COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#976 Re: COVID i škola?

Post by lmo »

ja se svakodnevno samo ibretim, pojma nemam kako ću i šta ću :cry:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#978 Re: COVID i škola?

Post by P308 »

Potpuno ok zahtjevi ali 4 dana pred pocetak skolske godine :shock:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#979 Re: COVID i škola?

Post by holowey »

P308 wrote: 27/08/2020 08:10
Potpuno ok zahtjevi ali 4 dana pred pocetak skolske godine :shock:
ipak je ovo nova situacija, nije bas da od marta kuburimo...
Naslovnica
Posts: 27661
Joined: 20/03/2013 15:38

#980 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/sv ... lu-1040696

Svjetski epidemiolozi danas smatraju kako je ‘lockdown‘ bio monumentalna pogreška, ‘lijek‘ gori od bolesti: Djeca se moraju vani igrati i ići u školu

Iako broj zaraženih koronavirusom u svijetu i dalje divlja, ne trebamo očekivati scenarij s početka godine, kada su brojne države proglasile lockdown. Toga više neće biti.

Djelovat će se lokalno na trenutačna žarišta, kao što je sad slučaj sa Splitsko-dalmatinskom županijom, gdje se donose rigoroznije mjere Stožera civilne zaštite.

Veliko zaključavanje gospodarskih i društvenih aktivnosti na nacionalnoj razini zauzdalo je epidemiju i srezalo broj zaraženih, no gospodarstvo to više ne bi moglo podnijeti.

Eminentni europski stručnjak koji je također bio zagovornik "zaključavanja" Mark Woolhouse, profesor epidemiologije sa Sveučilišta u Edinburghu i savjetnik britanske vlade za pandemiju koronavirusa, danas kaže da je zaključavanje izazvalo više štete nego koristi.

Bila je to, navodi on, "mjera panike" i jedina opcija u to vrijeme budući da struka nije znala za bilo koje drugo bolje rješenje.
- To je bila privremena mjera koja je jednostavno odgodila stadij epidemije kakvu sada vidimo. Od starta je bilo jasno da će, jednom kada počne popuštanje mjera, početi novo širenje virusa među populacijom. Mislim da će vrijeme pokazati da je naš pokušaj kontrole COVID-a 19 kroz lockdown bila monumentalna globalna pogreška, lijek koji je gori od bolesti. Apsolutno se nikada ne bismo trebali vratiti u položaj u kojem se djeca ne mogu igrati ili ići u školu - naglašava profesor Mark Woolhouse za britanski Express, dodajući da dokazi pokazuju da djeca vrlo rijetko prenose bolest na odrasle.
SUŽIVOT S VIRUSOM
Woolhouse tvrdi da će se posljedice koje su zaključavanje i karantena nanijeli obrazovanju, zdravstvu i gospodarstvu pokazati jednako štetnima kao i sama bolest COVID-19.

Problem je, kaže, što tijekom svih ovih mjeseci nije pronađena kvalitetna alternativa mjerama karantene i zaključavanja. Drži da trenutačno ljudima veću štetu nanose kolateralni efekti zaključavanja nego sama bolest.

- Treba štititi one kojima je to potrebno, a svima ostalima omogućiti slobodnije življenje - tumači Woolhouse.
Kad je riječ o suživotu s virusom, odnosno borbi protiv zaraze, naveo je nekoliko mjera koje bi trebale biti učinkovite. Prvo se treba fokusirati na mjesta na kojima je rizik najveći, poput staračkih domova, i zaštititi stariju populaciju.

- Škole bi svakako trebalo otvoriti, ali i imati na umu da će sigurno tu vrlo skoro doći do novih žarišta. U tim slučajevima ne treba paničariti, nego hladne glave propisati mjere koje će ta žarišta smiriti - dodaje.

Kao jedino dugoročno rješenje smatra testiranja na bolest, koja su se već pokazala učinkovitima u svijetu sporta. S takvim testiranjima trebao bi se, barem djelomično, riješiti i jedan od najvećih izazova s kojima se susreću epidemiolozi, a to su asimptomatski prenositelji virusa, kojih je najviše među mlađim ljudima. Pri tome misli i na testiranja u školama, čime bi se povećala sigurnost i povjerenje u pri povratku učenika u klupe.

- Testiranja posebno treba primijeniti na zdravstvene djelatnike, zaposlenike u domovima za starije i nemoćne, kao i na učitelje i školama i na fakultetima. Takvo nešto bit će jako skupo, no konačna će cijena biti puno veća ako se ne počne masovno testiranje jer bez toga se život ne može vratiti u relativno normalno stanje - uvjeren je.

NOGOMETNI PRINCIP
Posebno je naglasio primjer engleske nogometne lige u kojoj je provedeno oko 40 tisuća testiranja, što se pokazalo uspješnim pa smatra da isti princip treba primijeniti i na obrazovanje i biznis.

Njemačka pak planira ukinuti obavezno testiranje na COVID-19 za putnike koji se vraćaju iz visokorizičnih područja te preusmjeriti svoju strategiju na zaštitu bolnica i staračkih domova. Savezni ministar zdravstva Jens Spahn i pokrajinski ministri zdravstva dogovorili su se da će besplatni testovi za putnike koji se vraćaju iz inozemstva biti ukinuti sredinom rujna, a nakon toga, strategija testiranja u zemlji trebala bi se više fokusirati na sektor skrbi i na bolnice.

Prema novoj politici, oni koji se vrate iz visokorizičnih područja morat će se samoizolirati te mogu napustiti karantenu ako mogu predočiti “negativan rezultat testa najranije pet dana nakon dolaska”.
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#981 Re: COVID i škola?

Post by statixx »

Neki dan ministar na N1 tvrdi da je sve spremno i da nece biti problema.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#982 Re: COVID i škola?

Post by P308 »

statixx wrote: 27/08/2020 11:34
Neki dan ministar na N1 tvrdi da je sve spremno i da nece biti problema.
Pa iz njegove perspektive i jeste sve spremno ali ocigledno iz perspektive direktora nije. Vidis da jos nisu dostavljena sredstva za higijenu, dezinfekciju, maske, rukavice, itd.

Produzeni boraci isto tako. Moraju smanjiti grupe a isti broj osoblja, radno vrijeme se ne zna - niko ne rjesava ni taj problem.

Jedino je danas Skupstina KS jednoglasno usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju.
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#983 Re: COVID i škola?

Post by statixx »

P308 wrote: 27/08/2020 15:38
statixx wrote: 27/08/2020 11:34
Neki dan ministar na N1 tvrdi da je sve spremno i da nece biti problema.
Pa iz njegove perspektive i jeste sve spremno ali ocigledno iz perspektive direktora nije. Vidis da jos nisu dostavljena sredstva za higijenu, dezinfekciju, maske, rukavice, itd.

Produzeni boraci isto tako. Moraju smanjiti grupe a isti broj osoblja, radno vrijeme se ne zna - niko ne rjesava ni taj problem.

Jedino je danas Skupstina KS jednoglasno usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju.
Jasno, malo sam se zezo. :D
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#984 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Za za vrijeme corone ispolago 17 ispita na masteru ... sve od kuce sjedi i prepisuj, sto ja sto zena ... i ona se nafurala da upise master ... da hoce bogdo potrajati da i doktorat zavrsim inšalah.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#986 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Bolnice, sudove, opstine su nam zatvorili sad evo i skole :thumbup:
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#987 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Sto je dobro djeci ... malom Salki se ne ide u skolu samo roditelj javi da je Salkan nahladjen skola kae neka Salkana 14 dana kuci. Salkan sa babom i majkom 14 dana u Neum :izet:
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#988 Re: COVID i škola?

Post by beautyfool »

Tambure wrote: 27/08/2020 15:55 Za za vrijeme corone ispolago 17 ispita na masteru ... sve od kuce sjedi i prepisuj, sto ja sto zena ... i ona se nafurala da upise master ... da hoce bogdo potrajati da i doktorat zavrsim inšalah.
Ovo je vjerovatno simbolicno receno jer nema sanse da za jedan semestar mozes uzeti 17 predmeta :D
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#989 Re: COVID i škola?

Post by DEMONIKA »

Tambure wrote: 27/08/2020 15:55 Za za vrijeme corone ispolago 17 ispita na masteru ... sve od kuce sjedi i prepisuj, sto ja sto zena ... i ona se nafurala da upise master ... da hoce bogdo potrajati da i doktorat zavrsim inšalah.
i ondak sam da se uhljebite :mrgreen: s tim silnim onlajn znanjem, i toeto
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#990 Re: COVID i škola?

Post by dr_Evil »

DEMONIKA wrote: 28/08/2020 03:49
Tambure wrote: 27/08/2020 15:55 Za za vrijeme corone ispolago 17 ispita na masteru ... sve od kuce sjedi i prepisuj, sto ja sto zena ... i ona se nafurala da upise master ... da hoce bogdo potrajati da i doktorat zavrsim inšalah.
i ondak sam da se uhljebite :mrgreen: s tim silnim onlajn znanjem, i toeto
Ne znam, mislim da su prekvalifikovani za drzavne sluzbe sa ovim online znanjem :bih:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#991 Re: COVID i škola?

Post by P308 »

Roditeljima je, koliko sam upucen, jucer bio posljednji dan za slanje izjave o izboru da dijete pohadja iskljucivo online nastavu bez dolaska u skolu.
Naslovnica
Posts: 27661
Joined: 20/03/2013 15:38

#993 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

DEMONIKA wrote: 28/08/2020 03:49
Tambure wrote: 27/08/2020 15:55 Za za vrijeme corone ispolago 17 ispita na masteru ... sve od kuce sjedi i prepisuj, sto ja sto zena ... i ona se nafurala da upise master ... da hoce bogdo potrajati da i doktorat zavrsim inšalah.
i ondak sam da se uhljebite :mrgreen: s tim silnim onlajn znanjem, i toeto
Image
Nema potrebe za znanjem.
:lol:
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#994 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Naslovnica wrote: 28/08/2020 19:53
DEMONIKA wrote: 28/08/2020 03:49
Tambure wrote: 27/08/2020 15:55 Za za vrijeme corone ispolago 17 ispita na masteru ... sve od kuce sjedi i prepisuj, sto ja sto zena ... i ona se nafurala da upise master ... da hoce bogdo potrajati da i doktorat zavrsim inšalah.
i ondak sam da se uhljebite :mrgreen: s tim silnim onlajn znanjem, i toeto
Image
Nema potrebe za znanjem.
:lol:
Nisam lud stoju dat za papir da znam koristit pejnt i eksel ... lakse robovima preko poznanstava naredit da promjene zakon
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#995 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Sto se skole tice djeci naredit da kupe o svom trosku i7 32 gb rama laptope ... instalirat im najsavremeniji skul softver sto skandinavci koriste .... mailom im poslati literaturu nakon sto uplate za istu. Skola od kuce je buducnost. Skole pretvoriti u izolatorije pothitno.
Naslovnica
Posts: 27661
Joined: 20/03/2013 15:38

#997 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

I na kraju kada se sve ove cifre podvuku, stopa smrtnosti i hospitalizacije djece na milion je procentualno manja nego kod bilo koje obavezne vakcine.
:wink: :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#998 Re: COVID i škola?

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 29/08/2020 10:34
I na kraju kada se sve ove cifre podvuku, stopa smrtnosti i hospitalizacije djece na milion je procentualno manja nego kod bilo koje obavezne vakcine.
:wink: :lol:
Moze podatak koja je to stopa smrtnosti djece od obavezne vakcine? Bilo koje.
Naslovnica
Posts: 27661
Joined: 20/03/2013 15:38

#999 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 29/08/2020 14:04
Naslovnica wrote: 29/08/2020 10:34
I na kraju kada se sve ove cifre podvuku, stopa smrtnosti i hospitalizacije djece na milion je procentualno manja nego kod bilo koje obavezne vakcine.
:wink: :lol:
Moze podatak koja je to stopa smrtnosti djece od obavezne vakcine? Bilo koje.
Ne može.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#1000 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Smrtnost od valcine se ne moze dokazari isto kao ni smrtnost od korone. Ovi zvanicni doktori niti u jednom slucaju nece da rade obdukciju.
Locked