Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#3526 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dječak sa šibicama »

Je li Starovic pretucen u mraku ili mu je pucano u ledja, ja nesto ne znam tacno.

U Sarajevu je svako mogao od nekog klosara dobiti metak u celo, Srbi su samo bili zgodnija i pozeljnija meta. Sjecam se u Velesicima prvo ratno ljeto u novim zgradama dodju neki sa sabljom u ruci, naravno naoruzani automatima sablja je samo dekor, razvale garaze i uzmu sta im se svidja uglavnom golfove. Ne pitaju ciji je.
Kod nas je Caco u kamion trpao sve, nije samo Srbe mada su njih sa merakom bacali niz stubiste, na kopanje je vodio sve punoljetne muskarce. Nogama su vrata otvarali, niko ne smije da pisne.
Prakticno imaju dozvolu za ubistvo. Ko da je Celu iko ikada procesuirao zbog onog vojnog policajca kojeg su likvidirali, a koliko je takvih slucajeva.

Batko ni Srbe nije stedio, takvi smradovi zamjeraju ruzan pogled. Sa par sam Srba koji su rat proveli na Grbavici govorio o tome, neki nevoljko pricaju ali uglavnom svi kazu da su se tih Belih andjela klonili svi, trudis se da nisi na njihovom putu.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3527 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by 90minut »

Normalno kriminalci k'o kriminalci da su naši kriminalci bili u istom položaju kao oni radili bi iste stvari.

Sta kriminalac zna o vojnickom ponašanju.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#3528 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Pitar sa Kariba »

Ma da, ali NSP samo nece da se preskoci uzrok svih tih zala....
Ostalo, ne dao Bog vise nikome.
Starovica su ranili, pucao neko iz mraka ispred zgrade mu.
Covjek koji mi je nogu spasio uz doktora Ninkovica.
Samo sam i ja elita bio jarane dva najbolja doktora u Sa oko mene...
Eto nisam znao da je umro. Pokoj mu dusi i hvala mu.
Dimu1927
Posts: 4050
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#3529 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

Pozdrav svima, poceo sam neki dan citati ovu temu, dosao do neke 40 stranice.

Dosta slika sa pocetka se ne otvaraju, ima li neko da ih ponovo postavi, pogotovo me interesuju one gdje su ucrtane linije na kovacicima, iznad stadiona itd...

Ako su negdje u ovom dijelu sto nisam procitao ponovo vidljive izvinjavam se unaprijed :)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3530 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

90minut wrote: 03/06/2020 23:00 Normalno kriminalci k'o kriminalci da su naši kriminalci bili u istom položaju kao oni radili bi iste stvari.

Sta kriminalac zna o vojnickom ponašanju.
Šupljak, nikada i niko neće moći doći do činjenica koje potvrđuju da je u gradu Sarajevu pod kontrolom branilaca , od strane bosanske Vlade osmišljeno i implementirano sistemsko etničko čišćenje i činjenje ratnih zločina nad civilnim stanovništvom. Mi smo se obračunali sa mangupima u svojim redovima.
Druga je stvar što o tome misle i pišu forumaši sa nedovoljno godina ili znanja. Ismet Bajramović nije za života stekao vojna znanja i uz njih prateći čin ili diplomu. To je jasno i ćoravoj mački, pa i njemu kada se htio ne htio povukao 1993. Ali je nepobitna činjenica da je 2 maja 1992. na Skenderiji bio branilac na prvoj BORBENOJ liniji, kojeg je vojno školovano , činovano , i izuzetno obučeno oficirsko lice uspjelo da razoruža i zarobi. Jna oficir je uz korito Miljacke prošao ispod mosta i tako Ismetu došao iza leđa, prišunjao se rekli bi mi. Samo na tom primjeru se može izvesti zaključak koliko je rahmetli Ismet bio sposoban ili sretan kako ko hoće, da iz zarobljeništva ubrzo dođe u situaciju da metkom u usta iz magnuma likvidira svog napadača.
Svaka čast za školovanje i obučenost oficira u bilo kojoj vojsci, al' ulica je ulica, a na njoj su oni koji je odlično poznaju, tu su rođeni, živjeli su za ulice i od ulica svoga grada. A drugu bi pjesmu teletabisi pjevali da nije bilo i tih i takvih ''kriminalaca''.

Istina je da bi kriminalci prije rata bili i dalje kriminalci, osim pauza kada su u zatvoru ili inostranstvu, da im nije nametnut rat. Ali ne ''rat'' sa obračunima kao u miru, već vrlo zajeban i brutalan rat. Znaju to forumaši koji su se ispalili ili dezertirali bolje, guza radi :D care je l' da. Mojne samo da šupljiramo previše šta je uzrok tome. Pa i sama tema u naslovu ima pojam ''Okupacija''. Teletabi nas okupirali je l' da.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#3531 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Tačno je ovo što NSP piše ali pošto osjetim da i mene "cima" - malo ću pojasniti.

Koliko god ne volim SDA i njenog osnivača nikad nisam propustio da navedem da NE POSTOJI naredba,bilo usmena ili pismena,od strane naših vlasti da se neko ubije,protjera ili opljačka samo zato što je nebošnjak.
Ne samo da NE POSTOJI nego tako nešto nije ni izrečeno.U to sam duboko uvjeren.
Također,ako je neko bio branilac i na prvoj borbenoj liniji (a Ćelo je bio samo jednom i to pomenutog dana na Skenderiji) to mu ne daje za pravo da maltretira,pljačka i ubija ljude.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3532 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Pa okrenite malo te vaše pucaljke preko Miljacke, pobiše nas ''alejom snajpera'' dole do Alipašine dzamije. Je l' ono i drugi ''kriminalac''Prazina baš u tom području izrafalan Pamom sa JNA vozila, kada su ono krenuli 2 . maja 1992 na državne institucije, pardon šetnju u grad sa borbenim vozilima, civilna nisu bila registrovana :D

Taze registrovani forumaš pita gdje su bile borbene linije pa ako ima ko da mu odgovori na pitanje, koliko ono god meni bilo malo smiješno. Od Skenderije do Vrbanje mosta smo borbenu liniju ka Kovačićima tj Grbavici pomjerili 2. a potvrdili 3. maja 1993. Dva ''kriminalca'' su bili tu kada Valter nije, blejao je sa biste u neposrednoj blizini. Prc.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3533 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

dječak sa šibicama wrote: 03/06/2020 22:06 Je li Starovic pretucen u mraku ili mu je pucano u ledja, ja nesto ne znam tacno.

U Sarajevu je svako mogao od nekog klosara dobiti metak u celo, Srbi su samo bili zgodnija i pozeljnija meta. Sjecam se u Velesicima prvo ratno ljeto u novim zgradama dodju neki sa sabljom u ruci, naravno naoruzani automatima sablja je samo dekor, razvale garaze i uzmu sta im se svidja uglavnom golfove. Ne pitaju ciji je.
Kod nas je Caco u kamion trpao sve, nije samo Srbe mada su njih sa merakom bacali niz stubiste, na kopanje je vodio sve punoljetne muskarce. Nogama su vrata otvarali, niko ne smije da pisne.
Prakticno imaju dozvolu za ubistvo. Ko da je Celu iko ikada procesuirao zbog onog vojnog policajca kojeg su likvidirali, a koliko je takvih slucajeva.

Batko ni Srbe nije stedio, takvi smradovi zamjeraju ruzan pogled. Sa par sam Srba koji su rat proveli na Grbavici govorio o tome, neki nevoljko pricaju ali uglavnom svi kazu da su se tih Belih andjela klonili svi, trudis se da nisi na njihovom putu.
Zna se da je Batko i ekipa,bili pod direktnom zastitom Momcila Mandica
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3534 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Dimu1927 wrote: 04/06/2020 01:10 Pozdrav svima, poceo sam neki dan citati ovu temu, dosao do neke 40 stranice.

Dosta slika sa pocetka se ne otvaraju, ima li neko da ih ponovo postavi, pogotovo me interesuju one gdje su ucrtane linije na kovacicima, iznad stadiona itd...

Ako su negdje u ovom dijelu sto nisam procitao ponovo vidljive izvinjavam se unaprijed :)
Citiraj ubuduće nešto što si pročitao a imaš potrebu za dodatnim saznanjima, pa će se već neko javiti valjda. Kovačići se oslanjaju na 10 brdsku brigadu pod komandom Mušana Topalovića do 1993, objavio sam precizne karte pet-šest strana unazad, kada su forumski stratezi tvrdili da smo odlučujuću bitku trebali izvesti u pravcu Miljacka-Vraca u proljeće 1992. Isčitaj za period 1995 mišljenje @dežurnog učenika ili kritičara iz kontranapada sa područja Jevrejskog groblja i Debelog brda iznad Skenderije , video izvještaji agencije AP-a su valjda ostali ako su fotografije i mape izlapile. Ako si voljan donirati forumu cca par stotina eura mogle bi se fotografije opet podići da ih možeš vidjeti. Ako misliš da sam grub prema tebi, onda ništa, uzmi šta sam ti besplatno ponudio u odgovoru. I ono pitanje tamo na ''snajperistima u sarajevu'' je konfuzno pa evo ti par rečenica ovdje...od 25 aprila 1992. nijedno vozilo se nije smjelo kretati bez odobrenja i pratnje MUP-a RBiH, tenk Palmirom Toljatija ulicom naročito, iako je kasarnja JNA u blizini. Škola na Čengić Vili je mogla da bude pogođena lutalicom i rikošetom metka u radijusu kasarna Viktor Bubanj pa lijevo skroz do područja Hrasno Brda naselja Šanac iznad stadiona i Vraca, zatim sa svih stambenih zgrada Grbavice veće spratnosti sa kojih se vidi lokacija koju navodiš. Do kraja aprila 1992. se ni djelovanje tzv ''pete kolone'' ne smije isključiti. Kao ni izmišljanje u strahu, koje ti svjesno ili nesvjesno nama prenosiš.
Čitav grad je bio u dometu barbara sa brda, samo je razlika u kalibrima za ubijanje i teror stanovništva. Po nama braniocima im ne zamjeram, rat je.
User avatar
geralt
Posts: 5201
Joined: 14/09/2017 12:45

#3535 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by geralt »

PM72 wrote: 04/06/2020 10:02 Tačno je ovo što NSP piše ali pošto osjetim da i mene "cima" - malo ću pojasniti.

Koliko god ne volim SDA i njenog osnivača nikad nisam propustio da navedem da NE POSTOJI naredba,bilo usmena ili pismena,od strane naših vlasti da se neko ubije,protjera ili opljačka samo zato što je nebošnjak.
Ne samo da NE POSTOJI nego tako nešto nije ni izrečeno.U to sam duboko uvjeren.
Također,ako je neko bio branilac i na prvoj borbenoj liniji (a Ćelo je bio samo jednom i to pomenutog dana na Skenderiji) to mu ne daje za pravo da maltretira,pljačka i ubija ljude.
Ne postoji u Sarajevu, ali nije Bosna samo Sarajevo. Konkretno mislim na Bugojno (Dzevad Mlaco) i Konjic, sto je i sudski dokazano.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#3536 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

geralt wrote: 04/06/2020 11:54
PM72 wrote: 04/06/2020 10:02 Tačno je ovo što NSP piše ali pošto osjetim da i mene "cima" - malo ću pojasniti.

Koliko god ne volim SDA i njenog osnivača nikad nisam propustio da navedem da NE POSTOJI naredba,bilo usmena ili pismena,od strane naših vlasti da se neko ubije,protjera ili opljačka samo zato što je nebošnjak.
Ne samo da NE POSTOJI nego tako nešto nije ni izrečeno.U to sam duboko uvjeren.
Također,ako je neko bio branilac i na prvoj borbenoj liniji (a Ćelo je bio samo jednom i to pomenutog dana na Skenderiji) to mu ne daje za pravo da maltretira,pljačka i ubija ljude.
Ne postoji u Sarajevu, ali nije Bosna samo Sarajevo. Konkretno mislim na Bugojno (Dzevad Mlaco) i Konjic, sto je i sudski dokazano.
Alija nikad i nikom nije izdao naredbu o ubijanju ili protjerivanju nebošnjaka.Mlaćo je samo primjer lokalnog šerifa i za svoje idiotluke nije primao instrukcije iz centrale...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3537 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

geralt wrote: 04/06/2020 11:54
PM72 wrote: 04/06/2020 10:02 Tačno je ovo što NSP piše ali pošto osjetim da i mene "cima" - malo ću pojasniti.

Koliko god ne volim SDA i njenog osnivača nikad nisam propustio da navedem da NE POSTOJI naredba,bilo usmena ili pismena,od strane naših vlasti da se neko ubije,protjera ili opljačka samo zato što je nebošnjak.
Ne samo da NE POSTOJI nego tako nešto nije ni izrečeno.U to sam duboko uvjeren.
Također,ako je neko bio branilac i na prvoj borbenoj liniji (a Ćelo je bio samo jednom i to pomenutog dana na Skenderiji) to mu ne daje za pravo da maltretira,pljačka i ubija ljude.
Ne postoji u Sarajevu, ali nije Bosna samo Sarajevo. Konkretno mislim na Bugojno (Dzevad Mlaco) i Konjic, sto je i sudski dokazano.
Otvoris tu temu posebno
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#3538 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dječak sa šibicama »

Naravno da je Batko bio pod necijom zastitom, sigurno nije na svoju ruku sve radio neometano cijeli rat.

Zna se i ciji je Caco bio sticenik, ali sa njim se bar obracunalo `93. Jedino sto je bio vec puko od morfija pa nije skuzio igru, da se samo predao zavrsio bi ko Ramiz Delalic. Ugledni prvoborac nakon rata. Danas bi njegov lik i djelo branio i kunto i panto. A i ovako ga brane.
Zna se kako je zavrsio Cacina desna ruka Timur Numic.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3539 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody »

PM72 wrote: 04/06/2020 12:12 Alija nikad i nikom nije izdao naredbu o ubijanju ili protjerivanju nebošnjaka....
Ja, @paša moj... Ali nije nikom ni zabranio. Razlika jeste drastiĆna, ali za onoga ko je najeb'o i nije baš. Jel'de?

Ili, što ti ono reče: "otrovali se gljivama...", a ja da dodam: "a neki nisu htjeli da jedu gljive..." ;-)

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#3540 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Porodice Foht »

dječak sa šibicama wrote: 04/06/2020 13:19 Naravno da je Batko bio pod necijom zastitom, sigurno nije na svoju ruku sve radio neometano cijeli rat.

Zna se i ciji je Caco bio sticenik, ali sa njim se bar obracunalo `93. Jedino sto je bio vec puko od morfija pa nije skuzio igru, da se samo predao zavrsio bi ko Ramiz Delalic. Ugledni prvoborac nakon rata. Danas bi njegov lik i djelo branio i kunto i panto. A i ovako ga brane.
Zna se kako je zavrsio Cacina desna ruka Timur Numic.
A kako je to zavrsio Timur Numic? Koliko raja zna bio dozivotni gen.sekretar SDA i kazu vrlo bitan igrac na minderu.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3542 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody »

Porodice Foht wrote: 04/06/2020 14:23 A kako je to zavrsio Timur Numic? Koliko raja zna bio dozivotni gen.sekretar SDA i kazu vrlo bitan igrac na minderu.
I ne samo T. Numić... Ne bih zanemario ni Senada Pecara (načelnik štaba 10 bbr) koji je i dan danile ugledni sugrađanin svih nas (oni koji su bili cijelo vrijeme rata, a bogami i onih koji su "zdušili" pa se vrnuli 'vamo, htjeli-ne htjeli, naravno uključujući i Srbe) i dobitnik više renomiranih priznanja: Općinska povelja sa zlatnim štitom općine Stari Grad 1999, penzionisani pukovnik ARBiH, rukovodni član više udruženja veterana obrambeno-oslobodilačkog rata BiH...

:-) :-) :-)
Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#3543 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by joint union »

Woody wrote: 04/06/2020 15:16
Porodice Foht wrote: 04/06/2020 14:23 A kako je to zavrsio Timur Numic? Koliko raja zna bio dozivotni gen.sekretar SDA i kazu vrlo bitan igrac na minderu.
I ne samo T. Numić... Ne bih zanemario ni Senada Pecara (načelnik štaba 10 bbr) koji je i dan danile ugledni sugrađanin svih nas (oni koji su bili cijelo vrijeme rata, a bogami i onih koji su "zdušili" pa se vrnuli 'vamo, htjeli-ne htjeli, naravno uključujući i Srbe) i dobitnik više renomiranih priznanja: Općinska povelja sa zlatnim štitom općine Stari Grad 1999, penzionisani pukovnik ARBiH, rukovodni član više udruženja veterana obrambeno-oslobodilačkog rata BiH...

:-) :-) :-)
Pozdrav domovini :thumbup:
Senad Pecar nije u penziji s' glave. Mozda se demobilisao sa cinom pukovnika, al' u penziji nije.
Tromblon
Posts: 2183
Joined: 18/01/2015 19:37

#3544 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Apropo Batka. Pričao mi jedan crvenoberetkaš da su u kasnu jesen 92. dobili naređenje da hapse ovog jer je počeo da pravi probleme srbima i vojnicima. I kad su stigli na Grbavicu Batka nije bilo samo uapsili neku trojicu iz te ekipe, a ovaj zbriso po dojavi. Mala trivija.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3545 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Tromblon wrote: 04/06/2020 15:38 Apropo Batka. Pričao mi jedan crvenoberetkaš da su u kasnu jesen 92. dobili naređenje da hapse ovog jer je počeo da pravi probleme srbima i vojnicima. I kad su stigli na Grbavicu Batka nije bilo samo uapsili neku trojicu iz te ekipe, a ovaj zbriso po dojavi. Mala trivija.
Bio obican pijun od ovih s vrha R.S.Imao odrijesene ruke da pljacka,ubija siluje.Kad im je to dojadilo da gledaju ,daj skloni ga.Pa Neskovic je na sudjenju Karadzicu ,to govorio da su mogli da ga uhapse kad su htjeli ,vojna i civilna policija
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3546 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Popišaj ga.

Korisnije je ukazati na primjere korektnih odnosa stanovnika na PZT kojom se bavimo, paščadi sa ulaza diskoteke Sloga je vazda bilo , da im nabijamo komplekse još više. Pas mu mater impotentnu. Najgori četnici su crnogorski četnici.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3547 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 04/06/2020 16:50 Popišaj ga.

Korisnije je ukazati na primjere korektnih odnosa stanovnika na PZT kojom se bavimo, paščadi sa ulaza diskoteke Sloga je vazda bilo , da im nabijamo komplekse još više. Pas mu mater impotentnu. Najgori četnici su crnogorski četnici.
Recimo ovaj Radomir Neskovic iz kriznog staba na Grbavici,pomagao je komsijama Bosnjacima i Hrvatima
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3548 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Kako, davao im humanitarnu pomoć ili šta ?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3549 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 04/06/2020 18:33 Kako, davao im humanitarnu pomoć ili šta ?
Sakrivao ljude od Batka,dojavljivao kad dolaze,naravno i sa hranom je pomogao,koliko se moglo
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#3550 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zateznistub »

dječak sa šibicama wrote: 04/06/2020 13:19 Naravno da je Batko bio pod necijom zastitom, sigurno nije na svoju ruku sve radio neometano cijeli rat.

Zna se i ciji je Caco bio sticenik, ali sa njim se bar obracunalo `93. Jedino sto je bio vec puko od morfija pa nije skuzio igru, da se samo predao zavrsio bi ko Ramiz Delalic. Ugledni prvoborac nakon rata. Danas bi njegov lik i djelo branio i kunto i panto. A i ovako ga brane.
Zna se kako je zavrsio Cacina desna ruka Timur Numic.
Njegova desna ruka je bio S. P. Kakav Timur
Post Reply