Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4601 Re: Windows 10

Post by holowey »

Trafalgar Law wrote: 22/07/2020 15:39
aditon wrote: 22/07/2020 09:02
Trafalgar Law wrote: 21/07/2020 16:22 Ekipa, predložite neku sigurnu stranicu gdje se može po povoljnijoj cijeni kupiti Win 10 (može i home vezija) i Office 365 Personal.
https://www.bug.hr/promo/izvrsna-prilik ... s-za-15947
Ja procedure, odvede me negdje na neki site da skinem img. :D

Je li ovo rega? Vidim da je preko Bug.a
ko zna sta si ti kliknuo... kupio sam preko njih kljuceve dva puta, i oba puta samo dobio kljuceve na email, nikakav img mi nije nudjen...
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#4602 Re: Windows 10

Post by hopi »

Trafalgar Law wrote: 21/07/2020 16:22 Ekipa, predložite neku sigurnu stranicu gdje se može po povoljnijoj cijeni kupiti Win 10 (može i home vezija) i Office 365 Personal.
ja neki dan uzeo na ebay, onaj najjeftiniji ključ od 2 eura, za win 10 pro.
Da li je to najprovjereniji način, vjerovatno ne, ima li sigurnijih, da, ali za tu cijenu vrijedi probati barem po meni.

office isto tako uzeo, možda 2.5 eura
Aktivacija jeste malo čudna, dobiješ kod, ne unosiš prilikom instalacije, nego poslije kada završiš, i ide aktivacija preko "telefona" ----ne ide doslovno telefosnki nego odabreš tu opciju, pa onda uneseš svoj ključ na ms stranicu -pa dobiješ ovako recimo 10 kodova, njih uneseš na stranicu za aktivaciju, i dobiješ nazad 10 povratnih kao kodova. Traje možda 5 minuta sve to, zašto taj način ne znam, ali se sve aktivira preko službene mikrosoftove stranice.

Za sada sve radi kako treba, apdejtani su i windowsi i office, pa eto vidjećemo u budućnosti.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4603 Re: Windows 10

Post by arnes_king »

arnes_king wrote: 13/07/2020 20:35
diablobih wrote: 13/07/2020 20:32 Jesi li siguran da ne radi windows update?
Da, jer je sve azurirano i nema nikakvih novih azuriranja.

Moze li se gdje u logu naci do cega bi moglo biti?
Izgleda da sam skontao zbog cega se nekad duze bootuje. Windows mi u pozadini azurira driver za zvuk iako nigdje nista ne prikaze skontao sam jer mi prestanu raditi zvucnici na monitorima i kad provjerim vidim da je drugi driver a jedino to kad se desi duze bootuje, nekad cak uradi i sam restart odmah nakon prvog boota.

Koji je najjednostavniji nacin da onesposobim da windows automatski radi auzuriranje samo tog drivera jer mi instalira driver koji ne radi kako treba?
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#4604 Re: Windows 10

Post by aditon »

arnes_king wrote: 23/07/2020 11:25
Koji je najjednostavniji nacin da onesposobim da windows automatski radi auzuriranje samo tog drivera jer mi instalira driver koji ne radi kako treba?
može probati na način da ideš u control panel>administrative tools>services>windows update>tu odaberš u start up disable opciju

možeš također isključiti automatski update na način da: idi na control panel>devices and printers>u prozoru koji ti se otvori desnim klikom idi na svoj računar i u padajućem meniju odaberi device installation stettings>po defaultu ti je odabrano yes (recommended) a ti odaberi opciju no...

e sad, ovo će zaustaviti automatsko ažuriranje svega, ne samo zvučne kartice..

možeš probati i preko group policy editora, a njega otvaraš preko search taba tako što ukucaš gpedit i onda idi na administrative templates>system>device installation>device installation restriction zatim idi na prevention installation of device i u prozoru koji ti se otvori idi na enable

na kraju krajeva, skini sebi besplatan program poput driver booster ili driver pack solution, odradi preko njih sve update i siguran sam da se problem neće javljati više..jer inače driver zvučne se ne ažuriraju toliko često..ja bi isključio skroz automatska ažuriranja, odradio isto preko nekog od ovih besplatnih programa i to je to...povremeno pokreneš ponovo ove programe i odradiš sve ponuđene update-e
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4605 Re: Windows 10

Post by un1ted »

Samo da ti kazem, nemoguce je pauzirati win 10 update. Kako sam održavao ming rigove, razne skripte, metred konekcije i ostale gluposti su pokusane, ali kad-tad, uradi update.
Tabakmalac
Posts: 609
Joined: 26/12/2019 23:32

#4606 Re: Windows 10

Post by Tabakmalac »

U mene na poslu opet na jednom od računara bio Windows Update, ne mogu se sjetiti tačno koji. Nakon updejta, skinut sa domene računar. :lol: :-)
Windows 10 kad radi, beli radi, ali vala zna se zahebat momački znači.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4607 Re: Windows 10

Post by arnes_king »

un1ted wrote: 23/07/2020 15:16 Samo da ti kazem, nemoguce je pauzirati win 10 update. Kako sam održavao ming rigove, razne skripte, metred konekcije i ostale gluposti su pokusane, ali kad-tad, uradi update.
Sve je moguce, znam da nije moguce kroz postavke koje oni daju ali znam da sam ranije kroz registry gasio skroz windows update. Sada mi treba samo za jedan uredjaj da blokiram i ev nasao sam metode preko google-a.

https://www.howtogeek.com/263851/how-to ... c-drivers/
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4608 Re: Windows 10

Post by un1ted »

Sve je pokušano, vjeruj mi. Preko registry opcija naravno da je deaktivirano, ali nakon mjesec-dva, uradio bi neki "obavezni" update. Znao sam da je update urađen jer mi zezezne konfiguraciju.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4609 Re: Windows 10

Post by arnes_king »

un1ted wrote: 23/07/2020 15:42 Sve je pokušano, vjeruj mi. Preko registry opcija naravno da je deaktivirano, ali nakon mjesec-dva, uradio bi neki "obavezni" update. Znao sam da je update urađen jer mi zezezne konfiguraciju.
Bgmi ja nisam imao problema, a ako si radio update to nije nista cudno da je "popravilo" registri. Evo ima i ova metoda da se blokira specifican driver za azuriranje kroz group policy pa cu probati i javim je li bilo problema.

Mislim da je to najveci problem kod windows 10 zasto nisu dali mogucnost barem driveri da se ne azuriraju sami jer cesto windows instalira neki driver koji je problematican.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#4610 Re: Windows 10

Post by Leopard_SA »

Trafalgar Law wrote: 21/07/2020 16:22 Ekipa, predložite neku sigurnu stranicu gdje se može po povoljnijoj cijeni kupiti Win 10 (može i home vezija) i Office 365 Personal.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#4611 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

Što se automatskih ažuriranja drivera tiče, ugašeno mi je jer zna stvarati probleme, ali po meni nema smisla gasiti regularni update, pogotovo jer htio ne htio, instalirat će se sam, a i ruku na srce nisam imao nikad nekih većih problema zbog toga.
Najviše problema generalno i bude kada korisnici previše prčkaju po windowsima, gase servise, optimizuju i kada se desi problem plač, a ustvari sami krivi.
Ovo se ni na kog konkretno ne odnosi, općenito govorim jer sam se svega nagledao kroz taj posao.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#4612 Re: Windows 10

Post by aditon »

arnes_king wrote: 23/07/2020 15:28
un1ted wrote: 23/07/2020 15:16 Samo da ti kazem, nemoguce je pauzirati win 10 update. Kako sam održavao ming rigove, razne skripte, metred konekcije i ostale gluposti su pokusane, ali kad-tad, uradi update.
Sve je moguce, znam da nije moguce kroz postavke koje oni daju ali znam da sam ranije kroz registry gasio skroz windows update. Sada mi treba samo za jedan uredjaj da blokiram i ev nasao sam metode preko google-a.

https://www.howtogeek.com/263851/how-to ... c-drivers/
to sam ti napisao u prethodnom postu :D
DonieBrasco
Posts: 15530
Joined: 31/08/2016 16:09

#4613 Re: Windows 10

Post by DonieBrasco »

DonieBrasco wrote: 21/07/2020 19:57 Ima li neko od vas sa starijim loptopom da ima problema sa takzovanim "flickering-om" ekrana zbog W10 odnosno novih display drivera koji navodno nisu komartibilni sa starijim hardverom.
Da pitam jos jednom, moze li neko da mi pomogne oko ovoga.

Znaci stariji je laptop u pitanju HP 4530s , nije pokvaren hardverski niti fizicki, radi se o tome da Windows 10 ima problema sa starijim hardverom radi drivera. Znaci flickering ekrana je u pitanju, pa me zanima kako se ovo moze popraviti, neki kazu roll-back drivera, pokusao sam ali se vraca na nove.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#4614 Re: Windows 10

Post by Leopard_SA »

hopi wrote: 22/07/2020 19:38
Trafalgar Law wrote: 21/07/2020 16:22 Ekipa, predložite neku sigurnu stranicu gdje se može po povoljnijoj cijeni kupiti Win 10 (može i home vezija) i Office 365 Personal.
ja neki dan uzeo na ebay, onaj najjeftiniji ključ od 2 eura, za win 10 pro.
Da li je to najprovjereniji način, vjerovatno ne, ima li sigurnijih, da, ali za tu cijenu vrijedi probati barem po meni.

office isto tako uzeo, možda 2.5 eura
Aktivacija jeste malo čudna, dobiješ kod, ne unosiš prilikom instalacije, nego poslije kada završiš, i ide aktivacija preko "telefona" ----ne ide doslovno telefosnki nego odabreš tu opciju, pa onda uneseš svoj ključ na ms stranicu -pa dobiješ ovako recimo 10 kodova, njih uneseš na stranicu za aktivaciju, i dobiješ nazad 10 povratnih kao kodova. Traje možda 5 minuta sve to, zašto taj način ne znam, ali se sve aktivira preko službene mikrosoftove stranice.

Za sada sve radi kako treba, apdejtani su i windowsi i office, pa eto vidjećemo u budućnosti.
Ja sam jučer kupio Windows 10 ključ sa linka koji sam postao maloprije i sve je prošlo kako treba. Email sa ključem je došao oko 5 minuta nakon plaćanja. Unesen je tokom instalacije i radi sve. Tako da za 8 KM odlično
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4615 Re: Windows 10

Post by arnes_king »

aditon wrote: 23/07/2020 19:59
arnes_king wrote: 23/07/2020 15:28
un1ted wrote: 23/07/2020 15:16 Samo da ti kazem, nemoguce je pauzirati win 10 update. Kako sam održavao ming rigove, razne skripte, metred konekcije i ostale gluposti su pokusane, ali kad-tad, uradi update.
Sve je moguce, znam da nije moguce kroz postavke koje oni daju ali znam da sam ranije kroz registry gasio skroz windows update. Sada mi treba samo za jedan uredjaj da blokiram i ev nasao sam metode preko google-a.

https://www.howtogeek.com/263851/how-to ... c-drivers/
to sam ti napisao u prethodnom postu :D
Vidio sam, hvala ti :mrgreen:
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#4616 Re: Windows 10

Post by aditon »

DonieBrasco wrote: 23/07/2020 20:08
DonieBrasco wrote: 21/07/2020 19:57 Ima li neko od vas sa starijim loptopom da ima problema sa takzovanim "flickering-om" ekrana zbog W10 odnosno novih display drivera koji navodno nisu komartibilni sa starijim hardverom.
Da pitam jos jednom, moze li neko da mi pomogne oko ovoga.

Znaci stariji je laptop u pitanju HP 4530s , nije pokvaren hardverski niti fizicki, radi se o tome da Windows 10 ima problema sa starijim hardverom radi drivera. Znaci flickering ekrana je u pitanju, pa me zanima kako se ovo moze popraviti, neki kazu roll-back drivera, pokusao sam ali se vraca na nove.
jesi siguran da ti monitor nije fizički oštećen? ako ima u sebi neke sitne pukotine, to bi mogao biti uzrok blinkanja..Također, vidi da li je u postavkama u windowsu ispravno konfigurisan refresh rate, tj ako ti je monitor 60hz, tako bi trebalo stajati i u windowsu, a to provjeri u advance display settingsu.
Drivere ako si već brisao i nanovo instalirao, onda nije vjerovatno do toga...jedino još da probaš isključiti windows error reportin servis u system configuration (desni klik na start dugme i run)
DonieBrasco
Posts: 15530
Joined: 31/08/2016 16:09

#4617 Re: Windows 10

Post by DonieBrasco »

aditon wrote: 24/07/2020 09:24 jesi siguran da ti monitor nije fizički oštećen? ako ima u sebi neke sitne pukotine, to bi mogao biti uzrok blinkanja..Također, vidi da li je u postavkama u windowsu ispravno konfigurisan refresh rate, tj ako ti je monitor 60hz, tako bi trebalo stajati i u windowsu, a to provjeri u advance display settingsu.
Drivere ako si već brisao i nanovo instalirao, onda nije vjerovatno do toga...jedino još da probaš isključiti windows error reportin servis u system configuration (desni klik na start dugme i run)
Reporting servis mi je na manual, ne znam kako treba da mi pomogne ako ga ugasim, ovo ostalo je kako sam rekao nema fizickih ostecenja, refresh rate je 60, sa driverima isto.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#4618 Re: Windows 10

Post by aditon »

DonieBrasco wrote: 24/07/2020 13:30
aditon wrote: 24/07/2020 09:24 jesi siguran da ti monitor nije fizički oštećen? ako ima u sebi neke sitne pukotine, to bi mogao biti uzrok blinkanja..Također, vidi da li je u postavkama u windowsu ispravno konfigurisan refresh rate, tj ako ti je monitor 60hz, tako bi trebalo stajati i u windowsu, a to provjeri u advance display settingsu.
Drivere ako si već brisao i nanovo instalirao, onda nije vjerovatno do toga...jedino još da probaš isključiti windows error reportin servis u system configuration (desni klik na start dugme i run)
Reporting servis mi je na manual, ne znam kako treba da mi pomogne ako ga ugasim, ovo ostalo je kako sam rekao nema fizickih ostecenja, refresh rate je 60, sa driverima isto.
kad klikneš desnim klikom na start, ideš na run pa ukucaš msconfig..u tabu services pronađi win.error report services i to isključi ali također moraš isključiti i "problem report and solutions"..klikni na apply i resetuj...ovo inače može praviti probleme u vidu blinkanja monitora, ne košta te da probaš, moguće da je to rješenje ako već ne ide s driverima i ako ti je monitor podešen na nativ refresh rate
DonieBrasco
Posts: 15530
Joined: 31/08/2016 16:09

#4619 Re: Windows 10

Post by DonieBrasco »

Nije mi pomoglo mozda je nesto do samog laptopa, radi on kako treba sam je problem taj flickering, isprekidana slika to mi se naodjednom pojavilo jos od 1903. vezije, pa se onda odjednom smirili samo od sebe, sad se opet pojavi sa 2004.

Srecom imam jedan stariji monitor na koji sam ga povezao laptop VGA kablom pa ga mogu koristiti inace ne bi mogao, nego me nervira jer zelim da uradim clean instalaciju W10 a ne mogu radi toga iz razloga sto ne vidim nista. I ne mogu nigdje ponjeti laptop sa sobom zbog toga sto je najgore.

Hvala tebi u svakom slucaju. :thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8048
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4620 Re: Windows 10

Post by Filter »

DonieBrasco wrote: 24/07/2020 19:34 Nije mi pomoglo mozda je nesto do samog laptopa, radi on kako treba sam je problem taj flickering, isprekidana slika to mi se naodjednom pojavilo jos od 1903. vezije, pa se onda odjednom smirili samo od sebe, sad se opet pojavi sa 2004.

Srecom imam jedan stariji monitor na koji sam ga povezao laptop VGA kablom pa ga mogu koristiti inace ne bi mogao, nego me nervira jer zelim da uradim clean instalaciju W10 a ne mogu radi toga iz razloga sto ne vidim nista. I ne mogu nigdje ponjeti laptop sa sobom zbog toga sto je najgore.

Hvala tebi u svakom slucaju. :thumbup:
da nije kojim slucajem amd graficka?
ako jeste, downclock ili 19.20 driveri (tako nesta). stariji radeoni lude od novih windowsa
DonieBrasco
Posts: 15530
Joined: 31/08/2016 16:09

#4621 Re: Windows 10

Post by DonieBrasco »

Nesto je do samog laptopa mozda, u svakom slucaju hvala na savjetima pokusat cu jos neke stvari.
User avatar
Filter
Posts: 8048
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4622 Re: Windows 10

Post by Filter »

mozes pokusati sa DDU softwerom, mozda se neki driveri kolju ili format c, pa sve nanovo
https://www.guru3d.com/files-details/di ... er%20store).
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#4623 Re: Windows 10

Post by hopi »

je li svima pokazuje ovo "share with skype" kada se ide desnim klikom na neki fajl

kako me živcira kada ovako sami određuju kako će šta biti, bez da se može poslije ukloniti ili tokom instalacije odabrati.
Tražio sam po forumima, i izleda svi oni "putevi" u registry editoru gdje se može ta opcija ukloniti nisu valjani, tj ne mogu ih tu naći, valjda MS mijenja lokaciju da korisnici ne mogu naći. Također sam i skinuo neki program koji bi to automatski trebao odraditi ali nije uspio.
pa da vidim je li iko uspio to u zadnje vrijeme ukloniti
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4624 Re: Windows 10

Post by Qler »

Koristis li skype? ako ne, izbrisi ga i nece biti share with skype...
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#4625 Re: Windows 10

Post by hopi »

ma vrlo rijetko ga koristim, znam da ga uvijek mogu obrisati/instalirati prema potrebi ali je i to bezze i peglativno.
Nego tu opciju da omdah pošalješ preko desnog klika, je nešto što vrlo vjerovatno neću nikada koristiit, a niti većina korisnika ili vrlo rijetko, a forsiraju da bude na tako pristupačnom mjestu.

Isto kao što je na desnom kliku bilo radeon settings, pa evo ja igram igre pa ne znam hoću li jednom godišnje nešto ući tu da promjenim, ali jok daj da bude tu., ali njega sam barem brzo našao u registriju.
Post Reply