Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
spree
Posts: 7868
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#11026 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by spree »

kod mene je vanjsku i unutrasnju jedinicu daikin comfore 3,5 dijeli bukvano zid. kod jelica uzeo klimu i oni mi dali broj haj da kazem ovlastenog majstora koji je tako ugradio. ne mogu da vjerujem da su takvi mahalci da bi morao imati razmaka od 1,5m a oni da ugrade ovako. uskoro kupujem jos jednu istu klimu. da li da insistiram ovaj put da naprave razmak od 1,5m? i da li mogu ovu trenutnu pomjeriti? funkcionisala je preko zime bez ikakvih problema, taman toplo bilo. doduse mozda je prevelika klima za dosta mali prostor, ali nisam stedio u smislu od glave visak ne boli :D
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#11027 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

damper wrote: 11/08/2020 08:36 Pozdrav,
Našao sam gree hansol 12 za 1250 kmica,ne znam da li je to dobar dil?
Ima li razlike u oznakama klime tipa koja je serija i slično?
To je bas jeftino, znam da je oko 1350-1400km na rasprodaji model sa r410 gasom. Ako ti to ne smeta onda je top, 40kvadrata dobro izolovane prostorije ce bez problema odradit. Ima nisku modulaciju a i dosta snage, dvostepeni Sanyo kompresor u njoj, 2.5 reda izmjenjivaca, grijaci tacne.. a ima na internetu masa iskustava sa njom, proguglaj.
Model koji je na rasprodaji(provjeri) je GWH12TB-S3DNA2D/I
Evo ti service manual, nadji ovaj model pa mozes vidjet hardverske komponente.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 7156049438
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#11028 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

rida1976 wrote: 11/08/2020 09:07 Odlična cijena. Samo niko da se javi ko ima ovu klimu. Ova težina vanjske od 46 kg, ako je tačna, trebala bi puno govoriti
43kg je, nije 46 kg al i to je u domeni 18ki a ne 12ki.
2.5 reda izmjenjivaci, dvostepeni sanyo kompresor.
Stariji provjereni model. Ovo je na rasprodaji, povlaci se iz prodaje, dolaze zamjene na r32 gasu. A iskustava ima masa po forumima, znam i ja par ljudi i iskustva su mahom pozitivna.
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#11029 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rida1976 »

Cini mi se da je kod nas na rasprodaji GWH12TB-S3DNA1D, e sad ne znam koja je razlika u odnosu na GWH12TB-S3DNA2D
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#11030 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

To je ta. Jedno je oznaka vanjske, drugo unutrasnje.
Sto se tice iskustava koja si pominjao evo ti jedno koje je meni ostalo markantno, clan iznio poz i negativnenstrane(kod njega jenVivax Gexi, prepakovani hansol)

https://www.elitemadzone.org/p3923206

A evo i finski testorvi nordic uredjaja, ima hansol 9ka dole medju modekima. Prevedi samo stranicu na engleski

https://www.scanoffice.fi/vttn-testirap ... uvertailu/
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 398
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#11031 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rahmetli dedo »

Pročitah ovo za Vivax / Hansola na ovom forumu sa linka i sad mi tek ništa nije jasno. Nahvališe ga između ostalog kako grije na -25 ko lud, a kod mene u prospektu stoji da grije do -20. (U-crown do -30 i Lomo regular d0 -22) Jel sad prospekt feleričan, ili namjerno pesimističan, ili ima varijacija od modela do modela...
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#11032 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Sve kvalitetne klime griju na vecim temperaturama nego sto je deklarisano od strane proizvodjaca, samo sa manjim kapacitetom i slabijim copom.
Npr legendarna Nocrija je do -15 deklarisana, a pitaj rovca i ostale koji je imaju da je grijala bez problema i na onim -25 temperaturama od prije par godina.
Nju sam uzeo kao primjer a ima zaista mnogo takvih iskustava, precackaj malo forume :)
Da se ogradim da me ne bi napali, nije hansol jak kao Nocria14, al je jako dobar model i ima i snagu i modulaciju.
Evo ti isto zvijer od klime koja je deklarisana do -15

https://youtu.be/l6p6Dbzg_KQ

a ispod na onom linku vtt testiranja, imas Hansol 9ka koja ima daleko slabiji kompresor od 12 ke.
Ona npr na -25 izbacuje 2kw sa copom od cc 1.7.
Mada takvih dana il nema nikako, il bude par u godini ne trebaju oni bit presudni faktor za kupovinu klime
simik
Posts: 11
Joined: 01/10/2015 14:51

#11033 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by simik »

Pozdrav svima,
Moji roditelji su već u poznim godinama i već im je teško da se griju na ugalj. Odlučio sam da roditeljima pomognem i da kupim dva klima uređaja koji bi (nadam se) mogli biti adekvatna zamjena za grijanje na čvrsto gorivo. Moja dilema počinje i završava sa problemom izbora kvalitetnog klima uređaja.

Roditelji žive u maloj kući ( u blizini Tuzle) i grijali bi dvije male prostorije: dnevnu sobu 21 m2 (7x3) i spavaću sobu 12m2 (4x3). Kuća nema izolaciju (planiramo istu postaviti sljedeće godine) PVC stolarija je ugrađena.

Za prostoriju od 21m2 razmišljam da kupim Mitsubishijev model iz LN serije, nakon konsultacije sa osobljem Luka, koji sada imaju na sniženju (2642KM):

https://lukweb.onlinebase.net/proizvod/ ... kw-bijela/

Pomenuli su da imaju i bolji model ali je preskup (oko 3400KM)

Danas sam zvao i "servis Čović" (javila se gospođa po imenu Ana) i data mi je preporuku za ovaj Fujitsuov model: ASYG 12 LTC (1950KM)

http://servis-covic.com/klima-uredaji/z ... syg-12-ltc

Za manji prostor (12m2) razmišljam se oko istih brendova ali niže snage 2.5 KW.

Ne mogu da se odlučim kako se ne razumijem u "materiju", a zbunjen sam oprečnim savjetima (trgovaca i majstora) stoga sam se i odlučio da potražim pomoć na forumu jer zaista ne želim pogriješiti oko kupovine kako planirano ulaganje nije zanemarivo.

Dakle, molio bih za pomoć: idem maksimalno na sigurno tj. ne želim da štedim kako želim da roditeljima pomognem da provedu preostale godine života u što je moguće boljim uslovima.

Zahvalan sam svima na savjetu i preporuci.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#11034 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

simik wrote: 13/08/2020 21:36 Pozdrav svima,
Moji roditelji su već u poznim godinama i već im je teško da se griju na ugalj. Odlučio sam da roditeljima pomognem i da kupim dva klima uređaja koji bi (nadam se) mogli biti adekvatna zamjena za grijanje na čvrsto gorivo. Moja dilema počinje i završava sa problemom izbora kvalitetnog klima uređaja.

Roditelji žive u maloj kući ( u blizini Tuzle) i grijali bi dvije male prostorije: dnevnu sobu 21 m2 (7x3) i spavaću sobu 12m2 (4x3). Kuća nema izolaciju (planiramo istu postaviti sljedeće godine) PVC stolarija je ugrađena.

Za prostoriju od 21m2 razmišljam da kupim Mitsubishijev model iz LN serije, nakon konsultacije sa osobljem Luka, koji sada imaju na sniženju (2642KM):

https://lukweb.onlinebase.net/proizvod/ ... kw-bijela/

Pomenuli su da imaju i bolji model ali je preskup (oko 3400KM)

Danas sam zvao i "servis Čović" (javila se gospođa po imenu Ana) i data mi je preporuku za ovaj Fujitsuov model: ASYG 12 LTC (1950KM)

http://servis-covic.com/klima-uredaji/z ... syg-12-ltc

Za manji prostor (12m2) razmišljam se oko istih brendova ali niže snage 2.5 KW.

Ne mogu da se odlučim kako se ne razumijem u "materiju", a zbunjen sam oprečnim savjetima (trgovaca i majstora) stoga sam se i odlučio da potražim pomoć na forumu jer zaista ne želim pogriješiti oko kupovine kako planirano ulaganje nije zanemarivo.

Dakle, molio bih za pomoć: idem maksimalno na sigurno tj. ne želim da štedim kako želim da roditeljima pomognem da provedu preostale godine života u što je moguće boljim uslovima.

Zahvalan sam svima na savjetu i preporuci.
izbor klime je tvoj ali da kažem da s fujitsu i mitsu brendovima ne možeš fulati nikako, u globalu je razlika fujitsu modeli malo bolje griju, a mitsu su malo tiši..uglađeniji.. ali to je sve u 5 deka. A sad izbor modela ovisi o tebi i tvojim mogućnostima, ako želiš neke specijale da ti klima pjeva, slijedi te po kući itd. ideš na ove high razrede, ako želiš samo grijanje svaka i low a pogotovo srednja klasa će te isto tako grijati u 5 deka razlike. Kod ovih marka je tako barem :) Tako sve ovisi koliko si voljan potrošiti.


Puno je bitnije da naučiš roditelje pravilno koristiti klime, da se to ne gasi kad se izlazi i tako to, pogotovo ako nemaš izolacije. 2-3 puta dnevno provjetriti prostorije a klime nema potrebe gasiti, dapače ako će ih gasiti kad izlaze iz kuće više će trošiti struje.. to često starim ljudima nije jasno. pa umjesto konstantne ugode imaju tornado kad upale, hladne zidove itd..
simik
Posts: 11
Joined: 01/10/2015 14:51

#11035 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by simik »

@zlo zlo
Hvala vam na odgovoru, iako se osjećam neobično zahvaljujući se forumašu sa tako hm... neobičnim imenom/nadimkom/avatarom.
Još uvijek sam u dilemi, a na početku mi je model Fujitsua bio privlačniji prije svega zbog manje cijene, a sličnih karakteristika kao i kod Mitsubishija, no više nisam siguran da mi je pametno kupiti Fujitsuov model.

Ovo pišem prije svega zbog neozboljnosti prodavača (servis Čović) tri puta sam zvao prodavača i trebam nazvati i četvrti puta (u ponedjeljak poslije podne) da bih dobio osnovne informacije kao što su:
Gdje je tačno napravljena klima (Japan, Taiwan, Indonesija ........)
Da li imaju servisnu podršku u Tuzli?
Kako se ostvaruje produžena garancija za klimu?

Rekli su da je garancija 2 godine (iako proizvođač klime navodi 3 godine), a da kao postoji opcija "produžene garancije" na ukupno 5 godina. Ali stekao sam dojam da je to "garancija na riječ" jer nisu mi mogli ništa zvanično tj. konkretno reći, nego kao ako budem napravio servis kod njih nakon dvije godine, kaže gospođa " da vjeruje da ću imati 5 godina garancije".
Takav odnos prema kupcu se sigurno ne može pohvaliti. Ostaje da čekam "gospodina Ivana" i da ga pozovem u ponedjeljak poslije podne jer bi isti mogao da sakupi informacije koje trebam.

Mogu tek zamisliti šta bi se moglo desiti ako nastupi kvar, roditelji u Tuzli, a neodgovorni prodavač u Čitluku.


Trenutno više naginjem ka kupovini modela Mitsubishija koje sam vidio u Luku, no ipak ću sačekaću još malo kako bih prikupio još neke informacije o klima uređajima. A možda se javi i neko od kolega sa foruma koji može pomoći kod odluke o kupovini?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#11036 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Zna li neko gdje je @damper pronasao Hansol za 1250km?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#11037 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

ja imam fujitsu, doduše ulazni model, znaci bez tehnikalija neki ali grije ko beton. A to s garancijom često tako nude ugrađivaci, 2+3 ali ako svake godine servisiraš klimu idu te +3, ono oni ti dođu očistiti klimu za 50km.

uglavnom klime su dobre samo ti naravno vidi kakva im je usluga i po tome odaberi naravno, nije žvaka, ..mislim da je forumaš Haso/Huso negdje odtamo pa vidi s njim, on se bavi s time a dosta pomaže tu na forumu.

I što fali mome nicku..pravi ženski :D
simik
Posts: 11
Joined: 01/10/2015 14:51

#11038 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by simik »

zlo zlo wrote: 14/08/2020 19:39
I što fali mome nicku..pravi ženski :D
Možda ste u pravu ....... nisam trebao davati komentar vezan uz vaš nickname na forumu...... stvar je u tome da u stvarima koje su personifikacija lošeg i zlog nikada nisam nalazio ničeg privlačnog. Pretpostavljam da bijeg ka nazivnoj idetifikaciji sa lošim leži u nastojanju da se odmaknemo od licemjerog, dvoličnog, podlog kako danas imamo obilje onih koji su "dobri na riječi" ali nisi i "dobri na djelu".
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#11039 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

A fakat ne bi bilo sa goreg da prodavaci/uvoznici malo uloze na edukaciji kadra. Pade mi na pamet kad sam se javio jednima za jedan model, pitao za kompresor koji je. Kad dobivam odgovor provjericemo, samo recite sta je tacno to.... nista bitno, samo najvazniji dio klime.....
Doduse sa covicima sam pisao oko podne preko pika i stvarno su bili susretljivi i sve su mi odgovorili sto sam pitao.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#11040 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Ermin ZM wrote: 14/08/2020 20:39 A fakat ne bi bilo sa goreg da prodavaci/uvoznici malo uloze na edukaciji kadra. Pade mi na pamet kad sam se javio jednima za jedan model, pitao za kompresor koji je. Kad dobivam odgovor provjericemo, samo recite sta je tacno to.... nista bitno, samo najvazniji dio klime.....
Doduse sa covicima sam pisao oko podne preko pika i stvarno su bili susretljivi i sve su mi odgovorili sto sam pitao.
U skoro svakoj tehničkoj radnji mi je tako :lol: :lol: ..nervira me to da znam i to puno više o nečemu od nekoga tko prodaje to i koji je totalni neznalica u svom poslu.
Ako ne znaš barem osnove o onome što prodaješ--o čemu pričamo :mrgreen:
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#11041 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

romim wrote: 14/08/2020 19:37 Zna li neko gdje je @damper pronasao Hansol za 1250km?
I mene interesuje
damper
Posts: 61
Joined: 16/11/2009 20:09

#11043 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by damper »

Jeste,u toj radnji , nisam htjeo da ih reklamiram,ne znam kakva su pravila po tom pitanju :evil:
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#11044 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Mogao si poslati i na privatnu poruku koju sam ti poslao, al dobro.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#11045 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Grean »

Interesuje me u cemu je prednost/mana grijanja na klimu, el. bojler Vaillant ili konvektore? Ulaganje, potrosnja, funkcionalnost...
damper
Posts: 61
Joined: 16/11/2009 20:09

#11046 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by damper »

romim wrote: 15/08/2020 19:27 Mogao si poslati i na privatnu poruku koju sam ti poslao, al dobro.
Izvini,nisam nešto mnogo vremena na forumu,a evo sada gledam inbox ali nema nikakve poruke?
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#11047 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Grean wrote: 15/08/2020 19:30 Interesuje me u cemu je prednost/mana grijanja na klimu, el. bojler Vaillant ili konvektore? Ulaganje, potrosnja, funkcionalnost...
Prelistaj forum, ne budi lijen!
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#11048 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

damper wrote: 15/08/2020 19:57
romim wrote: 15/08/2020 19:27 Mogao si poslati i na privatnu poruku koju sam ti poslao, al dobro.
Izvini,nisam nešto mnogo vremena na forumu,a evo sada gledam inbox ali nema nikakve poruke?
Mozda je doslo do neke greške pa se nije poslala. Nemam pojma uglavnom sam ti pokusao pisati prije nego sam pitao na forumu.
Ni oni sami u pomenutoj prodavnici ne znaju imaju li na stanju ili ne. Kao tek mogu provjeriti u ponedeljak, mada mi je to nigdje veze al eto.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#11049 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

romim wrote: 15/08/2020 21:21
damper wrote: 15/08/2020 19:57
romim wrote: 15/08/2020 19:27 Mogao si poslati i na privatnu poruku koju sam ti poslao, al dobro.
Izvini,nisam nešto mnogo vremena na forumu,a evo sada gledam inbox ali nema nikakve poruke?
Mozda je doslo do neke greške pa se nije poslala. Nemam pojma uglavnom sam ti pokusao pisati prije nego sam pitao na forumu.
Ni oni sami u pomenutoj prodavnici ne znaju imaju li na stanju ili ne. Kao tek mogu provjeriti u ponedeljak, mada mi je to nigdje veze al eto.
Predpostavljam dok vide sa uvoznikom, al cisto sumnjam da ce bit ta cijena, i 1350 je dosta spustena. Prije je bila preko 2000 km, pa se vrtila oko 1800 zadnjih godina.. ovo je rasprodaja zaliha, ne vjerujem da ih jos puno ima..
Dzontra_Volta
Posts: 6459
Joined: 20/01/2011 11:10

#11050 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Dzontra_Volta »

Kakve su ove Whirlpool klime, mogu li proći u stanu koji ima centralno grijanje i gdje bi služila samo da se hladi ljeti i zagrijava na prelazu sezona?
https://domod.ba/shop/proizvod/klima-wh ... ime/WH4553
Odnosno da li za takvo nešto ima potrebe potrošiti više od 700-800 KM za klimu 12-ku?
Post Reply