Western Union provizija

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Filadendron96
Posts: 680
Joined: 23/02/2019 16:53

#1 Western Union provizija

Post by Filadendron96 »

Pozdrav svima. Ja bih vas zamolio za pomoć, nadam se da nije problem, imam pitanje vezano za Western Union, pa ću otvoriti novu temu jer nisam našao odgovor koji sam tražio. Naime prijateljica mi živi u Denveru, USA i željela bi poslati na moj račun određenu svotu preko WU. Mene bi zanimalo sljedeće:
- Koliko bi mogla iznositi provizija na npr. 300 USD (o ovom slučaju Raiffeisen banka u kojoj imam račun)?
- Da li proviziju plaća samo pošiljaoc ili oba lica?
- Da je moguće preko BH pošte slati i primati novac putem WU, i ako da koliko bi također mogla iznositi provizija?

Ako ima neko ko je nedavno slao pare biću zahvalan na odgovoru. :-D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Western Union provizija

Post by Dope_Man »

Nedavno sam zelio slati neke pare u Austriju pa sam istrazivao. Imas ovdje na stranici koliki je fee za neke iznose u EU i BAM, recimo da je i USD tu negdje, mozda cak malo vise jer je USA. Uglavnom, za neke ove nizei iznose se vrti oko 10%, sto veci iznos manja naknada ali skupo kako god okrenes :D

https://raiffeisenbank.ba/en/stanovnist ... tern-union
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#3 Re: Western Union provizija

Post by richa »

Ja sam skoro preko WU dobio $ i WU ima neki svoj kurs dolara koji je jako nizak, tipa 1,52KM.
Ono sto sam uradio da sam podigao EUR, pa je tu koliko toliko bolji kurs nego ovaj kriminal sa kursom dolara.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4 Re: Western Union provizija

Post by Bloo »

Kad se salje online..
provizija je 4,90 EUR
mozes birati hoces li da primatlej primi BAM ili EUR
1.00 EUR = 1.9363 Convertible Mark (BAM) 2
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5 Re: Western Union provizija

Post by irac300 »

Bloo wrote: 23/05/2020 09:08 Kad se salje online..
provizija je 4,90 EUR
mozes birati hoces li da primatlej primi BAM ili EUR
1.00 EUR = 1.9363 Convertible Mark (BAM) 2
Da. Treba dodati da se instalira aplikacija WU i tada je provizija 4,90 eura do 3000 eura. Ako se nije sta promijenilo.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#6 Re: Western Union provizija

Post by vjesticanametli »

Takoe...nema promjene
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#7 Re: Western Union provizija

Post by demagog »

Informacije iz prve ruke, slao sam nedavno iz Amerike u Bosnu pa sam uporedjivao opcije:

Western Union naplacuje razlicitu proviziju u zavisnosti od toga na koji nacin ces im uplatiti novac tj. u zavisnosti od toga hoces li odnijeti gotovinu u njihovu poslovnicu ili ces platiti sa bankovnog racuna ili debit-karticom itd. Najpovoljnija je varijanta placanje gotovinom u poslovnici.

Proviziju placa samo onaj ko salje.

Osim toga mislim, mada nisam sasvim siguran u ovo, da kad se salje iz Amerike ne moze ti poslati novac na racun nego moras licno podici gotovinu u poslovnici.

Najvaznija informacija: Provizija nije tako velika (manja od $10). Nacin na koji te “izrade” je katastrofalan kurs po kojem vrse zamjenu dolara u KM. Zvanicni kurs je oko $1=1,80 KM a oni ti obracunavaju oko $1=1,60 KM ili jos nize. Dakle na poslanih $300 uzmu ti oko 60 KM ili vise na toj razlici.


Mnogo cete bolje proci ako koristite Moneygram. To ima u Walmart prodavnicama a u Sarajevu se podize u Sberbank i mislim na posti. Kod njih je provizija slicna (cak mi se cini da je malo manja) a kurs je negdje oko $1=1,77 KM.
User avatar
glass_shadows
Posts: 9
Joined: 19/02/2020 20:57
Location: 127.0.0.1

#8 Re: Western Union provizija

Post by glass_shadows »

Ovo me je uvijek interesovalo. Koji je najjeftiniji naci prebaciti novac iz diaspore. WU sam samouvjeren dan je skoro naskuplji. Ali sa bankovnog racuna na bankovni u BIH opet nije nesto jeftino. Provizija/kurs su toliko netransparantni da poredivanje skoro da pa je nemoguce. Pratim dalje .....
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#9 Re: Western Union provizija

Post by demagog »

glass_shadows wrote: 24/05/2020 17:46 Ovo me je uvijek interesovalo. Koji je najjeftiniji naci prebaciti novac iz diaspore. WU sam samouvjeren dan je skoro naskuplji. Ali sa bankovnog racuna na bankovni u BIH opet nije nesto jeftino. Provizija/kurs su toliko netransparantni da poredivanje skoro da pa je nemoguce. Pratim dalje .....
Iz Amerike je Moneygram (bio prije mjesec dana) najjeftinija opcija koju sam pronasao, ne znam za druge zemlje. Bio je jeftiniji od Western Uniona i od slanja preko banke.

I WU i Moneygram imaju neko ogranicenje na iznos koji se moze poslati. To ogranicenje je razlicito za svaku zemlju u koju se salje, ne da mi se istrazivati koliko je za BiH ali ja sam poslao $1000. Za slanje velikih iznosa ostaje bankovni transfer.
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#10 Re: Western Union provizija

Post by sarajevsko_pivo »

Sto ne šaljete preko paypalla ili jednostavno na IBAN račun?
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#11 Re: Western Union provizija

Post by vanjki »

sarajevsko_pivo wrote: 25/05/2020 08:58 Sto ne šaljete preko paypalla ili jednostavno na IBAN račun?
Da na Unicredit temi je neko pisao da mozes primati uplate iz inostranstva preko racuna iako nemas devizni racun.Takodjer ima paypal i meni bi zadnja opcija bila ovaj bezobrazni western union
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#12 Re: Western Union provizija

Post by demagog »

vanjki wrote: 25/05/2020 10:13
sarajevsko_pivo wrote: 25/05/2020 08:58 Sto ne šaljete preko paypalla ili jednostavno na IBAN račun?
Da na Unicredit temi je neko pisao da mozes primati uplate iz inostranstva preko racuna iako nemas devizni racun.Takodjer ima paypal i meni bi zadnja opcija bila ovaj bezobrazni western union
Po mom skromnom znanju WU jeste najgori.

Pokretac teme je pitao za slanje $300 iz Amerike u BiH i za taj iznos se ne isplati direktan bankovni transfer jer americke banke naplacuju fiksnu proviziju od cirka $45 bez obzira na iznos a to je puno na $300. Ne znam da li te jos dodatno zajebu sa kursom dolara, nisam slao pa ne znam.

Paypal, koliko sam upratio istrazujuci po internetu, radi na istom principu tj. izrade te na kursu po kojem mijenjaju $ u KM, s tim da im je kurs povoljniji od Western Uniona. Kurs mozes saznati samo ako se ulogujes u svoj racun na Paypalu. Nemam racun kod njih a sudeci po mom internet-istrazivanju uzmu ti na kursu oko 2,5% do 3%.
Ako je to tacno (a nisam koristio Paypal pa je sve sto o njima govorim informacija sa interneta) to bi u prevodu bio kurs od oko $1= 1,75 KM sto je tu negdje kao i Moneygram kod kojeg je kurs bio $1=1,77 KM kad sam ja slao.

Elem, meni je Moneygram bio najjeftiniji i najbrzi mada i Paypal moze proci.

Napomena: Moneygram ne treba uplacivati online jer bude skuplji, treba odnijeti pare u poslovnicu a njih ima svuda u Walmart prodavnicama.
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#13 Re: Western Union provizija

Post by Grof »

Najmanja provizija i najbolji kurs je preko Transferwise. Osoba koja prima novac mora imati IBAN broj i devizni račun. Novac bude vrlo brzo na računu.
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#14 Re: Western Union provizija

Post by demagog »

Grof wrote: 25/05/2020 17:28 Najmanja provizija i najbolji kurs je preko Transferwise. Osoba koja prima novac mora imati IBAN broj i devizni račun. Novac bude vrlo brzo na računu.
Na njihovoj stranici uopste nije navedena BiH na listi zemalja u koje se moze slati novac (iz Amerike, mozda je drukcije iz drugih zemalja)
:?

https://transferwise.com/help/11/gettin ... -i-send-to
User avatar
gentoo
Posts: 3281
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#15 Re: Western Union provizija

Post by gentoo »

Ja imam OK iskustva sa Xoom https://www.xoom.com koji je Paypal servis. Uzmu ti nesto jako malo fee + jos manje na svojoj konverziji kursa. Tipa na 140 CAD posiljalac je platio 3-4 CAD fee a ja sam dobio 0.01 ili 0.02 losiji kurs od onog najboljeg (gledajuci na https://www.xe.com ). Pare su legle na moj tekuci racun u banci (potrebno je poslati posiljaocu IBAN, SWIFT itd..) za 3 dana.

Shvatam da ovo nije kao WU gdje su pare dostupne skoro instant ali je dosta povoljnije ako nije frka
lelan
Posts: 186
Joined: 13/10/2008 00:24

#16 Re: Western Union provizija

Post by lelan »

Prilikom podizanja novca preko servisa western union. Razlikuje li se iznos novca kada se preuzima u različitim bankama ili je u svim bankama iznos isti ? Koju ulogu igra kursna lista ?
niho92
Posts: 531
Joined: 05/09/2012 14:29

#17 Re: Western Union provizija

Post by niho92 »

lelan wrote: 19/06/2020 15:20 Prilikom podizanja novca preko servisa western union. Razlikuje li se iznos novca kada se preuzima u različitim bankama ili je u svim bankama iznos isti ? Koju ulogu igra kursna lista ?
Ne važi se kursna lista banke nego kako WU zaračuna.
Znači u koju god banku odes bice po WU kursu koji je vrlo loš :)
Dahwa
Posts: 3
Joined: 05/09/2004 07:58

#18 Re: Western Union provizija

Post by Dahwa »

Ako ne gori i ako vam nije mrsko najbolji nacin je ovaj:
1.Ona otvori jedno od kes kartica, Revolut ili Pockit, mislim da Revolute ima najpovoljniji kurs za valute.
2.Doda te kao korisnika i za heftu bi trebo dobit karticu
3.Uplati lovu na taj racun
4.Odes na bankomat i dignes lovu sa tom karticom
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3160
Joined: 22/07/2017 18:36

#19 Re: Western Union provizija

Post by Leopard_SA »

Zdravo,
Možda ovo nije najprimjerenija tema, ali nisam nasao drugu
Već sam na temi o Paypalu pitao o transferu novca uz USA u BiH, ali ta opcija nije moguća trenutno tako da me interesuje kako "najbezbolnije" da se izvrši transfer novca u BiH iz inostranstva. Da li je to moguće preko moje debitne kartice kao što je moguće za unutardržavni transfer ili ide drugačije?

Unaprijed hvala
Post Reply