Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#326 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by high_volume »

mistek wrote: 29/07/2020 11:24
high_volume wrote: 29/07/2020 04:25
mistek wrote: 28/07/2020 14:53
Je li recimo Šenoa ima vezu sa Sarajevom? Moguće, ali pojma nemam :D
Zašto bi Šenoa morao imati vezu sa Sarajevom, da bi mu Sarajevo dalo svoju ulicu :? Zašto davanjem ulice, ili trga i sl. ne bi bilo pokazano poštovanje liku ili djelu neke osobe kojoj se daje ulica.

Da je živ, da ga pitamo, Émile Zola sigurno bi rekao da nikad nije ni čuo za Sarajevo, a dobio je jednu prelijepu ulicu u Sarajevu.
Ma nije problem da je ima, ali nisam siguran je li onda ima zaslužnijih iz tog domena "nemaju veze sa Sarajevom". OK je da ljudi koji su doprinijeli na bilo koji način u svijetu imaju svoje ulice (evo Zola je super primjer), ali se onda pitam kome sve nedostaje ulica, pa eto ispred Šenoe. Možda i ima smisla, možda svi koji bi i pali na pamet ko "preči" imaju ulice. Samo onako pitam, ostavljam mogućnost da nema smisla :D
Nečija "zasluga" kojom dobije ulicu ili trg ili sličan toponim, je mjera koju mu odredi lokalna aktuelna politika, što je besmisleno, jednako kao i da takvu ulicu dobije neko je je u bilo kakvoj konekciji s tim gradom.

Besmislena je promjena ulica svakog političkog ciklusa, kako odgovara vladajućim ideolozima i njihovim "mudracim", i besmisleno je uvođenje u javni psrostor osoba koje su davno davno umrle, i čije su "zasluge" diskutabilne i upitne.

I zato ulicama treba davati što više naziva po drugim gradovima, ili toponimima, ili po najistaknutijim svjetskim ličnostima, itd. barem u našem lokalnom prostoru.
User avatar
Better Man
Posts: 16869
Joined: 01/10/2006 20:10

#327 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Better Man »

Mislim da je krajnje vrijeme da Milan Mladenović dobije svoju ulicu u Sarajevu.
User avatar
konektovan
Posts: 41484
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#328 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by konektovan »

David Bowie pa onda svi ostali..... :mrgreen:
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1476
Joined: 09/09/2019 10:05

#329 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Mate_Miso_Kovac »

Heisenberg, Schroedinger, Bohr, Maxwell, Tesla, Planck, Pauli, Fermi, Laplace, Euler, Gauss :D Jebo više pisce i pevaljke i imenovanje ulica po njima :evil:
mistek
Posts: 3417
Joined: 23/05/2010 15:16

#330 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mistek »

high_volume wrote: 29/07/2020 11:39I zato ulicama treba davati što više naziva po drugim gradovima, ili toponimima, ili po najistaknutijim svjetskim ličnostima, itd. barem u našem lokalnom prostoru.
Vala je meni ovo s toponimima kod nas sranje. Nemam fakat problem da imamo Splitsku, Zagrebačku, Ljubljansku, Trg Barselone, Trg Teherana, Republike Bugarske, Trg Austrije, ali su mi ove "domaće" pretjerane. Ni tu nemam fakat problem za neke, tipa Hercegovačka, Drinska, gdje se daje ulica cijelom podneblju, pogotovo što ima dosta ljudi vezanih za to. Ali, ovdje ide do nivoa Sprečanske, Ivanjske, Butmirske, a da ne kažem da haman svaki grad u državi ima ulicu u Sarajevu :D

A imaju i one nazivima tipa "Bosanska" ili one koje samo bune s lokacijom (tipa Skenderija, Koševo i sl).
El_comadante
Posts: 8074
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#331 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

i meni ima par nejasni. naravno nemogu znati svakog čovjeka koji je dobio ime, recimo Kaukčina, Šejha Juje, Alberta Fortisa, Branka Galeba i tako slično.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4896
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#332 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Tvrtko II Kotromanić »

El_comadante wrote: 29/07/2020 16:57 i meni ima par nejasni. naravno nemogu znati svakog čovjeka koji je dobio ime, recimo Kaukčina, Šejha Juje, Alberta Fortisa, Branka Galeba i tako slično.
Kaukčijina* - lik vodio otpor 1878, poprilicno znacajna licnost u historiji grada...
User avatar
mk ultra
Posts: 19840
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#333 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mk ultra »

mistek wrote: 29/07/2020 15:00
high_volume wrote: 29/07/2020 11:39I zato ulicama treba davati što više naziva po drugim gradovima, ili toponimima, ili po najistaknutijim svjetskim ličnostima, itd. barem u našem lokalnom prostoru.
Vala je meni ovo s toponimima kod nas sranje. Nemam fakat problem da imamo Splitsku, Zagrebačku, Ljubljansku, Trg Barselone, Trg Teherana, Republike Bugarske, Trg Austrije, ali su mi ove "domaće" pretjerane. Ni tu nemam fakat problem za neke, tipa Hercegovačka, Drinska, gdje se daje ulica cijelom podneblju, pogotovo što ima dosta ljudi vezanih za to. Ali, ovdje ide do nivoa Sprečanske, Ivanjske, Butmirske, a da ne kažem da haman svaki grad u državi ima ulicu u Sarajevu :D

A imaju i one nazivima tipa "Bosanska" ili one koje samo bune s lokacijom (tipa Skenderija, Koševo i sl).
a fočansku zabili međ cigiće na aneksu :mrgreen:
El_comadante
Posts: 8074
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#334 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 30/07/2020 10:38
El_comadante wrote: 29/07/2020 16:57 i meni ima par nejasni. naravno nemogu znati svakog čovjeka koji je dobio ime, recimo Kaukčina, Šejha Juje, Alberta Fortisa, Branka Galeba i tako slično.
Kaukčijina* - lik vodio otpor 1878, poprilicno znacajna licnost u historiji grada...
dobro si ja zaboravio. stave ovako samo kaukčijna pa nemože odmah da se čvojek sjeti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67621
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#335 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

mk ultra wrote: 30/07/2020 10:47
a fočansku zabili međ cigiće na aneksu :mrgreen:
Zenicka najmanja ulica u Sarajevu :roll:
El_comadante
Posts: 8074
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#336 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

_BataZiv_0809 wrote: 30/07/2020 15:37
mk ultra wrote: 30/07/2020 10:47
a fočansku zabili međ cigiće na aneksu :mrgreen:
Zenicka najmanja ulica u Sarajevu :roll:
eh znam gdje je. iznenadili bi se mnogi kad bi znali gdje je. mislim da bi Zeničani rekli da se briše kad bi znali gdje je.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67621
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#337 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

El_comadante wrote: 30/07/2020 15:51

eh znam gdje je. iznenadili bi se mnogi kad bi znali gdje je. mislim da bi Zeničani rekli da se briše kad bi znali gdje je.
Da, nije bas bukvalno u centru grada, ali je u jednom od boljih naselja mimo strogog centra-Dolac Malti. Ali je velicinom i ambijentom neugledna i nedostojna imena.

Interesantno Zenicka ulica u Zagrebu je ambijentalno vrlo vrlo slicna. Nalazi se u poznatom zagrebackom naselju Tresnjevka.

Inace Sarajevska ulica je najduza u Zenici :D Mada dobrim dijelom ide kroz predgradja.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4896
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#338 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Tvrtko II Kotromanić »

El_comadante wrote: 30/07/2020 15:31
Tvrtko II Kotromanić wrote: 30/07/2020 10:38
El_comadante wrote: 29/07/2020 16:57 i meni ima par nejasni. naravno nemogu znati svakog čovjeka koji je dobio ime, recimo Kaukčina, Šejha Juje, Alberta Fortisa, Branka Galeba i tako slično.
Kaukčijina* - lik vodio otpor 1878, poprilicno znacajna licnost u historiji grada...
dobro si ja zaboravio. stave ovako samo kaukčijna pa nemože odmah da se čvojek sjeti.
Na dosta ulica, barem na Baščaršiji i tom dijelu dijelu SG, imaju info ploče o imenu ulice, bilo bi lijepo da to ima svaka ulica u gradu
Možda ljude ne zanima, ali mene je vazda interesovala svaka priča o Sarajevu i sarajevskim ulicama
El_comadante
Posts: 8074
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#339 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

_BataZiv_0809 wrote: 30/07/2020 16:05
El_comadante wrote: 30/07/2020 15:51

eh znam gdje je. iznenadili bi se mnogi kad bi znali gdje je. mislim da bi Zeničani rekli da se briše kad bi znali gdje je.
Da, nije bas bukvalno u centru grada, ali je u jednom od boljih naselja mimo strogog centra-Dolac Malti. Ali je velicinom i ambijentom neugledna i nedostojna imena.

Interesantno Zenicka ulica u Zagrebu je ambijentalno vrlo vrlo slicna. Nalazi se u poznatom zagrebackom naselju Tresnjevka.

Inace Sarajevska ulica je najduza u Zenici :D Mada dobrim dijelom ide kroz predgradja.
da, jedno sam vrijeme radio u tom dijelu grada, ima mnogo ulica na malom prostoru tako da kažem, Srebrenička recimo ima tu na dolac malti ali i na Vratniku, Neretvanska i Kalesijska su kratke ulice i tako.
mistek
Posts: 3417
Joined: 23/05/2010 15:16

#340 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mistek »

Ma sve te su kratke, a u Novom Sarajevu masa tih po toponimima. Eto sa Zeničkom se ukrštaju Bugojanska i Srebrenička, isti klinac. Malo prije je i Fojnička, gora duplo. Sprečanska i Goraždanska takve da niko živ u njih ne ulazi nikad, a ruglo sa romskim čergama u centru. Nastavak na drugu stranu isto, mada je tu kao urbanije, ali Neretvanska ili Kalesijska su u vrh glave duge 30-40 metara, pa Igmanska dođe ko bulevar pored njih :D

Mada hajde, ove mi i nisu tako problem jer su svakako smiješne ulice većina. S druge strane, u Humska dođe ko labirint, Novopazarska od Švrakinog do Vraca.

A recimo i Aleja lipa mi je dosta glupo organizovana. Hajde ono uz Miljacku je Aleja lipa, ali mi je bezveze kad zalazi u zgrade.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#341 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by riko-ga »

Novopazarska jedna od najneorganizivani ulica u gradu.Sto se tice brojeva.Gotovo nemoguce je pronaci broj.Narocito neparni.Ta se ulica trebala dodatno cjepati na 2-3 ulice.Mada je sad malo bolje jer je 5-6 cikmi izbaceno to jeste dobili su svoje ulice.
El_comadante
Posts: 8074
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#342 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

mistek wrote: 30/07/2020 22:48 Ma sve te su kratke, a u Novom Sarajevu masa tih po toponimima. Eto sa Zeničkom se ukrštaju Bugojanska i Srebrenička, isti klinac. Malo prije je i Fojnička, gora duplo. Sprečanska i Goraždanska takve da niko živ u njih ne ulazi nikad, a ruglo sa romskim čergama u centru. Nastavak na drugu stranu isto, mada je tu kao urbanije, ali Neretvanska ili Kalesijska su u vrh glave duge 30-40 metara, pa Igmanska dođe ko bulevar pored njih :D

Mada hajde, ove mi i nisu tako problem jer su svakako smiješne ulice većina. S druge strane, u Humska dođe ko labirint, Novopazarska od Švrakinog do Vraca.

A recimo i Aleja lipa mi je dosta glupo organizovana. Hajde ono uz Miljacku je Aleja lipa, ali mi je bezveze kad zalazi u zgrade.
ali je problem kad ti je posao da dijeliš račune u tim ulicama, pa dok ih nadje slomiš se, a imaš jedan-dva računa za podjeliti.
User avatar
muha_sa
Posts: 128904
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#343 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by muha_sa »

Odrastoh u Kočićevoj :D
Izadjem iz avlije pa hoću lijevo i pored Vijecnice idem Obalomvojvode Stepe---ako cu preko mosta pa lijevo uz mali Alfakovac idem ulicom Vladimira Gacinovica :D ako cu ka žicari onda ulicom Dimitrija Tucovica :D
Ako necu lijevo vec prema caršiji prva desno prije traJVanske je Danila Ilica--onda malo produžim pa cu u Meharemovu pekaru po somun idem ulicom Miloša Obilica pa malo iznad Trifka Grabeža :D eh--o tom nikad razmišljao nisam jer nismo bili optereceni tim stvarima. Sad neki novi vakat došo al opet ne razmišlja o tim glupostima jer ne vrijedi ni minut svog života protracit baveci se nebitnim starima. U svoje ime govorim-samo nek se zna :D
NediM17
Posts: 21977
Joined: 05/11/2009 11:49

#344 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by NediM17 »

I sad ti ne smeta sto zivis u ulici Grada Cacka. :run:
User avatar
muha_sa
Posts: 128904
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#345 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by muha_sa »

NediM17 wrote: 31/07/2020 11:59 I sad ti ne smeta sto zivis u ulici Grada Cacka. :run:
Ukidoše Palmira Toljatija a turiše Grada čačka :D
User avatar
nepass1
Posts: 10163
Joined: 06/07/2017 07:35

#346 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by nepass1 »

_BataZiv_0809 wrote: 30/07/2020 15:37
mk ultra wrote: 30/07/2020 10:47
a fočansku zabili međ cigiće na aneksu :mrgreen:
Zenicka najmanja ulica u Sarajevu :roll:
Žepa je najkraca :mrgreen: fojnicka ona u starom gradu isto kratka ko zepa. Dvije fojnicke imaju u sarajevu. Srebrenicka isto nema 100m
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67621
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#347 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

Djeces Zenicu i Zepu na isto :run:
User avatar
Edin H.
Posts: 47370
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#348 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Edin H. »

Better Man wrote: 29/07/2020 12:13 Mislim da je krajnje vrijeme da Milan Mladenović dobije svoju ulicu u Sarajevu.
Prvo ulica Johnyja Stulica, pa onda neka daju Milanu i Koji :D
hrasno
Posts: 385
Joined: 01/11/2012 17:14

#349 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by hrasno »

dajemo Azizu za Bruca Dickinsona...
juka7
Posts: 27
Joined: 03/02/2021 01:40

#350 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by juka7 »

Manual wrote: 29/07/2020 11:25
mistek wrote: 29/07/2020 11:24
high_volume wrote: 29/07/2020 04:25

Zašto bi Šenoa morao imati vezu sa Sarajevom, da bi mu Sarajevo dalo svoju ulicu :? Zašto davanjem ulice, ili trga i sl. ne bi bilo pokazano poštovanje liku ili djelu neke osobe kojoj se daje ulica.

Da je živ, da ga pitamo, Émile Zola sigurno bi rekao da nikad nije ni čuo za Sarajevo, a dobio je jednu prelijepu ulicu u Sarajevu.
Ma nije problem da je ima, ali nisam siguran je li onda ima zaslužnijih iz tog domena "nemaju veze sa Sarajevom". OK je da ljudi koji su doprinijeli na bilo koji način u svijetu imaju svoje ulice (evo Zola je super primjer), ali se onda pitam kome sve nedostaje ulica, pa eto ispred Šenoe. Možda i ima smisla, možda svi koji bi i pali na pamet ko "preči" imaju ulice. Samo onako pitam, ostavljam mogućnost da nema smisla :D
Živim u Emila Zole, nije vala da je prelijepa ulica
Zasto nije prelijepa ulica, sta konkretno? Izvini sto direktno pitam ali me bas zanima?
Post Reply