Stomatoloska anestezija?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#26 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by victom »

moonca wrote: 20/06/2020 13:50
victom wrote: 20/06/2020 13:28 ja nemam pola zuba , a ako šta zaboli odmah vadim, tako da nemam problema...
ali primjetio sam da niko nije odgovorio na pitanje postavljača tema... gdje ima da ti daju onaj gas, umjesto injekcije... i ja bi volio da probam, jer mi se od injekcija povraća par sati poslije.
:shock:
Zasto ne stavish -krunu... i imat ces velikih problema ako izvadish 'bitne' zube..
planiro sam srediti ove godine, ali korona izbila... kao da univerzum zeli da sam krezav
Last edited by victom on 01/03/2021 02:35, edited 2 times in total.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#27 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Euphoria »

Mislim da ti to nema veze sa vrstom anestezije, vec sa strucnoscu stomatologa.
Jednu osmicu su mi operisali jer je bila srasla sa zglobovima vilice. Oralni hirurg dao injekciju, za 15 min se od uzela, nista osjetila nisam. Jeste me 7 dana bolila rana, pila sam tablete protiv bolova.
Prošle sedmice opet oralnom hirurg još dvije da izvadi. Uzeo pametovati, nije smio. Odem svom stomatologu, stati iskusni doktor. Kaze Ne treba operacija, ja cu to.
Prošle sedmice jedan, prekjucer drugi. Bukvalno nista osjetila nisam. On se još zeza, kaze Vidi nisam ni rukavice isprljao. Taj dan me malo, ono vise dosadno bolila rana, popijem nesto protiv bolova i to je to.
Zato traži dobrog I iskusnog stomatologa, a ostalo prepusti njemu.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#28 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Ludzak »

Nisu mi radili apikotomiju, vec mi je specijalista zakljucio da ide preko korjenskog lijecenja. Ako uspije super, ako ne-vađenje. Bockali su me nesto nekakvim iglicama, i stavili nekakav lijek. Evo sad trenutno mi cista nabubrila ko nikada do sada. Za 14 dana mi rade to lijecenje. Rahatniji bih bio da su mi odmah izvadili. Da se ne peglam sa dolascima. Ali pocese mi pametovati, kao poremetit ce mi taj niz na donjoj vilici ako ga izvadim i tako da sam se slozio da ga lijecim. Peglam se.

Mada ni ti zubari nisu nesto, realno. Privatnici hoce samo da da izvuku pare. Svaki termin potrosis min 50 Km. Tako da sam prvi dan otisao kod njih radi popravke jednog zuba(sedmice), i da mi vide za ovaj zub koji ima cistu. I pored te sedmice koju sam popravljao, našla mi da moram i još 5 zuba popravljati. I sta cu? Pristanem na te termine popravka tih zuba. Neki dan zavrsio sve sa popravkama svih tih zuba. Ali realno, bolje da ih nisam ni popravljao. Sada sa svakim tim popravljanim zubima osjetim i hladno, i toplo, i slatko, i slano. A ukupno sam im dao min 300 KM. Ma idi u pm.
Bolje da ih nisam popravljao, bar me nisu boljeli.


I da se nadovezem oko ovih današnjih bijelih plombi. Mislim da ja to sve marketing. Bar po mom iskustvu. Amalgamske plombe su mi stajale 20 god bez ikakvih problema, dok ove danasnje bijele plombe dosta manje. Dva zuba na gornjoj vilici koji su mi bili popravljani i stavljeni pod bijelom plombom, na kraju su mi bili izvađeni jer su mi ispod plombe pojavio karijes. Jeste da bolje izgledaju i mozda sto su zdravije, ali nemaju tu čvrstocu kao amalgami. Ili mozda nisam upravu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#29 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by dječak sa šibicama »

Svaki ima svoju filozofiju, jedan kaze vadi umnjak ne treba ti, drugi kaze ne nemoj cuvaj zube, treci ne zna ni sta bi rekao.

Opce pravilo je da ne vade zube pod upalom, ja sam imao najjacu mogucu upalu umnjaka prije pet sest godina, subjektivno receno najjacu mogucu. Natekla vilica, bol udara od ociju, usiju do grla, dakle totalka. Odem kod lika, bubne mi inekciju, i izvadi zub. Sve pod upalom, sve normalno proslo.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#30 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Ludzak »

Ma treba vaditi svaki koji boli. Ok da su prednji zubi pa treba pokusati lijeciti. Ali ovi zadnji cim se upali, vaditi. Evo ja sam ih popravljao, stavili mi bijelu plombu, žigaju me na termicke promjene i na slatko. Lakse bi covjek podnio da ih je izvadio.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#31 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by kokuz_sa »

dječak sa šibicama wrote: 19/06/2020 20:15
Kasnije lupas tablete ili lijekove protiv boli, treba par dana bar kod izvadjenog zuba. Dok ne zaraste.

Ja vadio 8cu.. isao kod 4 zubara sa "pedigreom" niko nije htjeo da vadi.. svi me upute na hirurgiju..
Valjda korijen isao ispod vene..

Odem ti ja kod onog Arapa u Buca Potoku..
Snimi lik.. kaze zajebano jest al vadim treba pripreme pola sata..

Dao mi aneateziju, upalio neku arapsku muziku..i meditirao 15minuta doktor..
I onda za bukvalno 1minutu mi izvadio 8cu.. osjetio nisam..

Reko sta cu za bolove poslije, koje tablete.
Kaze nista tablete..
Ti sada kad kuci krenes..kupis porodicni sladoled..
Pojedes i sutra si ko nov..

Kupim ja sladoled..al i tablete za bolove..kontam nije doktor dobar..

Smazao sladoled..ujutro ustao..nista ne boli, rana se zatvorila.. cak normalno jeo isti taj dan na toj strani..

Tako da, do doktora je 99% hoce li te boliti
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#32 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Ludzak »

Najgore je sto ovdje u privatnoj gdje sam ja isao (najgore u prenesenom znacenju), zadnja solicija je ta da se zub vadi. Prvenstveno su za to da se pokusa sa lijecenjem, pa onda vaditi. Sto i nije lose.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#33 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Dany97 »

Jednom mi je vadjen zivac samo,i bukvalno nista nisam osjetio.Nakon toga sam strah izgubio i sledeca 2 puta kada sam otisao na obicnu popravku,dobio lokalnu i fino je bolilo...
Sad da li je to do mene da slabo utice nekcija,da li je slaba nekcija,ili je on dobro ne dadne/ubode gdje treba.
Tako da sam opet taj strah od bola dobio i evo zub mi propade.
Mada moram opet otici pa bili kako bilo,kod novog zubara odoh pa vidjeti kako ce odraditi.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#34 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Hemel »

Prosle sedmice sam isao kod novog zubara. Kazem novog jer sam starog nakon 15 god. morao zamijeniti. Zubi sve slabiji a on samo palamudi.
Odmah mi je nasla(sto se i golim okom vidjelo) dvije rupe na dvije strane. Pita me da li sa ili bez anestezije a ja njoj kontra pitanje ''sta vi mislite''. Na jednoj strani bolje je sa a na drugoj nema potrebe samo da kazem ako sta osjetim.
Prvi put u zivotu da ja nisam osjetio ni anesteziju kada mi je dala a dva zuba su utrnula da ih je mogla cupati. Sve zavrseno za pola sata i nista osjetio nisam.
Idemo dalje u poboljsanje mojih zuba.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#35 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by ovo_malo_duse »

Iskustvo sa zubnom anestezijom. Nekad 2000. Zabolio me kutni zub 6_ca trpio ga cetvrtak, petak. U petak navece oko 12: 30 vise nisam mogao trpiti nakon 2 analgina + voltaren razvaljuje, ustanem i odem u hitnu. Primi me stariji zubar, otvori usta , mora se izvadit, bub spici mi anesteziju, haj sacekaj malo dok utrne... Bol nestaje, ulazim nakon 10-15 minuta....UUUU upaljeno nesmijem vadit, haj kuci pa vadi kad se smiri. Bol prosao, kontam ko ga j....e u ponedeljak cu kod svog zubara pa nek vadi...
Subota ujutro, stari me budi oko 8 da idemo odradit nesto. Ustajem vidim nesto nije ok, jebote ne mogu usta otvorit, vilica zakovala al bukvalno.
Pravac hitna...7 dana penicilin i jos ne znam sta za opustanje. 5 dana samo supu jeo i skove i sve na slamku koju sam jedva provlacio kroz zube, 6 dan otkocilo.

Nakon mjesec dana ponovo pocinje i odem kod prijatelja na djeciju kliniku. Ubode covjek na kraju vilice ( kako da objasnim, iza 8_ce i prst, dva prema grlu) jedan ubod kratki, kaze sacekacemo malo i tako pricamo, nista se ne desava, kazem ja njemu ne trne ovo nista, kaze on sad ce i tamo priprema kljesta i nake poluge... Jos 10 min nista osim peckanja na vrhu jezika. Kazem ja njemu, nista ovo ne trne ( znam sa druge strane kad mi radio jedan drugi zubar mazno mi 2 % adrenalinsku pola glave mi utrnulo mogao si uho otkinut da ne osjetim). Pita on mene jeli ti vrh jezika trne. Rekoh pecka kaze dobro je sad cemo vidjet. Kontam stas ba vidjet.. Uze covjek onu iglu tap tap nis ne osjetim. Izvadio mi zub osjetio nisam.

Nikad lakse. Sto ti znaci ko zna zna.... Ostali te samo napate a isto platis.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#36 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Euphoria »

To je sve do iskustva zubara. Kad je vađenje zuba u pitanju, ja sam uvijek za iskusnog, muškog stomatologa.
A i ovi privatnici su svi isti. Ja sam godinama trazila nekoga ko ce mi zamjeniti plombe na jedinicama. Zdrave, ali promijenile boju, stare 20 godina. I preporuče mi aman najskuplju zubarku, još je ona kao mamin klijent, dobre su. I uvali me nekoj studentici, pa ona ode neki student, pa opet neki dr koji je tek završio. Bukvalno sam 4 plombe mijenjala 3 puta. Ostala je još jedna, ne pada mi na pamet da idem, koliko su me namučili. A mislim da je najskuplja u gradu.
Žao mi je što samo kod prvog nezadovoljstva nisam promijenila stomatologa, već sam pustila da me pegla. 12 odlazaka za 4 polmbe :-)
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#37 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by esmasaric »

Nažalost zadnja dva zuba sam morala izvaditi van BiH, jednostavno sam toliki baksuz bila :oops:

I ništa, odem prvi put kod privatnog, ali urednog, sve full oprema, osmica se upalila, postalo je neizdrživo. Dade mi anesteziju, poprilično blagu, ali me ništa nije bolilo. Nakon sat vremena sam mogla normalno pomjerati vilicu.

I prođe tako godina, opet bol, sada osmica s druge strane, međutim zbog virusa i svega, jedva nađoh zubara. Dao mi je tako blagu anesteziju da sam osjetila lomljenje zuba. Bilo je baš strašno.

A inače sjećam se, kao dijete još, krenula popravljati zube na Ilidži kod jednog zubara, kada mi je stavljao plombe dao mi je takvu anesteziju da sam jedva mogla usta zatvoriti, vidim nešto mi čudno, stalno balim. Onda skontam da mi je tampon ostao nakon sat vremena :run:
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#38 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by ITNet »

Ja ne kontam sto kod nas nema kao vani da te uspavaju i odrade sta treba probudis se ko nov :D Cuo sam svakakvih razloga, nece zbog ovog, zbog onog, mozes umrijeti, ali vani uspavljuju od djece do staraca jos ih snimaju ono iz zajebancije kad se probude, ne kontam foru :-)
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#39 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Hemel »

Ne znam kakvi su sada zubari u BiH ali ranije su bili katastrofa.
Popravke su radili bez anestezije pa dokle izdrzis. Prva iskustva kod zubara neke '70te godine su me otjerala od zubara i njihovih rijetkih ordinacija.
Povadili su mi zuba i zuba sa nekom anestezijom koja skoro nikako ne djeluje. Bode on ali sta je u ampuli ja ne znam i na kraju se uhvati za stolicu dok ne izvadi zub.
Lomili su mi zube pa ostane korijen ili oni dijelovi koji se upale pa sedam dana visis na glavi. Odes da ti to cisti a anestezija ne djeluje...ma uzas.
Finu knjigu bi mogao napisati jer je svaki zub za sebe prica.
Sada je svuda situacija bolja.
Zato vam savjetujem da na vrijeme idete kod stomatologa bar jednom ili dva puta godisnje. Znam da kosta ali ce te kostati vise ako ne ides redovno.
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#40 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by esmasaric »

Hemel wrote: 30/06/2020 13:57 Ne znam kakvi su sada zubari u BiH ali ranije su bili katastrofa.
Popravke su radili bez anestezije pa dokle izdrzis. Prva iskustva kod zubara neke '70te godine su me otjerala od zubara i njihovih rijetkih ordinacija.
Povadili su mi zuba i zuba sa nekom anestezijom koja skoro nikako ne djeluje. Bode on ali sta je u ampuli ja ne znam i na kraju se uhvati za stolicu dok ne izvadi zub.
Lomili su mi zube pa ostane korijen ili oni dijelovi koji se upale pa sedam dana visis na glavi. Odes da ti to cisti a anestezija ne djeluje...ma uzas.
Finu knjigu bi mogao napisati jer je svaki zub za sebe prica.
Sada je svuda situacija bolja.
Zato vam savjetujem da na vrijeme idete kod stomatologa bar jednom ili dva puta godisnje. Znam da kosta ali ce te kostati vise ako ne ides redovno.
I ja se sjećam popravaka bez anestezije, a to nije baš tako davno bilo. Užas :run:
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#41 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by mali Ninja »

ITNet wrote: 30/06/2020 12:25 Ja ne kontam sto kod nas nema kao vani da te uspavaju i odrade sta treba probudis se ko nov :D Cuo sam svakakvih razloga, nece zbog ovog, zbog onog, mozes umrijeti, ali vani uspavljuju od djece do staraca jos ih snimaju ono iz zajebancije kad se probude, ne kontam foru :-)
Ko kaze da nema kod nas opste anestezije?
Samo sto je uspavljivanje skupo jarane :)
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#42 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by ITNet »

mali Ninja wrote: 07/07/2020 14:55
ITNet wrote: 30/06/2020 12:25 Ja ne kontam sto kod nas nema kao vani da te uspavaju i odrade sta treba probudis se ko nov :D Cuo sam svakakvih razloga, nece zbog ovog, zbog onog, mozes umrijeti, ali vani uspavljuju od djece do staraca jos ih snimaju ono iz zajebancije kad se probude, ne kontam foru :-)
Ko kaze da nema kod nas opste anestezije?
Samo sto je uspavljivanje skupo jarane :)
Tako sam cuo od par izvora, imam komsiju ima svoju ordinaciju i ne radi to, kaze da to kod nas niko ne radi zbog ovih i onih razloga a ne sto je skupo, koliko je skupo?
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#43 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by nivla »

ljudi rade apiektomiju pod lokalnom anestezijom, al opet ima ovih sto bi kao eto opstu za najbanalnije stvari
za opstu anesteziju treba imati i anesteziologa a to ne znam da ima ijedna nasa privatna ordinacija, pa bi popravka zuba bila cijena popravke plus anestezija plus anesteziolog, u pravilu za opstu anesteziju ne smijes biti slinav da je primis
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Maraschino »

Gdje se to koristi totalna anestezija u stomatoloskoj ordinaciji?

Ja kako znam sve komplikovaniji zahvati upucuju se na kliniku.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#45 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by mali Ninja »

https://www.facebook.com/StomatologFoco/

Moje dijete su uspavljivali, 400KM anestezija, meni skupa ali dobra. Rade sve zahvate u opstoj, vadjenja, plombe, umnjake...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#46 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Maraschino »

mali Ninja wrote: 07/07/2020 15:41 https://www.facebook.com/StomatologFoco/

Moje dijete su uspavljivali, 400KM anestezija, meni skupa ali dobra. Rade sve zahvate u opstoj, vadjenja, plombe, umnjake...
I dalje se cudim. :roll:
Ako nesto podje po zlu ko ce stomatologu pomoci?

Sjecam se da je nekada davno malom kutnjak se rasuo(ostao korijen) pa su mu to svim i svacim vadili ali bez totalne anestezije. Cak je na kraju zaradio i par savova ali sve u lokalu.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#47 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Dany97 »

400km,znaci ako se pod tom anestezijom radi najbolje uraditi odma 2-3 ili i vise zuba ako je moguce odjednom haha.
Brzo bih ja bankrotirao kada bi trazio tu opstu haha.
Post Reply