudima.

Tako se dodje u zacarani krug negacije ocitih stvari, pri cemu se koristi appeal to authority, tj. oni koji odlucuju postavljaju i pravila i svima govore sta jeste, a sta nije isitna. Logicno, oni su "autoriteti" i njima treba da se vjeruje, a kada sve to jos guraju i mediji, cirkus je kompletan. Nazalost, mehanizmi za borbu protiv ovoga su danas uzasno slabi i besmisleni, cime se i kompletan koncept ljudskih prava i sloboda totalno urusava. Tacnije - odavno je srusen, ili je jos bolje reci - nikada nije ni postojao zaista.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31809 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Vrlo je bitno uzeti u obzir činjenicu da se radi o vakcinama Instituta Torlak iz Srbije. To su iste one vakcine kojima su nas vakcinisali generacijama bez pretjerane halabuke. Ali kao svi naučni instituti na prostoru bivše nam države, vrijeme i nedostatak razumijevanja nadležnih za nauku ih je pregazilo. Prije 40tak godina na te institute su dolazili ljudi iz inostranstva i divili se postignućima koja su bila revolucionarna za to vrijeme. Posebno su se isticali Torlak i Imunološki zavod Zagreb. Ali dok su se druge farmaceutske kuće razvijale, ulagale znanje i novac u razvoj boljih vakcina sa sigurnijim profilima ovaj institut je propadao. Konkretno vakcinu koja se primjenjivala na djeci zamijenila je vakcina Pentaxim proizvođača Sanofi Pasteur koja je u kalendarima u Zapadnoj Evropi. I neka je. Slavne prošlosti tih instituta treba se sjećati s nostalgijom, ali nabavljati najsigurnije vakcine koje su dostupne na tržištu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31810 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Da se vratimo na temu, izvinjavam se za off do sada.
Dodatne smrti u Svedskoj u odnosu na prethodne godine su jasno vidljive na grafikonu:

Image

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31811 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Amerikanci na stranici Etsy kupuju mrežaste maske i ostavljaju oduševljene recenzije

https://www.index.hr/lajk/poster/228270 ... -recenzije

Image
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#31812 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Pauza »

Gdje mogu naći zadnje provjerene informacije vezane za uslove putovanja i prelaska granice za EX YU države, ima li to sve na jednom mjestu, ili neki websajt koji to ažurira?
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#31813 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/istr ... /200907120

A mene ovdje "strucnjaci" ubjedjivase da rezultati mogu biti samo lazno negativni, a nikako lazno pozitivni. :thumbup: pronaci ce se "strucnjaci" :kiss: nazad u srednju skolu :thumbup:
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#31814 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

biglebovski wrote: 07/09/2020 14:31 Širi se teorija da je koronavirus sletio iz svemira

Koronavirus nije došao do čovjeka ni sa šišmiša, ni sa zmija, ni s glodavaca. On je u nas ušao ravno iz svemira, baš kao što su to prije učinili neki drugi virusi i bakterije. Tako barem tvrde autori rada objavljenog ljetos u znanstvenom časopisu Science Direct. Na taj nas je rad svojim postom na društvenim mrežama upravo podsjetio profesor Gordan Lauc.

'Kada ozbiljan i prilično ugledan znanstveni časopis iz genetike objavi recenzirani rad u kojem autori opisuju teoriju da je SARS-CoV-2 doletio meteorom iz svemira te to još upotpune slikom pada tog konkretnog meteora, čovjek stvarno više ne zna što bi rekao i mislio', zapisao je Lauc. 'I znanstvenici su samo ljudi i ima ih svakakvih. I pametnih i glupih i poštenih i nepoštenih, no doista ne mogu shvatiti kako je ovako nešto prošlo recenziju...'
Koliko mi se čini, Science Direct nije časopis nego portal za preuzimanje članaka iz raznih časopisa, uglavnom ozbiljnih , ali ulete i radovi sa ovakvim naslovom

"Chapter seven - Fuck Me Jesus on a Pogo Stick! Where Am I Going to Produce My Own Damn Movie? or The Secrets of the Location Vocation"

(nemojte me banovati zbog ovoga, naslov nisam izmislio, niti namjeravam ikoga vrijeđati)

pa ne bi bilo čudno da je spomenuti članak prošao pored lijenog recenzenta ili objavljen u lošem časopisu, kome Science Direct takođe ima pristup.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31815 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Medobrundo25 wrote: 07/09/2020 19:59 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/istr ... /200907120

A mene ovdje "strucnjaci" ubjedjivase da rezultati mogu biti samo lazno negativni, a nikako lazno pozitivni. :thumbup: pronaci ce se "strucnjaci" :kiss: nazad u srednju skolu :thumbup:
Da li mi mozes molim te pojasniti kako je ovo relevantno u BiH gdje se ne retestira vec se nakon 14 dana osoba koja je imala pozitivan test (a testiraju se iskljucivo osobe sa simptomima) proglasava ozdravljenom?
Da zaista razumijes sta ovdje pise bilo bi ti jasno da je ovo relevantno samo za retestiranje. Znaci osoba mora biti pozitivna u nekom momentu da bi test registrovao virus. Sad je samo stvar da li ce drugi test biti negativan za 14 ili vise dana. Ali je osoba MORALA biti pozitivna.

Novo britansko istraživanje pokazalo je da su testovi na koronavirus toliko osjetljivi da mogu otkriti tragove neaktivnih virusa infekcije koja je prošla prije više sedmica, što bi moglo rezultirati lažno pozitivnim rezultatima koji uvećavaju razmjere pandemije.

Usput ovo je dio clanka koji sam postavljala vise puta, a objavljen je u maju:

S druge strane, PCR test ne razlikuje živog od mrtvog uzročnika – ovo je test koji samo pronalazi specifične genetičke sekvence virusa. Recimo, pronađena virusna RNK na nekoj površini ne znači automatski da je ta površina zarazna tj. da je virus infektivan.

Isto tako, PCR će pokazati prisutnost virusne genetičke sekvence i kod osobe koja je preboljela COVID-19, ali to neće značiti da je osoba ponovo oboljela, nego jednostavno da se u njenom organizmu još nalaze ostaci virusa koji čak i ne moraju biti infektivni. Ali, sve dok se ne pokaže negativan test, držimo da je ta osoba infektivna. Ovdje bi se radilo o lažno pozitivnom testu.

https://ba.voanews.com/a/pcr-i-serolosk ... 14495.html
Last edited by Mogy87 on 07/09/2020 20:39, edited 1 time in total.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#31816 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

Mogy87 wrote: 07/09/2020 20:32
Medobrundo25 wrote: 07/09/2020 19:59 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/istr ... /200907120

A mene ovdje "strucnjaci" ubjedjivase da rezultati mogu biti samo lazno negativni, a nikako lazno pozitivni. :thumbup: pronaci ce se "strucnjaci" :kiss: nazad u srednju skolu :thumbup:
Da li mi mozes molim te pojasniti kako je ovo relevantno u BiH gdje se ne retestira vec se nakon 14 dana osoba koja je imala pozitivan test (a testiraju se iskljucivo osobe sa simptomima) proglasava ozdravljenom?

Novo britansko istraživanje pokazalo je da su testovi na koronavirus toliko osjetljivi da mogu otkriti tragove neaktivnih virusa infekcije koja je prošla prije više sedmica, što bi moglo rezultirati lažno pozitivnim rezultatima koji uvećavaju razmjere pandemije.

Usput ovo je dio clanka koji sam postavljala vise puta, a objavljen je u maju:

S druge strane, PCR test ne razlikuje živog od mrtvog uzročnika – ovo je test koji samo pronalazi specifične genetičke sekvence virusa. Recimo, pronađena virusna RNK na nekoj površini ne znači automatski da je ta površina zarazna tj. da je virus infektivan.

Isto tako, PCR će pokazati prisutnost virusne genetičke sekvence i kod osobe koja je preboljela COVID-19, ali to neće značiti da je osoba ponovo oboljela, nego jednostavno da se u njenom organizmu još nalaze ostaci virusa koji čak i ne moraju biti infektivni. Ali, sve dok se ne pokaže negativan test, držimo da je ta osoba infektivna. Ovdje bi se radilo o lažno pozitivnom testu.

https://ba.voanews.com/a/pcr-i-serolosk ... 14495.html
ima li alternative pcr testu? cime su se ranije virusi utvrdjivali
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31817 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

megaribi1 wrote: 07/09/2020 20:01
biglebovski wrote: 07/09/2020 14:31 Širi se teorija da je koronavirus sletio iz svemira

Koronavirus nije došao do čovjeka ni sa šišmiša, ni sa zmija, ni s glodavaca. On je u nas ušao ravno iz svemira, baš kao što su to prije učinili neki drugi virusi i bakterije. Tako barem tvrde autori rada objavljenog ljetos u znanstvenom časopisu Science Direct. Na taj nas je rad svojim postom na društvenim mrežama upravo podsjetio profesor Gordan Lauc.

'Kada ozbiljan i prilično ugledan znanstveni časopis iz genetike objavi recenzirani rad u kojem autori opisuju teoriju da je SARS-CoV-2 doletio meteorom iz svemira te to još upotpune slikom pada tog konkretnog meteora, čovjek stvarno više ne zna što bi rekao i mislio', zapisao je Lauc. 'I znanstvenici su samo ljudi i ima ih svakakvih. I pametnih i glupih i poštenih i nepoštenih, no doista ne mogu shvatiti kako je ovako nešto prošlo recenziju...'
Koliko mi se čini, Science Direct nije časopis nego portal za preuzimanje članaka iz raznih časopisa, uglavnom ozbiljnih , ali ulete i radovi sa ovakvim naslovom

"Chapter seven - Fuck Me Jesus on a Pogo Stick! Where Am I Going to Produce My Own Damn Movie? or The Secrets of the Location Vocation"

(nemojte me banovati zbog ovoga, naslov nisam izmislio, niti namjeravam ikoga vrijeđati)

pa ne bi bilo čudno da je spomenuti članak prošao pored lijenog recenzenta ili objavljen u lošem časopisu, kome Science Direct takođe ima pristup.
Sad bi ja tebi jedan thank you ostavio al nestadoše, propade mi 17.682 thank you biglebovski...

Ma znam, meni je to nešto kao The New York Times ili Guardian, smeća svakakvog... Iako, ovaj profesor Nalin Chandra Wikramasinghe (https://en.wikipedia.org/wiki/Chandra_Wickramasinghe), poznat po teoriji panspermije :? , se za sad, doima stručno. Još šef centra za astrobiologiju na University of Buckingham. Ko će ga znat. Što kaže veliki stručnjak Lauc, svega ima među strukom ovih dana! Al što bi omiljeni papa reko, nećemo tračati:-D

Image
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31818 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@zemomak Nije test lazno pozitivan u smislu da osoba nije nikada imala virus u sebi.
U inostranstvu proces ide tako da te testiraju, ti budes pozitivan (ti si stvarno pozitivan, znaci imas virus u sebi) nakon 2 sedmice te retestiraju. Na retestitranju se moze desiti da si "lazno pozitivan" tj da je infekcija prosla, ali test detektuje mrtve cestice virusa. To NE znaci da ti prvi put nisi imao virus. Vec da ce te testirati ponovo za 7 dana. Znaci umjesto 14 ti ces se 21 dan brojati u aktivnim slucajevima. O tome ovaj, a i onaj clanak koji sam ja postavila govori.
Za BiH je ovo potpuno nevazno. Jer kod nas proces tece na sljedeci nacin. Iskljucivo ako imas simptome testiraju te. Ako imas simptome u sebi zasigurno nosis "veliku kolicinu" virusa i nema sanse za bilo kakvim granicnim rezultatima. Nakon 14 dana niko te ne retestira vec proglase da si ozdravio. Tu i tamo desi se "zastoj" u broju oporavljenih, ali iskljucivo radi nase poznate "brze" administracije.
Znaci nema retestiranja. Nema testa na kojem ces biti "lazno pozitivan" vec si "ozdravio" automatski nakon 14 dana.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#31819 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

Mogy87 wrote: 07/09/2020 20:32
Medobrundo25 wrote: 07/09/2020 19:59 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/istr ... /200907120

A mene ovdje "strucnjaci" ubjedjivase da rezultati mogu biti samo lazno negativni, a nikako lazno pozitivni. :thumbup: pronaci ce se "strucnjaci" :kiss: nazad u srednju skolu :thumbup:
Da li mi mozes molim te pojasniti kako je ovo relevantno u BiH gdje se ne retestira vec se nakon 14 dana osoba koja je imala pozitivan test (a testiraju se iskljucivo osobe sa simptomima) proglasava ozdravljenom?
Da zaista razumijes sta ovdje pise bilo bi ti jasno da je ovo relevantno samo za retestiranje. Znaci osoba mora biti pozitivna u nekom momentu da bi test registrovao virus. Sad je samo stvar da li ce drugi test biti negativan za 14 ili vise dana. Ali je osoba MORALA biti pozitivna.

Novo britansko istraživanje pokazalo je da su testovi na koronavirus toliko osjetljivi da mogu otkriti tragove neaktivnih virusa infekcije koja je prošla prije više sedmica, što bi moglo rezultirati lažno pozitivnim rezultatima koji uvećavaju razmjere pandemije.

Usput ovo je dio clanka koji sam postavljala vise puta, a objavljen je u maju:

S druge strane, PCR test ne razlikuje živog od mrtvog uzročnika – ovo je test koji samo pronalazi specifične genetičke sekvence virusa. Recimo, pronađena virusna RNK na nekoj površini ne znači automatski da je ta površina zarazna tj. da je virus infektivan.

Isto tako, PCR će pokazati prisutnost virusne genetičke sekvence i kod osobe koja je preboljela COVID-19, ali to neće značiti da je osoba ponovo oboljela, nego jednostavno da se u njenom organizmu još nalaze ostaci virusa koji čak i ne moraju biti infektivni. Ali, sve dok se ne pokaže negativan test, držimo da je ta osoba infektivna. Ovdje bi se radilo o lažno pozitivnom testu.

https://ba.voanews.com/a/pcr-i-serolosk ... 14495.html

:run: is smorino
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31820 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Ah ti uvijek samo argumente navodis. Da si barem procitao sta si postavio sa razumijevanjem.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31821 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 07/09/2020 20:32 Da zaista razumijes sta ovdje pise bilo bi ti jasno da je ovo relevantno samo za retestiranje.
A možda je relevantno i za broj umrlih od kovida? Možda se među umrle broje i ljudi koji su mjesecima ranije uhvatili virus pa umrli nakon pet mjeseci, pa ih testirali a test pokazao pozitivan, a osjetio neki umrli genetski materijal?
Isto tako, relevantno je i za dužinu samoizolacije? 15 dana u samoizolaciji za asimptomatskog je baš puno, pogotovo ako uzmemo u obzir da je najbolja svjetska organizacija rekla da je teško da asimptomatski prenose virus?
Bitno je i za škole. Od početka su uvedene rigorozne mjere u svakom aspektu koje, kako vidimo, i nemaju nekog smisla i služe samo političarima i od kojih korist jedino imaju farmaceuti i trgovci medicinskim potrepštinama te vlasnici tehnoloških kompanija. Ostalo sve čućnulo, sve ostale grane industrije, banke, turizam, avio-industrija, sport, kultura... A zbog čega? I zašto to još uvijek traje?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31822 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Opet kazem: u nasoj realnosti nema nikakve veze. U te bajke o umrlim koji su bili pozitivni prije 5 mjeseci mogu vjerovati samo osobe koje ne poznaju politicke prilike u Velikoj Britaniji, koliko lose se vlast nosi sa krizom i koliko se trude da se "izvade". Ili oni koji vjeruju u misteriozne novce od Evropske Unije. Ovaj clanak o tome ne govori.
Kod nas se asimptomatski ne testiraju tako da za njih samoizolacija traje 0 dana.
Kakve veze imaju skole ako se kod nas (jos jednom ponavljam) ne testiraju asimptomatski slucajevi?
Bas zato sto gotovo sve grane privrede trpe meni je nepojmljivo da neko jos uvijek umanjuje ozbiljnost virusa. Da, svijet je stao zbog neke bezvezne bolesti. Ali nekim ljudima je lakse povjerovati da je nebo zeleno nego da je opasnost stvarna.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31823 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Da, svijet je stao zbog bezvezne bolesti, jedne od hiljadu drugih bolesti koje uzimaju najslabije među ljudima i umjesto da tu veliku manjinu što bolje zaštitimo, zaustavljen je i ugrožen čitav svijet.
I nije istina da se kod ne testiraju asimptomatski, fudbaleri želje su testirani, više puta.
I normalno je da se trude izvaditi, ovo produžavanje agonije je ništa drugo nego pokušaj vađenja političara koji upravljaju krizom tako da što duže traje, ruku pod ruku sa kriznim štabovima i vedetama među strukom, ako se to više i može zvati struka.
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#31824 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Više puta je i ovdje ponavljano i ne odnosi se samo na ovaj virus, RT PCR metoda je izuzetno pouzdana za detekciju pojedenih komponenti virusa, odnosno njegovih gena, međutim nije toliko sofisticiran da detektira da li je virus još živ razmnožava ili je ostao samo tragovima.
Postoje metode koje mogu ustanoviti da li je virus živ i da li je oboljeli još infektivan, ali ove metode se obično ne koriste kod ovih masovnih testiranja jer su skupa i potrebno je više vremena za njihovu realizaciju.
Općenito dijagnostika zaraznih bolesti je složen proces ne samo kod novijih bolesti i vrlo često koriste se kombinivane metode kako bi se dobio što tačniji nalaz.
Vezano za asimptomatske slučajeve oni bi mogli biti neka vrsta trojanskog konja. S jedne strane oni ipak šire zarazu ali u nešto kraćem vremenskom periodu negoli izraženiji slučajevi.
S druge strane kod njih se razvijaju antitijela koja traju jako kratko ili se kod manjeg broja nikako ne razvijaju.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31825 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

splinter wrote: 07/09/2020 22:59 S druge strane kod njih se razvijaju antitijela koja traju jako kratko ili se kod manjeg broja nikako ne razvijaju.
To meni samo znači da se njihov organizam izuzetno dobro nosi sa virusom i da će se, ukoliko i budu opet zaraženi, iako su takvi slučajevi bar za sad na nivou statističke greške, njihovo tijelo isto ponašati.
Locked