Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post Reply
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#176 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

Da li je tad izginula posada našeg BOV-a koji je došao u ispomoć - kad im je kroz kupolu upala minobacačka granata 82 mm?
Koliko se sjećam,četnici su dobili i po nosu i po guzici.
Tromblon
Posts: 2178
Joined: 18/01/2015 19:37

#177 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

PM72 wrote: 09/07/2020 11:07 Da li je tad izginula posada našeg BOV-a koji je došao u ispomoć - kad im je kroz kupolu upala minobacačka granata 82 mm?
Koliko se sjećam,četnici su dobili i po nosu i po guzici.
Uff, zar to nije bilo92? Fakat se više ne sjećam. Ma, slabo su dobili. Dan poslije su razgulili poslije par rb i rpg. Kruškini su to odradili.

Četnici htjeli da nas razvuku zbog napada na Žuč.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#178 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Image

4. avgust 1992.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#179 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

tempuser wrote: 26/09/2018 08:22
Tromblon wrote:
PM72 wrote:Nije se "proizvodio" nego je to bila kućna radinost.Prerezan polopac od šahta umotan u platno i to je kao bio pancir.ovakva mladost je i spašavala linije,nisu đuturumi.Ovo su na slici bili Jukini a čini mi se da ovaj žuti sa "narandžastim pancirom" nije preživio rat
Srecom slabo to se cini. Narandza, to mu je nadimak, je prezivio rat. Na slici su Kruskini.
Ako se dobro sjecam ploce su sjekli u CNP-u u krugu fabrike V.M. Crni i gurali ih u prsluk od nekakvog materijale za cerade ili tende it Bosnasporta, bar smo ih tamo pokupili. Ja sam preko navlacio crni jurisni prsluk da me ne vide s Marsa. Jedne prilike sam sa ovm skulom na sebi sa Dajca pao na ledja. malo je reci da me je zakucala u zemlju i izbila zrak! :-) Skinem da se lakse ustanem i dodjem sebi i ostavim pored ceste.
E čuj s' dajca kamiona :D
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#180 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 09/07/2020 14:55 Image

4. avgust 1992.
U tom istom BOV-u ,02.05.1992 stradala je posada JNA kod Estrade.Naši su ga spržili osom a svjedok mi je pričao kako su odvukli taj BOV do vatrogasnog na Bjelavama i šmrkovima prali krv i mozak izginulih vojnika.
Nakon toga je BOV opravljen i nabačene su mu kamuflažne boje.Nakon što je na Stupu stradala naša posada,BOV je ponovo opran,očišćen i stavljen u funkciju i parkiran u hali Energoinvesta u Halilovićima.Nije više korišten u borbama jer su ga prozvali ukleti BOV.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#181 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Ako je to bilo tako, rahmetli Alija Miladin je roknuo taj BOV, mislim da @Pitar s Kariba @Pitar sa Kariba bolje zna. Ja za ovaj slučaj sa Stupa znam jer među navedenim koji su poginuli sam imao drugova. Loša sreća :( šta drugo da kažem.
Last edited by Nekako s proljeća on 10/07/2020 13:09, edited 1 time in total.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#182 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by shalla »

Kako se desilo to i gdje tačno na Stupu kada su naši zijanili :sad:
Direktni pogodak u borbi ili?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#183 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

@shalla po svemu sudeći tokom borbi: ''Radenko je bio radnik u pokopnom društvu u Sarajevu, porijeklom je iz Rogatice. Na početku agresije i opsade Sarajeva radnici ‘Pokopa’ vidjeli su da je najbolje da unaprijed kopaju nove grobove jer se znalo da će u njih vrlo brzo neko leći. Tako su na groblju ‘Lav’, koje je u ratu ponovo aktivirano, kopali i po dvadesetak grobova unaprijed. I Abazović je iskopao pet-šest grobova. Tog dana im se ponudi opcija da se priključe Armiji i odbrani grada. Ko nije htio, mogao je ostati da radi u ‘Pokopu’. Abazović odluči da se priključi Armiji RBiH. Samo nekoliko dana nakon toga, u velikim i dramatičnim bitkama na Stupu Abazović gine kao član posade našeg transportera. To je bila nevjerovatna situacija. Transporter je bio u borbi, a minobacačka granata s položaja Vojske RS, dok se transporter kretao velikom brzinom, uletjela je kroz otvor, kupolu transportera i ubila čitavu posadu. To se dešava jednom od milijardu slučajeva. A što je još više nevjerovatno – Radenka Abazovića ukopali su u onaj isti grob koji je on samo nekoliko dana prije toga iskopao”, prepričava Huseinović.

Ima ulica Radenka Abzovića ali ne znam je li imenovana u području gdje je poginuo ili ne. Nismo ni ''gušića halu '' do sada mapirali.
Last edited by Nekako s proljeća on 10/07/2020 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#184 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Bloo »

Nekako s proljeća wrote: 09/07/2020 20:04 Ako je to bilo tako, rahmetli Alija Miladin je roknuo taj BOV, mislim da @Pitar s Kariba bolje zna. Ja za ovaj slučaj sa Stupa znam jer među navedenim koji su poginuli sam imao drugova. Loša sreća :( šta drugo da kažem.
Avdo Miladin mu je sin ili?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#185 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 10/07/2020 12:24 Po svemu sudeći tokom borbi: ''Radenko je bio radnik u pokopnom društvu u Sarajevu, porijeklom je iz Rogatice. Na početku agresije i opsade Sarajeva radnici ‘Pokopa’ vidjeli su da je najbolje da unaprijed kopaju nove grobove jer se znalo da će u njih vrlo brzo neko leći. Tako su na groblju ‘Lav’, koje je u ratu ponovo aktivirano, kopali i po dvadesetak grobova unaprijed. I Abazović je iskopao pet-šest grobova. Tog dana im se ponudi opcija da se priključe Armiji i odbrani grada. Ko nije htio, mogao je ostati da radi u ‘Pokopu’. Abazović odluči da se priključi Armiji RBiH. Samo nekoliko dana nakon toga, u velikim i dramatičnim bitkama na Stupu Abazović gine kao član posade našeg transportera. To je bila nevjerovatna situacija. Transporter je bio u borbi, a minobacačka granata s položaja Vojske RS, dok se transporter kretao velikom brzinom, uletjela je kroz otvor, kupolu transportera i ubila čitavu posadu. To se dešava jednom od milijardu slučajeva. A što je još više nevjerovatno – Radenka Abazovića ukopali su u onaj isti grob koji je on samo nekoliko dana prije toga iskopao”, prepričava Huseinović.

Ima ulica Radenka Abzovića ali ne znam je li imenovana u području gdje je poginuo ili ne. Nismo ni ''gušića halu '' do sada mapirali.
Mup,102 brigada koje su jos jedinice branile Stup 1 i Stup 2?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#186 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Bloo wrote: 10/07/2020 12:29
Nekako s proljeća wrote: 09/07/2020 20:04 Ako je to bilo tako, rahmetli Alija Miladin je roknuo taj BOV, mislim da @Pitar s Kariba bolje zna. Ja za ovaj slučaj sa Stupa znam jer među navedenim koji su poginuli sam imao drugova. Loša sreća :( šta drugo da kažem.
Avdo Miladin mu je sin ili?
Nije mu sin. Citiram:
''Reći ću ovako, Alija Miladin, njegova dva brata, Suvad-Sova i Muhamed. Suvadov najstariji sin (sa 15 g) Almedin, godinu mlađi Avdo, sestrići Eko i Dino od sestre rahmetli Suvade i Raško od Mirsade, svi su bili tu od najranijih dana.
Almedin je kasnije u borbama na Dobrinji izgubio nogu ali ga to nije spriječilo da i do kraja rata ostane aktivan sudionik mnogih borbi u i oko grada''.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#187 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Bloo »

Nekako s proljeća wrote: 10/07/2020 13:18
Bloo wrote: 10/07/2020 12:29
Nekako s proljeća wrote: 09/07/2020 20:04 Ako je to bilo tako, rahmetli Alija Miladin je roknuo taj BOV, mislim da @Pitar s Kariba bolje zna. Ja za ovaj slučaj sa Stupa znam jer među navedenim koji su poginuli sam imao drugova. Loša sreća :( šta drugo da kažem.
Avdo Miladin mu je sin ili?
Nije mu sin.
''Reći ću ovako, Alija Miladin, njegova dva brata, Suvad-Sova i Muhamed. Suvadov najstariji sin (sa 15 g) Almedin, godinu mlađi Avdo, sestrići Eko i Dino od sestre rahmetli Suvade i Raško od Mirsade, svi su bili tu od najranijih dana.
Almedin je kasnije u borbama na Dobrinji izgubio nogu ali ga to nije spriječilo da i do kraja rata ostane aktivan sudionik mnogih borbi u i oko grada.
Hvala. Jer poznajem Avdu i brata mu iz nekih drugih krugova.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#188 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Emiremir33 wrote: 10/07/2020 12:49
Mup,102 brigada koje su jos jedinice branile Stup 1 i Stup 2?
Fakat sam taraba za ovaj dio ratišta i vjerujem da @Tromblon ili @PM bolje znaju do forumaša, @taxi_driver nam odavno nema...
Onako iz istraživačkog ugla, nemoguće je iz struktura odbrane isključiti doprinos HVO-a, bar onog linija Martinović Brace. Pripadnike neke od jedinica J. Prazine i sl. Problem je i meni da ih u određenom vremenu nazovem ispravno, jer su kroz reorganizaciju snaga odbrane i ukrupnjavanje jedinica dobili xy formacijske brojeve i nazive, koji su jasni uglavnom pripadnicima istih ili upućenim teoretičarima.
Tromblon
Posts: 2178
Joined: 18/01/2015 19:37

#189 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 10/07/2020 13:48
Emiremir33 wrote: 10/07/2020 12:49
Mup,102 brigada koje su jos jedinice branile Stup 1 i Stup 2?
Fakat sam taraba za ovaj dio ratišta i vjerujem da @Tromblon ili @PM bolje znaju do forumaša, @taxi_driver nam odavno nema...
Onako iz istraživačkog ugla, nemoguće je iz struktura odbrane isključiti doprinos HVO-a, bar onog linija Martinović Brace. Pripadnike neke od jedinica J. Prazine i sl. Problem je i meni da ih u određenom vremenu nazovem ispravno, jer su kroz reorganizaciju snaga odbrane i ukrupnjavanje jedinica dobili xy formacijske brojeve i nazive, koji su jasni uglavnom pripadnicima istih ili upućenim teoretičarima.
Od februara 93. 102. Mtbr:

Azići - 1. Bataljon

Stup 1 - 2. Bataljon

Stup 2 - 3. Bataljon

Stupsko brdo od aerodromske ceste do hemijske č. - 4. Bataljon. Od septembra 93. 4.. Bataljon držao cijelo Stupsko brdo završno sa Domom penzionera. Do tada taj dio dtžao MUP.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#190 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Većina forumaša prati ili učestvuje na temama o sarajevskom ratištu koje su ''urbane'' . Vrlo malo znaju o ovom dijelu tenkoprohodnog ratišta. Broj poginulih branilaca dovoljno govori ...
Image




Pričah malo sa jednim saborcem , sjednemo mi tako povremeno i naprđujemo :lol: s brda s dola rokačine... i ispriča mi on verziju akcije nakon pada Otesa, tu negdje u taj vakat si bio :( ranjen opet.... imitira komandira na čiji znak ''1,2.. :lol: :lol: ..3'' veći broj branilaca treba da istovremeno tromblonima sroka četničke snage koje pridolaze na neku čistinu između vas i njih....
I onda povežem što si odabrao nik Tromblon.
:D :thumbup: :bih:
Tromblon
Posts: 2178
Joined: 18/01/2015 19:37

#191 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 12/07/2020 23:06 Većina forumaša prati ili učestvuje na temama o sarajevskom ratištu koje su ''urbane'' . Vrlo malo znaju o ovom dijelu tenkoprohodnog ratišta. Broj poginulih branilaca dovoljno govori ...
Image




Pričah malo sa jednim saborcem , sjednemo mi tako povremeno i naprđujemo :lol: s brda s dola rokačine... i ispriča mi on verziju akcije nakon pada Otesa, tu negdje u taj vakat si bio :( ranjen opet.... imitira komandira na čiji znak ''1,2.. :lol: :lol: ..3'' veći broj branilaca treba da istovremeno tromblonima sroka četničke snage koje pridolaze na neku čistinu između vas i njih....
I onda povežem što si odabrao nik Tromblon.
:D :thumbup: :bih:
To u Azićima bilo. Najjače je da će nas max 15 oplesti, a na kraju nas trojica pucali. Kažu poslije nesigurni cnp trombloni, loši meci, kočile puške... :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#192 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Zakačismo fazu preko rijeke...kaže da je jednog voda odnijela i to im je bio prvi gubitak u redovima, nije mu se mogao sjetiti imena i prezimena. U to doba rijeka je led ledeni i da nije tekućica, mogu mislit' ...
Tromblon
Posts: 2178
Joined: 18/01/2015 19:37

#193 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

To je bilo kada nas u decembru 93 zavališe Karavelić i Dahić. Mi uđosmo četnicima Miljackom iza leđa i niko živi ne napade. Zavališe i ostaviše da se sami snalazimo i izvlačimo.
Tromblon
Posts: 2178
Joined: 18/01/2015 19:37

#194 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Tromblon wrote: 12/07/2020 23:41
Nekako s proljeća wrote: 12/07/2020 23:06 Većina forumaša prati ili učestvuje na temama o sarajevskom ratištu koje su ''urbane'' . Vrlo malo znaju o ovom dijelu tenkoprohodnog ratišta. Broj poginulih branilaca dovoljno govori ...
Image




Pričah malo sa jednim saborcem , sjednemo mi tako povremeno i naprđujemo :lol: s brda s dola rokačine... i ispriča mi on verziju akcije nakon pada Otesa, tu negdje u taj vakat si bio :( ranjen opet.... imitira komandira na čiji znak ''1,2.. :lol: :lol: ..3'' veći broj branilaca treba da istovremeno tromblonima sroka četničke snage koje pridolaze na neku čistinu između vas i njih....
I onda povežem što si odabrao nik Tromblon.
:D :thumbup: :bih:
To u Azićima bilo. Najjače je da će nas max 15 oplesti, a na kraju nas trojica pucali. Kažu poslije nesigurni cnp trombloni, loši meci, kočile puške... :D
Zeznuh se. Ta epizoda bi na Stupskom brdu u septembru 93 kad smo preuzeli liniju od murije i neznajući "raskrinkali" šverc. :lol: :lol: :lol:. A grmila Metallica sa zvučnika :bih:
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#195 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

MUP je držao liniju od Oslobođenja do Cenex-a,sadašnjeg Binga.Lično sam bio u svakom rovu od Crvene kuće pa sve do Zizine kuće i Kasindolskog potoka.Zadnju smjenu imao u aprilu 1993 da bi nas opet dole poslali kad je bilo sranje oko betonare i hemijske čistione 1995.

Najgore mi je bilo u februaru 1993 ,davali smo stražu 2 sata u rovu a četiri u pripremi.Tad sam se smrzo za čitav život.Non stop neka uzbuna i pripravnost,svaki čast hoće nas napasti ili neće...a taman smo Otes preživjeli.Na Stupu i Stupskom brdu (niđe brda ali helem neise) tranšeji su puni blata ali je tog februara na minus 20 blato bilo ko beton.Uvijek ti je hladno,uvijek si pospan i gladan.Jedino smo imali cigara ( i to ne od šverca kojeg Tromblon spominje jer za to nisam ni čuo ni vidio) a za jelo smo imali konzervu one ribe što je ko zmija (na tri čovjeka) i hljeb pa razvuci 24 sata...ili feta sir na trojcu.
Imao sam RAP municije,AP sa preklapajućim kundakom (koju sam sjeb'o tromblonima iz CNP-a),desetak tromblona i dvije zelene kašikare koje sam čuvao ko oko u glavi.Nikad nisam volio šenlučit' i bez veze pucati a iskreno rečeno nisi imao ni u šta gađati.Čete su se dobro čuvale i ja za tih nekoliko mjeseci nisam vidio vojnika sem poneke siluete koja protrči između srušenih kuća i zastora.Vidio sam tenk T55 izbliza ,na igralištu kasarne kad je krenuo put nas.Tačno gdje je sad Penny.
I viđao sam tj.slušao sam Zastavinog kedija koji im je hranu dovozio i kojeg sam redovno gađao tromblonima.Malo su me zezale one šperploče koje su bile poredane pored ceste kao zaštita od naših metaka i tromblona ali sam jedne prilike uspio i da zaustavim tog kedija (bio mu šupalj auspuh pa smo ga čuli),opalio sam troblon (onaj pravi pješadijski JNA) koji se aktivirao na stablu i vjerovatno vozača prepalo pa je stao i ugasio auto.Meni bilo pravo drago-ostaće čete bar bez klope- i ja siđem sa sprate jedne srušene kuće.Taman da se pohvalim kolegama kad onaj upali auto i po gasu...

Bio sam mušterija da mu jednom sprašim RB ali imali smo samo dvije rakete koje smo čuvali za tenk...žao mi što nisam kao što ne mogu da prežalim što ne opalih rafal iz PAM-a na zgradi časnih sestara,ljeta 1995.Imali samo jednu kutiju od 100 metaka a ja vidio čošak kamiona TAM 110 SMB boje kako nešto tovare...žao mi što ga ne poderah i što mu ne spraših kompletnu kutiju...

uglavnom,Stup i Stupsko brdo pamtim po hladnoj zimi i vjetru a ljeto po nenormalnom broju muha i komaraca uz onaj potok...tad sam se pitao kako li je bilo onim mahnitim amerikancima po džungli u Vijetnamu kad nas komarci i muhe ovdje pojedoše uz kasindolski potok.Jeble mater svoju,taman zaspeš a ona ti sleti na čelo jal na obraz i moraš se trznut,ko da ti sleti ptica a ne muha...i to ne jedna nego rojevi.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#196 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trambusek88 »

Tromblon wrote: 28/06/2020 17:42 Stari mi windows an laptopu i google earth odbija saradnju sa njim. Pa ako sad nadjem neku kartu ucrtat cu pribliznu liniju iz juna 95.
Moraš obrisati updateovanu verziju i skinuti staru.

Image
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#197 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by sarajlija120 »

Budući da je tema vezana za stupsko ratište, želio bih ovdje pitati zna li neko nešto o Ramizu Škori (Rigetu), jedan od devetorice braće Škoro? Poginuo je na stupskom ratištu, nekad u Oktobru ili Novembru '92., koliko mi je poznato od granate. Ne znam tačnu lokaciju pogibije, ali bih o tome volio saznati nešto više. Zahvaljujem.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18705
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#198 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by SmokingMan »

Ahaha, vidim krov svoje kuće. :bih:
Tromblon
Posts: 2178
Joined: 18/01/2015 19:37

#199 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

@trambusek88

Nisam uspio pa sam se koristio tvojom fotkom. Ovako nekako po sjećanju jer ovdje ima dosta novoizgrađenih kuća.

Image
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#200 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trambusek88 »

A ja svo vrijeme mislio da je aleja bila linija.
Post Reply