Ilegalni migranti u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#14376 Re: Migranti u BiH

Post by piupiu »

howdy wrote: 27/06/2020 19:11 dumpa ti je klasicni primjer budzetskog uhljeba, njemu gotiva i mora da je i ostalima
Sve je njihovo, moliću fino, a ti idi ako ti se ne svidja. :-)
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#14377 Re: Migranti u BiH

Post by howdy »

piupiu wrote: 29/06/2020 08:00
howdy wrote: 27/06/2020 19:11 dumpa ti je klasicni primjer budzetskog uhljeba, njemu gotiva i mora da je i ostalima
Sve je njihovo, moliću fino, a ti idi ako ti se ne svidja. :-)
eo trcim da odem, da se gospoda ne uznemiruje
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#14378 Re: Migranti u BiH

Post by RtrnOfSalisbury »

... imal hin (govnara) na more ?

nadam se da him necu dat ideju ako vec nisu okupirali neum :o
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#14379 Re: Migranti u BiH

Post by howdy »

RtrnOfSalisbury wrote: 29/06/2020 22:21 ... imal hin (govnara) na more ?

nadam se da him necu dat ideju ako vec nisu okupirali neum :o
doće, treba maramica sad ja ikad
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#14380 Re: Migranti u BiH

Post by esmasaric »

Dobro, kontam sve, izbjeglice iz ratnih područja pa hajde...Al odakle ovolika navala indijaca, jordanaca...nije mi jasno nikako.

Kod benzinske pumpe na Čvili se okupe, kupe haineken pivo, koje ni ja ne mogu priuštiti, te zaspu u bašti. :-)
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#14381 Re: Migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

esmasaric wrote: 30/06/2020 10:50 Dobro, kontam sve, izbjeglice iz ratnih područja pa hajde...Al odakle ovolika navala indijaca, jordanaca...nije mi jasno nikako.

Kod benzinske pumpe na Čvili se okupe, kupe haineken pivo, koje ni ja ne mogu priuštiti, te zaspu u bašti. :-)
Nema rata ni kod nas pa je ogromna navala naših ljudi na zapad. Čitavi gradovi su nestali. Porodice odlaze trajno. Ispred ambasada su kilometarske kolone. Prema posljednjem istraživanju 80% studenata u Mostaru razmišlja o odlasku.

A i kada odu, i naši ljudi vole da maznu Heineken pivo.

A, jesi sigurna da je u tim zemljama koje navodiš sigurno i da je mirno. Da li bi smjela otići tamo? Da li bi mogla živjeti u tim zemljama?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#14382 Re: Migranti u BiH

Post by MorningStar »

vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:04
esmasaric wrote: 30/06/2020 10:50 Dobro, kontam sve, izbjeglice iz ratnih područja pa hajde...Al odakle ovolika navala indijaca, jordanaca...nije mi jasno nikako.

Kod benzinske pumpe na Čvili se okupe, kupe haineken pivo, koje ni ja ne mogu priuštiti, te zaspu u bašti. :-)
Nema rata ni kod nas pa je ogromna navala naših ljudi na zapad. Čitavi gradovi su nestali. Porodice odlaze trajno. Ispred ambasada su kilometarske kolone. Prema posljednjem istraživanju 80% studenata u Mostaru razmišlja o odlasku.

A i kada odu, i naši ljudi vole da maznu Heineken pivo.

A, jesi sigurna da je u tim zemljama koje navodiš sigurno i da je mirno. Da li bi smjela otići tamo? Da li bi mogla živjeti u tim zemljama?
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#14383 Re: Migranti u BiH

Post by esmasaric »

Čisto sumnjam da naši odu da spavaju na ulici po Beču :? idu poslom, za studijama, pa ne bi te ni pustili bez pasoša preko granice.

Jedva da ima mjesta i za nas, a kamoli za njih ovdje.
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#14384 Re: Migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

MorningStar wrote: 30/06/2020 11:08
vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:04
esmasaric wrote: 30/06/2020 10:50 Dobro, kontam sve, izbjeglice iz ratnih područja pa hajde...Al odakle ovolika navala indijaca, jordanaca...nije mi jasno nikako.

Kod benzinske pumpe na Čvili se okupe, kupe haineken pivo, koje ni ja ne mogu priuštiti, te zaspu u bašti. :-)
Nema rata ni kod nas pa je ogromna navala naših ljudi na zapad. Čitavi gradovi su nestali. Porodice odlaze trajno. Ispred ambasada su kilometarske kolone. Prema posljednjem istraživanju 80% studenata u Mostaru razmišlja o odlasku.

A i kada odu, i naši ljudi vole da maznu Heineken pivo.

A, jesi sigurna da je u tim zemljama koje navodiš sigurno i da je mirno. Da li bi smjela otići tamo? Da li bi mogla živjeti u tim zemljama?
Iz BiH otišla gotovo polovica ljudi, 'neće da budu taoci politike'


Image
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#14385 Re: Migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

esmasaric wrote: 30/06/2020 11:11 Čisto sumnjam da naši odu da spavaju na ulici po Beču :? idu poslom, za studijama, pa ne bi te ni pustili bez pasoša preko granice.

Jedva da ima mjesta i za nas, a kamoli za njih ovdje.
A ovi idu da loču? Kakvo krasno razmišljanje.
Btw. niko i ne želi od tih ljudi da ostane ovdje, ne sekiraj se.
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#14386 Re: Migranti u BiH

Post by esmasaric »

Dobro ne da loču, ali da sam u situaciji da prodajem maramice, ne bih najskuplje pivo kupovala sigurno, i spavala u baštama pored centra.

Sigurna sam da neće, al eto jadni s ovim virusom nemaju gdje. Samo se pitam otkud sad i ostale države emigriraju najednom :shock:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#14387 Re: Migranti u BiH

Post by MorningStar »

vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:15
MorningStar wrote: 30/06/2020 11:08
vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:04

Nema rata ni kod nas pa je ogromna navala naših ljudi na zapad. Čitavi gradovi su nestali. Porodice odlaze trajno. Ispred ambasada su kilometarske kolone. Prema posljednjem istraživanju 80% studenata u Mostaru razmišlja o odlasku.

A i kada odu, i naši ljudi vole da maznu Heineken pivo.

A, jesi sigurna da je u tim zemljama koje navodiš sigurno i da je mirno. Da li bi smjela otići tamo? Da li bi mogla živjeti u tim zemljama?
Iz BiH otišla gotovo polovica ljudi, 'neće da budu taoci politike'


Image











Clan 8. (Iskljucenje primjene sankcija za nezakonit ulazak u BiH) Prema strancu koji dolazi direktno s teritorije na kojoj su mu zivot ili sloboda bili ugrozeni ne primjenjuju se sankcije zbog nezakonitog ulaska ili boravka u BiH, pod uslovom da se bez odgadjanja prijavi nadleznim organima i izlozi valjane razloge za nezakonit ulazak ili boravak u BiH.
Clan 10. (Sloboda kretanja) (1) Stranci koji su iskazali namjeru za podnosenje zahtjeva za azil, trazitelji azila, izbjeglice, lica pod supsidijarnom ili privremenom zastitom uzivaju pravo na slobodu kretanja unutar BiH i slobodan izbor mjesta boravka. (2) Prava iz stava (1) ovog clana mogu biti djelimicno ili potpuno ogranicena pod uslovima propisanim ovim ili drugim zakonom.
Clan 32. (Potvrda o iskazanoj namjeri) (1) Strancu koji iskaze namjeru za podnosenje zahtjeva za azil organizaciona jedinica Sluzbe izdaje potvrdu o iskazanoj namjeri, kojom odreduje pravac kretanja i rok koji je potreban za dolazak u Ministarstvo radi liþnog podnosenja zahtjeva za azil. (2) Potvrda sadrzi podatke o licu koje je iskazalo namjeru za podno!enje zahtjeva za azil i þlanovima porodice u pratnji. Potvrda se smatra pravom na ostanak u BiH, za vrijeme njenog trajanja. (3) Organizaciona jedinica Sluzbe odmah po iskazivanju namjere Ministarstvu dostavlja primjerak potvrde o iskazanoj namjeri s kopijama licnih i drugih dokumenata stranca koji je iskazao namjeru, relevantnih za postupak azila. Organizaciona jedinica Sluzbe duzna je originalni primjerak potvrde, s dokumentacijom prikupljenom tokom postupka iskazivanja namjere, dostaviti Ministarstvu najkasnije u roku od tri dana od dana iskazivanja namjere.
http://sps.gov.ba/dokumenti/zakoni/Zako ... 0azilu.pdf


Otvaranje novog prihvatnog kampa za ileglane migrante u Kantonu Sarajevo donijelo bi nove probleme i obaveze građanima ali i sigurnosnom sektoru. Njihovo kretanje, skoro, pa je nemoguće kontrolirati. Mnogi od ilegalnih migranata bez posebnih provjera i kontrola izlaze iz kampova u Blažuju i Ušivku i kreću se prema urbanim naseljima.

Voze se autobusom

Reporteri „Avaza“ jučer su pratili kretanje manje grupe migranata iz prihvatnog centra Ušivak kod Hadžića do Ilidže. Većina migranata ne nosi zaštitne maske. Cilj je doći do prve autobuske stanice na glavnoj cesti. Više od sat i po čekanja, za ilegalne migrante je urodio plodom. Pojavio se autobus. Karte su platili kao i ostali putnici i krenuli prema Ilidži.

Primijetili smo i nekoliko policijskih patrola na potezu od Ušivka do autobuske stanice.

Na glavnom terminalu na Ilidži izlaze i svako svojim putem. Cilj im je, evidentno, bio dolazak do marketa ili pošte u kojoj podižu novac.

Ismir Jusko, Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo kaže za naš list da određeni broj migranata ima dozvole za izlazak iz kampa.

- Te dozvole im daju službenici IOM-a, koji su zaduženi za migrantske kampove. Policijski službenici rade sve kako bi održali sigurnost naših građana koja nam je na prvom mjestu. Također, nećemo dozvoliti da bilo ko narušava red i mir i ugrožava sigurnost naših građana – jasan je ministar Jusko.
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#14388 Re: Migranti u BiH

Post by bhnapoleon1 »

Neophodno je pomoci ovim nesretnim ljudima. BiH mora biti sigurno utočište za one koji bježe od nesreće
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#14389 Re: Migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

Većina ljudi koji su u tranzitu kroz BiH su tražioci azila ili su iskazali namjeru za azil i samim tim je država dužna da skrbi o tim ljudima. Država BiH po tom pitanju ne radi ništa.
Isto tako ti ljudi imaju pravo na slobodu kretanja koja im se grubo krši i oduzima od strane vlasti u BiH, kao niz nekih drugih prava.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#14390 Re: Migranti u BiH

Post by MorningStar »

vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:34 Većina ljudi koji su u tranzitu kroz BiH su tražioci azila ili su iskazali namjeru za azil i samim tim je država dužna da skrbi o tim ljudima. Država BiH po tom pitanju ne radi ništa.
Isto tako ti ljudi imaju pravo na slobodu kretanja koja im se grubo krši i oduzima od strane vlasti u BiH, kao niz nekih drugih prava.
Clan 8. (Iskljucenje primjene sankcija za nezakonit ulazak u BiH) Prema strancu koji dolazi direktno s teritorije na kojoj su mu zivot ili sloboda bili ugrozeni ne primjenjuju se sankcije zbog nezakonitog ulaska ili boravka u BiH
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#14391 Re: Migranti u BiH

Post by basicm »

Mnogo puta se spominju razne nacionalnosti migranata, medjutim ja sam primjetio samo 4-5, Alzir, Maroko, Pakistan, Afganistan i nesto Iran. Sirija, Palestina ne dolaze, nego oni lazu da su od tamo.
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#14392 Re: Migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

MorningStar wrote: 30/06/2020 11:36
vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:34 Većina ljudi koji su u tranzitu kroz BiH su tražioci azila ili su iskazali namjeru za azil i samim tim je država dužna da skrbi o tim ljudima. Država BiH po tom pitanju ne radi ništa.
Isto tako ti ljudi imaju pravo na slobodu kretanja koja im se grubo krši i oduzima od strane vlasti u BiH, kao niz nekih drugih prava.
Clan 8. (Iskljucenje primjene sankcija za nezakonit ulazak u BiH) Prema strancu koji dolazi direktno s teritorije na kojoj su mu zivot ili sloboda bili ugrozeni ne primjenjuju se sankcije zbog nezakonitog ulaska ili boravka u BiH
Vidiš, evo ja ih znam dosta koji su politički aktivni u zemljama porijekla, poznajem novinare, aktiviste, pripadnike LGBT zajednice i druge kojima su sloboda pa i život itekako ugroženi u zemljama iz kojih dolaze, a nema sukoba (Pakistan, Maroko, Indija...).

Shvatite da ne mora biti rat, da bi neko bježao iz svoje zemlje i tražio pomoć i zaštitu u drugoj. Mada su sve te zemlje iz koje dolaze ljudi su ili u ratu ili na rubu rata.

Sve i jedan član zakona koji si naveo se može primjenjivati na osobe koje su u tranzitu kroz BiH.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#14393 Re: Migranti u BiH

Post by MorningStar »

vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:47
MorningStar wrote: 30/06/2020 11:36
vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:34 Većina ljudi koji su u tranzitu kroz BiH su tražioci azila ili su iskazali namjeru za azil i samim tim je država dužna da skrbi o tim ljudima. Država BiH po tom pitanju ne radi ništa.
Isto tako ti ljudi imaju pravo na slobodu kretanja koja im se grubo krši i oduzima od strane vlasti u BiH, kao niz nekih drugih prava.
Clan 8. (Iskljucenje primjene sankcija za nezakonit ulazak u BiH) Prema strancu koji dolazi direktno s teritorije na kojoj su mu zivot ili sloboda bili ugrozeni ne primjenjuju se sankcije zbog nezakonitog ulaska ili boravka u BiH
Vidiš, evo ja ih znam dosta koji su politički aktivni u zemljama porijekla, poznajem novinare, aktiviste, pripadnike LGBT zajednice i druge kojima su sloboda pa i život itekako ugroženi u zemljama iz kojih dolaze, a nema sukoba (Pakistan, Maroko, Indija...).

Shvatite da ne mora biti rat, da bi neko bježao iz svoje zemlje i tražio pomoć i zaštitu u drugoj. Mada su sve te zemlje iz koje dolaze ljudi su ili u ratu ili na rubu rata.

Sve i jedan član zakona koji si naveo se može primjenjivati na osobe koje su u tranzitu kroz BiH.
Clan 8. (Iskljucenje primjene sankcija za nezakonit ulazak u BiH) Prema strancu koji dolazi direktno s teritorije na kojoj su mu zivot ili sloboda bili ugrozeni ne primjenjuju se sankcije zbog nezakonitog ulaska ili boravka u BiH
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#14394 Re: Migranti u BiH

Post by geralt »

vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:47 Vidiš, evo ja ih znam dosta koji su politički aktivni u zemljama porijekla, poznajem novinare, aktiviste, pripadnike LGBT zajednice i druge kojima su sloboda pa i život itekako ugroženi u zemljama iz kojih dolaze, a nema sukoba (Pakistan, Maroko, Indija...).

Shvatite da ne mora biti rat, da bi neko bježao iz svoje zemlje i tražio pomoć i zaštitu u drugoj. Mada su sve te zemlje iz koje dolaze ljudi su ili u ratu ili na rubu rata.

Sve i jedan član zakona koji si naveo se može primjenjivati na osobe koje su u tranzitu kroz BiH.
Da bi dosli do BiH, svi su oni prosli kroz Grcku, Makedoniju i Srbiju. Fizicku bezbjednost i slobodu (svrha azila) im moze garantovati bilo koja od tih zemalja, tako da nam nemoj prosipati ublehe.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#14395 Re: Migranti u BiH

Post by Matijevic_Vlado »

basicm wrote: 30/06/2020 11:43 Mnogo puta se spominju razne nacionalnosti migranata, medjutim ja sam primjetio samo 4-5, Alzir, Maroko, Pakistan, Afganistan i nesto Iran. Sirija, Palestina ne dolaze, nego oni lazu da su od tamo.
Bilesi i Banglades
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#14396 Re: Migranti u BiH

Post by piupiu »

basicm wrote: 30/06/2020 11:43 Mnogo puta se spominju razne nacionalnosti migranata, medjutim ja sam primjetio samo 4-5, Alzir, Maroko, Pakistan, Afganistan i nesto Iran. Sirija, Palestina ne dolaze, nego oni lazu da su od tamo.
Ima i nekakvih zvaničnih podataka, IMO i OSCE, tabirili smo ih, Pakistan 30%, pa Maroko, Afganistan, Alžir, Sirija na nekom petom, šestom mjestu čini mi se po sjećanju.
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#14397 Re: Migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

geralt wrote: 30/06/2020 11:54
vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:47 Vidiš, evo ja ih znam dosta koji su politički aktivni u zemljama porijekla, poznajem novinare, aktiviste, pripadnike LGBT zajednice i druge kojima su sloboda pa i život itekako ugroženi u zemljama iz kojih dolaze, a nema sukoba (Pakistan, Maroko, Indija...).

Shvatite da ne mora biti rat, da bi neko bježao iz svoje zemlje i tražio pomoć i zaštitu u drugoj. Mada su sve te zemlje iz koje dolaze ljudi su ili u ratu ili na rubu rata.

Sve i jedan član zakona koji si naveo se može primjenjivati na osobe koje su u tranzitu kroz BiH.
Da bi dosli do BiH, svi su oni prosli kroz Grcku, Makedoniju i Srbiju. Fizicku bezbjednost i slobodu (svrha azila) im moze garantovati bilo koja od tih zemalja, tako da nam nemoj prosipati ublehe.
Kako da ne.
Prije nekoliko dana manijak uletio autom u izbjeglički centar u Srbiji. Šta treba da ih budala počne gaziti pa da se uvjerimo u nesigurnost? Otvoreno ih fizički napadaju u Beogradu, Šidu... Jesi vidio na što liče kampovi u Grčkoj? Ljudi spavaju po ulicama i razrušenim halama po Srbiji, Albaniji, Makedoniji, Bugarskoj. Mlate ih, prebijaju, puštaju na njih pse, zatvaraju... U sve se lično uvjerio.
Strašna zaštita i sigurnost u tim pobrojanim zemljama.
Otiđi, uvjeri se sam, pa pričaj o ublehama.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#14398 Re: Migranti u BiH

Post by Heller »

vrbas1979 wrote: 30/06/2020 12:33
geralt wrote: 30/06/2020 11:54
vrbas1979 wrote: 30/06/2020 11:47 Vidiš, evo ja ih znam dosta koji su politički aktivni u zemljama porijekla, poznajem novinare, aktiviste, pripadnike LGBT zajednice i druge kojima su sloboda pa i život itekako ugroženi u zemljama iz kojih dolaze, a nema sukoba (Pakistan, Maroko, Indija...).

Shvatite da ne mora biti rat, da bi neko bježao iz svoje zemlje i tražio pomoć i zaštitu u drugoj. Mada su sve te zemlje iz koje dolaze ljudi su ili u ratu ili na rubu rata.

Sve i jedan član zakona koji si naveo se može primjenjivati na osobe koje su u tranzitu kroz BiH.
Da bi dosli do BiH, svi su oni prosli kroz Grcku, Makedoniju i Srbiju. Fizicku bezbjednost i slobodu (svrha azila) im moze garantovati bilo koja od tih zemalja, tako da nam nemoj prosipati ublehe.
Kako da ne.
Prije nekoliko dana manijak uletio autom u izbjeglički centar u Srbiji. Šta treba da ih budala počne gaziti pa da se uvjerimo u nesigurnost? Otvoreno ih fizički napadaju u Beogradu, Šidu... Jesi vidio na što liče kampovi u Grčkoj? Ljudi spavaju po ulicama i razrušenim halama po Srbiji, Albaniji, Makedoniji, Bugarskoj. Mlate ih, prebijaju, puštaju na njih pse, zatvaraju... U sve se lično uvjerio.
Strašna zaštita i sigurnost u tim pobrojanim zemljama.
Otiđi, uvjeri se sam, pa pričaj o ublehama.
Ali niko od njih nije tražio azil.
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#14399 Re: Migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

Heller wrote: 30/06/2020 12:36
vrbas1979 wrote: 30/06/2020 12:33
geralt wrote: 30/06/2020 11:54
Da bi dosli do BiH, svi su oni prosli kroz Grcku, Makedoniju i Srbiju. Fizicku bezbjednost i slobodu (svrha azila) im moze garantovati bilo koja od tih zemalja, tako da nam nemoj prosipati ublehe.
Kako da ne.
Prije nekoliko dana manijak uletio autom u izbjeglički centar u Srbiji. Šta treba da ih budala počne gaziti pa da se uvjerimo u nesigurnost? Otvoreno ih fizički napadaju u Beogradu, Šidu... Jesi vidio na što liče kampovi u Grčkoj? Ljudi spavaju po ulicama i razrušenim halama po Srbiji, Albaniji, Makedoniji, Bugarskoj. Mlate ih, prebijaju, puštaju na njih pse, zatvaraju... U sve se lično uvjerio.
Strašna zaštita i sigurnost u tim pobrojanim zemljama.
Otiđi, uvjeri se sam, pa pričaj o ublehama.
Ali niko od njih nije tražio azil.
Otkud ti ta informacija?
Većina ljudi koja je trenutno u BiH ili traži azil ili je iskazala namjeru za traženje azila.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#14400 Re: Migranti u BiH

Post by NediM17 »

Samo da bi mogli slobodno lunjat po drzavi. :run:
Locked