MALI Šengen

Locked
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#676 Re: MALI Šengen

Post by bunk »

radostan dan wrote: 22/12/2019 20:03 2012. se čini tako daleko...tada sam prvi put napisao da srbija i turska nikada vidjeti eu neće, kao odgovor na tvrdnju nekog od forumaša - evo samo što nisu, i turska i srbija, pa će i bih.

dakle...nikad, a možda ni tad.
ne kontam na kojim premisama zaključuješ da mi trebamo evropi?
zapadnoj evropi ono što treba od nas ona uzima i bez toga da nas prime u svoju kuću.
zna se gdje je granica istoka i zapada, i gdje je tampon zona - bila, jeste i biće.

tako da, ne razumijem čime toviš taj tvoj optimizam...
Evropa se mora konsolidovati, reorganizovati. Mi smo sada u drugom planu. Primit ce nas kada se srede i ako mi u tom periodu ostvarimo napredak.
nema se šta, niti će se evropa šta reorganizovati. ovakva kakva je će postojati dok ima koristi...kad ne bude imala (ili zaključi da je postojeća dobit mala), raskurcaće se sami od sebe, i resetovaće se na period prije devedesetih.
i to je to..da neće zvati srbiju i bih i makedoniju da je izliječe?
Ako ne krenemo naprijed, ako se ne vrati optimizam, plasim se da je pred BiH crna buducnost. Izgubit cemo mlado stanovnistvo i drzava ce biti egzistencijalno ugrozena.
a sad ne gubi, i nije egzistencijalno ugrožena...ah divna forumska vremena, kad se sva diskusija i upozorenja kako idemo u sunovrat završavala na način da se pukne par smajlija, kme, kme i slično, uz konstataciju - boli nas kurac, pogledaj priraštaj unsko sanskog kantona i hercegovine, sarajevskog i bijeljine, itd, itd...ili dođu čuveni forumski analitičari -rahatpatnjičari- i kažu - tako treba, sve ostalo je fgr ubleha.

i na kraju krajeva, koja kurčeva država----ti ovo u čemu živiš zoveš državom? pa ne znam da li se crna gora i srbija koje nemaju DMS i visokog predstavnika mogu nazvati državom, a ne ovaj protektorat kojem su date zvižduća himna, trougao od zastave i reprezentacija, samo iz razloga - da se vlasi ne dosjete-...pod vlasima kontam svo troje konstutivnih.
i to je još dobro, u odnosu na sjevernu makedoniju, kojoj svako malo mjenjaju ustav, ime, službeni jezik, itd...

države???
u kojoj se vlade sastavljaju po stranim ambasadama, u kojoj se narodni poslanici i vojna lica hvataju kao špijuni po restoranima, sa sve kompromitujućim materijalima (srbija), i slično???
ma hajte molim vas....

imaš platu redovnu, moš se obuć, najest, krov ne prokišnjava, djeca ne cvrče??? puna kapa, sve nogom u guzicu...eto to ti je realni presjek stanja i prognoza u budućih par desetljeća, i to ako imaš sreće.
Radosni poput Rodneya onomad :lol: :lol:
Globalno zatopljenje,rijeke i okeani zagadjeni,ekonomija otisla do djavola a usput i nista nisam povalio 8 mjeseci :lol: :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#677 Re: MALI Šengen

Post by Alfons Kauders »

Jbt ljudi otvoreno navijaju da uđu u veliku Srbiju...

Nisam ja džaba prestao pisati po forumu
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#678 Re: MALI Šengen

Post by bunk »

Ma nema od toga nista.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#679 Re: MALI Šengen

Post by belfy »

Kikibombona wrote: 05/09/2020 09:59 ...Izgubit cemo jarane stanovnistvo, ostat cemo bez ljudi, a onda vise nista nece biti vazno. Niko ne govori o tome. Niko ne govori da Bosni i Hercegovini prijeti kolaps i nestanak radi uzasnih demografski pokazatelja...
na stranu sto si u krivu povodom ovog Malog Sengena, a Velike Srbije, nego odakle ti ovo da niko ne govori o tome? o tome se prica 15 hebenih godina i ti sada dosao da upalis svjetlo? ili reci da nisi stalno citao o tome pa sada pises, nego da si sam napravio istrazivanje kojim si otkrio sto niko do sada nije znao... jebote...

P.S. vidim sada da je i Alfons isto rekao...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#680 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

belfy wrote: 05/09/2020 14:08
Kikibombona wrote: 05/09/2020 09:59 ...Izgubit cemo jarane stanovnistvo, ostat cemo bez ljudi, a onda vise nista nece biti vazno. Niko ne govori o tome. Niko ne govori da Bosni i Hercegovini prijeti kolaps i nestanak radi uzasnih demografski pokazatelja...
na stranu sto si u krivu povodom ovog Malog Sengena, a Velike Srbije, nego odakle ti ovo da niko ne govori o tome? o tome se prica 15 hebenih godina i ti sada dosao da upalis svjetlo? ili reci da nisi stalno citao o tome pa sada pises, nego da si sam napravio istrazivanje kojim si otkrio sto niko do sada nije znao... jebote...

P.S. vidim sada da je i Alfons isto rekao...
Ideja Velike Srbije je propala. Danas ima koliko, 8 miliona Srba? Imaju najgori natalitet na Balkanu uz masovno iseljavanje. I ova danasnja Srbija ce biti prevelika za Srbe. Porazen i ponizen projekat.

Ne govori niko relevantan, ne govore funkcioneri. Nista se ne poduzima.

Mi ne vidimo da se svijet mijenja, glave su nam u dalekoj proslosti.

...

Ne moze BiH nikada, ali nikada, napredovati sve dok ne ostvari najbolje ekonomske veze sa svojim susjedima.
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#681 Re: MALI Šengen

Post by escobar__ »

Nikakav "mini Šengen" sa neprijateljskom i državom koja našu zemlju podriva i izvana i iznutra.

Mini Šengen slobodno nek prave s Crnom Gorom, Makedonijom, s kime hoće, Bosna u ova sranja ne treba ulaziti i mi se trebamo i moramo okrenuti isključivo Evropi i evroatlanskim integracijama.

Image
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10878
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#682 Re: MALI Šengen

Post by Prpa.ba »

Ogromna strateska prednost koju smo imali dok smo prednjacili na putu ka EU integracijama u odnosu na prekodrinske teritorije i gubernije je lezala i u tome da smo mogli uci prije njih i onda postaviti i dio svojih uslova kako bi oni usli u EU, mahom fokusirano na demokratizaciju, umanjenje uticaja pravoslavnog ekstremizma i sudsko procesuiranje zlocina pravoslavnog terorizma i SCG agresije u periodu 92-95.

Ovako smo i to na putu da profuckamo, a alternativa je nekakva ekonomska integracija sa ekonomijama slabijim od nase, sve u ime zadovoljavanja velikosrpskih i velikoalbanskih snova da su svi pod istim krovom, pa makar on bio i ekonomski.

Nece moci, i odlicno je sto smo izostavljeni u samom pocetku price. Sad ce biti teze uvuci nas u to. Ako ostanemo izvan, onda nam se otvara mogucnost da se civilizacijska granica ipak uspostavi na Drini, gdje je uvijek i bila.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#683 Re: MALI Šengen

Post by Maraschino »

Kikibombona wrote: 05/09/2020 12:43
emirolini wrote: 05/09/2020 10:58
Maraschino wrote: 05/09/2020 10:39 Kakav Sengen, otvoreno trziste za Srbiju.
Sve dok Dodik blokira BiH u svemu i svacemu nema nista od toga. Po mogucnosti zid podici duz Drine.
Da, otvoreno trziste za Srbiju, po nase proizvodjace pogubno.

Treba ovo izbjegavati maksimalno, ali naravno mi ovdje sto pricamo apsolutno nikakve veze nema sa nasim bez-mudo-nje politicarima ovo ce biti prihvaceno bez ikakvog prevelikog razmislja.
Nema to veze sa mudima. Ameriku ne mogu odbiti ni puno jace drzave od ovih kurton raspalih balkanskih drzavica.

Mali Sengen je zavrsena prica i stupa na snagu vec pocetkom naredne godine. Tu su potpisi Srbije, Albanije, Makedonije i Kosova. Jos trebamo potpisati mi i Crnogorci. Ocekujem gospodina Grenela u Sarajevu i Podgorici u narednih par sedmica da zavrsi posao.

...

Pogledaj kako Ameri zavrnuse ruku Srbima. Potpisase da sele ambasadu u Jeruzalem i da je Hezbolah teroristicka organizacija. Od ovoga ce Srbija imati ogromnu stetu ali ko ih pita za zdravlje. I jos potpisase da Kinezi ne mogu graditi 5G mrezu u Srbiji sto je jos veca katastrofa.

...

Samo lomite ruke braco Ameri, uvrcite dok ne krene pucati. Nema drugog nacina sa stokom.
Sengen nije americki projekat.
Ovo Srbija v Kosovo je nesto drugo.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#684 Re: MALI Šengen

Post by belfy »

Kikibombona wrote: 05/09/2020 14:27
belfy wrote: 05/09/2020 14:08
Kikibombona wrote: 05/09/2020 09:59 ...Izgubit cemo jarane stanovnistvo, ostat cemo bez ljudi, a onda vise nista nece biti vazno. Niko ne govori o tome. Niko ne govori da Bosni i Hercegovini prijeti kolaps i nestanak radi uzasnih demografski pokazatelja...
na stranu sto si u krivu povodom ovog Malog Sengena, a Velike Srbije, nego odakle ti ovo da niko ne govori o tome? o tome se prica 15 hebenih godina i ti sada dosao da upalis svjetlo? ili reci da nisi stalno citao o tome pa sada pises, nego da si sam napravio istrazivanje kojim si otkrio sto niko do sada nije znao... jebote...

P.S. vidim sada da je i Alfons isto rekao...
Ideja Velike Srbije je propala. Danas ima koliko, 8 miliona Srba? Imaju najgori natalitet na Balkanu uz masovno iseljavanje. I ova danasnja Srbija ce biti prevelika za Srbe. Porazen i ponizen projekat.

Ne govori niko relevantan, ne govore funkcioneri. Nista se ne poduzima.

Mi ne vidimo da se svijet mijenja, glave su nam u dalekoj proslosti.

...

Ne moze BiH nikada, ali nikada, napredovati sve dok ne ostvari najbolje ekonomske veze sa svojim susjedima.
ja cu to reci ovako druze pronicljivi, a poslije mozes reci da to niko nije rekao. Mali Sengen obuhvata taman sve drzave sa dosta onih koji se izjasnjavaju kao Srbi. u toj lijepoj konstalaciji Malog Sengena se zapitaj ko bi podrzavao ciju privredu i ko bi imao najvise koristi od toga. naravno, ti ne razmisljas o ovim banalijama, sto je generalno lose.

a daj mi reci, ako vec ne govori niko relevantan, kako si ti onda to sve saznao? sam pravio istrazivanje?

to ako Vi ne vidite i ako su Vam glave u dalekoj proslosti onda je vrijeme da malo okrenete glave i pogledate u buducnost. mada ne znam zasto sebe nazivas Vi, ali odgovorih kako ti Vas postavi.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#685 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

belfy wrote: 05/09/2020 16:09ja cu to reci ovako druze pronicljivi, a poslije mozes reci da to niko nije rekao. Mali Sengen obuhvata taman sve drzave sa dosta onih koji se izjasnjavaju kao Srbi. u toj lijepoj konstalaciji Malog Sengena se zapitaj ko bi podrzavao ciju privredu i ko bi imao najvise koristi od toga. naravno, ti ne razmisljas o ovim banalijama, sto je generalno lose.
Valjda imamo stručnjake koji bi kroz pregovore zastitili interese BiH.

Nesto treba mijenjati, vec deset godina, a i vise, nema nikakvog pomaka. Uzmi kao primjer Zenicu koja je mrtav grad. Zaista ne znam cemu se nadamo. Kao da cekamo da se nesto desi, da neko dodje sa vrecom para.

Ako se nasa privreda ne moze nositi sa Srbijom i Albanijom najbolje da odmah izvrsimo kolektivni harakiri.

Na kraju balade raduje me sto se mi nista ne pitamo. Amerika i EU ce donijeti odluke umjesto nas. Kada bi se mi pitali, za 50 godina bi vratili iste teme. Braco Amerikanci i Nijemci, kosti im lomite. 8-)
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#686 Re: MALI Šengen

Post by LBVIEW »

Alfons Kauders wrote: 05/09/2020 12:56 Jbt ljudi otvoreno navijaju da uđu u veliku Srbiju...

Nisam ja džaba prestao pisati po forumu
Srbovanje je ovdje odavno postao prihvatljiv obrazac ponasanja, samo prati teme o Srbiji i Crnoj Gori. :oops:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#687 Re: MALI Šengen

Post by Sanjarko »

Nema Srba kako znam na ovim prostorima 8 miliona danas. U Srbiji ih ima oko 5,5-5,8; u Bosni ni milion, i u regiji ni milion. Veoma demografski staro stanovnistvo skoro 45 godina prosjecne starosti. Tad kad toliko ostari populacija tesko joj se oporaviti da ne kazem da izumire u jednom pravcu bez povratka.

Neznam sta da kazem opet na temu. Steta sto na temi nemamo OP forumasa.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#688 Re: MALI Šengen

Post by Sanjarko »

LBVIEW wrote: 05/09/2020 17:01
Alfons Kauders wrote: 05/09/2020 12:56 Jbt ljudi otvoreno navijaju da uđu u veliku Srbiju...

Nisam ja džaba prestao pisati po forumu
Srbovanje je ovdje odavno postao prihvatljiv obrazac ponasanja, samo prati teme o Srbiji i Crnoj Gori. :oops:
Neznam sta da kazem na temu. Cesto je bolji pakt, nego rat.
DonieBrasco
Posts: 15241
Joined: 31/08/2016 16:09

#689 Re: MALI Šengen

Post by DonieBrasco »

Velika Srbija nakon onakvog sastanka u SAD-u i naravno jos jedne 'pobede'. :lol:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#690 Re: MALI Šengen

Post by MaksprotivMarksa »

Nikakve zone, nama treba zastita domace proizvodnje, visoke carine, smanjenje uvoza, preuzimanje kanala distribucije, veletrgovina, otkupljenjem dionica nasih komsija u nasim konpanijama. Nakon sto se odbranimo od prevare slobodne trgovine, onda je neophodno napraviti domace banke i narediti svim uposlenicima budzeta da iskljucivo rade preko te banke, omogucoti kreditiranje po najpoboljnijim stopama, zatvaranje svih potrazivanja inostranih banaka. Kada se to zavrsi onda ide otkup i zatvranje trgovaca naftom, ovo MORA biti iskljucivo drustvena imovina, dok to ne uradimo nama nikakve unije i sengeni ne trebaju, sve drzave koje subse razvile su u pocetku razvoja bile izolacionisticke, nama je to potrebno, najpotrebnije, neka FBiH uradi, neka kantoni urade, zapalice narod svoje vodje kada ovdje kroz 3 mjeseca bude plata 2000, a tamo 800, ne zele, ne znaju, ne smiju.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#691 Re: MALI Šengen

Post by The 51st State »

nije da nisi u pravu, no lud si ako mislis da je to realno provodivo
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#692 Re: MALI Šengen

Post by MaksprotivMarksa »

Nije ako glasaz za svoje jer su tvoji, a svi drugi isto, da li bi glasao za stranku ciji bi ovo bio program ili bi rigao vatru da su to komunjare ?

Zasto ne pokusamo ?

I da, da sutra odu sve ove stranke i lideri koji nas jebu nista se promijeniti nece ako ne promijenimo model po kojem djelujemo, ovoliko je lose dijelom i zbog kadrova, ali osnovni problem lezi u samim postavkama.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#693 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

MaksprotivMarksa wrote: 05/09/2020 17:29 Nikakve zone, nama treba zastita domace proizvodnje, visoke carine, smanjenje uvoza, preuzimanje kanala distribucije, veletrgovina, otkupljenjem dionica nasih komsija u nasim konpanijama. Nakon sto se odbranimo od prevare slobodne trgovine, onda je neophodno napraviti domace banke i narediti svim uposlenicima budzeta da iskljucivo rade preko te banke, omogucoti kreditiranje po najpoboljnijim stopama, zatvaranje svih potrazivanja inostranih banaka. Kada se to zavrsi onda ide otkup i zatvranje trgovaca naftom, ovo MORA biti iskljucivo drustvena imovina, dok to ne uradimo nama nikakve unije i sengeni ne trebaju, sve drzave koje subse razvile su u pocetku razvoja bile izolacionisticke, nama je to potrebno, najpotrebnije, neka FBiH uradi, neka kantoni urade, zapalice narod svoje vodje kada ovdje kroz 3 mjeseca bude plata 2000, a tamo 800, ne zele, ne znaju, ne smiju.
Koja Nasa proizvodnja?

Uvodjenje carina je moderni kineski zid na koji ce ostali reagovati istom mjerom. Nama treba otvaranje prema svima a ne zatvaranje. Ako se nasi privrednici ne mogu boriti sa srpskim i albanskim kako ce sa slovenskim ili njemackim?

Mi nemamo kapacitet nizasta. Nemamo kvalitetne ljude. Iz sirotinje nas mogu izvuci jedino strane investicije koje ce se u narednim godinama seliti iz Kine/Azije ka Evropi.

Mali Sengen bi povecao nade sanse za privlačenje stranih investicija. Bila bi veca potencijalna radna snaga, vece trziste za plasman robe i prohodnije granice.

U BiH godinama niko ne dolazi. Totalno mrtva ekonomija. 90% mladih razmišlja o odlasku sto je katastrofa.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#694 Re: MALI Šengen

Post by MaksprotivMarksa »

Kikibombona wrote: 05/09/2020 17:49
MaksprotivMarksa wrote: 05/09/2020 17:29 Nikakve zone, nama treba zastita domace proizvodnje, visoke carine, smanjenje uvoza, preuzimanje kanala distribucije, veletrgovina, otkupljenjem dionica nasih komsija u nasim konpanijama. Nakon sto se odbranimo od prevare slobodne trgovine, onda je neophodno napraviti domace banke i narediti svim uposlenicima budzeta da iskljucivo rade preko te banke, omogucoti kreditiranje po najpoboljnijim stopama, zatvaranje svih potrazivanja inostranih banaka. Kada se to zavrsi onda ide otkup i zatvranje trgovaca naftom, ovo MORA biti iskljucivo drustvena imovina, dok to ne uradimo nama nikakve unije i sengeni ne trebaju, sve drzave koje subse razvile su u pocetku razvoja bile izolacionisticke, nama je to potrebno, najpotrebnije, neka FBiH uradi, neka kantoni urade, zapalice narod svoje vodje kada ovdje kroz 3 mjeseca bude plata 2000, a tamo 800, ne zele, ne znaju, ne smiju.
Koja Nasa proizvodnja?

Uvodjenje carina je moderni kineski zid na koji ce ostali reagovati istom mjerom. Nama treba otvaranje prema svima a ne zatvaranje.

Mi nemamo kapacitet nizasta. Nemamo kvalitetne ljude. Iz sirotinje nas mogu izvuci jedino strane investicije koje ce se u narednim godinama seliti iz Kine/Azije ka Evropi.

Mali Sengen bi povecao nade sanse za privlačenje stranih investicija. Bila bi veca potencijalna radna snaga, vece trziste za plasman robe i prohodnije granice.

U BiH godinama niko ne dolazi. Totalno mrtva ekonomija. 90% mladih razmišlja o odlasku sto je katastrofa.
Ona koju imamo i u koju cemo uloziti novac.

IMAMO KAPACITET, NEMAMO LIDERE DA KAPACITETE STAVE U SVRHU RAZVOJA. NISMO PRETJERANO ZADUZENI, IMAMO PROSTOR ZA RAZVOJNE PROJEKTE, KNOW HOW JOS UVIJEK POSTOJI.

STRANE INVESTICIJE NISU RAZVILE NIJEDNU DRZAVU SVIJETA, STRANCI DOLAZE DA IZVUKU NOVAC, IZJEBU JEFTINE RADNIKE I POKUPE SUBVENCIJE.

U BIH SE MOZE DOBRA PRICA NAPRAVITI U ROKU OD DVIJE GODINE, PREKO ENERGETSKIH PROJEKATA, PREUZIMANJEM TRGOVINE I KANALA DISTRIBUCIJE, POVECANJEM MINIMALNE PLATE, UCESCEM U BANKARSKOM SEKTORU, PROMJENOM UPISNIH KVOTA NA FAKULTETIMA.

PARA IMA, LJUDI IMA, STO NEMA DACEMO MI PLATU KO I SVABE, NEKA NAM NAPRAVE AKO MI ME ZNAMO, JEFTINIJE JE OD SUBVENCIJA.

NASTAVI VJEROVATI U BAJKE LIBERALIZMA, VIDIM CVJETA EVO SVE KOD NAS I U REGIONU, KAO I SVIM POSTTRANZICIJSKIM ZEMLJAMA KOJE SU CEKALE DA IH STRANCI RAZVIJU 😁
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#695 Re: MALI Šengen

Post by The 51st State »

MaksprotivMarksa wrote: 05/09/2020 17:45 Nije ako glasaz za svoje jer su tvoji, a svi drugi isto, da li bi glasao za stranku ciji bi ovo bio program ili bi rigao vatru da su to komunjare ?

Zasto ne pokusamo ?

I da, da sutra odu sve ove stranke i lideri koji nas jebu nista se promijeniti nece ako ne promijenimo model po kojem djelujemo, ovoliko je lose dijelom i zbog kadrova, ali osnovni problem lezi u samim postavkama.
Bi odma, makar bio snsd u pitanju. Na zalost, ne da nema potrebne nego nema nikakve vizije i osnonovnog patriotizma koji bi mogao i predloziti ovako nesto.

I da za mene nisu komunjare koji imaju socijalisticki pogled na ekonomiju nego kultasi licnosti. Realno gledajuci, stepen porobljenosti je toliki da takav salto mortale izgleda ko tolkinova trilogija.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#696 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

MaksprotivMarksa wrote: 05/09/2020 17:57IMAMO KAPACITET, NEMAMO LIDERE DA KAPACITETE STAVE U SVRHU RAZVOJA.
Na isto dodje. Nemamo lidere i necemo zadugo imati.

A mislim da radi loseg nataliteta i masovnog odlaska gubimo bitku sa vremenom. Kada se zaleti njemacka ekonomija nakon korone ima da nas usisaju.

U BiH trenutno nema nista pozitivno na vidiku. Totalno crnilo.

...

Jedina nada je da Amerika i Evropa prelome preko koljena.
Seawolf
Posts: 7543
Joined: 14/06/2012 22:59

#697 Re: MALI Šengen

Post by Seawolf »

Pišite vi šta hoćete, al' ja sam počeo intenzivno učiti albanski jezik.

Ove ostale već znam.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#698 Re: MALI Šengen

Post by Capljina74 »

MaksprotivMarksa wrote: 05/09/2020 17:57
Kikibombona wrote: 05/09/2020 17:49
MaksprotivMarksa wrote: 05/09/2020 17:29 Nikakve zone, nama treba zastita domace proizvodnje, visoke carine, smanjenje uvoza, preuzimanje kanala distribucije, veletrgovina, otkupljenjem dionica nasih komsija u nasim konpanijama. Nakon sto se odbranimo od prevare slobodne trgovine, onda je neophodno napraviti domace banke i narediti svim uposlenicima budzeta da iskljucivo rade preko te banke, omogucoti kreditiranje po najpoboljnijim stopama, zatvaranje svih potrazivanja inostranih banaka. Kada se to zavrsi onda ide otkup i zatvranje trgovaca naftom, ovo MORA biti iskljucivo drustvena imovina, dok to ne uradimo nama nikakve unije i sengeni ne trebaju, sve drzave koje subse razvile su u pocetku razvoja bile izolacionisticke, nama je to potrebno, najpotrebnije, neka FBiH uradi, neka kantoni urade, zapalice narod svoje vodje kada ovdje kroz 3 mjeseca bude plata 2000, a tamo 800, ne zele, ne znaju, ne smiju.
Koja Nasa proizvodnja?

Uvodjenje carina je moderni kineski zid na koji ce ostali reagovati istom mjerom. Nama treba otvaranje prema svima a ne zatvaranje.

Mi nemamo kapacitet nizasta. Nemamo kvalitetne ljude. Iz sirotinje nas mogu izvuci jedino strane investicije koje ce se u narednim godinama seliti iz Kine/Azije ka Evropi.

Mali Sengen bi povecao nade sanse za privlačenje stranih investicija. Bila bi veca potencijalna radna snaga, vece trziste za plasman robe i prohodnije granice.

U BiH godinama niko ne dolazi. Totalno mrtva ekonomija. 90% mladih razmišlja o odlasku sto je katastrofa.
Ona koju imamo i u koju cemo uloziti novac.

IMAMO KAPACITET, NEMAMO LIDERE DA KAPACITETE STAVE U SVRHU RAZVOJA. NISMO PRETJERANO ZADUZENI, IMAMO PROSTOR ZA RAZVOJNE PROJEKTE, KNOW HOW JOS UVIJEK POSTOJI.

STRANE INVESTICIJE NISU RAZVILE NIJEDNU DRZAVU SVIJETA, STRANCI DOLAZE DA IZVUKU NOVAC, IZJEBU JEFTINE RADNIKE I POKUPE SUBVENCIJE.

U BIH SE MOZE DOBRA PRICA NAPRAVITI U ROKU OD DVIJE GODINE, PREKO ENERGETSKIH PROJEKATA, PREUZIMANJEM TRGOVINE I KANALA DISTRIBUCIJE, POVECANJEM MINIMALNE PLATE, UCESCEM U BANKARSKOM SEKTORU, PROMJENOM UPISNIH KVOTA NA FAKULTETIMA.

PARA IMA, LJUDI IMA, STO NEMA DACEMO MI PLATU KO I SVABE, NEKA NAM NAPRAVE AKO MI ME ZNAMO, JEFTINIJE JE OD SUBVENCIJA.

NASTAVI VJEROVATI U BAJKE LIBERALIZMA, VIDIM CVJETA EVO SVE KOD NAS I U REGIONU, KAO I SVIM POSTTRANZICIJSKIM ZEMLJAMA KOJE SU CEKALE DA IH STRANCI RAZVIJU 😁
EU i SAD bi sjedili skrštenih ruku?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#699 Re: MALI Šengen

Post by spreca »

Alfons Kauders wrote: 05/09/2020 12:56 Jbt ljudi otvoreno navijaju da uđu u veliku Srbiju...

Nisam ja džaba prestao pisati po forumu
:izet: ih nostalgija :mrgreen: pa gdje ti propade covjece,da ti nije kakva ukrala gace :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#700 Re: MALI Šengen

Post by Kikibombona »

Deplasirano je diskutovati hocemo li uci u ekonomsku uniju. Mi se nista ne pitamo.

Amerika i Evropa ce odluciti za nas.
Locked