Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#476 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by arnes_king »

azurna_obala wrote:Image

Jučer sam naišla na ove, bila ih je puna šuma, nemam pojma kakve su.

Ja sunčanice spremam sa crvenim lukom u koje dodam kajmak ili pavlaku ili vrhnje za kuhanje....naravno uz so, biber ili šta već ko voli :D

Cini mi se da su to one otvorne pupavke. Kako god nisu suncanice iako lice.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#477 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

djes_ba wrote:mala pomoc ima loi negdje kupiti ovih gljiva
neka pijaca nesto
osim sampinjona i bukovog lista
hvala
Proljeće/ljeto bude lisičarka i vrganj po pijacama.
Sad u ovo doba teško.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#478 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

Ima li kakva dobra dusa da mi kaze gdje bi se moglo ici u gljive (ove proljetne) u okolini Sarajeva (Bjelasnica, Igman?)

Slabo znam ove dijelova ovda, ali cisto sumnjam da mogu otici i brati gljive po Velikom polju na Igmanu :D
User avatar
Sanabija
Posts: 1554
Joined: 13/03/2019 21:53

#479 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sanabija »

Puf wrote: 09/05/2020 12:01 Ima li kakva dobra dusa da mi kaze gdje bi se moglo ici u gljive (ove proljetne) u okolini Sarajeva (Bjelasnica, Igman?)

Slabo znam ove dijelova ovda, ali cisto sumnjam da mogu otici i brati gljive po Velikom polju na Igmanu :D
Mozes jos i na Velikom polju, Grkarici da bereš đurđevke, još ih ima.
Poslije možeš od Straišta prema Presjenici od juna će biti i ostalih vrsta
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#480 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

Sanabija wrote: 09/05/2020 12:18
Puf wrote: 09/05/2020 12:01 Ima li kakva dobra dusa da mi kaze gdje bi se moglo ici u gljive (ove proljetne) u okolini Sarajeva (Bjelasnica, Igman?)

Slabo znam ove dijelova ovda, ali cisto sumnjam da mogu otici i brati gljive po Velikom polju na Igmanu :D
Mozes jos i na Velikom polju, Grkarici da bereš đurđevke, još ih ima.
Poslije možeš od Straišta prema Presjenici od juna će biti i ostalih vrsta
Predpostavljam da je to ovaj dio (nasao sam na google maps) : http://prntscr.com/sdns2x

Mogao bi sutra malo prosetati, cisto da vidim kakav je teren, jedino ako ja nisam fulao ovu lokaciju
User avatar
Sanabija
Posts: 1554
Joined: 13/03/2019 21:53

#481 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sanabija »

Puf wrote: 09/05/2020 13:40
Sanabija wrote: 09/05/2020 12:18
Puf wrote: 09/05/2020 12:01 Ima li kakva dobra dusa da mi kaze gdje bi se moglo ici u gljive (ove proljetne) u okolini Sarajeva (Bjelasnica, Igman?)

Slabo znam ove dijelova ovda, ali cisto sumnjam da mogu otici i brati gljive po Velikom polju na Igmanu :D
Mozes jos i na Velikom polju, Grkarici da bereš đurđevke, još ih ima.
Poslije možeš od Straišta prema Presjenici od juna će biti i ostalih vrsta
Predpostavljam da je to ovaj dio (nasao sam na google maps) : http://prntscr.com/sdns2x

Mogao bi sutra malo prosetati, cisto da vidim kakav je teren, jedino ako ja nisam fulao ovu lokaciju
Nisi, to je to, drži se livada i proplanaka tu ima đurđevki (reduše, majnjače kako ko zove) odlične gljive
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#482 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

Sanabija wrote: 09/05/2020 13:44 Nisi, to je to, drži se livada i proplanaka tu ima đurđevki (reduše, majnjače kako ko zove) odlične gljive
E hvala ti puno, postavim slike ovde ukoliko uspijem sutra otici :)
User avatar
Sanabija
Posts: 1554
Joined: 13/03/2019 21:53

#483 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sanabija »

Puf wrote: 09/05/2020 14:25
Sanabija wrote: 09/05/2020 13:44 Nisi, to je to, drži se livada i proplanaka tu ima đurđevki (reduše, majnjače kako ko zove) odlične gljive
E hvala ti puno, postavim slike ovde ukoliko uspijem sutra otici :)
Nema na čemu :)
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#484 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Russki »

Ljudi, imal' šta ?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#485 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

Russki wrote: 09/05/2020 15:40 Ljudi, imal' šta ?
Evo ja sam se nameracio, bice sutra :D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#486 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Russki »

Puf wrote: 09/05/2020 15:41
Russki wrote: 09/05/2020 15:40 Ljudi, imal' šta ?
Evo ja sam se nameracio, bice sutra :D
Dao si mi elana, idem i ja.

:thumbup:
cabej
Posts: 162
Joined: 05/07/2011 19:57

#487 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by cabej »

Sanabija wrote: 09/05/2020 13:44
Puf wrote: 09/05/2020 13:40
Sanabija wrote: 09/05/2020 12:18

Mozes jos i na Velikom polju, Grkarici da bereš đurđevke, još ih ima.
Poslije možeš od Straišta prema Presjenici od juna će biti i ostalih vrsta
Predpostavljam da je to ovaj dio (nasao sam na google maps) : http://prntscr.com/sdns2x

Mogao bi sutra malo prosetati, cisto da vidim kakav je teren, jedino ako ja nisam fulao ovu lokaciju
Nisi, to je to, drži se livada i proplanaka tu ima đurđevki (reduše, majnjače kako ko zove) odlične gljive
Pozdrav

Je li to podrucje sigurno od mina? Cijeli potez ispod babinog dola (na mapi se zovu gornja grkarica, precani i presjenica) . Je li gusta suma ili je ok za hodati? Unaprijed hvala
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#488 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

cabej wrote: 10/05/2020 00:22
Sanabija wrote: 09/05/2020 13:44
Nisi, to je to, drži se livada i proplanaka tu ima đurđevki (reduše, majnjače kako ko zove) odlične gljive
Pozdrav

Je li to podrucje sigurno od mina? Cijeli potez ispod babinog dola (na mapi se zovu gornja grkarica, precani i presjenica) . Je li gusta suma ili je ok za hodati? Unaprijed hvala
Ma izgleda da je tu dosta sumljive povrsine cak ima zabiljezena i minska nesreca ako je vjerovati ovim minskim kartama, nesto nisam odjednom zainteresovan da idem na ove dijelove

Slika minske karte
http://prntscr.com/se24nd
User avatar
Sanabija
Posts: 1554
Joined: 13/03/2019 21:53

#489 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sanabija »

Puf wrote: 10/05/2020 10:06
cabej wrote: 10/05/2020 00:22
Sanabija wrote: 09/05/2020 13:44
Nisi, to je to, drži se livada i proplanaka tu ima đurđevki (reduše, majnjače kako ko zove) odlične gljive
Pozdrav

Je li to podrucje sigurno od mina? Cijeli potez ispod babinog dola (na mapi se zovu gornja grkarica, precani i presjenica) . Je li gusta suma ili je ok za hodati? Unaprijed hvala
Ma izgleda da je tu dosta sumljive povrsine cak ima zabiljezena i minska nesreca ako je vjerovati ovim minskim kartama, nesto nisam odjednom zainteresovan da idem na ove dijelove

Slika minske karte
http://prntscr.com/se24nd
Idi na Veliko polje onda. Što se tiče mina, od Grkarice, preko Straišta, Ovčarevca (drži se livada) nemaš problema. Oko Presjenice ne preko Trogira i opet po livadama
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#490 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

Sanabija wrote: 10/05/2020 12:57 Idi na Veliko polje onda. Što se tiče mina, od Grkarice, preko Straišta, Ovčarevca (drži se livada) nemaš problema. Oko Presjenice ne preko Trogira i opet po livadama
Ma sumnjam da se ista moze naci na Velikom Polju jer je PREPUNO ljudi, Isao sam danas do Grkarice, malo sam hodao onako uz put jer sam vidio dosta izletnika uz cestu, takodjer sam isao na Obla brda, ali nigdje nisam vidio ni naznake gljive osim na jednom mjestu na Oblom brdu, tu sam nasao par puhara, ali ih nisam ponio kuci. Znam da ih neko jede dok su mlade, ali ja se nesto nisam usudio da ih ponesem :)

Evo predjela po kojima sam najvise hodao i gdje sam nasao te puhare

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Sanabija
Posts: 1554
Joined: 13/03/2019 21:53

#491 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sanabija »

Puf wrote: 10/05/2020 16:55
Sanabija wrote: 10/05/2020 12:57 Idi na Veliko polje onda. Što se tiče mina, od Grkarice, preko Straišta, Ovčarevca (drži se livada) nemaš problema. Oko Presjenice ne preko Trogira i opet po livadama
Ma sumnjam da se ista moze naci na Velikom Polju jer je PREPUNO ljudi, Isao sam danas do Grkarice, malo sam hodao onako uz put jer sam vidio dosta izletnika uz cestu, takodjer sam isao na Obla brda, ali nigdje nisam vidio ni naznake gljive osim na jednom mjestu na Oblom brdu, tu sam nasao par puhara, ali ih nisam ponio kuci. Znam da ih neko jede dok su mlade, ali ja se nesto nisam usudio da ih ponesem :)

Evo predjela po kojima sam najvise hodao i gdje sam nasao te puhare

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Ne beru svi gljive od tih ljudi. Svake godine je i punije pa se opet nađe gljiva. Puhare provjeri nožićem, ako su unutra bijele, odlične su za jesti. Ako su žućkaste ili zelene onda nisu (nisu otrovne uopšte, ali kad počnu da zriju-mijenjanje boje onda je ukus gorak) Ove mlade narežešna kriške od 1 cm debljine i pohuješ, super budu
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#492 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

Sanabija wrote: 10/05/2020 18:01 Ne beru svi gljive od tih ljudi. Svake godine je i punije pa se opet nađe gljiva. Puhare provjeri nožićem, ako su unutra bijele, odlične su za jesti. Ako su žućkaste ili zelene onda nisu (nisu otrovne uopšte, ali kad počnu da zriju-mijenjanje boje onda je ukus gorak) Ove mlade narežešna kriške od 1 cm debljine i pohuješ, super budu
Mene malo brine sto se puhara moze zamjeniti sa ovom otrovnom, i gledajuci ove slike iz knjige "Koja je ovo gljiva" od Markus Flika
Image

Evo opisa i slike velike puhare (obrati paznju na glatko tijelo neravnomjerno okruglo)
Image

Dok ovo sto sam ja slikao na livadi vise lici na ovu otrovnu, jest da nije crna unutra, ali su mlade bile, bijele su unutra bile...
Image

Gledajuci ovu dole sliku vise mi lici na ovu otrovnu
Image
Image
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#493 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

Ova gore što je crna unutra ne raste po livadama, piše ti i gore. Također je dosta tvrđa od livadske puhare i ima hrapaviju površinu.
User avatar
Sanabija
Posts: 1554
Joined: 13/03/2019 21:53

#494 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sanabija »

Puf wrote: 10/05/2020 22:20
Sanabija wrote: 10/05/2020 18:01 Ne beru svi gljive od tih ljudi. Svake godine je i punije pa se opet nađe gljiva. Puhare provjeri nožićem, ako su unutra bijele, odlične su za jesti. Ako su žućkaste ili zelene onda nisu (nisu otrovne uopšte, ali kad počnu da zriju-mijenjanje boje onda je ukus gorak) Ove mlade narežešna kriške od 1 cm debljine i pohuješ, super budu
Mene malo brine sto se puhara moze zamjeniti sa ovom otrovnom, i gledajuci ove slike iz knjige "Koja je ovo gljiva" od Markus Flika
Image

Druze,
o gljivama sam naucio, sto od oca sto kasnije, kroz obrazovanje koje je trajalo 15 godina.
Nema otrovnih puhara, osim te, a koja i ne raste po livadama. Takođe, nisu smrtno otrovne gljive. Kao što sam pisao, zareži čakijom i vidi kakva je unutra. Od literature ti preporučujem Romana Božca ili pokušaj naći od Midhata Usčuplića "Ključ za gljive". Takođe su dobre stare knjige od Richtera, samo sto ih je danas vrlo tesko naci. I opet, kad savladas osnove, drzi se udarnih vrsta: Sampinjoni, đurđevke, vrganj, lisicarka, suncanice. I dosta a i tesko ih je zamijeniti sa otrovnim vrstama
Pozdrav
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#495 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Puf »

Sanabija wrote: 10/05/2020 22:32
Puf wrote: 10/05/2020 22:20
Sanabija wrote: 10/05/2020 18:01 Ne beru svi gljive od tih ljudi. Svake godine je i punije pa se opet nađe gljiva. Puhare provjeri nožićem, ako su unutra bijele, odlične su za jesti. Ako su žućkaste ili zelene onda nisu (nisu otrovne uopšte, ali kad počnu da zriju-mijenjanje boje onda je ukus gorak) Ove mlade narežešna kriške od 1 cm debljine i pohuješ, super budu
Mene malo brine sto se puhara moze zamjeniti sa ovom otrovnom, i gledajuci ove slike iz knjige "Koja je ovo gljiva" od Markus Flika
Image

Druze,
o gljivama sam naucio, sto od oca sto kasnije, kroz obrazovanje koje je trajalo 15 godina.
Nema otrovnih puhara, osim te, a koja i ne raste po livadama. Takođe, nisu smrtno otrovne gljive. Kao što sam pisao, zareži čakijom i vidi kakva je unutra. Od literature ti preporučujem Romana Božca ili pokušaj naći od Midhata Usčuplića "Ključ za gljive". Takođe su dobre stare knjige od Richtera, samo sto ih je danas vrlo tesko naci. I opet, kad savladas osnove, drzi se udarnih vrsta: Sampinjoni, đurđevke, vrganj, lisicarka, suncanice. I dosta a i tesko ih je zamijeniti sa otrovnim vrstama
Pozdrav
Eh super hvala za preporuke za knjige, brao sam ja sa roditeljima sampinjone po srednjoj Bosni i Kupresu, vrganja takodjer (ali puno manje nego sampinjone). Malo sam citao i istrazivao i naravno nailazio na mnogo gljiva prilikom hodanja kroz sumu i planine (neko moje improvizovano planinarenje) ali nisam se usudio nista brati pa sam odlucio lagano da se edukujem jer sam upratio da ima mnogo vise vrsta koje se mogu konzumirati od sampinjona i vrganja :D, uglavnom hvala za informacije i savjete.

Budem slao redovne izvjestaje sa mojih "edukacijskih" tura :D
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#496 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Naslovnica »

Samo jedna mala napomena...
"Ključ za gljive" je napisao Ivan Focht.
User avatar
Sanabija
Posts: 1554
Joined: 13/03/2019 21:53

#497 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sanabija »

Naslovnica wrote: 11/05/2020 10:51 Samo jedna mala napomena...
"Ključ za gljive" je napisao Ivan Focht.
Hvala lijepo, tako je. Do mene...
Svijet gljiva je od Midhata Usčuplića
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#498 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by coek »

Neki dan na Romaniji, na lokaciji koja se zove REDUŠNJAK. I nijedne. Valjda ova nenormalna suša ne da gljivama ...
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#499 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Pravi Valter »

Ima li šta gljivari u korpici?

Image
Image
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#500 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Russki »

Kakvo je stanje na terenima širom države ?
Post Reply