Samsung smartphones

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#676 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

diablobih wrote: 07/08/2020 16:55 U redu je i plastika kada je manja cijena, plastika na mobitelu od milju dolara je udarac na zdravi razum.

U redu fortaleza, ali de ba za kontroverze oko 5G mreze, nema tu nikakve polemike, sve cisto i normalno. Toliko je glupa teorija zavjere u rangu ravne zemlje.
Ubacio sam priču o kontroverzama o 5G mrežama bez konkretnog zaključka već samo o tome da je isto potrebno ispitati jer je očito da bi mreža radila na jako visokim frekvencijama, mnogo višim nego što smo se ikad susreli, ali si zato potpuno uvjeren da je to sve čisto i normalno, a pretpostavljam da si osudio priču i nazvao je teorijom zavjere na bazi čega?

S jedne strane poziv na znanstveni pristup i istraživanje, a s druge potpuna vjera u ispravnost bez pravog saznanja o tome. Tko ovdje baca teorije (zavjere)?
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#677 Re: Samsung smartphones

Post by diablobih »

fortaleza wrote: 07/08/2020 18:07
diablobih wrote: 07/08/2020 16:55 U redu je i plastika kada je manja cijena, plastika na mobitelu od milju dolara je udarac na zdravi razum.

U redu fortaleza, ali de ba za kontroverze oko 5G mreze, nema tu nikakve polemike, sve cisto i normalno. Toliko je glupa teorija zavjere u rangu ravne zemlje.
Ubacio sam priču o kontroverzama o 5G mrežama bez konkretnog zaključka već samo o tome da je isto potrebno ispitati jer je očito da bi mreža radila na jako visokim frekvencijama, mnogo višim nego što smo se ikad susreli, ali si zato potpuno uvjeren da je to sve čisto i normalno, a pretpostavljam da si osudio priču i nazvao je teorijom zavjere na bazi čega?

S jedne strane poziv na znanstveni pristup i istraživanje, a s druge potpuna vjera u ispravnost bez pravog saznanja o tome. Tko ovdje baca teorije (zavjere)?
Odradjena su istrazivanja, i nisu visoke frekvencije.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#678 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

diablobih wrote: 07/08/2020 18:21 Odradjena su istrazivanja, i nisu visoke frekvencije.
Okej, enlighten me. Link?

Frekvencija koja je testirana je najniža koju će podržati 5G mreže, ostale nisu još implementirane, a rade na dosta višim frekvencijama. Ako su testovi i rađeni to nije u potpunosti testirano, za to bi trebale godine, a i veoma lako je manipulirati rezultatima. Kao i za tender koridora 5C, ili misliš da su zapadnjaci transparentni, ha ha ha

Najniža je 3.3 - 3.8 GHz što nadilazi dosadašnje 4G mreže i to ohoho... A ovo je daleko najniža iz spektra.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#679 Re: Samsung smartphones

Post by diablobih »

fortaleza wrote: 07/08/2020 20:02
diablobih wrote: 07/08/2020 18:21 Odradjena su istrazivanja, i nisu visoke frekvencije.
Okej, enlighten me. Link?

Frekvencija koja je testirana je najniža koju će podržati 5G mreže, ostale nisu još implementirane, a rade na dosta višim frekvencijama. Ako su testovi i rađeni to nije u potpunosti testirano, za to bi trebale godine, a i veoma lako je manipulirati rezultatima. Kao i za tender koridora 5C, ili misliš da su zapadnjaci transparentni, ha ha ha

Najniža je 3.3 - 3.8 GHz što nadilazi dosadašnje 4G mreže i to ohoho... A ovo je daleko najniža iz spektra.
https://www.cnet.com/news/is-5g-making- ... bably-not/

Opasnije je sunce po ljude nego neka mreza, toliko o tome.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#680 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

diablobih wrote: 07/08/2020 20:40
https://www.cnet.com/news/is-5g-making- ... bably-not/

Opasnije je sunce po ljude nego neka mreza, toliko o tome.
Odakle si izvukao takav zaključak?

Probably not u naslovu? Nagađanja? Jesi pročitao članak, ozbiljno pitam?

Svatko vidi ono što želi vidjeti, upravo piše ono što sam prethodno naveo. U ovom članku kojeg si linkao upravo piše da znanstvenici preporučuju istraživanja jer ih nije obavljeno dovoljno, gotovo nikako, i da nisu pronađeni dokazi da takva elektromagnetska zračenja izazivaju rak, ali da i ne izazivaju, određena odstupanja na subjektima postoje, piše da nema ZNATNIH utjecaja na genom. I to na frekvenciji od 3.5 GHz što je DONJI limit 5G.

Dalje, piše da je (nedovoljno) testirana frekvencija od 3.5 GHz, što je više od gornjeg limita 4G mreža, i da su američki operateri zauzeli frekvencije i do 47 GHz što je nekoliko desetaka više od ikad javno korištenih frekvencija na širokom području, ali da njih nisu testirali.
Odakle ti to da nisu u pitanju jako visoke frekvencije?

Te da će količina 5G repetitora biti jako uvećana u odnosu na generacije prije i jako blizu ljudi.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#681 Re: Samsung smartphones

Post by diablobih »

fortaleza wrote: 07/08/2020 22:47
Odakle si izvukao takav zaključak?
Image


Iz ovoga.

Da li si ti procitao clanak? imas tu i sta nauka kaze, istrazivanje oregon univerziteta itd. Kazu na kraju treba jos, ali svaka dosada studija govori da nema nikakve lose strane u 5G.

Izvlacim zakljucke tako sto je slicna bila prica i za 3G i za 4G, ali sve neosnovane sumnje i pune glupih i debilnih teorija zavjera.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#682 Re: Samsung smartphones

Post by fortaleza »

diablobih wrote: 08/08/2020 13:28
fortaleza wrote: 07/08/2020 22:47
Odakle si izvukao takav zaključak?
Iz ovoga.

Da li si ti procitao clanak? imas tu i sta nauka kaze, istrazivanje oregon univerziteta itd. Kazu na kraju treba jos, ali svaka dosada studija govori da nema nikakve lose strane u 5G.

Izvlacim zakljucke tako sto je slicna bila prica i za 3G i za 4G, ali sve neosnovane sumnje i pune glupih i debilnih teorija zavjera.
Zaključke izvlačiš na bazi priče.
Svaka studija? Pričaš napamet.

Nije baš uvjerljivo, pa ni ta slika iznad, ne govori mi ništa.
Pročitao sam, i navodi se to što sam izvukao iz članka, dosta je zasnovan u sferi nagađanja, bez konkretnih dokaza.

Ne želim te osuditi, ali imam dojam da spadaš u drugu krajnost, u antiteoreticare zavjera, svejedno bez kritičkog stava.

https://www.jrseco.com/european-union-5 ... ects-of-5g/

Btw na ovom linku imaš pristup refleksnim studijama o utjecaju zračenja i oštećenju DNA od wireless uređaja i ostalih elektroničkih uređaja. Ako te zanima prouči.

Nadam se da se barem možemo složiti u tome da su dosadašnja istraživanja rijetka, štura te da nisu obavljena u dovoljnim mjerama i na pravi način. Oko toga se barem sve strane slažu. Nakon toga dolazi u pitanje i transparentnost.
User avatar
xoklix
Posts: 2423
Joined: 16/01/2018 16:07

#683 Re: Samsung smartphones

Post by xoklix »

adsubzero wrote: 06/08/2020 11:14
el_bake007 wrote: 06/08/2020 09:15
adsubzero wrote: 06/08/2020 08:50 Zar nisi ti neki dan upravo branio taj Samsung? Da li se ti probudis ujutro i odlucis "danas cu biti cir na guzici drugim ljudima"? :lol:

Nisam ja branio nijedan brend, buy the product not the brand. Za S10 Lite koji kosta 480$ je nekako i OK da dobije 2 major android updatea, ali na Note 20 Ultra koji kosta 1300$ samo 2 godine updatesa. Navodno su odlucili da ce Note 20 i flagship telefone podrzati 3 godine ali to je idalje kriminalno kad uzmes da Apple po 5-6 godina izbacuje updatese.
Pa ja sam o tome i pricao, a ti zapeo kakav realme, kakav oneplus, kakav huawei, samo samsung bajo moj.
To je standard od kako postoji android, 2 godine velikih update-a, a cesto vecina i duze od toga izbacuju security update.
Prije 4 mjeseca prešao sa Huawei P20 Pro na Samsung Note 10.
Baterija sranje, baterija se zagrijava,prednja kamera sranje u uslovima slabijeg osvjetljenja.
Na Mate 10 Pro bolje kamera u tim uslovima.
Jedino mi se sviđaju fotografije sa blicem.
Ja sam svoj stavio na prodaju, vraćam se na Huawei, odosno na P40 Pro.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#684 Re: Samsung smartphones

Post by skafiskafsnjak »

Ja da danas moram telefon promjeniti, ja ne znam sta bih kupio, majke mi.

Huawei je najbolji, ali ih jebe Trump i google i necu s tim da se zajebavam. Samsung govna , necu Exynos vise. OP mi se svidjao, ali su usrali cijenom sa 8 pro.... Kako ce tek biti sa 8 t pro.
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#685 Re: Samsung smartphones

Post by exampLe. »

Luciano88 wrote: 07/08/2020 12:20 Ako je fakat plastika ona su ga usrali da valja... Jbt u zadnje vrijeme jedino sto je razlikovalo premium telefone od srednje klase je ta finalna izrada. Sad izgleda jedina razlika je "premium" ime.. Neko je spomenuo da stariji modeli ne dobijaju redovno updejt sto nije istina... Imam Note9 koji je dobio sve i jedan updejt koji je izasao do sada. One UI 2.1, Android 10
Sto je dobijao dobijao je, to je zadnji major update koji ce dobiti Note 9.
djama
Posts: 1796
Joined: 19/07/2013 20:52

#686 Re: Samsung smartphones

Post by djama »

ja nisam ni skonto' da je plastika dok nisam pogledao video od unbox therapy i jos lew kucka i zvuk kao da ima lufta i odem da ga probam u domod jer imaju izlozene modele, kad uzmes u ruku blago receno kvalitet kao na a20...
i za ovo milju eura dati...
samo ne kontam svaki model od s20 je od stakla i sad ovo urade ...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17246
Joined: 31/03/2019 14:56

#687 Re: Samsung smartphones

Post by vjeshalica »

Kako rijesiti problem prebacivanja aplikacija na SD karticu?

Dakle nemoguce prebaciti aplikacije na SD!

Mudrologiju oko toga sa programer nije omogucio slobodno zaboravite jer to nije u pitanju.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#688 Re: Samsung smartphones

Post by zippoo87 »

pa ne mogu se sve aplikacije prebacivati na karticu...
glavni razlog zasto razvijaci aplikacija ne dozvoljavaju to je iz razloga sto je brzina memorije na telefonu visestruko veca nego brzina na sd karticama i onda to ide traljavo ili nikako

prije su se mogle prebaciti vece datoteke kod igrica ili tako nekih vecih aplikacija ,ne znam kako to sada ide...svaki telefon ima haman pa 64 GB memorije danas,tako da je ovo postalo nebitno i niko vise i ne ganja to prebacivanje
User avatar
vjeshalica
Posts: 17246
Joined: 31/03/2019 14:56

#689 Re: Samsung smartphones

Post by vjeshalica »

zippoo87 wrote: 10/08/2020 17:51 pa ne mogu se sve aplikacije prebacivati na karticu...
glavni razlog zasto razvijaci aplikacija ne dozvoljavaju to je iz razloga sto je brzina memorije na telefonu visestruko veca nego brzina na sd karticama i onda to ide traljavo ili nikako

prije su se mogle prebaciti vece datoteke kod igrica ili tako nekih vecih aplikacija ,ne znam kako to sada ide...svaki telefon ima haman pa 64 GB memorije danas,tako da je ovo postalo nebitno i niko vise i ne ganja to prebacivanje
Nisi uopce razumio o cemu je rijec i mora se crtati.
Tema nije aplikacija nego telefon.
Dakle aplikacije poput Vibera,Wacapa i sl.na jednom telefonu se mogu prebaciti na vanjsku poharnu, na drugom telefonu je onemogucena ta varijanta.
Dakle nije do aplikacije,nego do telefona!
Kako to rijesiti da SD kartica ne bude vanjska pohrana samo za media datoteke?
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#690 Re: Samsung smartphones

Post by diablobih »

Prije je moglo uz pomoc roota, ali ne znam je li moguce vise kao stavis da smatra SD karticu kao internu memoriju. SD kartice uopste nisu pouzdane, pa ti ne bih preporucio da uopste ista radis sa tim slotom i karticom.
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#691 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

vjeshalica wrote: 10/08/2020 21:33
zippoo87 wrote: 10/08/2020 17:51 pa ne mogu se sve aplikacije prebacivati na karticu...
glavni razlog zasto razvijaci aplikacija ne dozvoljavaju to je iz razloga sto je brzina memorije na telefonu visestruko veca nego brzina na sd karticama i onda to ide traljavo ili nikako

prije su se mogle prebaciti vece datoteke kod igrica ili tako nekih vecih aplikacija ,ne znam kako to sada ide...svaki telefon ima haman pa 64 GB memorije danas,tako da je ovo postalo nebitno i niko vise i ne ganja to prebacivanje
Nisi uopce razumio o cemu je rijec i mora se crtati.
Tema nije aplikacija nego telefon.
Dakle aplikacije poput Vibera,Wacapa i sl.na jednom telefonu se mogu prebaciti na vanjsku poharnu, na drugom telefonu je onemogucena ta varijanta.
Dakle nije do aplikacije,nego do telefona!
Kako to rijesiti da SD kartica ne bude vanjska pohrana samo za media datoteke?
Prije bih rekao da je do verzije androida, nego da je problem na telefonu
User avatar
vjeshalica
Posts: 17246
Joined: 31/03/2019 14:56

#692 Re: Samsung smartphones

Post by vjeshalica »

adsubzero wrote: 10/08/2020 21:56

Prije bih rekao da je do verzije androida, nego da je problem na telefonu
no, imala sam samsung J6 i regluarno se nadogradio na android 10
prmjenila telefon, uzela A21s, i kurko
poznaje SD karticu ali se ne moze nikakva palikacija prebaciti na nju samo medijske datoteke
trazila sam po netu da li neko ima slican problem i naisla na info da proizvodjaci onemogucavaju da se migriraju aplikacije na SD akrticu i medju ostalog i da A21s ne podrzava od strane porizvodjaca tako nesto
viber,mesendzer,pubg,vacap,instagram su regulara bili na SD kartici dok sam koristila J6
ali na A21s nema te opcije uopće kad se udje u podforum memorija aplikacije

probala sam preko razvojne opcije da ukljucim da se namecu aplikacije u externoj memoriji tj.pohranjuju,resetovala telefon,probala opet i ništa
bas bas bezveze :run:
nije to slucaj samo sa samsungom ima još telefona koji su to onemogucili
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#693 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

Ima li neka opcija u developer settings?

Image
User avatar
vjeshalica
Posts: 17246
Joined: 31/03/2019 14:56

#694 Re: Samsung smartphones

Post by vjeshalica »

adsubzero wrote: 10/08/2020 22:37 Ima li neka opcija u developer settings?

Image
napisala sam ti gore da sam probala, ali nece da smjesti aplikacije externo
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#695 Re: Samsung smartphones

Post by adsubzero »

vjeshalica wrote: 10/08/2020 22:42
adsubzero wrote: 10/08/2020 22:37 Ima li neka opcija u developer settings?

Image
napisala sam ti gore da sam probala, ali nece da smjesti aplikacije externo
Ah sad vidim, razvojna opcija, nije mi to kliknulo :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17246
Joined: 31/03/2019 14:56

#696 Re: Samsung smartphones

Post by vjeshalica »

mozda je subudalasto pitanje da li da pokusam ubaciti SDXC microkarticu jer telefon podržava (u detaljima telefona) tu vrstu kartice ili je potpuno svejedno što sam stavila SDCS karticu ??
da li ima razlike u prepoznavanju externe memorije od strane telefona?

sumnjam ali da pitam
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#697 Re: Samsung smartphones

Post by zippoo87 »

vjeshalica wrote: 11/08/2020 00:36 mozda je subudalasto pitanje da li da pokusam ubaciti SDXC microkarticu jer telefon podržava (u detaljima telefona) tu vrstu kartice ili je potpuno svejedno što sam stavila SDCS karticu ??
da li ima razlike u prepoznavanju externe memorije od strane telefona?

sumnjam ali da pitam
mozda ima veze sa vrstom kartice...mozda trenutno koristis neku stariju SD karticu i telefon ne dozvoljava na nju aplikacije,jer je prespora

ako ti je starija kartica,probaj od nekoga posuditi ili kupiti ove novije classe...koje mogu snimati UHD i tako,jesu skuplje ali su dugorocno bolje rjesenje

a mene jedino buni sto je tebi toliko bitno da ti aplikacije idu na SD karticu,kada telefon ima dovoljno memorije...ako je zbog privatnosti,svaku aplikaciju mozes zakljucati ili koristiti neke opcije da sakriju aplikacije i tako to

evo ovdje imas sliku sa tim klasama

Image
User avatar
vjeshalica
Posts: 17246
Joined: 31/03/2019 14:56

#698 Re: Samsung smartphones

Post by vjeshalica »

Nije ni do kartice.
Slala mail samsungu preko aplikacije ,kazu nema mogucnost prebacivanja app na SD karticu. Nova moda.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#699 Re: Samsung smartphones

Post by JavierBosnia »

Koristim S10 evo godinu dana i razmišljam o prelasku na S20. Ništa plus ni ultra modeli, najviše zbog veličine, ne volim velike telefone.
Imao sam ga priliku koristiti, šta znam, 120 hz je furka, izgled tu i tamo, malo je uži od S10, sve u svemu, fino, ništa specijalno za to malo vremena što sam imao priliku koristiti.

Zanima me 2 stvari, kamere ima li unaprijeđenja i baterija. Ako mi se nešto na S10 ne svidja to je baterija, punim ga po 2-3 puta dnevno, dok slušam ostalu raju koja za jeftiniji telefon drugog brenda izgura i do 2 dana. Eto neka misljenja ukratko o tom prelasku?
User avatar
Burkoff
Posts: 258
Joined: 02/07/2012 15:57

#700 Re: Samsung smartphones

Post by Burkoff »

JavierBosnia wrote: 13/08/2020 09:50 Koristim S10 evo godinu dana i razmišljam o prelasku na S20. Ništa plus ni ultra modeli, najviše zbog veličine, ne volim velike telefone.
Imao sam ga priliku koristiti, šta znam, 120 hz je furka, izgled tu i tamo, malo je uži od S10, sve u svemu, fino, ništa specijalno za to malo vremena što sam imao priliku koristiti.

Zanima me 2 stvari, kamere ima li unaprijeđenja i baterija. Ako mi se nešto na S10 ne svidja to je baterija, punim ga po 2-3 puta dnevno, dok slušam ostalu raju koja za jeftiniji telefon drugog brenda izgura i do 2 dana. Eto neka misljenja ukratko o tom prelasku?
Ja sam dugogodisnji korisnik S-serije i kod S8/S10 je posebno lose trajanje baterije. Carobni pojam je standby trosenje baterije. Nazalost Samsung ugradjuje licno razvijeni Exynos procesor za evropsku regiju i mnogo drugih. Amerika recimo zato dobija isti telefon ali sa Snapdragon procesorom koji je bolji po pitanju grijanja u radu, pada performansi, curenja baterije u standby rezimu. Taj isti proizdvodjac procesora Qualcomm (snapdragon) se koristi u mnogo Xiaomi mobitela, realme, oppo itd. To je razlog sto tako jeftin telefon ima bolju autonomiju baterije od S10, S20 itd...sto Samsung pravi. Ja sam sa S10 Exynos htio preci na S10 lite (2020) koji ima Snapdragon iako se u evropi prodaje ali telefon ima dosta nedostataka u odnosu na pravi S-model pa sam nekako uspio kupiti polovan Note 10 plus sa Snapdragonom. Fluidnost, drzanje baterije, zagrijavanje u radu je sve mnogo bolje nego na S10 koji sam koristio oko godinu dana. Dzaba sve ljepote Samsunga kad ja u 1600 imam 50% baterije a ekran bio upaljen oko 90 minuta na 3g. To je poprilicno zalosno i sramota. Razmisli o alternativi OnePlus7T ili P30 pro. To su telefoni koji su u rangu sa S10 modelima a vec su dosta pojeftinili. Svakako ces imati napredak u odnosu na S10. S20 nudi taj refresh rate ali ja to ne vidim kao nesto bitno dok baterija sa druge strane nije kako treba sama od sebe. Lijep ekran i dobar stereo zvuk je pozeljan ali 120 Hz onako meni nije. Bio sam u Domodu i gledao Note 20 Ultra. Animacije su jako lijepe ali nisam pomislio wow 60 hz je toliko ruzno da pomisljam na zamjenu trenutnog Note-a. Nisam nikad bio zadovoljniji po svim pitanjima mobilnog aparata za ovaj novac.
Post Reply