Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#24001 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-repub ... /200722041

svaki dan 20% pozitivnih testova.
Da urade 10.000 testova,... bilo bi 2.000 pozitivnih,..

Uskoro će ovo biti završena priča.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#24002 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

Ci-Nick wrote: 22/07/2020 11:14 https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-repub ... /200722041

svaki dan 20% pozitivnih testova.
Da urade 10.000 testova,... bilo bi 2.000 pozitivnih,..

Uskoro će ovo biti završena priča.
Realno gledajuci ima logike, neki dan Rohani ladno izjavi da vjerovatno vise od 35 mil iranaca imalo koronu..
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#24003 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

Ako je iko profitirao za vrijeme pandemije onda je to Klix.
User avatar
Andreja Kežman
Posts: 143
Joined: 09/05/2013 14:40
Location: Свуђе помало

#24004 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Andreja Kežman »

MensurM wrote: 22/07/2020 10:07 Preminuo momak u Sarajevu


Zuka...


Znaš li je imao kakvih drugih bolesti?
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24005 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Andreja Kežman wrote: 22/07/2020 11:40
MensurM wrote: 22/07/2020 10:07 Preminuo momak u Sarajevu


Zuka...


Znaš li je imao kakvih drugih bolesti?
O kome je riječ? Koliko godina je imao?
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#24006 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Andreja Kežman wrote: 22/07/2020 11:40
MensurM wrote: 22/07/2020 10:07 Preminuo momak u Sarajevu


Zuka...


Znaš li je imao kakvih drugih bolesti?
Jučer jel al su jutros objavili? Znam ga površno, nije mi poznato da je imao kakvih drugih dijagnoza.
last mohicans
Posts: 11986
Joined: 09/08/2012 23:19

#24009 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Šokiran sam da niko ne moze prezivjeti taj respirator. Jesu li ovi ljudi kasno hospitalizirani, šta im se daje kao terapija, na kraju krajeva? Daje li se taj dekstametazon za koji su rekli da uveliko smanjuje smrtnost kod onih sto zaglave na respirator. Momak je 84 godiste, vidim na slikama da je fit, sportas, itd. Nisam pametan, ne znam da li bih za sebe ili bilo koga bliznjeg pristao na taj respirator, pa dokle moze, moze. Samo da dodam da je KS vjerovatno rekorder, zaključujem iz ovih medijskih izvjestaja, po smrtnosti mlađih ljudi. Toliko o vrsnom preporodu zdravstvenog sistema sa Helenom na čelu i kvalitetnim odgovorom na epidemiju.Bitno je da se ona prepucava na trakavici Ismet-Opca-UKC, a sto nikoga ne mogu spasiti, zajebi to.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#24010 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Nije da komentarisem konkretan slucaj niti praksu kod nas, ali respirator je uvijek hail mary odnosno kad si siguran da covjek ode pa da probas i to. Svuda u svijetu i za sva stanja/bolesti. Vise je razloga jedan je cinjenica da prilikom intubacije pluca izlazes mnogobrojnim bakterijama. Plus ucinak koje mehanicko upumpavanje zraka ima na plucno tkivo.
Ne komentarisem konkretan slucaj vec opcenito.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#24011 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gidra »

Jeste jak ovako na slikama kada vidiš.
Međutim dečko je imao X operacija ranije i nije imao bubreg.
Svaki vikend hektolitri alkohola u sarajevskim kafanama i bijelo.

Rahmet mu duši, bio je dobar momak.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24012 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Davno sam napisao da me nije strah virusa nego našeg (ne)sistema.

Tuga kako god okreneš ljudi dragi...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24013 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

last mohicans wrote: 22/07/2020 12:42 Šokiran sam da niko ne moze prezivjeti taj respirator. Jesu li ovi ljudi kasno hospitalizirani, šta im se daje kao terapija, na kraju krajeva? Daje li se taj dekstametazon za koji su rekli da uveliko smanjuje smrtnost kod onih sto zaglave na respirator. Momak je 84 godiste, vidim na slikama da je fit, sportas, itd. Nisam pametan, ne znam da li bih za sebe ili bilo koga bliznjeg pristao na taj respirator, pa dokle moze, moze. Samo da dodam da je KS vjerovatno rekorder, zaključujem iz ovih medijskih izvjestaja, po smrtnosti mlađih ljudi. Toliko o vrsnom preporodu zdravstvenog sistema sa Helenom na čelu i kvalitetnim odgovorom na epidemiju.Bitno je da se ona prepucava na trakavici Ismet-Opca-UKC, a sto nikoga ne mogu spasiti, zajebi to.
I ja se pitam. Imam osjećaj da doktori ne znaju voditi pacijenta na respiratoru.

Tuga brate :(
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24014 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 22/07/2020 12:54 Davno sam napisao da me nije strah virusa nego našeg (ne)sistema.

Tuga kako god okreneš ljudi dragi...
Da hoće osposobiti izolatorij na OBAN-u, KCUS mi je sad horor centar.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#24015 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

BadBoy wrote: 22/07/2020 12:54 Davno sam napisao da me nije strah virusa nego našeg (ne)sistema.

Tuga kako god okreneš ljudi dragi...
Upravo to... :skoljka:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#24016 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Mogy87 wrote: 22/07/2020 12:49 Nije da komentarisem konkretan slucaj niti praksu kod nas, ali respirator je uvijek hail mary odnosno kad si siguran da covjek ode pa da probas i to.
Kod nas malo više nego u ostatku svijeta, ali dobro...
daddy-kool wrote: 06/04/2020 14:34 Mislim da sam već ranije pisao, u Italiji je smrtnost oko 50% poslije priključivanja na respirator.
Kod nas bi mogla biti i do 90%.
last mohicans
Posts: 11986
Joined: 09/08/2012 23:19

#24017 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

gidra wrote: 22/07/2020 12:53 Jeste jak ovako na slikama kada vidiš.
Međutim dečko je imao X operacija ranije i nije imao bubreg.
Svaki vikend hektolitri alkohola u sarajevskim kafanama i bijelo.

Rahmet mu duši, bio je dobar momak.
Jesi ga lično poznavao? Ako se bavio paraglajdingomsa tim silnim operacijama, kako je to mogao? Za Edvina su također ovdje neki rekli da nije imao bubreg i da je bio na inzulinu sto su mi drugi opovrgnuli. Hajde da iz postovanja prema ljudima ne iskačemo s infromacijama.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#24018 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Slo Burner »

Pa doro nemamo podatke kad se neko oporavi na respiratoru
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#24019 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24020 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

skafiskafsnjak wrote: 22/07/2020 13:00
BadBoy wrote: 22/07/2020 12:54 Davno sam napisao da me nije strah virusa nego našeg (ne)sistema.

Tuga kako god okreneš ljudi dragi...
Upravo to... :skoljka:
Kad je sve ovo krenulo u martu, ja sam samo zamislio horor scenu u kojoj ne daj Bože zovem milijardu brojeva, oni me prebacuju sa broja na broj, sa kancelarije na kancelariju, sa odjela na odjel, ne mogu da dobijem nikoga, stalno zauzeće, ne javljanje, trka po raznim specijalistima... Treba li veći horor od toga?

Priroda posla mi je vezana za našu upravu i pravosudni sistem. Znam šta je to, kakav je to horor. Fuj.

Ali za dan-dva opet očekujem relativizaciju i razno-razne "izgovore".
User avatar
Casual's
Posts: 5749
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#24021 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Izgleda da nam je smrtnost 100% nakon respiratora.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24022 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

splinter wrote: 22/07/2020 13:05 Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
ECMO je rijedak i u mnogo razvijenim državama od naše. Mislim da naši ni ne znaju da takav uređaj postoji.
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#24023 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Peryton_ »

splinter wrote: 22/07/2020 13:05 Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
Ima jedan u UKCRS ali se ne koristi.
last mohicans
Posts: 11986
Joined: 09/08/2012 23:19

#24024 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Slo Burner wrote: 22/07/2020 13:05 Pa doro nemamo podatke kad se neko oporavi na respiratoru
Da, ali ako pazljivo pratis iz izvjestaja da je jedno, dvoje, recimo na respiratoru i objave da je neko umro, najprije je da su te osobe, jer su najkritičnije i ne bude ih u statistici priključenih na respirator u narednim danima. Pored ova dva slučaja smrtna slučaja od jučer u SA, koji su najvjerovatnije bili na respiratoru, jos jedno su prikopčali kako pročitah.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#24025 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

splinter wrote: 22/07/2020 13:05 Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
Ima ih nekoliko na KCUS, ali ne znam da li su koji odvojili za pacijente sa Covid-19.
Locked