Vožnja neregistrovanog automobila

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#1 Vožnja neregistrovanog automobila

Post by sarajlija120 »

Pozdrav forumaši, nadam se da će mi neko adekvatno odgovoriti na pitanje. Zamolio bih bez spamanja, ako može. Želio bih da ovaj topic bude održavan i koristan za ostale članove foruma.

Vozio sam neregistrovano vozilo na relaciji Nedžarići-Baščaršija i nazad, glavnom ulicom (pored pruge). Nisam primjetio da mi je registracija istekla, odnosno bio sam uvjeren da važi do 24. Juna, a ja vozio 23. Registracija je istekla 21. Juna, dva dana prije nego sam vozio.

Zanima me da li će to biti registrovano kao jedna kazna za jedan dan, bez obzira na broj kamera u gradu ili će doći obračun za svaku ponaosob?

Malo sam istraživao i našao da su kazne vožnje neregistrovanog vozila do 30 dana 100 KM i jedan kazneni bod, ali nisam našao da je naznačen broj prolaza, tj. kamera.

Vozačku dozvolu imam skoro 4 godine, nemam drugih kazni i kaznenih bodova, osim jedne plaćene za parking.

Kakve posljedice mogu očekivati? Zahvaljujem. :thumbup:
User avatar
magicno_tragican
Posts: 39
Joined: 30/01/2019 19:04

#2 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by magicno_tragican »

Reče mi drug da svaka kamera hvata, tj. da te je svaka uhvatila.

Dok u drugom entitetu nije tako.

:|
User avatar
bude
Posts: 932
Joined: 10/11/2008 13:26

#3 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by bude »

Svako slikanje je prekrsaj za sebe tako da :roll:
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#4 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by nivla »

na sud i nek objedine
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Nekako s proljeća »

bude wrote: 26/06/2020 16:24 Svako slikanje je prekrsaj za sebe tako da :roll:
Tako je. Na sudu pokušati objasniti da su prekršaji napravljeni u neznanju , a ako si kao što kažeš ''normala'' vozač vjerujem da će se imati razumijevanja. Koliko će ga biti, javi i nama. Sretno.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#6 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by sarajlija120 »

Hvala svima na odgovorima.

Ma da, zaista, poštujem pravila i nemam nijedne kazne osim za parking kad sam se kasno vratio s posla i ostavio auto u stranu jer nije bilo praznog parking mjesta (pri tome nisam nikom smetao) i dobio kaznu. Isti dan je platio.

Vidjet ćemo kako će se odvijati. Javit ću krajnji ishod. Hvala svima, posebno @Nekako s proljeća :)
Peryton_
Posts: 1011
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#7 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Peryton_ »

Ne znam da li ti moze pomoci, ali sestra je nedavno zavrsila sudski proces u vezi slicne stvari i izgubila spor pa sad mora platiti gotovo tri puta vise.
Bila na vikendici i 1x joj zafali hljeb a drugi put isla po sok.Na toj dionici bio radar koji je ' uhvatio' 4x u prekrsaju, sva cetiri puta do 20kmh preko.Ja joj govorio plati sve cetiri i zavrsi stvar ali eto, zenska glava...
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#8 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by sarajlija120 »

Peryton_ wrote: 26/06/2020 22:51 Ne znam da li ti moze pomoci, ali sestra je nedavno zavrsila sudski proces u vezi slicne stvari i izgubila spor pa sad mora platiti gotovo tri puta vise.
Bila na vikendici i 1x joj zafali hljeb a drugi put isla po sok.Na toj dionici bio radar koji je ' uhvatio' 4x u prekrsaju, sva cetiri puta do 20kmh preko.Ja joj govorio plati sve cetiri i zavrsi stvar ali eto, zenska glava...
Hvala ti na iscrpnom odgovoru. Onda je najbolje sačekati da stigne poštar sa plavom kovertom i vidjeti dalje kako i šta. :)

Imao sam namjeru sudskim putem to riješiti kad stigne, ali sad si me razuvjerio. Izgleda, najbolje je platiti kaznu kakvu takvu i drugi put hiljadu očiju otvoriti.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#9 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Revolucionar ★ »

Ma drugacije je vala cetiri puta bit u prekrsaju brzine gdje svjesno svaki put nagazis, u odnosu na prekrsaj s registracijom. Posavjetuj se s drotom, ili cak putem advokata koji nerijetko znaju sudije, da vidis kakva je praksa.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#10 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by milojicabrzi »

Probaj ići na sudsko odlučivanje, zatim priznaj krivicu i traži da ti sudac da uslovnu kaznu (uglavnom će dati ako je prvi put), u smislu da ti ne ide vozačka, a kaznu koja bude novčana plati, to je najjeftinije što se možeš provući.

Sistem koji provjerava registracije, nema baš na svakoj kameri, tako da si možda 1-2 puta evidentiran....uglavnom, kako god, priznaj krivicu, plati kazne, a probaj ishoditi da ti ne oduzmu vozačku.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15616
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#11 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by problemnatravunu »

sarajlija120 wrote: 26/06/2020 15:39 Pozdrav forumaši, nadam se da će mi neko adekvatno odgovoriti na pitanje. Zamolio bih bez spamanja, ako može. Želio bih da ovaj topic bude održavan i koristan za ostale članove foruma.

Vozio sam neregistrovano vozilo na relaciji Nedžarići-Baščaršija i nazad, glavnom ulicom (pored pruge). Nisam primjetio da mi je registracija istekla, odnosno bio sam uvjeren da važi do 24. Juna, a ja vozio 23. Registracija je istekla 21. Juna, dva dana prije nego sam vozio.

Zanima me da li će to biti registrovano kao jedna kazna za jedan dan, bez obzira na broj kamera u gradu ili će doći obračun za svaku ponaosob?

Malo sam istraživao i našao da su kazne vožnje neregistrovanog vozila do 30 dana 100 KM i jedan kazneni bod, ali nisam našao da je naznačen broj prolaza, tj. kamera.

Vozačku dozvolu imam skoro 4 godine, nemam drugih kazni i kaznenih bodova, osim jedne plaćene za parking.

Kakve posljedice mogu očekivati? Zahvaljujem. :thumbup:
Kao prvo, zaista ne želim da ti držim lekcije, ali samim time sto si vozio 23. a bio uvjeren da ti je rega do 24., si već bio u opasnom području, jer koliko znam kod nas se rega ne zavrsava isti dan, dakle minimum sutradan , tj. 25, bio bi u prekršaju (teoretski)!
Ljudi moji , radite registraciju barem 15 dana prije,ništa ne gubite, a možete ovakve budalastine sebi ušparati, pogotovo sad kad vidite da su kamere SVUDA!
Eto recimo, u tvom slučaju, ubaci sebi u memoriju da ti je rega do 6.6. , lako zapamtiti brate :D :thumbup:
Od drugih ljudi sam čuo da je bilo slučajeva da im dodju 3-4 kazne za isti prekršaj (isti ovaj slučaj), koliko znam platili odmah, jer sud teško tu ima razumijevanja , baš zbog onoga prvo sto sam napisao
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#12 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Snake Eyes »

sarajlija120 wrote: 26/06/2020 15:39 Pozdrav forumaši, nadam se da će mi neko adekvatno odgovoriti na pitanje. Zamolio bih bez spamanja, ako može. Želio bih da ovaj topic bude održavan i koristan za ostale članove foruma.

Vozio sam neregistrovano vozilo na relaciji Nedžarići-Baščaršija i nazad, glavnom ulicom (pored pruge). Nisam primjetio da mi je registracija istekla, odnosno bio sam uvjeren da važi do 24. Juna, a ja vozio 23. Registracija je istekla 21. Juna, dva dana prije nego sam vozio.

Zanima me da li će to biti registrovano kao jedna kazna za jedan dan, bez obzira na broj kamera u gradu ili će doći obračun za svaku ponaosob?

Malo sam istraživao i našao da su kazne vožnje neregistrovanog vozila do 30 dana 100 KM i jedan kazneni bod, ali nisam našao da je naznačen broj prolaza, tj. kamera.

Vozačku dozvolu imam skoro 4 godine, nemam drugih kazni i kaznenih bodova, osim jedne plaćene za parking.

Kakve posljedice mogu očekivati? Zahvaljujem. :thumbup:
Nisi neregistrovan nego neosiguran, nakon 30 dana od datuma isteka osiguranja stičeš status neregistrovanog vozila te moraš odjaviti vozilo i vratiti tablice. Minimalna kazna za vožnju neosiguranog vozila unutar tih 30 dana je 100KM, 50KM ako platiš unutar osam dana.
Također, plaćaš prolazak kroz svaku kameru koja reistruje istek registracije/osiguranja.

Inače, jednom pitah šefa u jednoj policijskoj upravi šta znači to da je kazna za neki prekršaj npr. 100-300KM kada policajci uvijek pišu najmanju kaznu?
Reče mi, veće kazne su striktno za sudska odlučivanja i okorjele prekršioce.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#13 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Euphoria »

Mislim da je tolerancija 7 dana. Znaci ako je istekla do 7 dana, nece biti problem.
Samo na Otoci i u Blažuju kupi tablice. I ove kamere na izlazima iz entiteta.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#14 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by DEMONIKA »

Glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Mirza Hadžiabić kazao je za Klix.ba da su kazne za fizičke osobe koje voze vozila koja nisu registrovana do 30 dana 100 KM i jedan kazneni bod.

"Kazna za vozače neregistrovanih vozila u periodu dužem od 30 dana je 400 KM i dva mjeseca zabrane upravljanja vozilom. Uz to dobijaju i dva kaznena boda", rekao je Hadžiabdić za Klix.ba.
Građani smatraju da smiju upravljati vozilom 30 dana nakon istjecanja registracije, no to tumačenje zakona je pogrešno
Motornim vozilom kojem je registracija istekla, ne smije se upravljati ni minutu nakon isteka registracije


nema nikakve 7 dana tolerancije niti je ikada bilo
Last edited by DEMONIKA on 29/06/2020 00:18, edited 1 time in total.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#15 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Hemel »

Snake Eyes wrote: 28/06/2020 09:16

Nisi neregistrovan nego neosiguran, nakon 30 dana od datuma isteka osiguranja stičeš status neregistrovanog vozila te moraš odjaviti vozilo i vratiti tablice. Minimalna kazna za vožnju neosiguranog vozila unutar tih 30 dana je 100KM, 50KM ako platiš unutar osam dana.
Također, plaćaš prolazak kroz svaku kameru koja reistruje istek registracije/osiguranja.

Inače, jednom pitah šefa u jednoj policijskoj upravi šta znači to da je kazna za neki prekršaj npr. 100-300KM kada policajci uvijek pišu najmanju kaznu?
Reče mi, veće kazne su striktno za sudska odlučivanja i okorjele prekršioce.
Ovo ima vise veze sa tehnickom ispravnoscu vozila pa tek onda sa osiguranjem.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#16 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by nivla »

ovdje se nekako presucuju i kazneni bodovi
znam slucajeve sto su isli na sud zbog reg i bas su dobro prosli

inace mi nije jasno zasto se ceka zadnji dan za produzenje registracije, 30 dana prije isteka se moze predati
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#17 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by dječak sa šibicama »

Nema tolerancije, svaki put kad te uslikaju, rebnu te 100 km.

Na kraju saberu.

Plati odmah 50 km po slikanju, ako se budes ganjao po sudu bez da nemas argumente na svojoj strani, platices 200 ili 300.
LionH
Posts: 11
Joined: 11/09/2013 15:32

#18 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by LionH »

Greške SPARTA sistema za uočavanje neregistrovanih vozila. Došla je kazna od 500KM i poziv na sud iako je vozilo uredno registrovano na vrijeme,
čak su i dokazi o registraciji uredno predočeni sudu, ali se traži prvo izmirenje kazni da bi se tek onda krenulo u rješavanje spora.
Vozilo je nemoguće registrovati u toku ovog procesa koji traje već mjesecima. Ako neko ima savjet, hvala.
Image
Image
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#19 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by allem_77 »

Snake Eyes wrote: 28/06/2020 09:16
sarajlija120 wrote: 26/06/2020 15:39 Pozdrav forumaši, nadam se da će mi neko adekvatno odgovoriti na pitanje. Zamolio bih bez spamanja, ako može. Želio bih da ovaj topic bude održavan i koristan za ostale članove foruma.

Vozio sam neregistrovano vozilo na relaciji Nedžarići-Baščaršija i nazad, glavnom ulicom (pored pruge). Nisam primjetio da mi je registracija istekla, odnosno bio sam uvjeren da važi do 24. Juna, a ja vozio 23. Registracija je istekla 21. Juna, dva dana prije nego sam vozio.

Zanima me da li će to biti registrovano kao jedna kazna za jedan dan, bez obzira na broj kamera u gradu ili će doći obračun za svaku ponaosob?

Malo sam istraživao i našao da su kazne vožnje neregistrovanog vozila do 30 dana 100 KM i jedan kazneni bod, ali nisam našao da je naznačen broj prolaza, tj. kamera.

Vozačku dozvolu imam skoro 4 godine, nemam drugih kazni i kaznenih bodova, osim jedne plaćene za parking.

Kakve posljedice mogu očekivati? Zahvaljujem. :thumbup:
Nisi neregistrovan nego neosiguran, nakon 30 dana od datuma isteka osiguranja stičeš status neregistrovanog vozila te moraš odjaviti vozilo i vratiti tablice. Minimalna kazna za vožnju neosiguranog vozila unutar tih 30 dana je 100KM, 50KM ako platiš unutar osam dana.
Također, plaćaš prolazak kroz svaku kameru koja reistruje istek registracije/osiguranja.

Inače, jednom pitah šefa u jednoj policijskoj upravi šta znači to da je kazna za neki prekršaj npr. 100-300KM kada policajci uvijek pišu najmanju kaznu?
Reče mi, veće kazne su striktno za sudska odlučivanja i okorjele prekršioce.
Pitaj šefa vrijedi li ovo?

Image
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#20 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Snake Eyes »

allem_77 wrote: 18/07/2020 11:45
Snake Eyes wrote: 28/06/2020 09:16
sarajlija120 wrote: 26/06/2020 15:39 Pozdrav forumaši, nadam se da će mi neko adekvatno odgovoriti na pitanje. Zamolio bih bez spamanja, ako može. Želio bih da ovaj topic bude održavan i koristan za ostale članove foruma.

Vozio sam neregistrovano vozilo na relaciji Nedžarići-Baščaršija i nazad, glavnom ulicom (pored pruge). Nisam primjetio da mi je registracija istekla, odnosno bio sam uvjeren da važi do 24. Juna, a ja vozio 23. Registracija je istekla 21. Juna, dva dana prije nego sam vozio.

Zanima me da li će to biti registrovano kao jedna kazna za jedan dan, bez obzira na broj kamera u gradu ili će doći obračun za svaku ponaosob?

Malo sam istraživao i našao da su kazne vožnje neregistrovanog vozila do 30 dana 100 KM i jedan kazneni bod, ali nisam našao da je naznačen broj prolaza, tj. kamera.

Vozačku dozvolu imam skoro 4 godine, nemam drugih kazni i kaznenih bodova, osim jedne plaćene za parking.

Kakve posljedice mogu očekivati? Zahvaljujem. :thumbup:
Nisi neregistrovan nego neosiguran, nakon 30 dana od datuma isteka osiguranja stičeš status neregistrovanog vozila te moraš odjaviti vozilo i vratiti tablice. Minimalna kazna za vožnju neosiguranog vozila unutar tih 30 dana je 100KM, 50KM ako platiš unutar osam dana.
Također, plaćaš prolazak kroz svaku kameru koja reistruje istek registracije/osiguranja.

Inače, jednom pitah šefa u jednoj policijskoj upravi šta znači to da je kazna za neki prekršaj npr. 100-300KM kada policajci uvijek pišu najmanju kaznu?
Reče mi, veće kazne su striktno za sudska odlučivanja i okorjele prekršioce.
Pitaj šefa vrijedi li ovo?

Image
Koje osiguranje ovo nudi?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#21 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by allem_77 »

Snake Eyes wrote: 18/07/2020 12:32
allem_77 wrote: 18/07/2020 11:45
Snake Eyes wrote: 28/06/2020 09:16

Nisi neregistrovan nego neosiguran, nakon 30 dana od datuma isteka osiguranja stičeš status neregistrovanog vozila te moraš odjaviti vozilo i vratiti tablice. Minimalna kazna za vožnju neosiguranog vozila unutar tih 30 dana je 100KM, 50KM ako platiš unutar osam dana.
Također, plaćaš prolazak kroz svaku kameru koja reistruje istek registracije/osiguranja.

Inače, jednom pitah šefa u jednoj policijskoj upravi šta znači to da je kazna za neki prekršaj npr. 100-300KM kada policajci uvijek pišu najmanju kaznu?
Reče mi, veće kazne su striktno za sudska odlučivanja i okorjele prekršioce.
Pitaj šefa vrijedi li ovo?

Image
Koje osiguranje ovo nudi?
Adriatic
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#22 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Snake Eyes »

allem_77 wrote: 18/07/2020 12:37
Adriatic

Mislim da se ovo odnosi na sudare u tih 30 dana ali bas cu da provjerim.
User avatar
Luciano88
Posts: 539
Joined: 10/12/2019 12:22

#23 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Luciano88 »

Polisa osiguranja nema veze sa istekom registracije.. Ako je registracija u MUP-u datumski istekla mozes se slikati. Ovo lafo produženo osiguranje ne pije vode , mozda u slucaju da ti auto stoji na parkingu pa te neko udari da mozes naplatiti ali na cesti nisi legalan.

Primjer... Registracije ti istice 20.7. Ti si predao danas sve za registraciju, dobio novu polisu i sad ide procedura obnove registracije u MUP-u. Recimo 21.7 te zaustavlja policija (nisi jos dobio novu saobracaju) ti mu dajes polisu, kopiju saobracajne i on ti kaze sve ok ali po zakonu niste registrovani.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#24 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by AS_sa »

Snake Eyes wrote: 18/07/2020 13:13
allem_77 wrote: 18/07/2020 12:37
Adriatic

Mislim da se ovo odnosi na sudare u tih 30 dana ali bas cu da provjerim.
Ovo svako osiguranje ima po uslovima, vazi u slucaju nastanka stete ti si pokriven 30 dana nakon isteka polise osiguranja.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#25 Re: Vožnja neregistrovanog automobila

Post by Snake Eyes »

Da, to se ne odnosi na saobracajne kazne.
Post Reply