Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#29526 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

palermo wrote: 13/09/2020 12:47 Nemam podatke....ali situacija je otprilike kao sto si je ti opisala.. Najveci problem je sto nema doktora....svaki doktor u Livnu je posato infektolog. A uMostar se.ne salje jer se jednostavno nema gdje.primiti...kazu da je svaki drugi pacijent.koji dode na CUM iliti KUM pozitivan. I niko ne.objavljuje.podatke za HNk vjerovatno rukovodeci se onom, na forumu tako cesto zastupljenom tezom, o cemu se ne.prica to i ne.posto.
Danas u Federaciji 270...u KS 20 a u ZHK ( zapadnohercegovackom) 62....ostaje nam da procijenimo koliko je u HNK....100.120,150...negdje se brojka morala namiriti..
Dajdža je pokupio virus dok je ležao u bolnici. Kako je trbao biti na programu za neku operaciju, nazove doktoricu da joj javi. Ona mu rekla da nije iznenađena, jer im je "bolnica puna korone", osoblje i pacijenti. Kako su se s tim ismijavali ljetos i kako je većina Livna, imalaca domovnice/putovnice, stalno na obali, ja nisam iznenađena. Samo je frka kad se razviju jači simptomi, nemaju kud.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#29527 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

Ci-Nick wrote: 13/09/2020 18:29 Stalno se ovdje optužuje narod,.. eto ne poštuje propise.
U Berlinu protesti protiv mjera, po 50 hiljada ljudi.
Grad pun, ljudi žive kao da korona ne postoji,.. ali sistem testira i testira i traži pozitivne.
Najlakše je optužiti narod.,.. al nema pomoći ni rjesenja bez testiranja.
50 000?
Koliko Berlin ima stanovnika? Dobro ti rece forumas, ljudi su sistem.

Evo u Minhenu se postuje sve, tip.top
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#29528 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

skafiskafsnjak wrote: 13/09/2020 22:43
Ci-Nick wrote: 13/09/2020 18:29 Stalno se ovdje optužuje narod,.. eto ne poštuje propise.
U Berlinu protesti protiv mjera, po 50 hiljada ljudi.
Grad pun, ljudi žive kao da korona ne postoji,.. ali sistem testira i testira i traži pozitivne.
Najlakše je optužiti narod.,.. al nema pomoći ni rjesenja bez testiranja.
50 000?
Koliko Berlin ima stanovnika? Dobro ti rece forumas, ljudi su sistem.

Evo u Minhenu se postuje sve, tip.top
ovo je gore nego u nas

User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#29529 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

zemomak wrote: 13/09/2020 22:58
skafiskafsnjak wrote: 13/09/2020 22:43
Ci-Nick wrote: 13/09/2020 18:29 Stalno se ovdje optužuje narod,.. eto ne poštuje propise.
U Berlinu protesti protiv mjera, po 50 hiljada ljudi.
Grad pun, ljudi žive kao da korona ne postoji,.. ali sistem testira i testira i traži pozitivne.
Najlakše je optužiti narod.,.. al nema pomoći ni rjesenja bez testiranja.
50 000?
Koliko Berlin ima stanovnika? Dobro ti rece forumas, ljudi su sistem.

Evo u Minhenu se postuje sve, tip.top
ovo je gore nego u nas

Cuj gore nego u nas . How yes no.
U zatvorenim prostorima i u prevozima SVI nose maske.
Hendrix
Posts: 4107
Joined: 27/02/2004 00:00

#29532 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

zemomak wrote: 13/09/2020 22:01
znači spominjanje nekih spanskih i italijanskih scenarije je sta nego prizivanje bagera...a bagera nidje, nit ce ih biti...samo sto znam, znam da od pojave korone vise nema zdravih ljudi nego smo svi potencijalne ubice...i ti zazivas i želiš da svi ljudi budi posmatrani tako...
Postoji nesto sto se zove preventivno djelovanje i taj pojam ne postoji na Balkanu. Mi djelujemo reaktivno, kada se desi belaj e onda sta cemo sad i vecinom nista i ne uradimo...hajd jebaji ga, takav grah pao i tome slicno. Ja sam poludio kada je moj punac moju dvogodisnju kcerku stavio na prednje sjediste auta i vozio je po gradu bez ikakvog pojasa i on i ona...on to ne moze da shvati, hajd ba sta seres nije nista bilo...vozio sam polako. Ja sam ispao supak a on faca, Bosanski macho man koji ne jebe nijedno pravilo i on najbolje zna o svemu. Taj isti macho man ima 60% gubitak vida na desnom oku jer nece da nosi zastitne naocale kada radi na gradilistu radi vlastite gluposti niceg vise.

Za razliku od naseg arhaicnog poimanja prevencije u vezi bilo kakve sigurnosti na radu ili u medicini, zapad je odmako daleko. Dakle niko ne zeli da ima hiljade mrtvih ali se aktivno priprema za takav scenario jer su svjesni ako ne budu spremni da ce biti 100 puta gora situacija. To je ono sto kod nas ne moze doprijeti do ljudi...to je isto kao da kazes sto ste dzaba nosili kacige na gradilistu kad nikoga nije nista udarilo u glavu. Bezze trosite pare jel.

Citava nauka postoji o sigurnosti i prevenciji nesreca na radu i statistika je neumoljiva i pokazuje trendove. Ono sto se najvise potencira je prijavljivanje tzv "near miss" incidenata, nesto sto je moglo izazvati nesrecu ukoliko se desilo...ma koliko banalno bilo. I onda su ljudi skontali da na svakih 50.000 near miss reporta oni sprijece jedan ozbiljni incident sa smrtnim ishodom. Dakle ovo je zapad...gdje smo mi tu? Jebe se ikome realno, desilo se ili ne hajd ba, idemo dalje. Nikom nista, ko to gleda, nece ba nista biti znam ja, ja ovo radim 10 godina nikad nista nije bilo...

I to je poenta svega...prevencija jarane, a ne necija zelja za mrtvima i bagerima. Nas je problem sto smo mentalitetom u srednjem vijeku sto se sigurnosti tice i ne mozemo pojmiti da neko to ozbiljno shvata i pokusava aktivno da sprijeci. Dakle lako je srati sada kad se nije desio veliki krah sistema i pricati kako je lockdown greska ovo ono. Sta je bilo u Italiji? Reaktivno djelovanje, jer i njihov mentalitet nije nista bolji od naseg...jebaji ga bice to u dure ba hajd.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#29533 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

Hendrix wrote: 14/09/2020 02:19
zemomak wrote: 13/09/2020 22:01
znači spominjanje nekih spanskih i italijanskih scenarije je sta nego prizivanje bagera...a bagera nidje, nit ce ih biti...samo sto znam, znam da od pojave korone vise nema zdravih ljudi nego smo svi potencijalne ubice...i ti zazivas i želiš da svi ljudi budi posmatrani tako...
Postoji nesto sto se zove preventivno djelovanje i taj pojam ne postoji na Balkanu. Mi djelujemo reaktivno, kada se desi belaj e onda sta cemo sad i vecinom nista i ne uradimo...hajd jebaji ga, takav grah pao i tome slicno. Ja sam poludio kada je moj punac moju dvogodisnju kcerku stavio na prednje sjediste auta i vozio je po gradu bez ikakvog pojasa i on i ona...on to ne moze da shvati, hajd ba sta seres nije nista bilo...vozio sam polako. Ja sam ispao supak a on faca, Bosanski macho man koji ne jebe nijedno pravilo i on najbolje zna o svemu. Taj isti macho man ima 60% gubitak vida na desnom oku jer nece da nosi zastitne naocale kada radi na gradilistu radi vlastite gluposti niceg vise.

Za razliku od naseg arhaicnog poimanja prevencije u vezi bilo kakve sigurnosti na radu ili u medicini, zapad je odmako daleko. Dakle niko ne zeli da ima hiljade mrtvih ali se aktivno priprema za takav scenario jer su svjesni ako ne budu spremni da ce biti 100 puta gora situacija. To je ono sto kod nas ne moze doprijeti do ljudi...to je isto kao da kazes sto ste dzaba nosili kacige na gradilistu kad nikoga nije nista udarilo u glavu. Bezze trosite pare jel.

Citava nauka postoji o sigurnosti i prevenciji nesreca na radu i statistika je neumoljiva i pokazuje trendove. Ono sto se najvise potencira je prijavljivanje tzv "near miss" incidenata, nesto sto je moglo izazvati nesrecu ukoliko se desilo...ma koliko banalno bilo. I onda su ljudi skontali da na svakih 50.000 near miss reporta oni sprijece jedan ozbiljni incident sa smrtnim ishodom. Dakle ovo je zapad...gdje smo mi tu? Jebe se ikome realno, desilo se ili ne hajd ba, idemo dalje. Nikom nista, ko to gleda, nece ba nista biti znam ja, ja ovo radim 10 godina nikad nista nije bilo...

I to je poenta svega...prevencija jarane, a ne necija zelja za mrtvima i bagerima. Nas je problem sto smo mentalitetom u srednjem vijeku sto se sigurnosti tice i ne mozemo pojmiti da neko to ozbiljno shvata i pokusava aktivno da sprijeci. Dakle lako je srati sada kad se nije desio veliki krah sistema i pricati kako je lockdown greska ovo ono. Sta je bilo u Italiji? Reaktivno djelovanje, jer i njihov mentalitet nije nista bolji od naseg...jebaji ga bice to u dure ba hajd.
hajd prevencija ok, de mi reci kako vidiš svijet poslije ovog virusa, u kom pravcu se krećemo?
doktor78
Posts: 3014
Joined: 14/09/2006 11:02

#29534 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by doktor78 »

Edin H. wrote: 13/09/2020 13:23 Postoji li kod nas uopste sistem da prate sa kim je pozitivna osoba bila u kontaktu i koliko i izdaju naloge za izolaciju.

Ukoliko ne koja je poanta testiranja uopste?
Mozda nekad na pocetku ovog svega, pa se i pretjerivalo (npr. spremacicu koja je usla u kancelariju zarazenog a da je on tu bio 4 sata ranije)
Sad, bar u mom gradu, samo clanove domacinstva, sto je opet druga krajnost.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#29535 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Hendrix wrote: 14/09/2020 02:19
zemomak wrote: 13/09/2020 22:01
znači spominjanje nekih spanskih i italijanskih scenarije je sta nego prizivanje bagera...a bagera nidje, nit ce ih biti...samo sto znam, znam da od pojave korone vise nema zdravih ljudi nego smo svi potencijalne ubice...i ti zazivas i želiš da svi ljudi budi posmatrani tako...
Postoji nesto sto se zove preventivno djelovanje i taj pojam ne postoji na Balkanu. Mi djelujemo reaktivno, kada se desi belaj e onda sta cemo sad i vecinom nista i ne uradimo...hajd jebaji ga, takav grah pao i tome slicno. Ja sam poludio kada je moj punac moju dvogodisnju kcerku stavio na prednje sjediste auta i vozio je po gradu bez ikakvog pojasa i on i ona...on to ne moze da shvati, hajd ba sta seres nije nista bilo...vozio sam polako. Ja sam ispao supak a on faca, Bosanski macho man koji ne jebe nijedno pravilo i on najbolje zna o svemu. Taj isti macho man ima 60% gubitak vida na desnom oku jer nece da nosi zastitne naocale kada radi na gradilistu radi vlastite gluposti niceg vise.

Za razliku od naseg arhaicnog poimanja prevencije u vezi bilo kakve sigurnosti na radu ili u medicini, zapad je odmako daleko. Dakle niko ne zeli da ima hiljade mrtvih ali se aktivno priprema za takav scenario jer su svjesni ako ne budu spremni da ce biti 100 puta gora situacija. To je ono sto kod nas ne moze doprijeti do ljudi...to je isto kao da kazes sto ste dzaba nosili kacige na gradilistu kad nikoga nije nista udarilo u glavu. Bezze trosite pare jel.

Citava nauka postoji o sigurnosti i prevenciji nesreca na radu i statistika je neumoljiva i pokazuje trendove. Ono sto se najvise potencira je prijavljivanje tzv "near miss" incidenata, nesto sto je moglo izazvati nesrecu ukoliko se desilo...ma koliko banalno bilo. I onda su ljudi skontali da na svakih 50.000 near miss reporta oni sprijece jedan ozbiljni incident sa smrtnim ishodom. Dakle ovo je zapad...gdje smo mi tu? Jebe se ikome realno, desilo se ili ne hajd ba, idemo dalje. Nikom nista, ko to gleda, nece ba nista biti znam ja, ja ovo radim 10 godina nikad nista nije bilo...

I to je poenta svega...prevencija jarane, a ne necija zelja za mrtvima i bagerima. Nas je problem sto smo mentalitetom u srednjem vijeku sto se sigurnosti tice i ne mozemo pojmiti da neko to ozbiljno shvata i pokusava aktivno da sprijeci. Dakle lako je srati sada kad se nije desio veliki krah sistema i pricati kako je lockdown greska ovo ono. Sta je bilo u Italiji? Reaktivno djelovanje, jer i njihov mentalitet nije nista bolji od naseg...jebaji ga bice to u dure ba hajd.
:thumbup:

Ukinuli lajkove,a li od-do.

Naš balkanski mentalitet ne može to nikako da pojmi. Čuj prevencija, šta je to ba, jel to ko vidio.

I ovo je pravo dobra analogija sa HTZ opremom na gradilištima. Moj stari je svojevremeno bitke vodio sa radnicima da nose opreme, za njihovo dobro, na stranu inspekcije. Al' džaba, lakše im cigla padne na glavu nego da išta nauče...
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#29536 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto ... 12630.aspx

Evo rezultat kad se dovoljno testira,.. pohvataju se kontakti u 15 dana.
Sa našim brojem testiranja se to nikad neće desiti.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#29537 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Ci-Nick wrote: 14/09/2020 10:04 https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto ... 12630.aspx

Evo rezultat kad se dovoljno testira,.. pohvataju se kontakti u 15 dana.
Sa našim brojem testiranja se to nikad neće desiti.
Pozitivnost 2%, a kod nas ne spada sa 10-15%.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#29538 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

Ci-Nick wrote: 14/09/2020 10:04 https://www.index.hr/vijesti/clanak/sto ... 12630.aspx

Evo rezultat kad se dovoljno testira,.. pohvataju se kontakti u 15 dana.
Sa našim brojem testiranja se to nikad neće desiti.
nije to razlog, razlog je vikend, manje testova manje pozitivnih...i to je to, ukratko...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#29539 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

U BL je na respiratoru umro mladi doktor, poslije mjesec na respiratoru. 1983. godište.

https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... ija/621259
Last edited by banjaluka078 on 14/09/2020 12:59, edited 1 time in total.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#29540 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

U Bosni i Hercegovini 169 novozaraženih koronavirusom

to je to, skoro duplo manje nego juče...bosanski model daje rezultate
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#29542 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

insaneinthebrain wrote: 14/09/2020 12:33 Sutra opet 250 -300
tako tvrde ovi što bi da se hvataju ljudi ko kerovi...
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#29543 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by insaneinthebrain »

zemomak wrote: 14/09/2020 12:37
insaneinthebrain wrote: 14/09/2020 12:33 Sutra opet 250 -300
tako tvrde ovi što bi da se hvataju ljudi ko kerovi...
Sta ko kerovi, ko zohari. Samo zaprasiti i popadace sami
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#29544 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

Ovi podaci o umrlima sto daje Zavod nisu tacni (ili ih klix ne.prenosi kako treba). Hercegovina kao da ne postoji. A preko vikenda su u SKB mostar umrle cetiri osobe. Zena iz Jablanice (1934), zena iz Gruda (1940), muskarac iz Posusja (1939) ,muskarac iz Drvara (1959)....ova situacija sa nepokazivanjem broja smrtnih slucajeva u hercegovini je bila i prethodnih dana....

Usput u COVID bolnici u Mostaru su trenutno 62 osobe...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#29545 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

palermo wrote: 14/09/2020 13:08 Ovi podaci o umrlima sto daje Zavod nisu tacni (ili ih klix ne.prenosi kako treba). Hercegovina kao da ne postoji. A preko vikenda su u SKB mostar umrle cetiri osobe. Zena iz Jablanice (1934), zena iz Gruda (1940), muskarac iz Posusja (1939) ,muskarac iz Drvara (1959)....ova situacija sa nepokazivanjem broja smrtnih slucajeva u hercegovini je bila i prethodnih dana....

Usput u COVID bolnici u Mostaru su trenutno 62 osobe...
Pa zar ti ne znas da je KS Bosna i Hercegovina. A opcina Centar glavna... :-)
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#29546 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tandmand »

palermo wrote: 14/09/2020 13:08 Ovi podaci o umrlima sto daje Zavod nisu tacni (ili ih klix ne.prenosi kako treba). Hercegovina kao da ne postoji. A preko vikenda su u SKB mostar umrle cetiri osobe. Zena iz Jablanice (1934), zena iz Gruda (1940), muskarac iz Posusja (1939) ,muskarac iz Drvara (1959)....ova situacija sa nepokazivanjem broja smrtnih slucajeva u hercegovini je bila i prethodnih dana....

Usput u COVID bolnici u Mostaru su trenutno 62 osobe...
62 osobe mi zvuči puno ...

Malo sam pregledao stare vijesti i jedna od 25. februara, dobra za uporedbu sa danas:
”Nemamo još ni jednog pacijenta zaraženog koronavirusom i vjerujem da neće virus doći do nas, ali i ako dođe mi smo spremni i zato nema potrebe za panikom”, kaže Kvesić.

Ističe da pod kontrolom Krizni štab HNK drži nadzor nad koronavirusom i ako se uoči, uvjeren je da će se reagirati najbrže i najbolje moguće. O praćenju problematike koja zabrinjava čitav svijet, kako ističe uključeni su vrhunski stručnjaci.


”Ja sam maloprije obišao prostore koje su opremljene za ne daj Bože i ako se dogodi mi smo zaista spremni odgovoriti izazovima. U zgradi bivše hirurgije smo jedan čitav blok izolirali i napravili po strogim pravilima i standardima. Tu je 8 kreveta u potpunoj izolaciji , sa još 12 kreveta mogućih”, pojasnio je Kvesić.

Uz spremnost izolacijskog prostora, kako naglašava, liječnici sa zaraznog odjela, su članovi kriznog štaba i na najvišoj su nivou što se tiče stručnosti.

”Pripremili smo se kao da je ratno stanje, spremni smo i ljudi koji rade zaista znaju svoj posao. Imamo antibiotike i sve što je potrebno”, tvrdi Kvesić.
Prevazišlo sva očekivanja.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#29547 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Jimmy McNulty »

Radni kolega se čitavu prošlu sedmicu osjećao loše i u petak je otišao doktoru. Testiran pozitivno na koronu. Čitavu sedmicu sam proveo u bliskom kontaktu sa njim. Ima upalu pluća.

Šta sad da radim? :roll:
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#29548 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 14:13 Radni kolega se čitavu prošlu sedmicu osjećao loše i u petak je otišao doktoru. Testiran pozitivno na koronu. Čitavu sedmicu sam proveo u bliskom kontaktu sa njim. Ima upalu pluća.

Šta sad da radim? :roll:
Samoizolacija.
Ako krene da ti se pogoršava stanje, pravac doktoru.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#29549 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Jimmy McNulty »

Naslovnica wrote: 14/09/2020 14:18
Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 14:13 Radni kolega se čitavu prošlu sedmicu osjećao loše i u petak je otišao doktoru. Testiran pozitivno na koronu. Čitavu sedmicu sam proveo u bliskom kontaktu sa njim. Ima upalu pluća.

Šta sad da radim? :roll:
Samoizolacija.
Ako krene da ti se pogoršava stanje, pravac doktoru.
Kakva samoizolacija, radim na ugovoru. Osta bez hljeba.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23248
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29550 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

Jimmy McNulty wrote: 14/09/2020 14:13 Radni kolega se čitavu prošlu sedmicu osjećao loše i u petak je otišao doktoru. Testiran pozitivno na koronu. Čitavu sedmicu sam proveo u bliskom kontaktu sa njim. Ima upalu pluća.

Šta sad da radim? :roll:
Jesi peh jbte. Cuo sam i ja da ima slucajeva, cak jedna osoba da je umrla, u ZE. Po pravilu bi trebao u izolaciju valjda.
Locked