Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22476 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

AdrianMole wrote: 11/07/2020 07:48 Glavni problemi su mogući kolaps zdravstvenog sistema i ekonomske prirode.Npr.sada u Beogradu radi samo jedna bolnica koji nije u COVID sistemu.Ako ne budemo barem malo odgovorniji ljudi će umirati od slijepog crijeva,žući,sepse,preloma zato što im jednostavno nitko neće ukazati medicinsku pomoć.Također,zamislite značajniji prodor virusa u stračke domove,bolnice i slično.Svaka vama čast ako vam baš nikada nije zatrebao ljekar,ali 90 posto ljudi to za sebe ne može reći.
Ne znam gdje ti zivis ali SVI klinicki centri u BIH su pretvoreni u kovid bolnice. Do specijalista, terapija i pregleda se ne moze doci od marta....A to da ce desiti sto govoris se desava, samo se krije i jos nije eskaliralo...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22477 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

elcaliente wrote: 10/07/2020 19:50 Ne mozemo mi ostaviti otvorene granice kada nas drugi uslovljavalju da zatvorimo.
Isto tako sta nam vrijede otvorene granice kada smo toliko nedisciplinovani pri pridzavanju mjera oko korone da smo na skoro svim crvenim listama sto postoje.
Samim tim ko god nam dodje mora pri povratku u svoju zemlju u karantenu.
Uz to nemas skoro nikakvih avionskih linija prema BiH.

Isto tako ne treba zaboraviti da smo mi do sredine maja super stajali i pustili bi nas da putujemo ali smo onda u dvije sedmice uspjeli sjebati sve.
Ovo je London prije pet dana kad su pabovi otvoreni:Image

https://www.bbc.com/news/business-53297652

Drug mi dosao iz Poljske kaze da je u Krakovu bilo jos veceg lumperaja i bancenja po ulicama. A ti i slicni samo nastavite da pljujete po svom narodu kako je nedisciplinovan, neposlusan, skuplja se itd....
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#22478 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by breuer »

Meni sestra iz Minhena prenosi da je raja poludila, kakve mjere i fazoni, a smeća po ulicama na sve strane...valjda ljudima teško pale mjere. Kod njih navodno još zatvaraju neke dijelove ukoliko primjete rast zaraženih.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22479 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Do jeseni ce vjerovatno krenuti ovaj ruski lijek da popravlja stanje, ako ne ima sa svi batale mjere i ogranicenja i proglase ovu zajebanciju za bolest ala svinjski i pticiji grip - paracetamol, vitamini i mirovanje. Inace Evropa odlazi u pm kad krenu problemi i neredi...
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#22480 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Lauc: Gripa ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona

"PRIČA nije gotova, tužno je da sve slučajeve koje imamo su posljedice svadbi, čobanijada i onoga bez čega možemo", rekao je Gordan Lauc, član Znanstvenog savjeta predsjednika vlade RH, koji je gostovao u emisiji HTV-a Tema dana.

Nimalo optimistična poruka stiže iz Svjetske zdravstvene organizacije: koronavirus nije pod kontrolom u većem dijelu svijeta i stanje se pogoršava. Nažalost, Hrvatska je zabilježila čak 116 zaraženih u protekla 24 sata.

"Važno je staviti situaciju u kontekst. S brojke nula smo došli na 100 oboljelih u kratkom roku. Ne bih rekao da smo zabrinuti, ali dobili smo upozorenje da moramo biti ozbiljniji", rekao je Lauc.

"Svatko od nas odgovoran je za vlastito ponašanje"

Ističe kako premijer i ministri slušaju što znanstvenici imaju za reći i na temelju toga zaključuju što bi bilo dobro i što nas čeka u budućnosti.

"U ovoj situaciji je jako važno da svatko od nas dođe do zaključka da je svatko od nas odgovoran za vlastito ponašanje. Mislim da postoji odluka Stožera da se neće ići na stroge zabrane i mjere, već da će se odgovornost spustiti na pojedinca. Jako puno ljudi danas ima virus, a ne postoje simptomi. Ljudi koji će biti u kontaktu s covidom neće razviti bolest i neće razviti značajan imunitet. Oni koji će se razboljeti, vjerojatno će razviti značajan imunitet. Ljudi koji će virus zadržati u nosu, oni će ga opet moći dobiti i moći širiti dalje", rekao je Lauc.

Dodaje kako je "imunitet krda" nešto što nijedna vlada ne pokušava postići.

"To nije cilj. Mi moramo živjeti s ovim virusom, ovo je jedan od virusa. Gripa je iznimno opasna bolest", dodaje.

"Gripa ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona"

Lauc kaže kako s gripom znamo živjeti, a ona ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona. Kardiovaskularne bolesti ubiju u Hrvatskoj više od 20.000 ljudi, neusporedivo više nego korona.

"Moramo naučiti živjeti s ovim virusom tako da ćemo se ponašati odgovorno", dodaje Lauc.

Ističe kako o ovom virusu prije par mjeseci nismo ništa znali i sve što danas znamo je posljedica nekakvih istraživanja.

"Kako se pojavila pandemija, tako je velik broj istraživača prebacio svoja istraživanja na područje koronavirusa. Isto tako sam i ja napravio svoje istraživanje. Imam veliki laboratorij od 50 ljudi i mi se fokusiramo na glikane kao biomarker u personaliziranoj medicini i pokušavamo otkriti teški ili blagi oblik covida. To bi bilo iznimno važno da znamo razlikovati teški ili blagi oblik covida. Tako da znamo koji su ljudi ugroženi, a koji se mogu osjećati sigurnije. Trenutno to procjenjujemo na temelju godina. Istraživanja se temelje uglavnom na nekakvim projektima. Znači, netko financira projekte", rekao je Lauc.

"Cjepivo sigurno nećemo imati prije sljedeće godine"

Zaključuje kako cjepivo sigurno nećemo imati prije sljedeće godine.

"Da biste dobili cjepivo za koje znate da je učinkovito, morate isprobati na velikom broju ljudi. Trenutno su u tijeku studije gdje se istražuju kandidati za cjepivo. Ono što je važno da znamo da imamo vrlo dobro cjepivo protiv gripe. I da je važno da u sljedećoj sezoni što više ljudi cijepi protiv gripe da ne bi u isto vrijeme imali epidemiju gripe i koronavirusa. Bit će to jako teško prepoznati", zaključio je Lauc.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/lau ... 97318.aspx
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#22481 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 11/07/2020 08:56 Lauc: Gripa ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona

"PRIČA nije gotova, tužno je da sve slučajeve koje imamo su posljedice svadbi, čobanijada i onoga bez čega možemo", rekao je Gordan Lauc, član Znanstvenog savjeta predsjednika vlade RH, koji je gostovao u emisiji HTV-a Tema dana.

Nimalo optimistična poruka stiže iz Svjetske zdravstvene organizacije: koronavirus nije pod kontrolom u većem dijelu svijeta i stanje se pogoršava. Nažalost, Hrvatska je zabilježila čak 116 zaraženih u protekla 24 sata.

"Važno je staviti situaciju u kontekst. S brojke nula smo došli na 100 oboljelih u kratkom roku. Ne bih rekao da smo zabrinuti, ali dobili smo upozorenje da moramo biti ozbiljniji", rekao je Lauc.

"Svatko od nas odgovoran je za vlastito ponašanje"

Ističe kako premijer i ministri slušaju što znanstvenici imaju za reći i na temelju toga zaključuju što bi bilo dobro i što nas čeka u budućnosti.

"U ovoj situaciji je jako važno da svatko od nas dođe do zaključka da je svatko od nas odgovoran za vlastito ponašanje. Mislim da postoji odluka Stožera da se neće ići na stroge zabrane i mjere, već da će se odgovornost spustiti na pojedinca. Jako puno ljudi danas ima virus, a ne postoje simptomi. Ljudi koji će biti u kontaktu s covidom neće razviti bolest i neće razviti značajan imunitet. Oni koji će se razboljeti, vjerojatno će razviti značajan imunitet. Ljudi koji će virus zadržati u nosu, oni će ga opet moći dobiti i moći širiti dalje", rekao je Lauc.

Dodaje kako je "imunitet krda" nešto što nijedna vlada ne pokušava postići.

"To nije cilj. Mi moramo živjeti s ovim virusom, ovo je jedan od virusa. Gripa je iznimno opasna bolest", dodaje.

"Gripa ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona"

Lauc kaže kako s gripom znamo živjeti, a ona ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona. Kardiovaskularne bolesti ubiju u Hrvatskoj više od 20.000 ljudi, neusporedivo više nego korona.

"Moramo naučiti živjeti s ovim virusom tako da ćemo se ponašati odgovorno", dodaje Lauc.

Ističe kako o ovom virusu prije par mjeseci nismo ništa znali i sve što danas znamo je posljedica nekakvih istraživanja.

"Kako se pojavila pandemija, tako je velik broj istraživača prebacio svoja istraživanja na područje koronavirusa. Isto tako sam i ja napravio svoje istraživanje. Imam veliki laboratorij od 50 ljudi i mi se fokusiramo na glikane kao biomarker u personaliziranoj medicini i pokušavamo otkriti teški ili blagi oblik covida. To bi bilo iznimno važno da znamo razlikovati teški ili blagi oblik covida. Tako da znamo koji su ljudi ugroženi, a koji se mogu osjećati sigurnije. Trenutno to procjenjujemo na temelju godina. Istraživanja se temelje uglavnom na nekakvim projektima. Znači, netko financira projekte", rekao je Lauc.

"Cjepivo sigurno nećemo imati prije sljedeće godine"

Zaključuje kako cjepivo sigurno nećemo imati prije sljedeće godine.

"Da biste dobili cjepivo za koje znate da je učinkovito, morate isprobati na velikom broju ljudi. Trenutno su u tijeku studije gdje se istražuju kandidati za cjepivo. Ono što je važno da znamo da imamo vrlo dobro cjepivo protiv gripe. I da je važno da u sljedećoj sezoni što više ljudi cijepi protiv gripe da ne bi u isto vrijeme imali epidemiju gripe i koronavirusa. Bit će to jako teško prepoznati", zaključio je Lauc.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/lau ... 97318.aspx
Jos da nisi hinjski izbacio napomenu koja stoji CRVENIM slovima:
* Naslov i tekst članka su promijenjeni budući da je izjava Gordana Lauca o gripi i koronavirusu prenesena s HRT-a, koji ju je krivo interpretirao. Naknadnim preslušavanjem snimke razgovora jasno se može utvrditi da je Lauc rekao kako su neke gripe ubile više ljudi, misleći pritom na španjolsku gripu. Ispričavamo se čitateljima na pogrešci.
Sad naslov glasi:
Lauc: Neke gripe su ubile više ljudi nego što će ih ubiti koronavirus
Pod neke misli se na špansku koja je ubila izmedju 50 i 100 miliona ljudi.
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2197318
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#22482 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by elcaliente »

Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 08:33
elcaliente wrote: 10/07/2020 19:50 Ne mozemo mi ostaviti otvorene granice kada nas drugi uslovljavalju da zatvorimo.
Isto tako sta nam vrijede otvorene granice kada smo toliko nedisciplinovani pri pridzavanju mjera oko korone da smo na skoro svim crvenim listama sto postoje.
Samim tim ko god nam dodje mora pri povratku u svoju zemlju u karantenu.
Uz to nemas skoro nikakvih avionskih linija prema BiH.

Isto tako ne treba zaboraviti da smo mi do sredine maja super stajali i pustili bi nas da putujemo ali smo onda u dvije sedmice uspjeli sjebati sve.
Ovo je London prije pet dana kad su pabovi otvoreni:Image

https://www.bbc.com/news/business-53297652

Drug mi dosao iz Poljske kaze da je u Krakovu bilo jos veceg lumperaja i bancenja po ulicama. A ti i slicni samo nastavite da pljujete po svom narodu kako je nedisciplinovan, neposlusan, skuplja se itd....
Naravno sada se ti stavljas na isto nivo sa Englezima.
Da ne pricamo o moci te zemlje sto se tice vanjske politike, svi zele te turiste jer ih vecina potrosi za jednu noc ko Bosnjo za sedmicu dana kada dodje.

Opet kazem vidimo da nas svi izoluju zasto ne uradimo nesto protiv toga da mozemo pokazati svjetu da nesto radimo.
Korona se nece zavrsiti niti sutra niti iduce godine, skacemo samoi sebi u stomak ovako.
A ti sada trazi opravdanja kod drugih i pricaj o nepravdi itd pa ces ostati naredene 3 godine jos ispred svake rampe.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22483 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

elcaliente wrote: 11/07/2020 09:16 Naravno sada se ti stavljas na isto nivo sa Englezima.
Da ne pricamo o moci te zemlje sto se tice vanjske politike, svi zele te turiste jer ih vecina potrosi za jednu noc ko Bosnjo za sedmicu dana kada dodje.
E vidiš kako znaš samo kad hoćeš :mrgreen: Politika, taaako je...Do juče u toj Britaniji je bio alarmantrno stanje, apokalipsa, smak svijeta, biblijski pomor, a sad se opušteno cuga, derneči i hoda okolo. Šta nam to govori? Jedan Italijan i Englez koji je do juče bio najgori po pitanju epidemije sad je odjednom dobrodošao sa svojim parama i standardom u HR na more i nije zarazan i opasan jer ga štiti spoljna politika? Bosanac je zarazan ako dođe u Austriju, a Italijan nije? Šta nam to govori? Politika i interesi su u pitanju a ne korona i pizde materine oko nje! Puna Njemačka, Francuska i Italija protesta zbog maski i što im ne daju da cugaju? Nee, nego zbog ekonomskog stanja i besparice jer su te zemlje preselile sve moguće osim kancelarija u Kinu i Aziju pa sad žive od turizma i uslužne djelatnosti, osim Njemačke. Evo ti primjera: https://www.vecernji.hr/vijesti/rad-na ... i-1416219
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#22484 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by elcaliente »

Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 09:25
elcaliente wrote: 11/07/2020 09:16 Naravno sada se ti stavljas na isto nivo sa Englezima.
Da ne pricamo o moci te zemlje sto se tice vanjske politike, svi zele te turiste jer ih vecina potrosi za jednu noc ko Bosnjo za sedmicu dana kada dodje.
E vidiš kako znaš samo kad hoćeš :mrgreen: Politika, taaako je...Do juče u toj Britaniji je bio alarmantrno stanje, apokalipsa, smak svijeta, biblijski pomor, a sad se opušteno cuga, derneči i hoda okolo. Šta nam to govori? Jedan Italijan i Englez koji je do juče bio najgori po pitanju epidemije sad je odjednom dobrodošao sa svojim parama i standardom u HR na more i nije zarazan i opasan jer ga štiti spoljna politika? Bosanac je zarazan ako dođe u Austriju, a Italijan nije? Šta nam to govori? Politika i interesi su u pitanju a ne korona i pizde materine oko nje! Puna Njemačka, Francuska i Italija protesta zbog maski i što im ne daju da cugaju? Nee, nego zbog ekonomskog stanja i besparice jer su te zemlje preselile sve moguće osim kancelarija u Kinu i Aziju pa sad žive od turizma i uslužne djelatnosti, osim Njemačke. Evo ti primjera: https://www.vecernji.hr/vijesti/rad-na ... i-1416219
Svako se bori sa oruzijem koje ima.
Mi ne mozemo ponuditi niti politiku niti mozemo ponuditi 200 eur da trosimo dnevno gdje odemo.
Ali zato mozemo ponudii odgovornost oko covida i pokazati svjetu da smo odgovorni i da nemamo sirenje zaraze.

Sa rogatim se ne vrijedi bosti.

Ovo ce trajati 2-3 godine jos, jel treba da toliko dugo budemo zatvoreni?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#22485 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

Još nismo svjesni koliko je korona opasna, bolje rečeno odnos prema koroni.
Nažalost nisu toga svjesni ni oni koji bi trebali biti,.. iz oblasti medicine, ekonomije ili politike.
Za dvije, tri ili pet godina će neko uraditi studiju i reći da nas je "koštala" 2 miliona života,.. direktno,.. i preko 100 miliona života,. indirektno .
Promjena u načinu života, zaustavljanje potrošnje bez ozbiljinijih priprema slomit će se uglavnom preko najsiromašnijih zemalja ali i preko 20 % najsiromašnijih u bogatim zemljama.
Trebat će mnogo vremena, energije i novca da se ovo popravi.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#22486 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 08:33 A ti i slicni samo nastavite da pljujete po svom narodu kako je nedisciplinovan, neposlusan, skuplja se itd....
A to nismo???
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22487 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

elcaliente wrote: 11/07/2020 09:40 Ovo ce trajati 2-3 godine jos, jel treba da toliko dugo budemo zatvoreni?
I šta predlažeš? Da se svi zatvorimo u kuće ili još bolje u podrume, sve živo pozatvaramo na jedno tri mjeseca i virus će da nestane? To da je moguće, a svi znamo da nije, 99% zaraznih bolesti na svijetu bi nestalo odavno, prva gripa koja i pored vakcine kosi milione života godišnje. Ja sam to pričao još na početku ovog sranja da će zatvaranje svega napraviti još veći belaj, ali tada su me svi smatrali budalom i teoretičarem zavjere....

A sad samo naprijed, nastavi kako smo svi neodgovorni i nedisciplinovani.... :zzzz:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22488 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

BadBoy wrote: 11/07/2020 10:26
Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 08:33 A ti i slicni samo nastavite da pljujete po svom narodu kako je nedisciplinovan, neposlusan, skuplja se itd....
A to nismo???
Ni manje ni više nego svi ostali što se uglavnom vidi iz priloženog...a naše najveće pijandure i bahate prostačine su bečka aristokratija za Engleze, Irce i Poljake kada se razulare i dohvate alkohola. Očima gledao!
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#22489 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 10:26
elcaliente wrote: 11/07/2020 09:40 Ovo ce trajati 2-3 godine jos, jel treba da toliko dugo budemo zatvoreni?
I šta predlažeš? Da se svi zatvorimo u kuće ili još bolje u podrume, sve živo pozatvaramo na jedno tri mjeseca i virus će da nestane? To da je moguće, a svi znamo da nije, 99% zaraznih bolesti na svijetu bi nestalo odavno, prva gripa koja i pored vakcine kosi milione života godišnje. Ja sam to pričao još na početku ovog sranja da će zatvaranje svega napraviti još veći belaj, ali tada su me svi smatrali budalom i teoretičarem zavjere....

A sad samo naprijed, nastavi kako smo svi neodgovorni i nedisciplinovani.... :zzzz:
Covjek ti je lijepo vise puta napisao sta treba da se radi.
Zasto izvrces njegove rijeci?
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#22490 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by elcaliente »

Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 10:26
elcaliente wrote: 11/07/2020 09:40 Ovo ce trajati 2-3 godine jos, jel treba da toliko dugo budemo zatvoreni?
I šta predlažeš? Da se svi zatvorimo u kuće ili još bolje u podrume, sve živo pozatvaramo na jedno tri mjeseca i virus će da nestane? To da je moguće, a svi znamo da nije, 99% zaraznih bolesti na svijetu bi nestalo odavno, prva gripa koja i pored vakcine kosi milione života godišnje. Ja sam to pričao još na početku ovog sranja da će zatvaranje svega napraviti još veći belaj, ali tada su me svi smatrali budalom i teoretičarem zavjere....

A sad samo naprijed, nastavi kako smo svi neodgovorni i nedisciplinovani.... :zzzz:
Odgovor je vrlo jednostavan ili pokusati nesto uraditi sa mjerama ili furati i dalje svoje ko do sada i ostati zatvoreni.

Do nas je.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22491 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Vjerovao ili ne narod se dosta pridržava mjera, ne možeš u BL naći gotovo nigdje da se u zatvorenom ne nosi maska i da pri ulazu ljudi ne dezinfikuju ruke. Konobari po kafanama nose maske i špricaju stolove dezinficijensom nakon gostiju, a i stolovi su razmaknuti nisu gužve kao nekad. Shvatite jednu stvar: BIH je zemlja uslužnog sektora i ako to stane svi smo popušili! Sve i jedna zaraza je do sada bila u fabrikama i pogonima, a ne u baštama lokala. Indirektne posljedice će biti stravične, jer je BDP pao za 3,3%, ako padne za 5 i više...pametni ste znate...

Sve oštrije i drastičnije mjere od sadašnjih su silovanje stanovništva i uništavanje preostalih izvora zarade i doprinosa koje povlače srbijanski scenario koji vidimo.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#22492 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 10:28
Ni manje ni više nego svi ostali što se uglavnom vidi iz priloženog...a naše najveće pijandure i bahate prostačine su bečka aristokratija za Engleze, Irce i Poljake kada se razulare i dohvate alkohola. Očima gledao!
Generalno smo gori i neodgovorniji od većine stanovnika zapadne Evrope. Fakt. Činjenica. Pogledaj nam samo državu, od lokalnog - opštinskog nivoa pa do vrha. Pogledaj nam ulice i pogledaj nam prirodu (ovo govorim iz razloga što za čistu ulicu u jednom naselju nisu zaduženi ni Bakir ni Dodik ni Čović nego stanovnici te ulice koji bacaju smeće). Pogledaj nam zrak.

Katastrofa smo po svim parametrima. A ti porediš pijane ljude?!
Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 10:48
Sve oštrije i drastičnije mjere od sadašnjih su silovanje stanovništva i uništavanje preostalih izvora zarade i doprinosa koje povlače srbijanski scenario koji vidimo.
Ama ko više zagovara drastičnije mjere?! Izmislili ste neku fiktivnu drugu stranu koja zagovara zaključavanje svega toga i samo adresirate tu izmišljenu stranu.

Većina ovdje na temi zagovara jednostavno veći stepen lične odgovornosti koja se sastoji iz par jednostavnih koraka:

1. nošenje maske
2. držanje distance
3. pranje ruku (al kao i to se dobrom Bošnji ne smije reći jer mi smo zaboga ultra čisti)
4. smanjenje bespotrebnog hodanja u većim skupovima.

Četiri gore pobrojane stavke su samo blaga neugodnost normalnim ljudima, ali se ovdje diže i kuka i motika protiv toga vjerovatno iz nekih sebičnih razloga što bi neko radije da ne nosi masku makar to značilo i da će neko drugi zaglaviti na respiratoru.

I onda se izmišlja neka fiktivna druga strana koja zagovara drastičnije mjere. Čitajte šta se piše.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22494 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

BadBoy wrote: 11/07/2020 11:09 Generalno smo gori i neodgovorniji od većine stanovnika zapadne Evrope. Fakt. Činjenica. Pogledaj nam samo državu, od lokalnog - opštinskog nivoa pa do vrha. Pogledaj nam ulice i pogledaj nam prirodu (ovo govorim iz razloga što za čistu ulicu u jednom naselju nisu zaduženi ni Bakir ni Dodik ni Čović nego stanovnici te ulice koji bacaju smeće). Pogledaj nam zrak.

Katastrofa smo po svim parametrima. A ti porediš pijane ljude?!
Kakve veze ovo navedeno ima sa pandemijom? Pričam o ponašanju rulje iz "kulturne Evrope", a ti navodiš prljavu ulicu i nefunkcionalnu vlast... :-) A ti navedeni stepeni zaštite se poprilično poštuju, ja prvi ne ulazim u zatvoreni prostor bez maske, a ruke perem često jer me jbg tako vaspitalo i naučilo...
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#22495 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Kulturan, fin i cist automatski postajes samo ako dobijes pasos neke od zemalja EU. Vidimo i po primjeru hrvatskih mjera. Nije bitno gdje zivis. Ako nemas pasos EU prljav si i zarazan. Mnoge BH gradjane muci kompleks nize vrijednosti i mnogo nasih problema iz toga proizilazi.
Last edited by laik1981 on 11/07/2020 11:28, edited 1 time in total.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#22496 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 11/07/2020 09:07
biglebovski wrote: 11/07/2020 08:56 Lauc: Gripa ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona

"PRIČA nije gotova, tužno je da sve slučajeve koje imamo su posljedice svadbi, čobanijada i onoga bez čega možemo", rekao je Gordan Lauc, član Znanstvenog savjeta predsjednika vlade RH, koji je gostovao u emisiji HTV-a Tema dana.

Nimalo optimistična poruka stiže iz Svjetske zdravstvene organizacije: koronavirus nije pod kontrolom u većem dijelu svijeta i stanje se pogoršava. Nažalost, Hrvatska je zabilježila čak 116 zaraženih u protekla 24 sata.

"Važno je staviti situaciju u kontekst. S brojke nula smo došli na 100 oboljelih u kratkom roku. Ne bih rekao da smo zabrinuti, ali dobili smo upozorenje da moramo biti ozbiljniji", rekao je Lauc.

"Svatko od nas odgovoran je za vlastito ponašanje"

Ističe kako premijer i ministri slušaju što znanstvenici imaju za reći i na temelju toga zaključuju što bi bilo dobro i što nas čeka u budućnosti.

"U ovoj situaciji je jako važno da svatko od nas dođe do zaključka da je svatko od nas odgovoran za vlastito ponašanje. Mislim da postoji odluka Stožera da se neće ići na stroge zabrane i mjere, već da će se odgovornost spustiti na pojedinca. Jako puno ljudi danas ima virus, a ne postoje simptomi. Ljudi koji će biti u kontaktu s covidom neće razviti bolest i neće razviti značajan imunitet. Oni koji će se razboljeti, vjerojatno će razviti značajan imunitet. Ljudi koji će virus zadržati u nosu, oni će ga opet moći dobiti i moći širiti dalje", rekao je Lauc.

Dodaje kako je "imunitet krda" nešto što nijedna vlada ne pokušava postići.

"To nije cilj. Mi moramo živjeti s ovim virusom, ovo je jedan od virusa. Gripa je iznimno opasna bolest", dodaje.

"Gripa ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona"

Lauc kaže kako s gripom znamo živjeti, a ona ubije više ljudi nego što će ih ubiti korona. Kardiovaskularne bolesti ubiju u Hrvatskoj više od 20.000 ljudi, neusporedivo više nego korona.

"Moramo naučiti živjeti s ovim virusom tako da ćemo se ponašati odgovorno", dodaje Lauc.

Ističe kako o ovom virusu prije par mjeseci nismo ništa znali i sve što danas znamo je posljedica nekakvih istraživanja.

"Kako se pojavila pandemija, tako je velik broj istraživača prebacio svoja istraživanja na područje koronavirusa. Isto tako sam i ja napravio svoje istraživanje. Imam veliki laboratorij od 50 ljudi i mi se fokusiramo na glikane kao biomarker u personaliziranoj medicini i pokušavamo otkriti teški ili blagi oblik covida. To bi bilo iznimno važno da znamo razlikovati teški ili blagi oblik covida. Tako da znamo koji su ljudi ugroženi, a koji se mogu osjećati sigurnije. Trenutno to procjenjujemo na temelju godina. Istraživanja se temelje uglavnom na nekakvim projektima. Znači, netko financira projekte", rekao je Lauc.

"Cjepivo sigurno nećemo imati prije sljedeće godine"

Zaključuje kako cjepivo sigurno nećemo imati prije sljedeće godine.

"Da biste dobili cjepivo za koje znate da je učinkovito, morate isprobati na velikom broju ljudi. Trenutno su u tijeku studije gdje se istražuju kandidati za cjepivo. Ono što je važno da znamo da imamo vrlo dobro cjepivo protiv gripe. I da je važno da u sljedećoj sezoni što više ljudi cijepi protiv gripe da ne bi u isto vrijeme imali epidemiju gripe i koronavirusa. Bit će to jako teško prepoznati", zaključio je Lauc.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/lau ... 97318.aspx
Jos da nisi hinjski izbacio napomenu koja stoji CRVENIM slovima:
* Naslov i tekst članka su promijenjeni budući da je izjava Gordana Lauca o gripi i koronavirusu prenesena s HRT-a, koji ju je krivo interpretirao. Naknadnim preslušavanjem snimke razgovora jasno se može utvrditi da je Lauc rekao kako su neke gripe ubile više ljudi, misleći pritom na španjolsku gripu. Ispričavamo se čitateljima na pogrešci.
Sad naslov glasi:
Lauc: Neke gripe su ubile više ljudi nego što će ih ubiti koronavirus
Pod neke misli se na špansku koja je ubila izmedju 50 i 100 miliona ljudi.
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2197318
U momentu dijeljenja toga nije bilo. Nisam ni sumnjao da će se naći neki Covid*s Advocate da mijenja interpretaciju činjenica. A činjenica je da je gripa ove godine ubila 250 hiljada ljudi. Jesu li ti ljudi manje vrijedni zbog toga što nisu umrli sa kovidom? Kako odrediti šta je strašnije i tužnije, i ko nam treba reći šta je groznije? Da li ovo:

2018: U Kantonalnoj bolnici Zenica rano jučer, od teškog respiratornog oboljenja SARI, umro je 44-godišnji pacijent Jasenko Čajdrić iz Zenice. Čajdrić je bio dugogodišnji zenički taksista, a kratko prije smrti bio je hospitaliziran sa simptomima gripe. Uprkos naporima ljekara, nažalost, jučer oko šest sati u Jedinici intenzivnog liječenja konstatirana mu je smrt. U zeničkoj bolnici 17. marta je umrla pacijentica iz Žepča, koja bila zaražena virusom H1N1, takozvanom svinjskom gripom.://avaz.ba/vijesti/teme/364204/jos-jedna-smrt-zenicanin-umro-od-teskog-oboljenja-sari

ili ovo:

2019: Troipolgodišnja djevojčica prva je ovogodišnja žrtva gripe u Bosni i Hercegovini. Ravnateljica Doma zdravlja u Zenici Selvedina Sarajlić Spahić potvrdila je za "Dnevni avaz" kako je djevojčica umrla ranije ovog tjedna usljed komplikacija prouzročenih gripom, a bolovala je i od teške mišićne distrofije. https://www.rama-prozor.info/clanak/u-z ... cica/44146

ili ovo:

2020: U Kantonalnoj bolnici Zenica preminuo Visočanin zaražen koronavirusom. Sedamdesetjednogodišnji Visočanin je u Kantonalnu bolnicu Zenica došao prije nekoliko dana s teškom upalom pluća, a nakon prvog testiranja bio je negativan. Nakon drugog testiranja na koronavirus koji je pokazao da se radi o pozitivnom pacijentu, on je bio prebačen na Covid intenzivnu njegu Kantonalne bolnice Zenica gdje je jutros preminuo. Iz Kantonalne bolnice Zenica su kazali da je upala pluća uzrokovana koronavirusom te da je pacijent bolovao i od više hroničnih bolesti. https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-kanto ... /200710128

99% ljudi nema nikakve teže komplikacije nakon zaraze kovidom. Za vrijeme trajanja pandemije u Federaciji BiH je umrlo oko 10 hiljada ljudi, sa koronom njih 73-je. U 2017-oj je u Bosni i Hercegovini umrlo 38.000 ljudi. 50% tih ljudi je umrlo od bolesti srca i cirkulatornog sustava. Zašto vlada ne zabrani duhan i duhanske proizvode, termoelektrane i motore sa unutrašnjim sagorijevanjem te ugalj u domaćinstvima? Spasili bi mnogo života.

Ogromna večina ljudi umrlih sa kovidom u Federaciji je bolovala od teških bolesti te su bili u terminalnim fazama. Na moju veliku žalost, takvim ljudima nema pomoći, i toga su svjesni i njihovi najbliži. Nema toga doktora, procedure ili terapije na ovom svijetu koji može pomoći ženi u osamdesetim godinama života sa metastaziranim rakom jajnika; u tridesetim im se može i produžiti život hemo-terapijama, ali je to život pun patnje i bola, i to može potvrditi svako ko je na žalost to proživio. Nema tog doktora ili procedure ili lijeka koji može spasiti muškarca sa poodmaklim rakom debelog crijeva, koji se uglavnom kasno otkrije jer nema simptoma... Ne bih da ubijam nadu, prevencija je najbolja zaštita.

Postoji li Mogy mogućnost da si imala gripu nekada, ništa strašno, i onda si otišla na posao i kihnula i zarazila kolegu i kolega zarazio prodavačicu, ona svoje dijete, ono tetu u vrtiću, ona ćiku na pijaci, ćiko svoju ženu, a žena svoju tetku koja, jer je bila generalno slabog zdravlja, dobije upalu pluća i krene u bolnicu taksijem gdje zarazi taksistu?

Zbog čega se cijelo čovječanstvo drži taocem? Zbog čega se ljudima konstantno onemogućava normalan život i rad, smanjuje im se kretanje, te ih se straši i prepada? Zašto se medicina i medicinski radnici skrivaju i bježe od ovakvog virusa, kad je očigledno da je smrtnost daleko manja nego što su najavljivali, kad je očigledno da postoje tretmani i procedure i ogromne šanse za oporavak čak i najtežih slučajeva. Zašto se zatvaraju firme i poslovi, te ljudi tjeraju u siromaštvo kad je ogromna većina ljudi zaraženih kovidom sa simboličnim ili bez ikakvih simptoma te im životi nisu ugroženi? Zašto se ne ulože sva sredstva što imamo u proširenje kapaciteta bolnica, zdravstveno se nije prestalo plaćati? Zašto se insistira na priči da nam se može desiti kolaps zdravstvenog sistema kad evo četiri mjeseca od prvog slučaja se to nije desilo, a nije da nismo imali klastere i žarišta? Zašto se u ova četiri mjeseca nisu uložila sredstva da se zdravstveni sistem adaptira kako ne bi bilo mjesta pričama o kolapsu?

Ko je zaražen, zaražen, ko ima simptome neka sjedi kući i pije paracetamol i aspirin, ko je teži slučaj neka ide u bolnicu i gotovo...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22497 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Dobro sročeno :thumbup: Sezona gripe 2019. u Srbiji je imala registrovanih preko 120.000 slučajeva a umrlo je oko 40 ljudi. Gdje je tada bio onaj klepavi čifut Kon da diže paniku u medijima? Inače dr. KoNJ je veliki lobista Novartisa koji je kupio i čuveni institut Torlak.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#22498 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Lajavikrelac wrote: 11/07/2020 11:37 Dobro sročeno :thumbup: Sezona gripe 2019. u Srbiji je imala registrovanih preko 120.000 slučajeva a umrlo je oko 40 ljudi. Gdje je tada bio onaj klepavi čifut Kon da diže paniku u medijima? Inače dr. KoNJ je veliki lobista Novartisa koji je kupio i čuveni institut Torlak.
370/17000 vs. 40/120000.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#22499 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Šta ti nije jasno pod registrovanih? Kolko ljudi kad je gripozno ne ide ljekaru nego se liječi kući mirovanjem? A sad sve što ode Bogu na istinu tovare pod koronu, niko više ne umire od raka, udara i ostalog, a prije epidemije ih je desetine punilo crnu hroniku...de bolan ljudi...

Koliko je samo do sada bilo informacija da kod nas ljude umrle od udara i raka pišu pod žrtve korone?
neki
Posts: 6634
Joined: 17/02/2005 07:57

#22500 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neki »

Činjenica je da se sad u Sarajevu narod više pridržava preporuka nego talijani usred najveće krize u aprilu kad im je dnevno umiralo i po 900 ljudi..
Ko je pratio talijanske portale i ima talijane za prijatelje na fb složit će se..
Locked