Android OS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Enticer
Posts: 713
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#25601 Re: Android OS

Post by Enticer »

Dzontra_Volta wrote: 31/07/2020 08:20
Enticer wrote: 31/07/2020 01:27 Kupio djetetu samsung tablet i prilikom pocetnih podesavanja odaberem opciju “for kids”, i sad dijete koju god igricu instalira dobijam izvjestaje na svoj mail.
Pokusao sam to ispraviti i vratiti tablet na fabricka podesavanja da krenem registraciju od pocetka da odaberem opciju “for my self”, ali ne nece, ne da mi tu opciju.
Ima li nacin da to ispravim?
Označi taj email kao junk i neće ti više dolaziti u inbox. Najlakša varijanta.
Kad bi to bio jedini problem... ne mogu instalirati youtube, samo yt-kids i jos neke druge stvari.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#25602 Re: Android OS

Post by shiljak »

Svaki put kada koristim google maps navigaciju pita me da li se slažem da google maps omogući lokaciju / gps. Je li moguće da ne pita nego samo da je sam uključi. Postavio sve premisije za maps da može da koristi lokaciju aplikacija ali ne pomaže :-D
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#25603 Re: Android OS

Post by Pitar sa Kariba »

Enticer wrote: 31/07/2020 01:27 Kupio djetetu samsung tablet i prilikom pocetnih podesavanja odaberem opciju “for kids”, i sad dijete koju god igricu instalira dobijam izvjestaje na svoj mail.
Pokusao sam to ispraviti i vratiti tablet na fabricka podesavanja da krenem registraciju od pocetka da odaberem opciju “for my self”, ali ne nece, ne da mi tu opciju.
Ima li nacin da to ispravim?
Stavi tab u safe mod pa:
“Settings” > “Applications” > “Manage Applications“. Odaberi “Kids Mode” sa liste app, selektuj “Uninstall“. Pa onda “Done” i voila. :mrgreen:
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#25604 Re: Android OS

Post by Radar71 »

Kako na Androidu zabraniti jednoj grupi na viberu da vrši automatski download slika?
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#25605 Re: Android OS

Post by suad-sarajevo »

Imam u telefonu (android 10) 2 SIM kartice (Bh Telecom i ERONET), ako je uopšte i bitno o kojem se operateru radi. Kako dodijeliti za određeni kontakt da se bira sa određene sim kartice?

Npr. broj 061 111 222 da se uvijek poziva sa bh telecom SIM-a dok bi se broj 063 333 444 birao uvijek preko ERONET-a.

Hvala.

Trenutne postavke u sim manageru su ovakve.

Image
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#25606 Re: Android OS

Post by spree »

Mislim da nema opciju po brojevima. Ima varijanta da stavis da ti je neka defaultna recimo za pozive, druga npr internet ili sms.
User avatar
okocha
Posts: 76
Joined: 25/11/2012 11:34

#25607 Re: Android OS

Post by okocha »

Pozdrav

Može preporuka za telefon sa što boljim omjerom cijene i kamere. Dakle, najbitnija mi je kamera , jer dolazi beba i htio bih baš dobar telefon sa što boljom kamerom kako bih imao što kvalitetnije slike

Imam fotoaparat Sony al nije praktičan a pored toga mi se čini da neki telefoni danas imaju i bolju kameru od njeg.

Ništa drugo mi nije bitno , uvijek sam imao telefone od 200 do 300 KM , bez nekih posebnih specifikacija i koristi sve dok se ne pokvari ili ne počne baš štopati.

Ako možete izdvojiti neki telefon kao best buy do 600-700 KM kojem je kamera dobra , bio bih zahvalan. Ako se ne može dobiti telefon u tom rangu sa dobrom kamerom , onda mi recite koji mob da ganjam od ovih premium telefona pa nek ide na rate.
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#25608 Re: Android OS

Post by BiBi911 »

okocha wrote: 19/08/2020 14:43 Pozdrav

Može preporuka za telefon sa što boljim omjerom cijene i kamere. Dakle, najbitnija mi je kamera , jer dolazi beba i htio bih baš dobar telefon sa što boljom kamerom kako bih imao što kvalitetnije slike

Imam fotoaparat Sony al nije praktičan a pored toga mi se čini da neki telefoni danas imaju i bolju kameru od njeg.

Ništa drugo mi nije bitno , uvijek sam imao telefone od 200 do 300 KM , bez nekih posebnih specifikacija i koristi sve dok se ne pokvari ili ne počne baš štopati.

Ako možete izdvojiti neki telefon kao best buy do 600-700 KM kojem je kamera dobra , bio bih zahvalan. Ako se ne može dobiti telefon u tom rangu sa dobrom kamerom , onda mi recite koji mob da ganjam od ovih premium telefona pa nek ide na rate.

Lumia 950 lumia 808. Za 100 mozes iste naci a slike su da posramis sve ove od milju
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#25609 Re: Android OS

Post by adsubzero »

BiBi911 wrote: 21/08/2020 14:11
okocha wrote: 19/08/2020 14:43 Pozdrav

Može preporuka za telefon sa što boljim omjerom cijene i kamere. Dakle, najbitnija mi je kamera , jer dolazi beba i htio bih baš dobar telefon sa što boljom kamerom kako bih imao što kvalitetnije slike

Imam fotoaparat Sony al nije praktičan a pored toga mi se čini da neki telefoni danas imaju i bolju kameru od njeg.

Ništa drugo mi nije bitno , uvijek sam imao telefone od 200 do 300 KM , bez nekih posebnih specifikacija i koristi sve dok se ne pokvari ili ne počne baš štopati.

Ako možete izdvojiti neki telefon kao best buy do 600-700 KM kojem je kamera dobra , bio bih zahvalan. Ako se ne može dobiti telefon u tom rangu sa dobrom kamerom , onda mi recite koji mob da ganjam od ovih premium telefona pa nek ide na rate.

Lumia 950 lumia 808. Za 100 mozes iste naci a slike su da posramis sve ove od milju
Image
Tabakmalac
Posts: 609
Joined: 26/12/2019 23:32

#25610 Re: Android OS

Post by Tabakmalac »

Kakve crne Lumie kad ih je i Microsoft poslao u zaborav.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#25611 Re: Android OS

Post by adsubzero »

Bas tako, dzaba kad je osakacen. Mada ako je samo do kamere i da mozes zvati i slati poruke i mozda malo surfanja, onda za 100KM vrh. Samo mi smijesno ovo, cuj bolja kamera od ovih telefona od hiljadarku. Malo preambiciozno :lol:
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#25612 Re: Android OS

Post by adsubzero »

okocha wrote: 19/08/2020 14:43 Pozdrav

Može preporuka za telefon sa što boljim omjerom cijene i kamere. Dakle, najbitnija mi je kamera , jer dolazi beba i htio bih baš dobar telefon sa što boljom kamerom kako bih imao što kvalitetnije slike

Imam fotoaparat Sony al nije praktičan a pored toga mi se čini da neki telefoni danas imaju i bolju kameru od njeg.

Ništa drugo mi nije bitno , uvijek sam imao telefone od 200 do 300 KM , bez nekih posebnih specifikacija i koristi sve dok se ne pokvari ili ne počne baš štopati.

Ako možete izdvojiti neki telefon kao best buy do 600-700 KM kojem je kamera dobra , bio bih zahvalan. Ako se ne može dobiti telefon u tom rangu sa dobrom kamerom , onda mi recite koji mob da ganjam od ovih premium telefona pa nek ide na rate.
Malo ti je presirok dijapazon, mozda da kazes koliko bi stvarno maksimalno dao za telefon.
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#25613 Re: Android OS

Post by spree »

Google pixel 3a.
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#25614 Re: Android OS

Post by BiBi911 »

adsubzero wrote: 21/08/2020 16:38 Bas tako, dzaba kad je osakacen. Mada ako je samo do kamere i da mozes zvati i slati poruke i mozda malo surfanja, onda za 100KM vrh. Samo mi smijesno ovo, cuj bolja kamera od ovih telefona od hiljadarku. Malo preambiciozno :lol:
Cuj
Imao otaj ti huhavei mate 10pro i p30 pro. Sada note 10
I slike koje su nastale sa N808 prije 5godina su bolje od ovi na P I pro.
808 jos uvijek koristim kao dashcam i taj video/slika je bolja od ovih nabrojanih, jer im smeta odsjaj od stakla odsjaj od tablice odsjaj od ISSS, huhawei P ako pritisnem tipku za slikanje "rafalno" zasto ni sam ne znam ali nakon 10-15 pritisaka izbaci poruku obradjujem sliku(imao udes i sto sam to tada pokusao na P ne znam)
Slike/video po mraku se ne mogu poredit. Na n808 svaku sliku mogu zumirat bar 30% vise no kod ostalih.
Jest da program za obradu je pisan sjekirom u odnosu na ove nove ali u ovim uslovima radi bolje.

Zoom na N808 je mnogo prirodniji no na P, nema trzanja pri okretanju lece.

Jest da fale te pederske app ali browser radi, baterija nakon 5+ godina jos ziva, ispadne prezivi, moze da procita karticu do 500gb bez problema, otvori HDD bez potrebe za dodatnim napajanjem.


I jos nesto slike na -30° (slucajno imao 950 kao rezervni tel) i note 10. Pokusao slikat nebo, note je to uslikao dobro, falilo nekih sitnica medjutim 950 je uhvatila malo topliji zrak koji izadje iz mene, oblaci su bili oblaci ne neka masa vodene pare na nebu, mjesec nije bio malo losije sunce koje snimljeno prije i ubaceno u tu sliku kao na huhawi.

Al svako ima izbor i gura to nesto svoje jer to nesto ima toktok i instagram a ovu drugo jok.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#25615 Re: Android OS

Post by adsubzero »

BiBi911 wrote: 22/08/2020 14:37
adsubzero wrote: 21/08/2020 16:38 Bas tako, dzaba kad je osakacen. Mada ako je samo do kamere i da mozes zvati i slati poruke i mozda malo surfanja, onda za 100KM vrh. Samo mi smijesno ovo, cuj bolja kamera od ovih telefona od hiljadarku. Malo preambiciozno :lol:
Cuj
Imao otaj ti huhavei mate 10pro i p30 pro. Sada note 10
I slike koje su nastale sa N808 prije 5godina su bolje od ovi na P I pro.
Mislio sam na lumiju 950, taj 808 jeste mocniji, ali on je vec beskorisan danas kao mobitel.
Lakse nositi jedan sa dobrom kamerom i da ima sve sto ti treba, nego dva uredjaja. Upravo to se i hoce izbjeci, da mozes nositi jedan mobitel nego da jos teglis digitalni fotoaparat.
Kako god to je samo tvoje misljenje. Imas na dxomark test, a imas i gomilu recenzija poredjenja protiv ostalih telefona. Dobro se drzi, ali to je najvise zato sto ima ogroman senzor. Lose softversko procesiranje slike, los dinamicki opseg, a na dobre slike u mraku zaboravi.
Ok, mozes koristit 808 danas ako ti se ne da placati za dobar telefon, ali sta znaci kad moras cekati 5 sekundi da uhvati sliku prije nego slikas drugu...
User avatar
BaDa
Posts: 2342
Joined: 20/04/2009 23:42
Location: Sarajevo

#25616 Re: Android OS

Post by BaDa »

kako na note 10 napraviti kad mi stigne notifikacija da svijetli da znam da imam propusteno notifikaciju? samo pocne da svijetli display i poslije toga nista vise! nije kao na galaxy s8 kad imam propusteno notifikaciju da mi svijetli dok ne otvorim notifikaciju! i hocu li ista dobiti ako stavim njemacki software dbt preko odina? ili je to sve isto?
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#25617 Re: Android OS

Post by madesa »

prodajem mobitel i na piku traze mi IMEI broj. Je li sigurno dati dati broj?
User avatar
Burkoff
Posts: 258
Joined: 02/07/2012 15:57

#25618 Re: Android OS

Post by Burkoff »

BaDa wrote: 01/09/2020 09:02 kako na note 10 napraviti kad mi stigne notifikacija da svijetli da znam da imam propusteno notifikaciju? samo pocne da svijetli display i poslije toga nista vise! nije kao na galaxy s8 kad imam propusteno notifikaciju da mi svijetli dok ne otvorim notifikaciju! i hocu li ista dobiti ako stavim njemacki software dbt preko odina? ili je to sve isto?
Nema firmware veze s time. Mobitel ima funkciju sa nazivom aod (always on display). Fabricki aod nije los. Ja sam ipak sebi kupio (ima i besplatna verzija skromnijih mogucnosti) i prilagodio program sa marketa. Naziv programa je aodNotify

https://play.google.com/store/apps/deta ... sondisplay

Najnovija verzija ima mali Bug a to je da ako se desi notifikacija za fabricki samsung kalendar termin ikonica bude na ekranu mozda 20 minuta i bez razloga aod se ugasi (opet crn ekran / zaboravi da je dosla ta kalendar notifikacija) pa ja koristim stariju placenu verziju 2.60 koja nema taj bug. Ako ti ne koristis samsungov kalendar app za termine i obavijesti o terminima onda slobodno probaj aktulenu verziju sa marketa. Ako zapnes oko podesavanja javi se, poslacu ti upute za podesavanje programa. Meni se toliko svidio u free verziji da sam ga rado platio da dobijem sve opcije.

Pozz
User avatar
BaDa
Posts: 2342
Joined: 20/04/2009 23:42
Location: Sarajevo

#25619 Re: Android OS

Post by BaDa »

Burkoff wrote: 01/09/2020 17:33
BaDa wrote: 01/09/2020 09:02 kako na note 10 napraviti kad mi stigne notifikacija da svijetli da znam da imam propusteno notifikaciju? samo pocne da svijetli display i poslije toga nista vise! nije kao na galaxy s8 kad imam propusteno notifikaciju da mi svijetli dok ne otvorim notifikaciju! i hocu li ista dobiti ako stavim njemacki software dbt preko odina? ili je to sve isto?
Nema firmware veze s time. Mobitel ima funkciju sa nazivom aod (always on display). Fabricki aod nije los. Ja sam ipak sebi kupio (ima i besplatna verzija skromnijih mogucnosti) i prilagodio program sa marketa. Naziv programa je aodNotify

https://play.google.com/store/apps/deta ... sondisplay

Najnovija verzija ima mali Bug a to je da ako se desi notifikacija za fabricki samsung kalendar termin ikonica bude na ekranu mozda 20 minuta i bez razloga aod se ugasi (opet crn ekran / zaboravi da je dosla ta kalendar notifikacija) pa ja koristim stariju placenu verziju 2.60 koja nema taj bug. Ako ti ne koristis samsungov kalendar app za termine i obavijesti o terminima onda slobodno probaj aktulenu verziju sa marketa. Ako zapnes oko podesavanja javi se, poslacu ti upute za podesavanje programa. Meni se toliko svidio u free verziji da sam ga rado platio da dobijem sve opcije.

Pozz
znam da software nema nista s tim.... ali onako pitam ako stavim dbt od svaba jel ima kakvih pobosljanja? cudi me da je samsung na starim telefonima imao led za notifikaciju a za novije telefone da nema nego da moras koristiti posebne aplikacije za to
User avatar
Burkoff
Posts: 258
Joined: 02/07/2012 15:57

#25620 Re: Android OS

Post by Burkoff »

@BaDa

Poceo si sa notifikacijama pa si presao na odina. Pomislio sam da slucajno ne trazis rjesenje u drugom romu. Sto se tice nasih firmware od operatera imaju sigurno neke modifikacije ali sad ne vjerujem da tvoj n10 sa bht softverom radi losije od dbt n10 primjera radi. Ako imas neke sumnje a nije ti mrsko prebaci se na dbt. Ja se sjecam primjera kod mobitela lg fino koji nije imao omogucen meni za unos koda koji skida restrikciju na bht. Na kraju sam skontao i nabacio neki srpski brendiran rom i viola kod se mogao unijeti i blokada je nestala. (Kupio kljuc tada 18 km).

Kod mobitela se pocelo svoditi na optimiranje. Imaju glupe stvari koje su se desile a imaju i korisne. Ukidanje LED lampice za obavijesti je omogucilo da se bezzel smajne do maksimuma. Proizvodjaci se takmice ko ce imati bolji omjer kuciste/ekran. Note 10 plus cak ima zvucnik na vrhu kucista gdje se Sim ubacuje. Inace znamo da je bio naprijed pa se vidjela mrezica koja je stitila zvucnik. Nekako je ovo aod i amoled ugodno sa korisnim. Iphone ima amoled ali negdje sam citao da su pravili istrazivanja i korisnici ne zele aod iako imaju amoled koji je uslov za to. Valjda imaju viska novca pa obavijesti prate na apple pametnim satovima. Neka oni ubace aod pa ko nece uvijek moze ugasiti ali sve je sa nekim ciljem...
username_here
Posts: 265
Joined: 03/04/2019 18:05

#25621 Re: Android OS

Post by username_here »

I evo ga, tu je :) https://www.android.com/android-11/

I jedan info za one koji koriste Google Messages, onaj RCS chat konacno radi i za BiH.
User avatar
ortodont
Posts: 1834
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#25622 Re: Android OS

Post by ortodont »

Mali OT, pišem jer je ova tema aktivnija. Ima li neko samsungov super fast charging power bank (to je ovaj koji Telecom poklanja pri kupovini sata i sl.)?
Dobih isti, ali punjenje samog uređaja traje beskrajno dugo na mom dash charge (oneplus) adapteru koji je 20W. Nisam uspio nigdje pronaci je li potrebno da adapter bude od samsungove zadnje serije telefona. Punjenje traje preko 6h i jos nije na full trecoj lampici (od 4) dok oni reklamiraju oko 4h do 100%.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#25623 Re: Android OS

Post by adsubzero »

ortodont wrote: 11/09/2020 22:26 Mali OT, pišem jer je ova tema aktivnija. Ima li neko samsungov super fast charging power bank (to je ovaj koji Telecom poklanja pri kupovini sata i sl.)?
Dobih isti, ali punjenje samog uređaja traje beskrajno dugo na mom dash charge (oneplus) adapteru koji je 20W. Nisam uspio nigdje pronaci je li potrebno da adapter bude od samsungove zadnje serije telefona. Punjenje traje preko 6h i jos nije na full trecoj lampici (od 4) dok oni reklamiraju oko 4h do 100%.
Dash charge je drugacija tehnologija od te koju samsung koristi. Nije sve u vatima, ne moze punjac dati toj bateriji svih 20W.
User avatar
ortodont
Posts: 1834
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#25624 Re: Android OS

Post by ortodont »

To je jasno, samo sam iznenadjen da Samsung nije sustigao, ipak je dash star 4 godine skoro. Volio bih vidjeti kolika je trenutna snaga na njihovim punjačima, neko mi reče da je 17 W.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#25625 Re: Android OS

Post by adsubzero »

ortodont wrote: 11/09/2020 23:35 To je jasno, samo sam iznenadjen da Samsung nije sustigao, ipak je dash star 4 godine skoro. Volio bih vidjeti kolika je trenutna snaga na njihovim punjačima, neko mi reče da je 17 W.
Ma nije stvar u tome, imas Note 20 Ultra sa podrskom 25W, ali svejedno ako na njega ustekas taj punjac od 20W nece mu dati svih 20W.
Post Reply