COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Reventor
Posts: 110
Joined: 11/10/2013 22:43
Location: Gdje se najmanje nadam

#426 Re: COVID i škola?

Post by Reventor »

Da se sada uvede potpuni lockdown 6 mjeseci, godinu, 3 godine, virus neće nestati.
Čekat će nas "pred vratima" čim izađemo.
Nema parametara na osnovu kojih se mogu donijeti odluke o određenoj vrsti nastave i vremenskom trajanju.
Recimo ostane on line tip nastave, do kada? Virusa se nećemo riješiti. Ako ikada odlučimo vratiti djecu u klupe, desit će se ono što će se desiti i da odmah uđu u klupe.
Nošenje maske u školi od strane svih sprječava eksplozivno širenje bolesti sa početkom u školi. A naravno da eksplozivno širenje može nastati na svadbama, nargila barovima, utakmicama i svakom 3+ okupljanju.
Stoga smatram da je bezpredmetno raspravljati o načinu izvođenja nastave. Svi u škole sa maksimalnim zalaganjem svih (djece, roditelja, nastavnika) glede higijene i nošenja maske (a i tu masku, do kada?)
Korona svoj stav prema nama promijeniti neće. Mi moramo promijeniti svoj stav prema koroni i nastaviti živjeti.
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#427 Re: COVID i škola?

Post by LeeLooSA »

Ja sam za opciju da se u skolu ide na dobrovoljnoj osnovi i na odgovornost roditelja, a za djecu koja NE IDU u skolu fizicki, da ide live streaming iz ucionice. Samo tako smo svi na dobitku - i mi koji zelimo da djeca idu fizicki u skolu i oni roditelji koji ne zele djecu poslati u skolu, ali i nastavnici koji ce raditi u ucionici svoj posao. Mislim da je to odlican model rada za sve.
User avatar
Reventor
Posts: 110
Joined: 11/10/2013 22:43
Location: Gdje se najmanje nadam

#428 Re: COVID i škola?

Post by Reventor »

zašto se kod nas ne donosi odluka?
Zato što je predizborno vrijeme i političari se plaše da kakvu god odluku donesu, možda gube glasove onih koji se ne slažu s tom odlukom.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#429 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

Reventor wrote: 18/08/2020 10:52
Stoga smatram da je bezpredmetno raspravljati o načinu izvođenja nastave. Svi u škole sa maksimalnim zalaganjem svih (djece, roditelja, nastavnika) glede higijene i nošenja maske (a i tu masku, do kada?)
Korona svoj stav prema nama promijeniti neće. Mi moramo promijeniti svoj stav prema koroni i nastaviti živjeti. :-)
:D


Ma ja ba, i tu masku do kada nositi? Mogli bi to odmah prestati, a i ko će djecu natjerati da nose maske?
A pranje ruku, ko, kada i gdje u školi? Da li ste bili po WC u tim ustanovama?

To je to razmišljanje, i zato kažem treba opcija biti za online.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#430 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

addem wrote: 18/08/2020 10:51 Djeca ce krenuti u skolu jer ce u citavom svijetu tako bit. Ko ne zeli neka ne salje djecu. Neka ih kod kuce sam uci.
Ta opcija ne postoji u ovom sistemu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12408
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#431 Re: COVID i škola?

Post by dr_Evil »

LeeLooSA wrote: 18/08/2020 10:54 Ja sam za opciju da se u skolu ide na dobrovoljnoj osnovi i na odgovornost roditelja, a za djecu koja NE IDU u skolu fizicki, da ide live streaming iz ucionice. Samo tako smo svi na dobitku - i mi koji zelimo da djeca idu fizicki u skolu i oni roditelji koji ne zele djecu poslati u skolu, ali i nastavnici koji ce raditi u ucionici svoj posao. Mislim da je to odlican model rada za sve.
Ali na ispit u skolu, jedino posteno ;)
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#432 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Djecu u nargilhane i tamo organizovati nastavu .... djeca to vole vole i jalu i rastu ... pusenje je dobro za koronu ... nargilhane su potpuno legalne.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#433 Re: COVID i škola?

Post by addem »

Sva ce djeca u skolu ici, vidjecete sta vam kazem. Mozete pricati savjetovati po forumu bice skola pa ce se vidjeti kako ce situacija razvijati.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12408
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#434 Re: COVID i škola?

Post by dr_Evil »

Tambure wrote: 18/08/2020 11:04 Djecu u nargilhane i tamo organizovati nastavu .... djeca to vole vole i jalu i rastu ... pusenje je dobro za koronu ... nargilhane su potpuno legalne.
U dede su kazu iznad bembase pusile nargilu sa opijumom, pa sta kome falilo, kazu :bih:
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#435 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

addem wrote: 18/08/2020 11:05 Sva ce djeca u skolu ici, vidjecete sta vam kazem. Mozete pricati savjetovati po forumu bice skola pa ce se vidjeti kako ce situacija razvijati.
I treba ... djeci je mjesto u skoli.
Naslovnica
Posts: 27898
Joined: 20/03/2013 15:38

#436 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

Tambure wrote: 18/08/2020 11:11
addem wrote: 18/08/2020 11:05 Sva ce djeca u skolu ici, vidjecete sta vam kazem. Mozete pricati savjetovati po forumu bice skola pa ce se vidjeti kako ce situacija razvijati.
I treba ... djeci je mjesto u skoli.
Naravno.
Po nekima ovdje, za povratak u školske klupe treba čekati da virus nestane ili da svi budemo vakcinisani.
:lol:
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#437 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

Naslovnica wrote: 18/08/2020 11:22
Tambure wrote: 18/08/2020 11:11
addem wrote: 18/08/2020 11:05 Sva ce djeca u skolu ici, vidjecete sta vam kazem. Mozete pricati savjetovati po forumu bice skola pa ce se vidjeti kako ce situacija razvijati.
I treba ... djeci je mjesto u skoli.
Naravno.
Po nekima ovdje, za povratak u školske klupe treba čekati da virus nestane ili da svi budemo vakcinisani.
:lol:
Najaci su mi ovi sto zagovaraju odgodu za 1 ili 2 godine :lol:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12408
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#438 Re: COVID i škola?

Post by dr_Evil »

Tambure wrote: 18/08/2020 11:25
Naslovnica wrote: 18/08/2020 11:22
Tambure wrote: 18/08/2020 11:11

I treba ... djeci je mjesto u skoli.
Naravno.
Po nekima ovdje, za povratak u školske klupe treba čekati da virus nestane ili da svi budemo vakcinisani.
:lol:
Najaci su mi ovi sto zagovaraju odgodu za 1 ili 2 godine :lol:
Kad se sjetim skola u ratu, pa u sklonistu, svako malo neki mish naleti :D
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#439 Re: COVID i škola?

Post by Tesla Edison »

Tambure wrote: 18/08/2020 11:25
Naslovnica wrote: 18/08/2020 11:22
Tambure wrote: 18/08/2020 11:11

I treba ... djeci je mjesto u skoli.
Naravno.
Po nekima ovdje, za povratak u školske klupe treba čekati da virus nestane ili da svi budemo vakcinisani.
:lol:
Najaci su mi ovi sto zagovaraju odgodu za 1 ili 2 godine :lol:
Pa bolje i odgoda nego online nastava.

Problem je u tome što su mnogi guzovače završili godinu zahvaljujući online nastavi. Također i roditelji koji znaju da njihova djeca nemaju kapacitet da sa uspjehom završe školu, najviše zagovaraju online nastavu pod plaštom brige za zdravlje. Znaju da će bez online nastave njihova djeca muku mučiti da završe godinu.

To je nažalost jedina istina. Isti ti roditelji su protiv odgađanja nastave jer ako se i odgodi, poslije pandemije vraćaju se u klupe i opet imaju problem.

Njima zdravlje nije ni na desetom mjestu prioriteta.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#440 Re: COVID i škola?

Post by agent_zero »

Kad predškolska djeca mogu u vrtiće, kad odgajateljice rade bez prestanka i non stop su u kontaktu sa djecom i roditeljima u vrtićima, mogu onda i ovi besposličari koji uličare i ispijaju kafe od marta konačno u školu. Skupa sa svojim učiteljima/učiteljicama i profesorima/profesoricama koji bi izgleda isto ljendohanili i narednih pola godine, a uredno primali platu.

A niko ne pita šta je sa djecom u vrtićima i odgajateljicama u tim predškolskim ustanovama? Jeli njih strah, kako oni mogu da rade i imau li uslove? To je nebitno, jeli?

Ma more mrš, svi u školu i da nadoknade sve što su ljendohanili posljednih 5 mjeseci, i učenici i nastavni kadar!
User avatar
dr_Evil
Posts: 12408
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#441 Re: COVID i škola?

Post by dr_Evil »

agent_zero wrote: 18/08/2020 11:34 Kad predškolska djeca mogu u vrtiće, kad odgajateljice rade bez prestanka i non stop su u kontaktu sa djecom i roditeljima u vrtićima, mogu onda i ovi besposličari koji uličare i ispijaju kafe od marta konačno u školu. Skupa sa svojim učiteljima/učiteljicama i profesorima/profesoricama koji bi izgleda isto ljendohanili i narednih pola godine, a uredno primali platu.

A niko ne pita šta je sa djecom u vrtićima i odgajateljicama u tim predškolskim ustanovama? Jeli njih strah, kako oni mogu da rade i imau li uslove? To je nebitno, jeli?

Ma more mrš, svi u školu i da nadoknade sve što su ljendohanili posljednih 5 mjeseci, i učenici i nastavni kadar!
Samo mi tvoja lokacija nije bas najjasnija, hajde malo razjasni
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#442 Re: COVID i škola?

Post by Tambure »

TESLA_EDISON wrote: 18/08/2020 11:30
Tambure wrote: 18/08/2020 11:25
Naslovnica wrote: 18/08/2020 11:22

Naravno.
Po nekima ovdje, za povratak u školske klupe treba čekati da virus nestane ili da svi budemo vakcinisani.
:lol:
Najaci su mi ovi sto zagovaraju odgodu za 1 ili 2 godine :lol:
Pa bolje i odgoda nego online nastava.

Problem je u tome što su mnogi guzovače završili godinu zahvaljujući online nastavi. Također i roditelji koji znaju da njihova djeca nemaju kapacitet da sa uspjehom završe školu, najviše zagovaraju online nastavu pod plaštom brige za zdravlje. Znaju da će bez online nastave njihova djeca muku mučiti da završe godinu.

To je nažalost jedina istina. Isti ti roditelji su protiv odgađanja nastave jer ako se i odgodi, poslije pandemije vraćaju se u klupe i opet imaju problem.

Njima zdravlje nije ni na desetom mjestu prioriteta.
Image
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#443 Re: COVID i škola?

Post by el_bake007 »

Sa druge strane ovi što zagovaraju nastavu in class su roditelji koji bi samo da im je dijete sto manje u kuci, da se mogu malo rarahatit uz Hayat i kafu
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#444 Re: COVID i škola?

Post by umojvakat »

daddy-kool wrote: 18/08/2020 09:16
umojvakat wrote: 18/08/2020 09:15 Da se na vrijeme o ovome razmišljalo (mislim na vlastodršce) sada bi bili u prilici da ponude ovakvo rješenje. Nešto mi se čini da za 15-ak dana ne mogu organizovati oba načina rada.
Naravno da mogu, u martu smo preko noći prešli na online obrazovanje.
To je ličilo na sve osim na online obrazovanje. Ako će opet biti onako onda je bolje da djeca idu u školu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12408
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#445 Re: COVID i škola?

Post by dr_Evil »

el_bake007 wrote: 18/08/2020 11:46 Sa druge strane ovi što zagovaraju nastavu in class su roditelji koji bi samo da im je dijete sto manje u kuci, da se mogu malo rarahatit uz Hayat i kafu
Ili da mogu otici na posao i tako sprijeciti da ostanu bez sredstava da tom istom djetetu kupe knjige (nismo svi uhljebljeni kao ti ocito), a istovremeno osiguraju svom djetetu mnogo bolje obrazovanje nego sto bi mogao dobiti kuci, i jos kao plus sprijece da neka djeca varanjem dobiju puno bolje nezasluzene ocjene, izaberi
umojvakat
Posts: 160
Joined: 02/05/2020 01:28

#446 Re: COVID i škola?

Post by umojvakat »

el_bake007 wrote: 18/08/2020 11:46 Sa druge strane ovi što zagovaraju nastavu in class su roditelji koji bi samo da im je dijete sto manje u kuci, da se mogu malo rarahatit uz Hayat i kafu
Mislim da je najveći problem gdje oboje rade, ali mi opet nije jasno gdje im dijete bude kad je na raspustu, ili kad nije u školi jer ne budu u školi 8 sati :?
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#447 Re: COVID i škola?

Post by el_bake007 »

dr_Evil wrote: 18/08/2020 11:48
el_bake007 wrote: 18/08/2020 11:46 Sa druge strane ovi što zagovaraju nastavu in class su roditelji koji bi samo da im je dijete sto manje u kuci, da se mogu malo rarahatit uz Hayat i kafu
Ili da mogu otici na posao i tako sprijeciti da ostanu bez sredstava da tom istom djetetu kupe knjige (nismo svi uhljebljeni kao ti ocito), a istovremeno osiguraju svom djetetu mnogo bolje obrazovanje nego sto bi mogao dobiti kuci, i jos kao plus sprijece da neka djeca varanjem dobiju puno bolje nezasluzene ocjene, izaberi
Druze, kada si odlucio imati dijete svjesno si preuzeo taj rizik i golemu obavezu na sebe, da ces se brinuti o njemu po svaku cijenu do 18. godine. Nije posao ucitelja/nastavnika/profesora da cuva maksuma, niti vrijedi riskirati ijedan slucaj zaraze radi realnijeg ocjenjivanja.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#448 Re: COVID i škola?

Post by P308 »

agent_zero wrote: 18/08/2020 11:34 Kad predškolska djeca mogu u vrtiće, kad odgajateljice rade bez prestanka i non stop su u kontaktu sa djecom i roditeljima u vrtićima, mogu onda i ovi besposličari koji uličare i ispijaju kafe od marta konačno u školu. Skupa sa svojim učiteljima/učiteljicama i profesorima/profesoricama koji bi izgleda isto ljendohanili i narednih pola godine, a uredno primali platu.

A niko ne pita šta je sa djecom u vrtićima i odgajateljicama u tim predškolskim ustanovama? Jeli njih strah, kako oni mogu da rade i imau li uslove? To je nebitno, jeli?

Ma more mrš, svi u školu i da nadoknade sve što su ljendohanili posljednih 5 mjeseci, i učenici i nastavni kadar!
Koliko sam upucen, u predskolskim ustanovama je ogranicen broj djece po jednoj grupi na 10.
Ostatak posta o ljencarenju ne bih komentarisao.
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#449 Re: COVID i škola?

Post by Laertes »

TESLA_EDISON wrote: 18/08/2020 11:30
Tambure wrote: 18/08/2020 11:25
Naslovnica wrote: 18/08/2020 11:22

Naravno.
Po nekima ovdje, za povratak u školske klupe treba čekati da virus nestane ili da svi budemo vakcinisani.
:lol:
Najaci su mi ovi sto zagovaraju odgodu za 1 ili 2 godine :lol:
Pa bolje i odgoda nego online nastava.

Problem je u tome što su mnogi guzovače završili godinu zahvaljujući online nastavi. Također i roditelji koji znaju da njihova djeca nemaju kapacitet da sa uspjehom završe školu, najviše zagovaraju online nastavu pod plaštom brige za zdravlje. Znaju da će bez online nastave njihova djeca muku mučiti da završe godinu.

To je nažalost jedina istina. Isti ti roditelji su protiv odgađanja nastave jer ako se i odgodi, poslije pandemije vraćaju se u klupe i opet imaju problem.

Njima zdravlje nije ni na desetom mjestu prioriteta.
Baš jedina?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12408
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#450 Re: COVID i škola?

Post by dr_Evil »

el_bake007 wrote: 18/08/2020 11:53
dr_Evil wrote: 18/08/2020 11:48
el_bake007 wrote: 18/08/2020 11:46 Sa druge strane ovi što zagovaraju nastavu in class su roditelji koji bi samo da im je dijete sto manje u kuci, da se mogu malo rarahatit uz Hayat i kafu
Ili da mogu otici na posao i tako sprijeciti da ostanu bez sredstava da tom istom djetetu kupe knjige (nismo svi uhljebljeni kao ti ocito), a istovremeno osiguraju svom djetetu mnogo bolje obrazovanje nego sto bi mogao dobiti kuci, i jos kao plus sprijece da neka djeca varanjem dobiju puno bolje nezasluzene ocjene, izaberi
Druze, kada si odlucio imati dijete svjesno si preuzeo taj rizik i golemu obavezu na sebe, da ces se brinuti o njemu po svaku cijenu do 18. godine. Nije posao ucitelja/nastavnika/profesora da cuva maksuma, niti vrijedi riskirati ijedan slucaj zaraze radi realnijeg ocjenjivanja.
Druze, evo svijesno sam odlucio poslati svoje dijete u skolu jer se tako najbolje brinem o njegovom obrazovanju, i nije mi zao nijednog nastavnika ako se zarazi obavljajuci svoj posao, isto kao sto njih nije brige sto ja idem na svoj posao, nisu u ovo pola godine nijednom digli glas da upitaju onu tetu u vrticu ili pekari kako joj je.

Zao mi je ako imaju teze posljedice, jer to je ljudski.. valjda bi i njima bilo zao ostatka svijeta

Posao nastavnika ucitelja/profesora je da dolazi na svoj posao za koji je placen (vjerovatno ne dovoljno, i volio bih da su bolje placeni) i da vrsi nastavu po planu i programu. Tacno se zna kada je odmor, a kada se radi! Dakle, njegov je posao da cuva mog maksuma taj period dok je u skoli, a moj posao da svojim placanjem poreza osiguram nastavnicku platu.
Locked