Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58742
Joined: 03/08/2010 19:04

#5476 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

MeanMachine wrote: 20/08/2020 13:55
kakavdanakneiskustvu wrote: 20/08/2020 13:51 je li mozda u tih 3 % idu i usluge notara,pretpostavljam da ipak ne?
Ne idu jer tih 3% agencija naplati od prodavca nekretnine, a troškovi notara, poreza, uknjižbe isl. su obaveza kupca.
:thumbup:
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#5477 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Jebes agenciju, oglasis stan i prodajes. Jasno mi je ko nije u BiH pa ih angazuje.
Doduse, oni cim vide oglas zovu i nude se sami. Ljudi kontaju kao da ce agencija postici nekakvu spektakularnu cijenu, pa nekoliko agencija prodaje jedan te isti stan. Ja sam i prodavao i kupovao bez njih, mrs u pm. Otisao da pogledam stan, agent tu, vlasnik tu, pitam vlasnika koja je najniza, on bleno u agenta. Reko' sta gledas u njega, ti si gazda, nece ti on cijenu odredjivati. :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58742
Joined: 03/08/2010 19:04

#5478 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

NediM17 wrote: 20/08/2020 19:19 Jebes agenciju, oglasis stan i prodajes. Jasno mi je ko nije u BiH pa ih angazuje.
Doduse, oni cim vide oglas zovu i nude se sami. Ljudi kontaju kao da ce agencija postici nekakvu spektakularnu cijenu, pa nekoliko agencija prodaje jedan te isti stan. Ja sam i prodavao i kupovao bez njih, mrs u pm. Otisao da pogledam stan, agent tu, vlasnik tu, pitam vlasnika koja je najniza, on bleno u agenta. Reko' sta gledas u njega, ti si gazda, nece ti on cijenu odredjivati. :mrgreen:
:thumbup:
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#5479 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Zao mi je onih koji preko agenta stanove uzimaju
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#5480 Re: Cijene stanova All about

Post by TheDocToR »

Kao neko ko trazi nekretninu/stan, biti ce mi interesantno ispratiti kako ce se odvijati situacija u narednih par mjeseci, tj. Da li ce cijena ici dole, ostati na istom ili gore. Prema svim podacima, logici trebala bi ici dole.

Ono sto sam primjetio je da Grbavica starogradnja iz 60tih poprilično precijenjena, m2 od 2500-3000...

Izgleda da vazi ona izreka "svaka roba ima svog kupca", ali meni iskreno nije jasno ko da tolike pare za takav stan...
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#5481 Re: Cijene stanova All about

Post by blueblue »

Hrvatska narodna banka je objavila analizu stanja na trzistu nekretnina. Prema ovom izvjestaju postoji nekoliko faktora koji bi mogli negativno uticati na cijene nekretnina u HR.

- negativne posljedice pandemije na gospodarski rast, povećanu neizvjesnost u smislu sigurnosti radnih mjesta i visine dohodaka, izraženi pad
aktivnosti na tržištu nekretnina, kao i povećanu sklonost ulaganju u likvidniju i sigurniju imovinu.
- očekivati je da će se kratkoročni iznajmljivači suočiti s problemima u otplaćivanju dugova zbog mogućeg izostanka turističke potražnje. To bi moglo
utjecati i na rast ponude stanova i potencijalno pridonijeti padu cijena nekretnina.

Ovo je otprilike (uskladjeno sa nasim lokalnim specificnostima) u skladu sa mojim predvidjanjima sta ce se desavati sa trzistem nekretnina iznesenim mojim u prethodnim postovima zokom prethodne 2-3 sedmice.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#5482 Re: Cijene stanova All about

Post by alica.k »

TheDocToR wrote: 20/08/2020 22:51
Ono sto sam primjetio je da Grbavica starogradnja iz 60tih poprilično precijenjena, m2 od 2500-3000...

Izgleda da vazi ona izreka "svaka roba ima svog kupca", ali meni iskreno nije jasno ko da tolike pare za takav stan...
Nakon 1001 pregledanih stanova (od kojih vecina na potezu Grbavica-Hrasno zbog blizine posla) tamo bih uzela stan samo ako mi ga neko besplatno daje.

Stanovi ruzni, plafoni niski, cak i ograde na balkonu su niske da ti bude neprijatno izac (ovo konkretno govorim za one zgrade u Behdzeta Mutevelica, plava i zuta), u dosta stanova vlaga, grijanje na invertere or whatever they're called, skoro uvijek ti neka zgrada zaklanja sunce, il si na 5. spratu, uvijek trebas brat bratu ulozit jos 20tak hiljada, parkinga za zivu glavu ne mozes nac.

Ne kazem da su svi stanovi ovakvi, ali oni koji se prodaju do nekih 140 000 jesu. U jednom slucaju je lik za prakticno devastiran stan od 44m2 trazio 112 000. I nece ni da prica o cijeni - zbog lokacije. Bljak.

Jedini stan koji mi se svidio je bio u Radnickoj uz ono brdo ali je agent bio totalni creep da nisam vise ni htjela ici da ga gledam. Ali je stan bio jako lijep.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#5483 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Onda razumijem raju koja kupuje po Stupu. Barem je novija zgrada, ima parking, normalan balkon.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7320
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5484 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

Ko pare i malo mozga ima, nece dat‘ onoliko koliko agencija trazi. Nosi ih u neku stvar.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#5485 Re: Cijene stanova All about

Post by azurna_obala »

Živjela sam na tri različite lokacije na Grbavici, zgrade u B. Mutevelica su uzasne, prije svega mislim na kvalitet gradnje, zidovi su pretanki i svaki jači šum se čuje. U K. Kapetanovica je ista stvar, kad neko prolazi kroz haustor kao da ti je u sobi, čuješ kad svjetlo upali.
Najkvalitenija gradnja, koliko sam ja primijetila je u Dervisa Numica, one donje zgrade bliže sanasi, iako to pripada Vracama (mislim), ali si praktično na Grbavici.
User avatar
madesa
Posts: 4214
Joined: 26/07/2013 02:37

#5486 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

alica.k wrote: 21/08/2020 08:13
TheDocToR wrote: 20/08/2020 22:51
Ono sto sam primjetio je da Grbavica starogradnja iz 60tih poprilično precijenjena, m2 od 2500-3000...

Izgleda da vazi ona izreka "svaka roba ima svog kupca", ali meni iskreno nije jasno ko da tolike pare za takav stan...
Nakon 1001 pregledanih stanova (od kojih vecina na potezu Grbavica-Hrasno zbog blizine posla) tamo bih uzela stan samo ako mi ga neko besplatno daje.

Stanovi ruzni, plafoni niski, cak i ograde na balkonu su niske da ti bude neprijatno izac (ovo konkretno govorim za one zgrade u Behdzeta Mutevelica, plava i zuta), u dosta stanova vlaga, grijanje na invertere or whatever they're called, skoro uvijek ti neka zgrada zaklanja sunce, il si na 5. spratu, uvijek trebas brat bratu ulozit jos 20tak hiljada, parkinga za zivu glavu ne mozes nac.

Ne kazem da su svi stanovi ovakvi, ali oni koji se prodaju do nekih 140 000 jesu. U jednom slucaju je lik za prakticno devastiran stan od 44m2 trazio 112 000. I nece ni da prica o cijeni - zbog lokacije. Bljak.

Jedini stan koji mi se svidio je bio u Radnickoj uz ono brdo ali je agent bio totalni creep da nisam vise ni htjela ici da ga gledam. Ali je stan bio jako lijep.
upravu si. Imam stan u Behdzeta Mutevelica i kada ssam ga prodavao nema sanse da ga prodam jer su zidovi pretanki i zvuk lifta je takav bio da nisi mogao boraviti u kuci a kamoli zaspati. Stan mi je bio pored motora lifta i jednostavno se nista nije moglo uraditi da bi se taj zvuk ukinuo. Na kraju ga izdajem skoro pa dzabe.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#5487 Re: Cijene stanova All about

Post by alica.k »

Haris.ba wrote: 21/08/2020 08:34 Onda razumijem raju koja kupuje po Stupu. Barem je novija zgrada, ima parking, normalan balkon.
Itekako jer za normalne pare normalan stan neces naci na lokacijama Kovacici, Grbavica, Hrasno, Cvila, Malta, Pofalici. To je do te mjere precijenjeno da cak i kad pricas sa vlasnicima (ne agentima) nisu spremni razgovarati o cijeni. U Sibici prodaje stan od 50tak m2 za 150 000 HALOOOOO? Kaze pa blizu ti Merkator. Jbo te Merkator, sjednem u auto i odem dje hocu, ne zivimo u doba fijakera.

Na Vracama sam samo jedan stan gledala u Avde smajlovica, dvoiposoban za oko 125k, ali mi je vlasnik sam rekao da nikad sunca nema zbog nekakvog brda iako je jugoistocno orijentisan. I gore su svi ostali stanovi bili bas skupi.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#5488 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Ja sam rodjen i odrastao na Grbavici u Marjana Baruna, mislim da je to sad Hasana Brkica, i kad bi mi neko ponudio citavo Sarajevo na dlanu ja bih izabrao Grbavicu. Ali objektivno govoreci to su stare zgrade iz '60ih, one sa 4 sprata bez liftova, pa ljudi nadogradili, pa se penju na 5-6 sprat pjesice. Ove sa 6 spratova imaju liftove ali bog zna u kakvom su stanju. U zgradi gdje sam zivio dvosoban stan, soba kroz sobu.
Mnoge zgrade nisu imale ni centralno grijanje, ok, danas ima plin pa napravis sebi etazno sto je mozda i bolja opcija, koliko potrosis toliko platis.
Nekad su bili parkovi u svakom kvartu izmedju 4 zgrade, danas koliko vidim pretvoreno u parkinge. I za to dati 2-3 hiljade po kvadratu, ma bjAzi. Gledao i Alipasino, to je tek strasno, Mojmilo i boze pomozi. Dobrinja, mozda urbanisticki i najbolje naselje u gradu ali hoce ljudi po 2 milje za stan u kojem nije zavrn'o saraf otkad ga je dobio poslije olimpijade.
Pa cak razmisljao o IS, bila jedna nova zgrada na samoj liniji po 1.400 KM,
nisu moji htjeli ni da cuju za to. Gledao Bulevar, skoro pa kupio, rezervisem u petak, preko vikenda skontam da to nije to, u ponedjeljak otkazem.
Gledao i onaj Saray i Nina stan, sve je to prkno, zove ga trosobnim stanom, 45 kvadrata, po 1.900, al' eto makar je novo sve, ne moras se uvaljivati za renoviranje i zajebavat' se s dundjerima skupim k'o da su atomski fizicari.
U ovom trenutku, mislim kome nije zurba, stati malo na loptu, sacekati, vidjeti na sta ce ovo sve izaci. Nije laHko mladim na danasnjem vremenu odluciti se za dugorocni kredit, poslovi nesigurni, jbt. kupis sHupicu za 100.000, za 20 godina vratis 150.000, porodica se poveca, zacas postane tijesno.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2355
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#5489 Re: Cijene stanova All about

Post by moon_walker_90 »

Ma najvise da ce se ici na to da se kupuje sto manji stan i onda nesto zemlje van grada i napraviti vikendicu. Po meni mozda bolja varijanta nego kupiti jedan malo veci stan za 150 000+ KM. Nisam pametan, a realno za ovakve cijene najvise krivim dijasporu i agencije.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#5490 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Kad ocekujete da ce cijene stanova da grohnu?
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#5491 Re: Cijene stanova All about

Post by dado_ »

alica.k wrote: 21/08/2020 08:13
TheDocToR wrote: 20/08/2020 22:51
Ono sto sam primjetio je da Grbavica starogradnja iz 60tih poprilično precijenjena, m2 od 2500-3000...

Izgleda da vazi ona izreka "svaka roba ima svog kupca", ali meni iskreno nije jasno ko da tolike pare za takav stan...
Nakon 1001 pregledanih stanova (od kojih vecina na potezu Grbavica-Hrasno zbog blizine posla) tamo bih uzela stan samo ako mi ga neko besplatno daje.

Stanovi ruzni, plafoni niski, cak i ograde na balkonu su niske da ti bude neprijatno izac (ovo konkretno govorim za one zgrade u Behdzeta Mutevelica, plava i zuta), u dosta stanova vlaga, grijanje na invertere or whatever they're called, skoro uvijek ti neka zgrada zaklanja sunce, il si na 5. spratu, uvijek trebas brat bratu ulozit jos 20tak hiljada, parkinga za zivu glavu ne mozes nac.

Ne kazem da su svi stanovi ovakvi, ali oni koji se prodaju do nekih 140 000 jesu. U jednom slucaju je lik za prakticno devastiran stan od 44m2 trazio 112 000. I nece ni da prica o cijeni - zbog lokacije. Bljak.

Jedini stan koji mi se svidio je bio u Radnickoj uz ono brdo ali je agent bio totalni creep da nisam vise ni htjela ici da ga gledam. Ali je stan bio jako lijep.
U pravu si, lupaju se cijene, ali isto tako ko stavi iole realnu cijenu proda se u roku 5min. Neki dan, stan radnicka malo precijenjeno stajao 10ak dana, spustio covjek cijenu 10000, na nekih 2200 po kv, prodat u roku odmah.. zgrada iz 90te zuta fasadna cigla
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#5492 Re: Cijene stanova All about

Post by alica.k »

dado_ wrote: 21/08/2020 11:54 U pravu si, lupaju se cijene, ali isto tako ko stavi iole realnu cijenu proda se u roku 5min. Neki dan, stan radnicka malo precijenjeno stajao 10ak dana, spustio covjek cijenu 10000, na nekih 2200 po kv, prodat u roku odmah.. zgrada iz 90te zuta fasadna cigla
O toj zgradi u Radnickoj pricam, mada mozda i ne o istom stanu. Preko puta one staklorezacke radnje nekakve, bio je 139 000.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#5493 Re: Cijene stanova All about

Post by dado_ »

alica.k wrote: 21/08/2020 12:22
dado_ wrote: 21/08/2020 11:54 U pravu si, lupaju se cijene, ali isto tako ko stavi iole realnu cijenu proda se u roku 5min. Neki dan, stan radnicka malo precijenjeno stajao 10ak dana, spustio covjek cijenu 10000, na nekih 2200 po kv, prodat u roku odmah.. zgrada iz 90te zuta fasadna cigla
O toj zgradi u Radnickoj pricam, mada mozda i ne o istom stanu. Preko puta one staklorezacke radnje nekakve, bio je 139 000.
Da to je to, prvi sprat, objavljen neki dan 129 i prodat odmah
User avatar
madesa
Posts: 4214
Joined: 26/07/2013 02:37

#5494 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

realno ove agencije su krive za ovolike cijene. da njih ima manje pa bi nesto i manje bilo. Na fb ih ima preko 50 a sto je najtuznije svi uzimaju ko lopatom
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#5495 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

I kriza 2007. je dugo padala, od kada je pocelo 2007. trebalo je 2 godine da dodje do najnize tacke, tek u 2009. Nisam tada pratio cijene stanova ali ta kriza je kod nas dosla sa malo zakasnjenja, tako da ja ne vjerujem da ce se cijene mijenjati jos neko vrijeme a poslije sve zavisi.
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#5496 Re: Cijene stanova All about

Post by shheff »

Sjedio sam sa momkom koji se bavi izgradnjom i na moju opasku kako su previsoke cijene tih stanova, samo je rekao da dok se plaća ta cijena oni ne misle spustiti. Nažalost kriva je dijaspora uglavnom, u mom selu plaćaju i do 2k kvadrat. Njihova je sudbina tamo negdje i bolja im je garaza tamo nego stan ovdje. Mnoge znam koji su nakon 4-5g skontali da im nije trebala kupovina stana, dovoljno je to što ih paušalni godišnji trošak stana dođe kao dobar hotel za taj odmor na koji dođu u BiH. Hvala im mnogo puno pomognu ekonomiji, ali svakom mlađem čovjeku sa porodicom prave problem i tjeraju na iseljavanje.
User avatar
Eleonora
Posts: 1318
Joined: 06/04/2008 14:05

#5497 Re: Cijene stanova All about

Post by Eleonora »

NediM17 wrote: 20/08/2020 19:19 Jebes agenciju, oglasis stan i prodajes. Jasno mi je ko nije u BiH pa ih angazuje.
Doduse, oni cim vide oglas zovu i nude se sami. Ljudi kontaju kao da ce agencija postici nekakvu spektakularnu cijenu, pa nekoliko agencija prodaje jedan te isti stan. Ja sam i prodavao i kupovao bez njih, mrs u pm. Otisao da pogledam stan, agent tu, vlasnik tu, pitam vlasnika koja je najniza, on bleno u agenta. Reko' sta gledas u njega, ti si gazda, nece ti on cijenu odredjivati. :mrgreen:
Najveća glupost angažovati agenta kad prodaješ stan. U potpunosti se slažem. Oni gledaju da od tvog kolača uzmu dio.

Neki kupcu I vole kupiti bez posrednika. Dodju, vide, tolika je i tolika cijena, ok, prihvatam, u ponedjeljak već završena stvar.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#5498 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Jedino za sta je potrebna agencija jeste kad nemas vremena da trazis stan. Ako imas vremena ne treba ti. Bolje je prodavati stan bez agencije brze ces prodati.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5499 Re: Cijene stanova All about

Post by un1ted »

Eleonora wrote: 22/08/2020 10:08 Najveća glupost angažovati agenta kad prodaješ stan. U potpunosti se slažem. Oni gledaju da od tvog kolača uzmu dio.
Apsolutno netačno. Ako prodajem stan za 100.000 i ako mi agent kaze da ce ga prodati u narednih mjesec dana, da ga proda za 200.000 mene ne interesuje. Postoje ljudi koji NE ŽELE da se natežu s drugima, da ih vode u obilazak, ili da slušaju kako balkon ne ulazi u kvadraturu. Ok prodam ti stan bez balkona :-)

Druga je stvar što agencije dizu cijenu i tako uticu na prodaju koja se oduzi. Ja da prodajem, rekao bih ovo je cijena koju zelim da postignem, vi ne mozete ici vise od 1, 2, ili 3k iznad te cijene, jer ne zelim nerealnu cijenu koja ce odbiti kupce. Moze? Moze, odlicno, evo ugovor :)

Ja razumijem frustracije onih koji traze stan, ali ovo je slobodno trziste. I sam trazim stan, ali nikada ne krivim agencije, jer im je to i smisao, da uzimaju keš, ili dijasporu, koja ima viska novca i kupi stan. Što da ne? To vi ne bi kupili stan i ostavili da stoji prazan ako imate tu mogucnost?

Jedini krivac je drzava koja NEMA POREZ koji bi "kaznjavao" one cij su stanovi prazni. Pa ako ti se isplati kupiti stan i placati porez, izvoli :) Apsolutno fer.
User avatar
Eleonora
Posts: 1318
Joined: 06/04/2008 14:05

#5500 Re: Cijene stanova All about

Post by Eleonora »

un1ted wrote: 22/08/2020 12:45
Eleonora wrote: 22/08/2020 10:08 Najveća glupost angažovati agenta kad prodaješ stan. U potpunosti se slažem. Oni gledaju da od tvog kolača uzmu dio.
Apsolutno netačno. Ako prodajem stan za 100.000 i ako mi agent kaze da ce ga prodati u narednih mjesec dana, da ga proda za 200.000 mene ne interesuje. Postoje ljudi koji NE ŽELE da se natežu s drugima, da ih vode u obilazak, ili da slušaju kako balkon ne ulazi u kvadraturu. Ok prodam ti stan bez balkona :-)

Druga je stvar što agencije dizu cijenu i tako uticu na prodaju koja se oduzi. Ja da prodajem, rekao bih ovo je cijena koju zelim da postignem, vi ne mozete ici vise od 1, 2, ili 3k iznad te cijene, jer ne zelim nerealnu cijenu koja ce odbiti kupce. Moze? Moze, odlicno, evo ugovor :)
Pa dobro, kod nas ljudi generalno, ne žele da se natezu, ili bilo sta sami završavaju. Nije neka kvantna fizika prodati stan, naravno, ako uzmemo u obzir da je osoba realna sto se tice cijene, da je odgovorna, ozbiljna i gleda da se stvar riješi korektno.

Ne vidim tu neku posebnu mudrost. Cijena je ta, mogu malo spustiti, hoćeš, nećeš, idemo odmah ugovor praviti, nećeš, nikakav problem, ima drugi potencijalni kupac čeka u redu.

Više cijenim agente kojima kažeš, nemam vremena, treba mi takav i takav stan, tu i tu, do te i te cijene i agent uzme sebi u zadatak da ti nadje. Mada i tu, po mom mišljenju, naglašavam iz moje perspektive, to nije potrebno ako kupac zna tačno šta traži i ima volje i vremena da sam gugla, zove, obilazi.

Ja bih tako i tako radim :) a ko misli da mu je agencija neka olakšica, bujrum
Post Reply