BiH - jedna nacija

Locked
User avatar
dumpa
Posts: 392
Joined: 16/04/2020 12:47

#26 Re: BiH - jedna nacija

Post by dumpa »

BrziGonzales wrote: 29/06/2020 14:51
dumpa wrote: 29/06/2020 10:38 VJEROVATNOĆA: ?
nema takve kvote da ti nudi za 1 KM 100.000.000 KM
u tom slučaju nastavljamo skupa propadati, pa ko preživi nek piše novu historiju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#27 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

dumpa wrote: 29/06/2020 14:53
kotor88 wrote: 29/06/2020 14:48
dumpa wrote: 29/06/2020 12:40
laži razaraju društvo, a najviše same lažove. Srbi da su u Bosni od kada je Bosne Bosna se ne bi zvala Bosna. zato, okrenimo se istini i prestanimo druge države smatrati maticama.
Ovo mi samo potvrđuje koliko malo znaš o Bosni.
Jedino što nikada nije postojalo, a što i danas postoji u promilima je bosanskohercegovačka nacija... Takvo što nikada nije i nikada neće zaživjeti.
država = nacija. dakle, svi mi koji imamo bh. državljanstvo smo dio nacije koja se zove Bosanci i Hercegovci. ako ti to smeta, isplači se, biće ti lakše.

dok u etničkom smislu ima Bošnjaka, Srba, Hrvata...
Mislis kao sto Belgijanci furaju
User avatar
kotor88
Posts: 133
Joined: 27/01/2020 12:00

#28 Re: BiH - jedna nacija

Post by kotor88 »

Da, da... :lol:
Da li su ljudi na Popisu 2013-te imali apsolutno pravo da se izjasne šta su po nacionalnosti? Jesu. Vidjeli smo koliko je Bosanaca i Hercegovaca... Manje nego Roma...
Nametati nekome bilo kakav identitet je put u propast...
Bosanskohercegovački identitet ne postoji. Riječ je o geografskoj odrednici i kao takvu je treba i tretirati. Uz jasno definisano Ustavno pravo da se svako može osjećati kako želi i da se nikome to pravo ne smije uskraćivati...
Benjamin Kalaj je pokušao nasilno ograničiti sve na taj identitet... Svi znamo ishod... Nikada nije postao sastavni dio Bosne i Hercegovine. Već praktično puki detalj ogromne manjine, koja se, uglavnom, tako izjasnila iz nekih drugih pobuda, prvenstveno da bi bila prihvaćena... mješoviti brakovi isl...
User avatar
dumpa
Posts: 392
Joined: 16/04/2020 12:47

#29 Re: BiH - jedna nacija

Post by dumpa »

dr_Evil wrote: 29/06/2020 14:57
dumpa wrote: 29/06/2020 14:53
kotor88 wrote: 29/06/2020 14:48

Ovo mi samo potvrđuje koliko malo znaš o Bosni.
Jedino što nikada nije postojalo, a što i danas postoji u promilima je bosanskohercegovačka nacija... Takvo što nikada nije i nikada neće zaživjeti.
država = nacija. dakle, svi mi koji imamo bh. državljanstvo smo dio nacije koja se zove Bosanci i Hercegovci. ako ti to smeta, isplači se, biće ti lakše.

dok u etničkom smislu ima Bošnjaka, Srba, Hrvata...
Mislis kao sto Belgijanci furaju
ne nego čitav svijet. dobij državljanstvo Amerike, rođenjem ili na drugi način, i postao si Amerikanac, Nigerije pa si Nigerijac, Finske - Finac, BiH - Bosanac i Hercegovac.

ali ima neobrazovanih koji to ne razumiju. ima ih i po forumu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#30 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57 Da, da... :lol:
Da li su ljudi na Popisu 2013-te imali apsolutno pravo da se izjasne šta su po nacionalnosti? Jesu. Vidjeli smo koliko je Bosanaca i Hercegovaca... Manje nego Roma...
Nametati nekome bilo kakav identitet je put u propast...
Bosanskohercegovački identitet ne postoji. Riječ je o geografskoj odrednici i kao takvu je treba i tretirati. Uz jasno definisano Ustavno pravo da se svako može osjećati kako želi i da se nikome to pravo ne smije uskraćivati...
Benjamin Kalaj je pokušao nasilno ograničiti sve na taj identitet... Svi znamo ishod... Nikada nije postao sastavni dio Bosne i Hercegovine. Već praktično puki detalj ogromne manjine, koja se, uglavnom, tako izjasnila iz nekih drugih pobuda, prvenstveno da bi bila prihvaćena... mješoviti brakovi isl...
Sad si ga i ti pretjerao.

Ako putujes bilo gdje sa BH pasosom i popunjavas bilo sta na stavku Nationality stavit ces Bosnian, sve ostalo bi pravilo konfuziju i jos bi te sa noge na nogu istjerali zbog raznog predstavljanja. Druga je stvar ako se koristis dvojnim pasosom, pa ti moze biti. Greska stoljeca sto se potpisao taj ugovor za dvojno drzavljanstvo.

Benjamin je pokusao dovesti u red drzavu, u vrijeme kada su vec srbijanski monasi, ucitelji itd putovali po Bosni i objasnjavali pravoslavcima da su Srbi, Hrvati radili isto, sve je bila borba za polozaj. Naravno da se krscansko zivlje u Bosni nije poistovjecivalo sa muslimanskim i obrnuto, pa proces nije bio nesto ni tezak. Kako god da je bilo, taj je proces sada zavrsen i nek se svako izjasnjava kako hoce. Tesko je i Benjaminu bilo bogatom muslimanu objasnit da je isto sta i njegov pravoslavni susjed, a da ne kazem da su muslimani mastali o pan-islamizmu, drzavi od 150 miliona muslimana koja ce biti faktor na sceni, i jos uvijek podanicki imali stav prema Istanbulu koji ih je izdao.

Nacionalnost i Bosni i generalno u bivsoj Jugi je pogresno definisan pojam, pogresno nakalemljen. Ovo sta kolega forumas prica je normalna stvar recimo za belgiju i svicarsku, gdje je nacionalnost Svicarac i imaju svoje etnicke grupe. To je isto kao sto i mi imamo u Bosni, nego sebe lazemo da su nacionalnost i isto kao sto smo jedinicama uredjenja dali ime "entiteti" sta nista ne znaci, i konstutitivnim narodima izmislili izraz sta nista ne znaci. Razlika nastaje u dvojnom drzavljanstvu sta je Alija potpisao iz sebi znanih razloga
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#31 Re: BiH - jedna nacija

Post by MorningStar »

kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57 Da, da... :lol:
Da li su ljudi na Popisu 2013-te imali apsolutno pravo da se izjasne šta su po nacionalnosti? Jesu. Vidjeli smo koliko je Bosanaca i Hercegovaca... Manje nego Roma...
Nametati nekome bilo kakav identitet je put u propast...
Bosanskohercegovački identitet ne postoji. Riječ je o geografskoj odrednici i kao takvu je treba i tretirati. Uz jasno definisano Ustavno pravo da se svako može osjećati kako želi i da se nikome to pravo ne smije uskraćivati...
Benjamin Kalaj je pokušao nasilno ograničiti sve na taj identitet... Svi znamo ishod... Nikada nije postao sastavni dio Bosne i Hercegovine. Već praktično puki detalj ogromne manjine, koja se, uglavnom, tako izjasnila iz nekih drugih pobuda, prvenstveno da bi bila prihvaćena... mješoviti brakovi isl...
De idi ti brini o crnoj gori pusti Bosance na miru - eno diraju vladiku opet dole idi nesto.
User avatar
dumpa
Posts: 392
Joined: 16/04/2020 12:47

#32 Re: BiH - jedna nacija

Post by dumpa »

kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57
Nametati nekome bilo kakav identitet je put u propast...
ko kome šta nameće? de saberi se malo.
kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57 Bosanskohercegovački identitet ne postoji. Riječ je o geografskoj odrednici i kao takvu je treba i tretirati.
pa i geografska pripadnost je identitet. laži su ti krhke.

a opet kažem, država = nacija. s pasošem BiH možeš nastupati samo kao Bosanac i Hercegovac, u skraćenoj verziji - Bosanac.

ako imaš rezervno državljanstvo druge zemlje (dvojno) možeš nastupati i ispred te druge nacije, ali ni to ne mijenja činjenicu da si Bosanac i Hercegovac, dragi moj Milutine.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#33 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

a istovremeno @dumpa , u definiciji kakva jeste, jos otkada su nam turci pobili ista sta je bilo pametno u drzavi, i austrijanci osiromasili ono malo sta je ostalo, trebalo je 150 godina da se izgradi jedna velicina Pozderaca, Bijedica, Filipovica koji su razumjeli situaciju i znali kako da se izbore da se Bosnjaci vrate na politicku scenu. Prebrzo letis da se odreknes tog nacionalnog identiteta za rad toboze vecih ciljeva.

Nema trenutko niko na politickoj sceni, a ni akademskoj ko je iole pametan, i da zna sta radi.


Polahko, sabura, nek sazrije. Budimo malo vise kao Albanci, kap po kap rijeka, a ne glavom kroz zid bez obzira na posljedice kao mladomuslimani
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#34 Re: BiH - jedna nacija

Post by Dope_Man »

Dzaba svi snovi sve dok su ljudi takvi kakvi jesu.. a ljudi ce uvijek biti takvi kakvi jesu.

Zive stotinama godina unazad na istom podrucju, koje nosi odredjeno ime, mnogi nisu ni maknuli iz tog mjesta zivljenja.. a onda se odbija zvati po tome gdje jeste i sto jeste, vec se zove imenom necega gdje nikada nije bio, ili je u najboljem slucaju bio par dana turisticki.

Sa takvima ne mozes graditi drzavu.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#35 Re: BiH - jedna nacija

Post by walter kurtz »

Dok imamo sta jesti ovi ce biti na vlasti, ali korona i njene posljedice na ekonomiju ce resetirati drustvo ne samo u BiH :zoka:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#36 Re: BiH - jedna nacija

Post by Dope_Man »

Ekonomske poteskoce samo olaksavaju manipulisanje masom na bazickim idiotskim idejama patriotizma, nacionalizma, religioje itd.
Tek u drustvima gdje su siti i debeli je teze prodati tu ideju.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#37 Re: BiH - jedna nacija

Post by amko761 »

Još jedna tema o krizi identiteta lol.

Bez obzira na sva šupljiranja po forumima po internetima, stvarnost je nešto drugo. Popis stanovništva je stvarnost i on je sve pokazao. Bitno je biti Bošnjak i sl. :D

Žao mi je, ali to je stvarnost a ne internet.

To je virtuelna stvarnost :D
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#38 Re: BiH - jedna nacija

Post by Kolinda »

dumpa wrote: 29/06/2020 15:22
kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57
Nametati nekome bilo kakav identitet je put u propast...
ko kome šta nameće? de saberi se malo.
kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57 Bosanskohercegovački identitet ne postoji. Riječ je o geografskoj odrednici i kao takvu je treba i tretirati.
pa i geografska pripadnost je identitet. laži su ti krhke.

a opet kažem, država = nacija. s pasošem BiH možeš nastupati samo kao Bosanac i Hercegovac, u skraćenoj verziji -Bosanac.

ako imaš rezervno državljanstvo druge zemlje (dvojno) možeš nastupati i ispred te druge nacije, ali ni to ne mijenja činjenicu da si Bosanac i Hercegovac, dragi moj Milutine.
Posebno ako si iz Hercegovine, gdje vas štancaju više :-) ....
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#39 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Kolinda wrote: 29/06/2020 19:04
dumpa wrote: 29/06/2020 15:22
kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57
Nametati nekome bilo kakav identitet je put u propast...
ko kome šta nameće? de saberi se malo.
kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57 Bosanskohercegovački identitet ne postoji. Riječ je o geografskoj odrednici i kao takvu je treba i tretirati.
pa i geografska pripadnost je identitet. laži su ti krhke.

a opet kažem, država = nacija. s pasošem BiH možeš nastupati samo kao Bosanac i Hercegovac, u skraćenoj verziji -Bosanac.

ako imaš rezervno državljanstvo druge zemlje (dvojno) možeš nastupati i ispred te druge nacije, ali ni to ne mijenja činjenicu da si Bosanac i Hercegovac, dragi moj Milutine.
Posebno ako si iz Hercegovine, gdje vas štancaju više :-) ....
Ponosni sam Hercegovac, ali izuzev onih 20-ak godina za vrijeme Ali-pase Rizvanbegovica, Hercegovina je uvijek bila dio Bosne
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#40 Re: BiH - jedna nacija

Post by Kolinda »

dr_Evil wrote: 30/06/2020 08:26
Kolinda wrote: 29/06/2020 19:04
dumpa wrote: 29/06/2020 15:22
ko kome šta nameće? de saberi se malo.

pa i geografska pripadnost je identitet. laži su ti krhke.

a opet kažem, država = nacija. s pasošem BiH možeš nastupati samo kao Bosanac i Hercegovac, u skraćenoj verziji -Bosanac.

ako imaš rezervno državljanstvo druge zemlje (dvojno) možeš nastupati i ispred te druge nacije, ali ni to ne mijenja činjenicu da si Bosanac i Hercegovac, dragi moj Milutine.
Posebno ako si iz Hercegovine, gdje vas štancaju više :-) ....
Ponosni sam Hercegovac, ali izuzev onih 20-ak godina za vrijeme Ali-pase Rizvanbegovica, Hercegovina je uvijek bila dio Bosne
Znači ponosni Hercegovac ali ti je ok da si Bosanac :thumbup:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#41 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Kolinda wrote: 30/06/2020 08:33
dr_Evil wrote: 30/06/2020 08:26
Kolinda wrote: 29/06/2020 19:04

Posebno ako si iz Hercegovine, gdje vas štancaju više :-) ....
Ponosni sam Hercegovac, ali izuzev onih 20-ak godina za vrijeme Ali-pase Rizvanbegovica, Hercegovina je uvijek bila dio Bosne
Znači ponosni Hercegovac ali ti je ok da si Bosanac :thumbup:
Ja sam Bosnjo sa dna kace, moji su znali sta su i prije nego je rahmetli Filipovic odrzao lekciju Aliji kojem uopste nije bilo jasno zasto treba koristiti ime Bosnjaci, logicno jer je Alija Srbin pa nikada nije osjecao Bosnu.

Da te podsjetim kako je sam Rizvanbegovic (hercegovacki sultan ;)) kada su iz Stambola postavili neke da vladaju bosnom rekao: "Bosnom ne može upravljati bez Bošnjaka", i zato glavom platio. Zato mi se gade ovi klinci sta kazu nisi smio u tite reci sta si. NIje to od jucer.

Ali opet ponavljam, kada god popunjavas papire kada si vani na nacionalost pises bosnian, odnosno bosanska, jedino pravilno, zato sto oni pod nacionalnosti pretpostavljaju zemlju porijekla. Kad te pitaju sta si kratko kazes Bosniak ;)

To sto je u nas naopako nakalemljeno, nije do mene
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#42 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

I da dodam ovom coKolindi, to sto vam je alija dao tapiju da sve sta je hercegovacko postaje automatski skutorsko, niti je realno niti ce tako da ostane. Hercegovina je zemlja za sve nas, a Ljubuski, Stolac, Pocitelj, Trebinje, Mostar, Duvno i Livno su najljepse carsije i mahale ikada izgradjene. Ako tito da, stvari ce vratit kako trebaju biti. Mozda sam idealista ali vjerujem da opet moze doci do pomjeranja stanovnistva i da ce opet biti izmjesano

http://ljubusaci.com/2017/11/21/kapetan ... -u-vitini/
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#43 Re: BiH - jedna nacija

Post by Kolinda »

Napišem Bosanac ili Bosniak :lol: :lol:

Svašta će čovjek čuti....

"Ako Tito da" znači od diktatora i zločinca ste religiju napravili... :run:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#44 Re: BiH - jedna nacija

Post by General War »

kotor88 wrote: 29/06/2020 14:57 Da, da... :lol:
Da li su ljudi na Popisu 2013-te imali apsolutno pravo da se izjasne šta su po nacionalnosti? Jesu. Vidjeli smo koliko je Bosanaca i Hercegovaca... Manje nego Roma...
Nametati nekome bilo kakav identitet je put u propast...
Bosanskohercegovački identitet ne postoji. Riječ je o geografskoj odrednici i kao takvu je treba i tretirati. Uz jasno definisano Ustavno pravo da se svako može osjećati kako želi i da se nikome to pravo ne smije uskraćivati...
Benjamin Kalaj je pokušao nasilno ograničiti sve na taj identitet... Svi znamo ishod... Nikada nije postao sastavni dio Bosne i Hercegovine. Već praktično puki detalj ogromne manjine, koja se, uglavnom, tako izjasnila iz nekih drugih pobuda, prvenstveno da bi bila prihvaćena... mješoviti brakovi isl...
:-)
Ali i obrnuto...evo vidimo rezultate po ex Yu...kako god se pisao propast ces.
Drugo: i Srbi su nekada postali a prije nesto drugo bili...ja jos nisam vidio da ima krajnji datum za prijavu ko je ko. :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#45 Re: BiH - jedna nacija

Post by General War »

Kolinda wrote: 30/06/2020 08:58 Napišem Bosanac ili Bosniak :lol: :lol:

Svašta će čovjek čuti....

"Ako Tito da" znači od diktatora i zločinca ste religiju napravili... :run:
Tita mi dragog i jedinog...nismo :D

Kontam da napravim TOTEM s likom Tite i ispred kuce ga postavim...vise cu imat hodocanika nego kod Gospe. :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#46 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

General War wrote: 30/06/2020 09:05
Kolinda wrote: 30/06/2020 08:58 Napišem Bosanac ili Bosniak :lol: :lol:

Svašta će čovjek čuti....

"Ako Tito da" znači od diktatora i zločinca ste religiju napravili... :run:
Tita mi dragog i jedinog...nismo :D

Kontam da napravim TOTEM s likom Tite i ispred kuce ga postavim...vise cu imat hodocanika nego kod Gospe. :D
Ja bih ti prvi dosao! Jos ako bude da se ukazao Rankovic i rekao da ce pocistiti sve ove lopove, onda cu i nocit :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#47 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Image

sto bi rekao Thompson:

"Kad se sjetim kako je Tito lopove ubijao, suza krene, zamirisu uspomene, svake stope golog otoka, i narodnih suda"
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#48 Re: BiH - jedna nacija

Post by Kolinda »

dr_Evil wrote: 30/06/2020 09:14 Image

sto bi rekao Thompson:

"Kad se sjetim kako je Tito lopove ubijao, suza krene, zamirisu uspomene, svake stope golog otoka, i narodnih suda"
Eto ti pameti....
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#49 Re: BiH - jedna nacija

Post by Duka Dizel II »

dr_Evil wrote: 30/06/2020 08:41
Ali opet ponavljam, kada god popunjavas papire kada si vani na nacionalost pises bosnian, odnosno bosanska, jedino pravilno, zato sto oni pod nacionalnosti pretpostavljaju zemlju porijekla. Kad te pitaju sta si kratko kazes Bosniak ;)
Gde piše da nije pravilno napisati Herzegovian pod nacionalnost, kad popunjavaš vani papire?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#50 Re: BiH - jedna nacija

Post by dr_Evil »

Kolinda wrote: 30/06/2020 12:47
dr_Evil wrote: 30/06/2020 09:14 Image

sto bi rekao Thompson:

"Kad se sjetim kako je Tito lopove ubijao, suza krene, zamirisu uspomene, svake stope golog otoka, i narodnih suda"
Eto ti pameti....
Gdje je bio onaj premijer sta je napravio odrede koji ubijaju narkomane i dilere, i njemu spomenik
Locked