Spotify

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#51 Re: Spotify

Post by Entropio »

aditon wrote: 15/07/2020 08:34 pošto youtube aplikacija ne može stream-ati preko bluetootha muziku u autu, zanima me može li spotify app raditi na ovaj način? Može li to neko provjeriti pa javiti?
Otkud ti to? Youtube moze streamati preko bluetootha u autu bez problema. Cak i bez Premiuma. Youtube Music svakako moze, ali i obicni Youtube.
sasagrbic
Posts: 245
Joined: 08/04/2019 13:53
Location: Karanovac - Banjaluka
Contact:

#52 Re: Spotify

Post by sasagrbic »

Ovo je super vijest. Toliko sam čuo hvalospjeva za taj Spotify da sam se uvijek pitao zbog čega je tako dobar. Evo jutros sam se registrovao, sad krećem u istraživanje muzike? Jel ima neki limit uređaja sa kojima možeš biti prijavljen na svoj account? Ne mislim da rade istovremeno, nego kad mi koji uređaj treba da ga tad na tom uređaju i koristim.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#53 Re: Spotify

Post by aditon »

Entropio wrote: 15/07/2020 09:30
aditon wrote: 15/07/2020 08:34 pošto youtube aplikacija ne može stream-ati preko bluetootha muziku u autu, zanima me može li spotify app raditi na ovaj način? Može li to neko provjeriti pa javiti?
Otkud ti to? Youtube moze streamati preko bluetootha u autu bez problema. Cak i bez Premiuma. Youtube Music svakako moze, ali i obicni Youtube.
volio bih da može ali ne može...kod mene ne može
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#54 Re: Spotify

Post by Entropio »

aditon wrote: 15/07/2020 09:38
Entropio wrote: 15/07/2020 09:30
aditon wrote: 15/07/2020 08:34 pošto youtube aplikacija ne može stream-ati preko bluetootha muziku u autu, zanima me može li spotify app raditi na ovaj način? Može li to neko provjeriti pa javiti?
Otkud ti to? Youtube moze streamati preko bluetootha u autu bez problema. Cak i bez Premiuma. Youtube Music svakako moze, ali i obicni Youtube.
volio bih da može ali ne može...kod mene ne može
Pa kako ne moze? Kako se to manifestuje?
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#55 Re: Spotify

Post by Zavatoni »

Google Music je bio odličan...ali ga evo gase...nasljednik (Youtube music) mi se baš i ne sviđa...Spotify će dobiti šansu
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#56 Re: Spotify

Post by aditon »

Entropio wrote: 15/07/2020 09:43
aditon wrote: 15/07/2020 09:38
Entropio wrote: 15/07/2020 09:30

Otkud ti to? Youtube moze streamati preko bluetootha u autu bez problema. Cak i bez Premiuma. Youtube Music svakako moze, ali i obicni Youtube.
volio bih da može ali ne može...kod mene ne može
Pa kako ne moze? Kako se to manifestuje?
nikako se ne manifestuje, jednostavno zvuk ide preko zvučnika telefona a ne preko auto zvučnika...samo ono što je na memoriji telefona ide normalno preko bluetootha
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#57 Re: Spotify

Post by Ali_G »

Vjerovatno ti uredjaj u autu ne podrzava tu opciju
chino
Posts: 689
Joined: 21/11/2002 00:00

#58 Re: Spotify

Post by chino »

Spotify je zakon. Ovo je odlična vijest, vrijedi svake love.
Premium account ima mogučnost da radi i kada se zatvori aplikacija u background-u, mozda je to cak i na obicnom account-u, nisam siguran. Kod mene je premium i utisci su odlicni.
Uglavnom :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#59 Re: Spotify

Post by Qler »

Ma pici youtube uredno preko BT-a, to godinama slusam... Nisam ni znao da nekome ne moze :D jebo te pa od Nokia 808 i web youtube preko silnih WP, iPhone i Andorid telefona i aplikacija ga vrtim...
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#60 Re: Spotify

Post by beco »

Koje su glavne prednosti prima, osim reklama i offline? Ima li ograničenja u kolicini muzike?
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#62 Re: Spotify

Post by Ajatolah_ »

Ima li neko ko je duže koristio i Deezer i Spotify da uporedi? Meni djeluje da su tu negdje kvalitetom usluge, ali čini se da je Spotify malo jeftiniji.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#63 Re: Spotify

Post by ExNihilo »

Ajatolah_ wrote: 15/07/2020 11:27 Ima li neko ko je duže koristio i Deezer i Spotify da uporedi? Meni djeluje da su tu negdje kvalitetom usluge, ali čini se da je Spotify malo jeftiniji.
Tu su negdje, a koristim obje platforme paralelno od 2013. U određenim trenucima činilo mi se da blagu prevagu odnosi Spotify, a u drugim trenucima opet Deezer. Što samo govori da su obje vrlo kvalitetne, i vrlo konkurentne.

Nude jednak kvalitet zvuka na besplatnoj verziji (128 kbps), dok na Premiumu Deezer ima bolji kvalitet (320 kbps). Spotify ima veći katalog, ali i to zavisi od vrste muzike koju slušaš, pa možda neće biti osjetno. Ja slušam uglavnom metal, pa sve što ima na jednoj pflatofmi, obično bude i na drugoj. Na Deezer sam viđao dosta domaće muzike, pa sam stekao dojam da je više "lokalizovan", usmjeren prema local artistima, što bi značilo da ima više domaće muzike, ali nisam ovo 100% siguran, jer ne slušam.

Spotify web i desktop aplikacija je znala ozbiljno štekati na slabijim mašinama, Deezer nikad. Mnogo lakše i brža aplikacija, ali i nešto minimalnijeg izgleda.

Obje platforme imaju jako dobre i precizne suggestion algoritme. Spotify je znao ubosti da će mi se svidjeti opskurni muzičar koji na YT ima 100 pregleda. Ovi machine learning algoritmi su, zapravo, prava vrijednost obje platforme: jednom kada te nauče, account je izrazito personaliziran, i teško se odreći istog. Što je ujedno i razlog zašto nastavljam koristiti obje platforme: obje daju odlične prijedloge. Ono što mi se sluša on-demand, ja mogu upaliti i na YT. Ali ne mogu explorati muziku kako je exploram kroz ove platforme.

Čini mi se da Spotify stavlja veći naglasak na iskorištavanje pomenutih algoritama: osim klasičnih "you might like this", postoji personalizirana playlista koja se korisniku dostavljaju na sedmičnoj bazi (discovery weekly), zatim tzv. tastebreaksers - autori i žanrovi koje korisnik inače ne sluša, ali Spotify misli da će mu se svidjeti na bazi onoga što je naučio, a tu je radio koji se okine prema zvuku odabranog autora. Obje platforme imaju "similar artist" pretraživanje, new releases prema žanru, community playliste, i sl.

Tu si i neke sitnice, koje su stvar ličnog ukusa: na Deezer možeš zoomati cover albuma, postoje informacije kada je bend na turneji i gdje, ali s druge strane na Deezer release date albuma nije uvijek precizan, što dovodi do toga da albumi nisu uvijek hronološki poredani. Važno ako preslušavaš diskografiju benda i želiš ići redom, bez double checkiranja Wikipedije.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#64 Re: Spotify

Post by travar »

Zavatoni wrote: 15/07/2020 09:48 Google Music je bio odličan...ali ga evo gase...nasljednik (Youtube music) mi se baš i ne sviđa...Spotify će dobiti šansu
Dok god budem mogao, koristiću GPM, a možda bih se prebacio na Spotify da postoji mogućnost da upload-ujem svoju kolekciju s računara, nešto što GPM ima.
Što se tiče YTM, kad sam vidio da za background play (nešto što raja godinama traži da se implementira u YouTube app) traže da se plati, neka hvala. :roll:
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#65 Re: Spotify

Post by Qler »

Ajatolah_ wrote: 15/07/2020 11:27 Ima li neko ko je duže koristio i Deezer i Spotify da uporedi? Meni djeluje da su tu negdje kvalitetom usluge, ali čini se da je Spotify malo jeftiniji.

https://www.androidauthority.com/spotif ... r-1121125/
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#66 Re: Spotify

Post by LuvDemBugs »

Officer Crabtree wrote: 14/07/2020 21:46 Jel neko iz BiH može linkati Spotify sa Google Home/Assistantom?

Nemam opciju u postavkama (samo YouTube Music I Google Play Music Premium), a prešao bih na Spotify, pa pretpostavljam da je zbog toga gdje se nalazim...?
Ja sam linkao sa Alexom, trebalo bi moci i sa Google Home-om.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#67 Re: Spotify

Post by Officer Crabtree »

LuvDemBugs wrote: 15/07/2020 13:26
Officer Crabtree wrote: 14/07/2020 21:46 Jel neko iz BiH može linkati Spotify sa Google Home/Assistantom?

Nemam opciju u postavkama (samo YouTube Music I Google Play Music Premium), a prešao bih na Spotify, pa pretpostavljam da je zbog toga gdje se nalazim...?
Ja sam linkao sa Alexom, trebalo bi moci i sa Google Home-om.
Uspio sam, nema u servisima Spotify (vjerovatno jer tek je sada pušten), no odabere se other a onda se na Android Assistant linka račun za Spotify kroz Explore (objašnjenje ako nekome treba).

Uglavnom radi sa Home bez problema, još ću malo testirati a zbog cijene bih prešao, sad imam YouTube Premium, za 2 mjeseca dobijem jedan mjesec gratis na Spotify (YTM je 15KM)... Mada ne znam samo da li je trenutna cijena za BiH promotivna...?
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#68 Re: Spotify

Post by aditon »

Ali_G wrote: 15/07/2020 10:13 Vjerovatno ti uredjaj u autu ne podrzava tu opciju
izgleda da je tako..neće stream ni s spotify... :evil: međutim radi kada je fajl na memoriji uređaja tj telefona u ovoj situacji...
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#69 Re: Spotify

Post by Entropio »

aditon wrote: 15/07/2020 15:02
Ali_G wrote: 15/07/2020 10:13 Vjerovatno ti uredjaj u autu ne podrzava tu opciju
izgleda da je tako..neće stream ni s spotify... :evil: međutim radi kada je fajl na memoriji uređaja tj telefona u ovoj situacji...
Sta vozis?
User avatar
Adem_
Posts: 122
Joined: 16/06/2014 21:32

#70 Re: Spotify

Post by Adem_ »

Officer Crabtree wrote: 15/07/2020 14:22
LuvDemBugs wrote: 15/07/2020 13:26
Officer Crabtree wrote: 14/07/2020 21:46 Jel neko iz BiH može linkati Spotify sa Google Home/Assistantom?

Nemam opciju u postavkama (samo YouTube Music I Google Play Music Premium), a prešao bih na Spotify, pa pretpostavljam da je zbog toga gdje se nalazim...?
Ja sam linkao sa Alexom, trebalo bi moci i sa Google Home-om.
Uspio sam, nema u servisima Spotify (vjerovatno jer tek je sada pušten), no odabere se other a onda se na Android Assistant linka račun za Spotify kroz Explore (objašnjenje ako nekome treba).

Uglavnom radi sa Home bez problema, još ću malo testirati a zbog cijene bih prešao, sad imam YouTube Premium, za 2 mjeseca dobijem jedan mjesec gratis na Spotify (YTM je 15KM)... Mada ne znam samo da li je trenutna cijena za BiH promotivna...?
Mislim da će cijena ostati ista, jer oni gledaju koliko je neka zemlja/market jak. Evo npr. u SAD-u je $9.99, dok je u Indiji nekih ~$2.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#71 Re: Spotify

Post by aditon »

Entropio wrote: 15/07/2020 15:06
aditon wrote: 15/07/2020 15:02
Ali_G wrote: 15/07/2020 10:13 Vjerovatno ti uredjaj u autu ne podrzava tu opciju
izgleda da je tako..neće stream ni s spotify... :evil: međutim radi kada je fajl na memoriji uređaja tj telefona u ovoj situacji...
Sta vozis?
mazda 6 2012 god. ali bluetooth je dodatno ugrađen prek YATOUR uređaja, telefonski pozivi s komandama na volanu kao i stream s uređaja rade normalno, samo neće preko ovih online servisa
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#72 Re: Spotify

Post by mousstapha »

Dobar je fazon kojeg cesto koristim On Repeat lista. Cim se dovezem nekih pjesama, Spotify napravi listu pa nju samo pustis kad ne znas sta bi.

Inace, na Spotifyu ima jako puno podcasta i prava je steta sto slabo ima sa naseg govornog podrucja. Mozda ovo sada bude korak ka tome da dobijemo vise takvog sadrzaja.
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#73 Re: Spotify

Post by Entropio »

aditon wrote: 15/07/2020 15:08
Entropio wrote: 15/07/2020 15:06
aditon wrote: 15/07/2020 15:02

izgleda da je tako..neće stream ni s spotify... :evil: međutim radi kada je fajl na memoriji uređaja tj telefona u ovoj situacji...
Sta vozis?
mazda 6 2012 god. ali bluetooth je dodatno ugrađen prek YATOUR uređaja, telefonski pozivi s komandama na volanu kao i stream s uređaja rade normalno, samo neće preko ovih online servisa
Rijesi se te azijske nakaze i predji u pravi tim. U VW-u sve funkcionise.

Probaj spojiti telefon preko kabla pa vidi radi li, da iskljucis problem s telefonom.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#74 Re: Spotify

Post by aditon »

Entropio wrote: 15/07/2020 15:26
aditon wrote: 15/07/2020 15:08
Entropio wrote: 15/07/2020 15:06

Sta vozis?
mazda 6 2012 god. ali bluetooth je dodatno ugrađen prek YATOUR uređaja, telefonski pozivi s komandama na volanu kao i stream s uređaja rade normalno, samo neće preko ovih online servisa
Rijesi se te azijske nakaze i predji u pravi tim. U VW-u sve funkcionise.

Probaj spojiti telefon preko kabla pa vidi radi li, da iskljucis problem s telefonom.
ne bi VW ni džaba da mi daju, ako vjeruješ :D
čudno mi je da pozivi normalno rade, stream s telefona također, jednostavno s ovih aplikacija neće...sad moguće da je i do telefona ali i do ovog YATOUR uređeja..ne znam ali me baš nervira..bio sam se ponadao da je samo do yt a da će spotify raditi
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#75 Re: Spotify

Post by Ajatolah_ »

ExNihilo wrote: 15/07/2020 12:06
Ajatolah_ wrote: 15/07/2020 11:27 Ima li neko ko je duže koristio i Deezer i Spotify da uporedi? Meni djeluje da su tu negdje kvalitetom usluge, ali čini se da je Spotify malo jeftiniji.
Obje platforme imaju jako dobre i precizne suggestion algoritme. Spotify je znao ubosti da će mi se svidjeti opskurni muzičar koji na YT ima 100 pregleda. Ovi machine learning algoritmi su, zapravo, prava vrijednost obje platforme: jednom kada te nauče, account je izrazito personaliziran, i teško se odreći istog. Što je ujedno i razlog zašto nastavljam koristiti obje platforme: obje daju odlične prijedloge. Ono što mi se sluša on-demand, ja mogu upaliti i na YT. Ali ne mogu explorati muziku kako je exploram kroz ove platforme.

Čini mi se da Spotify stavlja veći naglasak na iskorištavanje pomenutih algoritama: osim klasičnih "you might like this", postoji personalizirana playlista koja se korisniku dostavljaju na sedmičnoj bazi (discovery weekly), zatim tzv. tastebreaksers - autori i žanrovi koje korisnik inače ne sluša, ali Spotify misli da će mu se svidjeti na bazi onoga što je naučio, a tu je radio koji se okine prema zvuku odabranog autora. Obje platforme imaju "similar artist" pretraživanje, new releases prema žanru, community playliste, i sl.
Onda bih možda i mogao isprobati Spotify. Na Deezeru sam nekoliko mjeseci, i preporuke su dobre ali imam osjećaj da sam tamo poprilično učahuren žanrovski i međusobno sličnim autorima, odnosno volio bih baš nešto kao što spominješ taj tastebreaker, da mi razbije monotoniju na playlisti više nego što bih ja sam to uradio.
Post Reply