Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#28601 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Zanimljiv i dug članak....To je stariji automatik i starije vozilo. Vezano za ovaj prvi citirani dio članka, kod novijih automatika dodatni zaštitni mehanizam ako ostane vozaču ručica u položaju R ili D da ne može izvditi ključ ( može ugasit auto ) pored zvučnog signala i automatskog podizanja parking kočnice, ako otvori vrata i krene van.
Chrysler” je tu odluku donio zato što su američki vozači vrlo komotni i nepažljivi, pa se vrlo često događalo da ostave motore svojih vozila upaljene i ručice automatskog mjenjača izvan propisanog položaja za parkiranje, te da samo uz podignutu ručnu kočnicu napuste vozilo kako bi obavili neki posao. Kako su se u takvim situacijama događale nezgode i štete na vozilima, odlučili su u modele automatskog mjenjača, kakvi su na njihove jeepove ugrađivani od 1993. do 1998., početi ugrađivati i zvučni signal, bez čijeg uključivanja vozač ne bi trebao napuštati vozilo, jer bi to sugeriralo da ono nije propisno zaustavljeno. Dodatni zaštitni mehanizmi trebali su se početi ugrađivati samo na jeepove proizvedene za američko tržište.
A vezano za to šta je uzrok nesreće i ovo je dobro za citirati.
Kod automatskih mjenjača ručica mjenjača brzina trebala je biti postavljena u položaj P, gdje bi došlo do automatske blokade sva četiri kotača, pa i u slučaju ako i ne bi bila ispravna kočnica, nema teoretske šanse da se automobil vrati unazad i pri usponu od 20 posto. Da je ručica mjenjača brzina bila u položaju P, automobil se ne bi vratio unazad niti bi sletio van kolnika”, piše Ugrina.

Da nije bilo nikakva kvara na automatskom mjenjaču, ukazuje još jedna okolnost. Ugrina nije naveo da je automatski mjenjač oštećen, a upravo to bi se dogodilo da je ručica automatskog mjenjača nekim neprirodnim ili, prema Radeljakovim tvrdnjama, neobjašnjivim načinom iz položaja P prešla u položaj R.

Da se to dogodilo, na automatskom bi mjenjaču popucalo više dijelova, a najvjerojatnije i osovina mjenjača. Mehanizam mjenjača u tom bi slučaju bio potpuno neupotrebljiv, a kako to nije bio slučaj, jer je tijekom tehničkog pregleda mjenjač normalno radio, ta okolnost dodatno isključuje mogućnost da je nesreću prouzročio nekakav serijski kvar na automatskom mjenjaču Radeljakova vozila.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28602 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

artur morgan wrote: 05/08/2020 14:44 Zanimljiv i dug članak....
vjeruj kad je seawolf spomenuo ,da sam se sjetio kao kroz maglu da sam davno citao da je taj balavac bio kriv za taj udes.i evo potrazih i nadjem isti txt :thumbup:
sto se tice ovih teoreticara zavjere da ce taj zub puknuti i slicno,samo da vas obavijestim da se automatski mjenjaci prave jako dugo i da su te stvari razvijali inzinjeri i fabrike i racunali su na sve moguce i nemoguce stvari .tako da ako ne znate kako neke stvari funkcionisu ,ne pisite gluposti .i da nastavite tegliti ruĆne do 11. zuba ,a siguran sam da na pola vasih auta i ne funkcionisu ni sa 50% snage :evil:
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#28603 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

bitanga_sa_otesa wrote: 05/08/2020 14:52
artur morgan wrote: 05/08/2020 14:44 Zanimljiv i dug članak....
vjeruj kad je seawolf spomenuo ,da sam se sjetio kao kroz maglu da sam davno citao da je taj balavac bio kriv za taj udes.i evo potrazih i nadjem isti txt :thumbup:
sto se tice ovih teoreticara zavjere da ce taj zub puknuti i slicno,samo da vas obavijestim da se automatski mjenjaci prave jako dugo i da su te stvari razvijali inzinjeri i fabrike i racunali su na sve moguce i nemoguce stvari .tako da ako ne znate kako neke stvari funkcionisu ,ne pisite gluposti .i da nastavite tegliti ruĆne do 11. zuba ,a siguran sam da na pola vasih auta i ne funkcionisu ni sa 50% snage :evil:
Da on je bio kriv...pokušali su ga spasiti krivične odgovornosti... a vezano za ovaj položaj P i zub, to je siguran mehanizam jer kod dosta vozila kad ubaciš u P ne diže se automatski parking kočnica, jer su inžinjeri procjenili da za tim nema potrebe kad je u P položaju ( zato što mjenjač tada zaključava taj zaštitni zub ). Dok kad ostane u D ili R ili N, a otvore se vrata, automatska kočnica se aktivira jer onda ne ide zub u svoje ležište.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#28604 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Norm »

bitanga_sa_otesa wrote: 05/08/2020 13:55
internazionale wrote: 05/08/2020 13:49
Moreš li ove dsg-ove variti, da se ne sikiramo
kod njih to ne puca to je fauwe :thumbup:

a mogu uvijek zavarit ako pukne

Image
...slab ti je ovo var...nestalo plina? :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28605 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Norm wrote: 05/08/2020 15:17 [

...slab ti je ovo var...nestalo plina? :D
e Ćuj slab :shock: to mi je jedan od boljih...doduse malo je slaba struja ,a i crkao mi tiristor za regulaciju brzine zice :D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#28606 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Norm »

bitanga_sa_otesa wrote: 05/08/2020 15:19
Norm wrote: 05/08/2020 15:17 [

...slab ti je ovo var...nestalo plina? :D
e Ćuj slab :shock: to mi je jedan od boljih...doduse malo je slaba struja ,a i crkao mi tiristor za regulaciju brzine zice :D
...dZaba se vadis na struju i aparat...i da ti recem, ovi var nemore drzat dijelove od fauwe...to se unjih radi sa trofaznim aparatom...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28607 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Norm wrote: 05/08/2020 15:30

...dZaba se vadis na struju i aparat...i da ti recem, ovi var nemore drzat dijelove od fauwe...to se unjih radi sa trofaznim aparatom...
:( u mene je dvofazna ... a ovi var drzi ko hladna voda :lol:
User avatar
Entropio
Posts: 7809
Joined: 21/11/2010 21:49

#28608 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Entropio »

Ja jednom rentao Sprintera, automatik, i parkirao onako na nekoj blagoj uzbrdici. Ubacio u P, potegao rucnu i vozdra. Sjeo ujutro, otpustim rucnu i da ubacim u D, kad ne moze. Nema sanse da ga ubacim u D. Vuci, potegni, ne moze i jebiga. Nije mi jasno. Sta je reko sad... reko' razmisli malo. I onako potegnem rucnu opet, kad uleti u D k'o u onu stvar. Spustim rucnu i krenu Sprinter, ja ko dijete na tuti, drago mi.

E sad da li je to bio ugradjen mehanizam da ne mozes ubaciti u D ako nije rucna dignuta ili fakat je jednostavno neko opterecenje na mjenjacu da je tek mogao popustiti kad je rucna preuzela... nemam pojma.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#28609 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirsek »

bitanga_sa_otesa wrote: 05/08/2020 14:52
artur morgan wrote: 05/08/2020 14:44 Zanimljiv i dug članak....
vjeruj kad je seawolf spomenuo ,da sam se sjetio kao kroz maglu da sam davno citao da je taj balavac bio kriv za taj udes.i evo potrazih i nadjem isti txt :thumbup:
sto se tice ovih teoreticara zavjere da ce taj zub puknuti i slicno,samo da vas obavijestim da se automatski mjenjaci prave jako dugo i da su te stvari razvijali inzinjeri i fabrike i racunali su na sve moguce i nemoguce stvari .tako da ako ne znate kako neke stvari funkcionisu ,ne pisite gluposti .i da nastavite tegliti ruĆne do 11. zuba ,a siguran sam da na pola vasih auta i ne funkcionisu ni sa 50% snage :evil:
Otkad si ti struĆnjak za automatske mjenjace ? I meni i par ljudi na forumu kao i stotinama ljudi na internetu se desavala ista stvar kad parkiramo na uzbrdici samo sa P
, niko nije rekao da ce zub puci nego da se cuje i osjeti zvuk naprezanja metala u mjenjacu i lupanja kad "iscupas" iz P. To nije idealno, fabricki predvidjeno ponasanje.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#28610 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirsek »

Entropio wrote: 05/08/2020 16:17 Ja jednom rentao Sprintera, automatik, i parkirao onako na nekoj blagoj uzbrdici. Ubacio u P, potegao rucnu i vozdra. Sjeo ujutro, otpustim rucnu i da ubacim u D, kad ne moze. Nema sanse da ga ubacim u D. Vuci, potegni, ne moze i jebiga. Nije mi jasno. Sta je reko sad... reko' razmisli malo. I onako potegnem rucnu opet, kad uleti u D k'o u onu stvar. Spustim rucnu i krenu Sprinter, ja ko dijete na tuti, drago mi.

E sad da li je to bio ugradjen mehanizam da ne mozes ubaciti u D ako nije rucna dignuta ili fakat je jednostavno neko opterecenje na mjenjacu da je tek mogao popustiti kad je rucna preuzela... nemam pojma.
Ja sam mogao prebaciti iz P u R/D, ali ako rucna nije potegnuta ili ne zateze kako treba, onda mjenjac lupi kad prebacujes, kao da ti neko odozdo kucne po mjenjacu u trenutku skidanja sa P(ne znam drugacije opisati zvuk ).
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#28611 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Norm »

...to niko vise ne vozi 'manuelca' :?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28612 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

vozimo naravno :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50612
Joined: 16/07/2012 16:00

#28613 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ja sam čuo da je automatik samo za ove što ne znaju vozit ili nisu dovoljno pametni za to.
#samokaem.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#28614 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Maraschino »

drug_profi wrote: 05/08/2020 23:15 Ja sam čuo da je automatik samo za ove što ne znaju vozit ili nisu dovoljno pametni za to.
#samokaem.
slabo kaes a ja uvijek mogu prebaciti na manuelno samo ti ne mozes u automatic. :D
User avatar
konektovan
Posts: 40650
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#28615 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Automatik je izmišljen zbog zena, bio je i neki dokumentarac o tome. :zzzz:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#28616 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Na pajeru mi se svidiJo onaj +- na ruĆici pa lagano niz Karaulu, saltaj malo mrcinu automatishe dok kod jeepa nisam imao tako prefinjen auromatishe getribu :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#28617 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Takodjer Ćuh da u u muuriji vozać automatika mEre primoc svom timu sa oniJem automatom mp5 na koljenima, jel te 1 ruka mu free, mada ne vjerujem u tu bajku jer svuda je vozac samo vozaĆ k'o u onom filmu Ronin :mrgreen:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#28618 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

bitanga_sa_otesa wrote: 05/08/2020 14:52
sto se tice ovih teoreticara zavjere da ce taj zub puknuti i slicno,samo da vas obavijestim da se automatski mjenjaci prave jako dugo i da su te stvari razvijali inzinjeri i fabrike i racunali su na sve moguce i nemoguce stvari .tako da ako ne znate kako neke stvari funkcionisu ,ne pisite gluposti .i da nastavite tegliti ruĆne do 11. zuba ,a siguran sam da na pola vasih auta i ne funkcionisu ni sa 50% snage :evil:
Na mome automobilu doslo fabricki,valjda inzinjeri ili ko vec skontali yebes ga(a nisam ja nista cackao,kunem se),da prilikom gasenja vozila,automatski se aktivira elektronska (rucna) kocnica.
Automatski je mjenjac.
Predpostavljam ,inzinjeri skontali da je to valjda bolje za mjenjac eventualno,da silu opterecenja preuzme kocnica umjesto mehanizma mjenjaca .

:D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#28619 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by johntra »

Limited Sky wrote: 04/08/2020 16:03 nije digitalna, manuelna je.. moze li biti i na manuelnoj da se te klapne sporije otvaraju, ili je to samo kod digitalne?
Ne bi trebalo...možda ti je samo klima slaba, kakav si sa freonom?
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#28620 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

RagibUzoriti wrote: 06/08/2020 09:23
Na mome automobilu doslo fabricki,valjda inzinjeri ili ko vec skontali yebes ga(a nisam ja nista cackao,kunem se),da prilikom gasenja vozila,automatski se aktivira elektronska (rucna) kocnica.
Automatski je mjenjac.
Predpostavljam ,inzinjeri skontali da je to valjda bolje za mjenjac eventualno,da silu opterecenja preuzme kocnica umjesto mehanizma mjenjaca .

:D
To nema veze sa mjenjacem.
Na svim vozilima koja sam vozio a imaju elektronsku rucnu, sama se aktivira nakon gasenja motora.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#28621 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Optimist wrote: 06/08/2020 11:26
RagibUzoriti wrote: 06/08/2020 09:23
Na mome automobilu doslo fabricki,valjda inzinjeri ili ko vec skontali yebes ga(a nisam ja nista cackao,kunem se),da prilikom gasenja vozila,automatski se aktivira elektronska (rucna) kocnica.
Automatski je mjenjac.
Predpostavljam ,inzinjeri skontali da je to valjda bolje za mjenjac eventualno,da silu opterecenja preuzme kocnica umjesto mehanizma mjenjaca .

:D
To nema veze sa mjenjacem.
Na svim vozilima koja sam vozio a imaju elektronsku rucnu, sama se aktivira nakon gasenja motora.
Nije tacno. :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28622 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

RagibUzoriti wrote: 06/08/2020 09:23

Na mome automobilu doslo fabricki,valjda inzinjeri ili ko vec skontali yebes ga(a nisam ja nista cackao,kunem se),da prilikom gasenja vozila,automatski se aktivira elektronska (rucna) kocnica.
Automatski je mjenjac.
Predpostavljam ,inzinjeri skontali da je to valjda bolje za mjenjac eventualno,da silu opterecenja preuzme kocnica umjesto mehanizma mjenjaca .

:D
ragibe pisali smo o autu iz 1993.kad elektricna rucna nije bila ni u mudima :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#28623 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

RagibUzoriti wrote: 06/08/2020 11:42
Optimist wrote: 06/08/2020 11:26
RagibUzoriti wrote: 06/08/2020 09:23
Na mome automobilu doslo fabricki,valjda inzinjeri ili ko vec skontali yebes ga(a nisam ja nista cackao,kunem se),da prilikom gasenja vozila,automatski se aktivira elektronska (rucna) kocnica.
Automatski je mjenjac.
Predpostavljam ,inzinjeri skontali da je to valjda bolje za mjenjac eventualno,da silu opterecenja preuzme kocnica umjesto mehanizma mjenjaca .

:D
To nema veze sa mjenjacem.
Na svim vozilima koja sam vozio a imaju elektronsku rucnu, sama se aktivira nakon gasenja motora.
Nije tacno. :-D
Zato sam napisao koja sam ja vozio. Renault svaki aktivira rucnu nakon vadjenja kartice.
Isto tako, Audi A4 B8 automatic ne aktivira elektronsku rucnu nakon gasenja.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#28624 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/08/2020 12:35
RagibUzoriti wrote: 06/08/2020 09:23

Na mome automobilu doslo fabricki,valjda inzinjeri ili ko vec skontali yebes ga(a nisam ja nista cackao,kunem se),da prilikom gasenja vozila,automatski se aktivira elektronska (rucna) kocnica.
Automatski je mjenjac.
Predpostavljam ,inzinjeri skontali da je to valjda bolje za mjenjac eventualno,da silu opterecenja preuzme kocnica umjesto mehanizma mjenjaca .

:D
ragibe pisali smo o autu iz 1993.kad elektricna rucna nije bila ni u mudima :lol:
E jbg sad,onda sam ja pobrkao loncice.

Ja sam otisao na ove novije modele.
93ce sam bio sretan kad sam nabavio jedno biciklo,pa s kraj na kraj grada ispedalao da mi guma nije pukla :D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#28625 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Optimist wrote: 06/08/2020 12:49
RagibUzoriti wrote: 06/08/2020 11:42
Optimist wrote: 06/08/2020 11:26

To nema veze sa mjenjacem.
Na svim vozilima koja sam vozio a imaju elektronsku rucnu, sama se aktivira nakon gasenja motora.
Nije tacno. :-D
Zato sam napisao koja sam ja vozio. Renault svaki aktivira rucnu nakon vadjenja kartice.
Isto tako, Audi A4 B8 automatic ne aktivira elektronsku rucnu nakon gasenja.
Kakav si ti vozac ako nisi vozio nista iz VW programa? :D

:lol:
Post Reply