Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3251 Re: Raiffeisen banka

Post by un1ted »

ITNet wrote: 25/08/2020 12:34 - To sto druge banke ne gnjave trenutno korisnike ne znaci da mozda nece
Nece, jer nemaju ovakve striktne limite. Imaju svoje druge probleme, ali ne i ovaj. Fino sam ti dao primjer BBI banke, gdje ti kao vlasnik kartice odlucujes kada je placanje na netu moguce, a kada ne, kao da upalis ili ugasis alarm. Zasto to RFF ne ponudi?

Image
ITNet wrote: 25/08/2020 12:34 svemu sto si me quotao totalno si izignorisao gdje sam napisao da poslije jednog zvanja banke ja nemam vise tih problema sa online placanjem, znaci nije to nesto sto moras raditi non stop i zvati svaki put za svaku transakciju, kontas li?
Nisam ignorisao, vec imam drugacije iskustvo. Kako placam sve karticom, moram zvati svakih 10tak dana da im kazem da mi "očiste transakcije", jer ako to ne uradim, blokiraju plaćanje i na pos uređajima zbog "prevelikog broja transakcija" :-) Zvao sam za problem s plaćanjem za Aliexpress pa sam morao zvati za plaćanje Amazonu. Nisu to no name serveri i da, nije jedan poziv, jer je ukidanje limita privremeno.
ITNet wrote: 25/08/2020 12:34 Pa zbog nemarnosti korisnika banka je uvela jedan dodatni sigurnosni parametar oko online placanja
Ne mogu svi korisnici u isti koš zbog nemarnosti drugih. Ja to ne želim, to mi nigdje nije navedeno i to je narušavanje kvaliteta usluge.
ako ti kao korisnik nisi pazio i neko ti skine pare sa racuna jesi ti kriv ili banka sto je prosla transakcija
Naravno da je korisnik kriv, te takav korisnik NE TREBA dobiti bilo kakvu nadoknadu banke.
Zasto banka mora biti odgovorna online za tvoje pare i gdje ih trosis? da se drka sa vracanjem istih tebi jer je tebe bolilo briga gdje kucas svoje podatke?
Apsolutno se slazem, zato i ne zelim limite koji se odjednom uvode. Neka omoguce kao BBI banka i onda sam ukljucim, ili iskljucim.
Ti bi da placas online, a neces da potpises izjavu da te banka ne gnjavi oko tih transakcija nikako ali zelis da mozes vratiti pare ako bude divljih transakcija, odluci se za nesto.
Kada potpises, onda gubis i pravo na zastitu kada dođe do propusta na strani banke. Ovo što oni rade je upravo to, štite sebe, a ne korisnike usluge, jer je ova zabrana uslijedila nakon hakovanja sberbanke i njihovih bankomata.
- Da zbog Huse, Hame i ostalih koje boli briga su nas sve stavili u isti kos ali mozes ti sam izaci iz tog kosa.
Pa naravno i hoću :) Ako ova banka ne moze pruziti osnovnu uslugu, a to je da platim kada hoću, koliko hoću poštujući sve zakonske propise, ima alternativa koja može. Ja samo komentarišem da ne treba prihvatati izmjene uslova poslovanja JEDNOSTRANO!
Super je to kod BBI banke ali i ti tu potrosis 5-10 minuta isto kao i mi koji moramo nazvati vamo nesto, isto vremena potrosis samo druga procedura, jel veci je trosak zatvoriti racun i otvoriti racun u drugoj banci nego uzeti jos jednu karticu i istoj?
Ako je tebi ukljuciti opciju putem app proces od pet minuta, onda je, bojim se, do tebe i placanje karticama nije nesto sto ti treba svaki dan :)
ITNet wrote: 25/08/2020 12:34 Ja ne smatram da je banka nekompetentna sto je uvela neki security feature
Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3252 Re: Raiffeisen banka

Post by vjesticanametli »

Nedobogdauvedu# push tan pa nek kuca lopov kolko oce dok ja ne kliknem freigebenjebemimrbbmamu# nema platit..... cuj dok doDZe u it neko da ocisti transakcije :lol: probaj u AT tako :lol:
Ev nek im malo it kolega cita....
https://tipps.computerbild.de/internet/ ... 26803.html
denis007
Posts: 88
Joined: 25/04/2013 18:04

#3253 Re: Raiffeisen banka

Post by denis007 »

ITNet wrote: 25/08/2020 09:24
Mehemed wrote: 25/08/2020 00:51 Imaju neke glupe sigurnosne postavke koje blokiraju sva online plaćanja. Ja neki dan htio naručiti nešto sa Aliexpressa, kad odbi mi plaćanje. Ja nazovem i pitaju hoće li mi biti dovoljno sat vremena da izvršim kupovinu. Hoće reko. Trebao sam pitati može li se to odblokirati trajno.
Ovako svaki put moram zvati kada hoću nešto platiti online. Bar imaju ovaj online besplatni poziv da ne trošim. Radije bi otišao i ugasio račun nego da trošim kredit na pozive svaki put kada hoću izvršiti plaćanje online.
Mozes odblokirati trajno, odes u banku potpises izjavu i to je to.
Samo promjena banke dok se ne nadje neka sa normalnim servisima. To cu i ja uskoro vec ne stizem, nije usput.

Na ovaj nacin zele da na lagan nacin izvrdaju odgovornost ako neko zloupotrijebi karticu i sl. Slazem se da i banka treba da se stiti i da koliko moze zastiti i korisnika. Medjutim to se ne radi na ove seljacke nacine vec se fino uvede u internet aplikaciju opcija da kad se ulogujes u internet bankarstvo da ti za vrijeme te sesije vazi i placenje online ili dodatno preko neke sms poruke da ukcas kod negdje u svom akauntu ili sl. da vazi par min. Mislim da tako neke banke vec imaju.
Daz
Posts: 220
Joined: 08/02/2018 12:14

#3254 Re: Raiffeisen banka

Post by Daz »

Da li se na bankomatima raiffeisen banke u inostranstvu moze podizati novac bez provizije s obzirom da pripadaju istoj grupaciji? Hvala
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#3255 Re: Raiffeisen banka

Post by nivla »

Daz wrote: 31/08/2020 21:33 Da li se na bankomatima raiffeisen banke u inostranstvu moze podizati novac bez provizije s obzirom da pripadaju istoj grupaciji? Hvala
ne moze, placa se provizija, za placanje karticom imas samo na valutnu konverziju nesto sitno po iznosu, za podizanje novca dobro udare po dzepu
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3256 Re: Raiffeisen banka

Post by Mehemed »

Provizija je 1% za plaćanje karticom u inostranstvu.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3257 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Mehemed wrote: 01/09/2020 15:54 Provizija je 1% za plaćanje karticom u inostranstvu.
Da, “roaming” za koristenje kartice vani...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3258 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

što se tiče provizija, NAJJAČA banka
Last edited by victom on 01/03/2021 02:30, edited 2 times in total.
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#3259 Re: Raiffeisen banka

Post by rida1976 »

Ima li neko sa teme da koristi RF premium bankarstvo? Nista mi nije jasno oko ovih paketa i naknada
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3260 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

Mozete li vi putem telefona otvoriti izvod poslan na mail?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#3261 Re: Raiffeisen banka

Post by cassius »

Kako da produzim karticu , traje mi do 11tog mjeseca ? Jel trebam otici u banku ili se moze to sta telefonski ?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3262 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

Oni je automatski produzavaju, odnosno, oni ce te obavijestiti krajem 11. mjeseca da ces dobiti novu ili na adresu ili ces je podici u banci.
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#3263 Re: Raiffeisen banka

Post by Laertes »

channel10 wrote: 04/09/2020 17:08 Mozete li vi putem telefona otvoriti izvod poslan na mail?
Da, bez problema.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3264 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

Ja ne mogu mjesecima. Svaki put mi pise greska i da se mogu nakaciti na server.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#3265 Re: Raiffeisen banka

Post by perfect_guy »

cassius wrote: 04/09/2020 17:26 Kako da produzim karticu , traje mi do 11tog mjeseca ? Jel trebam otici u banku ili se moze to sta telefonski ?
meni sad pred kraj avgusta došla poštom
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#3266 Re: Raiffeisen banka

Post by Hakiz »

ITNet wrote: 25/08/2020 09:24
Mehemed wrote: 25/08/2020 00:51 Imaju neke glupe sigurnosne postavke koje blokiraju sva online plaćanja. Ja neki dan htio naručiti nešto sa Aliexpressa, kad odbi mi plaćanje. Ja nazovem i pitaju hoće li mi biti dovoljno sat vremena da izvršim kupovinu. Hoće reko. Trebao sam pitati može li se to odblokirati trajno.
Ovako svaki put moram zvati kada hoću nešto platiti online. Bar imaju ovaj online besplatni poziv da ne trošim. Radije bi otišao i ugasio račun nego da trošim kredit na pozive svaki put kada hoću izvršiti plaćanje online.
Mozes odblokirati trajno, odes u banku potpises izjavu i to je to.
Jednom sam već pitao:

Zašto kod nas banke, RB u ovom slučaju, nemaju ove usluge:

https://usa.visa.com/pay-with-visa/feat ... -visa.html

https://www.mastercard.us//en-us/busine ... -check.htm

Ali ne. Lakše je maltretirati klijente uslovljavajući ih da zovu, popunjavaju formulare itd nego da im omoguće sigurnosne usluge koje već postoje. Banke su fuj, nužno zlo.

Nema opravdanja.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3267 Re: Raiffeisen banka

Post by boshniak »

Radi li kontakt centar nedjeljom, moze li se prijaviti problem
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3268 Re: Raiffeisen banka

Post by un1ted »

Hajd nazovi pa javi I nama.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3269 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

boshniak wrote: 05/09/2020 22:13 Radi li kontakt centar nedjeljom, moze li se prijaviti problem
Koliko znam, kontakt centar svih banaka radi 0-24h svaki dan...
Pale Rider
Posts: 174
Joined: 11/12/2017 19:17

#3270 Re: Raiffeisen banka

Post by Pale Rider »

Jel blokira karticu ako placam preko paypala?
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#3271 Re: Raiffeisen banka

Post by sarajevo-x.com »

Pale Rider wrote: 06/09/2020 12:18 Jel blokira karticu ako placam preko paypala?
Meni normalno radi a vazda placam preko paypala
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3272 Re: Raiffeisen banka

Post by boshniak »

Provjerite stanja racuna i transakcije znam tri osobe kojima se desila zloupotreba i skidanje sa racuna po 25USD, nekima su kartice blokirane odmah a nekima nisu uopste
gadnel
Posts: 76
Joined: 16/12/2019 09:26

#3273 Re: Raiffeisen banka

Post by gadnel »

Ovih dana konacno zatvaram racun u RB, otvorio sam u sparkasse i cine mi se ugodnijim (jedini minus mi je bio sto nemaju puno bankomata, ali rece mi radnica da mogu dizati na unicredit bankomatima bez provizije pa et)

Mali rant za kraj :D

Nekad krajem prosle godine, sredinom decembra, im bio onaj totalni kvar sistema, a ja se bas taj dan nasao u Parizu (turisticki) i umjesto da se nakupujem suvenira, morao sam paziti da mi ne nestane kesa.

Pokusavao sam placati karticom, odbijena svaka transakcija naravno, a iduci dan novac refundiran - osim sto 2 transakcije meni nisu nikad refundirali (ukupno 100€)

Otisao u banku nekad pred novu godinu, zena me gleda kao da pokusavam da ih prevarim (a u ruci drzim slipove ovih transakcija, nece ni da ih pogleda), jedva je ubjedih nakon sto mi je isprintala izvod iz racuna da joj zaokruzim koje transakcije nisu refundirane, pa je popunila neki formular i poslala u taj neki zasebni department, sta vec.

Rekla mi je da cu cekati do 2-3 mjeseca, posto je placanje u inostranstvu, moze potrajati, i haj ok. (a u sebi sam vec rekao da zatvaram racun cim dobijem pare, kao da su me culi, jer pare necu dobiti :D )

Nakon 4-5 mjeseci vidim da tog poziva nema, pa odem opet u poslovnicu da pitam hoce li biti sta, a zena koja tu radi me gleda kao da sam dosao da posudim neke pare, a naravno nema uvid u taj moj zahtjev (kao ni ja) jer oni samo salju zahtjev i zavrse s tim, pa bi mene neko trebao kontaktirati, ali nista. Pa je ona poslala upit (nekome) hoce li biti sta s tim, ali jok, nikakav odgovor do danas.

Nije mi nikad bilo do ovih 100€, ali sam se u ovoj banci uvijek osjecao kao da smaram nekog, sta god da pitam (jel SMS kod za mobilno bankarstvo ili nesta gdje bi nedaj Boze, oni meni trebali vratiti pare koje sam izgubio njihovom greskom), gledali su me u fazonu "joj sta ovaj sad hoce".

Ne vjerujem da su druge banke nesta haos bolje, ali hajd vidjet cemo
User avatar
Filadendron96
Posts: 680
Joined: 23/02/2019 16:53

#3274 Re: Raiffeisen banka

Post by Filadendron96 »

boshniak wrote: 09/09/2020 12:53 Provjerite stanja racuna i transakcije znam tri osobe kojima se desila zloupotreba i skidanje sa racuna po 25USD, nekima su kartice blokirane odmah a nekima nisu uopste
Ja nažalost nisam provjerio pa sam bio na meti. Jučer preuzeo novu karticu jer mi je na staroj skinuto preko 200 KM kroz 2 transakcije (obje pod imenom Apple.com/bill). 31.08. ujutro tek provjerio preko Viber-a, vidim već prošle transakcije, nazvao i odmah blokirali karticu, a dodatni problem je što sam već prekoračio 250 KM u limit, pa sam na kraju bio preko 450 KM u minusu. Staru sam koristio za online plaćanje i često sam naručivao i plaćao direktno karticom na AliExpress, Google play music, Computeruniverse, Amazon, a bilo je i kupovina preko PayPal-a i nisam imao problema, do sada. Da sam bar bio pametniji pa sve platio preko PayPal-a možda se ne bi ovo ni dogodilo, ali šta ćeš, na greškama se uči. Možda je malo neodgovorno od mene očekivati da banka izađe u susret koliko može i da se pokuša novac vratiti na račun, s obzirom da su mi u poslovnici rekli da kada se desi ovako nešto da zna potrajati 2-3 mjeseca dok se ne riješi, ali helem nejse, malo više opreza ubuduće, čuvati se i ne zajebavati se sa sumnjivim stranicama (pogotovo ove što traže direktno podatke kartice).
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3275 Re: Raiffeisen banka

Post by vjesticanametli »

gadnel wrote: 14/09/2020 23:03 Ovih dana konacno zatvaram racun u RB, otvorio sam u sparkasse i cine mi se ugodnijim (jedini minus mi je bio sto nemaju puno bankomata, ali rece mi radnica da mogu dizati na unicredit bankomatima bez provizije pa et)

Mali rant za kraj :D

Nekad krajem prosle godine, sredinom decembra, im bio onaj totalni kvar sistema, a ja se bas taj dan nasao u Parizu (turisticki) i umjesto da se nakupujem suvenira, morao sam paziti da mi ne nestane kesa.

Pokusavao sam placati karticom, odbijena svaka transakcija naravno, a iduci dan novac refundiran - osim sto 2 transakcije meni nisu nikad refundirali (ukupno 100€)

Otisao u banku nekad pred novu godinu, zena me gleda kao da pokusavam da ih prevarim (a u ruci drzim slipove ovih transakcija, nece ni da ih pogleda), jedva je ubjedih nakon sto mi je isprintala izvod iz racuna da joj zaokruzim koje transakcije nisu refundirane, pa je popunila neki formular i poslala u taj neki zasebni department, sta vec.

Rekla mi je da cu cekati do 2-3 mjeseca, posto je placanje u inostranstvu, moze potrajati, i haj ok. (a u sebi sam vec rekao da zatvaram racun cim dobijem pare, kao da su me culi, jer pare necu dobiti :D )

Nakon 4-5 mjeseci vidim da tog poziva nema, pa odem opet u poslovnicu da pitam hoce li biti sta, a zena koja tu radi me gleda kao da sam dosao da posudim neke pare, a naravno nema uvid u taj moj zahtjev (kao ni ja) jer oni samo salju zahtjev i zavrse s tim, pa bi mene neko trebao kontaktirati, ali nista. Pa je ona poslala upit (nekome) hoce li biti sta s tim, ali jok, nikakav odgovor do danas.

Nije mi nikad bilo do ovih 100€, ali sam se u ovoj banci uvijek osjecao kao da smaram nekog, sta god da pitam (jel SMS kod za mobilno bankarstvo ili nesta gdje bi nedaj Boze, oni meni trebali vratiti pare koje sam izgubio njihovom greskom), gledali su me u fazonu "joj sta ovaj sad hoce".

Ne vjerujem da su druge banke nesta haos bolje, ali hajd vidjet cemo
Ma brao bjez od njihA :thumbup: intesa je fakat super bar moje tete na dobrinji......jos mailo kamaru zavrsim stvari a kod ovih govana nista sto kazes jps molim za svoje ....ma mrs u ljepu :thumbup: eöem bice ti bolje 😁
Post Reply