Stomatoloska anestezija?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#1 Stomatoloska anestezija?

Post by Dany97 »

Zanima me jeli kod nas ima ona vrsta anestezije u stomatoloskim ordinacijama (ne znam naziv),kada pocne djelovati malte ne osamuti te cijelog,tj.budes izgubljen,pricas ne povezano i slicni simptomi hah.
Mislim na onu anesteziju sto pretezno Ameri objavljuju po yt "aftermath",gdje izgledaju kao da su na nekim psihodelicima :lol: .
Tacnije,zanima me da li takva vrsta ima u nekoj od ordinacija u Doboju/Jelahu? (naravno da i stomatolog zna raditi dobro oko zuba...)
I za kraj finalno pitanje,ako ima neko ko je primio tu vrstu anestezije zanima me koliko se razlikuje od ove lokalne,po pitanju stimulacije bola,koliko se bol osjeca (ako se osjeca) prilikom popravke/vadjenja zubi?
Radije cu dati i 50km za tu anesteziju ako treba,a da znam da bol necu skoro ni osjecati,ebem ti i zube i nekcije vise.Da se moze najradije bih da me skroz uspavaju pa onda sjeci i jezik ako treba :-) :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#2 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by dječak sa šibicama »

Neki dan u Dent Artu radio nesto na zubu, dali mi tu finu anesteziju koja djeluje u roku par minuta, nista ne utrne, samo zub koji je anesteziran.

Prije par godina vadio zub u drugoj ordinaciji, jezik nisam osjecao sigurno dva sata, pola vilice ko da nemam.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#3 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Dany97 »

Zaboravio sam dodati da ce mi u zuba koje budem popravljao 100% siguran biti potrebno vadjenje zivca.A to kada cujem dok sjedim na stolici,samo osjetim kako polako nestajem hah.
Jeli i kod tebe bilo vadjenje zivca ili onako neka popravka zuba.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#4 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by rudy81 »

vadjenje zivca se vrsi tako sto ti se zub ocisti i stavi lijek koji djeluje nekoliko dana (on ustvari ubije zivac), onda se ociste kanali itd, i stavi plomba (manje vise to je procedura)
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#5 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by vrapcic »

Dany97 wrote: 18/06/2020 16:49 Zanima me jeli kod nas ima ona vrsta anestezije u stomatoloskim ordinacijama (ne znam naziv),kada pocne djelovati malte ne osamuti te cijelog,tj.budes izgubljen,pricas ne povezano i slicni simptomi hah.
Mislim na onu anesteziju sto pretezno Ameri objavljuju po yt "aftermath",gdje izgledaju kao da su na nekim psihodelicima :lol: .
Tacnije,zanima me da li takva vrsta ima u nekoj od ordinacija u Doboju/Jelahu? (naravno da i stomatolog zna raditi dobro oko zuba...)
I za kraj finalno pitanje,ako ima neko ko je primio tu vrstu anestezije zanima me koliko se razlikuje od ove lokalne,po pitanju stimulacije bola,koliko se bol osjeca (ako se osjeca) prilikom popravke/vadjenja zubi?
Radije cu dati i 50km za tu anesteziju ako treba,a da znam da bol necu skoro ni osjecati,ebem ti i zube i nekcije vise.Da se moze najradije bih da me skroz uspavaju pa onda sjeci i jezik ako treba :-) :lol:
Svaka lokalna anestezija koju ti da stomatolg, ali ne neki priuceni iz Travnika ili Citluka ce djelovati tako da GARANTOVANO neces nista osjetiti. Drug mi je inace zubar i volim ga kao brata osim kada se ne druzimo profesionlano, e tad ga ni na slikama ne mogu :) :)

Covjek mi je vadio zivac iz dva zuba, da ih ne moram vaditi i imati rupe, nego ih sacuvati, kazu da od toga nema veceg bola.. Osim sto sam ja radi straha od bola i vidjevsi iglu kojom to cisti kanal prestaja disati (ne salim se, covjek se bojao da mu se ne onesvijestim na stolici i stalno me upozoravao da disem), nista nisam osjeti .. NISTA. Kada mi je kasnije posto je uvidio koliko me je bilo strah, objasnjavao sta radi onda je bilo lakse. I stalno je ponavljao, ne brini ovo nece da boli :D :D :D :D :D :D - sta da radis kada te je strah.

Jedino sto osjetis pri ciscenju kanala (a pretpostavljam i kada vadis zub) je kao da cujes kada se vadi, ali prvo to traje djelic sekunde a drugo bol je NULA, vjeruj. odmah nakon zahvata, pijes bobe za bolove tako da ni kasnije ne boli.

Znaci ne trebaju te uspavljivati i slicno, ali rekoh dobar zubar koji ce znati prcijeniti kolicniu anestezije u dati je na pravo mjesto ce uciniti da sigurno ne boli. Sto moj drug kaze, pa nismo na divljem zapadu, kada su ljudima zube kljestima vadili, ako pri operaciji ne boli, ne smije ni kod nas zubara.
Tako da, osiguraj se da je zubar dobar i slobodno... i disi :) :) :) :) Ovo ti kaze neko ko je u suzama isao prvi put.
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#6 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by vrapcic »

Dany97 wrote: 18/06/2020 17:13 Zaboravio sam dodati da ce mi u zuba koje budem popravljao 100% siguran biti potrebno vadjenje zivca.A to kada cujem dok sjedim na stolici,samo osjetim kako polako nestajem hah.
Jeli i kod tebe bilo vadjenje zivca ili onako neka popravka zuba.
Ranije napisah, nista ne boli garantovatno, ali se nemoj prepasti kada vidis igle, pomislices kao i ja da ce ti mozak prosuti ali to je u stvarni samo za ispiranje nekom tekucinom i za ciscenje, da izadje sva trulez.
Stavi se lijek i onda po potebi dodjes jos jednom ili dvaput, i tada nema anestezije jer mrtav zivac je isto kao kada rezes nokat. nema sta da boli.. iskustvo iz prve ruke.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by dječak sa šibicama »

Ti vjerovatno mislis na onaj plin koji izaziva smijeh, ja ne znam ima li to u Sarajevu uopce, prije dvije tri godine smo trazili za curicu, bojalo se dijete injekcije, nije bilo nigdje u SA tek u Mostaru u jednoj ordinaciji.

Uglavnom kod lokalne anestezije ne boli nista, jedino kad injekcijom ubrizgava anestetik, ali to je vec do tolerancije do boli. Ja podnesem bez problema, neko se plasi injekcije, kao mala djeca vec dadoh primjer. Ali u sustini kad primis anesteziju, ne osjecas vise nista. Kad vazi zub, samo cujes kvrc, kad vadi zivac takodje samo osjetis pritisak u zubu kojeg proizvodi zubar svojim radom. Boli nema.

Kasnije lupas tablete ili lijekove protiv boli, treba par dana bar kod izvadjenog zuba. Dok ne zaraste.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#8 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Guadalajara »

Kakve injekcije ...tehnicki plinovi... :-)

Iz vlastitog iskustva ....samo ovo pijes 7 dana...

Image

http://www.bosnalijek.ba/duoclav-film-t ... mg-125-mg-


Moze ti povaditi sve zube...nemas nikakvih bolova... ;-) :lol:

PS

Samo trebas imati recept za ovo...i dobro jedi...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#9 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Bobi »

To ti je antibiotik :mrgreen: , drz se ti programiranja..potrovat ces ljude ovdje :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#10 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 19/06/2020 20:42 To ti je antibiotik :mrgreen: , drz se ti programiranja..potrovat ces ljude ovdje :lol:
Jeste...ali cisti baje... :lol: tako da nista ne boli :mrgreen:
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#11 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by megaribi1 »

dječak sa šibicama wrote: 18/06/2020 17:03 Neki dan u Dent Artu radio nesto na zubu, dali mi tu finu anesteziju koja djeluje u roku par minuta, nista ne utrne, samo zub koji je anesteziran.

Prije par godina vadio zub u drugoj ordinaciji, jezik nisam osjecao sigurno dva sata, pola vilice ko da nemam.
Dosta uobičajeno ako je zub vađen u Dent Artu bio u gornjoj, a raniji u donjoj vilici.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 19/06/2020 20:44

Jeste...ali cisti baje... :lol: tako da nista ne boli :mrgreen:
.. dacu ja tebi baju... :amazonka: samodijagnosticiranje.. :zoka:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#13 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 19/06/2020 22:57
Guadalajara wrote: 19/06/2020 20:44

Jeste...ali cisti baje... :lol: tako da nista ne boli :mrgreen:
.. dacu ja tebi baju... :amazonka: samodijagnosticiranje.. :zoka:
:oops:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Guadalajara »

Nisam sa tim tehnickim medicinskim plinovima nikad popravljao ili vadio zub...Ali moje iskustvo sa injekcijom je lose...Trnila mi je kompletna vilica par sati nakon vadjenja..Vadio/la mi je zub dok jos nije ni djelovala injekcija...Meni dok djeluje treba sat da prodje...Inace imao sam strasne bolove tako da mi je bol od vadjenje shasha...zezancija... :|
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#15 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 19/06/2020 23:11 Nisam sa tim tehnickim medicinskim plinovima nikad popravljao ili vadio zub...Ali moje iskustvo sa injekcijom je lose...Trnila mi je kompletna vilica par sati nakon vadjenja..Vadio/la mi je zub dok jos nije ni djelovala injekcija...Meni dok djeluje treba sat da prodje...Inace imao sam strasne bolove tako da mi je bol od vadjenje shasha...zezancija... :|
....ja se nendavno- umalo nisam ugusila- radila mi zubarka na kutnjacima--- :-) i haj da ne dolazim opet- uradit ce na obe strane i da mi dodatnu anesteziju.. i sve ok -zavrsi ona.. sjednem u auto- ne osjetim jezik i sve do grla - mi utrnulo. ne mogu da progutam pluvacku.. :shock: -otvorim usta- disem na nos- no, osjecaj uzasan... zatvorim usta- ne mogu disati- par sati je to trajalo.... nakon 3-4 sata mogla sam popiti vodu , ali samo sa slamcicom..-
.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#16 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 20/06/2020 00:06
Guadalajara wrote: 19/06/2020 23:11 Nisam sa tim tehnickim medicinskim plinovima nikad popravljao ili vadio zub...Ali moje iskustvo sa injekcijom je lose...Trnila mi je kompletna vilica par sati nakon vadjenja..Vadio/la mi je zub dok jos nije ni djelovala injekcija...Meni dok djeluje treba sat da prodje...Inace imao sam strasne bolove tako da mi je bol od vadjenje shasha...zezancija... :|
....ja se nendavno- umalo nisam ugusila- radila mi zubarka na kutnjacima--- :-) i haj da ne dolazim opet- uradit ce na obe strane i da mi dodatnu anesteziju.. i sve ok -zavrsi ona.. sjednem u auto- ne osjetim jezik i sve do grla - mi utrnulo. ne mogu da progutam pluvacku.. :shock: -otvorim usta- disem na nos- no, osjecaj uzasan... zatvorim usta- ne mogu disati- par sati je to trajalo.... nakon 3-4 sata mogla sam popiti vodu , ali samo sa slamcicom..-
.
Eto vidis :izet: nije da mi smeta igla...ali kod mene nema nikakvog efekta...nznm u cemu je fol...lafo da ne osjetis bol od vadjenja...odvali ti dio tijela/kost...i lafo da ne osjecash..nidje veze...zadnji put kad sam vadio...jesam osjetio malu bol...na sekundu...ali toliko me je boljelo od upale...valjda podigne mi adrenalin...sta li...ali kad sam vidio rupetinu u ustima....ooojjj....tek sam se onda zabrinuo... :lol:

Izgledalo je strasnije nego sto sam to malo osjetio kad mi je vadila... :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 20/06/2020 00:51 Izgledalo je strasnije nego sto sam to malo osjetio kad mi je vadila... :-)
hm. pokusaj sacuvati zube- :-) dug je proces do vadjenja..
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#18 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 20/06/2020 01:01
Guadalajara wrote: 20/06/2020 00:51 Izgledalo je strasnije nego sto sam to malo osjetio kad mi je vadila... :-)
hm. pokusaj sacuvati zube- :-) dug je proces do vadjenja..
:thumbup: :wink:
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#19 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by Ludzak »

U utorak sam narucen na apikotomiju. Imam jednu golemu cistu ispod sestice. Pa da vidim kako ce ici.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#20 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by irac300 »

Ludzak wrote: 20/06/2020 09:50 U utorak sam narucen na apikotomiju. Imam jednu golemu cistu ispod sestice. Pa da vidim kako ce ici.
Picin dim. Imao sam isto samo na dvojci, al' bukvalno nista nisam osjetio, cak i postoperativni dio je prosao bez bolova. Nakon 7 dana izvade ti konce i to je to. Stomatologija je strasno napredovala, pa i anestezija izmedju ostalog. Mislim da ti potkovicu mogu zakovati na glavu, ne bi osjetio. :D Ove americke budalastine ne bih nema para, jbt, k'o retardiran na onoj stolici.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#21 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by walter kurtz »

Ja balim poslije stomatoloske anestezije ko da sam bio na setu facialabuse.com a ne zub popravljao :zoka:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#22 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by victom »

ja nemam pola zuba , a ako šta zaboli odmah vadim, tako da nemam problema...
ali primjetio sam da niko nije odgovorio na pitanje postavljača tema... gdje ima da ti daju onaj gas, umjesto injekcije... i ja bi volio da probam, jer mi se od injekcija povraća par sati poslije.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:35, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#23 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by victom »

te injekcije od kojih trne pola glave, se daju konjima, nosorozima i žirafama, jer su jeftine i široko dostupne.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:35, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#24 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by victom »

kakva država , takva i stomatologija... koliko para , takva i anestezija...
Last edited by victom on 01/03/2021 02:35, edited 2 times in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Stomatoloska anestezija?

Post by moonca »

victom wrote: 20/06/2020 13:28 ja nemam pola zuba , a ako šta zaboli odmah vadim, tako da nemam problema...
ali primjetio sam da niko nije odgovorio na pitanje postavljača tema... gdje ima da ti daju onaj gas, umjesto injekcije... i ja bi volio da probam, jer mi se od injekcija povraća par sati poslije.
:shock:
Zasto ne stavish -krunu... i imat ces velikih problema ako izvadish 'bitne' zube..
Post Reply