Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31544
Joined: 16/04/2011 18:46

#29801 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

kox wrote: 29/07/2020 10:16
NelsonM wrote: 29/07/2020 10:12
kox wrote: 29/07/2020 10:02 Meni drugaricu zabolila noga poslije trčanja, jedva hoda. Naručena kod ortopeda za dva mjeseca (sve u Njemačkoj). Pita za savjete preko Facea pa smo zamolili druga ortopeda iz Sarajeva da joj pokuša pomoći online. Ako je to u Njemačkoj normalno onda hebi ga.
Ozbiljno :S? Iako ima zdravstveno? To je moja nocna mora, ja sam onda dosad imala srece. Doduse imaju oni stranicu gdje mozes naci doktore koji pricaju engleski, i druge jezike i ja npr. uvijek gledam da nadjem strance, bilo da su nasi ili neki drugi(svabe rade samo sta moraju)
Zaposlena je full time u ozbiljnoj kompaniji, valjda ima zdravstveno.
Moguce je sve...ja na Univerzitetskoj klinici u Minhenu , termin na ocnog dobio 28.01.2021.

Jbg, da sam Hans , bilo.bi mozda 28.10. jer moja doktorica mi je rekla 2-3 mjeseca se ceka... Hahaha
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#29802 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32513410/
Abstract
Background: An ongoing outbreak of coronavirus disease 2019 (COVID-19) has spread around the world. It is debatable whether asymptomatic COVID-19 virus carriers are contagious. We report here a case of the asymptomatic patient and present clinical characteristics of 455 contacts, which aims to study the infectivity of asymptomatic carriers.

Material and methods: 455 contacts who were exposed to the asymptomatic COVID-19 virus carrier became the subjects of our research. They were divided into three groups: 35 patients, 196 family members and 224 hospital staffs. We extracted their epidemiological information, clinical records, auxiliary examination results and therapeutic schedules.

Results: The median contact time for patients was four days and that for family members was five days. Cardiovascular disease accounted for 25% among original diseases of patients. Apart from hospital staffs, both patients and family members were isolated medically. During the quarantine, seven patients plus one family member appeared new respiratory symptoms, where fever was the most common one. The blood counts in most contacts were within a normal range. All CT images showed no sign of COVID-19 infection. No severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infections was detected in 455 contacts by nucleic acid test.

Conclusion: In summary, all the 455 contacts were excluded from SARS-CoV-2 infection and we conclude that the infectivity of some asymptomatic SARS-CoV-2 carriers might be weak.

Keywords: Asymptomatic carrier; Contacts; Infectivity; SARS-CoV-2.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29803 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 29/07/2020 11:10 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32513410/
Abstract
Background: An ongoing outbreak of coronavirus disease 2019 (COVID-19) has spread around the world. It is debatable whether asymptomatic COVID-19 virus carriers are contagious. We report here a case of the asymptomatic patient and present clinical characteristics of 455 contacts, which aims to study the infectivity of asymptomatic carriers.

Material and methods: 455 contacts who were exposed to the asymptomatic COVID-19 virus carrier became the subjects of our research. They were divided into three groups: 35 patients, 196 family members and 224 hospital staffs. We extracted their epidemiological information, clinical records, auxiliary examination results and therapeutic schedules.

Results: The median contact time for patients was four days and that for family members was five days. Cardiovascular disease accounted for 25% among original diseases of patients. Apart from hospital staffs, both patients and family members were isolated medically. During the quarantine, seven patients plus one family member appeared new respiratory symptoms, where fever was the most common one. The blood counts in most contacts were within a normal range. All CT images showed no sign of COVID-19 infection. No severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infections was detected in 455 contacts by nucleic acid test.

Conclusion: In summary, all the 455 contacts were excluded from SARS-CoV-2 infection and we conclude that the infectivity of some asymptomatic SARS-CoV-2 carriers might be weak.

Keywords: Asymptomatic carrier; Contacts; Infectivity; SARS-CoV-2.
Jako me raduje sto si poceo citati neke ozbiljnije izvore :thumbup:
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#29804 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dragan53 »

Umro Salko Bukvarević --- liječio se od koronavirusa....

https://www.avaz.com/federalnim-min ... onavirusa/
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#29805 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Hendrix wrote: 29/07/2020 03:14
laik1981 wrote: 28/07/2020 17:49 Ma zaobilaziti i roditelje dok ovo ne prodje. Sto je sigurno, sigurno je. Bajram im cestitati preko vibera. Gluho bilo otici im i poljubiti ih.. A kada sve prodje smjestiti ih u staracke domove, kako to rade u civilizivanoj evropi i obilaziti maksimalno dva puta godisnje. Ugledati se na evropljane. Tamo ce bolje brinuti o njima. Djeca su najveca opasnost za svoje roditelje, a unuci za svoje nane i dede. "Novo normalno" kaze da sto smo udaljeniji od njih, to ih vise volimo.
Ti fakat ono ekstreme neke lupas ovde, jel i to dio te tvoje teorije zavjere...da nas namjerno odvajaju od roditelja?!?!

Na zapadu je normalno da te babo sutne iz kuce kad napunis 18 godina, kod nas nije niti ce ikada biti jer ne mozes ti porediti sistem gdje djeca od 15 godina rade u McDonaldsu iz zajebancije i zaradjuju finu dnevnicu a kod nas ljudi mole da ulete na takav posao da prehrane porodicu. Moje kolege iz zapadnih zemalja sa 23 godine imaju vec iza sebe radni staz a usput i faks zavrsili dok sam ja isao u jebeni Gulag sto je bio gradjevinski faks gdje si imao matematiku ponedeljkom od 8 ujutro do 3 popodne. I jos obisli pola svijeta a ja se mogu pushiti kad mi traze izvode s racuna za vizu...kakav racun ba kad studiras u Bosni.

I opet mi u klintzu a zapad uvijek ispred nas.

Kod nas babo napravi jos 2 sprata kuce da sinovi dovedu zene i onda se svi posvadjaju i bore oko jebene medje i spratova 50 godina, a svi smo kao slozni i merhametli ma nema dalje. Ljubav cvjeta na sve strane to je nesto prelijepo.

Ne slazem se sa hladnim zapadnim odnosom u potpunosti naravno, ali ti tu pises tako dramaticno kao da je smisao ove Korone da se u Bosni djeca ne vidjaju s roditeljima. Opet ponavljam, nije ovo prva pandemija ali jest prva sa forumima i internetom.
To sto je lupam ekstreme je, manje vise, nebitno. Ja nisam neki faktor koji "lupanjem" moze napraviti neku konkretnu stetu ili korist.. Poruke koje se plasiraju kroz medije su jos ekstremnije poput one "sto si mi dalje, to si mi blize".

https://www.imperial.ac.uk/news/196496/ ... caused-40/
Coronavirus pandemic could have caused 40 million deaths if left unchecked
Ovo su ekstremi koji su se lupali,a zbog kojih je svijet stao. Da nije bilo Svedske, Bjelorusije, pa ako cemo mak na konac i Balkana u ova zadnja tri mjeseca, ove ekstremne najave bi jos bile aktuelne. Ovo pravi probleme, a ne pisanje po forumu petog desetog..
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#29806 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 29/07/2020 11:24
laik1981 wrote: 29/07/2020 11:10 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32513410/
Abstract
Background: An ongoing outbreak of coronavirus disease 2019 (COVID-19) has spread around the world. It is debatable whether asymptomatic COVID-19 virus carriers are contagious. We report here a case of the asymptomatic patient and present clinical characteristics of 455 contacts, which aims to study the infectivity of asymptomatic carriers.

Material and methods: 455 contacts who were exposed to the asymptomatic COVID-19 virus carrier became the subjects of our research. They were divided into three groups: 35 patients, 196 family members and 224 hospital staffs. We extracted their epidemiological information, clinical records, auxiliary examination results and therapeutic schedules.

Results: The median contact time for patients was four days and that for family members was five days. Cardiovascular disease accounted for 25% among original diseases of patients. Apart from hospital staffs, both patients and family members were isolated medically. During the quarantine, seven patients plus one family member appeared new respiratory symptoms, where fever was the most common one. The blood counts in most contacts were within a normal range. All CT images showed no sign of COVID-19 infection. No severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infections was detected in 455 contacts by nucleic acid test.

Conclusion: In summary, all the 455 contacts were excluded from SARS-CoV-2 infection and we conclude that the infectivity of some asymptomatic SARS-CoV-2 carriers might be weak.

Keywords: Asymptomatic carrier; Contacts; Infectivity; SARS-CoV-2.
Jako me raduje sto si poceo citati neke ozbiljnije izvore :thumbup:
I? Komentar? Niko od 455 kontakata koji su bili izlozeni asimptomatskim slucajevima nije zarazen. Jako kvalitetan uzorak. Kako je to moguce?
elcaliente
Posts: 4575
Joined: 13/06/2012 15:52

#29807 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by elcaliente »

kox wrote: 29/07/2020 10:02 Meni drugaricu zabolila noga poslije trčanja, jedva hoda. Naručena kod ortopeda za dva mjeseca (sve u Njemačkoj). Pita za savjete preko Facea pa smo zamolili druga ortopeda iz Sarajeva da joj pokuša pomoći online. Ako je to u Njemačkoj normalno onda hebi ga.
Sasvim normalno u Njemackoj, neznam cemu cudzenje.
Pa ortoped je specijalista nije opsta medicina.
Cekanja za specijaliste sasvim normalna i do 6 mjeseci.
Ovdje radi isto o njenom osiguranju. Ima obavezno osiguranje vjerovatno koje placa preko plate a ne privatno.
Doktor za njen pregled dobije standardnu tarifu od osiguranja koja iznosi 18 eur bruto.
Naravno da ces kao doktor takve pacijente pokusati ubaciti nekada a Boga molis da nedodju nikako ako imas dovoljno privatnih pacijenata.

Ako je noga boli da ne moze izdrzati onda ide u bolnicu u hitnu pomoc. Oni joj pregledaju i daju tablete.
Normala sasvim.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#29808 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

elcaliente wrote: 29/07/2020 12:20
kox wrote: 29/07/2020 10:02 Meni drugaricu zabolila noga poslije trčanja, jedva hoda. Naručena kod ortopeda za dva mjeseca (sve u Njemačkoj). Pita za savjete preko Facea pa smo zamolili druga ortopeda iz Sarajeva da joj pokuša pomoći online. Ako je to u Njemačkoj normalno onda hebi ga.
Sasvim normalno u Njemackoj, neznam cemu cudzenje.
Pa ortoped je specijalista nije opsta medicina.
Cekanja za specijaliste sasvim normalna i do 6 mjeseci.
Ovdje radi isto o njenom osiguranju. Ima obavezno osiguranje vjerovatno koje placa preko plate a ne privatno.
Doktor za njen pregled dobije standardnu tarifu od osiguranja koja iznosi 18 eur bruto.
Naravno da ces kao doktor takve pacijente pokusati ubaciti nekada a Boga molis da nedodju nikako ako imas dovoljno privatnih pacijenata.

Ako je noga boli da ne moze izdrzati onda ide u bolnicu u hitnu pomoc. Oni joj pregledaju i daju tablete.
Normala sasvim.
Pa meni se to čini kao dug period za čekanje na pregled ortopeda čak i u BiH a ne u Njemačkoj. Mislio sam da je to zbog korone pa da sve traje duže, ali eto valjda je to onda normalno.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29809 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@laik1981
Prije svega treba biti svjestan da je ovo izvjestaj slucaja (case report).
Ova piramida prikazuje gradaciju jacine dokaza razlicitih vrsta istrazivanja. Case report je drugi "najslabiji" po jacini dokazaImage
Takodjer 224 pripadnika medicinskog osoblja s kojim je pacijentica bila u kontaktu nosili su punu zastitnu opremu:
"It is noteworthy that all personnel working in ED must take medical protection – namely, using N95 mask, putting on isolation gown and wearing goggle."
Evo link za cijelu studiju:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7219423/
Last edited by Mogy87 on 29/07/2020 13:25, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#29810 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 29/07/2020 12:43 @laik1981
Prije svega treba biti svjestan da je ovo izvjestaj slucaja (case report).
Ova piramida prikazuje gradaciju jacine dokaza razlicitih vrsta istrazivanja. Case report e drugi "najslabiji" po jacini dokazaImage
Takodjer 224 pripadnika medicinskog osoblja s kojim je pacijentica bila u kontaktu nosili su punu zastitnu opremu:
"It is noteworthy that all personnel working in ED must take medical protection – namely, using N95 mask, putting on isolation gown and wearing goggle."
Evo link za cijelu studiju:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7219423/
Opet ti ne odgovori na konkretno pitanje.. Kako je moguce da se niko nije zarazio od ljudi koji su ucestvovali u studiji? Hoces da kazes da ne valja studija? Studija je konkretna da konkretnija ne moze biti i radjena je na kvalitetnom uzorku. Da je bar jedno zarazeno pa da se moze raspravljati, ali 0.
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#29811 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM »

kox wrote: 29/07/2020 12:41
elcaliente wrote: 29/07/2020 12:20
kox wrote: 29/07/2020 10:02 Meni drugaricu zabolila noga poslije trčanja, jedva hoda. Naručena kod ortopeda za dva mjeseca (sve u Njemačkoj). Pita za savjete preko Facea pa smo zamolili druga ortopeda iz Sarajeva da joj pokuša pomoći online. Ako je to u Njemačkoj normalno onda hebi ga.
Sasvim normalno u Njemackoj, neznam cemu cudzenje.
Pa ortoped je specijalista nije opsta medicina.
Cekanja za specijaliste sasvim normalna i do 6 mjeseci.
Ovdje radi isto o njenom osiguranju. Ima obavezno osiguranje vjerovatno koje placa preko plate a ne privatno.
Doktor za njen pregled dobije standardnu tarifu od osiguranja koja iznosi 18 eur bruto.
Naravno da ces kao doktor takve pacijente pokusati ubaciti nekada a Boga molis da nedodju nikako ako imas dovoljno privatnih pacijenata.

Ako je noga boli da ne moze izdrzati onda ide u bolnicu u hitnu pomoc. Oni joj pregledaju i daju tablete.
Normala sasvim.
Pa meni se to čini kao dug period za čekanje na pregled ortopeda čak i u BiH a ne u Njemačkoj. Mislio sam da je to zbog korone pa da sve traje duže, ali eto valjda je to onda normalno.
Ma i u Njemackoj je koliko para toliko muzike sto se tice kvalitete zdravstva. Najbolje je imati privatno osiguranje jer npr. sa prijavom poreze vrate pare za doktorske preglede, lijekove, kurseve :) svabo nece pomoci ako ne mora, ali ti ne odustaju duzni ni eura
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29812 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 29/07/2020 12:52
Mogy87 wrote: 29/07/2020 12:43 @laik1981
Prije svega treba biti svjestan da je ovo izvjestaj slucaja (case report).
Ova piramida prikazuje gradaciju jacine dokaza razlicitih vrsta istrazivanja. Case report e drugi "najslabiji" po jacini dokazaImage
Takodjer 224 pripadnika medicinskog osoblja s kojim je pacijentica bila u kontaktu nosili su punu zastitnu opremu:
"It is noteworthy that all personnel working in ED must take medical protection – namely, using N95 mask, putting on isolation gown and wearing goggle."
Evo link za cijelu studiju:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7219423/
Opet ti ne odgovori na konkretno pitanje.. Kako je moguce da se niko nije zarazio od ljudi koji su ucestvovali u studiji? Hoces da kazes da ne valja studija? Studija je konkretna da konkretnija ne moze biti i radjena je na kvalitetnom uzorku. Da je bar jedno zarazeno pa da se moze raspravljati, ali 0. 224 ucesnika nosilo maske, a 221 ucesnik nije..
Odgovorila sam ti. Ovo je studija jednog slucaja. Znaci pored anegdotalnih dokaza (prico mi jaran, ja mislim da sam imo koronu i slicno) ova vrsta istrazivanja je najmanje pouzdana.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#29813 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by piupiu »

dragan53 wrote: 29/07/2020 11:30 Umro Salko Bukvarević --- liječio se od koronavirusa....

https://www.avaz.com/federalnim-min ... onavirusa/
A čim su ga stavili na respirator... ovdje još niko živ s respiratora nije sišao. Tužno.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#29814 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

laik1981 wrote: 29/07/2020 12:10
I? Komentar? Niko od 455 kontakata koji su bili izlozeni asimptomatskim slucajevima nije zarazen. Jako kvalitetan uzorak. Kako je to moguce?
Da li si pročitao rad?

edit. vidim kolegica @Mogy87 je to fino
Last edited by daddy-kool on 29/07/2020 13:24, edited 1 time in total.
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#29815 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM »

piupiu wrote: 29/07/2020 13:02
dragan53 wrote: 29/07/2020 11:30 Umro Salko Bukvarević --- liječio se od koronavirusa....

https://www.avaz.com/federalnim-min ... onavirusa/
A čim su ga stavili na respirator... ovdje još niko živ s respiratora nije sišao. Tužno.
Da :( Imao je dijabetes ali mogao je jos minimalno 20g zivjeti s terapijom. Ali ovi nasi vjerovatno misle da se sa 53,54g nazivio.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#29816 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Milenkov buraz »

Ka'e 70+ osoba na Podhrastovima od toga par njih na raspiratoru i mislim 4 podržano kisikom...ma ljetna hunjavica samo. :mrgreen: Narodima u BiH kojem je Covid-19 teorija zavjere a "propuh ubija" nije zaslužio ništa bolje.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#29817 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

zemomak wrote: 29/07/2020 10:41 Image
Da.

I zamisli, onda je problem nositi ovu bezveznu masku...
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#29818 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

daddy-kool wrote: 29/07/2020 13:08
laik1981 wrote: 29/07/2020 12:10
I? Komentar? Niko od 455 kontakata koji su bili izlozeni asimptomatskim slucajevima nije zarazen. Jako kvalitetan uzorak. Kako je to moguce?
Da li si pročitao rad?
Jesam, da li si ti?
Results: The median contact time for patients was four days and that for family members was five days. Cardiovascular disease accounted for 25% among original diseases of patients. Apart from hospital staffs, both patients and family members were isolated medically. During the quarantine, seven patients plus one family member appeared new respiratory symptoms, where fever was the most common one. The blood counts in most contacts were within a normal range. All CT images showed no sign of COVID-19 infection. No severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infections was detected in 455 contacts by nucleic acid test.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29819 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 29/07/2020 13:17
daddy-kool wrote: 29/07/2020 13:08
laik1981 wrote: 29/07/2020 12:10
I? Komentar? Niko od 455 kontakata koji su bili izlozeni asimptomatskim slucajevima nije zarazen. Jako kvalitetan uzorak. Kako je to moguce?
Da li si pročitao rad?
Jesam, da li si ti?
Results: The median contact time for patients was four days and that for family members was five days. Cardiovascular disease accounted for 25% among original diseases of patients. Apart from hospital staffs, both patients and family members were isolated medically. During the quarantine, seven patients plus one family member appeared new respiratory symptoms, where fever was the most common one. The blood counts in most contacts were within a normal range. All CT images showed no sign of COVID-19 infection. No severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infections was detected in 455 contacts by nucleic acid test.
Procitaj cijeli rad koji sam ja postavila.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#29820 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Procitao sam i opet nisi odgovorila na pitanje koje sam postavio. Kako je moguce da u ovoj studiji nije bilo prenosa virusa preko asimtomatskih slucajeva? Konkretno pitanje, da ne moze konkretnije.. Jasno da ti ne valja studija, a kako bi valjala. Nije ovo nikakva studija jednog slucaja i sta vec govoris, ovo je konkretna studija sa konkretnim rezultatom. Nije nikakvo nagadjanje.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#29821 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

laik1981 wrote: 29/07/2020 13:17
Jesam, da li si ti?
Naravno.

Prvo ovo je case report.
Also, we analyzed epidemiological and clinical data from 455 contacts who had been exposed to the asymptomatic patient.
Pa se onda zapitaš kako je jedna osoba imala ovoliko kontakata. Onda dvije rečenice ispod vidiš da je vjerovatno u pitanju zdravstveni radnik. Pa onda vidiš da kontakti nisu testirani nego su išli u izolaciju, nije izmjeren viral load kod asimptomatskog pacijenta i radio je pod punom opremom. Vjerovatno se znao pridržavati i u kontaktima van posla.
Earlier research revealed that the viral load of respiratory tract samples in an asymptomatic patient was similar to that in the symptomatic patients [11]. However, a single sample is difficult to be representative. In the light of “Zero infection” for this case, we venture to guess that the viral load of respiratory tract samples in the asymptomatic patient might not be high.
Mislim ok, nije baš zaokruženo ni sa testiranjima, ali eto nije bilo prenosa. Samo što se ne mogu izvoditi nikakvi zakljuci na osnovu jednog slučaja kao što to rade ovi dole.
Based on the foregoing discussion, we conclude that the infectivity of some asymptomatic SARS-CoV-2 carriers might be weak.
Prvo imaš jedno možda u izvedenom zaključku, a onda imaš dvije dedukcije iz toga bez upitnika i sumnji koje su prethodno iskazane ili implicirane.
This finding implicates that there is not needful to worry unduly for asymptomatic or mild patients during the ongoing COVID-19 pandemic. Furthermore, excessive virus nucleic acid detection is unnecessary, which can relieve the pressure on public health resources.
Last edited by daddy-kool on 29/07/2020 13:38, edited 1 time in total.
BadBoy
Posts: 8089
Joined: 01/11/2005 21:55

#29822 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 29/07/2020 13:25 Procitao sam i opet nisi odgovorila na pitanje koje sam postavio. Kako je moguce da u ovoj studiji nije bilo prenosa virusa preko asimtomatskih slucajeva? Konkretno pitanje, da ne moze konkretnije.. Jasno da ti ne valja studija, a kako bi valjala. Nije ovo nikakva studija jednog slucaja i sta vec govoris, ovo je konkretna studija sa konkretnim rezultatom. Nije nikakvo nagadjanje.
Ali je opet samo jedna studija.

Gledaj to ovako. Nakon ove studije u kojoj nije bilo ni jednog zaraženog, može doći 10 drugih studija u kojima će biti svi zaraženi.

Šta onda?

Zbog toga se kaže da "jedna studija ne čini proljeće", tj. ne može se na osnovu jedne studije izvesti nepobitan zaključak.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#29823 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 29/07/2020 13:25 Procitao sam i opet nisi odgovorila na pitanje koje sam postavio. Kako je moguce da u ovoj studiji nije bilo prenosa virusa preko asimtomatskih slucajeva? Konkretno pitanje, da ne moze konkretnije.. Jasno da ti ne valja studija, a kako bi valjala. Nije ovo nikakva studija jednog slucaja i sta vec govoris, ovo je konkretna studija sa konkretnim rezultatom. Nije nikakvo nagadjanje.
Kako nije studija slucaja?
Druga recenica u backgroundu:
"We report here a case of the asymptomatic patient and present clinical characteristics of 455 contacts, which aims to study the infectivity of asymptomatic carriers"
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#29824 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Forummeho »

zemomak wrote: 29/07/2020 10:41 Image
Po cemu je ovo najsmrtonosniji virus u historiji? Ebola ubije 90% koji ga pokupe.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#29825 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 29/07/2020 13:29
laik1981 wrote: 29/07/2020 13:25 Procitao sam i opet nisi odgovorila na pitanje koje sam postavio. Kako je moguce da u ovoj studiji nije bilo prenosa virusa preko asimtomatskih slucajeva? Konkretno pitanje, da ne moze konkretnije.. Jasno da ti ne valja studija, a kako bi valjala. Nije ovo nikakva studija jednog slucaja i sta vec govoris, ovo je konkretna studija sa konkretnim rezultatom. Nije nikakvo nagadjanje.
Ali je opet samo jedna studija.

Gledaj to ovako. Nakon ove studije u kojoj nije bilo ni jednog zaraženog, može doći 10 drugih studija u kojima će biti svi zaraženi.

Šta onda?

Zbog toga se kaže da "jedna studija ne čini proljeće", tj. ne može se na osnovu jedne studije izvesti nepobitan zaključak.
Ja jedino ne razumijem zasto je tesko dati komentar na konkretnu studiju?

Moze li neko postaviti neku zvanicnu studiju na konkretnom uzorku koja dokazuje da asimptomatski slucajevi prenose virus..
Locked