Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
LiP again
Posts: 179
Joined: 10/12/2013 14:43

#5351 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by LiP again »

Pozdrav,

Da li mackama redovno dajete tablete/pastu protiv parazita, tj. u kojim intervallima?
Moja macka je uvijek u stanu, sada ima nekih godinu i po, te vec 6 mjeseci nisam nista davao, pa me interesuje gdje bih mogao kupiti pastu koju veterinari daju? Posljednji put kada sam je vodio spomenuo je pastu za unutrasnje i vanjske parazite, pa gdje se to ima kupiti?

Hvala
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5352 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

LiP again wrote: 01/08/2020 10:26 Pozdrav,

Da li mackama redovno dajete tablete/pastu protiv parazita, tj. u kojim intervallima?
Moja macka je uvijek u stanu, sada ima nekih godinu i po, te vec 6 mjeseci nisam nista davao, pa me interesuje gdje bih mogao kupiti pastu koju veterinari daju? Posljednji put kada sam je vodio spomenuo je pastu za unutrasnje i vanjske parazite, pa gdje se to ima kupiti?

Hvala
https://www.zoocentar.com/subcategory.a ... ika&id=125

akcija je tako da su inace skuplje bez akcije su 19-20 km sa akcijom 16 km idi uzmi, ove najskuplje su i za vanjske i unutarnje nametnike tako rece veterinar a i ovi iz zoo centra, zapravo pise na njima... ako ti izlazi cesto onda mjesecno treba ako je u stanu non stop, po potrebi svakih 3 do 6 mjeseci...
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5353 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

Treba mi ssvjet....da li je miguce da sam energicnim i cestim cesljanjem.macku prorijedila dlaku na tjemenu? Znaci, opada ko luda....svugdje....kazu daje to normalno kod kucnih maca. Po cijelu godinu...ima li kakva prehrana da pomogne?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5354 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Maraschino »

Dodjem kuci i pojavi se stara poznanica. Uvija se mazi se i nesto trazi. Uvijek u kuci ostavimo konzervi jer ce se pojaviti.
Samo sto smo joj istresli u posudu dolazi car Garfild da i on omasti brke. Ne voli kada imaju druge mace ali ih trpi.

Proslo dva dana a nasa tigrica mjauce ispod prozora. Otvorim prozor a ona mjau mjau, sta je kada si sve dobila. Ne odustaje nego samo mjauce. Zatvorim prozor i izadjem vani da nesto radim. Izadjem iz garaze a ona se stvori i meni mjau mjau da idem za njom. Gazim po onoj travi do nekog jorgovana(a on je pod prozorom) kad tamo imam sta vidjeti, tri male mace dovela. Pa zato je mjaukala. :)

Hranili ih i pazili a oni puni energije pa se penju po drvecu, skacu, hrvu se pa cak i sapama udaraju. jednostavno su bile vesele i razigrane.
Jedan dan primjetim da je jedna slaba i da je nista ne interesuje. Mislim da je to prolazni period ali vidim da je sve losija i da je nista ne interesuje.
Odmah je odnesem veterinari i on je pregleda. Kaze, maciji virus i napada respiratorne organe. Dao joj neke antibiotice i za dva dana da dodjem. Nije docekala drugu turu inekcija. :(
Rece mi da trebamo sve oprati i dezinfikovati da se ne bi prosirilo sto smo i uradili. Nakon par dana i ove dvije male klonuse. Opet veterinaru. Obje su pod temperaturom i trebaju antibiotice. Primile su za dva dana. Posmatram ih i srce mi se cijepa. Ne mogu ni da jedu a ni da hodaju, samo leze.
Prosla dva dana stavim ih u auto i opet veterinaru. Poslusao im je pluca i ova jedna bi se mogla izvuci a ova druga je vec u nekoj komi.
Opet im je dao koktel inekcija. Dok sam otisao da platim ovoj jednoj u autu srce prestalo da kuca. :(

Ostala ova treca i mati. Nju sam odnio jos jednom na inekcije i onda je dobila tablete za svaki dan.
Ponovo je postala aktivna nakon vis eod 20 dana. vesela je, fino jede i skace sa materom. Drago mi je da sam uspio izvuci makar ovu jednu.

Nisam znao da sam ih trebao sve odnijeti na vakcinu kada sam ih prvi put vidi.
Sve je to skola.

Staroj sam rekao da mi vise nista ne dovodi jer ne mogu sve to prezivjeti. :(
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5355 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Maraschino »

Image
Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5356 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Maraschino »

Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5357 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Preslatko :P
Ovo kao scena iz emisije onog dr pol isto mala maca i glavusa doktora👍😂
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5358 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

triple mama wrote: 13/08/2020 08:17 Treba mi ssvjet....da li je miguce da sam energicnim i cestim cesljanjem.macku prorijedila dlaku na tjemenu? Znaci, opada ko luda....svugdje....kazu daje to normalno kod kucnih maca. Po cijelu godinu...ima li kakva prehrana da pomogne?
moze biti kozna infekcija i da im opada dlaka, Micka kod mene je bila imala koznu infekciju i po trbuhu nije imala dlaka a po ledjima joj rupe bez dlaka do koze... veterinar joj je dao inekciju, i da kupim B7 Biotin tablete to u svakoj apoteci ima i Royal Canin Hair & Skin Care
https://www.zoocentar.com/product.asp?p ... 2550721738

Sad joj je dlaka gusta, mekana i jos se udebljala a uvjek bila mrsavica ko manekenka... dosla sebi i samo tu hranu sad jede.
ozdrlje_donje
Posts: 527
Joined: 01/02/2012 14:40

#5359 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ozdrlje_donje »

Image

Usvojio ove dvije zijancerice prije 10ak dana, kolegica s posla ih nije imala kome dati a zadnje su ostale (na svijet dosle skupa s bratom koji je jedini usvojen). Prvi put u zivotu da imam kucne ljubimce i nerazdvojni smo za sad :)

Jedino sto moram cistiti cesce nego inace ali barem sam manje lijen kada sam kuci, umjesto lezanja usisivac i ciscenje pijeska ujutru prije posla i navece po povratku.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#5360 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sigicalo »

ozdrlje_donje wrote: 29/08/2020 12:46 Image

Usvojio ove dvije zijancerice prije 10ak dana, kolegica s posla ih nije imala kome dati a zadnje su ostale (na svijet dosle skupa s bratom koji je jedini usvojen). Prvi put u zivotu da imam kucne ljubimce i nerazdvojni smo za sad :)

Jedino sto moram cistiti cesce nego inace ali barem sam manje lijen kada sam kuci, umjesto lezanja usisivac i ciscenje pijeska ujutru prije posla i navece po povratku.
Divno sto ste ih usvojili u paru. Bit ce im zanimljivo, a i Vi cete biti mirniji.
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5361 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

„Od svih Božijih stvorenja, samo se jedno ne može podčiniti i vezati na povodac. To stvorenje je mačka. Ako bi se čovek mogao ukrstiti sa mačkom, to bi njega unapredilo, ali bi unazadilo mačku“ – Mark Tven (Mark Twain).

„Ideal smirenosti se ogleda u mački koja sedi“ – Džuls Rejnard (Jules Reynard).

„U drevna vremena, mačke su bile obožavane poput božanstava i to ni danas nisu zaboravile“ – Teri Pračet (Terry Pratchett).

„Nijedna životinja nema više slobode od mačke, mačka je najveći anarhista“ – Ernest Hemingvej (Ernest Hemingway).

„Mačke biraju nas, mi ih ne posedujemo“ – Kristin Kast (Kristin Cast), umetnica.

„Vreme provedeno sa mačkama nikada nije protraćeno“ – Sigmund Frojd (Sigmund Freud), psiholog.

„Kod mačaka je posebno zanimljivo to što one imaju isti pogled bez obzira da li upravo gledaju u leptira ili masovnog ubicu“ – Pola Paundston (Paula Poundstone), književnica.

„I najmanja mačka je remek delo“ – Leonardo da Vinči (Leonardo da Vinci), umetnik i naučnik.

„Oprezan sam kao mačka koja bi da ukrade hranu“ – Vilijam Šekspir (William Shakespeare).

„Kada mački nešto narediš, ona tu naredbu prosledi svom repu“ – kineska poslovica. :mrgreen:
ozdrlje_donje
Posts: 527
Joined: 01/02/2012 14:40

#5362 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ozdrlje_donje »

sigicalo wrote: 30/08/2020 00:35
ozdrlje_donje wrote: 29/08/2020 12:46 Image

Usvojio ove dvije zijancerice prije 10ak dana, kolegica s posla ih nije imala kome dati a zadnje su ostale (na svijet dosle skupa s bratom koji je jedini usvojen). Prvi put u zivotu da imam kucne ljubimce i nerazdvojni smo za sad :)

Jedino sto moram cistiti cesce nego inace ali barem sam manje lijen kada sam kuci, umjesto lezanja usisivac i ciscenje pijeska ujutru prije posla i navece po povratku.
Divno sto ste ih usvojili u paru. Bit ce im zanimljivo, a i Vi cete biti mirniji.
Upravo zbog toga sam ih i uzeo u paru posto sam cijeli dan na poslu tokom radne sedmice, ne bih bas da je mace samo toliko dugo. Za sad su super, igraju se dosta skupa ali kad sam tu svoje aktivnosti premjeste tamo gdje sam ja. Ako pripremam nesto u kuhinji tu su, ako se odlozim na sofu opet su pored mene a navece se naravno usunjaju u krevet :)

Ima tu naravno dosta nestasluka ali nista da im se zamjeri.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5363 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

:thumbup: preslatkeeeeeeeeee macike :-D
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5364 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

bombonice... :maca:

s macama znas na cemu si... ako im pruzis paznje, ljubavi, topline, sigurnosti i hrane... prst u uho i imace te zahvalnog uHljeba na kucnom budjetu :mrgreen:
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#5365 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Nadzorna_ploca »

Maraschino wrote: 26/08/2020 14:56 Image
Glavonje. :D
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#5366 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Puf »

Maraschino wrote: 26/08/2020 14:56 Image
Moja preporuka je da sterilisete zensku macu, u suprotnom vam ne gine nova tura macica
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5367 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Puf wrote: 11/09/2020 14:08
Maraschino wrote: 26/08/2020 14:56 Image
Moja preporuka je da sterilisete zensku macu, u suprotnom vam ne gine nova tura macica
ev juce covjek koji mi donosi domacu zelen prica ostavili mu pet macica pred vratima i stavili cedulju ako hoces brini se o njima ili ne :shock: ... kaze sjebo se, macici nisu ni progledali tupavo, uhvatio se za glavu sta, kako, gdje... i na spricu ih hranio i odhranio, molio neke organizacije na grbavici da ih prihvate i udome... ma jedva pristali, muku mucio... sterilizacija OBAVEZNA!!!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5368 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Maraschino »

Psi keruse su u programu sterilizacije i svi to rade ''besplatno'' dok za macke toga nema. Sterilizacija kosta 80KM.
Nije problem, mogu jednu platiti ali ce se pojaviti druga, treca...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5369 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mehemed »

Sakrio se malo u hladovinu :D Nije moj, al je od rođaka i presladak je.
Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5370 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Hehe super😁
Ev SA mace kod jaranice meze poli
Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5371 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Maraschino »

vjesticanametli wrote: 11/09/2020 22:57 Hehe super😁
Ev SA mace kod jaranice meze poli
Image
Sve su slatke.
Kada si kod salame, supruga kupi onu jeftinu od marku pilecu i nareze im, dodju mirisu i vrlo malo pojedu.
Uzme poli i nareze, ne da jedu nego potamane sve i jedan komadic.

...pa se pitam, kome su namijenjene one jeftine pilece salame kada ih ni mace ne vole.
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#5372 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zikamu »

Mehemed wrote: 11/09/2020 22:30 Sakrio se malo u hladovinu :D Nije moj, al je od rođaka i presladak je.
Image
Samo jos da progovori... :D
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5373 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mehemed »

Ma priča ko' veliki, sve kaže mjau mjau :D :D :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5374 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by irac300 »

Maraschino wrote: 11/09/2020 23:19
vjesticanametli wrote: 11/09/2020 22:57 Hehe super😁
Ev SA mace kod jaranice meze poli
Image
Sve su slatke.
Kada si kod salame, supruga kupi onu jeftinu od marku pilecu i nareze im, dodju mirisu i vrlo malo pojedu.
Uzme poli i nareze, ne da jedu nego potamane sve i jedan komadic.

...pa se pitam, kome su namijenjene one jeftine pilece salame kada ih ni mace ne vole.
Po tom pitanju ja imam najcudnijeg macka na svijetu. :D Je l' iko vidio da macka nece frisko meso da jede? Znaci nece. Salame, kobasice... pomirise, pocne da riga u prazno, kao da ce povratiti i pobjegne. Takav je jos od kako sam ga kao mace donio. Evo cetiri godine, nista se nije promijenilo. Jede whiskas brikete, na tome zivi. Jedino frisko sto voli je riba, i to ne svakakva, samo oslic i to file. :D Svakakvih sam se macaka u zivotu nagledao, ali ovaj je najcudniji. Zato mi je valjda jos drazi, osobenjak. :D
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5375 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

ja sam kupovao one jeftine virsle u hošetu i jedno vrijeme su jele ove ulicne ove moje kucne ni da pomirisu... naprave onu facu isto koda im smrdi... pocele i ulicne to odbacivati, nece da jedu, a jebote reko sto su gospoda.
Iskuham virsle i hajd da i ja probam... ljudi moji tri dana sam povracao... salame, virsle, kobasice, to je sve otrov, svasta melju i prodaju... mačke inače su probirljive i mogu osjetiti i namirisati neke pokvarene i otrovne stvari... ono sto mačka neče slobodno bacajte u smetlje.
Post Reply