Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2126 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

El_comadante wrote: 29/03/2020 20:48
ofentash wrote: 28/03/2020 16:32 https://youtu.be/k0vkTq57sBI

Meni najzanimljiviji dio na 34:25: "Idu četnici i tekbiraju." Ljubina iznad Konjica jun 1993. Jedna od boljih fora u prošlom ratu.
interesantna priča. zanimljivih stvari je ispričao...
Ima on tih priča još. Neke izgledaju malo nevjerovatne. Mislim da je malo pretjerao sa pričom o srušenim avionima iznad Konjica. Ali ovo za "četnike koji tekbiraju" je 100% istina.
El_comadante
Posts: 7935
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#2127 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by El_comadante »

ofentash wrote: 30/03/2020 17:43
El_comadante wrote: 29/03/2020 20:48
ofentash wrote: 28/03/2020 16:32 https://youtu.be/k0vkTq57sBI

Meni najzanimljiviji dio na 34:25: "Idu četnici i tekbiraju." Ljubina iznad Konjica jun 1993. Jedna od boljih fora u prošlom ratu.
interesantna priča. zanimljivih stvari je ispričao...
Ima on tih priča još. Neke izgledaju malo nevjerovatne. Mislim da je malo pretjerao sa pričom o srušenim avionima iznad Konjica. Ali ovo za "četnike koji tekbiraju" je 100% istina.
:thumbup: nadam se da če ih biti još, da če ih nekad ispričati. šta ti misliš koliko je bilo oborenih aviona iznad Konjica?
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2128 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

El_comadante wrote: 30/03/2020 17:59
ofentash wrote: 30/03/2020 17:43
El_comadante wrote: 29/03/2020 20:48

interesantna priča. zanimljivih stvari je ispričao...
Ima on tih priča još. Neke izgledaju malo nevjerovatne. Mislim da je malo pretjerao sa pričom o srušenim avionima iznad Konjica. Ali ovo za "četnike koji tekbiraju" je 100% istina.
:thumbup: nadam se da če ih biti još, da če ih nekad ispričati. šta ti misliš koliko je bilo oborenih aviona iznad Konjica?
Ja nisam uspio pronaci nikakav dokaz da je srušen ijedan. Ne znam da postoji neki snimak, dokument TO-a ili HVO-a koji može potvrditi Muderisove tvrdnje. Avioni su nadlijetali Konjic krajem aprila i početkom maja 1992. Bilo je i izbacivanja bombi po okolnim brdima. Dok su helikopteri evakuisali vojnike JNA sa Zlatara, avion je izvodio akrobacije iznad grada da odvuče pažnju. To je ono što sam čuo od drugih.
Ja sam bio kod Glavatičeva, to je 30-tak km daleko i grad se ne vidi, ali smo mogli vidjeti avione.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#2129 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ranger »

bili su avioni, bio sam dijete tad al mi je ostalo urezano da su avioni tako nisko nadlijetali, za moj tadasnji pojam ko pored balkona, nestvarno..
nisam nikad cuo ni tad ni kasnije da je neki srusen...
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2130 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

ranger wrote: 31/03/2020 14:51 bili su avioni, bio sam dijete tad al mi je ostalo urezano da su avioni tako nisko nadlijetali, za moj tadasnji pojam ko pored balkona, nestvarno..
nisam nikad cuo ni tad ni kasnije da je neki srusen...
To je ono sto sam i ja čuo od ljudi koji su tada živjeli u gradu. Letjeli su što je niže bilo moguće.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2131 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

Ja sam cuo da je jedan pao tamo negdje kod Brdjani.E sad jel tacno ili ne nebi znao reci.Al 4 aviona i 2 helikoptera :shock: DaBogda.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2132 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote: 31/03/2020 16:20 Ja sam cuo da je jedan pao tamo negdje kod Brdjani.E sad jel tacno ili ne nebi znao reci.Al 4 aviona i 2 helikoptera :shock: DaBogda.
Početkom maja 92. smo bili na Ratkamenu, kad je iz pravca Konjica nisko naletio avion iznad Dabića poljane prema Rujištu. Kad je bio iznad Hanskog polja čule su se eksplozije, mislili smo da je pao, ali iz nekog razloga je izbacio bombe iznad nenaseljenog dijela i nastavio prema Mostaru.
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#2133 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by mostarac1905 »

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio je kao neosnovanu žalbu Edhema Žilića, osuđenog na šest godina zatvora za ratni zločin počinjen u Konjicu 1993. godine. ''Ustavni sud zaključuje da nema kršenja apelantovog prava na pravično suđenje. Sagledavajući postupak u cjelini, redovni sudovi su za osporene odluke dali detaljna, jasna i argumentirana obrazloženja u pogledu izvedenih dokaza i primjene pozitivno-pravnih propisa, te kada su redovni sudovi dali logična i uvjerljiva obrazloženja o postojanju krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva za koje je apelant proglašen krivim'', navodi se u odluci Ustavnog suda od 22. travnja.

U odluci se dodaje da iz obrazloženja osporenih presuda ne proizlazi ništa što bi ukazivalo da su redovni sudovi imali sumnju u pogledu postojanja bilo koje činjenice koja čini obilježje krivičnog djela koje je apelantu stavljeno na teret, pa da bi tu sumnju rješavali presudom na način koji je povoljniji za apelanta. ''Ustavni sud zaključuje da nema kršenja prava na djelotvoran pravni lijek u vezi s pravom na pravično suđenje jer je apelant imao mogućnost da izjavi žalbu protiv osporene prvostupanjske presude, koju je apelant i koristio, a činjenica da je korišteni pravni lijek rezultirao samo djelomičnim uspjehom, budući da je apelantu izrečena kazna zatvora smanjena, ne može voditi zaključku o kršenju tog prava”, navodi se u odluci. Prvostupanjsko vijeće Suda BiH je u studenom 2017. godine osudilo Žilića, bivšeg pripadnika Armije BiH (ABiH) i vršitelja dužnosti upravnika u ''Musali'' u Konjicu, na devet godina zatvora za ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Žalbeno vijeće je u svibnju 2018. godine uvažilo žalbu Obrane te je Žiliću smanjilo kaznu za tri godine.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2134 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

Na današnji dan 1992. počela je operacija "Oganj", odnosno ofanziva na položaje 2. lpbr VRS. Napad je počeo rano ujutro artiljerijskom pripremom, a zatim pješadijski i dejstvom ubačenih diverzantsko-terorističkih grupa. Najjači napad predvodio je Mithad Pirkić i njegova jedinica "Akrepi" iz pravca Glavatičeva prema srpskim linijama od Čičeva do Seljana. Jedna ubačena grupa je napala selo Zaborani (zaseok Vitice) na granici opština Konjic i Nevesinje, tom prilikom ubijeni su svi koji su se zatekli u zaseoku. Ubijeno je sedam osoba, od toga šest iz porodice Milović, najstarija žrtva imala je 91 godinu. Za zločin još niko nije odgovarao. U početku napadači bilježe manje uspijehe i pomjeraju liniju koju su držali pripadnici rezervnog sastava MUP-a na Seljanima. Dolaskom interventih jedinica sa Boraka i Boračkog jezera u Zaborane, kao i pojačanja iz Nevesinja na Seljane tokom dana srpske snage vraćaju početne položaje. Napadi su nastavljeni i narednih dana, a najjače na pravcu Glavatičevo-Čičevo, tom prilikom zapaljeno je par srpskih kuća između linija. Ofanziva je završena bez uspijeha, a i sporadični napadi su prestali polovinom jula.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2826
Joined: 14/01/2019 04:56

#2135 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by Porodice Foht »

riko-ga wrote: 31/03/2020 16:20 Ja sam cuo da je jedan pao tamo negdje kod Brdjani.E sad jel tacno ili ne nebi znao reci.Al 4 aviona i 2 helikoptera :shock: DaBogda.
Pogledao sam to i fakat zbuni covjeka. Ako je Muderis efendija, nekakav visoki sluzbenik Rijaseta kako moze tako bestidno lagati? Sta ce mu to? Ima li iko igdje da je vidio neki link gdje neki drugi izvor Armije BiH govori da je srusen i jedan avion ili helikopter? :?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2136 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote: 28/06/2020 10:45 Na današnji dan 1992. počela je operacija "Oganj", odnosno ofanziva na položaje 2. lpbr VRS. Napad je počeo rano ujutro artiljerijskom pripremom, a zatim pješadijski i dejstvom ubačenih diverzantsko-terorističkih grupa. Najjači napad predvodio je Mithad Pirkić i njegova jedinica "Akrepi" iz pravca Glavatičeva prema srpskim linijama od Čičeva do Seljana. Jedna ubačena grupa je napala selo Zaborani (zaseok Vitice) na granici opština Konjic i Nevesinje, tom prilikom ubijeni su svi koji su se zatekli u zaseoku. Ubijeno je sedam osoba, od toga šest iz porodice Milović, najstarija žrtva imala je 91 godinu. Za zločin još niko nije odgovarao. U početku napadači bilježe manje uspijehe i pomjeraju liniju koju su držali pripadnici rezervnog sastava MUP-a na Seljanima. Dolaskom interventih jedinica sa Boraka i Boračkog jezera u Zaborane, kao i pojačanja iz Nevesinja na Seljane tokom dana srpske snage vraćaju početne položaje. Napadi su nastavljeni i narednih dana, a najjače na pravcu Glavatičevo-Čičevo, tom prilikom zapaljeno je par srpskih kuća između linija. Ofanziva je završena bez uspijeha, a i sporadični napadi su prestali polovinom jula.
Cilj akcije je trebalo da bude izvlacenje civila iz tog podrucja sto su bili po zbjegovima.Na zalost nije se to odradilo i 1% kako treba.U sustini sklepana akcija na brzinu bez jasnoga cilja u konacnici.Koliko sam upoznat predmet postoji to jeste vodila se istraga o toj akciji u Tuzilastvu BiH.No na zalost krivci jos nisu pronadjeni to jeste osudjeni kao sto nisu ni oni iz VRS za ubistva velikoga broja civila Nevesinja.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2137 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote: 29/06/2020 08:57
ofentash wrote: 28/06/2020 10:45 Na današnji dan 1992. počela je operacija "Oganj", odnosno ofanziva na položaje 2. lpbr VRS. Napad je počeo rano ujutro artiljerijskom pripremom, a zatim pješadijski i dejstvom ubačenih diverzantsko-terorističkih grupa. Najjači napad predvodio je Mithad Pirkić i njegova jedinica "Akrepi" iz pravca Glavatičeva prema srpskim linijama od Čičeva do Seljana. Jedna ubačena grupa je napala selo Zaborani (zaseok Vitice) na granici opština Konjic i Nevesinje, tom prilikom ubijeni su svi koji su se zatekli u zaseoku. Ubijeno je sedam osoba, od toga šest iz porodice Milović, najstarija žrtva imala je 91 godinu. Za zločin još niko nije odgovarao. U početku napadači bilježe manje uspijehe i pomjeraju liniju koju su držali pripadnici rezervnog sastava MUP-a na Seljanima. Dolaskom interventih jedinica sa Boraka i Boračkog jezera u Zaborane, kao i pojačanja iz Nevesinja na Seljane tokom dana srpske snage vraćaju početne položaje. Napadi su nastavljeni i narednih dana, a najjače na pravcu Glavatičevo-Čičevo, tom prilikom zapaljeno je par srpskih kuća između linija. Ofanziva je završena bez uspijeha, a i sporadični napadi su prestali polovinom jula.
Cilj akcije je trebalo da bude izvlacenje civila iz tog podrucja sto su bili po zbjegovima.Na zalost nije se to odradilo i 1% kako treba.U sustini sklepana akcija na brzinu bez jasnoga cilja u konacnici.Koliko sam upoznat predmet postoji to jeste vodila se istraga o toj akciji u Tuzilastvu BiH.No na zalost krivci jos nisu pronadjeni to jeste osudjeni kao sto nisu ni oni iz VRS za ubistva velikoga broja civila Nevesinja.
To je bio taj period kad je većina Bošnjaka iz Nevesinja još uvijek bila u zbjegovima od Bjelimića do Mostara. Tako da je moguće da je to bio cilj pomenute akcije. Nije mi jasno i da je akcija u početku uspjela, kakav je bio dalji plan, jer izašli bi u Gornje polje na čistinu dok VRS drži okolna brda. Koliko sam upoznat dosta "Akrepa" je izranjavano na Čičevu i Žljebini.
Postoje snimci izvlačenja civila iz Borovčića, mislim da je to rađeno kasnije iz pravca Bjelimića, tako da možda znaš više o tome od mene.
MUP RS je podnosio prijave prijave protiv Pirkića i još nekih lica za Zaborane. Šta je bilo sa slučajem ne znam.
Što se tiče zločina u Nevesinju, jedini koji je osuđen za zločine većih razmjera je bivši načelnik CSB Trebinje Krsto Savić. Mučibabić iz istog predmeta je umro tokom suđenja. Još su osuđene dvije osobe, Soldo za silovanje jedne djevojke na Boračkom jezeru i Vuković za prijetnje zarobljenim Bošnjacima u Domu vojske u Nevesinju. S obzirom na razmjere zločina i za šta su osuđeni može se reći da niko nije odgovarao.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2138 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

https://youtu.be/zUrdOhpXtto

To je taj snimak izvlačenja civila iz Borovčića.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2139 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

ofentash wrote: 29/06/2020 12:00 https://youtu.be/zUrdOhpXtto

To je taj snimak izvlačenja civila iz Borovčića.
To je bilo poslije one nase akcije.A sta je krajnji cilj te nase akcije i meni je upitno.Posto nije bilo predvidjeno drzanje linije gore.Jedino meni logicno objasnjenje je pokusaj probijanja vasi linija i izvlacenje izbjeglog stanovnistva.Koliko sam upoznat u toj akciji imali smo jednoga poginulog i par ranjeni.

O zlocinima sti se mene tice samo po pravdi.Bez ibzira o kome je rijec.Na zalost upoznat sam dosta o stradanju Bosnjaka Nevesinja 92 god. jer sam imao rodbine tamo a preko Bjelmica je proslo stotinjak izbjeglica.Takodje u par navrata sam imao priliku biti sa borcima iz Nevesinja i saznao sam stvari sto se mogu samo zamisliti.Cak sam saznao da je Nevesinje po racunici najvise izgubilo to jeste da je najvise ubijrno Bosnjackoga stanovnistva u BiH u odnosu na broj stanavnika Bosnjacke nacionalnosti po popisu
90 .
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2140 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

Sad bas pogleda.
Po popisu 91--- 3313 Bosnjaka

Ubijeni 92 oko 305 Bosnjaka.

Znaci oko 10% Bosnjackoga stanovnistva je ubijeno.

Poslije Srebrenice mislim da je to najveci procenat ubijeni u jednoj opstini u BiH.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2141 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote: 29/06/2020 12:15
ofentash wrote: 29/06/2020 12:00 https://youtu.be/zUrdOhpXtto

To je taj snimak izvlačenja civila iz Borovčića.
To je bilo poslije one nase akcije.A sta je krajnji cilj te nase akcije i meni je upitno.Posto nije bilo predvidjeno drzanje linije gore.Jedino meni logicno objasnjenje je pokusaj probijanja vasi linija i izvlacenje izbjeglog stanovnistva.Koliko sam upoznat u toj akciji imali smo jednoga poginulog i par ranjeni.

O zlocinima sti se mene tice samo po pravdi.Bez ibzira o kome je rijec.Na zalost upoznat sam dosta o stradanju Bosnjaka Nevesinja 92 god. jer sam imao rodbine tamo a preko Bjelmica je proslo stotinjak izbjeglica.Takodje u par navrata sam imao priliku biti sa borcima iz Nevesinja i saznao sam stvari sto se mogu samo zamisliti.Cak sam saznao da je Nevesinje po racunici najvise izgubilo to jeste da je najvise ubijrno Bosnjackoga stanovnistva u BiH u odnosu na broj stanavnika Bosnjacke nacionalnosti po popisu
90 .
Srbi koji su bježali iz Bjelimića su sretali Bošnjake iz Nevesinja oko Živnja. Znam ljude s obje strane koji su se upoznali poslije rata.
Ja znam za dva vaša poginula, jedan je ostao na Seljanima prilikom vraćanja linija, kasnije sam čuo i da je momak iz Župe stao na minu kod Krstaca i poginuo, taj dan.
Što se tiče ubijenih u odnosu na ukupni broj Bošnjaka u Nevesinju, to je nekih 10%. Možda i najviše posle Srebrenice.
Ovaj zadnji pasus napisah, ne vidjevši da si napisao isto što i ja.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2142 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

Nisam upoznat sa tim susretima nesretnika u Zivnju.Al vrlo je moguce.Jer je jedan dio Srba presao dole ispod Sitnika Neretvu.Dok je jedan dio to uradio tamo prema Baku i Tresnjavici i to prije samoga sukoba.
Sto bi smo trebali reci za takve izbjeglice "razumni" jer su otisli prije sami sukoba sa nekog teritorija na drugi po njima tada sigurniji teren.I sebe bi na neki nacin mogao svrstati u iste.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2143 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote: 29/06/2020 13:15 Nisam upoznat sa tim susretima nesretnika u Zivnju.Al vrlo je moguce.Jer je jedan dio Srba presao dole ispod Sitnika Neretvu.Dok je jedan dio to uradio tamo prema Baku i Tresnjavici i to prije samoga sukoba.
Sto bi smo trebali reci za takve izbjeglice "razumni" jer su otisli prije sami sukoba sa nekog teritorija na drugi po njima tada sigurniji teren.I sebe bi na neki nacin mogao svrstati u iste.
Srbi iz Bjelimića su otišli na savjet komšija Bošnjaka. Čovjek im je rekao da im ne može garantovati bezbjednost od grupa koje dolaze sa strane. Čak su ih štitili dok su prešli Neretvu preko neke improvizovane žičare. Bio sam prošle godine gore u Sitniku. Dio ljudi je prodao imovinu, okupe se jedanput godišnje kod kapele u groblju.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2144 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote: 05/02/2020 17:09 E kad se ovako fino ispricasmo gdje si ti bio na lijiji?Cetkov kuk,Vikendica u Ladjanici,Iznad Ladjanice na glavici,Huma,Dzemila,idpid Orlova kuka tamo preko starog mosta?

Evo ja cu ti reci da sam na Cetkovom kuku prenocio 2 noci i 2-3 noci gore iznad Ladjanice i to je to sto se straze tice.Odtalo je bilo hodanje 8)
Momak koji je 28.09.1995. poginuo i ostao na Ćetkovom kuku je iz mješovitog braka, otac Srbin majka Hrvatica izašao iz Župe nekad posle HVO-a.
Nedavno sretoh čovjeka Srbina koji kaže da je momak bio živ kad ste zauzeli rov. Dobro, taj isti tvrdi i da su se naše minobacačlije koje je na Kobačevu noću 23.07.1993. pobio I.H. poubijale međusobno.
Možda znaš šta za tog sa Ćetkovog kuka, može i PP.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#2145 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by riko-ga »

Nema potrebe za pp.Nije bio ziv kad su nasi usli u rov.100%.

Koliko znam to je momak iz Grusce ako sta nisam pobrko.Otiso od nas prije pogibije na nekoliko mjeseci.Licno ga nisam poznavao vec sam to cuo iz vise izvora.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2146 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

riko-ga wrote: 30/06/2020 21:04 Nema potrebe za pp.Nije bio ziv kad su nasi usli u rov.100%.

Koliko znam to je momak iz Grusce ako sta nisam pobrko.Otiso od nas prije pogibije na nekoliko mjeseci.Licno ga nisam poznavao vec sam to cuo iz vise izvora.
Hvala! Bio je iz Ribara. Ostalo sve kako si napisao.
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#2147 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by adapter »

tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2148 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

adapter wrote: 27/07/2020 16:14
Oho, evo i rapti bobani pred kraj klipa. Jedina njihova vojna formacija koju cijenim što se srca i borbe tiče. Jebeni i tvrdi bili a svoje nisu ostavljali. Mislim da sam pitao o njima na forumu, nitko mi nije znao reći.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#2149 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by ofentash »

tetejac wrote: 28/07/2020 03:24
adapter wrote: 27/07/2020 16:14
Oho, evo i rapti bobani pred kraj klipa. Jedina njihova vojna formacija koju cijenim što se srca i borbe tiče. Jebeni i tvrdi bili a svoje nisu ostavljali. Mislim da sam pitao o njima na forumu, nitko mi nije znao reći.
Posle pada sela Bijela kod Konjica u septembru 1994. došli u ispomoć zajedno sa ostalim jedinicama hercegovačkog korpusa i SBP. Te jedinice pomogle su u stabilizaciji linije i vraćanju dijela teritorije na planini Prenj. 27.09.1994. od granate na Kiseru gine k-dir bobanske čete vojvoda Nedeljko Vidaković.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2150 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post by tetejac »

ofentash wrote: 28/07/2020 17:17
tetejac wrote: 28/07/2020 03:24
adapter wrote: 27/07/2020 16:14
Oho, evo i rapti bobani pred kraj klipa. Jedina njihova vojna formacija koju cijenim što se srca i borbe tiče. Jebeni i tvrdi bili a svoje nisu ostavljali. Mislim da sam pitao o njima na forumu, nitko mi nije znao reći.
Posle pada sela Bijela kod Konjica u septembru 1994. došli u ispomoć zajedno sa ostalim jedinicama hercegovačkog korpusa i SBP. Te jedinice pomogle su u stabilizaciji linije i vraćanju dijela teritorije na planini Prenj. 27.09.1994. od granate na Kiseru gine k-dir bobanske čete vojvoda Nedeljko Vidaković.
Čuli smo se preko veze jedne prilike 1992. Zanimljiv lik.
Post Reply