Mostar u ratu

Post Reply
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#1526 Re: Mostar u ratu

Post by adapter »

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1527 Re: Mostar u ratu

Post by Nekako s proljeća »

tetejac wrote: 20/06/2020 13:27 NSP, Mijo je bio zapovjednik specijalne policije i jedan od rijetkih nepotkupljivih. Ne znam za što ga terete a i da znam ne bih o tome ovdje govorio jer ga cijenim i poštujem kao i ovog čovjeka sa Kupresa što je uletio Sopti. Osobno mislim da su mu dali čin generala da mu mogu napakovat’ kada bude pogodno vrijeme. Nije se on toliko pitao niti bih ja rekao da je on donosio neke značajne odluke bez drugih igrača. Mlad, borben, pošten, preuzeo specijalnu policiju. Ne znam za ikakvu mrlju oko njega niti mi je poznato.
Kontam, a nisam siguran da ti kontaš da je zajeb nastao kada su po nalogu Tuđmana upravljanje HVO-om preuzeli generali S. Praljak i M. Petković. Tada počinje da se dešava ono što niko normalan nije očekivao.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1528 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Nekako s proljeća wrote: 21/06/2020 06:50
tetejac wrote: 20/06/2020 13:27 NSP, Mijo je bio zapovjednik specijalne policije i jedan od rijetkih nepotkupljivih. Ne znam za što ga terete a i da znam ne bih o tome ovdje govorio jer ga cijenim i poštujem kao i ovog čovjeka sa Kupresa što je uletio Sopti. Osobno mislim da su mu dali čin generala da mu mogu napakovat’ kada bude pogodno vrijeme. Nije se on toliko pitao niti bih ja rekao da je on donosio neke značajne odluke bez drugih igrača. Mlad, borben, pošten, preuzeo specijalnu policiju. Ne znam za ikakvu mrlju oko njega niti mi je poznato.
Kontam, a nisam siguran da ti kontaš da je zajeb nastao kada su po nalogu Tuđmana upravljanje HVO-om preuzeli generali S. Praljak i M. Petković. Tada počinje da se dešava ono što niko normalan nije očekivao.
Ne slažem se s tobom oko toga. Priča će se svesti na tvoju priču o uzp i moju o prokopavanju tunela ispod vranice. Uostalom samo naglašavanje Tuđmana u tvom postu je malo, onako šupački. Ne kontam, po čijem nalogu se trebalo smjenjivati neke časnike u HVO ako se zna da ga je Tuđman i ustrojio?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1529 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

I da zaboravih. Što se tiče ovog bedža, siguran sam da sam ga vidio na mnogim vojnicima HVO-a 1992 u Mostaru. Svi (koji su ga imali) su ga nosili na lijevom džepu baš kao na ovoj fotki. Mislim da je Pavelić mada nisam nikada pitao.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1530 Re: Mostar u ratu

Post by Nekako s proljeća »

Pa dobro, bedz i povijesni lik na njemu je eto imenovan i ne bi se trebao na njemu više zadržavati, a vjerovatno krunicu oko desne ruke ja ne bih komentarisao jer mi je to sasvim razumljivo i prihvatljivo. Uz prvu bijelu kocku na šahovnici zastave i bedz sa likom ratnog zločinca Pavelića mogu komotno da zaključim da je u ideološkom smislu riječ o ustaškoj ikonografiji. Zločinac Mladen Naletilić Tuta i ATG Kažnjenička bojna su bazno vezani za područje Širokog Brijega, to se valjda možemo složiti, kao i da je bjegunac general Jelić također sa područja te općine. Po meni je ta širokobriješka struja involvirana u ubojstvo generala Armije R BiH Blaža Kraljevića i dijela njegove pratnje. Bila je to jasna poruka opozicionom HSP-u ko će da kosi a ko da vodu nosi na području paradržavne zajednice Herceg Bosne. Pojednostavljeno rečeno, lažne ustaše likvidiraše sljedbenike pravaša tj ''pravih'' ustaša''.

Ista ta linija je bila involvirana u napad na ''Vranicu'' u proljeće 1993., kada se otvara neprirodan vojni sukob HVO-a i Armije R BiH. Posljedice koje je taj sukob proizveo su velike i reflektovale su se i izvan područja koji ova tema prostorno pokriva. Zajeb žešći za vas a ogromni problemi za nas.

Naravno da se ja moram voditi presudama međunarodnog suda pravde, odnosno sudski utvrđenim činjenicama iz procesa Jadranku Prliću, Slobodanu Praljku, Valentinu Ćoriću i ostalim ''uznicima''.... jer su oni simbioza vojnog i političkog vrha HDZ-a i njegovog vojnog krila HVO-a, oglašenim da su krivi. Zato sam i naglasio zločince generale Praljka i Petkovića, kao izvršitelje naređenja generala Tuđmana tj predsjednika Republike Hrvatske.
Generala M. Jelića nisam imenovao zločincem već bjeguncem, a nakon sudskog postupka Jeliću ćemo i zvanično moći koristiti prefiks uz njegovo ime. Ne očekujem njegovo izručenje BiH, ali sudski proces pred pravosudnim institucijama R. Hrvatske da, i to čim prije. Sud i jeste za to da se sudi i presudi. Prošlo je vrijeme kada se pravda uzimala u svoje ruke, od strane kojekakvih budala, kriminalaca ili zločinaca.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1531 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Nekako s proljeća wrote: 21/06/2020 10:34 Pa dobro, bedz i povijesni lik na njemu je eto imenovan i ne bi se trebao na njemu više zadržavati, a vjerovatno krunicu oko desne ruke ja ne bih komentarisao jer mi je to sasvim razumljivo i prihvatljivo. Uz prvu bijelu kocku na šahovnici zastave i bedz sa likom ratnog zločinca Pavelića mogu komotno da zaključim da je u ideološkom smislu riječ o ustaškoj ikonografiji. Zločinac Mladen Naletilić Tuta i ATG Kažnjenička bojna su bazno vezani za područje Širokog Brijega, to se valjda možemo složiti, kao i da je bjegunac general Jelić također sa područja te općine. Po meni je ta širokobriješka struja involvirana u ubojstvo generala Armije R BiH Blaža Kraljevića i dijela njegove pratnje. Bila je to jasna poruka opozicionom HSP-u ko će da kosi a ko da vodu nosi na području paradržavne zajednice Herceg Bosne. Pojednostavljeno rečeno, lažne ustaše likvidiraše sljedbenike pravaša tj ''pravih'' ustaša''.

Ista ta linija je bila involvirana u napad na ''Vranicu'' u proljeće 1993., kada se otvara neprirodan vojni sukob HVO-a i Armije R BiH. Posljedice koje je taj sukob proizveo su velike i reflektovale su se i izvan područja koji ova tema prostorno pokriva. Zajeb žešći za vas a ogromni problemi za nas.

Naravno da se ja moram voditi presudama međunarodnog suda pravde, odnosno sudski utvrđenim činjenicama iz procesa Jadranku Prliću, Slobodanu Praljku, Valentinu Ćoriću i ostalim ''uznicima''.... jer su oni simbioza vojnog i političkog vrha HDZ-a i njegovog vojnog krila HVO-a, oglašenim da su krivi. Zato sam i naglasio zločince generale Praljka i Petkovića, kao izvršitelje naređenja generala Tuđmana tj predsjednika Republike Hrvatske.
Generala M. Jelića nisam imenovao zločincem već bjeguncem, a nakon sudskog postupka Jeliću ćemo i zvanično moći koristiti prefiks uz njegovo ime. Ne očekujem njegovo izručenje BiH, ali sudski proces pred pravosudnim institucijama R. Hrvatske da, i to čim prije. Sud i jeste za to da se sudi i presudi. Prošlo je vrijeme kada se pravda uzimala u svoje ruke, od strane kojekakvih budala, kriminalaca ili zločinaca.
Ne znam stari za tu Ustašku ikonografiju, zaključuj što hoćeš. Za Pavelića se slažem za grb ne. Nisu ga Ustaše izmislile. Takav grb je koristila i Austro-Ugarska. Isto tako grb s crvenim poljem su koristile Ustaše (pomorska flota) samo malo ljudi to zna. Bedž sam uvećao i liči mi na Pavelića (moje mišljenje), a ti zaključuj kako hoćeš. Herceg Bosna nikad nije bila ni država ni paradržava već zajednica općina koje si bile odsječene od Sarajeva a ušle u zajednicu radi boljeg organiziranja obrane od JNA i četnika. Na svakom dokumentu, pečatu, ustanovi prvo je uvijek pisalo ‘REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA’ pa tek ispod HZ-HB pa onda HVO. Slažemo se? Pročitaj dokumente o ustroju HVO-a ako imaš u arhivi. Privremena vlast pod kontrolom Hrvatsko-Mislimanskih snaga ali svakako teritorijalno kao dio BiH. Što de tiče Haga, znaš moje mišljenje ali hajde kada se već pozivaš na Hag i Rajića. Kako komentiraš presudu Rajiću i onaj dio gdje Hag tvrdi i stavlja mu na teret kako su Muslimani Mostara bili tlačeni od HVO-a-pazi sad od Travnja ili ti Aprila 1992?! Od Aprila 1992. Možeš komentirati ovo? To što je Jelič sa Širokog ne stavlja ga u isti koš sa Tutom. Slažem se sa tobom da su lažne Ustaše smaknuli prave što se tiče Blaža. Nije samo ta linija bila involvirana u napadu na Vranicu. Bili su tu i drugi. Vjeruj mi, kada se vidilo da je sukob neminovan svi su ustali i bili za rat ne samo Široki Brijeg. Jelić neće biti izručen i sudit će mu se u Hrvatskoj. Slažem se, neka mu se sudi kako njemu tako i drugima. Zajeb žešći za nas? Ovim aludiraš da je sukob između Hrvata i Muslimana u BiH nastao takao da smo se mi zajebali nešto? Stari, nismo mi napali vas nego vi nas ako ćemo pošteno. Mi smo se branili što i ne može biti zajeb. Slažeš li se sa mnom da je H-M sukob počeo u Srednjoj Bosni i preko Konjica se spustio u Hercegovinu? Zar nije Rajić predlagao Armiji da se HVO stavi pod komandu Armije tamo gdje je Armija u većini a Armija pod HVO tamo gdje je HVO u većini radi lakše organizacije i zapovjedanja? Ako dobro pamtim odmah na početku 1993 nakon Nove Godine. Armija odbila :roll:
Slažem se da je prošlo vrijeme da se pravda uzima u svoje ruke za bilo koga. Bio on Tuta, Jelić, Dudaković...
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1532 Re: Mostar u ratu

Post by PM72 »

Sta kaze-Herceg Bosna nije bila paradrzava nego zajednica opstina odsjecene od Sarajeva”...grohotom se smijem.
Bili su odsjeceni i od Zagreba pa su sve naredbe i uputstva otamo dobijali...
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1533 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

To je ta prica...mi smo krivi jer se arbih nije htjela stavit pod komandu HVO....hajd i da jes tako, al sto ne kazes prave ciljeve tog plana.

Ispade jbt na kraju HZHB naka MZ bila koja usla u sukob sa BIH oko nakih prodecuralnih gresaka.

Kakva demagogija jbt...eto bila im sveta BiH al mi smo krivi sto ih otjerasmo.

Ne mogu da povjerujem da ovo neko stvarno misli :-)

.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1534 Re: Mostar u ratu

Post by PM72 »

Eto,jadni hrvati su bili odsjeceni od Sarajeva pa su bili prinuđeni da se organizuju na opstinskim nivoima,da se odbrane od Srba i JNA agresije.
U tom organizovanju po opstinama :lol: išli su čak i u Grac da sa Radovanom dogovore dokle je čije...
Imali su se na koga ugledati a to je RSK,isti metod,ista organizacija...nisu slusali onu da ne treba raditi ono sto ne zelis da tebi drugi rade...
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1535 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

PM72 wrote: 21/06/2020 19:44 Eto,jadni hrvati su bili odsjeceni od Sarajeva pa su bili prinuđeni da se organizuju na opstinskim nivoima,da se odbrane od Srba i JNA agresije.
U tom organizovanju po opstinama :lol: išli su čak i u Grac da sa Radovanom dogovore dokle je čije...
Imali su se na koga ugledati a to je RSK,isti metod,ista organizacija...nisu slusali onu da ne treba raditi ono sto ne zelis da tebi drugi rade...
Al paz i ovo..da zanemaris sve dokaze oko UZp, kradje naseg oruzja, uvodjenja hrvatskog jezika, maltretiranja provociranja itd...

Tamo gdje je hrvata bilo u tragovima samo , postojao je i HVO, mada s obzirom kako su tamo ratovali bolje da ih nine bilo...npr Sarajevo. Sa druge strane taj isti Hvo koji je mogao postojati gdje god htio brani postojanje ARBIH u dijelovima gdje su bosnjaci bar polovina stanovnistva, recimo Bugojno, Travnik ili Mostar...
User avatar
geralt
Posts: 5197
Joined: 14/09/2017 12:45

#1536 Re: Mostar u ratu

Post by geralt »

tetejac wrote: 21/06/2020 11:20 Zar nije Rajić predlagao Armiji da se HVO stavi pod komandu Armije tamo gdje je Armija u većini a Armija pod HVO tamo gdje je HVO u većini radi lakše organizacije i zapovjedanja? Ako dobro pamtim odmah na početku 1993 nakon Nove Godine. Armija odbila :roll:
Zar ti to smatras za razuman prijedlog koji bi prihvatila vlada nezavisne, suverene, medjunarodno priznate drzave bilo gdje u svijetu, pod bilo kojim okolnostima?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1537 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

geralt wrote: 22/06/2020 11:26
tetejac wrote: 21/06/2020 11:20 Zar nije Rajić predlagao Armiji da se HVO stavi pod komandu Armije tamo gdje je Armija u većini a Armija pod HVO tamo gdje je HVO u većini radi lakše organizacije i zapovjedanja? Ako dobro pamtim odmah na početku 1993 nakon Nove Godine. Armija odbila :roll:
Zar ti to smatras za razuman prijedlog koji bi prihvatila vlada nezavisne, suverene, medjunarodno priznate drzave bilo gdje u svijetu, pod bilo kojim okolnostima?
Ti si izgleda prespavao okolnosti 1992 u BiH. Ta ista vlada je dala saglasnost i izričito zahtjevala da Mostar brani HVO.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1538 Re: Mostar u ratu

Post by Škobo Habu »

tetejac wrote: 21/06/2020 11:20 Ovim aludiraš da je sukob između Hrvata i Muslimana u BiH nastao takao da smo se mi zajebali nešto? Stari, nismo mi napali vas nego vi nas ako ćemo pošteno. Mi smo se branili što i ne može biti zajeb.
Hvo je već u ljeto 1992. napao Armiju BiH u Kiseljaku, kasnije dolazi sukob u Busovači, nakon toga otvoren napad HV i HVO-a na Prozor, a poslije toga dolazi na red G.Vakuf i Novi Travnik. Hronologija je veoma jasna.
Slažeš li se sa mnom da je H-M sukob počeo u Srednjoj Bosni i preko Konjica se spustio u Hercegovinu?
To niko ne spori. Hercegovina na vojnom planu, bar kada su Hrvati u pitanju, nikada nije bila upitna.
Zar nije Rajić predlagao Armiji da se HVO stavi pod komandu Armije tamo gdje je Armija u većini a Armija pod HVO tamo gdje je HVO u većini radi lakše organizacije i zapovjedanja? Ako dobro pamtim odmah na početku 1993 nakon Nove Godine. Armija odbila :roll:
To su sve bile dimne bombe da bi se dobilo na vremenu.

Baš bi se HVO stavio pod komandu ABiH u Travniku ili Zenici?
U tom kontekstu uzmi jedno Žepče i činjenicu da su Bošnjaci bili većina u toj opštini.

Druga stvar, zašto to Raić predlaže '93. godine kada početkom 1992. rukovodstvo HZ HB donosi odluku da neće poštovati odluke Presjedništva BiH, niti odluke TO BiH?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1539 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

Škobo Habu wrote: 22/06/2020 12:08
tetejac wrote: 21/06/2020 11:20 Ovim aludiraš da je sukob između Hrvata i Muslimana u BiH nastao takao da smo se mi zajebali nešto? Stari, nismo mi napali vas nego vi nas ako ćemo pošteno. Mi smo se branili što i ne može biti zajeb.
Hvo je već u ljeto 1992. napao Armiju BiH u Kiseljaku, kasnije dolazi sukob u Busovači, nakon toga otvoren napad HV i HVO-a na Prozor, a poslije toga dolazi na red G.Vakuf i Novi Travnik. Hronologija je veoma jasna.
Slažeš li se sa mnom da je H-M sukob počeo u Srednjoj Bosni i preko Konjica se spustio u Hercegovinu?
To niko ne spori. Hercegovina na vojnom planu, bar kada su Hrvati u pitanju, nikada nije bila upitna.
Zar nije Rajić predlagao Armiji da se HVO stavi pod komandu Armije tamo gdje je Armija u većini a Armija pod HVO tamo gdje je HVO u većini radi lakše organizacije i zapovjedanja? Ako dobro pamtim odmah na početku 1993 nakon Nove Godine. Armija odbila :roll:
To su sve bile dimne bombe da bi se dobilo na vremenu.

Baš bi se HVO stavio pod komandu ABiH u Travniku ili Zenici?
U tom kontekstu uzmi jedno Žepče i činjenicu da su Bošnjaci bili većina u toj opštini.

Druga stvar, zašto to Raić predlaže '93. godine kada početkom 1992. rukovodstvo HZ HB donosi odluku da neće poštovati odluke Presjedništva BiH, niti odluke TO BiH?
Nije ti to baš tako Buha. Kronologija nije baš takva. Postalo vam je normalno još 1992 ubijat bojovnike i časnike HVO-a u Srednjoj Bosni. A i pogibija Tihomira Mišića je mutna ali hajde... Izgleda da svatko imy svoju kronologiju. Kakve dimne bombe i dobivanje na vremenu? Hrvati da su htijeli od početka protiv vas kako vi ovdje tvrdite danas vas realno nebi bilo. Budimo realni. Neću da se ponavljam, vi u početku niste imali ništa (čast pojedincima).
Ma daj molim te kakvo Žepče, pa vi ste iz Maglaja samoinicijativno izričito tražili da se stavite pod HVO Žepča jer ništa niste imali. Kakva većina kad niste bili spremni? Nemoj biti smiješan. A zašto misliš da se HVO nebi stavio pod komsndu Armije u Zenici? Zbog takvih ljudi i razmišljanja je i došlo do sukoba. Kakva je razlika između Tuzle i Zenice? Ako su mogli pvi iz 115 mogli su i ovi iz Zenice. Nekome to nije odgovaralo. U početku su vam Hrvati i HVO valjali dok niste imali ništa, kasnije ste se počeli bahatiti, uvoziti mudžose i okrenuli se protiv nas u Srednjoj Bosni jer protiv četnika niste imali šanse. A koje odluke predsjedništva da poštuju Hrvati početkom 1992? One da nije naš rat, da rata neće biti itd... Pisao sam o tome prije pa čitaj.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1540 Re: Mostar u ratu

Post by Woody »

geralt wrote: 22/06/2020 11:26 ... koji bi prihvatila vlada nezavisne, suverene, medjunarodno priznate drzave bilo gdje u svijetu, pod bilo kojim okolnostima?
Da! Vlada RBiH je prihvatila jedinicu "El Mudžahid". Namjerno sam izostavio ono "razuman", jer...

Ah, da... i nisu baš bile "bilo koje okolnosti".

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1541 Re: Mostar u ratu

Post by Woody »

geralt wrote: 22/06/2020 11:26 ... koji bi prihvatila vlada nezavisne, suverene, medjunarodno priznate drzave bilo gdje u svijetu, pod bilo kojim okolnostima?
Da! Vlada RBiH (Međunarodno priznate - DA, ono nezavisne a pogotovo suverene... i ne baš) je prihvatila jedinicu "El Mudžahid". Namjerno sam izostavio ono "razuman", jer...

Ah, da... i nisu baš bile "bilo koje okolnosti".

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
geralt
Posts: 5197
Joined: 14/09/2017 12:45

#1542 Re: Mostar u ratu

Post by geralt »

Woody wrote: 22/06/2020 12:30
geralt wrote: 22/06/2020 11:26 ... koji bi prihvatila vlada nezavisne, suverene, medjunarodno priznate drzave bilo gdje u svijetu, pod bilo kojim okolnostima?
Da! Vlada RBiH je prihvatila jedinicu "El Mudžahid". Namjerno sam izostavio ono "razuman", jer...

Ah, da... i nisu baš bile "bilo koje okolnosti".

Pozdrav domovini :thumbup:
"El Mudzahid", sta god ja mislio o njima (a ne mislim nista dobro), je bio dio lanca komandovanja ABiH, sto je tema o kojoj se govori. Upravo radi njih je Delic osudjen u Hagu.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1543 Re: Mostar u ratu

Post by Woody »

geralt wrote: 22/06/2020 12:48 "El Mudzahid", sta god ja mislio o njima (a ne mislim nista dobro), je bio dio lanca komandovanja ABiH, sto je tema o kojoj se govori. Upravo radi njih je Delic osudjen u Hagu.
E, "El Mudžahid" NIJE bio dio lanca komandovanja ARBiH!

Jer, jebi ga, Haague je donio zaključke:

"...the foreign Mujahedin established at Poljanice camp were not officially part of the 3rd Corps or the 7th Brigade of the ARBiH. Accordingly, the Prosecution failed to prove beyond reasonable doubt that the foreign Mujahedin officially joined the ARBiH and that they were de iure subordinated to the Accused Enver Hadžihasanović and Amir Kubura." (ICTY: Summary of the judgement for Enver Hadžihasanović and Amir Kubura)

i

"...there are significant indicia of a subordinate relationship between the Mujahedin and the Accused prior to August 13, 1993. Testimony heard by the Trial Chamber and, in the main, documents tendered into evidence demonstrate that the ARBiH maintained a close relationship with the foreign Mujahedin as soon as these arrived in central Bosnia in 1992. Joint combat operations are one illustration of that. In Karaula and Visoko in 1992, at Mount Zmajevac around mid-April 1993 and in the Bila valley in June 1993, the Mujahedin fought alongside ARBiH units against Bosnian Serb and Bosnian Croat forces." (ICTY: Summary of the judgement for Enver Hadžihasanović and Amir Kubura)

Zbog čega su te optužbe prema E. Hadžihasanoviću i A. Kuburi po tom osnovu "pale". Deliću suđenje, zbog smrti, nije ni okončano, dakle NIJE bio osuđen.

Ali, nije tema. Nemoj da nas moderator ruži i šalje u banoviće (a znam da jedva čeka... bar mene ;-) )
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1544 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

Zar smo opet u fazi da kazemo da su Bosnjaci napali Hrvate u Mostaru, hajde de, kad mogu reci da nije bilo Odbrane Mostara kad se Mostar oslobadjao moze onda i to proci.

Bez da podcjenjujem da je HV/O organizovao i vodio akciju, i topovski odradio Cekrk
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1545 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

dr_Evil wrote: 22/06/2020 13:32 Zar smo opet u fazi da kazemo da su Bosnjaci napali Hrvate u Mostaru, hajde de, kad mogu reci da nije bilo Odbrane Mostara kad se Mostar oslobadjao moze onda i to proci.

Bez da podcjenjujem da je HV/O organizovao i vodio akciju, i topovski odradio Cekrk
Nitko ne spori da su Hrvati prvi otvoreno napali Muslimane u Mostaru. To je općepoznata stvar kao što je poznato da ste vi nas prvi napali u Srednjoj Bosni. Ovo o TO i Čekrku neću ni komentirati. Nema smisla.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1546 Re: Mostar u ratu

Post by dr_Evil »

tetejac wrote: 22/06/2020 13:38
dr_Evil wrote: 22/06/2020 13:32 Zar smo opet u fazi da kazemo da su Bosnjaci napali Hrvate u Mostaru, hajde de, kad mogu reci da nije bilo Odbrane Mostara kad se Mostar oslobadjao moze onda i to proci.

Bez da podcjenjujem da je HV/O organizovao i vodio akciju, i topovski odradio Cekrk
Nitko ne spori da su Hrvati prvi otvoreno napali Muslimane u Mostaru. To je općepoznata stvar kao što je poznato da ste vi nas prvi napali u Srednjoj Bosni. Ovo o TO i Čekrku neću ni komentirati. Nema smisla.
Za Srednju Bosnu ne znam, necu komentarisat.

A ovo drugo ima smisla, i te kako. Ja se onda pitam gdje su moj stari i adze bili. A znam da nisu u HVO, posto je drugi adze bio u HVO, i to do kraja B-H sukoba, ali to je druga prica sada.

I da dodam da si dijelom upravu, to sto nije bilo postene organizacije odbrane Mostara, da zahvalimo Aliji
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1547 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

Ja bgm koliko znam a ima i milion dokaza tome HVO je napao prozor pa onda bugojno gdje su sravnili par sela pa i onaj fratar kaze da je HVO prvi napao bosnjake i onda bio razbijen u komade.Recimo u Travniku gdje je HVO zajedno sa VRS napao ARBIH...e sad sto su ga zestoko popusili u SB pa mozda ma.osnovnu.toga se iznosi zakljucak o nasem napadu to je druga prica..

Uostalom vjerovatno negdje smo i mi prvi napali al sta trebali smo svugdje cekati Bugojanski, Mostarski ili Prozorski scenariji...
8
Iskreno sa ove ⁸ mozda bi i bolje bilo da je ARBIH prva napala HVO i stavila ih na svoje mjesto , mozda im onda UzP ne bi pao napamet.

Vako smo trpili ponizenja godinu dana i na kraju napadnuti s ledja od "saveznkka"sto nas je moglo jako skupo kostati...

Ustalom ima zvanicno dokazano ko je koga napao i ko je kome kakvu sudbinu htio mozeml.mi ovdje guslati do zore.

Za Mostar kae Alija dao odbranu HVO..super. medjutim dao vam je vjerujuci u vase saveznistvo a ne da to sto imate vlast nad odbranom da to znaci da imate pravo uvodit hrvatski jezik, govorit Ovo je Hrvatska, branit postojanje ARBIH legalnok vojsci jedne drzave ciji grad navodno branite
Last edited by invincible1921 on 22/06/2020 13:53, edited 1 time in total.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1548 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

dr_Evil wrote: 22/06/2020 13:41
tetejac wrote: 22/06/2020 13:38
dr_Evil wrote: 22/06/2020 13:32 Zar smo opet u fazi da kazemo da su Bosnjaci napali Hrvate u Mostaru, hajde de, kad mogu reci da nije bilo Odbrane Mostara kad se Mostar oslobadjao moze onda i to proci.

Bez da podcjenjujem da je HV/O organizovao i vodio akciju, i topovski odradio Cekrk
Nitko ne spori da su Hrvati prvi otvoreno napali Muslimane u Mostaru. To je općepoznata stvar kao što je poznato da ste vi nas prvi napali u Srednjoj Bosni. Ovo o TO i Čekrku neću ni komentirati. Nema smisla.
Za Srednju Bosnu ne znam, necu komentarisat.

A ovo drugo ima smisla, i te kako. Ja se onda pitam gdje su moj stari i adze bili. A znam da nisu u HVO, posto je drugi adze bio u HVO, i to do kraja B-H sukoba, ali to je druga prica sada.

I da dodam da si dijelom upravu, to sto nije bilo postene organizacije odbrane Mostara, da zahvalimo Aliji
Sve je to u redu ali ovo ti ovako stoji a pitaj starog pa neka ti kaže iskreno ako hoće. Mostar su 1992 obranili a kasnije oslobodili HVO, HV i HOS. Sad da ne budem šupak reću ti da, bio je tu TO i da bio je tu MUP ali mali broj, zanemariv. Ljudima svaka čast, ali njih nešto izdvajat i dizat u nebesa nema smisla. I da, bio je tu mostarski bataljon od 200 i nešto ljudi i njima svaka čast ali sve te da kažemo ‘vanhrvatsje’ postrojbe su naoružali Hrvati. Jel ti stari nosio oznaku ‘obrana Mostara’?
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#1549 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac1905 »

PM72 wrote: 21/06/2020 11:46 Sta kaze-Herceg Bosna nije bila paradrzava nego zajednica opstina odsjecene od Sarajeva”...grohotom se smijem.
Bili su odsjeceni i od Zagreba pa su sve naredbe i uputstva otamo dobijali...
HZ Herceg-Bosna osnovana je 18.11.1991. Sta se desava u Hrvatskoj tog dana i kakav je stav predsjednika predjsedništva o ratu u Hrvatskoj koji se prelijeva na Ravno itd.?

HR Herceg-Bosna osnovana je skoro 2 godine poslije HZ HB. A to se cesto namjerno ili slucajno mijesa.

Kao i sto se se zanemaruje cinjenica koju je "tetejac" spomenuo, da je na svim dokumentima uvijek na vrhu pisalo Bosna i Hercegovina. Bio sam dijete i ne znam sta se dogadjalo u pozadini i politici, ali da je postojao takav neki 'svehrvatski' plan o odcjepljenju valjda ne bi čitav rat nas djecu u zapadnom mostaru učili o Zelengori kao i o Bjelašnici, Unama, Vrbasima, Miljackama itd..

Al eto, tako je kako je.

živio.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#1550 Re: Mostar u ratu

Post by tetejac »

mostarac1905 wrote: 22/06/2020 13:52
PM72 wrote: 21/06/2020 11:46 Sta kaze-Herceg Bosna nije bila paradrzava nego zajednica opstina odsjecene od Sarajeva”...grohotom se smijem.
Bili su odsjeceni i od Zagreba pa su sve naredbe i uputstva otamo dobijali...
HZ Herceg-Bosna osnovana je 18.11.1991. Sta se desava u Hrvatskoj tog dana i kakav je stav predsjednika predjsedništva o ratu u Hrvatskoj koji se prelijeva na Ravno itd.?

HR Herceg-Bosna osnovana je skoro 2 godine poslije HZ HB. A to se cesto namjerno ili slucajno mijesa.

Kao i sto se se zanemaruje cinjenica koju je "tetejac" spomenuo, da je na svim dokumentima uvijek na vrhu pisalo Bosna i Hercegovina. Bio sam dijete i ne znam sta se dogadjalo u pozadini i politici, ali da je postojao takav neki 'svehrvatski' plan o odcjepljenju valjda ne bi čitav rat nas djecu u zapadnom mostaru učili o Zelengori kao i o Bjelašnici, Unama, Vrbasima, Miljackama itd..

Al eto, tako je kako je.

živio.
Nije ti ovaj vidio Mostara i Hercegovine. Ja ga samo preskočim. Veze nema.
Post Reply