Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Gospodin100
Posts: 19
Joined: 25/05/2020 23:42

#22376 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Gospodin100 »

Pozdrav, interesuje me kako se mogu najlakše dobiti EU papiri?
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#22377 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

Gospodin100 wrote: 26/05/2020 13:32 Pozdrav, interesuje me kako se mogu najlakše dobiti EU papiri?
Ozenis se sa nekom dijasporkom.
Sonron
Posts: 129
Joined: 23/06/2010 15:03

#22378 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Sonron »

Gospodin100 wrote: 26/05/2020 13:32 Pozdrav, interesuje me kako se mogu najlakše dobiti EU papiri?
Ili oženi kakvu našu što ima HR papire i fino se dogovorite pravac Njemačka ili bilo koja druga EU zemlja i fino predate za spajanje porodice u zemlji kojoj se preseliti, još ti i ne treba viza i gotova stvar.
el-weedo
Posts: 72
Joined: 20/05/2013 00:45

#22379 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by el-weedo »

Pozdrav raja, treba mi savjet ili neka preporuka. Znači situacija je sljedeća. Sit sam ove države i njenih apsurda. Želio bih da idem u Njemačku. Znam za vizu da se čeka preko godinu i da je to predugo. Naime, imam rodicu u Njemačkoj koja živi tamo sa mužem i oni su legalno tamo već godinu ili dvije. Da li ja mogu otići npr turistički tamo mjesec dana dva i da tražim posao. Završio sam gimnaziju, njemački učio kroz osnovnu, srednju. Znam jezik ono uopšte na nekoj svakodnevnoj komunikaciji. Imam iskustva kao CNC operater, i u međuvremenu sam završio u Interi obuku za programera ali ne radim taj posao u trenutnoj firmi. Moje glavno pitanje je da li je moguće da ja odem i uslovno rečeno pronađem poslodavca koji bi me zaposlio. Da li idalje bi trebao ganjat tu vizu i čekat ili će mi poslodavac to sredit i da krenem radit u tom nekom periodu od mjesec dva. Dosje mi je čist, nisam nikad bio u sukobu sa zakonom ili nešto slično. Ako neko može pomoći sa savjetom ili slično citirajte me ili napišite u pp. Hvala
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#22380 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mousstapha »

Definitivno mozes doci i traziti posla, iskoristiti priliku da odradis neki intervju uzivo. Ali, nazalost po vizu moras nazad u BiH i tesko da postoji neka zaobilaznica sa bh pasosem. Moras isto tako shvatiti da kad trazis poslodavca, moras biti u stanju reci im od kada mogu racunati na tebe, odnosno koliko ti treba da zavrsis papirologiju. Bilo je mnogo slucajeva gdje je njemacki poslodavac pokusavao da zove, garantuje za radnika u nadi da ce ubrzati proces, ali nazalost to ne ide tek tako.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#22381 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by irac300 »

el-weedo wrote: 05/06/2020 10:51 Pozdrav raja, treba mi savjet ili neka preporuka. Znači situacija je sljedeća. Sit sam ove države i njenih apsurda. Želio bih da idem u Njemačku. Znam za vizu da se čeka preko godinu i da je to predugo. Naime, imam rodicu u Njemačkoj koja živi tamo sa mužem i oni su legalno tamo već godinu ili dvije. Da li ja mogu otići npr turistički tamo mjesec dana dva i da tražim posao. Završio sam gimnaziju, njemački učio kroz osnovnu, srednju. Znam jezik ono uopšte na nekoj svakodnevnoj komunikaciji. Imam iskustva kao CNC operater, i u međuvremenu sam završio u Interi obuku za programera ali ne radim taj posao u trenutnoj firmi. Moje glavno pitanje je da li je moguće da ja odem i uslovno rečeno pronađem poslodavca koji bi me zaposlio. Da li idalje bi trebao ganjat tu vizu i čekat ili će mi poslodavac to sredit i da krenem radit u tom nekom periodu od mjesec dva. Dosje mi je čist, nisam nikad bio u sukobu sa zakonom ili nešto slično. Ako neko može pomoći sa savjetom ili slično citirajte me ili napišite u pp. Hvala
S gimnazijom, po novom zakonu nema sanse. Posto si zakoracio u IT vode probaj neko iskustvo steci ili bar da imas potvrdu od neke firme da si radio taj posao, volontiraj. Bitno da imas neki dokaz da si radio u IT struci. Onda nadji poslodavca u Njemackoj, i zakazi termin u ambasadi. Takve vrste poslova imaju prioritet i vrlo brzo bi dobio vizu. Sve ostalo ti ne ide u prilog, jer po novom zakonu mozes se traziti posao samo u struci uz nostrificiranu diplomu skole/faxa.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#22382 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

Sta nam je sa ovom temom, zamrla.
Sjecam se kako su najavljivali 01.03.20 cekali li ga ko ozeblo sunce.
Masovne seobe, ko izadje zadnji neka ugasi svjetlo itd.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#22383 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Pa niko nije planirao koronu. Sve je odgodjeno: socijalni bunt,lokalni izbori,vladavina prava, pravda,postenje,totalni egzodus stanovnistva, gasenje svjetla. Mozda da prodje korona pa onda.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#22384 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by neko_sa_strane »

Seyfo wrote: 08/07/2020 22:42 Pa niko nije planirao koronu. Sve je odgodjeno: socijalni bunt,lokalni izbori,vladavina prava, pravda,postenje,totalni egzodus stanovnistva, gasenje svjetla. Mozda da prodje korona pa onda.
Neka prođe što prije a nevezano za temu BiH bi trebala uvesti vizni režim kineskim državljanima.
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#22385 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by geralt »

neko_sa_strane wrote: 09/07/2020 12:44
Seyfo wrote: 08/07/2020 22:42 Pa niko nije planirao koronu. Sve je odgodjeno: socijalni bunt,lokalni izbori,vladavina prava, pravda,postenje,totalni egzodus stanovnistva, gasenje svjetla. Mozda da prodje korona pa onda.
Neka prođe što prije a nevezano za temu BiH bi trebala uvesti vizni režim kineskim državljanima.
Ma ja, hajmo ubiti i ovo malo turizma sto imamo (sto smo imali) radi rasizma, i usput pogorsati odnose sa drugom silom svijeta.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#22386 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by neko_sa_strane »

geralt wrote: 09/07/2020 13:18
neko_sa_strane wrote: 09/07/2020 12:44
Seyfo wrote: 08/07/2020 22:42 Pa niko nije planirao koronu. Sve je odgodjeno: socijalni bunt,lokalni izbori,vladavina prava, pravda,postenje,totalni egzodus stanovnistva, gasenje svjetla. Mozda da prodje korona pa onda.
Neka prođe što prije a nevezano za temu BiH bi trebala uvesti vizni režim kineskim državljanima.
Ma ja, hajmo ubiti i ovo malo turizma sto imamo (sto smo imali) radi rasizma, i usput pogorsati odnose sa drugom silom svijeta.
Zbog prehrambenih navika stanovništva te sile u problemima smo do guše.
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#22387 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by geralt »

neko_sa_strane wrote: 09/07/2020 14:04 Zbog prehrambenih navika stanovništva te sile u problemima smo do guše.
I sta ce uvodjenje viza konkretno postici, osim sto ce nam umanjiti turisticka nocenja za 5%? Mi uvedemo, Hrvatska (lupam) ne uvede, i ista bolest nam dodje sedmicu kasnije nego sto bi inace dosla.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#22388 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Vala bi zbog turizma valjalo ugoditi kineskim turistima,u smjeru psi na ulicama-bolje na razanj-win win situacija.
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#22389 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zubi »

Seyfo wrote: 09/07/2020 20:52 Vala bi zbog turizma valjalo ugoditi kineskim turistima,u smjeru psi na ulicama-bolje na razanj-win win situacija.
Komentar ti je sa svakog aspekta Image
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#22390 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Teska vremena-teske mjere. Da malo razvedrim:1. stara kineska poslovica: pas koji laje,nije dovoljno skuhan. 2. "Ni kuceta ni maceta" rece tuzno Kinez,gledajuci u.prazan frizider. HAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHHHAHAHHAHAAAAAAAAA
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#22391 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mousstapha »

Dobra roba kod Seyfe :D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#22392 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by RagibUzoriti »

Ja cesto diskutujem sa rajom iz BiH kako je vani.
Ako se pozalis na bilo sto, vele pa sto se ne vratis ako ti je lose.
Ma ljudi dragi nije to loše u tom smislu kako neko shvati, ali nije ni bajno.

Ljudi mastaju da je samo izaci iz BIH i kontaju cim se preko grane, svi problemi rijeseni.

A dok se naucis hodati po tudjoj zemlji, treba ti minimalno 8 mjeseci. A za tih 8 mjeseci, moras i jesti i spavati i love imati...
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#22393 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Kad dijaspora kuka,to nas bas puno nervira. Svasta nas inace nervira,ali to ono bas. Eto ti Ragibe jedne insajderske informacije. Tako da,taman i da je sve lose,ne spominji osim ako zelis nekog da iznerviras i da ti ne bude vise prijatelj ili poznanik. Samo superlativi i sve bajno, onda ce ti raja doci kod tebe da i njima bude bajno pa ce vas biti vise tamo.
BiBi911
Posts: 2907
Joined: 09/12/2018 17:47

#22394 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by BiBi911 »

RagibUzoriti wrote: 11/07/2020 23:04 Ja cesto diskutujem sa rajom iz BiH kako je vani.
Ako se pozalis na bilo sto, vele pa sto se ne vratis ako ti je lose.
Ma ljudi dragi nije to loše u tom smislu kako neko shvati, ali nije ni bajno.

Ljudi mastaju da je samo izaci iz BIH i kontaju cim se preko grane, svi problemi rijeseni.

A dok se naucis hodati po tudjoj zemlji, treba ti minimalno 8 mjeseci. A za tih 8 mjeseci, moras i jesti i spavati i love imati...
Maca tesko je ako dodjes nespreman. I da dodjes u Bosnu bez znanja Bosanskog jezika, obicaja. Da od skole imas samo tiket od kladionice.

Mi smo dosli prije 4 ipo godine. Od nas 9, 2 se vratila kao tesko(jedAn je prvi dan zamalo spalio pola bavarske, drugi je kasnio svaki dan i vadio se pricom da je on potreban njima ne oni njemu vrlo brzo se kanticem provozao).
Od 7, 3 jos uvijek se ne znaju prestavit, rade isti posao(bacaju kofere).
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#22395 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Didier »

BiBi911 wrote: 12/07/2020 09:53
Maca tesko je ako dodjes nespreman. I da dodjes u Bosnu bez znanja Bosanskog jezika, obicaja. Da od skole imas samo tiket od kladionice.

Mi smo dosli prije 4 ipo godine. Od nas 9, 2 se vratila kao tesko(jedAn je prvi dan zamalo spalio pola bavarske, drugi je kasnio svaki dan i vadio se pricom da je on potreban njima ne oni njemu vrlo brzo se kanticem provozao).
Od 7, 3 jos uvijek se ne znaju prestavit, rade isti posao(bacaju kofere).
Ovo je upravo profil naše dijaspore, nosaju kofere i voze se autobusom za Bosnu.

:D :D :D

Ali su spremni!
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#22396 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by RagibUzoriti »

Seyfo wrote: 11/07/2020 23:20 Kad dijaspora kuka,to nas bas puno nervira. Svasta nas inace nervira,ali to ono bas. Eto ti Ragibe jedne insajderske informacije. Tako da,taman i da je sve lose,ne spominji osim ako zelis nekog da iznerviras i da ti ne bude vise prijatelj ili poznanik. Samo superlativi i sve bajno, onda ce ti raja doci kod tebe da i njima bude bajno pa ce vas biti vise tamo.
I mene puno nervira kad nehljebovici ustanu u 12,u 1 popodne piju kafu i popunjavaju listic od kladionice i bacaju suplje o dijaspori i teskom stanju u drzavi.

Meni bio pun K takvih prica i prije 8 godina spakovao kesu stvari i uhvatio se pedale
BiBi911
Posts: 2907
Joined: 09/12/2018 17:47

#22397 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by BiBi911 »

Didier wrote: 12/07/2020 10:53
BiBi911 wrote: 12/07/2020 09:53
Maca tesko je ako dodjes nespreman. I da dodjes u Bosnu bez znanja Bosanskog jezika, obicaja. Da od skole imas samo tiket od kladionice.

Mi smo dosli prije 4 ipo godine. Od nas 9, 2 se vratila kao tesko(jedAn je prvi dan zamalo spalio pola bavarske, drugi je kasnio svaki dan i vadio se pricom da je on potreban njima ne oni njemu vrlo brzo se kanticem provozao).
Od 7, 3 jos uvijek se ne znaju prestavit, rade isti posao(bacaju kofere).
Ovo je upravo profil naše dijaspore, nosaju kofere i voze se autobusom za Bosnu.

:D :D :D

Ali su spremni!
Ne znas ti kako su tek dosadni kada cuju da ces za Bosnu pa pocnu spiskovi sta da im poneses i mogul kako da se utrpaju. Proklinjao sam dan zbog karavana i prostora i pasteta.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#22398 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by paladinka »

Zasto , inace kad ides u goste isto poneses poklon?
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#22399 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali_balon »

Salu na stranu....nasu dijasporu, bezo obzira na staz u dijaspori boli przana dusa....ovdje ne racunam dijasporu rodjenu u dijaspori to je vec drugi mentalitet......
Dodju u BH puni enerigije radosti veselja da napoje dusu...2 dan skontaju gdje su realnost im opali samar dozove ih....i zahvaljuju se Bogu sto ce za 10 15 dana "kuci".....
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22400 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

:lol: :lol: i kako ide tema :mrgreen:
Post Reply