Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#11351 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

starii wrote: 11/09/2020 21:30 Ima li neko Fujitsu ASYG12LMCE klimu, interesuju me iskustva grijanja zimi?
Imam je ja licno u kuci,grijem se sa njom a ugradio sam ih bas dosta.
Solidan uredjaj.
Najveca mana mu je dosta bucna vanjska jedinica kad radi pod opterecenjem ,kad su veliki minusi.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#11352 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

piplica wrote: 12/09/2020 09:44 Samo sam u BiH vidio da:

- radnja kojoj je primarna djelatnost prodaja PC opreme prodaje klima uređaje,
- da ljudi koji se primarno bave vodo instalacijama u nedostatku posla ugrađuju iste i
- da se osobe koje rade na šalteru Pošte registruju dodatnu djelatnost "Ugradnja i servisiranje",
- da se koje kakve firmice nazivaju "generalnim uvoznicima".

Kod prvih kupiš, drugi ti ugradi, kada stane, pozoveš trećeg, a ovaj četvrti već zatvorio firmu i otišao vani.
E ovo je nazalost nasa svakodnevnica.
Kod nas covjek sa ceste udje u prodavnicu i kupi bocu freona.
Na zapadu prvo moras imati certifikat da mozes raditi sa freonima,moras voditi evidenciju gdje i koliko si freona potrosio.
A ovo za garanciju vecina ljudi pogrijesi sto prvo kupi klimu pa onda ganja ko ce ugraditi.
Nadjite ko ce ugraditi ,on nek nabavi i ugradi.
I onda komunicirate samo sa njim.
Nema znas to si ti kupio kod onog tamo, ja samo ugradio,de nazovi ovlasteni servis nek on dodje pogledati,znas ja samo ugradjivam.
Tu sam pricu cuo ne znam ni sam koliko puta.
A ovi sto rade vodoinstalacije pa nabace i koju klimu.
Ti koji ih angazuju vjerovatno se sisaju kod krojaca,i jedan i drugi drze makaze,sve su to nijanse.
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#11353 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Slazem se sa svim Haso, al oko jedne tacke da se razjasni. Nisu u svakoj radnji iste cijene. Evo recimo Hansol o kojem se u zadnje vrijeme dosta prica imas jos u nekim radnjama stoji na 1800. E zato ljudi uzmu drugo za 1350 i onda plate taj servis samo ugradnju. Msm uzeo sam hansol na primjer al ima ih dosta. Recimo na ekupi isto tako znaju izletit na akciji razne klime...sad jel bitnija usteda il produzena garancija, kako kome. Znam recimo i slucaj gdje je covjek dobio produzenu garanciju od servisa koji je ugradio, iako nije kod njih uzeo. Uslov da je nov uredjaj i da kod njih servisira 1 godisnje.. a znam i druge gdje su odbili dat produzenu jer nije kod njih uzet uredjaj bez obzira na ugradnju i servisiranje od njihove strane
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#11354 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Pa trazis ponudu od onog ko ce ugradjivati.
Naravno da niko nije budala da plati skuplje od trzisne cijene ali isto tako nagledao sam se da ljudi zbog pedesetak maraka ustede ne dobiju uredjaj koji bi trebao raditi kako treba.
kosmos22
Posts: 48
Joined: 15/01/2020 19:18

#11355 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kosmos22 »

rovac13 wrote: 20/08/2020 22:52 Eto ga iz prve ruke.
Izmjenjivac je sa 2 reda,nije onaj iz spec 2,5 reda.
Kompresor twin kao u spec.

Mene zanima taj grijac u tavi,da li radi non stop kad je vani ispod neke zadane temp,i gasi se kad temp ode iznad te zadane.Ja sam vise za sam sebi ugradit.Moji se pale na vremensku uticnicu,rasporedim u toku 24h da se 3 puta upale po 15min(i to samo kad pocnu minusi udarat) i nikad problema sa odvodima.

Ok bi bilo ako se pali u toku defrosta automatski.

Ako se ne moze upravljati njime nikako,kakav sam ja bi njeg otkopcao pa isprogramirao po svom :)
Jel twin znaci 2stage kompresor?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#11356 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ne.

Twin rotary kompresori su se pokazali kao bolji tisi ucinkovitiji.......njih nadjes u top modelima japanaca.....fujitsu koristio sanyo,eto i gree ima njihov u hansolu......toshiba mitsubishi imali svoje vlastite.

Two stage je gree-ev proizvod....nesto su pokusali i oni izvest.....kako se to pokazalo ne znam.......ali po komentarima mi se cini da nije tih kao twin rotary........a i negdje sam citao kako gree nordic modeli hoce grijat jako ali kaze trosi ko traktor.

To su samo komentari
Ko zna.
Danas sve saneri dileri navijaci po forumima.
Nemas kome vjerovat plaho :)
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#11357 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Koliko znam Hitachi je prvi izbacio twin-stage. Gree malo doradio, poboljsao hladjenje kompresora, malo poboljsao kompresiju itd. Ugl nije to nista novo. Prednost je zadrzavanje kapaciteta na minusima. Za buku nez, imaju na yt videi Ambera Nordic pa procijenite sami jel bucno il nije, nemamo svi iste parametre.
A za potrosnju nisi u pravu, pogledaj vtt test, neces nac aman neku veliku razliku u odnosu na twin rotary. Samo logicno ako ti izbacuje 4.7 kw na -15 da ce i trosit preko 2kw. Mana sto sam vidio da nemaju nisku modulaciju, barem ovi poznatiji modeli, npr Amber Nordic. Izgleda nmz se lako iskombinovat velik kapacitet i super niska modulacija. Recimo ja bih za svoj stan uvijek uzeo Hansol sa twin Rotary umjesto U Crowna... da sam na planini onda vec drugacije. Sve zavisi od potreba i uslova
Last edited by Ermin ZM on 15/09/2020 16:55, edited 1 time in total.
Dzemss
Posts: 127
Joined: 22/02/2012 22:50

#11358 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Dzemss »

Ja sam poručio Hansol, za 10-tak dana bi trebala bit montaža. Čim pođu hladniji dani pišem vam izvještaj :thumbup:
Razmisljao sam se između U-Crown i Hansol, ali mi U-Crown ispada 700KM skuplji pa mi nije trenutno baš isplativo.
Ukoliko mu bude cijena išla još dole mogao bi se i on kupiti za godinu, dvije.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#11359 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Pazi da se ispostuje duzina cijevi.
Za hansol je minimalna duzina instalacije 3m.
Ako ide direktno kroz zid mora se namotati u krug iza vanjske jedinice.Jeste malo estetski nakaradno ali treba ispostovati sto pise u upustvu za montazu.
Jos bitna stavka je motanje cijevi pod uglom od 90 stepeni.
Za Hansol je deblja cijev 1/2" ili po evropski 12,7mm.
Jako je tesko tu cijev smotati rukom pod 90 a da se ne ustine.Zato treba imati masinu za motanje cijevi da se to fino smota pod 90 stepeni da se ne opstrujira protok freona.
Vakum naravno obavezno da se odradi.
I na kraju moze ali ne mora,na navoje se nanosi leak lock pasta,koja ne dozvolja da vremenom pocne pustati plin na pertlovima.Dosta sam polovne industrijske opreme namontirao koja dodje iz Njemacke,na sve i jednom navoju obavezno sam nasao ovu pastu.
Nisam htio puno raspitivati kako,zasto,ako svabe koriste sigurno je dobra,pa sam i ja nabavio i koristim je preko 10god
Evo fotki one bolje govore od rijeci.
ImageImage
ImageImage
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#11360 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Haso jel tebe bilo nekad na Fanzo.
Zboris poput nike123 :) :)
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#11361 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Ima me i tamo ali onaj forum je mrtav u zadnje vrijeme.
A nike je veliki strucnjak.
Vjerovatno si nasao post gdje i on kaze da koristi leak lock.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11362 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Image
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#11363 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Pozdrav svima, evo da se i ja prikljucim diskusiji. Nadam se da cemo razmijeniti dosta korisnih iskustava pa i nekom pomoci.

Pratim ovaj forum i odlucio sam se na kupovinu dvije Gree Hansol 12, a odluka je pala nekako nakon Hasinih fotki i pozitivnih komentara. Mada kako koji post pise sve se vise brinem jel ugradnja odradjena kako treba :-)
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#11364 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Nema brige, zovi Hasu!
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#11365 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

baho wrote: 15/09/2020 19:43 Pozdrav svima, evo da se i ja prikljucim diskusiji. Nadam se da cemo razmijeniti dosta korisnih iskustava pa i nekom pomoci.

Pratim ovaj forum i odlucio sam se na kupovinu dvije Gree Hansol 12, a odluka je pala nekako nakon Hasinih fotki i pozitivnih komentara. Mada kako koji post pise sve se vise brinem jel ugradnja odradjena kako treba :-)
Sta te brine konkretno, na sta sumnjas?

@haso hasic
Moram ti dati jedan prijedlog. Pade na pamet sto vi serviseri grijesite(opcenito kazem, mozda ti ne) tonda rijetko predlazete antivibracioni set, tj nez ni jedan slucaj da je stavljeno bez da je musterija trazila. Sitnica, 10 km a igra veliku ulogu kod vibracija, uzece je svako kad mu objasnis koliko valja. Pricam bas sa ocem, i tako mu objasnjavam za te gumice da sprjecavaju vibracije i da samo 12 km kostale. Kaze on meni, pa mi smo to davno imali na klimi dosle uz ugradnju. Imao je on neku klimu u radioni, ne sjecam se ni brenda vise, najjeftinija moguca ugl. i pri samoj ugradnji mu postavili to bez da je on sta trazio. Ode na potkrovlje donese, bas izgledaju kvaliteno, ove moje obicni komad gume u poredjenju sa onim.

@piplica
Ne kontam komentar? Drago mi je da imamo Hasu/Sanela na forumu, i da ima volje nam dijeliti iskustva. Realno, vecina nas ostalih mlati necim praznu slamu, on ih ugradjuje redovno. Svaki njegov post je zlata vrijedan
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#11366 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ma da.

Zamisli kolko haso klima ugradi za samo jednu sezonu.
Puta 10KM iz svog dzepa.
A 99 % musterija se hladi na klimu,tad nit se cuje nit vibrira.

I na sve to dodas da moj fujitsu sa antivibrantima se cuje daleko vise nego kod roditelja daikin 50ka bez antivibranata koja se haman ne cuje nikako :)

Ne vrti se svijet oko nas saku forumasa :)
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#11367 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Nisi razumio post, ne kazem da ih djaba da, kazem da ponudi musteriji, nije mu neka zarada al eto radi potencijalnog boljeg iskustva musterije. Kad vec odrijesis za klimu, daces i tih 10 km jos da ti radi kako treba. Ja kod sebe nisam nikakvih vibracija osjecao, sad jel do nosaca, zida, ili tih cuda nez al stavio sam ih da budem miran. I vecina ce uzet ko uzima klimu za grijanje
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#11368 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Nudim ja antivibracione dampere.
Naravno to se dodatno placa,mada ima ljudi koji kazu sto cincaris pa placam ti montazu zar to nebi trebalo biti uracunato,a sto rovac kaze koliko klima ugradim godisnje i na svakoj da dajem gratis ,nakupi se toga
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#11369 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Tebi mnogo toga nije jasno!?
Šta u mom postu nije jasno?
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#11370 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Opusteno, opet si dosao nerevozan na forum. Citaj, covjek je napisao da mu je klima vec ugradjena, ti na to pises zovi hasu sa uzvicnikom. S obzirom da ti je vecina poatova puna sarkazma i negativnosti, predpostavio sam da je i ovaj put isto. Pardon ako sam krivo protumacio :) opusteno bolan
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#11371 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Pa šta je opet nejasno?

Došao da kaže da je ugradio dvije klime, i da sada kako vidi nisu baš najbolje ugrađene, a prati forum, piše tako.
PA poslije j... nema kajanja, ima ali košta.

Skoro da je kao ti, jedno priča drugo radi, kupiti ovo, pa kupi deseto.
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#11372 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Sta, znaci nisam smio promijenit misljenje? Htio sam roditeljima Ln Vehz il Fujitsu LT kad sam se ovde registrovao ovde, odvojio pare, al nisu oni htjeli u tom momentu. Ja svoju sam uzeo samo da njima pokazem da se moze jeftino.grijat. sta sam trebao 3000km dat samo zbog toga. Il ti smeta sto sam pozitivno pisao o ne japanacu, ja za razliku od tebe nisam emotivno vezan za tehniku, ako.mi je se nesto dobro pokazalo svejedno jel to japanac, kinez il trece. A za toplotnu pumpu sam rekao da radim sprat, pa kad zavrsim onda, vjerovatno na godinu, stvarno mi se svidja ona Panasonic TP, vidio sam je na djelu cak kako radi.
Al jbg, malo me spucao samar realnosti, sve mi se vise neda tolike para davati na prostor gdje budem jedan mjesec godisnje.. vjerovatno cu kad zavrsim renoviranje(kad sam vec poceo) sebi stavit 2 podne klime, svoju orebacit sestri i uz klimu rotiteljima(slijedi prva jako brzo postavicu na forum) tjt.
A ovo ti je fakat dobronamjeran savjet, ako se vazda toliko ljutis zbog trivijalne stvari u zivotu, kao sto je ovaj forum bolje ti je nemoj ni dolazit na njeg. Vazda si ti nesto ko zapeta puska samo da je kontrirat i svadjat se.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#11373 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

piplica wrote: 15/09/2020 21:25 Pa šta je opet nejasno?

Došao da kaže da je ugradio dvije klime, i da sada kako vidi nisu baš najbolje ugrađene, a prati forum, piše tako.
PA poslije j... nema kajanja, ima ali košta.

Skoro da je kao ti, jedno priča drugo radi, kupiti ovo, pa kupi deseto.
Mogao si me citirati, a ne parafrazirati.
Predlazem ti da procitas moj prvi post ponovo, kao i par postova prije mog, pa bi ti trebalo bit jasnije na sta sam mislio :bih:
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#11374 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Nema potrebe da te citiram, kao prvo zatrpavamo forum, drugo nije bilo potrebe.

A i ti si detaljno čitao, a valjda jesi, vidi bi da montaža pored samog uređaja najbitnija.

Zato sam i napisao to, većina ih tako uradi, kada stane onda hajde haso spašavaj, onda je malo skuplje nego što bi trebalo biti.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#11375 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

haso hasic wrote: 15/09/2020 17:06 Pazi da se ispostuje duzina cijevi.
Za hansol je minimalna duzina instalacije 3m.
Ako ide direktno kroz zid mora se namotati u krug iza vanjske jedinice.Jeste malo estetski nakaradno ali treba ispostovati sto pise u upustvu za montazu.
Jos bitna stavka je motanje cijevi pod uglom od 90 stepeni.
Za Hansol je deblja cijev 1/2" ili po evropski 12,7mm.
Jako je tesko tu cijev smotati rukom pod 90 a da se ne ustine.Zato treba imati masinu za motanje cijevi da se to fino smota pod 90 stepeni da se ne opstrujira protok freona.
Vakum naravno obavezno da se odradi.
I na kraju moze ali ne mora,na navoje se nanosi leak lock pasta,koja ne dozvolja da vremenom pocne pustati plin na pertlovima.Dosta sam polovne industrijske opreme namontirao koja dodje iz Njemacke,na sve i jednom navoju obavezno sam nasao ovu pastu.
Nisam htio puno raspitivati kako,zasto,ako svabe koriste sigurno je dobra,pa sam i ja nabavio i koristim je preko 10god
Evo fotki one bolje govore od rijeci.
ImageImage
ImageImage
Koji su simptomi ovako nepravilno namotane instalacije??? Kada su mi montirali klimu rucno su namotali instalaciju pa se sada plasim da nije tako nagnjecena...
Post Reply