Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#23376 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tambure »

zateznistub wrote: 16/07/2020 23:49
breba wrote: 16/07/2020 23:47
zateznistub wrote: 16/07/2020 23:43

:pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
Kralju
Prvo testiranje, a onda fajt.
Maske obavezne, rukavice, bokserske, pozeljne.
A distanca... 1.5-2 I hoće li se snimati za yt? :?
Image
last mohicans
Posts: 11992
Joined: 09/08/2012 23:19

#23377 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

doktor78 wrote: 17/07/2020 10:18
TESLA_EDISON wrote: 17/07/2020 09:43
sumirprimus wrote: 17/07/2020 09:40 imamo li mi ministra zdravlja u federaciji?
krizni stab?
iko ista?
Na godišnjem.

Diplomatski pasoš i vjerovatno negdje na Maldivima ili Havajima.
Vjekoslav Mandić. HDZ-ov kadar. Od početka mandata ne miješa se u svoj posao. Za ovih 4 mjeseca ne znam jesam li ga 3 puta vidio u medijima.
Putovnica je u padže, vjerovatno poboljšava turistički bilans u matici.
Mandic je bolestan,mislim da je karcinom u pitanju,ali ga to ne amnestira od odgovornosti. Povuci se, brate, čestito i pošteno ako nisi u stanju i zdravo.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#23378 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

sumirprimus wrote: 17/07/2020 10:22 i ja mislim da ponestaje testova :skoljka:
jer traje ovo vec mjesecima a nismo culi ni za kakve nove nabavke
Čekaju da im neko donira. Vidiš svako malo im se doniraju respiratori. Sad će testovi pa ostalo.

U jesen će kukati kako nam je ekonomija stradala pa će tad čekati pare da neko pošalje i sve tako.
AdrianMole
Posts: 731
Joined: 08/05/2007 14:00

#23379 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AdrianMole »

Puno se komentiraju ove brojke na Klixu.One nisu relevantne za bilo šta.BHRT u svojim vijestima uzima samo zvanične podatke i pribraja ih ,pa ako nekome treba
https://bhrt.ba/1186185/virus-korona-u- ... slucajeva/
Dakle,to su podaci do jučer od kriznih štabova pojedinačno i sabrano.Koliko sam upratio ovo su i zvanični podaci koji se šalju prema vani.
AdrianMole
Posts: 731
Joined: 08/05/2007 14:00

#23380 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AdrianMole »

last mohicans wrote: 17/07/2020 10:27
doktor78 wrote: 17/07/2020 10:18
TESLA_EDISON wrote: 17/07/2020 09:43

Na godišnjem.

Diplomatski pasoš i vjerovatno negdje na Maldivima ili Havajima.
Vjekoslav Mandić. HDZ-ov kadar. Od početka mandata ne miješa se u svoj posao. Za ovih 4 mjeseca ne znam jesam li ga 3 puta vidio u medijima.
Putovnica je u padže, vjerovatno poboljšava turistički bilans u matici.
Mandic je bolestan,mislim da je karcinom u pitanju,ali ga to ne amnestira od odgovornosti. Povuci se, brate, čestito i pošteno ako nisi u stanju i zdravo.
Mandić ima teški, uzanapredovali rak već skoro dvije godine i samo je formalno ministar zdravstva.Praktički,Čerkez obavlja njegov posao..
Labirint
Posts: 2003
Joined: 24/06/2013 14:37

#23381 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Labirint »

laik1981 wrote: 17/07/2020 09:05 Koliko znam ne damo ni mi nikome osim drzavama u komsiluku. Ne znam vaze li trenutno neke mjere za HR i CG. Njima treba uvesti mjere kakve oni imaju prema nama. Slovencima treba uvesti da vazi test samo uradjen u BiH jer i oni imaju takve mjere prema nama. Iz zemalja EU se moze uci uz negativan test. Putuje i sada ko mora. Veterinarski institut ne moze da odgovori na potraznju za komercijalnim testiranjem.
Pa od tih i imamo najveci broj uvezenih slucajeva, Srbija konkretno , samo sto ovdje niko ne ispituje porijeklo uvezenosti virusa odnosno ne ide se sa tim kontaktima tako detaljno mada u ovoj fazi broja slucajeva je prakticki vise i nemoguce. Za ulazak u Hrvatsku nam je neophodan negativan test dok istovremeno hrvatski drzavljani mogu uci u BiH sa licnom kartom :D :roll: Ovo da veterina ne moze odgovoriti na potraznju je i ocekivano, masi ljudi 200 maraka dodatnih za odlazak na more ne igra neku veliku ulogu a kapaciteti su im sigurno ograniceni da svakom udovolje u 48 h kolika je i validnost samog testa...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23382 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

splinter wrote: 16/07/2020 09:56 @Mogy87
Mislim da su to neki ukalkulisani svijesni rizici. Prvo nakon 14 dana se radi(lo) retestiranje, ali to se odnosi na vrijeme od prvog testiranja i ukoliko je bio pozitivan taj prvi test. A i to samo prvo testiranje se može razlikovati od individue do individue. Npr nekom su detektovali virus 3. dan, a nekom 8. dan po infekciji jer i pored epidemiloških anketa nekad ne znamo kad se ko tačno inficirao, mi tu već imamo razliku od 5 dana.
Zato je možda neko negativan 14. dana od prvog testiranja, a neko pozitivan. Ovdje bi mogli govoriti o potencijalnoj subjektivnosti tog ponovljenog testa.
Međutim postoje stvarni slučajevi dužeg zadržavanja virusa u organizmu od tih 14 dana (ne mora se raditi o persistentnoj infekciji ni o relapsu ) odnosno i nekoliko dana poslije povlačenja vidljivih simptoma. I šta sad imamo. Nek hipotetički 5 ljudi od 100 imaju duže zadržavanje virusa u organizmu, tih 5 ljudi se vraćaju poslije 14. dana u redovan život, posao, izlasci, faktički tretiraju se kao potpuno zdrave jedinke. Obzirom da se virus nalazi u nasofarengealnoj sluznici ( ali to sad ne znamo jer nismo radili re-test ) ti ljudi su praktički još infektivni i mogu neometano širiti virus dalje još koji dan, a da ih niko više ne smatra bilo kakvom opasnošću.
@manijak1 evo ovdje objasnjeno
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#23383 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Slo Burner »

zubi wrote: 17/07/2020 09:45
Slo Burner wrote: 17/07/2020 09:35 Sve je ok za sada
Odlicno sta vise... do kraja jula ako bude popunjenost podhrastova 100% onda mozda da se blago zabrinemo... a mozda ne ni tad...
Ja vjerujem da je kod nas 10% stanovnistva vec imalo virus. 55% popunjenosti smatram podnosljivim
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#23384 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

last mohicans wrote: 17/07/2020 10:27
doktor78 wrote: 17/07/2020 10:18
TESLA_EDISON wrote: 17/07/2020 09:43

Na godišnjem.

Diplomatski pasoš i vjerovatno negdje na Maldivima ili Havajima.
Vjekoslav Mandić. HDZ-ov kadar. Od početka mandata ne miješa se u svoj posao. Za ovih 4 mjeseca ne znam jesam li ga 3 puta vidio u medijima.
Putovnica je u padže, vjerovatno poboljšava turistički bilans u matici.
Mandic je bolestan,mislim da je karcinom u pitanju,ali ga to ne amnestira od odgovornosti. Povuci se, brate, čestito i pošteno ako nisi u stanju i zdravo.
Srcani problemi.
Al ne moze se on sam povuci, nije sam dosao, sam ne.moze ni otici. Vjerujem da razumijes
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#23385 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

sumirprimus wrote: 17/07/2020 10:22 i ja mislim da ponestaje testova :skoljka:
jer traje ovo vec mjesecima a nismo culi ni za kakve nove nabavke
Pa ko smije baviti se nabavkama. Rekoh sinoc, ne radis nista, ne mozea biti ni kriv za nesto
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23386 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Slo Burner wrote: 17/07/2020 10:43
zubi wrote: 17/07/2020 09:45
Slo Burner wrote: 17/07/2020 09:35 Sve je ok za sada
Odlicno sta vise... do kraja jula ako bude popunjenost podhrastova 100% onda mozda da se blago zabrinemo... a mozda ne ni tad...
Ja vjerujem da je kod nas 10% stanovnistva vec imalo virus. 55% popunjenosti smatram podnosljivim
Na cemu baziras tu pretpostavku? Pa Spanija koja je imala vrlo ozbiljne brojke oboljelih i umrlih je prilikom testiranja 60.000 gradjana dosla do 5%
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#23387 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by sumirprimus »

palermo wrote: 17/07/2020 10:49
sumirprimus wrote: 17/07/2020 10:22 i ja mislim da ponestaje testova :skoljka:
jer traje ovo vec mjesecima a nismo culi ni za kakve nove nabavke
Pa ko smije baviti se nabavkama. Rekoh sinoc, ne radis nista, ne mozea biti ni kriv za nesto
naravno da mozes biti kriv. nije funkcija samo zarad plate i beneficija, ima nesto i odgovornosti na koju bise mogli i pozvati nekad :?
upravo zato i pljujemo po sda i njenim satelitima. zbog njihove nesposobnosti i nerada.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23388 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Sta li nam se ovo sprema? K'o da situacija nije dovoljno ozbiljna

"Kao stručnjaci iz oblasti zdravstva pozivamo premijera Vlade KS gospodina Marija Nenadića da javnosti prezentuje dokument kojim je utvrđen, kako su ga nazvali, put pacijenta, a koji, prema našim informacijama, treba da stupi na snagu sutra. Prije svega, nejasno nam je na čemu je utemeljeno utvrđivanje puta pacijenta, s obzirom na to da normativni okvir koji reguliše ovu oblast poznaje termin 'klinički put pacijenta'", poručili su.

Premijeru Nenadiću postavili su sljedeća pitanja:

1. Kada je usvojen dokument?
2. Ko je učestvovao u njegovom kreiranju?
3. Zašto nije provedena javna rasprava?
4. Kako su alocirana sredstva po planiranom novom ustrojstvu zdravstva u Kantonu?
5. Da li je osigurano da zdravstvene ustanove koje će po novom sistemu biti dodatno opterećene budu i dodatno finansijski i kadrovski ojačane, odnosno da se onima kojima se smanjuje obim usluga smanje i sredstva koja se doznačavaju od strane Zavoda zdravstvenog osiguranja?
6. I najvažnije pitanje, zašto pacijenti nisu informisani o novom ustrojstvu zdravstva u Kantonu Sarajevo?

Kako je saopćeno, boje se da je na sceni donošenje još jedne odluke koja će imati pogubne posljedice po građane Kantona.

"U vrijeme kada je zdravstveni sistem ionako izložen rizicima zbog pandemije COVID-19, nedostatka kadra, nedovoljne opremljenosti te višedecenijskog upravljanja pod palicom loših politika, cijenimo krajnje opasnim i po javni interes ugrožavajućim donošenje odluka kojima se preko noći i skriveno od javnosti mijenja organizacija, koja će i pacijente, ali i zdravstvene radnike dovesti u stanje opasno po život i zdravlje", saopćeno je iz NS-a, NiP-a, SDP-a i NBL-a.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cetvork ... /200717033
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#23389 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by P308 »

laik1981 wrote: 17/07/2020 10:14 https://faktor.ba/vijest/u-sarajevu-21- ... toru/90874
U Sarajevu 21 pozitivno na COVID-19, jedna osoba preminula, mladić od 28 godina na respiratoru
Ulazi li u brojku testiranih i komercijalno testiranje na veterinarskom institutu? Uvjek navode da je na KCUS-u testirano toliko i toliko. Znam da se u zadnje vrijeme dosta testova radi i privatno i da je veterinarski institut prebukiran zbog toga..
Zasto na klixu pise u Kantonu Sarajevo 37 novih? Jesu li ovo sad poceli razdvajati - u gradu toliko, na nivou kantona toliko?
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#23390 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

P308 wrote: 17/07/2020 12:00
laik1981 wrote: 17/07/2020 10:14 https://faktor.ba/vijest/u-sarajevu-21- ... toru/90874
U Sarajevu 21 pozitivno na COVID-19, jedna osoba preminula, mladić od 28 godina na respiratoru
Ulazi li u brojku testiranih i komercijalno testiranje na veterinarskom institutu? Uvjek navode da je na KCUS-u testirano toliko i toliko. Znam da se u zadnje vrijeme dosta testova radi i privatno i da je veterinarski institut prebukiran zbog toga..
Zasto na klixu pise u Kantonu Sarajevo 37 novih? Jesu li ovo sad poceli razdvajati - u gradu toliko, na nivou kantona toliko?
Koliko sam ja shvatio, zato što KCUS radi testove i za Unsko-sanski kanton, i bosansko podrinjski (možda još neki) pa se onda zbog toga razdvaja
Sociolog
Posts: 4349
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#23391 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sociolog »

Kako nadmeno, arognantno, i s visoka ova Aida Pilav ili kako vec ova smedja s kratkom kosom, razgovara s medijima i s ljudima i ona u stabu Kantona Sarajeva..

Boze sacuvaj koje torokuse...

Gleda li iko ovu ljekarsku konferenciju??? :( :shock: :roll:

Polupismeni,arogantni " ovo je pritisak na sud, pritisak na nasu cast" evo u toku svadje, skinuli maske
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#23392 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Ja belaja na presici Ljekarske komore :lol:
Sociolog
Posts: 4349
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#23394 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sociolog »

Ova Erna Suljic, najgora...Boze sacuvaj, ko da je najgora klosarka a ne doktorica.

Boze sacuvaj, jezik, ponasanje, arogancija..kao da je s Alipašina :roll: :shock: :shock: :mrgreen:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#23395 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

E ko sad kaže da se ne daju pare da budeš zaražen?Hajmo kritičari :skoljka:

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /200717005
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#23396 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Sociolog wrote: 17/07/2020 12:13 Ova Erna Suljic, najgora...Boze sacuvaj, ko da je najgora klosarka a ne doktorica.

Boze sacuvaj, jezik, ponasanje, arogancija..kao da je s Alipašina :roll: :shock: :shock: :mrgreen:
Ugledali se na KCUS presice.
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#23397 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bosniamaj »

sumirprimus wrote: 17/07/2020 09:36
TESLA_EDISON wrote: 17/07/2020 09:30 Kad nekoga pošalju u izolaciju, dobije li kakvo rješenje, elektronsku narukvicu i sl. Ili samo mu telefonski kažu da je u izolaciji i to je to?

Bilo je par slučajeva ovdje gdje su pisali da ih telefonski obavještavaju kada treba da odu u izolaciju i kada trebaju izaći iz izolacije.
pismeno rjesenje...
Kako kome. Kada je krenulo širenje u Tešnju, bila su 3 pozitivna slučaja kod mene u bližoj familiji, iz istog domaćinstva. Sistem nula živa.

Prvo je jednom članu rađen serološki test, bio negativan, nakong toga PCR pokazao da je pozitivan. Njegova supruga i dijete su također, samoinicijativno (jer nisu dobili službenu naredbu), otišli u kućnu izolaciju. Čekali su danima da se i oni testiraju, da znaju na čemu su.
Nazovu čovjeka na mobitel i pitaju da li je kod kuće, hoda li gdje, itd. Usput pitaju za suprugu i dijete.
Nakon par dana su nazvali čovjeka na mobitel i pitali za suprugu i dijete, da li poštuju izolcaiju i sl. On se iznenadio što ne pitaju za njega ništa, pa ih je i upitao: "A za mene ne pitate ništa?". Kažu: "Nemamo Vas na spisku". :-)

Glupost za gluposti se redao, i čovjeku je puk'o film nakon 5-6 dana. Kada su nazvali da pitaju kako su i pridržavaju li se, čovjek im fino, kulturno, ljutito, rekao da, ako ne dođu isti dan da uzmu bris i supruzi i djetetu, više nemaju potrebu ni zvati, neće surađivati s njima, hodat će po gradu ako treba, i javiti se medijima. Za pola sata je došlo vozilo hitne pomoći po bris.
Naravno, i oni su se pokazali kao pozitivni, pa su nastavili svi zajedno biti u izolaciji.
Ljudi su se maksimalno pridržavali, hranu i potrepštine smo im ostavljali pred ulazna vrata.

Svima dali opciju da biraju između hospitalizacije i kućne izolacije. Svi koji su imali blage simptome su izabrali kućnu varijantu.
Onda kada se počeo povećavati broj, počeli kukati (kao i ona vijest od neki dan na Klixu, gdje kukaju da ljudi nemaju rješenja o izolaciji) kako je to problem, pojedinci ne poštuju (definitivno, bilo je dosta tih koji su hodali po gradu, išli u kupovinu i sl.), pa izdali rješenje o obaveznoj hospitalizaciji svima.
To je bilo kada je ovom čovjeku već isticao period od 14 dana. On se protivio da ide u Zenicu u subotu, kada ga u nedjelju trebaju testirati i već je sigurno ozdravio. Prijetili su mu kaznom od 3.000 KM i zatvorskom kaznom, ali su na kraju rekli: ok, ne moraš ti ići, ali supruga i dijete moraju (njima period od 14 dana ističe tek za 6 dana jer su toliko kasnili sa njihovim prvobitnim testom).
U Tešnju su mu uzeli bris u nedjelju, ponedjeljak i utorak. Rezultate je dobio u srijedu, četvrtak i petak, respektivno. Svi bili negativni. Supruga i dijete isto u četvrtak-petak izašli iz Zenice. Njima su gore radili samo po jedan test ujutro, popodne rezultat i hajde kući.

Nakon toga su bili u obavezi da ostanu u izolaciji još 14 dana, pa da se mogu vratiti na posao.

Ja od Kulina bana, ali odgovor je: nikada nisu ni dobili pismena rješenja o izolaciji, a samim time ni rješenja o prestanku obavezne izolacije, a kontrola se svodi na poziv na mobitel da te pitaju: šta mai?.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#23398 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

"Oporavilo se oko 50 posto pacijenata", rekla je Јelena Đaković Dević, epidemiologinja u Institutu za javno zdravstvo RS-a, prenosi RTRS.

"OKO" :| :|
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#23399 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Ironmen wrote: 17/07/2020 12:29 "Oporavilo se oko 50 posto pacijenata", rekla je Јelena Đaković Dević, epidemiologinja u Institutu za javno zdravstvo RS-a, prenosi RTRS.

"OKO" :| :|
Ofrlje po preporukama gurbeta.

Za par dana biće 10-tak aktivnih slučajeva.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23400 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

TESLA_EDISON wrote: 17/07/2020 12:32
Ironmen wrote: 17/07/2020 12:29 "Oporavilo se oko 50 posto pacijenata", rekla je Јelena Đaković Dević, epidemiologinja u Institutu za javno zdravstvo RS-a, prenosi RTRS.

"OKO" :| :|
Ofrlje po preporukama gurbeta.

Za par dana biće 10-tak aktivnih slučajeva.
Eno Svabo ce dohakat WHO. Najavili su reforme
Locked