Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post Reply
bhnapoleon1
Posts: 6499
Joined: 11/05/2014 23:47

#501 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by bhnapoleon1 »

Lukašenko je evropski Sisi ali neki forumaši podržavaju Sisija dok su protiv Lukašenka :mrgreen:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1069
Joined: 23/02/2020 14:50

#502 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by ANamelessGhoul »

loudness wrote: 28/08/2020 01:17 aerodinamika :
....... istina, medutim cijela zapadna bjelorusija bila je do 1939. dio Poljske, zvanicno do 1945.
sve u pink boji bilo je Poljsko, "okupirano od komunjaraca", tako da jos ima ljudi koji pamte i rodeni su u Poljskoj, .......

Ista priča ti je i za današnju zapadnu Poljsku do 1939.g. ! Ima jako puno nijemaca, među njima i poznatih javnih ličnosti, koje pamte da su rođeni u Njemačkoj, a danas je to Poljska.

Cijela zapadna Poljska je do 1939.g. bila dio Njemačke, još od davnih vremena, mnogo prije Bismarka i Vilhelma II i to nema veze sa tezom da je to izgubljeno na način da je "okupirano od komunjaraca", već je to produkt odluka tkzv. Potsdamske konferencije, koje su organizirale sile pobjednice u II sv. ratu, augusta mjeseca 1945.g.

Image
Konferencijom su predsjedavali Staljin, Truman i Čerčil !

https://en.wikipedia.org/wiki/Potsdam_Agreement
https://de.wikipedia.org/wiki/Potsdamer_Abkommen

Image
Deutsches_Reich_1925_b
Granice Njemačkog rajha u 1925.godini


Te ex. njemače teritorije, do tada pokrajine, Istočna Pomeranija (danas su Vojvodstva Zapadno Pomorzje i Pomorzje u Poljskoj), istočni djelovi Brandemburga, istočni djelovi Zapadne Pruske i Granična Marka (istočna), su inkorporirani u današnja vojvodstva Velikopoljsko i Lubusko.

Cijela Istočna Pruska koja je kao historijska njemačka pokrajina POTPUNO NESTALA, inkorporirana je po pola:

> svojim sjevernim dijelom u tadašnji SSSR (njegov Ruski dio). Danas je to dio Ruske federacije pod imenom Kalinjingrad-ska oblast, a

> svojim južnim djelom u današnje Poljsko Vojvodstvo Varminsko-Mazursko.

Novi Kalinjingrad je do 1939.g. bio Keningsberg [Königsberg (Preußen)], čuveni grad Teutonaca i rodno mjesto največeg Njemačkog , a i svjetskog filozofa i naučnika Emanuela Kanta [Immanuel Kant].

Dotadašnji slobodni grad Gdańsk [Gdanjsk] / Danzig [Dancig] sa Poljskim koridorom je inkorporiran u novu Poljsku.

Zatim su to cijele pokrajine Gornja i Donja Šleska /Šlezija (s gradom Breslau / Wroclaw), a danas tri Poljska Vojvodstva: Donjošlesko, Opolsko i Šlesko u Poljskoj.

Luka Stettin / Szczecin je poslije skoro 1020.godina oduzeta Njemačkoj i ponovno uključena u Poljski teritorij.

Granice:
Rusko - Bjeloruska ;
Bjelorusko - Poljska i
Poljsko - Njemačka

su se odlukama Podsdamske konferencije shiftovale-pomjerile na zapad kojih 150 ÷ 400 km, kako već na kojem području i to nema veze ni s "komunjarama", a niti s "antikomunjarama". !

Poljska je jako zatezala 1990.g. da prizna ujedinjenje Njemačke od Oktobra 1990.g., jer se bojala da nova ujedinjena Njemačka neće priznati Potzdamsku Poljsko-Nemačku granicu na rijekama Odri i Nisi.

Poslije dugih i teških ubjeđivanja i pregovora, a Poljsku su pored nje same dobro zastupali Velika Britanija i Francuska, potvrđene su granice iz 1945.g. na rijekama Odri i Nisi 12 septembra 1990.g..

Poslije svega je moglo da se provedu izboriu na teritoriju ujedinjene Njemačke i izvrši i formalno ujedinjenje.

Image
Border changes in history of Poland
Promjene granica kroz historiju Poljske


Tako da to ko će šta uzeti, tamo, vamo, secesija, amputacija, prisajedinjenja, koje kakva, ..... , nema od toga ništa, to su tekovine završetka II sv. rata i s tim se niko ne igra., bez neke velike svjetske međunarodne konferencije ili novog sv. rata.
Gledaj koliko je Poljska na istok išla pred Drugi svjetski. Vilnius, Lavov itd.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#503 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by spreca »

Danasnji miting u Minsku...samo zene i od spec policije su napravili budale ,stavili ih u obruch :lol:
costacurta
Posts: 3508
Joined: 05/05/2005 08:25

#504 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by costacurta »

Hajd ti to,
Al kalvih pichoka sam vidio na ovim protestima :shock:
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#505 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by loudness »

Malo prisjećanja iz prošlosti:

U toku NATO udara na tadašnju SR Jugoslaviju, koje je trajalo u vremenu 23 mart ÷ 10 juni 1999.g., Aleksandar Lukašenka je sletio avionom na Surčin kod Beograda da ".... da podršku S.Miloševiću, SR YU i narodu Jugoslavije .... " iako je nebo iznad SRYu bilo pod AWAX - ovim ometačkim i radarskim "snimanjima", a i čitavom avijacijom NATO-a, skupa sa njihovim navigacijskim i detektorskim sistemima. Bjeloruski avion, skupa s posadom bio je opomenut od NATO komande da ne dolaze i ne lete nad YU nebom zbog ratnih dejstava, međutim nije im se ništa desilo:
Image

Image

Image

Image

Image
Posjeta Aleksandra Lukašenka Slobodanu Miloševiću i Saveznoj republici Jugoslaviji tokom NATO zračnih udara,
proljeća 1999. godine - Beograd i Surčin !




A sad savremeno stanje:

Preksinoć tokom mitinga protiv režima Mile Đukanovića i predizborne galame oko parlamentarnih izbora u Crnoj Gori:
U toku je veliki protest u Beogradu kao podrška pravoslavnom narodu u Crnoj Gori.

"TOKOM PROTESTA Srbi zastali ispred ambasade Belorusije da daju podršku 21:51h - 29.08.2020.g.
Image
На путу од Саборне цркве до храма Светог Саве, поврока је застала испред амбасаде Белорусије да се захвали Александру Лукашенку за подршку српском народу 1999. године, као и да му се извину у име Срба јер му је Александар Вучић сада окренуо леђа, иако га је представљао као великог пријатеља.

Na putu od Saborne crkve do hrama Svetog Save, povorka je zastala ispred ambasade Belorusije da se zahvali Aleksandru Lukašenku za podršku srpskom narodu 1999. godine, kao i da mu se izvinu u ime Srba, jer mu je Aleksandar Vučić sada okrenuo leđa, iako ga je predstavljao kao velikog prijatelja.

>>> Ista meta, isto odstojanje već 33,5 godine u Srbiji , mislim na politiku Slobodana Miloševića, započeta

od aprila 1987.g. >>> "... niko ne sme da vas bije ..." , odnosno

oktobra 1987.g. >>> ... Osma sednica ... , .............. a ko biva Vučić više nije na tom tragu .... :-)


>>> Kod Aleksandra Lukašenka je pak sve isto u intervalu juli 1994.g. ÷ august 2020.g. !



S druge pak strane:

Image
Aktivistkinje i aktivisti Inicijative mladih za ljudska prava su simboličnom akcijom polaganja cveća ispred ulaza u ambasadu Belorusije u Beogradu izrazili podršku građanima Belorusije i poručili da nema prijateljstva sa Aleksandrom Lukašenkom, koji žrtvuje živote i slobode građana kako bi zauvek opstao na vlasti.

:thumbup:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#506 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by neko_sa_strane »

Na ovoj temi forumaši su protiv diktatora a na temi o događajima u Crnoj Gori podržavaju diktatora. Valjda više vole komšijske diktatore obzirom da govore istim jezikom.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#507 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by spreca »

neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 11:43 Na ovoj temi forumaši su protiv diktatora a na temi o događajima u Crnoj Gori podržavaju diktatora. Valjda više vole komšijske diktatore obzirom da govore istim jezikom.
Ovim postom govoris u kontra stranu,stranu koju branis ima mnogo vise diktatora koji izbore uzimaju sa preko 60 i 70% gdje to ima u normalnom svijetu ,sro se nemoze reci za Djukanovica koji uzme skoro manje od opozicije,ili ti neznas sta je diktatura ili te ponesu naocale u boji,sravniti djukanovica recimo sa Lukasenko niko normalan nemozejelo ovo ima u CG?
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#508 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by neko_sa_strane »

spreca wrote: 31/08/2020 11:49
neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 11:43 Na ovoj temi forumaši su protiv diktatora a na temi o događajima u Crnoj Gori podržavaju diktatora. Valjda više vole komšijske diktatore obzirom da govore istim jezikom.
Ovim postom govoris u kontra stranu,stranu koju branis ima mnogo vise diktatora koji izbore uzimaju sa preko 60 i 70% gdje to ima u normalnom svijetu ,sro se nemoze reci za Djukanovica koji uzme skoro manje od opozicije,ili ti neznas sta je diktatura ili te ponesu naocale u boji,sravniti djukanovica recimo sa Lukasenko niko normalan nemozejelo ovo ima u CG?
Gdje si ti pročitao da ja branim nekog diktatora? Ja ukazujem na licemjerje forumaša.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#509 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by spreca »

neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 11:53
spreca wrote: 31/08/2020 11:49
neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 11:43 Na ovoj temi forumaši su protiv diktatora a na temi o događajima u Crnoj Gori podržavaju diktatora. Valjda više vole komšijske diktatore obzirom da govore istim jezikom.
Ovim postom govoris u kontra stranu,stranu koju branis ima mnogo vise diktatora koji izbore uzimaju sa preko 60 i 70% gdje to ima u normalnom svijetu ,sro se nemoze reci za Djukanovica koji uzme skoro manje od opozicije,ili ti neznas sta je diktatura ili te ponesu naocale u boji,sravniti djukanovica recimo sa Lukasenko niko normalan nemozejelo ovo ima u CG?
Gdje si ti pročitao da ja branim nekog diktatora? Ja ukazujem na licemjerje forumaša.
Ovdje mozemo govoriti o tvom licemjerju,jer poredis Djukanovica sa recimo Lukasenko,jel se ovako ponasao Djukanovic kad su bile litije i protesti,u bjeloruskim zatvorima je valjda preko 7hiljada ljudi samo posle izbora koji su bili na naj mirnijim demonstracijama ikada vidjenim
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#510 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by neko_sa_strane »

spreca wrote: 31/08/2020 11:57
neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 11:53
spreca wrote: 31/08/2020 11:49

Ovim postom govoris u kontra stranu,stranu koju branis ima mnogo vise diktatora koji izbore uzimaju sa preko 60 i 70% gdje to ima u normalnom svijetu ,sro se nemoze reci za Djukanovica koji uzme skoro manje od opozicije,ili ti neznas sta je diktatura ili te ponesu naocale u boji,sravniti djukanovica recimo sa Lukasenko niko normalan nemozejelo ovo ima u CG?
Gdje si ti pročitao da ja branim nekog diktatora? Ja ukazujem na licemjerje forumaša.
Ovdje mozemo govoriti o tvom licemjerju,jer poredis Djukanovica sa recimo Lukasenko,jel se ovako ponasao Djukanovic kad su bile litije i protesti,u bjeloruskim zatvorima je valjda preko 7hiljada ljudi samo posle izbora koji su bili na naj mirnijim demonstracijama ikada vidjenim
Ni slučajno nisi pomislio da nije bilo ubačenih aktera sa strane kao i u Ukrajini 2014? Nije da nisu radili u drugim zemljama. Blackwater ili slična agencija bila je prisutna u Ukrajini.
Boli me neka stvar za litije. Ja sam ovdje više puta ponovio da sam antiteista. Što se mene tiče ja bih vođe vjerskih zajednica postavio na mjesto a to sigurno nisu ni politika niti obrazovni sistem i plaćali bi porez, čak i retroaktivno od 1991.
Dobar pokušaj!
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#511 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by spreca »

neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 12:21
spreca wrote: 31/08/2020 11:57
neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 11:53
Gdje si ti pročitao da ja branim nekog diktatora? Ja ukazujem na licemjerje forumaša.
Ovdje mozemo govoriti o tvom licemjerju,jer poredis Djukanovica sa recimo Lukasenko,jel se ovako ponasao Djukanovic kad su bile litije i protesti,u bjeloruskim zatvorima je valjda preko 7hiljada ljudi samo posle izbora koji su bili na naj mirnijim demonstracijama ikada vidjenim
Ni slučajno nisi pomislio da nije bilo ubačenih aktera sa strane kao i u Ukrajini 2014? Nije da nisu radili u drugim zemljama. Blackwater ili slična agencija bila je prisutna u Ukrajini.
Boli me neka stvar za litije. Ja sam ovdje više puta ponovio da sam antiteista. Što se mene tiče ja bih vođe vjerskih zajednica postavio na mjesto a to sigurno nisu ni politika niti obrazovni sistem i plaćali bi porez, čak i retroaktivno od 1991.
Dobar pokušaj!
Sa boldanim se slazem apsolutno,sto se tice ovih protesta u By nema nikakve veze sa Ukrainom,apsolutno razne stvari,Hoces reci da srbija i rusija nemaju umjesane prste u CG? :bih: .....u BY je stvar poznata Lukasenko je preko CIKa oteo izbore i zato je narod izasao na ulice,Lukasenko ce otici samo je pitanje vremena,proresti u By su fenomen( a nije ni cudo ako poznas bjeloruse)da se po vise od sto hiljada ljudi skupi i prakticno bez i jednog incidenta sto govori da tu nema niko upleten osim mozda neko iz bliznje famelije :mrgreen: ovaj kreten iz BY hoda sa kalasom i sinu maloljetnom dao i uniformu specijalaca sto govori da je totalno puko,juce je u Minsk izveo i tenkove i BMP na mirne proteste,,,zato porediti Mila sa ovim iz malo daljeg komsiluka je totalno nepoznavanje situacije ili si pristrasan
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#512 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by neko_sa_strane »

Vučić je doveden sa ciljem da zaokruži nezavisnost Kosova. Sve dok je Vučić posvećen tom zadatku dozvoljeno mu je divljanje u Srbiji i zavođenje diktature jer Zapad svakako žmiri na jedno oko. Vučić i Milo su vrlo bliski. Vučić je američko-njemačka marioneta a njegova rusofilija je za unutrašnju upotrebu. Zaboravljate da kontroliše skoro čitav medijski prostor.
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#513 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by loudness »

neko_sa_strane:
Vučić je doveden sa ciljem da zaokruži nezavisnost Kosova. Sve dok je Vučić posvećen tom zadatku dozvoljeno mu je divljanje u Srbiji i zavođenje diktature jer Zapad svakako žmiri na jedno oko. Vučić i Milo su vrlo bliski. Vučić je američko-njemačka marioneta, a njegova rusofilija je za unutrašnju upotrebu. Zaboravljate da kontroliše skoro čitav medijski prostor.
Pa zaokružuje ju, kao da zaokružuje meridijan oko Jupitera ! vremenski gledano.....

Vučić je četnik u bjelim rukavicama i ............... lagano se mjenja u pozitivnom smjeru prema Evropi i Americi, a prema Bosni tek za nekoliko promila za sada, ali bujrum samo nek nastavi istrajno.

Prema tome nema licemjerstva,

Neko ko je pratio Šešelja na njegovim pohodima po okupiranim područjima BiH i Hrvatske, a onada u pola priče skontao i promjenio se, razišao se sa Tomislavom Nikolićem, ali ne još uvjek dovoljno popravio prema BiH, a bogme ni prema Hrvatskoj u kojima je uzimao aktivnog učešća u agresorskim aktivnostima .

Ako je pucao s Jevrejskog groblja u Sarajevu na Marindvorska raskršća, a možda i mene nišanio dok sam svakodnevno ludački žurio, vozeći bicil, da izvučem živu glavu, u opsađenom Sarajevu, ja mu ništa ne opraštam.

On je vodio malo drugačiju varijantu iste stare politike Slobodana Miloševića, koji je rasturio SFRJ, bio "balkanski kasapin", a potom "čovjek mira i saradnje na balkanu".
Na kraju se opet vraća u "kasapinske vode", nakon čega ga, poslije NATO udara, falsifikovanih izbora i totalnog debakla i kao čovjeka i kao političara Zoran Đinđić, hapsi i isporučuje Haškom tribunalu, za šta kao nagradu dobija snajperski metak u srce......

Proljeća 1989.g. "antibirokratskom revolucijom" u Crnoj Gori srušio je staro Crnogorsko rukovodstvo sa Vidojem Žarkovićem i doveo tadašnje poslušnike Momira Bulatovića i Milu Đukanovića, kao izdanke klase "Mladih, lijepih i pametnih", kako su sebe tada nazivali.
SAP Vojvodina je već "bila odrađena" jeseni, tj oktobra 1988.g. u protestima tkzv. "jogurt revolucije" na čelu sa Miloševićevim poslušnikom iz mađarske nacionalne manjine Mihály Kertészom (Mihaljem Kertesom).

Momir se pomalo otimao, ali ga je Slobo stalno vraćao u "zagrljaj", dok je Milo isprva slabo, a od 1997.g. zatim uz NATO udare, pa negdje do 2001.g. (to je bio proces otimanja iz "zagrljaja") definitivno i snažno pobjegao iz Miloševičevog "zagrljaja", a za vladavine Vojislava Koštunice i od Srbijanskog "zagrljaja".

Milo Đukanović se promjenio nabolje i tu se nema šta reći, svako ima pravo da se popravi, ali barem donekle na vrijeme. Prema BiH je postao prilično korektan, što je nama građanima BiH itekako važno. Momor Bulatović je u međuvremenu napustio vlast a kasnije i umro. Crna Gora trenutno otvara pregovaračka poglavlja s EU (mislim da poneka i zatvara) i od grupacije u kojoj su zemlje: Srbija, BiH, Sjeverna Makedonija, Kosovo, BiH i Albanija, trenutno najbolje stoji u jatu koje leti ka EU. Uplovili su u punopravno članstvo Sjevernoatlantskog tj. NATO saveza i njegov su pumopravni član več četiri godine.

Neko će reći to je sve farsa, NATO više nije NATO, EU više nije EU, sve je farsa, laž i prevara, ali kad me u to ubjede jedna Slovenija (najnaprednija zemlja iz ex. SFRJ) i jedna Češka (najnaprednija zemlja iz ex. Waršavskog pakta, ne računajući SSSR), e onda ću možda i promjeniti mišljenje.


Ostali imaju pravo po slobodnoj volji pristupiti jednom boljem "savezu Rusije, Belorusije, Kazahstana i svih ostalih koji to žele......." kako je to Vojislav Šešelj često govorio.

Dakle nema licemjerstva i duplih aršina.

Naravno da je C.G. bremenita problemima, ali ipak je snažno napredovala u poređenju sa BiH, Albanijom i Kosovom, a u manjoj mjeri, donekle i u poređenju sa Makedonijom i Srbijom npr.

Da ne odem totalno u offtopic >>> Aleksandar Lukašenko od 20. jula 1994. pa do danas puše u istu tikvu......... ;-)
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#514 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by neko_sa_strane »

Da ne citiram post iznad: Crna Gora otvorila je sva poglavlja u pregovorima o pridruživanju Evropskoj uniji ali je kao i Srbija zatvorila svega 2 poglavlja jer je kao i Srbija duboko kriminalna država, privatni posjed jedne familije. Pregovore je počela prije 6-7 godina. Srbija je pregovore započela 2014. godine. Sjeverna Makedonija (tada BJR Makedonija) kandidatski status stekla je davne 2005. godine i bila je spremnija i od Crne Gore i od Srbije za početak pregovora ali zbog problema u vezi imena i blokiranja Grčke tek će otpočeti pregovore. Moje mišljenje a ne samo želja je da će Sjeverna Makedonija zatvoriti sva poglavlja prije Crne Gore ali će je vjerovatno čekati ali ne mora značiti jer je i Hrvatska ušla u EU 2013.godine sama.
User avatar
forum_selektor
Posts: 593
Joined: 15/11/2009 14:27
Location: Villa Ravijojla

#515 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by forum_selektor »

costacurta wrote: 30/08/2020 11:18 Hajd ti to,
Al kalvih pichoka sam vidio na ovim protestima :shock:
ты не можешь.
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#516 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by loudness »

neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 17:10 Da ne citiram post iznad: Crna Gora otvorila je sva poglavlja u pregovorima o pridruživanju Evropskoj uniji ali je kao i Srbija zatvorila svega 2 poglavlja jer je kao i Srbija duboko kriminalna država, privatni posjed jedne familije. Pregovore je počela prije 6-7 godina. Srbija je pregovore započela 2014. godine. Sjeverna Makedonija (tada BJR Makedonija) kandidatski status stekla je davne 2005. godine i bila je spremnija i od Crne Gore i od Srbije za početak pregovora ali zbog problema u vezi imena i blokiranja Grčke tek će otpočeti pregovore. Moje mišljenje a ne samo želja je da će Sjeverna Makedonija zatvoriti sva poglavlja prije Crne Gore ali će je vjerovatno čekati ali ne mora značiti jer je i Hrvatska ušla u EU 2013.godine sama.
Ne sumnjam uopće u ovo boldirano !

A što se tiče S. Makedonije dobro se sjećam da je ona bila odmah iza Slovenije, a čak ispred Hrvatske, što mnogi i danas zaboravljaju !
Btw Hrvatska je snažno krenula ka Evropskim integrativnim procesima tek iza smrti F. Tuđmana, pod Mesićem i Račanom, a posebno za vlasti Ive Sanadera, koji je također bio korumpiran. Simbolički Makedonija je "zglajzala" poslije one avionske nesreće kod Mostara 27.februara 2004.g. kad im je cijelo državno i vojno rukovodstvo na čelu sa predsjednikom Borisom Trajkovskim poginulo na brdima između Stoca i Mostrara. Nekako baš od tada, sve im je krenulo naopačke, sve do ovog Prespanskog sporazuma sa Grčkom juna 2018.g.!


:thumbup:

Još su ih tu i tamo , kao i Crnu Goru ruski špijuni i specijalci ometali, skretali i kočili, ali eto isplivaše :-D
Abibok
Posts: 57
Joined: 20/05/2020 09:30

#517 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Abibok »

spreca wrote: 29/08/2020 21:47 Danasnji miting u Minsku...samo zene i od spec policije su napravili budale ,stavili ih u obruch :lol:
:lol:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#518 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by neko_sa_strane »

Je li se i Bjelorusiji nameće neka nova zastava kao onomad u Libiji? Ova nova kombinacija boja podsjeća na zastavu Engleske (ne Velike Britanije).
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#519 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by loudness »

Taman kada se donekle složimo u pojedinim pitanjima :) , onda uslijedi ovakav zaključak:
neko_sa_strane wrote: 31/08/2020 21:52 Je li se i Bjelorusiji nameće neka nova zastava kao onomad u Libiji? Ova nova kombinacija boja podsjeća na zastavu Engleske (ne Velike Britanije).
:-) :shock:


Pa nije to nova, već stara i originalna zastava Bjelarus'a, još iz 1918.g., pa potom u periodu 1991.g. ÷ 1995.g. ;-) Ovu današnju je uveo A. Lukašenko, po uzoru na nametnutu iz sovjetskih vremena, poslije lažiranog referenduma 1995.g.. Pogledaj moje postove prije 2 ÷ 4 stranice. Opširno smo pisali i komentarisali o varijantama i datumima ! :wink:
Abibok wrote: 31/08/2020 20:49
spreca wrote: 29/08/2020 21:47 Danasnji miting u Minsku...samo zene i od spec policije su napravili budale ,stavili ih u obruch :lol:
:lol:
Odlična je ova starija gospođa :-D Nina Bahinskaja svaka joj čast :thumbup:

Sa 73 godine u otporu Lukašenku

https://www.slobodnaevropa.org/embed/pl ... type=video



https://www.slobodnaevropa.org/a/upozna ... 03929.html
Image
Nina Bahinskaja, krhka ali odlučna prilika u gomili demonstranata koji protestuju zbog rezultata predsjedničkih izbora u Bjelorusuji jer se smatraju namještenim. Redovna je na raznim demonstracijama od 1988. godine, a uprkos neviđenoj policijskoj brutalnosti prema demonstrantima, viđena je kako grdi snage sigurnosti na ulicama Minska.



btw kakva je situacija, šta je novo s protestima, čujem Lukašenko dovodi ruske novinare na državnu televiziju:

https://www.slobodnaevropa.org/a/posle- ... 01960.html
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#520 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by spreca »

loudness wrote: 01/09/2020 01:46

btw kakva je situacija, šta je novo s protestima, čujem Lukašenko dovodi ruske novinare na državnu televiziju:

https://www.slobodnaevropa.org/a/posle- ... 01960.html
To je praktino od pocetka protesta
Abibok
Posts: 57
Joined: 20/05/2020 09:30

#521 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Abibok »

loudness wrote: 01/09/2020 01:46 btw kakva je situacija, šta je novo s protestima, čujem Lukašenko dovodi ruske novinare na državnu televiziju:
Tačno je sa ruskim novinarima. Ali to nije bio nekakav plan, to je bio samo rezultat činjenice da je većina bjeloruskih novinara u znak protesta dala ostavku. Jednostavno nema nikoga da radi na televiziji, pa su pozvali ruske propagandiste.
Studenti su juče održali sastanak. Mnogi su privedeni, ali su potom svi pušteni navečer. Dobro je što ljude više ne tuku do kraja i ne maltretiraju. Smiješno je, ali ovo je već napredak, jer je od 9. do 12. avgusta u zatvorima bio samo genocid.

Činilo mi se da će skupovi izblijedjeti, ali nisam bio u pravu. Čak se osjeća da je ljudi sve više, a sastanci se pretvaraju u nekakve karnevale. Prošla nedjelja je bila čak zabavna. Lukašenko je imao rođendan i od demonstranata je dobio mnogo poklona: avionsku kartu za Hag, pogrebni vijenac, bijele papuče, lijes i tako dalje. Bilo je mnogo kreativnih plakata i skandiranja, bilo je glumaca koji su prikazivali smrt i kosture. Možete napraviti vrlo zanimljive selfieje u pozadini posebne opreme. :-D Od početka akcije uhapšeno je više od 100 ljudi, ali kada su se ljudi okupili u centru grada, to je postalo besmisleno. Nemoguće je rasturiti takvu gomilu.

Malo o tužnom. Mnogi ljudi su nestali tokom protesta od 9. do 12. avgusta. Neko kaže da više od 10 ljudi nedostaje, neko kaže da se oko 100 ljudi vodi kao nestalo. Ne mogu komentirati takve brojke. Ne znam je li to istina ili ne. Navodi se da su umrli u zatvorima nakon mučenja, a zatim su njihova tijela spaljena u krematorijumima. Na primer, juče je u blizini prodavnice pronađena leš muškarca koji je nestao 12. avgusta. Ono što je najzanimljivije: njegovo tijelo je sve vrijeme bilo u mrtvačnici i niko ga nije identifikovao. Kako je tijelo završilo u blizini prodavnice? Ali još jednom ponavljam: o broju nestalih i o činjenici da su njihova tijela već spaljena u Krmatoriji, to su i dalje glasine. Ne znam da li je to istina ili ne. Upravo sam to čuo. :(

Za sada štrajkovi ne rade baš najbolje: neki štrajkuju, neki ne.

Došlo je do nesloge u koordinacionom vijeću.

Režim je vrlo jak, ne odustaje. Teško ga je pobijediti.
User avatar
vaučer
Posts: 9119
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#522 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by vaučer »

Nemaju puno izbora, mogu samo potpuno blokirati državu iznutra, paralizirati trgovinu, promet i proizvodnju i nadati se da će more ljudi svoj bijes usmjeriti na Lukašenka a ne na prosvjednike. Druga opcija je oružani ustanak, što bi Lukašenko jedva dočekao i u roku od pet minuta bi Ruska vojska okupirala zamlju.

Šanse su im kako god okreneš tanke jer nemaju međunarodnu podršku i jer su vođe opozicije pretanke s iskustvom i karizmom.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#523 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by spreca »

Bjelorusija danas

tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#524 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by tindbe »

Još uvijek se odupiru imperijalizmu i žive u blagostanju. Poneko u tom procesu nestane i nastrada, ali bože moj.
Abibok
Posts: 57
Joined: 20/05/2020 09:30

#525 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Abibok »

Još u jesen prošle godine, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) objavila je da zaustavlja sve kontakte sa osobama koje ilegalno drže vlast u zemlji. Ipak, suprotno svojim obećanjima, banka nastavlja dopunjavati budžet Bjelorusije.

Dakle, prije dvije sedmice EBRD je održala tender za kupovinu serije trolejbusa za sarajevski kanton u Bosni i Hercegovini. Pobjedu je izborio Belkommunmash - prema planovima, u Sarajevu bi trebao opskrbiti 25 trolejbusa. Kupovinu će finansirati Evropska banka za obnovu i razvoj. Rok isporuke je januar 2022.

Poslednjih godina evropski ugovori postali su ključni za Belkommunmash. Samo za 2018-2020 EBRD je finansirala isporuku više od 200 bjeloruskih trolejbusa i električnih autobusa ukrajinskim gradovima Odesa, Ivano-Frankovsk, Mariupol, Dnjepar, Kremenčug, Žitomir, gruzijski Batumi i grad Vraca u Bugarskoj.
Post Reply