Teretana

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#13976 Re: Teretana

Post by zijancer »

vjezbe za pokretljivost i flexibilnost ramena, a i druge zglobove i misicne grupe, mozda malo preopsirno objasnjavaju ali nesumnjivo daju prave savjete

https://youtu.be/2xrfMmQ8ctg

https://youtu.be/2PfLXQQ2uOQ
Leon16v
Posts: 5779
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13977 Re: Teretana

Post by Leon16v »

Prije sam dosta eksperimentisao za raznim splitovima, mada najviše mi odgovara PPL. Odabrao sam za svaki trening vjezbe, koje ne mijenjam, a jedino što radim je da težim da na svakoj vježbi napredujem, odnosno pravim progresiju, progresija kao osnova mišićnog rasta.

Mislim da misic nece reagovat ako se svake sedmice mijenja vježba, nego će prije reagovat na konstantan stres, koji se postiže ili dodavanjem težine vremenom, dodavanjem serija, dodavanjem ponavljanja. Na taj način je najlakše napraviti stres na misic.

Misic ne zna jel ja radim bench ili radim potisak bučicama, ili vratilo ili lat pulldown, jedino zna za stres koji napravim na njega bez obzira kojom vježbom to uradio
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#13978 Re: Teretana

Post by Raigor Stonehoof »

S tim sto neces iste misice istim intenzitetom aktivirati benchom i potiskom s bucicama, vratilom i lat pulldownom. zato trebas imat varijaciju kod vjezbi.
Leon16v
Posts: 5779
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13979 Re: Teretana

Post by Leon16v »

Raigor Stonehoof wrote: 15/07/2020 14:46 S tim sto neces iste misice istim intenzitetom aktivirati benchom i potiskom s bucicama, vratilom i lat pulldownom. zato trebas imat varijaciju kod vjezbi.
To jeste, ali ako radiš veslanje u pregibu sa šipkom, onda ne vidim potrebu da se idući trening radi opet to veslanje na mašini npr.
Nego bi radio istu tu vježbu sa šipkom ali sa kojim Kg više, koje ponavljanje više i slično
_opstojnost_
Posts: 13
Joined: 26/03/2020 00:28

#13980 Re: Teretana

Post by _opstojnost_ »

Ima li neko slučajno savjet za kojeg trenera, trebalo bi mi samo 1 do 2 časa da pređemo formu deadlifta i to je to. Objavljivao sam po internetu videoe i slike, rekli su mi da je ok, ali opet nešto mi djeluje kao da nije to to, malo mi je pritisak na donjim leđima kad se odmaram kod kuće.

Reko možda sam anatomska anomalija, pa ako ima ko da se razumije :D


((naravno plaćam))
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#13981 Re: Teretana

Post by Concord »

_opstojnost_ wrote: 16/07/2020 13:30 Ima li neko slučajno savjet za kojeg trenera, trebalo bi mi samo 1 do 2 časa da pređemo formu deadlifta i to je to. Objavljivao sam po internetu videoe i slike, rekli su mi da je ok, ali opet nešto mi djeluje kao da nije to to, malo mi je pritisak na donjim leđima kad se odmaram kod kuće.

Reko možda sam anatomska anomalija, pa ako ima ko da se razumije :D


((naravno plaćam))
https://www.youtube.com/watch?v=4AObAU-EcYE

Mark Rippetoe je tata.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#13982 Re: Teretana

Post by Xillenn »

Concord wrote: 16/07/2020 14:23
_opstojnost_ wrote: 16/07/2020 13:30 Ima li neko slučajno savjet za kojeg trenera, trebalo bi mi samo 1 do 2 časa da pređemo formu deadlifta i to je to. Objavljivao sam po internetu videoe i slike, rekli su mi da je ok, ali opet nešto mi djeluje kao da nije to to, malo mi je pritisak na donjim leđima kad se odmaram kod kuće.

Reko možda sam anatomska anomalija, pa ako ima ko da se razumije :D


((naravno plaćam))
https://www.youtube.com/watch?v=4AObAU-EcYE

Mark Rippetoe je tata.
Gledao i njega i Alana Thralla, objavljivao na redditu formcheck, rekli ljudi brao tis babo.

>digao samo 60kg, nisam namjerno htio vise
>probudio se sa pritiskom u leđima i kad se naglo sagnem nesto me jebe
>foam roller u akciji svuda, istegao se 50 puta prije, danas

nista ne pomaze, bukvalno tijelo mi MRZI deadlifte, sta god da uradim sto mi stavi preko 20kg pritiska na donji dio leđa, odma me boli sutra.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#13983 Re: Teretana

Post by Snake Eyes »

Ne postoji 100% tačno upustvo za pravilnu formu mrtvog i čučnjeva a iz prostog razloga što nam se anatomija razlikuje, nekome su noge kraće/duži torzo, nekome obrnuto...
Počneš sa manjim težinama, pokušavaš savjete primjeniti koliko možeš i najvažnije slušaš svoje tijelo.
Na primjer najgori savjet koji je meni neko dao je da koljena ne smiju preći vrhove nožnih prstiju prilikom izvođenja čučnjeva.
Zamalo sam obatalio koljena tim savjetom :-) , konstantno sam imao modrice iznad čašica, opleo bio po suplementima za obnovu hrskavice u zglobovima, ma užas. Mene je preporodilo upravo suprotno, trudim se da mi koljena pređu vrhove prstiju i pazim da mi stražnica ide ispod linije koljena tj. "ass to grass".

Ako hoćeš da radiš mrtvo prvo moraš da ubiješ ego i da ne pokušavaš dići težine za koje nisi stvoren i kod kojih se saviješ kao slovo "C" pa ti tijelo aktivira druge mišićne grupe pokušavajući kompenzirati nedostatak snage u namjenskim mišićima.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#13984 Re: Teretana

Post by Snake Eyes »

...
Last edited by Snake Eyes on 16/07/2020 18:38, edited 2 times in total.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#13985 Re: Teretana

Post by Snake Eyes »

Xillenn wrote: 16/07/2020 14:58
Concord wrote: 16/07/2020 14:23
_opstojnost_ wrote: 16/07/2020 13:30 Ima li neko slučajno savjet za kojeg trenera, trebalo bi mi samo 1 do 2 časa da pređemo formu deadlifta i to je to. Objavljivao sam po internetu videoe i slike, rekli su mi da je ok, ali opet nešto mi djeluje kao da nije to to, malo mi je pritisak na donjim leđima kad se odmaram kod kuće.

Reko možda sam anatomska anomalija, pa ako ima ko da se razumije :D


((naravno plaćam))
https://www.youtube.com/watch?v=4AObAU-EcYE

Mark Rippetoe je tata.
Gledao i njega i Alana Thralla, objavljivao na redditu formcheck, rekli ljudi brao tis babo.

>digao samo 60kg, nisam namjerno htio vise
>probudio se sa pritiskom u leđima i kad se naglo sagnem nesto me jebe
>foam roller u akciji svuda, istegao se 50 puta prije, danas

nista ne pomaze, bukvalno tijelo mi MRZI deadlifte, sta god da uradim sto mi stavi preko 20kg pritiska na donji dio leđa, odma me boli sutra.
Ono kada pomiješaš profile :D

Izvini koliko si težak?
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#13986 Re: Teretana

Post by DanteX »

Ja radim mrtvo dizanje često, i najviše šta sam digao jeste 140 kg bez pojasa, dalje od toga ne želim da idem jer smatram da mi nije potrebno. Mrtvo dizanje uvijek radim nakon čučnja po 5 serija po 10 ponavljanja. Naravno, od 120 kg radim polako i lagano.

Šta se tiče forme, najgore šta možeš uraditi (a to viđam često u teretani) jeste da se skroz saviješ kada digneš teg. Nema veze da li dižeš samo šipku ili 500 kg, sva težina ide na donji dio kičme. Jednom nije problem, ali ako to radiš konstantno onda ćeš sjebati leđa. Ako ne možeš raditi obični deadlift, radi sumo deadlift, vidi kako te ta vježba "udara". Pogađa iste mišiće kao obični s dodatkom da noge malo više rade.

Ja kad radim deadlift, noge stavim malo više od širine ramena i ruke mi idu s vanjske strane noge (grip zavisno od težine). Prvo dignem teg, pa tek onda kukove, ako su kukove digneš prvo a tek onda teg to znači da si previše nisko čučnuo i teret ti ide na kuk (sa tim i na leđa) pa tek onda na noge.

I naravno, pravilno disanje :D
Leon16v
Posts: 5779
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13987 Re: Teretana

Post by Leon16v »

Problem može biti i ako gore previše "zaključaš" pokret, tj. na kraju pokreta nagneš se nazad previše
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#13988 Re: Teretana

Post by Snake Eyes »

Tako je, tj ako predjes prirodnu liniju pod kojom si vertikalan i dovedes kicmu da se savija u neprirodnom smjeru.
Vecinu gresaka pravimo upravo kada pokusavamo podici tezine kojima nismo dorasli pa i ovu.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#13989 Re: Teretana

Post by Snake Eyes »

inace da se ja pitam :D , zakonom bih naredio 24 mjeseca teretane za sve mlade muskarce, naravno uz redovan zivot i obaveze.
Teretana je preporod za tijelo i dusu, ne znam da li vama ide na zivce kada vidite da neko pokusava podici neki tezi paket i prvo dize guzicu :lol:
Sve hocu da mu kazem doci kod tate da te nauci kako se dize :lol:
Leon16v
Posts: 5779
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13990 Re: Teretana

Post by Leon16v »

Snake Eyes wrote: 16/07/2020 19:33 inace da se ja pitam :D , zakonom bih naredio 24 mjeseca teretane za sve mlade muskarce, naravno uz redovan zivot i obaveze.
Teretana je preporod za tijelo i dusu, ne znam da li vama ide na zivce kada vidite da neko pokusava podici neki tezi paket i prvo dize guzicu :lol:
Sve hocu da mu kazem doci kod tate da te nauci kako se dize :lol:
90% ljudi kad nešto dohvaća sa poda, to radi u pregibu. Ja kad dohvaćam, dohvaćam iz poze squata :lol:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#13991 Re: Teretana

Post by Snake Eyes »

Hahaha isto :lol:
Zato ledja hvala Bogu nikada ne bole :D
User avatar
parlardk
Posts: 10
Joined: 28/10/2016 09:01

#13992 Re: Teretana

Post by parlardk »

Da li funkcionše myprotein.ba zbog pandemije ?
Zna li neko ?
Leon16v
Posts: 5779
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13993 Re: Teretana

Post by Leon16v »

parlardk wrote: 17/07/2020 16:09 Da li funkcionše myprotein.ba zbog pandemije ?
Zna li neko ?
Imaš nekoliko stranica nazad pisalo se o tome. Ne funkcioniše trenutno, neki forumaši nikad nisu dobili pakete, a pare jedva vratili preko PayPala
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#13994 Re: Teretana

Post by Snake Eyes »

Izgleda da nam se opet smijesi lockdown, mediji i portali samo zakuhavaju. Opet ce teretane zatvoriti, kao da gledam :-)
Leon16v
Posts: 5779
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13995 Re: Teretana

Post by Leon16v »

Snake Eyes wrote: 17/07/2020 16:55 Izgleda da nam se opet smijesi lockdown, mediji i portali samo zakuhavaju. Opet ce teretane zatvoriti, kao da gledam :-)
Ne vjerujem da će doći do toga
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#13996 Re: Teretana

Post by DanteX »

Neka zatvore, mogu i dalje trčati :D

Ali šalu na stranu, ako se broj oboljelih povećava onda je sigurnije držati se sa strane nekoliko sedmica, ipak je zdravlje u pitanju. Ja ću za sebe vidjeti kako će se priča odvijati, srećom pa odmaram sad ovog vikenda.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#13997 Re: Teretana

Post by ZyzzSar »

Xillenn wrote: 16/07/2020 14:58
Concord wrote: 16/07/2020 14:23
_opstojnost_ wrote: 16/07/2020 13:30 Ima li neko slučajno savjet za kojeg trenera, trebalo bi mi samo 1 do 2 časa da pređemo formu deadlifta i to je to. Objavljivao sam po internetu videoe i slike, rekli su mi da je ok, ali opet nešto mi djeluje kao da nije to to, malo mi je pritisak na donjim leđima kad se odmaram kod kuće.

Reko možda sam anatomska anomalija, pa ako ima ko da se razumije :D


((naravno plaćam))
https://www.youtube.com/watch?v=4AObAU-EcYE

Mark Rippetoe je tata.
Gledao i njega i Alana Thralla, objavljivao na redditu formcheck, rekli ljudi brao tis babo.

>digao samo 60kg, nisam namjerno htio vise
>probudio se sa pritiskom u leđima i kad se naglo sagnem nesto me jebe
>foam roller u akciji svuda, istegao se 50 puta prije, danas

nista ne pomaze, bukvalno tijelo mi MRZI deadlifte, sta god da uradim sto mi stavi preko 20kg pritiska na donji dio leđa, odma me boli sutra.
dizi tezinu nogama, a ne donjim ledjima
ja licno volim stopala blago usmjeriti ka vani
ponavljanja drzi nisko(ne vise od 5-6), i ne pretjeruj ni sa serijama, dvije radne su ti dovoljne
i vrlo bitno, pocetni polozaj https://prnt.sc/tjta7c
ja nikad nikakvih problema na mrtvom nemam vezano za ozlijede, a maksiram svaki drugi il treci trening
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#13998 Re: Teretana

Post by ZyzzSar »

Leon16v wrote: 16/07/2020 19:11 Problem može biti i ako gore previše "zaključaš" pokret, tj. na kraju pokreta nagneš se nazad previše
to je efekat nixinih savjeta hahaha :run:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#13999 Re: Teretana

Post by zijancer »

Xillenn, možda bi moglo imati veze s anatomijom. Ako imaš duža leđa, pade mi na pamet problem sa izvijanjem, pa je možda to uzrok većeg pritiska na donji dio nosača/kičmenog stuba. (Ovo vjerovatno nema veze sa životom :D ali nakon Senadovog dnevnika večeras, ništa više nema veze sa životom).
Uglavnom, kod mene je sličan problem ali sa squatovima, čim se poravnam paralelno s podom, vrište koljena. Tu je problem duže butne kosti, pa kontam da koljena vrište jer su tačka u kojoj konzola vrši najveći pritisak. (Dok je deadlift pjesmica :-D ).

Eh sad, vjerovatno bi predhodno trebalo nekako to ojačati, pa tek onda opterećenje.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#14000 Re: Teretana

Post by neko_sa_strane »

_opstojnost_ wrote: 16/07/2020 13:30 Ima li neko slučajno savjet za kojeg trenera, trebalo bi mi samo 1 do 2 časa da pređemo formu deadlifta i to je to. Objavljivao sam po internetu videoe i slike, rekli su mi da je ok, ali opet nešto mi djeluje kao da nije to to, malo mi je pritisak na donjim leđima kad se odmaram kod kuće.

Reko možda sam anatomska anomalija, pa ako ima ko da se razumije :D


((naravno plaćam))
Potraži na YouTube-u videa koja objavljuje Alan Thrall. Odlično objašnjava. Ja imam diskus herniju u lumbalnom dijelu kičme i deadlift mi je i pomagao da me manje boli. Prije godinu i po dana povukao sam 180kg. Druga dobra vježba je i hiperekstenzija. Ali bi bilo dobro da se radi na horizontalnoj mašini jer one male kose ne valjaju.
Ja bih volio da teretane kod nas nabave i glute ham raise spravu. Nisam vidio ni u jednoj.
Post Reply