Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#701 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

fina mašina i rado ću je uzeti ako neko poklanja :D
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#702 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Ma smeće, bolji Parkside :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#703 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

zposao wrote: 21/05/2020 15:01 Ma smeće, bolji Parkside :D
Nevjerovatno da poredis Golfa i BMW ali nema svako para za BMW.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#704 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Maraschino wrote: 21/05/2020 15:24
zposao wrote: 21/05/2020 15:01 Ma smeće, bolji Parkside :D
Nevjerovatno da poredis Golfa i BMW ali nema svako para za BMW.
Nema svako ni smisao za humor.

Daj molim te pa djeca znaju kakvo je smeće Parkside pa mi ide na živce kada ga ljudi hvale. Znam takvih par.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#705 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

https://crom.ba/product/busilica-odvija ... -60219289/

https://crom.ba/product/set-baterija-18 ... 5102-set1/

Ukupno 605 KM.

Hm...

Ali zato:

https://crom.ba/product/busilica-odvija ... -60231750/

https://crom.ba/product/odvijac-udarni- ... -60219589/

Ukupno 690 KM

Sa druge strane, Einhell sa 60 Nm uz koji dolaze dvije baterije 2 Ah za 250 KM i impact odvijač sa 215 Nm za 200 KM je ukupno 450 KM.
Last edited by Hakiz on 21/05/2020 15:54, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#706 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

zposao wrote: 21/05/2020 15:27
Maraschino wrote: 21/05/2020 15:24
zposao wrote: 21/05/2020 15:01 Ma smeće, bolji Parkside :D
Nevjerovatno da poredis Golfa i BMW ali nema svako para za BMW.
Nema svako ni smisao za humor.

Daj molim te pa djeca znaju kakvo je smeće Parkside pa mi ide na živce kada ga ljudi hvale. Znam takvih par.
veze ti nemas o hobi poslovima.
to je ono kada ti treba busilica sa cekicem da godisnje probusis 6 rupa i ti ides da kupis dewalt ili makitu ili metabo

ako ti treba auto da zujis po gradu i nista vise ne treba ti bmw 535 moze i punto
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#707 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Maraschino wrote: 21/05/2020 15:48
zposao wrote: 21/05/2020 15:27
Maraschino wrote: 21/05/2020 15:24

Nevjerovatno da poredis Golfa i BMW ali nema svako para za BMW.
Nema svako ni smisao za humor.

Daj molim te pa djeca znaju kakvo je smeće Parkside pa mi ide na živce kada ga ljudi hvale. Znam takvih par.
veze ti nemas o hobi poslovima.
to je ono kada ti treba busilica sa cekicem da godisnje probusis 6 rupa i ti ides da kupis dewalt ili makitu ili metabo

ako ti treba auto da zujis po gradu i nista vise ne treba ti bmw 535 moze i punto
U pravu si, kome treba da godišnje probuši 6 rupa, previše je kupovati DeWalt i slične.

Sa druge strane, ne treba kupovati ni smeće. Ja sam jednom kupio neku Hanseatic za 50 KM i set borera za beton koji je koštao 5 KM i sa tih 60 KM nisam mogao probušiti rupu u zidu. Pa bacio to dvoje i kupio nekog jeftinijeg Boscha od 150 KM i set od 5 borera za 20 KM i probušio sve potrebne rupe u 5 minuta.

Treba imati u vidu da su neki od nas hobisti, a to znači da iako nećemo praviti namještaj koji ćemo prodavati, dakle nećemo živjeti od tih mašina, ipak ćemo probušiti puno više od 6 rupa godišnje. Pa onda razmišljam ovako: Ako već kupujem, da li da kupim nešto jeftino šta ću mijenjati poslije godinu? Pa za 3 godine da potrošim 600 KM. Da li mi je bolje onda kupiti odmah nešto u klasi profesionalnog alata od 600 KM šta će mi trajati puno duže od te 3 godine. A taj profesionalni alat za koji ću u 3 godine jednom platiti istu sumu kao ukupnu sumu za nekoliko puta kupujući jeftini u tom periodu ima i neke druge prednosti: Kvalitet rezultata (preciznost, stanje materijala nakon rada itd), konzistentnost (uvijek ću dobiti isti rezultat ako koristim isti postupak rada sa tom mašinom, a ne kao sa jeftinom da uvijek radim isto, a rezultati budu različiti), ergonomiju (udobnost i manji umor pri korištenju), i to da neću svake godine prolaziti proces ponovne kupovine. Zatim sigurnosne mjere kao što su sigurniji prihvati listova pila ili borera pa neće izletjeti iz mašine u punoj brzini, kvalitet kućišta pa se ne plašim da će mi se mašina raspasti u rukama kada se borer ili list pile vrte u punoj brzini, opcije kao što su brzo zaustavljanje listova pile ili borera kada se pusti okidač pa neću slučajno sklanjajući mašinu sa materijala rukom dotaći list pile ili borer koji su se nastavili vrtjeti iako su rez ili rupa završeni itd.

Sve ima svoje i kao što sam već govorio, moje iskustvo je da poslovica "NIsam toliko bogat da kupujem jeftine stvari" veoma često pokaže da je istinita što se tiče alata.
Last edited by Hakiz on 21/05/2020 16:13, edited 2 times in total.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#708 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote: 21/05/2020 15:40 https://crom.ba/product/busilica-odvija ... -60219289/

https://crom.ba/product/set-baterija-18 ... 5102-set1/

Ukupno 605 KM.

Hm...

Ali zato:

https://crom.ba/product/busilica-odvija ... -60231750/

https://crom.ba/product/odvijac-udarni- ... -60219589/

Ukupno 690 KM

Sa druge strane, Einhell sa 60 Nm uz koji dolaze dvije baterije 2 Ah za 250 KM i impact odvijač sa 215 Nm za 200 KM je ukupno 450 KM.
Kupi neces se pokajati. Ja ga imam i nemam zamjerke. Kada vidis koliko kosta taj Einhell a koliko slicne busilice razvikanijih proizvođača, sve ti je jasno. Ne kazem da je einhell bolji od boscha, ali za te pare je po mom misljenju vrh.

Jedino je nezgraban i tezak, pa i prejak za male poslove tipa montiranja kuhinja i ormara gdjr ne treba snaga nego praktičnost i mala masa. Ovaj je prejak za te sitne radove. Ali meni savršeno odgovara
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#709 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Razmišljam da ga kupim.

Stvar je u tome da čekam da prodavač uveze preklopnu pilu za koju sam spremio novac. Ona mi je važnija. Važnija mi je zato što već imam Black and Decker bušilicu od 40 Nm sa kojom nisam zadovoljan, ali kontam da ako budem kupovao drugu da ipak idem na veću razliku. Pa da dam više za bušilicu od 110 Nm umjesto da kupim drugu koja je samo 20 Nm jača od ove koju imam.

Vjerovatno bi se isplatilo kupiti tu kombinaciju Einhell bušilice od 60 Nm i impact odvijača od 215 Nm za 450 KM umjesto Metabo ili Bosch bušilicu od 110 Nm za 650 KM. Mislim da ću to odabrati.

Šta ti kažeš, kada treba manje snage za meko drvo i slično slabiju je lakše kontrolisati. A kada treba uvrnuti 50 cm šaraf od 3 cm širine u tvrdo drvo ili zamijeniti točkove na autu, onda ovih 215 Nm neka odrade svoje.

Da su baterije i mašine različitih proizvođača kompatibilne, bilo bi super :)
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#710 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote: 21/05/2020 16:23 Razmišljam da ga kupim.

Stvar je u tome da čekam da prodavač uveze preklopnu pilu za koju sam spremio novac. Ona mi je važnija. Važnija mi je zato što već imam Black and Decker bušilicu od 40 Nm sa kojom nisam zadovoljan, ali kontam da ako budem kupovao drugu da ipak idem na veću razliku. Pa da dam više za bušilicu od 110 Nm umjesto da kupim drugu koja je samo 20 Nm jača od ove koju imam.

Vjerovatno bi se isplatilo kupiti tu kombinaciju Einhell bušilice od 60 Nm i impact odvijača od 215 Nm za 450 KM umjesto Metabo ili Bosch bušilicu od 110 Nm za 650 KM. Mislim da ću to odabrati.

Šta ti kažeš, kada treba manje snage za meko drvo i slično slabiju je lakše kontrolisati. A kada treba uvrnuti 50 cm šaraf od 3 cm širine u tvrdo drvo ili zamijeniti točkove na autu, onda ovih 215 Nm neka odrade svoje.

Da su baterije i mašine različitih proizvođača kompatibilne, bilo bi super :)
E to. Nije zanemariva razlika ni u masi. Ova einhell je popriličan komad alata u ruci, dobro mi leži ali ne osjetis baš najbolje kada treba lagano zavrnuti neke manje šarafe. Ovo je napravljeno da buši i zavrće puno veće stvari. Ima snage da trzne u ruci. Ne znam, ja dosad nisam naišao na posao koji nije mogla odraditi. Ali je sigurno promašeno za nekoga ko će prvenstveno zavrćati male šarafe tipa neko ko postavlja kuhinje i ormare, pa treba danas zašarafiti 200 sitnih šarafa. Prva stvar otpala bi ruka citav dan sa ovom busilicom, druga stvar velika je pa se nemoze zavuci u male prostore, tesko je manevrirati. I zadnje, odnosno što sam prvo rekao, prejaka je pa ne osjetiš baš dobro male šarafe i male otpore.

Svaka roba ima svoga kupca. Možda je tebi koji već imaš jednu prosjecnu bušilicu bolja opcija još jača od ove (samo ne znam gdje upotrijebiti toliku snagu :shock: ) , a tu B+D koristiš za manje poslove... Ti znaš šta ti najbolje treba. Samo ja vidim da su i neke malo slabije od moje meni skoro dovoljne. Ovu snagu od 65Nm rijetko koristim, ali kad zatreba stvarno super dođe. Da ima 110Nm ne znam za šta bi mi zatrebalo
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#711 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Ovakva masina nova lezi mi u koferu 4-5 god. jer nemam za nju posla a sve sto mi treba odradim sa onom gore Parkside.

https://www.toolmax.nl/makita-bhr261trd ... 12487.html

Jedan limar mi trazio a ja ne dam kao to ce meni trebati, zasto?
Trebam par rupa probusiti pa mi je zao zaprljati za tih par rupa nego odradim nekom koja je puno jeftinija a moze to odraditi. Sada mi stoji a vjerovatno da cu je prodati da je dere neki limar, elektricar, krovopokrivac...jer to njima odgovara a pogotovu gdje nema el.energije a treba stemati ili puno busiti.

Isti slucaj da sam dobio Makitinu oblaricu. Nova i jos neupotrijebljena jer imam neku na stolu i ona mi posluzi za manja oblanja.

Kupuj ono sto ti treba i koliko ti treba. To treba uskladiti. Ne treba ti neki skupi stroj ako se slabo koristi.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#712 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Maraschino, ako ne želiš plaćati puno, šta misliš o kupovini neke Bosch bušilice na struju koja košta kao Parkside akumulatorska? Ko radi uglavnom blizu utičnice i ne treba mu akumulatorska. Bosch na struju je kvalitetniji od Parkside a ti alati su jeftiniji od akumulatorskih. Za 70-100 eura recimo...

Zposao, ova moja se pati u tvrdom drvetu i sa predrupom, to mi je problem.

A za manje šarafe pozicija 2 i "brzina" 1 i ne mogu pretjerati. Zato i postoje pozicije 1 i 2 na prekidaču i na prstenu 20 "brzina" da se ograniči snaga.

Znači, na poziciji 1 mašina ima manji broj okretaja, ali veću snagu. Na poziciji 2 ima veći broj obrtaja a snaga je najviše 50-60 % od maksimalne. A onda se na prstenu sa brojevima ta snaga može još ograničiti. Uz to na okidaču se jačinom pritiska na okidač takođe regulišu brzina okretaja i snaga.

Tako da nije problem obuzdati veliku snagu aku bušilica.

Problem je kod impact odvijača, oni skoro svi rade na najvećoj snazi i nemaju opciju smanjenja snage. Samo neki imaju pozicije 1 i 2 ali to je sve.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#713 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Hakiz, onu Metabo impact sam zagledao, da je sparim sa ovom Metabo bušilicom, kad već imam baterije. ali to baš nekad, kad bude viška para :D

Nego, danas sam gledao neki klip na poslu i iznenadio se jednom informacijom. Svi znamo (barem po reputaciji) da je DeWalt odličan brend električnih alata, dok se Black&Decker smatra hobi linijom i neki forumaši su imali nekih zamjerki. Znam da Hakiz nije zadovoljan svojim B&D alatom. Nikad nisam imao nešto njihovo, pa nemam neki komentar. Elem, danas saznam da je Stanley Black&Decker ustvari vlasnik DeWalta :O ko bi rekao...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#714 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Godinama imam dvije acu B&D 12v i jednu busilicu sa kablom cekicaru, jos uvijek su dobre za hobi poslove.
Nikada ne bjezim od B&D alata. Sigurno je bolji od Einhella.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#715 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Da, nisam zadovoljan B+D alatima.

To da je B+D vlasnik DeWalta nije čudo.

Firme koje prave jeftine stvari za masovnu kupovinu zarađuju više od ozbiljnih proizvođača koji prave specijalizovane kvalitetne stvari koje su skupe i namijenjene relativno uskom broju kupaca. I takvi kvalitetni proizvođači skoro po pravilu završe u novčanim problemima. Čak i oni kojima su njihovi proizvodi namijenjeni počnu da kupuju jeftine stvari masovnih proizvođača. Tako na primjer majstor koji postavlja radijatore zid buši CMI bušilicom, ne DeWalt ili Bosch ili sličnom.

Kada se to desi, ti masovni proizvođači kupe ove ozbiljne proizvođače. I onda se desi jedna od svije situacije:

1. Novi vlasnici ostave tog kvalitetnog proizvođača da nastavi raditi svoje stvari i održavaju ih na životu. To je pozitivan primjer.

2. Kako su novi vlasnici orjentisani samo na profit, prebace (ako već nije) proizvodnju tog kvalitetnog proizvođača u Kinu i počnu mu smanjivati kvalitet dijelova i kontrolu kvaliteta da bi smanjili troškove. Na kraju od tog kvalitetnog proizvođača ostane samo ime, a kvalitet se izgubi. Dakle, čisto korporativno djelovanje u svrhu zarade a ne očuvanja kvaliteta.

Primjer druge situacije je recimo Harman Kardon i šta je uradio sa JBL, u određenoj mjeri i sa AKG i ostalima koje su kupili.

Ili kao što smo rekli da uz kvalitene alate ponekad dolazi smeće od pribora kada se alat i pribor prodaju u kompletu (boreri, bitovi i slično). Ili da se taj pribor kada se kupuje sam prodaje pod tim imenom, ali je kvalitet pribora smeće, ni blizu kvaliteta alata.

Kao što rekoh u primjeru Harman Kardon, u proizvodnji audio opreme se to već odavno dešava.

Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#716 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

E, da, sad se sjetih. Kako je snaga uvrtanja mala kada je bušilica namještena na poziciju bušenja, mnogo manja nego kada je namještena na opciju uvrtanja šarafa, i tako se može sprečiti problem prejakog uvrtanja malih šarafa. Koliko ja znam na opciji bušenja snaga bušilice je uglavnom ispod 10 Nm. Jedino što u tom slučaju nema zaštitne opcije "preskakanja", ono kada bušilica osjeti da je dostigla maksimalnu snagu uvrtanja i čuje se onaj zvuk kao trrrrrrrrrrrrr, što znači da iako se motor okreće glava bušilice se ne okreće. U opciji bušenja glava nastavlja da se okreće iako je dostignuta maksimalna snaga uvrtanja, pa se može desiti da bit počne da ispada iz šarafa i time oštećuje i sebe i glavu šarafa. Ili se bušilica može oštetiti jer ako bit ne ispadne iz šarafa, glava i motor će pokušavati da nastave da se okreću ali neće moći, nemaju dovoljno snage, pa će se time opterećivati i motor i veza između motora i glave.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#717 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Maraschino wrote: 21/05/2020 22:48 Godinama imam dvije acu B&D 12v i jednu busilicu sa kablom cekicaru, jos uvijek su dobre za hobi poslove.
Nikada ne bjezim od B&D alata. Sigurno je bolji od Einhella.
Nemam B+D ali sam gledao kada sam kupovao Einhelovu aku busilicu. Ono sto sam vidio nije me ni najmanje oduševilo. Ti bolje znas kakav je to alat, ja znam kakva je ova einhellova au busilica. Slazem se da ima einhel smeca , ali ovaj viši"profi" rang njihovih alata je solidan. Istina ne moze se mozda staviti u ravan sa Boschom ili Makitom, ali sa obzirom na visestruko manju cijenu midlim da nema konkurencije.

Primjer: nađi mi aku busilicu koja je jednako kvalitetna, jednako snazna, jednakih ili boljih specifikacija, da dodju 2 baterije, punjac i ručka, da ima brushless motor za 250 KM.

Ja kada sam kupovao nista nije bilo ni blizu. Ima Makita koja kosta oko 1000KM. Ne znam koliko kosta slican B+D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#718 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Ja i pricam da za hobi poslove ne treba ti profi i skup alat.
Ako ulazis u tu sferu da kupujes profi alat onda moras razmisljati da taj alat treba koristiti i traziti neku korist od istog a ne samo da sebi nesto simbolicno napravis.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#719 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Maraschino wrote: 22/05/2020 12:41 Ja i pricam da za hobi poslove ne treba ti profi i skup alat.
Ako ulazis u tu sferu da kupujes profi alat onda moras razmisljati da taj alat treba koristiti i traziti neku korist od istog a ne samo da sebi nesto simbolicno napravis.
Koliko ja vidim problem je u tome ko se posmatra kao hobista.

Hobista nije neko ko će probušiti rupu da okači sliku ili da zavrne šaraf na ormaru koji se počeo odvrtati.

Hobista je neko ko voli raditi nešto šta mu nije profesija i u to ulaže znanje, trud, vrijeme i novac. Hobisti ne prave samo namještaj od paleta ili farbaju olovne vojnike pa sa njima rekonstruišu istorijske bitke na stolu, hobisti prave i automobile, avione, podmornice rakete i druge stvari. I samo od nivoa na kojem je neki hobista zavisi kakav mu alat treba. Tako da će nekom hobisti u njegovoj garaži trebati alatka od 20 Eura, ali nekom drugom će trebati alatka od 1.000 ili 200.000 Eura ista koju u svojoj fabrici koristi neki proizvođač onoga čime se i hobista bavi.

Neki hobisti prave stvari koje su mnogo bolje od istih stvari koje pravi industrija. Jer hobista ne mora misliti na dobit, na dioničare itd, pa može sebi dozvolili, naravno ako ima sredstva, da nešto napravi beskompromisno po pitanju kvalitete, izgleda itd. Ne mora misliti o tome da li će mu se uloženi novac, vrijeme i trud isplatiti u vidu profita. Zadovoljstvo postignutim mu je zarada. A takvom hobisti treba kvalitetan (pa time i skup) alat, koliko god da košta. RAzlika između hobiste i profesionlaca nije (samo) u kvaliteti rada, nego u tome što hobista radi to iz zadovoljstva, a profesionalac od toga živi. To je osnovna razlika, ne kvalitet. Puno hobista pristupaju svom hobiju mnogo ozbiljnije i "profesionalnije" i imaju kvlitetnije rezultate rada od profesionalaca koji se tim poslom bave, od onih koji od tog posla žive.

Sve zavisi koliko ozbiljno neko hoće i/ili može da se preda svom hobiju.

Rakavši sve ovo, dok čekam da stigne preklopna pila (prfesionalna Metabo, ne hobi Einhell), upravo sam naručio:

https://www.machine-dro.co.uk/wixey-dig ... netic-base

Ovo spominjem iz sljedećeg razloga: Već nekoliko puta mi se dešava da nešto ne mogu naručiti iz Njemačke, Austrije i drugih "uobičajenih sumnjivaca", a mogu iz UK. A trebalo bi s obzirom na sve (i gastarbajterske kontakte i istoriju itd) da je obratno, da nam je lakše naručiti iz Njemačke nego iz UK. Pa se pitam, što li je to tako. Možda nas Nijemci toliko dobro poznaju pa ne žele da imaju ništa sa nama :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#720 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

GandalfSivi wrote: 15/03/2020 01:43 Pravio junioru da uci stojati, pa se kasnije i penjati...

Image

Image
Nego, sjeca li se ko ovih? Dobra prica skroz, kad sam onaj zadnji rasklopni stol napravio, stavim ga na FB da ga prodam, i hajde rekoh da stavim jos par stvari. Od svega sto sam stavio, samo mi ovo traze, ali ide k’o halva. Sest narudzbi sam dobio u tri dana, organizovao u garazi proizvodnu liniju i samo udaram. Zadnjih par dana bukvalno ili radim svoj posao ili radim na ovome. Nema odmora :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#721 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Svaka cast :thumbup: i neka je sa srecom.

Kad je vec tako pocasti se onda i dobrom masinom. :D
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#722 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Recimo strugom da sam pravi okrugle šipke :evil:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#723 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Hakiz wrote: 22/05/2020 16:11 Recimo strugom da sam pravi okrugle šipke :evil:
Sipke su mi ubjedljivo najskuplji dio racunice. A i kupujem svaki put nesta novo. Kupio dvije stege od po 36 inci (skoro metar), kupio Dremel sa komletnim setom za fine radove, kupio napokon elektricnu blanju, sve pomalo...
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#724 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Ručnu blanju ili nešto ovako?

Image

Ovdje stege do metar nisu previše skupe, obične (koje se zavrću) se mogu naći po oko 20 - 30 KM, one jednoručne su puno skuplje. U FIS-u od 45 cm košta 31 KM. Problem su stege duže od metar, nema ih.
Stege su mi najgore, treba ih puno, a to znači i prostor i novac.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#725 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Image

radni sto :D nisam pretjerano pazio na dimenzije :D uglavnom sam zadovoljan :D
Post Reply