Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3751 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

:arrow:
sve_ovo_ja wrote: 17/06/2020 22:41 Meni ni na Otto ne daju na rate :D
Prošle godine dok sam još bio na plavoj karti odem u Saturn TV da uzmem na 0%, kaže odbila banka ne može. Na kraju za keš uzeo. Sad neograničenu imam, prije 2 mjeseca na Otto krevet neki na rate, opet neće :D
Nezz koji im je K, sve se redovno plaća, ali hajde možda i bolje odmah sve i ćao.

Može li se gdje provjeriti (osim da zatražim Schufu) šta je razlog pa me odbiju za te tako sitne kredite od 1-1.5k EUR?
Ja mislim da prvu kupovinu moras obaviti za kes a poslije ide tek da mozes na rate. Nazovi i pitaj.
Azer12
Posts: 41
Joined: 27/01/2019 21:44

#3752 Re: Viza za Njemacku

Post by Azer12 »

Pozdrav, da li zna neko kad ce pocet ambasada opet sa radom i obradom viza
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3753 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Neće sigurno do augusta kako je krenulo. Lično sam otpisao ovu godinu (a i Njemačku) kao opciju.
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#3754 Re: Viza za Njemacku

Post by madridista15 »

Jako bitne vijesti za Zapadne Balkance:

https://www.welt.de/politik/deutschland ... sseln.html

Najvažnije informacije iz članka:

- CDU/CSU predlaže da se Zapadnobalkanska odredba produži za dodatne dvije godine (umjesto do sada planiranih pet);
- predlažu uvođenje maksimalne kvote od 15 000 radnika iz 5 zemalja Zapadnog Balkana (umjesto do sada neograničene imigracije);
- žele se više osloniti na izbjeglice.

Ovo nije ništa konačno, ali otprilike govori u kojem će smjeru stvari ići.
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#3755 Re: Viza za Njemacku

Post by lethalthreat »

Kakva je situacija sa Ausbildungom za ovu godinu, isplati li se ganjati ili je sezona i tu propala? U 7. mjesecu je termin za polaganje jezika, ne znam je li pametno i izlaziti uopšte :?
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#3756 Re: Viza za Njemacku

Post by madridista15 »

lethalthreat wrote: 28/06/2020 19:39 Kakva je situacija sa Ausbildungom za ovu godinu, isplati li se ganjati ili je sezona i tu propala? U 7. mjesecu je termin za polaganje jezika, ne znam je li pametno i izlaziti uopšte :?
Ja ne bih da sam na tvom mjestu. Situacija s koronom ne da nije gotova, nego vrlo lako možemo imati humanitarnu katastrofu kako je krenulo. Nerealno je očekivati da će nam otvoriti vrata u skorije vrijeme.

Ova godina je po meni piši propalo što se tiče Njemačke. Valjda će 2021. i 2022. biti bolje. Tada će i njemačka privreda da se oporavi, a vjerovatno ćemo imati i vakcinu. Biće tad vremena za Ausbildung i sve ostalo :D
Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#3757 Re: Viza za Njemacku

Post by Derimboy »

Dali je neko u zadnje vrijeme predavao zalbu za odbijenicu za vizu. I koliko dugo ste cekali na odgovor. S obzirom da ambasada neradi. Al da ipak obradzuju zahtjeve vezano za zalbe. Pozdrav
sickle_and_hammer
Posts: 389
Joined: 05/09/2012 20:27

#3758 Re: Viza za Njemacku

Post by sickle_and_hammer »

Derimboy wrote: 29/06/2020 00:41 Dali je neko u zadnje vrijeme predavao zalbu za odbijenicu za vizu. I koliko dugo ste cekali na odgovor. S obzirom da ambasada neradi. Al da ipak obradzuju zahtjeve vezano za zalbe. Pozdrav
mozes li nam napisat sta se desilo, zasto je odbijena? koji poso si radio, ako je tebi odbijeno, koliko dugo si dole, koja pokrajina, pricas li jezik?
hvala!
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#3759 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

madridista15 wrote: 29/06/2020 00:24
lethalthreat wrote: 28/06/2020 19:39 Kakva je situacija sa Ausbildungom za ovu godinu, isplati li se ganjati ili je sezona i tu propala? U 7. mjesecu je termin za polaganje jezika, ne znam je li pametno i izlaziti uopšte :?
Ja ne bih da sam na tvom mjestu. Situacija s koronom ne da nije gotova, nego vrlo lako možemo imati humanitarnu katastrofu kako je krenulo. Nerealno je očekivati da će nam otvoriti vrata u skorije vrijeme.

Ova godina je po meni piši propalo što se tiče Njemačke. Valjda će 2021. i 2022. biti bolje. Tada će i njemačka privreda da se oporavi, a vjerovatno ćemo imati i vakcinu. Biće tad vremena za Ausbildung i sve ostalo :D
Hah njima i dalje fali radnika, pogotovo za Pflege... Moze se raspitati, nazove skole i domove.... Ako ce krenuti skolska u septembru i ako ambasada radila zasto ne pokusati?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#3760 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

madridista15 wrote: 28/06/2020 12:45 Jako bitne vijesti za Zapadne Balkance:

https://www.welt.de/politik/deutschland ... sseln.html

Najvažnije informacije iz članka:

- CDU/CSU predlaže da se Zapadnobalkanska odredba produži za dodatne dvije godine (umjesto do sada planiranih pet);
- predlažu uvođenje maksimalne kvote od 15 000 radnika iz 5 zemalja Zapadnog Balkana (umjesto do sada neograničene imigracije);
- žele se više osloniti na izbjeglice.

Ovo nije ništa konačno, ali otprilike govori u kojem će smjeru stvari ići.
Ma ne kontam ovo uopste.... Produzenje ZB odredbe je u biti zakon koji je krenuo od marta 2020.
Mogli su komotno da ukinu ZB odredbu....
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#3761 Re: Viza za Njemacku

Post by lethalthreat »

Danas sam dobio informaciju iz Njemačke da postoji mogućnost da se Ausbildung nastavi redovno od 01.09. ili eventualno 01.10.2020. Tako im je u planu za sada. Tako da možda ipak treba imati sve opcije otvorene i u ovo doba kataklizme. Pratim razvoj situacije.
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#3762 Re: Viza za Njemacku

Post by Giancarlo »

ćiribiribela wrote: 27/05/2020 20:49Zaposlena sam ovdje od 1. novembra 2015, bez prekida.
Jeli ovo nesto mimo Zakona o Zap. Balkanu, jer si tu od novembra 2015 ? Koja je bila "caka" ako ti nije problem podijeliti na forumu ?

irac300 wrote: 18/06/2020 12:30 Fakat ne znam sta da mislim, jer dok sam bio tamo i sam sam trazio slicno rjesenje, ali u uredu za strance su mi uvijek odgovorili da prvo moram u ambasadu. Sad cujem sto iz prve ruke, sto od ovog lika sa youtubea koji je sredio stotinama ljudi poslove da ima i ova caka, samo je pitanje jacina firme i njihova zelja da ti to odrade.
Ako ti sta znaci, ja sam takoder cuo za takve slucajeve, dakle sve gore se sredilo bez ambasade i nije u pitanju medicina ni bilo sta povezano sa njom.
madridista15 wrote: 28/06/2020 12:45 Jako bitne vijesti za Zapadne Balkance:

https://www.welt.de/politik/deutschland ... sseln.html

Najvažnije informacije iz članka:

- CDU/CSU predlaže da se Zapadnobalkanska odredba produži za dodatne dvije godine (umjesto do sada planiranih pet);
- predlažu uvođenje maksimalne kvote od 15 000 radnika iz 5 zemalja Zapadnog Balkana (umjesto do sada neograničene imigracije);
- žele se više osloniti na izbjeglice.

Ovo nije ništa konačno, ali otprilike govori u kojem će smjeru stvari ići.
A najgori prijedlog dolazi od sindikata, a to je da se ukinu dozvole za nekvalifikovane radnike :( i tako ogranici broj radnika sa Balkana, samo bi probrali kvalifikovane i to sta im treba. Ministar rada iz SPD-a im je odgovorio da i sada mogu ogranicavati zbog onih provjera za domace i EU radnike, vidjet cemo na jesen/zimu sta ce konacna odluka biti.

Ako izbace nekvalifikovane radnike to je smrt tog zakona, onda je svakako 90% isti kao i novi zakon...
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#3763 Re: Viza za Njemacku

Post by ćiribiribela »

@Giancarlo ne sjecam se da je bila ikakva caka, dobila ugovor, predala sve u agenciju za rad i zaposljavanje, potpisala sa njima da cu uraditi nostrifikaciju u roku od 2 godine, dobila Zustimmung, predala za vizu, dobila vizu. Tad se mogao dobiti termin za jedan dan, a viza dan poslije.
User avatar
jasko_ja
Posts: 443
Joined: 10/07/2005 21:14

#3764 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

Evo da imamo i ovdje.

https://sarajewo.diplo.de/ba-sh/aktuell ... wiwpZwcV5Y

Odjel za vize postepeno počinje da ponovo radi sa strankama. Podnošenje zahtjeva je najprije moguće za sljedeće kategorije:

spajanje porodice;
stručni kadar i visokokvalifikovani kadar čije je upošljavanje nužno u ekonomskom pogledu i čiji se posao ne može prolongirati ili obavljati u inostranstvu;
studenti čiji se studij ne može u potpunosti realizirati iz inostranstva...
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#3765 Re: Viza za Njemacku

Post by Sociolog »

Poz..vezano za ovaj danasnji clanak od 3.7...hoce li i Medicinari ubudice moci podnositi zahtjev za Vizu, i zaposljavanje???Nisam skontao u ovom zadnjem clanku najjasnije...jesu li Potrebni, deficitarni kadrovi?
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#3766 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3767 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

ćiribiribela wrote: 01/07/2020 15:06 @Giancarlo ne sjecam se da je bila ikakva caka, dobila ugovor, predala sve u agenciju za rad i zaposljavanje, potpisala sa njima da cu uraditi nostrifikaciju u roku od 2 godine, dobila Zustimmung, predala za vizu, dobila vizu. Tad se mogao dobiti termin za jedan dan, a viza dan poslije.
Kakva je Situatione u tvom kraju? :mrgreen:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#3768 Re: Viza za Njemacku

Post by ćiribiribela »

Rockefeller wrote: 05/07/2020 12:18

Kakva je Situatione u tvom kraju? :mrgreen:
Ako mislis na coronu sad sam bas pisala na drugoj temi, imamo 6 pozitivnih radnika u KH pa smo blokirani do sljedeceg petka. Na poslu dosadno ko na pocetku pandemije.

A sto se tice grada, imam osjecaj da su svi zaboravili da se ista desilo, sve otvoreno, sve puno :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#3769 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

U minhenu isto laganica...
Jes da se maska mora nositi u prevozu i prodavnicama .
Ali generalno, normala ...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3770 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

HH javlja isto :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3771 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Normala i u Berlinu, maska tu i tamo. Demonstracija mali milion a usput i koji party u parku.

Ugl. cudno je da se na mom odjeljenju niko nije zrazio iako imamo samo Covid nojncen pacijente, Intensivpflichtig.

Bice to dobro sve.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#3772 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

U NRW pufovi zatvoreni,maske tu i tamo,za sad se oslanjamo samo na bugarske konobarice.
ja sam čuo da će vize za zapošljavanje važiti samo za električare.














:D
sinan_mali
Posts: 17
Joined: 26/02/2020 18:30

#3773 Re: Viza za Njemacku

Post by sinan_mali »

Može li ovo neko da mi objasni:
"stručni kadar i visokokvalifikovani kadar čije je upošljavanje nužno u ekonomskom pogledu i čiji se posao ne može prolongirati ili obavljati u inostranstvu;"

Mogu li ja podnijeti zahtjev za vizu u ovoj kategoriji ako jos nemam radni ugovor i moje zanimanje nije deficitarrno?
Desidijat
Posts: 8
Joined: 01/05/2020 23:20

#3774 Re: Viza za Njemacku

Post by Desidijat »

sinan_mali wrote: 06/07/2020 14:59 Može li ovo neko da mi objasni:
"stručni kadar i visokokvalifikovani kadar čije je upošljavanje nužno u ekonomskom pogledu i čiji se posao ne može prolongirati ili obavljati u inostranstvu;"

Mogu li ja podnijeti zahtjev za vizu u ovoj kategoriji ako jos nemam radni ugovor i moje zanimanje nije deficitarrno?
I mene zanima da li se može prijaviti trenutno bilo ko za visokokvalifikovani kadar, pošto kad god uđem na online sistem za zakazivanje termina piše da u ovoj kategoriji nema nijednog slobodnog termina, a provjeravam od prvog dana kad su izbacili obavijest? Isto tako piše 'uz prilaganje predsaglasnosti', sad ne znam da li je to nužno da se preda na terminu tj. da se unaprijed ima, ili može ići i preko ambasade kao i do sad?
sinan_mali
Posts: 17
Joined: 26/02/2020 18:30

#3775 Re: Viza za Njemacku

Post by sinan_mali »

Desidijat wrote: 13/07/2020 22:04
sinan_mali wrote: 06/07/2020 14:59 Može li ovo neko da mi objasni:
"stručni kadar i visokokvalifikovani kadar čije je upošljavanje nužno u ekonomskom pogledu i čiji se posao ne može prolongirati ili obavljati u inostranstvu;"

Mogu li ja podnijeti zahtjev za vizu u ovoj kategoriji ako jos nemam radni ugovor i moje zanimanje nije deficitarrno?
I mene zanima da li se može prijaviti trenutno bilo ko za visokokvalifikovani kadar, pošto kad god uđem na online sistem za zakazivanje termina piše da u ovoj kategoriji nema nijednog slobodnog termina, a provjeravam od prvog dana kad su izbacili obavijest? Isto tako piše 'uz prilaganje predsaglasnosti', sad ne znam da li je to nužno da se preda na terminu tj. da se unaprijed ima, ili može ići i preko ambasade kao i do sad?
Da da!
A ta predsaglasnost "Predsaglasnost Savezne agencije za rad odnosno Ureda za strance" Šta je to, kako se može dobiti i zašto je potrebno imati?
Post Reply