Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19126 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

tec wrote: 13/09/2020 12:01 U BiH je li?
2 Oktobar 2018 zadnja dionica koja je puštena u promet.

31 Juli 2019 zadnja dionica na kojoj su završeni radovi.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19127 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

tec wrote: 13/09/2020 12:11
tec wrote: 13/09/2020 12:01 U BiH je li?
2 Oktobar 2018 zadnja dionica koja je puštena u promet.

31 Juli 2019 zadnja dionica na kojoj su završeni radovi.
I to je bila dionica Drugovići - Prnjavor.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19128 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

So What! wrote: 13/09/2020 12:27
tec wrote: 13/09/2020 12:11
2 Oktobar 2018 zadnja dionica koja je puštena u promet.
I to je bila dionica Drugovići - Prnjavor.
So What! wrote: 13/09/2020 12:27
31 Juli 2019 zadnja dionica na kojoj su završeni radovi.
Drivuša - Klopča
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19129 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

toooka wrote: 13/09/2020 08:57Zbog čega je ovolika razlika u cijeni na ove dvije dionice koje su u suštini iste dužine? Znam da ide izmještanje i magistralne ceste, ali razlika od 167 miliona eura?
[Poprikuše - Nemila] - 1,85 km autoceste i 3,65 km dvocjevnog tunela, 2 mosta, 1 petlja, 1 naplatno mjesto i 1 vijadukt
tec wrote: 13/09/2020 10:30Prvi ima tunel od 3,6 km a druga ide ravno kroz naselje pored magistrale sa jednim usjekom, dodatno suma kredita za prvu dionicu se ne odnosi samo na tu nego su uključene pare za druge dionice.
Na koje još @tec , ja sam ovu brošuru koristio kao izvor za finansiranje dionica i tamo stoji ova cifra, razložena na izvore svih finansija.

Moguće je naravno preusmjeravanje sredstava u druge dionice, samo nisam upratio koje.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19130 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

@Naslovnica i @kurty, šta se dešava sa roštiljskim konstrukcijama na dionici Klopče - Donja Gračanica?

Forumerrer
Posts: 837
Joined: 14/06/2014 17:27

#19131 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Forumerrer »

tec wrote: 13/09/2020 11:21
Forumerrer wrote: 13/09/2020 10:40 Sve na jednu stranu, ali sramota da vec 6 godina nemamo nijedan otvoren kilometar autoceste. Koliko god bio tezak teren, nema opravdanja za ovo.

Tacno mi je zao sto Bosmal nije dobio koncesiju prije 20 godina.

I onda sad prica o famoznom tunelu Prenj. Ma nema sanse da izgradnja (ako dodje do nje) traje manje od 10 godina.

Makar Dodik vadi stvar, pa i na stetu budzeta, ali nek se gradi preko kineskih lihvara.
6 godina nijedan otvoreni kilometar gdje u BiH?

Bosmal :lol: :lol: :lol: :lol: Jeli to ona firma koju su spasile banke i razvojne banke federacije da bi završili zgrade od kojih jedna je dan danas prazna? Jeli ti razumiješ da to je imalo isti kredibilitet kao kamen temeljac Bičakčića: nepostojeća priča

A sta to dodik radi sa kinezima na autocesti ? Gdje tačno? 4 godine (ustvari 6 jer je počelo sa BL split) priče koja je samo uspjela smanjiti financiranje Ebrd i Eib u rs-u.
Zaboravio sam BL-Doboj. Gdje i kada je u FBiH pusten zadnji metar autoputa?

Sto se Dodika tice, mislim na dionicu Banja Luka - Prijedor, a ne BL-Split.

Znam da je Bosmal suplja prica, isto kao i Buyges, ali nije ni ovo puno bolje. 20 godina spajamo Sarajevo sa Zenicom, gradimo dionice koje godinama ne koristimo (Svilaj), razmisljamo o tunelu od 10 i vise km...

Samo treba uporediti sa susjednom zemljom koja je za 4 godine napravila Dalmatinu.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19132 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

So What! wrote: 13/09/2020 14:46 @Naslovnica i @kurty, šta se dešava sa roštiljskim konstrukcijama na dionici Klopče - Donja Gračanica?

Zurba... Rok... Nisu sidra" odlezala"...
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#19133 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

I koliko ima tih sfuserenih u zurbi koja jos nisu pukla, ali nisu ni dobra?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19134 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19135 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

kurty wrote: 13/09/2020 16:12Zurba... Rok... Nisu sidra" odlezala"...
Ah da, još dva i po mjeseca su ostala do zakazanog otvaranja. Nek pomjeraju rok što se mene tiče samo nek ustabile ta sidra, vala ako se moglo čekati ovoliko vremena, nek produže još koji mjesec.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#19136 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

tec wrote: 13/09/2020 12:01
high_volume wrote: 13/09/2020 11:29
tec wrote: 13/09/2020 11:21

6 godina nijedan otvoreni kilometar gdje u BiH?

Bosmal :lol: :lol: :lol: :lol: Jeli to ona firma koju su spasile banke i razvojne banke federacije da bi završili zgrade od kojih jedna je dan danas prazna? Jeli ti razumiješ da to je imalo isti kredibilitet kao kamen temeljac Bičakčića: nepostojeća priča

A sta to dodik radi sa kinezima na autocesti ? Gdje tačno? 4 godine (ustvari 6 jer je počelo sa BL split) priče koja je samo uspjela smanjiti financiranje Ebrd i Eib u rs-u.
@tec, kad je posljednji metar autoputa pušten u promet?
U BiH je li?
Izvini, moja greška. Da
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19137 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Forumerrer wrote: 13/09/2020 15:38 Zaboravio sam BL-Doboj. Gdje i kada je u FBiH pusten zadnji metar autoputa?

Sto se Dodika tice, mislim na dionicu Banja Luka - Prijedor, a ne BL-Split.

Znam da je Bosmal suplja prica, isto kao i Buyges, ali nije ni ovo puno bolje. 20 godina spajamo Sarajevo sa Zenicom, gradimo dionice koje godinama ne koristimo (Svilaj), razmisljamo o tunelu od 10 i vise km...

Samo treba uporediti sa susjednom zemljom koja je za 4 godine napravila Dalmatinu.
Federacija je ona koja je 3 godine izgubilo sa nepostojećom diskusijom o podizanju akciza i koji su prioriteti izgradnje. U međuvremenu po dobro starom sistemu su im poništavali tendere zbog političkog miješenja. I na kraju od dionica sa završenih projekta i sa obezbjeđenim sredstvima i započetim eksproprijacijama, su pravili havarije dopuštajući lokalne despote da koriguju trasu i način izgradnje. I tako smo dobili flaster izgradnju umjesto da je istovremeno počnu dionice: Zaobilaznica Zenica(3lota koji su postali 4), Zenica- Žepče (4lota), Zvirovići- Mostar(4lota koji su postali 5) mi sto dobili lot na jugu lot na sjeveru lot u pustinji, itd....
Pušten metar u fbih zavisi kako gledaš Lot 2 Butila–Briješće–Stup spoj grada na autoput 24/11/2015 ili dalji spoj na Ulicu Safeta Zajke 22/11/2017
Završena izgradnja dionica (ne upotrebi) ne baš u postinji Svilaj – Odžak 14/12/2017 ili mega ultra galaktički lot, koji je postao lot samo zbog toga što velika braća arapi obezbjedili toliko para, prvi lot zenične zaobilaznice 31 Juli 2019

dodo dionica Dionicu Banja Luka - Prijedor i šta sa njom nakon ugovora kineza nigdje (stide se ugovora), probijen je odavno bilo koji dio tog ugovora, i to sa svih strana.

Bosmal i Bouygues je nepotrebna priča.

Porediti Izgradnju Dalmatine u Hrvatskoj u kom smislu, sta su tačno izgradili za 4 godine? Mi nismo ni blizu kategorije Hrvatske dovoljno je porediti koliko turista godišnje imaju, u propaloj godini ce opet 9 puta vise od najbolje cifre u BiH. Dok financiranje te autoceste još dan danas nema šanse 2/3 dosada izgrađene autoceste je sagrađeno sa kreditima komercijalnih banaka i to su bili dobiveni prije ekonomske krize 2008, nešto što zadugo se neće više desiti i sigurno ne u BiH. I to je jedina autocesta koja je relativno brzo građena u Hrvatskoj.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19138 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

tec wrote: 13/09/2020 22:53Federacija je ona koja je 3 godine izgubilo sa nepostojećom diskusijom o podizanju akciza i koji su prioriteti izgradnje. U međuvremenu po dobro starom sistemu su im poništavali tendere zbog političkog miješenja. I na kraju od dionica sa završenih projekta i sa obezbjeđenim sredstvima i započetim eksproprijacijama, su pravili havarije dopuštajući lokalne despote da koriguju trasu i način izgradnje. I tako smo dobili flaster izgradnju umjesto da je istovremeno počnu dionice: Zaobilaznica Zenica(3lota koji su postali 4), Zenica- Žepče (4lota), Zvirovići- Mostar(4lota koji su postali 5) mi sto dobili lot na jugu lot na sjeveru lot u pustinji, itd....
Pušten metar u fbih zavisi kako gledaš Lot 2 Butila–Briješće–Stup spoj grada na autoput 24/11/2015 ili dalji spoj na Ulicu Safeta Zajke 22/11/2017
Završena izgradnja dionica (ne upotrebi) ne baš u postinji Svilaj – Odžak 14/12/2017 ili mega ultra galaktički lot, koji je postao lot samo zbog toga što velika braća arapi obezbjedili toliko para, prvi lot zenične zaobilaznice 31 Juli 2019

dodo dionica Dionicu Banja Luka - Prijedor i šta sa njom nakon ugovora kineza nigdje (stide se ugovora), probijen je odavno bilo koji dio tog ugovora, i to sa svih strana.

Bosmal i Bouygues je nepotrebna priča.

Porediti Izgradnju Dalmatine u Hrvatskoj u kom smislu, sta su tačno izgradili za 4 godine? Mi nismo ni blizu kategorije Hrvatske dovoljno je porediti koliko turista godišnje imaju, u propaloj godini ce opet 9 puta vise od najbolje cifre u BiH. Dok financiranje te autoceste još dan danas nema šanse 2/3 dosada izgrađene autoceste je sagrađeno sa kreditima komercijalnih banaka i to su bili dobiveni prije ekonomske krize 2008, nešto što zadugo se neće više desiti i sigurno ne u BiH. I to je jedina autocesta koja je relativno brzo građena u Hrvatskoj.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#19139 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by jednonogi_Jack »

Investitori za autoput u manjem entitetu traže garancije BiH


BANJALUKA – Investitori zainteresovani za gradnju dionica autoputa Vukosavlje – Rača u manjem entitetu traže garancije BiH, kao uslov da se upuste u taj posao vrijedan više od 1,3 milijarde maraka, saznaje portal CAPITAL.

Jedan od investitora istakao je u dopisu “Autoputevima RS” da finansijske institucije mogu finansirati izgradnju autoputa, ako za za taj projekat garantuje, kao je naveo, “Centralna vlada Bosne i Hercegovine”.

“Finansijska institucija je izjavila da je u mogućnosti osigurati finansiranje Projekta u slučaju da Centralna vlada Bosne i Hercegovine pruži garanciju za Projekt. Molimo vas, da li postoji bilo kakva mogućnost da se razgovara o garanciji Centralne vlade Bosne i Hercegovine u budućim fazama, pod uslovom da ova finansijska institucija ima mogućnost da ponudi povoljne kreditne uslove?”, pitali su investitori “Autoputeve”.

Odgovor još nisu dobili...
:lol: :lol:
edin_the
Posts: 298
Joined: 26/08/2014 16:14

#19140 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Vlada RS je već obezbijedila garancije ali ovima izgleda to nije dovoljno. Isto tako, ovo je samo jedan od ponuđača. Ako se nađe neki drugi kojem gode trenutni uslovi poziva on će bit odabran.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#19141 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by jednonogi_Jack »

edin_the wrote: 14/09/2020 09:39 Vlada RS je već obezbijedila garancije ali ovima izgleda to nije dovoljno. Isto tako, ovo je samo jedan od ponuđača. Ako se nađe neki drugi kojem gode trenutni uslovi poziva on će bit odabran.

Zapravo, kad bolje pročitam ova banka-ponuđač je samo izrazila spremnost da obezbijedi bolje uslove finansiranja ukoliko bi stigle garancije sa još većeg nivoa. Ne znači da nisu spremni dati pare ako bi bile samo garancije RS. Ovo je malo spinovanje.

Pa eto, neka biraju druge izvođače. Kineze, recimo. Ionako je suludo praviti ovaj dio autoputa. Otprilike ista ubleha kao i onaj propali Banja Luka-Prijedor.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19142 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

edin_the wrote: 14/09/2020 09:39 Vlada RS je već obezbijedila garancije ali ovima izgleda to nije dovoljno. Isto tako, ovo je samo jedan od ponuđača. Ako se nađe neki drugi kojem gode trenutni uslovi poziva on će bit odabran.
Nije, nego je problem je što su iste pare (i debeli kusur) već dati kao garancija za dionicu Prijedor - Banja Luka. Tako niko od zainteresirani očekuje ba BiH odnosno federacija pokrije ostalo.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19143 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Nivelacija wrote: 13/09/2020 17:12 Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
gledaj...
nisam 100% siguran, al mislim da cu u mjesec ili dva maksimalno fulati.
Sektor 6 mislim da je projekat završen tek prije 8 mjeseci
Sektor 1 (gdje je inace ovaj rostilj sa klipa), mislim da je tek prije 10 mjeseci projekat gotov
Pricam od glavnim projektima...
Nemam ni zelju ni namjeru da branim/blatim nikoga od izvođača... pa ni nadzora...
Ove dionice oko Zenice su nevjerovatne... Neistrazene i neocekivane... teren je katastrofalan
Stalno se javljaju novi neocekivani problemi... klizanje, voda, klizanje, voda....
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19144 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

kurty wrote: 14/09/2020 10:30
Nivelacija wrote: 13/09/2020 17:12 Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
gledaj...
nisam 100% siguran, al mislim da cu u mjesec ili dva maksimalno fulati.
Sektor 6 mislim da je projekat završen tek prije 8 mjeseci
Sektor 1 (gdje je inace ovaj rostilj sa klipa), mislim da je tek prije 10 mjeseci projekat gotov
Pricam od glavnim projektima...
Nemam ni zelju ni namjeru da branim/blatim nikoga od izvođača... pa ni nadzora...
Ove dionice oko Zenice su nevjerovatne... Neistrazene i neocekivane... teren je katastrofalan
Stalno se javljaju novi neocekivani problemi... klizanje, voda, klizanje, voda....
Da li je solucija bila, vise duzih tunela ispod zenickih naselja.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#19145 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Slo Burner »

kurty wrote: 14/09/2020 10:30
Nivelacija wrote: 13/09/2020 17:12 Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
gledaj...
nisam 100% siguran, al mislim da cu u mjesec ili dva maksimalno fulati.
Sektor 6 mislim da je projekat završen tek prije 8 mjeseci
Sektor 1 (gdje je inace ovaj rostilj sa klipa), mislim da je tek prije 10 mjeseci projekat gotov
Pricam od glavnim projektima...
Nemam ni zelju ni namjeru da branim/blatim nikoga od izvođača... pa ni nadzora...
Ove dionice oko Zenice su nevjerovatne... Neistrazene i neocekivane... teren je katastrofalan
Stalno se javljaju novi neocekivani problemi... klizanje, voda, klizanje, voda....
Najgore u svemu, apsolutno nepotrebna avantura, koliko bi samo jeftinije bilo da je autoput isao po trenutnoj magistrali
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19146 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Slo Burner wrote: 14/09/2020 11:06Najgore u svemu, apsolutno nepotrebna avantura, koliko bi samo jeftinije bilo da je autoput isao po trenutnoj magistrali
Zbog silnih objekata na trasi, ne znam koliko bi to bilo pametno, ali lahko je sada biti general poslije bitke, samo se nadam da ce ustabiliti tu dionicu prije nego bude pustena u promet.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#19147 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Slo Burner »

So What! wrote: 14/09/2020 11:27
Slo Burner wrote: 14/09/2020 11:06Najgore u svemu, apsolutno nepotrebna avantura, koliko bi samo jeftinije bilo da je autoput isao po trenutnoj magistrali
Zbog silnih objekata na trasi, ne znam koliko bi to bilo pametno, ali lahko je sada biti general poslije bitke, samo se nadam da ce ustabiliti tu dionicu prije nego bude pustena u promet.
Pa nije bas egneral poslije bitke, bilo je poznatoo kakav je teren gore i sta se moze ocekivati, ali sta je tu je sad
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19148 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Slo Burner wrote: 14/09/2020 11:55Pa nije bas egneral poslije bitke, bilo je poznatoo kakav je teren gore i sta se moze ocekivati, ali sta je tu je sad
Poznato je bilo da je kliziste i da se radi na nestabilnom tlu, ali dimenzija svega toga, cak i u primarnim geoloskim ispitivanjima se nije mogla predvidjeti. Dakle ispostavilo se kao mnogo gore, nego sto je ocekivano.
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#19149 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Je li iko pozvan na odgovornost radi odokativnih geoloskih ispitivanja?
Kako ćemo na kraj izaći sa Prenjom kraj takvih stručnjaka?
Kod nas se sve pretvorilo samo u formu, a suština je ostavljena za Njemačku.
Daj papir da je ispitano, a jel ispitano i kako, to nema veze. Ko će to gledat.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19150 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Ma sve ce to biti i bolje od ocekivanog.
Bilo bi cudno da se takvi problemi nedesavaju na tako teskoj dionici. Nista neočekivano.
Post Reply