Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40315
Joined: 30/07/2015 20:01

#726 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Izgleda dobro. Pretpostavljam da je priščvršćen za zid.

Jedino što zidovi ograničavaju prostor, ali siguran sam da si o tome mislio.

Blago vama koji imate garaže i slične prostore, dvorišta itd

Balkon stana u zgradi nije baš dobro mjesto za rad...
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#727 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Da na zid sa dva sarafa a ima jos 1,5 m od ivice stola sto je meni sasvim dovoljno. Da su zid i pod ravni islo bi mnogo jednostavnije ovako sam morao malo improvizovati oko dimenzija.Uglavnom :D ostalo jos daskama pokovati i onda mislio malo deblji linoleum gore staviti :) Einhell TE-CI 18 Li Brushless odlican :)

Hakiz
Posts: 40315
Joined: 30/07/2015 20:01

#728 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

shandrprcSA wrote: 24/05/2020 06:13 Da na zid sa dva sarafa a ima jos 1,5 m od ivice stola sto je meni sasvim dovoljno. Da su zid i pod ravni islo bi mnogo jednostavnije ovako sam morao malo improvizovati oko dimenzija.Uglavnom :D ostalo jos daskama pokovati i onda mislio malo deblji linoleum gore staviti :) Einhell TE-CI 18 Li Brushless odlican :)
Hajde, super.

A to za pod. Ja nekad pomlislim da bih, da angažujem majstore da mi grade bilo radinicu bilo kuću, samo hodao za njima i mjerio. Kupio i libele i laserske mjerače i ganjao ih ako nešto nije ravno. Koliko neravni pod, plafon i zidovi naprave problema kada se kasnije stavljaju instalacije, parketi ili namještaj, to je čudo jedno.

Majstore, ako je kosina plafona, poda ili zida veća od 0,5 mm po metru, a neravnina na površini plafona, zida ili poda veća od 1,5 mm, neću ti platiti. Pa da pravimo ugovor.

Fakat, koje su dopuštene greške po pravilnicima?
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#729 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

kod mene 20cm razlike na pojedinim dijelovima :lol: :lol: a ja ga ne ispravljao :D
Hakiz
Posts: 40315
Joined: 30/07/2015 20:01

#730 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

shandrprcSA wrote: 24/05/2020 16:10 kod mene 20cm razlike na pojedinim dijelovima :lol: :lol: a ja ga ne ispravljao :D
20 cm!!!!!!

Pa koliko košta da naspeš samonivelirajući estrih vrag odnio i estrih?

https://www.youtube.com/watch?v=W64GG29ucWQ

https://www.youtube.com/watch?v=3n5CQ-qCZRg

Doduše, 20 cm bi ipak trebalo ravnati betonom prije.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#731 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Sve znam ali pocetkom 80tih stari ih iz kafane dovezao da zidaju :lol: :lol: :lol: tako da me razlika ne cudi :D
Hakiz
Posts: 40315
Joined: 30/07/2015 20:01

#732 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

:lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#733 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Hakiz wrote: 24/05/2020 15:47
shandrprcSA wrote: 24/05/2020 06:13 Da na zid sa dva sarafa a ima jos 1,5 m od ivice stola sto je meni sasvim dovoljno. Da su zid i pod ravni islo bi mnogo jednostavnije ovako sam morao malo improvizovati oko dimenzija.Uglavnom :D ostalo jos daskama pokovati i onda mislio malo deblji linoleum gore staviti :) Einhell TE-CI 18 Li Brushless odlican :)
Hajde, super.

A to za pod. Ja nekad pomlislim da bih, da angažujem majstore da mi grade bilo radinicu bilo kuću, samo hodao za njima i mjerio. Kupio i libele i laserske mjerače i ganjao ih ako nešto nije ravno. Koliko neravni pod, plafon i zidovi naprave problema kada se kasnije stavljaju instalacije, parketi ili namještaj, to je čudo jedno.

Majstore, ako je kosina plafona, poda ili zida veća od 0,5 mm po metru, a neravnina na površini plafona, zida ili poda veća od 1,5 mm, neću ti platiti. Pa da pravimo ugovor.

Fakat, koje su dopuštene greške po pravilnicima?
Nema dopustenih gresaka u gradjevini. Svako treba da uradi svoj dio posla kako treba i shodno standardima.
Te greske su najgore keramicarima jer idu i horizontalnom i vertikalnom povrsinom pa svako odstupanje od vinkla dolazi do izrazaja da se ne mogu plocice lijepiti. Prvo to moraju sanirati pa onda plocice lijepiti.

@shandrprcSA, spomenu linoleum, zna li neko gdje se moze kupiti puni tvrdi linoleum ili ploce ili u rolni. Ne interesuje me onaj sa dlakama odozdo ili spuzvom.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#734 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

taj tvrdi bi i meni trebao :D
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#735 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Maraschino wrote: 24/05/2020 20:26
Hakiz wrote: 24/05/2020 15:47 Hajde, super.

A to za pod. Ja nekad pomlislim da bih, da angažujem majstore da mi grade bilo radinicu bilo kuću, samo hodao za njima i mjerio. Kupio i libele i laserske mjerače i ganjao ih ako nešto nije ravno. Koliko neravni pod, plafon i zidovi naprave problema kada se kasnije stavljaju instalacije, parketi ili namještaj, to je čudo jedno.

Majstore, ako je kosina plafona, poda ili zida veća od 0,5 mm po metru, a neravnina na površini plafona, zida ili poda veća od 1,5 mm, neću ti platiti. Pa da pravimo ugovor.

Fakat, koje su dopuštene greške po pravilnicima?
Nema dopustenih gresaka u gradjevini. Svako treba da uradi svoj dio posla kako treba i shodno standardima.
Te greske su najgore keramicarima jer idu i horizontalnom i vertikalnom povrsinom pa svako odstupanje od vinkla dolazi do izrazaja da se ne mogu plocice lijepiti. Prvo to moraju sanirati pa onda plocice lijepiti.

@shandrprcSA, spomenu linoleum, zna li neko gdje se moze kupiti puni tvrdi linoleum ili ploce ili u rolni. Ne interesuje me onaj sa dlakama odozdo ili spuzvom.
Dobro, nije to bas tako. Koliko ja znam kod grubih radova (zidanje, izljevanje betona) tolerišu se greške do 2cm. Naravno da to isto ne vrijedi za estrih ili neke završne fine radove.
A u svakoga skoro ima takvih promašaja. Nekad mi bude krivo što nisam sam uradio neke stvari a majstoru dao pare da ide u kafanu, jeftinije bi me izašlo.
Ovako dadneš pare nesretniku da ti uradi nešto i onda se ostatak života grizeš kako je nakaradno. Ili u drugom slučaju uzmeš hilti i sve poštemaš pa ponovo kupiš materijal i fino to uradiš... Kako god okreneš, kada se jednom radi, treba se uraditi propisno da se izbjegne milion naknadnih glavobolja.

Nego (blagi oftopic) zna li neko koliko koštaju mašine za ravnanje betona? Npr, da hoćeš neravan pod u garaži i radioni izbrusiti jer nema mjesta za izlijevanje novog ravnajućeg sloja? To još nigdje nisam vidio da neko radi, a siguran sam da postoji. Samo pretpostavljam da je skupo
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#736 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

zposao wrote: 25/05/2020 10:10
Dobro, nije to bas tako. Koliko ja znam kod grubih radova (zidanje, izljevanje betona) tolerišu se greške do 2cm. Naravno da to isto ne vrijedi za estrih ili neke završne fine radove.
A u svakoga skoro ima takvih promašaja. Nekad mi bude krivo što nisam sam uradio neke stvari a majstoru dao pare da ide u kafanu, jeftinije bi me izašlo.
Ovako dadneš pare nesretniku da ti uradi nešto i onda se ostatak života grizeš kako je nakaradno. Ili u drugom slučaju uzmeš hilti i sve poštemaš pa ponovo kupiš materijal i fino to uradiš... Kako god okreneš, kada se jednom radi, treba se uraditi propisno da se izbjegne milion naknadnih glavobolja.

Nego (blagi oftopic) zna li neko koliko koštaju mašine za ravnanje betona? Npr, da hoćeš neravan pod u garaži i radioni izbrusiti jer nema mjesta za izlijevanje novog ravnajućeg sloja? To još nigdje nisam vidio da neko radi, a siguran sam da postoji. Samo pretpostavljam da je skupo
Nema tolerancije da ju je neko propisao ali od slucaja do slucaja nesto se moze tolerisati.
Dva centimetra u betonskim zidovima sa otvorima za vrata i prozore nema mjesta tolerisanju od dva cm. neko je vec dobio narudzbu da radi prozore i vrata po projektovanom otvoru a ti ga smanji 2 cm ali ces poslije morati stemati.
Dva centimetra na vanjskim plocnicima pa i nekako.

Masina za brusenje betona, postojale su masine za manja brusenja(kulira) ali za vece zahvate i dublje, cisto sumnjam.
Jedino stemanje do odredjene dubine pa izravnavanje.
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#737 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Maraschino wrote: 25/05/2020 11:10
zposao wrote: 25/05/2020 10:10
Dobro, nije to bas tako. Koliko ja znam kod grubih radova (zidanje, izljevanje betona) tolerišu se greške do 2cm. Naravno da to isto ne vrijedi za estrih ili neke završne fine radove.
A u svakoga skoro ima takvih promašaja. Nekad mi bude krivo što nisam sam uradio neke stvari a majstoru dao pare da ide u kafanu, jeftinije bi me izašlo.
Ovako dadneš pare nesretniku da ti uradi nešto i onda se ostatak života grizeš kako je nakaradno. Ili u drugom slučaju uzmeš hilti i sve poštemaš pa ponovo kupiš materijal i fino to uradiš... Kako god okreneš, kada se jednom radi, treba se uraditi propisno da se izbjegne milion naknadnih glavobolja.

Nego (blagi oftopic) zna li neko koliko koštaju mašine za ravnanje betona? Npr, da hoćeš neravan pod u garaži i radioni izbrusiti jer nema mjesta za izlijevanje novog ravnajućeg sloja? To još nigdje nisam vidio da neko radi, a siguran sam da postoji. Samo pretpostavljam da je skupo
Nema tolerancije da ju je neko propisao ali od slucaja do slucaja nesto se moze tolerisati.
Dva centimetra u betonskim zidovima sa otvorima za vrata i prozore nema mjesta tolerisanju od dva cm. neko je vec dobio narudzbu da radi prozore i vrata po projektovanom otvoru a ti ga smanji 2 cm ali ces poslije morati stemati.
Dva centimetra na vanjskim plocnicima pa i nekako.

Masina za brusenje betona, postojale su masine za manja brusenja(kulira) ali za vece zahvate i dublje, cisto sumnjam.
Jedino stemanje do odredjene dubine pa izravnavanje.
Ne kazem ja da su odstupanja od 2cm pozeljna, nego se sjecam da je gradjevinski inzenjer govorio da su u gradjevinskom sektoru odstupanja do 2 cm prihvatljiva. Tako da se uži otvori riješe upravo štemanjem ili popunjavanjem.

A za mašine koje bruse betonske površine sam čuo samo nisam nikad vidio u radu. Znam da su neki radili ravnanje podova brušenjem betona ali neznam koliko to dođe.

Nebitno, vratimo se drvetu :wink:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18191
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#738 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Proizvodnja se zakuhtala, uveo sam i marketing i accounting departments. Evo jedan od proizvoda:

Image

Sada jedno pitanje. Koji mi je najefektivniji sander (znaci radim i ravne povrsine i krivine i coskove)? Imam trebutno standardni ravni, ali sada kontam je li bolje kupiti oscilirajuci bubanj

https://www.homedepot.com/p/WEN-3-5-Amp ... lsrc=aw.ds

ili pak kakvu kombinaciju trake i kruga

https://www.homedepot.com/p/RYOBI-4-in- ... /205509608

Savjeti?
Hakiz
Posts: 40315
Joined: 30/07/2015 20:01

#739 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Kako ja sada vidim, u principu trebaju tri: Ručni ekscentrični i to bolje 150 mm nego 125, ali nije toliko bitno, jedan trouglasti za manje pristupačne dijelove (štokovi vrata na primjer), ne mora poseban može multitool i kao treći nije neophodan, ali uvijek dobro dođe, stacionarni disk. Ostali zavise od specifičnih potreba.

Oscillating spindle dobro dođe kada se obrađuju unutrašnje krivine. AKo njih puno pravip, olakšao bi ti.

Ima ih i u ručnoj verziji i jeftiniji su od onih sa stolom:

Image

Ne znam zašto ali na tvojim linkovima dobijem access denied. I na homedepot.com dobijem tu poruku.
Last edited by Hakiz on 26/05/2020 17:37, edited 3 times in total.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#740 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Maraschino wrote: 24/05/2020 20:26
@shandrprcSA, spomenu linoleum, zna li neko gdje se moze kupiti puni tvrdi linoleum ili ploce ili u rolni. Ne interesuje me onaj sa dlakama odozdo ili spuzvom.
Kupih danas, 5mm/12KM kvadrat (Elpi komerc)

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#741 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

shandrprcSA wrote: 26/05/2020 17:23
Maraschino wrote: 24/05/2020 20:26
@shandrprcSA, spomenu linoleum, zna li neko gdje se moze kupiti puni tvrdi linoleum ili ploce ili u rolni. Ne interesuje me onaj sa dlakama odozdo ili spuzvom.
Kupih danas, 5mm/12KM kvadrat (Elpi komerc)

Image
je li ovo iz dva sloja?
vidim nesto bijelo i zeleno.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#742 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Maraschino wrote: 26/05/2020 18:40
je li ovo iz dva sloja?
vidim nesto bijelo i zeleno.
bit ce da jesu
Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18191
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#743 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Stigla roba :-D

Image

Sada moram skontati kako fino da ga obradim prije nego sto stol od istog napravim...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#744 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

shandrprcSA wrote: 26/05/2020 20:39
Maraschino wrote: 26/05/2020 18:40
je li ovo iz dva sloja?
vidim nesto bijelo i zeleno.
bit ce da jesu
Image
Sjecas se onih crno bijelih kocki u hodnicima, taj materijal me interesuje.
Last edited by Maraschino on 27/05/2020 01:04, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40315
Joined: 30/07/2015 20:01

#745 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Zar te kocke nisu vinil a ne linoleum?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#746 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Hakiz wrote: 27/05/2020 00:34 Zar te kocke nisu vinil a ne linoleum?
ma zovi ga kako hoces ali ga nigdje nema.

da budem iskren mislio sam da je to isto jer ga ima i u rolama a ne samo u kockama ili kao laminat u trakama.

p.s. sada vidim da to sto mi zovemo linoleum ovdje zovu vinyl tako da sa ipak u pravu da je to sve isto

https://nl.pinterest.com/pin/840765824174313570/

Image
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#747 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

nedavno sam u Pennyju vidio da su počeli prodavati dosta Wolfcraft pribora. Da li je neko imao iskustva s tim priborom, prije svega borerima? mislim da je set za drvo tipa devet maraka, mozda i manje. sto meni ne djeluje puno, ako valjaju.
Hakiz
Posts: 40315
Joined: 30/07/2015 20:01

#748 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote: 27/05/2020 18:17 nedavno sam u Pennyju vidio da su počeli prodavati dosta Wolfcraft pribora. Da li je neko imao iskustva s tim priborom, prije svega borerima? mislim da je set za drvo tipa devet maraka, mozda i manje. sto meni ne djeluje puno, ako valjaju.
Ja imam samo ručni odvijač za bitove, tako da ne znam puno.

Vidio sam da ljudi hvale njihove jednoručne stege, i da su zadovoljni njihovom univerzalnom vodilicom za kružne pile. Naravno, vodilicu Penny nema :)

Meni se čini da su srednji nivo kvaliteta a cijene su im po mom mišljenju za neke stvari realne, a za neke bi mogle biti niže.

Sa druge strane to je ipak jedan od poznatijih proizvođača te vrste opreme. Dok OBI ima Lux i CMI koji su OBI-jeve robne marke (nešto kao Parkside za Lidl), Wolfcraft je kako se čini ipak bliže "pravom" proizvođaču.

Ja kada sam vidio da su počeli prodavati Wolfcraft prvo sam se obradovao misleći da ću konačno moći kupiti neke stvari koje do sada nisu bile ovdje moguće, ali onda sam vidio da nabavljaju iste stvari kao i od drugih proizvođača. Tako da umjesto da kada već maju 5 proizvođača od kojih nabavljaju borere a nemaju ni jednog od kojeg nabavljaju recimo tu vodilicu pa od njih nabave vodilicu, oni su iskoristili Wolfcraft da im bude šesti izvor borera.

Tako da sam razočaran ponudom koju Penny ima od Wolfcraftovih proizvoda.

Imaš u FIS-u set od 10 borera za 5 KM. Imaju setove borera i za metal i za drvo. Koliko para, toliko muzike.

Koliko ja vidim, svejedno je. HMueller u FIS-u ili Lux u OBI-ju ili Wolfcraft u Pennyju, sve je to sličan nivo. Negdje je nešto malo bolje, negdje nešto malo jeftinije, a negdje ima nešto šta drugdje nema. Pa ti je svejedno, štagod da uzmeš, samo je stvar ko ima to šta ti treba.

Naravno treba se kloniti kinskih Kineza, ali ova tri, uz KWB, su u par deka.

Doduše, mislim da sam vidio ovo u Penny: http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html

Ako se ne varam to je jedini pocket-hole jig (šablon) koji se kod nas ima za kupiti.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#749 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

ovi pocket hole fazoni djeluju dobro. a ovo je jedini koji sam vidjao kod nas. haj, vidjet cu ako me put nekad nanese, da uzmem ove borere da probam valjaju li cemu. za tu cijenu i da nisu cemu, halal im bilo :)
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#750 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Image
Image
Image

jos samo linolem postaviti :D (dal zaljepiti dvostranom ljepljivom trakom ili pneum. heftaricom?)
Post Reply