Udruzenje Logorasa je skupljalo tuzbe protiv RS, kolektivna tuzba porodica iz Tuzle za Kapiju, u Sarajevu je bila kolektivna akcija povodom trazenja materijalne stete i slicno.
Nisam siguran da postoji neka zvanicna organizacija, najbolje da se raspitas koliko mozes ili da ovde na Forumu pokusas traziti neke podatke.
U svakom slucaju pokusaj ili pojedinacno ili kolektivno traziti svoje pravo.
Ratna odšteta od RS
-
Frankyee
- Posts: 1515
- Joined: 02/04/2006 21:49
- Location: Krajina u srcu
-
Max Bunker
- Posts: 2406
- Joined: 19/03/2010 00:16
-
seldzuk
- Posts: 2832
- Joined: 04/06/2007 18:51
#453 Re: Ratna odšteta od RS
Tema je malo starija, ali evo vidim niko ne piše o tome...
Može li jedno pitanje... Je li se neko tužio s RS-om i šta se realno može dobiti na sudu?
Razmišljam da natentam mamu da tuži radi imovine u stanu na Grbavici... mada bi to mogao biti težak zadatak, nije nikad išla po sudovima, a ima i godina...
Može li se realno očekivati presuda i šta bih trebao ponuditi kao dokaze?
Može li jedno pitanje... Je li se neko tužio s RS-om i šta se realno može dobiti na sudu?
Razmišljam da natentam mamu da tuži radi imovine u stanu na Grbavici... mada bi to mogao biti težak zadatak, nije nikad išla po sudovima, a ima i godina...
Može li se realno očekivati presuda i šta bih trebao ponuditi kao dokaze?
-
jagugu
- Posts: 1225
- Joined: 28/07/2018 16:02
#454 Re: Ratna odšteta od RS
Ostatak:Presude američkog suda: RS i Srbija dužne žrtvama milijarde dolara odštete
Presudama suda u New Yorku protiv bivšeg političkog lidera bosanskih Srba i presuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića, RS-a i, indirektno, Srbije iz 2000. godine, žrtvama genocida, terora i zločina dodjeljene su milijarde dolara odštete. Presude su do sada stajale bez riješenog načina izvršenja, ali se taj sudski predmet sada ponovo aktivira ka krajnjem epilogu – naplati odštete od RS-a i Srbije. Ukoliko bh. entitet i Srbija odbiju izvršenje, mogli bi se naći u blokadi finansijskih tokova i prijeti im bankrot, a RS-u i u funkcionalni kolaps kao administrativnom entitetu unutar Bosne i Hercegovine.
To bi možda bio povod Dodiku za radikaliziranje situacije i bijeg od odgovornosti u novu krizu. S druge strane, vjerovatnije, možda bi to bio uvod u ustavno prekomponiranje Bosne i Hercegovine, o kojem američki zvaničnici u posljednje vrijeme govore, moguće i nevezano za ove presude.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/pr ... k1dzqwb0M0
-
mishic
- Posts: 8406
- Joined: 28/04/2011 16:29
#455 Re: Ratna odšteta od RS
Sasvim logičan slijed poteza. Nejasno je samo zbog čega i do sada nisu podnesene desetine hiljada tužbi. Ni jedan pravni sistem na svijetu ne može ostati "gluh" na onoliku nepravdu koja se sručila na glave nedužnih žrtava od strane ničim izazvanog obijesnog agresora.
Nepravda i namiještanje presude protiv Srbije mogu se nadomjestiti privatnim tužbama za zločine koje su počinili Arkanovi, Šešeljevi i desetine drugih dobrovoljačkih jedinica porijeklom iz Srbije za koje je ustanovljeno da su činile zločine u BiH.
A za VRS i MUP RS da ne govorimo. Podrinje, Krajina ali i mnoge opštine u srednjoj Bosni i Hercegovini organiziranim podizanjem tužbi mogle bi koliko-toliko ublažiti nepravdu prema najviše stradalom dijelu stanovništva.
Sa HZHB je ista stvar. UZP je polazna tačka od koje se kreće. A ratni zločin ne zastarijeva.
Nepravda i namiještanje presude protiv Srbije mogu se nadomjestiti privatnim tužbama za zločine koje su počinili Arkanovi, Šešeljevi i desetine drugih dobrovoljačkih jedinica porijeklom iz Srbije za koje je ustanovljeno da su činile zločine u BiH.
A za VRS i MUP RS da ne govorimo. Podrinje, Krajina ali i mnoge opštine u srednjoj Bosni i Hercegovini organiziranim podizanjem tužbi mogle bi koliko-toliko ublažiti nepravdu prema najviše stradalom dijelu stanovništva.
Sa HZHB je ista stvar. UZP je polazna tačka od koje se kreće. A ratni zločin ne zastarijeva.
