Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18226 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Velikih 850 miliona eura za 50 kilometara: Autoceste traže nastavak pregovora sa bankama, na potezu Vlada FBiH
Image

Autoceste FBiH trenutno obezbjeđuju završni dio dokumentacije za investicioni ciklus od oko 850 miliona eura, potvrđeno je za portal Klix.ba. Riječ je o 50 kilometara buduće autoceste, a sada je na potezu Vlada FBiH.

Radi se o dijelu autoceste od Ovčara preko Konjica, kroz dugački i skupi tunel Prenj, pa do iza Mostara. Dužina tog dijela autoceste A1 je 51 kilometar.

"Poslali smo i na Vladu FBiH informaciju i zahtjev za odobrenje da nastavimo pregovore sa evropskim bankama i jednim dijelom konzorcijem bh. banaka", zaključeno je iz ACFBiH.

Zanimljivo je da se dokumentacija priprema već mjesecima. Naime, direktor Autocesta Adnan Terzić je još u augustu 2019. godine kazao kako se za spomenutu sekciju autoputa očekuje doprinos Vlade FBiH.

Trenutni radovi

Kako su kazali, trenutno je na gradilištima na svim dionicama angažirano oko 1.200 radnika koji svakodnevno rade.

"Građevinski radovi na izgradnji Koridora 5C nisu stali čak ni u vrijeme pandemije koronavirusa. Zaštitne mjere primijenjene na svim gradilištima pozitivan su primjer, jer znače zadržavanje radnih mjesta u teškim vremenima. Veliki javni investicioni programi otvaraju nova radna mjesta, što je izuzetno važno, a nastavak izgradnje je potreban više nego ikad kako bi se ublažili negativni utjecaji pandemije", rekli su iz Autocesta FBiH za portal Klix.ba.

Trenutno je na Koridoru 5C aktivno osam gradilišta, a riječ je o dionicama Vranduk - Ponirak, Ponirak – Vraca (tunel Zenica), Tunel Zenica - Donja Gračanica, Klopče - Donja Gračanica, Tunel Ivan, Buna – Počitelj i Počitelj – Zvirovići (poddionica je podijeljena na dva lota odnosno dva gradilišta). U izgradnji je trenutno 38 kilometara autoceste.

Zenička zaobilaznica

Ono što je najvažnije u ovom trenutku jeste da su u završnoj fazi radovi na zeničkoj obilaznici ukupne dužine od 11 kilometara, a koju čine tri dionice Drivuša – Klopče (završeni radovi), Klopče – Donja Gračanica i dio Tunel Zenica – Donja Gračanica.

Pitali smo da li će zenička dionica biti u potpunosti korisna, odnosno da li postoji dio zaobilaznice koji će biti dovršen, a bez mogućnosti korištenja.

"Cijela Zenička obilaznica će biti završena I puštena u promet. Radi se o velikom zadatku, sa veoma kompleksnim i geološko vrlo složenim projektima", potvrdili su iz ACFBiH.

Ostali rokovi

Na jugu zemlje i u centralnom dijelu sredinom 2022. možemo očekivati nove funkcionalne dijelove autoceste.

S obzirom na to da se radi o objektima koji su dosta teški i zahtjevni za izvođenje - tuneli, vijadukti, mostovi (most Počitelj je dug 945 m) podrazumijevaju rokove izgradnje od 20 do 36 mjeseci.

Gradilišta koja čekaju početak radova

U ovoj godini dodijelit će se ugovori za četiri nova projekta izgradnje autoceste, kažu nam iz Autocesta Federacije BiH. Kako su rekli, to su dionice Tarčin – Ivan, Tunel Kvanj – Buna, Nemila - Vranduk i Poprikuše - Nemila
Klix
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18227 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

So What! wrote: 09/06/2020 14:51 Izgradnja dionice Vranduk - Ponirak [Most Vranduk 2] - 04. 06. 2020.

Image
uf, kriv stub! sad to valja rušit :mrgreen:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#18228 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by un1ted »

elk wrote: 08/06/2020 08:38 A ko je prolazio ac po gladnom zapadu mogao je vidjeti nepregledno more obradjene zemlje, skoro do ograde sve posadjeno. Pa kad mogu oni, sto i mi necemo sigurno moci.
Sta ces kada zasadis? Gdje ces plasirati? Ko kupuje domace pored "kvalitetnog i jeftinog" uvozog. Ovi koji zagovaraju poljoprivredu, jeste li vi ikada bilo šta zasijali, a da ne kazem probali plasirati?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#18229 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by un1ted »

high_volume wrote: 08/06/2020 10:38 utoput s tarčinskom petljom ne prolazi uz poljoprivredno zemljište,
Jakog poljoprivrdenog zemljista, zasijane tri ipo parcele. Ne mogu da vjerujem sta se pise... Treba cuvati pasnjake narednih 30 godina, a auto put izmjestiti po brdima.

Da je i sve tacno to sto pises, gdje bi izmjestio AP, koja je to trasa i koliko troskovi idu gore?
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2902
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#18230 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by moon_walker_90 »

Ne pamtim kada je proslo 7 dana a da ni slovo na ovoj temi nije napisano :roll:
costacurta
Posts: 3642
Joined: 05/05/2005 08:25

#18231 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by costacurta »

moon_walker_90 wrote: 16/06/2020 14:25 Ne pamtim kada je proslo 7 dana a da ni slovo na ovoj temi nije napisano :roll:
Autoput A1 je definiran 1997. kao dio koridora Vc, jednog od deset osnovnih koridora CEMT-a na konferenciji ministara prometa evropskih zemalja u Helsinkiju
Izgradnja je počela 2001. radovima na
dionici Jošanica - Podlugovi, u dužini od 11,5 km koja je završena 2003. godine,
Za dvajs' godina 108 km. :roll:
Moj Reufe. :cry:

Nadam se da ću doživjeti dan kad će Terzić gubičar & co položiti račune narodu.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18232 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

moon_walker_90 wrote: 16/06/2020 14:25 Ne pamtim kada je proslo 7 dana a da ni slovo na ovoj temi nije napisano :roll:
Ima nekih vijesti i fotografija, drugi ne postavljaju, ja ne stignem. :(
costacurta wrote: 16/06/2020 16:05Za dvajs' godina 108 km. :roll:
Moj Reufe. :cry:

Nadam se da ću doživjeti dan kad će Terzić gubičar & co položiti račune narodu.
Nisam fan Terze, ali postoji cijeli džemat likova koji će morati polagati račun za ovo, počevši od Bičakčića pa nadalje ...
costacurta
Posts: 3642
Joined: 05/05/2005 08:25

#18233 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by costacurta »

So What! wrote: 16/06/2020 17:13
moon_walker_90 wrote: 16/06/2020 14:25 Ne pamtim kada je proslo 7 dana a da ni slovo na ovoj temi nije napisano :roll:
Ima nekih vijesti i fotografija, drugi ne postavljaju, ja ne stignem. :(
costacurta wrote: 16/06/2020 16:05Za dvajs' godina 108 km. :roll:
Moj Reufe. :cry:

Nadam se da ću doživjeti dan kad će Terzić gubičar & co položiti račune narodu.
Nisam fan Terze, ali postoji cijeli džemat likova koji će morati polagati račun za ovo, počevši od Bičakčića pa nadalje ...
Tog Brnju sam zaboravio, sad uživa u plodovima svog rada, fol voćnjaci šljivici, islam vako-nako.
Što kažeš ima ih još, Karić, Branković itd al siguran sam da su nam ustvari HDZ i Dodik kočničari i da naši mualimi razumiju našu ogprčenost i nevjericu i da bi oni pokrenuli i izgradili autocestu na ovih "bošnjačkih 23%" ali ni to im ne daju, blokiraju račune, poturaju him kuke,
Evo jedan primjer jedan citat koji lijepo objašnjava:
Radi ilustracije objektivne cijene kilometra autoputa recimo da je autocesta „Dalmatina“ u Hrvatskoj koštala 6.7 miliona € po kilometru i to sa pretpostavljenim „ugrađivanjem“ aktera tamošnjih investicija. Dakle, sa cifrom od 19,5 miliona € po kilometru JP Autoceste FBiH sa Adnanom Terzićem, SDA i HDZ BiH na čelu zasigurno su ekstremni primjer nestručnosti, javašluka, javnog bezobrazluka i koruptivnog kriminala. Ovo je odavno stav javnog mnijenja u BiH. S druge strane, od prozvanih faktora dosad nikad nismo čuli niti jedan suvisli argument o opravdanosti cijene ili objektivan razlog za kašnjenje radova, a ponajmanje o nelogičnim trasama koje prate jedino nezajažljivi interes pojedinaca i uvezanih grupa.
User avatar
atmel
Posts: 1983
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#18234 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by atmel »

costacurta wrote: 16/06/2020 17:30
So What! wrote: 16/06/2020 17:13
moon_walker_90 wrote: 16/06/2020 14:25 Ne pamtim kada je proslo 7 dana a da ni slovo na ovoj temi nije napisano :roll:
Ima nekih vijesti i fotografija, drugi ne postavljaju, ja ne stignem. :(
costacurta wrote: 16/06/2020 16:05Za dvajs' godina 108 km. :roll:
Moj Reufe. :cry:

Nadam se da ću doživjeti dan kad će Terzić gubičar & co položiti račune narodu.
Nisam fan Terze, ali postoji cijeli džemat likova koji će morati polagati račun za ovo, počevši od Bičakčića pa nadalje ...
Tog Brnju sam zaboravio, sad uživa u plodovima svog rada, fol voćnjaci šljivici, islam vako-nako.
Što kažeš ima ih još, Karić, Branković itd al siguran sam da su nam ustvari HDZ i Dodik kočničari i da naši mualimi razumiju našu ogprčenost i nevjericu i da bi oni pokrenuli i izgradili autocestu na ovih "bošnjačkih 23%" ali ni to im ne daju, blokiraju račune, poturaju him kuke,
Evo jedan primjer jedan citat koji lijepo objašnjava:
Radi ilustracije objektivne cijene kilometra autoputa recimo da je autocesta „Dalmatina“ u Hrvatskoj koštala 6.7 miliona € po kilometru i to sa pretpostavljenim „ugrađivanjem“ aktera tamošnjih investicija. Dakle, sa cifrom od 19,5 miliona € po kilometru JP Autoceste FBiH sa Adnanom Terzićem, SDA i HDZ BiH na čelu zasigurno su ekstremni primjer nestručnosti, javašluka, javnog bezobrazluka i koruptivnog kriminala. Ovo je odavno stav javnog mnijenja u BiH. S druge strane, od prozvanih faktora dosad nikad nismo čuli niti jedan suvisli argument o opravdanosti cijene ili objektivan razlog za kašnjenje radova, a ponajmanje o nelogičnim trasama koje prate jedino nezajažljivi interes pojedinaca i uvezanih grupa.
Vidim da ti je propaganda oprala mozak. Ako imalo imaš pameti pogledaj u kartu BiH.
Nije više 23% secesionisti su došli čak na 18%.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#18235 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nadzorna_ploca »

Vozio se januarom devetim do Doboja iz Bos.Gradiske.
Autoput je tiptop. :thumbup:
Od Doboja prema Tuzli Bogu plakati. Ono vise nije ni smijesno ni tuzno.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18236 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

costacurta wrote: 16/06/2020 17:30Tog Brnju sam zaboravio, sad uživa u plodovima svog rada, fol voćnjaci šljivici, islam vako-nako.
Što kažeš ima ih još, Karić, Branković itd al siguran sam da su nam ustvari HDZ i Dodik kočničari i da naši mualimi razumiju našu ogprčenost i nevjericu i da bi oni pokrenuli i izgradili autocestu na ovih "bošnjačkih 23%" ali ni to im ne daju, blokiraju račune, poturaju him kuke,
Bošnjaci su dominantni kao narod na mnogo više od 23% Bosne i Hercegovine i iako se za HDZ može reć da su kočničari, SNSD-u se ta uloga nikako ne može pripisati.

A što se tiče plejade, ja ne bih štedio nijednog federalnog premijera od rata pa na ovamo, možda neki kredit Nikšiću i to je to, zatim SDA-ovi, HDZ-ovi, SBB-ovi, SBiH zvaničnici, a bilo ih je i iz drugih sigurno. Duga je lista kletvi koja bi mogla ići na dušu ovih ljudi.
costacurta
Posts: 3642
Joined: 05/05/2005 08:25

#18237 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by costacurta »

atmel wrote: 16/06/2020 17:38
Vidim da ti je propaganda oprala mozak. Ako imalo imaš pameti pogledaj u kartu BiH.
Nije više 23% secesionisti su došli čak na 18%.
:roll:
Ironičan sam bolan ne bio
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#18238 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hame_ »

Svi ste vi (aktivni) na ovoj temi duminaši/uhljebi, a godinama ni metra autoputa.

Od kada je SDA pobijedila SDP!

Terzić ponovo jaše :lol:

+ po Zakonu
Image
megaribi1
Posts: 768
Joined: 21/09/2016 21:51

#18239 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by megaribi1 »

Na M17 , kao i na željezničkoj pruzi, najnezgodniji dio je spuštanje Bradina-Ovčari. Video prezentacije pokazuju da se autoput kod Konjica neće spuštati, nego bi bio vijadukt iznad Podorašca koji bi ušao u tunel. No, spominje se u drugim vijestima petlja Ovčari, iz čega zaključujem da bi spuštanja ipak bilo. Zna li ko kako bi se spojile buduće dionice Tarčin-Bradina i Ovčari-Mostar sjever?
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#18240 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dr Arsla »

Ako Ze obilaznica bude gotova do kraja godine imaćemo 120 km rađenih 20 godina. U prosjeku 6 km godišnje :mrgreen:
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18241 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

megaribi1 wrote: 16/06/2020 18:49 Na M17 , kao i na željezničkoj pruzi, najnezgodniji dio je spuštanje Bradina-Ovčari. Video prezentacije pokazuju da se autoput kod Konjica neće spuštati, nego bi bio vijadukt iznad Podorašca koji bi ušao u tunel. No, spominje se u drugim vijestima petlja Ovčari, iz čega zaključujem da bi spuštanja ipak bilo. Zna li ko kako bi se spojile buduće dionice Tarčin-Bradina i Ovčari-Mostar sjever?
to niko ne zna, to će ostaviti za kraj pa će o tome razmišljati kada dođe vrijeme, ako ikad dođe. ja ne da se tim dijelom ceste neću nikad provozati, nego možda neću ni saznati kako bi to trebalo izgledati, ali ako naprave ovo drugo i to je u dure.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18242 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dr Arsla wrote: 16/06/2020 20:56 Ako Ze obilaznica bude gotova do kraja godine imaćemo 120 km rađenih 20 godina. U prosjeku 6 km godišnje :mrgreen:
Opet nas Srbi isčupaše. :D
toooka
Posts: 110
Joined: 15/02/2016 08:12

#18243 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by toooka »

Dr Arsla wrote: 16/06/2020 20:56 Ako Ze obilaznica bude gotova do kraja godine imaćemo 120 km rađenih 20 godina. U prosjeku 6 km godišnje :mrgreen:
Sad tako dobro zvuči ona Terzićeva izjava: "Gradit ćemo kilometar mjesečno"...

:sad: :sad:
zux1
Posts: 96
Joined: 15/07/2014 11:42

#18244 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zux1 »

Vrlo dobra, informativna i iscrpna emisija o autocestama i cetama FBiH.
Za razliku od nekih tv priloga s pojedinih televizija u zadnje vrijeme, ovdje se voditelj itekako dobro pripremio i tocno zna sve pojedinosti.
I najvaznije od svega. U ime Autocesta FBiH ne govori Terzic, nego Adem Zolj, kojeg je milina slusati, u odnosu na gore pomenutog, koji ne moze zavrsiti misao od 3 recenice za 3 minute :)

Evo linka emisije:
https://youtu.be/Lek4U6LQ6uI
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#18245 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dr Arsla »

So What! wrote: 17/06/2020 02:41
Dr Arsla wrote: 16/06/2020 20:56 Ako Ze obilaznica bude gotova do kraja godine imaćemo 120 km rađenih 20 godina. U prosjeku 6 km godišnje :mrgreen:
Opet nas Srbi isčupaše. :D
I nek kaže neko da Mile ne radi u interesu BIH :D
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18246 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

...
Last edited by So What! on 17/06/2020 13:29, edited 1 time in total.
izvrsni direktor
Posts: 14724
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#18247 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by izvrsni direktor »

costacurta wrote: 16/06/2020 16:05
moon_walker_90 wrote: 16/06/2020 14:25 Ne pamtim kada je proslo 7 dana a da ni slovo na ovoj temi nije napisano :roll:
Autoput A1 je definiran 1997. kao dio koridora Vc, jednog od deset osnovnih koridora CEMT-a na konferenciji ministara prometa evropskih zemalja u Helsinkiju
Izgradnja je počela 2001. radovima na
dionici Jošanica - Podlugovi, u dužini od 11,5 km koja je završena 2003. godine,
Za dvajs' godina 108 km. :roll:
Moj Reufe. :cry:

Nadam se da ću doživjeti dan kad će Terzić gubičar & co položiti račune narodu.
Imam jednog rodjaka koji je vako pravo pesimistican, cojk je spreman svaku tvoju ideju i nadu da ubije u 2 recenice. Vazda me nerviralo kako lik voli pesimista biti, ono u fazonu kad reürezentacija igra, mi svi razradjujemo taktike kako da pobijedimo on hladno kaze "dzaba vi tp izgubit cemo mi"....kad vidjo ovo 1997 oko autoputa, sjetio sam se kako smo tad komentarisali kako ce biti lijepo, zacas na more otici i zacas kod rodbine u austriju, kad on hladno u svom stilu, ma nece ovo oni do 2020 zavrsiti..povuko mi zivac tad bio opet...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18248 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Zvirovići - Počitelj - 05. 06. 2020.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18249 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18250 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply