Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

grozdana
Posts: 137
Joined: 07/09/2018 07:46

#1 Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by grozdana »

Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona
25 godina poslije rata ,prošlo ,ušli u 21 vijek a ne koristimo sredstva za zaštitu radnika na radu
Slabo koji poslodavac ,mada ne mogu reći da ih u potpunosti nema ,se brine o zaštiti radnika
I zadnji slučaj na Stupu pokazuje koliko poslodavci ulaže u zaštitnu opremu (zamislite kopati nasip dubine 6 metara i više a nigdje oplate)
Da imamo normalnu državu, ovo se ne bi dešavalo,Da u Inspekcijama rade profesionalci ,a ne rodbinski uhljebi ovakva bi se gradilišta zatvorila i prije nego li bi se desio bilo kakav incident.
U „Titovo doba „ se ovakvo nešto dešavalo ,al mnogo,mnogo rjeđe.
Radio sam kod jednog poslodavca 1997 godine - kopanje na otvorenom ,od 20 dana rada efektivno smo radili 7 dana.Ostale dane nismo mogli raditi zbog kiše.Dolazili smo raspremimo se počne kiša .poslovođa prekine rad i sklonimo se u radni kontejner,dok kiša ne prestane.Mislio sam ništa od plate.
Dobili smo platu kao da mo radili 18 dana,pitam poslovođu kako ovo –odgovorio je da kod ovog poslodavca ima i kišna dnevnica.
Danas ima slabo ovakvih poslodavaca,većinom su danas poslodavci –gospodari života i smrti što pokazuje i ovaj zadnji slučaj na Stupu.(načuo sam da se radi o firmi Stanovi izvor d.o.o)
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#2 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Heller »

Ljudi koji imaju kapital su mahom ratni profiteri. Pa te nam šta čuditi od takvih.
mesihtrko
Posts: 341
Joined: 23/09/2008 01:38

#3 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by mesihtrko »

Današnjim Poslodavcima je najbitnija stvar profit.
Današnji radnik = moderni rob(radi 12 h za kiflu i pavlaku i da još od svoje dnevnice kupi za kuću 1 hljeb ,2 paštete i jedan eurokrem)
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by high_volume »

grozdana wrote: 31/07/2020 17:21 Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona
25 godina poslije rata ,prošlo ,ušli u 21 vijek a ne koristimo sredstva za zaštitu radnika na radu
Slabo koji poslodavac ,mada ne mogu reći da ih u potpunosti nema ,se brine o zaštiti radnika
I zadnji slučaj na Stupu pokazuje koliko poslodavci ulaže u zaštitnu opremu (zamislite kopati nasip dubine 6 metara i više a nigdje oplate)
Da imamo normalnu državu, ovo se ne bi dešavalo,Da u Inspekcijama rade profesionalci ,a ne rodbinski uhljebi ovakva bi se gradilišta zatvorila i prije nego li bi se desio bilo kakav incident.
U „Titovo doba „ se ovakvo nešto dešavalo ,al mnogo,mnogo rjeđe.
Radio sam kod jednog poslodavca 1997 godine - kopanje na otvorenom ,od 20 dana rada efektivno smo radili 7 dana.Ostale dane nismo mogli raditi zbog kiše.Dolazili smo raspremimo se počne kiša .poslovođa prekine rad i sklonimo se u radni kontejner,dok kiša ne prestane.Mislio sam ništa od plate.
Dobili smo platu kao da mo radili 18 dana,pitam poslovođu kako ovo –odgovorio je da kod ovog poslodavca ima i kišna dnevnica.
Danas ima slabo ovakvih poslodavaca,većinom su danas poslodavci –gospodari života i smrti što pokazuje i ovaj zadnji slučaj na Stupu.(načuo sam da se radi o firmi Stanovi izvor d.o.o)
mesihtrko wrote: 31/07/2020 17:50 Današnjim Poslodavcima je najbitnija stvar profit.
Današnji radnik = moderni rob(radi 12 h za kiflu i pavlaku i da još od svoje dnevnice kupi za kuću 1 hljeb ,2 paštete i jedan eurokrem)

Poslodavac prije rata i poslodavac danas, nije siti poslodavac. Prijratni je bila država i njen kapital i interes, današnji kapital je privatni, i interes i zarada.

Država danas uzme svoj dio profita naplatom renti i taksi za izdavanje dozvola, i tu prestaje sa nadzorom kapitala. Država prije rata vršila je nadzor nad kapitalom sve vrijeme gradnje, i tu je osnovna razlika.

I prije i danas, postoje inspekcije. Prijeratne inspekcije brinule su o pravnim normama tokom gradnje, ali i o državnom kapitalu. Današnje inspekcije brinu samo o pravnim normama, i često o "vlastitom" kapitalu kroz koruptivnu saradnju sa poslodavcem. Ovaj lanac, ako je dovoljno čvrst, što znači ako "vlastiti" kapital teče neometano od dna ka najvišim pozicijama, jako je teško prekinuti. Izuzetno, ako neka karika "oslabi", bude zamijenjena čvršćom.

Tokom pravosudne reforme, izvršene prije 15-tak godina, međunarodna zajednica isforsirala je drastično povećanja plaća sudijama i tužiocima, smatrajući time da će se postići njihov otklon od koruptivnih sudskih odluka i sl.. Pokazalo se kasnije, da je određen dio pravosudne vlasti nastavio sa nečasnim radnjama, što jasno dokazuje tezu da bez drastičnih i rigoroznih kazni, nema ni urednog izvršenja dužnosti u bilo kojoj javnoj službi.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#5 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by CikCikCikPogodi »

Imas normalne drzave u kojem poslodavac ode na hladenje u zatvor.
Dok tu imas i BiH u kojoj su stranacki tajkuni i poslodavci, zajedno sa svojim kerovima su iznad zakona i nemare ni za jedan ljudski zivot, jer u BiH to vrijedi cca 500-600 maraka mjesecno.
I tih je robovlasnika puna Bosna, znam momka kojem je stari kupio RS 7 kao prvo auto, a tamo babo (provjerni SDA-ovac sa miksom Fahrudina i ekipe) placa radnike oko 500 maraka.

Nije to vise do poslodavaca koliko je do radnika, da se radnik pobuni, zapalila bi se guza i poslodavcu. Medutim posto BiH nije normalno drustvo i drzava poslodavac one koji se pobune samo odpusti i ugusi raznim metodama.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#6 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Tambure »

Niko nije natjeran da radi na crno za 400 km po 12 sati. I radnik i poslodavac su na isto pristali. Kapitalizam borba ko je jaci.
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#7 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by escobar__ »

Tambure wrote: 31/07/2020 18:18 Niko nije natjeran da radi na crno za 400 km po 12 sati. I radnik i poslodavac su na isto pristali. Kapitalizam borba ko je jaci.
Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#8 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Tambure »

escobar__ wrote: 31/07/2020 19:32
Tambure wrote: 31/07/2020 18:18 Niko nije natjeran da radi na crno za 400 km po 12 sati. I radnik i poslodavac su na isto pristali. Kapitalizam borba ko je jaci.
Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Care meni je to jasno al sve jedan takav jebe sve zivo gazdi ... a taj gazda mu je jedini pruzio sansu .. kakvu takvu
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#9 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Naslovnica »

escobar__ wrote: 31/07/2020 19:32
Tambure wrote: 31/07/2020 18:18 Niko nije natjeran da radi na crno za 400 km po 12 sati. I radnik i poslodavac su na isto pristali. Kapitalizam borba ko je jaci.
Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Ja sam jedno vrijeme radio za platu (ukupna primanja) od oko 500 i nešto kmica, prijavljen.
Rmbanje u skladištu, radno vrijeme 0730-1600, pola sata pauze.
To nije nikakav rad dostojan čovjeka nego čisto životarenje.
Dok platim prevoz i hranu, djeca morala u obdanište jer ih nije imao ko čuvati, od moje plate ostajalo 50-100KM.
Kada vraćam film, mislim da mi je bilo bolje da sam sjedio kući i bac'o ga iz lijeve u desnu nego što sam radio za 100KM.
Niko me nije tjerao, ali čovjek konta bolje raditi nego ne raditi. Međutim, nije baš tako.
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#10 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by escobar__ »

Naslovnica wrote: 31/07/2020 20:29
escobar__ wrote: 31/07/2020 19:32
Tambure wrote: 31/07/2020 18:18 Niko nije natjeran da radi na crno za 400 km po 12 sati. I radnik i poslodavac su na isto pristali. Kapitalizam borba ko je jaci.
Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Ja sam jedno vrijeme radio za platu (ukupna primanja) od oko 500 i nešto kmica, prijavljen.
Rmbanje u skladištu, radno vrijeme 0730-1600, pola sata pauze.
To nije nikakav rad dostojan čovjeka nego čisto životarenje.
Dok platim prevoz i hranu, djeca morala u obdanište jer ih nije imao ko čuvati, od moje plate ostajalo 50-100KM.
Kada vraćam film, mislim da mi je bilo bolje da sam sjedio kući i bac'o ga iz lijeve u desnu nego što sam radio za 100KM.
Niko me nije tjerao, ali čovjek konta bolje raditi nego ne raditi. Međutim, nije baš tako.
Kako bi finansirao to što si nabrojao da nisi radio kod te ološi?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#11 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Naslovnica »

escobar__ wrote: 31/07/2020 20:44
Naslovnica wrote: 31/07/2020 20:29
escobar__ wrote: 31/07/2020 19:32

Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Ja sam jedno vrijeme radio za platu (ukupna primanja) od oko 500 i nešto kmica, prijavljen.
Rmbanje u skladištu, radno vrijeme 0730-1600, pola sata pauze.
To nije nikakav rad dostojan čovjeka nego čisto životarenje.
Dok platim prevoz i hranu, djeca morala u obdanište jer ih nije imao ko čuvati, od moje plate ostajalo 50-100KM.
Kada vraćam film, mislim da mi je bilo bolje da sam sjedio kući i bac'o ga iz lijeve u desnu nego što sam radio za 100KM.
Niko me nije tjerao, ali čovjek konta bolje raditi nego ne raditi. Međutim, nije baš tako.
Kako bi finansirao to što si nabrojao da nisi radio kod te ološi?
Pa sad ti ka'em, ostao bih kući sa djecom umjesto da idu u obdanište, ne bih jeo na poslu i ne bih plaćao prevoz.
Nego, ono, hajde radi makar nešto dok ne bude šta bolje, bar si prijavljen i ide staž, među svijetom si pa će iskrsnuti šta bolje.
Tako je na kraju i bilo ali došla ponuda sa skroz druge strane.
A ja u skladištu vazda slušalica u jednom uhu, svaki dan se morala provrtiti What a feeling Irene Cara, Africa Toto i Dancing Queen ABBA. :lol:
Šta ja znam, ono, muzika u uhu mi je pomogla da ne potonem u psihičkom smislu i davala mi neku nadu. Nerado se sjećam tih 8 mjeseci rmbanja, mada natjera čovjeka da nauči lekciju.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#12 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Ommadawn »

Kada slijedeći put borci riješe da blokiraju puteve, saobraćaj, pokušaju se spaliti - neka im zahtjevi budu, između ostalog, i bolji uslovi na radnom mjestu, bolje plate, plaćene takse i slično. Bolje škole, bolje zdravstvene ustanove...
Tad su im veće šanse da im se više naroda pridruži i da podršku. A ne “daj nafaku za moju guzicu”.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#13 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by MorningStar »

Nista heroji ovo ono ? Jbg obicni hamali pa ih zemlja zatrpala dok su radili za komad hljeba... to ne ide sa ovim herojima u bijelom plavom i ostalim bojama.Koliko gradjevinara pogine godisnje a koliko policajaca,doktora (od zaraze ) itd.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#14 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by tataćusak »

MorningStar wrote: 01/08/2020 01:34 Nista heroji ovo ono ? Jbg obicni hamali pa ih zemlja zatrpala dok su radili za komad hljeba... to ne ide sa ovim herojima u bijelom plavom i ostalim bojama.Koliko gradjevinara pogine godisnje a koliko policajaca,doktora (od zaraze ) itd.

Svaka cast na postu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Sanjarko »

Profit i novac prije ljudi. Nazalost.
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#16 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by El_comadante »

Naslovnica wrote: 31/07/2020 20:29
escobar__ wrote: 31/07/2020 19:32
Tambure wrote: 31/07/2020 18:18 Niko nije natjeran da radi na crno za 400 km po 12 sati. I radnik i poslodavac su na isto pristali. Kapitalizam borba ko je jaci.
Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Ja sam jedno vrijeme radio za platu (ukupna primanja) od oko 500 i nešto kmica, prijavljen.
Rmbanje u skladištu, radno vrijeme 0730-1600, pola sata pauze.
To nije nikakav rad dostojan čovjeka nego čisto životarenje.
Dok platim prevoz i hranu, djeca morala u obdanište jer ih nije imao ko čuvati, od moje plate ostajalo 50-100KM.
Kada vraćam film, mislim da mi je bilo bolje da sam sjedio kući i bac'o ga iz lijeve u desnu nego što sam radio za 100KM.
Niko me nije tjerao, ali čovjek konta bolje raditi nego ne raditi. Međutim, nije baš tako.
slažem se sa napisanim. kod nas i jeste problem što če uvijek neko prihvatiti da radi za 400-500 KM, a gazda to koristi što bi povečavao platu.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#17 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by MorningStar »

El_comadante wrote: 01/08/2020 09:18
Naslovnica wrote: 31/07/2020 20:29
escobar__ wrote: 31/07/2020 19:32

Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Ja sam jedno vrijeme radio za platu (ukupna primanja) od oko 500 i nešto kmica, prijavljen.
Rmbanje u skladištu, radno vrijeme 0730-1600, pola sata pauze.
To nije nikakav rad dostojan čovjeka nego čisto životarenje.
Dok platim prevoz i hranu, djeca morala u obdanište jer ih nije imao ko čuvati, od moje plate ostajalo 50-100KM.
Kada vraćam film, mislim da mi je bilo bolje da sam sjedio kući i bac'o ga iz lijeve u desnu nego što sam radio za 100KM.
Niko me nije tjerao, ali čovjek konta bolje raditi nego ne raditi. Međutim, nije baš tako.
slažem se sa napisanim. kod nas i jeste problem što če uvijek neko prihvatiti da radi za 400-500 KM, a gazda to koristi što bi povečavao platu.
Jok sjedit ce kod kuce i ziviti od have , ko skonta i uspije bjezi, imamo uhljeba masala , par procenata bogatih - ostali uzmi sto moze ili solarna prehrana tj upijanje suncevih zraka ili radi za koliko moze.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#18 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Billy The Pljuc »

Možda je do mene pa da sam propustio ali nigdje u člancima se ne navodi ni investitor a ni izvođač radova, nedodirljivi ili šta?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#19 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Ommadawn »

escobar__ wrote: 31/07/2020 19:32
Tambure wrote: 31/07/2020 18:18 Niko nije natjeran da radi na crno za 400 km po 12 sati. I radnik i poslodavac su na isto pristali. Kapitalizam borba ko je jaci.
Naravno.

Šta bi ti da ti je izbor rad na crno za 400 maraka ili ništa? Živio od have? Ti misliš da neko fakat voli radit na crno pa ono maksuz izabere taj oblik rada da ispunjava ćejfove?
Ni ja nisam nikada prihvatao posao ukoliko nisu pristali da me plaćaju za onoliko koliko sam tražio - a cijena je bila realna za tu branšu.

Šta, nemam posao, nemam od čega živjeti pa će mi se na kosti navaliti nekakav majmun da mu budem rob?
Uvijek se može ukrasti. Ni taj majmun nije postao gazda na pošten način sigurno.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#20 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Ommadawn »

Billy The Pljuc wrote: 01/08/2020 11:37 Možda je do mene pa da sam propustio ali nigdje u člancima se ne navodi ni investitor a ni izvođač radova, nedodirljivi ili šta?
Doći će do SDA čelnika pa eto belaja. Svakako će se izvući i bez suda i bez kazne.
A ti se Muzafere kupaj.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#21 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by CikCikCikPogodi »

Billy The Pljuc wrote: 01/08/2020 11:37 Možda je do mene pa da sam propustio ali nigdje u člancima se ne navodi ni investitor a ni izvođač radova, nedodirljivi ili šta?
Po SDA cijenovniku, tvoj zivot vrijedi 20 KM, sa kojim kupuju ljude za glas.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#22 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Billy The Pljuc »

Zar je moguće da se niko, ama baš niko ne usudi napisati o kojoj se firmi izvođaču radi i ko je investitor?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#23 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by Naslovnica »

Billy The Pljuc wrote: 02/08/2020 05:27 Zar je moguće da se niko, ama baš niko ne usudi napisati o kojoj se firmi izvođaču radi i ko je investitor?
Ako malo proguglaš, veoma lako ćeš naći da su investitori braća Fikret, Ulfet i Ismir Pramenković, a ko je izvođač? Meščini da je u pitanju firma Stanovi-Izvor doo, vidim na njihovoj FB stranici da svako malo traže radnike.
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#24 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by El_comadante »

ovakve temi i trebaju da se malo upoznamo sa stanjem i prilikama u pojedinim firmama.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#25 Re: Pogibije radnika –zakon o radu – poslodavci van zakona

Post by vjesticanametli »

Ma imas hejbet tema robot veritas prevent itd nego samo sto naslovnica napisa .....uvijek ima ko mora :sad: jbg
Post Reply